Bonton

Horoskop, numerologija, kolačići sudbine, proroci, razni testovi i zanimljivosti.
adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Bonton

Post by adacta » 08 Nov 2010, 17:21

Bonton (fr. Bon Ton što znači dobar ton) je knjiga ili kodeks ponašanja kojeg bi se trebao pridržavati svaki pripadnik društva. Bontoni nas uče kako se treba ponašati, izražavati, izgledati, komunicirati, gestikulirati i dr. u gotovo svakoj situaciji. Bonton najstrože osuđuje vrijeđanje, psovanje i fizičko obračunavanje. Postoje i specijalizirani bontoni čiji je sadržaj usmjeren na pojedinu situaciju, npr. Bonton u restoranu ili Bonton u kazalištu. Međutim, pravila ponašanja nisu u svim regijama svijeta ista, stoga nisu ni svi bontoni isti.

Osobe koje ne poznaju bonton, ili ga se ne pridržavaju, nisu prihvaćene u svim društvima te se smatraju nepristojnima i loše odgojenima.




Da li je doista realno i koliko mi praktikujemo da se konstantno drzimo bontona ? Da li jednostavno ponekad zaboravimo da takvo pravilo uopce postoji ? Ja licno trudim se da u vecini slucajeva ispostujem taj famozni bonton ali iskreno u vecini situacija ogleda se uglavnom na osnovna pravila bontona jer kolotecina u kojoj zivimo , ubrzani tempo zivota ponekad nam jednostavno ne dozvoljava da isti praktikujemo konstantno .

User avatar
Cici
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2732
Joined: 24 Oct 2010, 05:57
Location: Mostar
Status: Offline

Re: Bonton

Post by Cici » 08 Nov 2010, 17:31

zar vazi to jos ??? malo ko danas zna za to ...drzim se koliko mogu po bontonu ...ali ze neke situacije ili ljude djaba je bontom moras pricati istim jezikom kao i ta osoba...
Onima koji su mi se smijali,hvala... Bez njih ne bih plakala... Onima koji me nisu mogli voljeti,hvala... Bez njih ne bih upoznala pravu ljubav... Onima koji su povrjedili moja osjecanja,hvala... Bez njih ne bih znala da ih imam... Onima koji su me ostavili,hvala... Bez njih ne bih otkrila sebe.... Ali onima koji su mislili da necu uspeti- Njima najvise zahvaljujem, jer bez njih ne bih ni pokusala....

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Bonton

Post by merylin » 09 Nov 2010, 13:57

Ono što nosimo iz kuće to je naš BONTON!
Onkako kako nas roditelji nauče,takvi i jesmo...
A pravila bontona danas se rijetko ko drži!
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

Ines
Na probnom
Na probnom
Posts: 85
Joined: 27 Oct 2010, 00:08
Status: Offline

Re: Bonton

Post by Ines » 09 Nov 2010, 14:56

lijepo je čuti tu riječ ali je sve manje vidimo na djelu

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119211
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11745 times
Contact:
Status: Online

Re: Bonton

Post by Maja » 09 Nov 2010, 17:14

pa ne znam..

recimo na finim mjestima (kulturnim :oo ) kao što su muzeji, restorani, pozorišta i sl nikad ne pričam preglasno, ne glupiram se, ne kikoćem se i uvijek ugasim mobitel ili samo zvono

uvijek persiram koga treba

jedem pravilno kad sam u restoranu :oo

oblačim se u skladu sa datom situacijom i sl

to je to :hmm


ali džaba sva pravila ako neko nema poštovanja prema drugima. ne treba meni muškarac pridržavati stolicu ili kaput, otvarati vrata i sl. samo neka me smatra sebi ravnopravnom, neka me poštuje kao osobu i čak i ako dođe do svađe neka me ne vrijeđa

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95673
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33888 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Online

Re: Bonton

Post by Rum » 11 Nov 2010, 16:58

Bonton koristim, i neka bontona ,djeca akoBogda ima da mi ga znaju i uzduz i popreko i u rikverc, bez bontona si bezezee :respekt
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

Mell
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 972
Joined: 09 Nov 2010, 19:18
Status: Offline

Re: Bonton

Post by Mell » 11 Nov 2010, 18:21

Naravno da se pridrzavam,jer tako sam odgojena,bez obzira na koji nacin mi se neko obrati..jer kako djeca da nauce ako ne od nas! :)

User avatar
Sanjarko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2498
Joined: 25 Jun 2010, 16:03
Location: Wien-Dubrovnik
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bonton

Post by Sanjarko » 11 Nov 2010, 18:34

Kako postoje pravila za sve tako i za lijepo ponasanje...
Mada to ako nismo naucili i stekli odmalena(nisu nas roditelji tome naucili)kasnije moze ispasti smijesno u nekim situacijama...
Vjerujem da vecina nas to nosi u sebi ipak smo mi drugacije odgajani(pogotovo iz nasih zemalja)prvo pocinje od postivanja roditelja pa nije tesko onda postivati ni starije osobe ili cak i nepoznate...
Pridrzavam se kako da ne,na poslu,javnom prevozu,restoranu...
Al ljudi moji ne volim pretjerivanje,smijesno mi kad vidim da netko bananu jede vilicom i nozom ili za dorucak salamu isto tako sjecka :haha
Ne gledamo crte sa dlana netko zivi zivot a netko ga sanja

