Sirija

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sirija

Post by storm » 28 Feb 2018, 13:38

Socrates wrote: 28 Feb 2018, 12:31
Nice try wrote: 28 Feb 2018, 08:34
Socrates wrote: 27 Feb 2018, 18:06 Ne morate uopste unajmiti analitičara nego malo refleksije.

Ovako su naši preci govorili. Primjeni na Kurde. Ende.

U čuvenom razgovoru Huseina kapetana Gradaševića sa Turskim beglerbegom, kada mu je Turski beglerbeg rekao: "Nema više Bosne, a neće biti ni Bošnjaka, Huseine... Gineš za državu koja nikad nije postojala niti će." Gradaščević mu je odgovorio sljedećim riječima: "Ima Bosne, beglerbeže i Bošnjaka u njoj! Bili su prije vas i ako Bog da, biti će i poslije vas!"
Koliko košta opstanak jednog naroda?
Ne razumijem pitanje. Ali mogu da urgiram da sagledate kurdsko-turski konflikt kroz dvije paralele. Prva je, kao što sam insinuirao sa ovim gore postom, paralela sa bosnjacko-turskim odnosom u doba kada je Kapetan