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119211
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11745 times
Contact:
Status: Online

Re: Bonton

Post by Maja » 11 Nov 2010, 19:28

Rum wrote:Bonton koristim, i neka bontona ,djeca akoBogda ima da mi ga znaju i uzduz i popreko i u rikverc, bez bontona si bezezee :respekt

ima da ga nauče ko pjesmicu :plavi :plavi

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Bonton

Post by Luna. » 19 Nov 2010, 10:18

pravilo bontona koje cesto krsim, prekinem ljude kad nesto govore... znam da je grozno :sram , kazem ja uvijek, izvini sto te prekidam, nastavi :lol al´ kad mi naumpadne da nesto kazem ne mogu docekat da onaj drugi zavrsi :sram ... i stalno treniram samu sebe da to ne radim...
i desi mi se, zavisno od drustva i situacije da svjesno krsim bonton...

inace sam lijepo vaspitana i mislim da se znam ponasat... i ne smijem krsit bonton pred materom, odma´ joj skace tlak :lol
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Dreamy
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 573
Joined: 17 Nov 2010, 17:24
Location: Vienna
Status: Offline

Re: Bonton

Post by Dreamy » 23 Nov 2010, 11:16

e da vecina nas zna bonton koji su nam roditelji spremili na zivotni put... dal je to dovoljno sami ustanovimo tokom naseg zivota u drustvu u kojem se krecemo... bonton je jako vazan i nije da se nemoze u bilo koje doba starosti uciti... ima skola bontona koja je vazna za ljude na polozaju i koji se krecu u tom sloju gdje se s poznavanjem istog lakse opstane... danas imamo sve mogucnosti informacija pa nije problem pronaci neke informacije, kako ili sta promjeniti iliti poboljsati u svom ponasanju... kod mene u vienna je jako poznat Elmayer koj uz skolu bontona ima i plesnu skolu...
mislim da je na svakome od nas da odlucimo koliko cemo se koristiti takozvanim kodeksom ponasanja...
Trenutak srece nije nesto maleno, on i postoji samo u kratkim trenucima!!!

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Bonton

Post by adacta » 10 Mar 2011, 21:01

KAFA I BONTON
Savrseni espresso, savrseni maniri
Kafa je uvijek uzitak kod kuce, u caféu ili u uredu.
Ipak, kafa ima svoj bonton koji treba postovati kako bi ovaj napitak bio jos ugodniji.

Kada posluzujete goste, savjetujemo posluzivanje u dnevnom boravku, a ne u trpezariji. Pravila bontona nalazu da iznesete servis za kafu na pladnju i sipate kafu u soljice nakon sto ste pitali svoje goste kakvu kafu zele. Tada dodajte secer - ako je gost trazio - i dodajte gostu kafu.

Keramicke soljice su uvijek dobre, ali ako je moguce koristite porculan. Takodjer, zapamtite da bonton nalaze unaprijed ugrijane soljice. Kod tocenja kafe, soljice punite do dvije trecine. Najbolje je koristiti kasicice koje su nesto manje od cajnih. Šoljicu prinasajte ustima desnom rukom, drzeci tanjiric lijevom.

Kada posluzujete samo obitelj kafa se moze posluzivati izravno iz loncica za kafu. U drugim prilikama koristite vrc za kafu, koji moze biti keramicki ili porculanski, u kompletu sa servisom za kafu. Na trzistu postoje i vrlo elegantni modeli od srebra, mjedi, bakra ili celika. Nezavisno od materijala, vrc treba prethodno zagrijati ispiruci ga vrucom vodom, da se kafa ne bi ohladila prije serviranja.

Naravno, gostima uz kafu trebate ponuditi razlicite vrste secera - bijeli ili smedji - posluzen u zdjelama za secer. One takodjer mogu biti dio servisa ili mogu biti napravljene od srebra ili drugih metala.

Buduci da mnogi piju kafu s mlijekom, vrc s mlijekom je obavezan. Napunite ga hladnim ili mlakim mlijekom.

Uz kafu mozete posluziti i razne vrste poslastica. To ovisi o dobu dana. Na primjer, ujutro je prirodno da posluzite brioch ili croissant. Poslije rucka ili vecere, mozete odabrati cokolade, razne kekse ili komad kolaca. Ako posluzujete kekse ili kolace, trebali bi gostima takodjer posluziti i salvete.

Kratka lista najcescih pogresaka prilikom ispijanja kafe:
- stavljanje secera u soljicu prije kafe
- mjesanje kasicicom tako da glasno zvecka po soljici
- ostavljanje kasicice u soljici
- podizanje malog prsta prilikom ispijanja
- stavljanje kasicice u usta, makar samo da se proba jeli kafa
dovoljno slatka

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Bonton

Post by Luna. » 11 Mar 2011, 13:50

kad smo kod bontona... upravo kontam kako sam grozna nekad... bas grozna...
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Bonton

Post by Krokodil Behko » 11 Mar 2011, 20:33

Mislim da ne stojim lose sa bontonom..
Ili su ljudi oko mene bas bontonirani toliko pa niko nece da
mi kaze da sam nekulturan... :cvike

Ukratko,nije mi Bontonska spika,problem ako osjetim da osoba sa
kojom razgovaram zeli takav nacin komunikacije..
online

User avatar
Ledena
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8339
Joined: 21 Oct 2010, 19:37
Location: Uzavreli grad
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Bonton

Post by Ledena » 11 Mar 2011, 22:16

Nisam nikad mamu osramotila, ni na javnom mjestu, a ni u kuci kad su gosti..

Bonton mi je jedna od jacih strana. Uvijek persiram, pravilno jedem, pricam kako treba..
A knjigu sam procitala milion puta..
If you wanna play, then follow my way but if you don't then get out of my way!!

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bonton

Post by gejsha » 21 Sep 2011, 10:30

Pa pridržavam se nekih osnovnih pravila,ali tu ima mnogo , po meni , bezveze uštogljenih pravila da se tako izrazim , kojih se rijetko ko pridržava.Je li po bontonu pravilno reći kada neko kihne : vi kihnuste,a on mora odgovoriti:hvala što primjetiste ? :)
Poneka pravila mi liče na cirkus .
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Bonton

Post by sann » 29 Sep 2011, 16:57

Ledena wrote:Nisam nikad mamu osramotila, ni na javnom mjestu, a ni u kuci kad su gosti..

Bonton mi je jedna od jacih strana. Uvijek persiram, pravilno jedem, pricam kako treba..
A knjigu sam procitala milion puta..

:haha :pusi :ljub

aman..... :sjedi
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20345
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Bonton

Post by Sibila » 29 Sep 2011, 22:11

mandibulas wrote:nekad bas nekome kazem "heej" u mjesto "oprostite molim Vas"
isto

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Bonton

Post by sann » 02 Oct 2011, 17:17

adacta wrote:KAFA I BONTON
Savrseni espresso, savrseni maniri
Kafa je uvijek uzitak kod kuce, u caféu ili u uredu.
Ipak, kafa ima svoj bonton koji treba postovati kako bi ovaj napitak bio jos ugodniji.

Kada posluzujete goste, savjetujemo posluzivanje u dnevnom boravku, a ne u trpezariji. Pravila bontona nalazu da iznesete servis za kafu na pladnju i sipate kafu u soljice nakon sto ste pitali svoje goste kakvu kafu zele. Tada dodajte secer - ako je gost trazio - i dodajte gostu kafu.

Keramicke soljice su uvijek dobre, ali ako je moguce koristite porculan. Takodjer, zapamtite da bonton nalaze unaprijed ugrijane soljice. Kod tocenja kafe, soljice punite do dvije trecine. Najbolje je koristiti kasicice koje su nesto manje od cajnih. Šoljicu prinasajte ustima desnom rukom, drzeci tanjiric lijevom.

Kada posluzujete samo obitelj kafa se moze posluzivati izravno iz loncica za kafu. U drugim prilikama koristite vrc za kafu, koji moze biti keramicki ili porculanski, u kompletu sa servisom za kafu. Na trzistu postoje i vrlo elegantni modeli od srebra, mjedi, bakra ili celika. Nezavisno od materijala, vrc treba prethodno zagrijati ispiruci ga vrucom vodom, da se kafa ne bi ohladila prije serviranja.

Naravno, gostima uz kafu trebate ponuditi razlicite vrste secera - bijeli ili smedji - posluzen u zdjelama za secer. One takodjer mogu biti dio servisa ili mogu biti napravljene od srebra ili drugih metala.

Buduci da mnogi piju kafu s mlijekom, vrc s mlijekom je obavezan. Napunite ga hladnim ili mlakim mlijekom.

Uz kafu mozete posluziti i razne vrste poslastica. To ovisi o dobu dana. Na primjer, ujutro je prirodno da posluzite brioch ili croissant. Poslije rucka ili vecere, mozete odabrati cokolade, razne kekse ili komad kolaca. Ako posluzujete kekse ili kolace, trebali bi gostima takodjer posluziti i salvete.

Kratka lista najcescih pogresaka prilikom ispijanja kafe:
- stavljanje secera u soljicu prije kafe
- mjesanje kasicicom tako da glasno zvecka po soljici
- ostavljanje kasicice u soljici
- podizanje malog prsta prilikom ispijanja
- stavljanje kasicice u usta, makar samo da se proba jeli kafa
dovoljno slatka
:apl :)
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Bonton

Post by mrki62 » 07 Oct 2011, 00:34

Bonton je samo uvod u neprirodnost :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Post Reply

Return to “Astrologija, testovi, mozgalice”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests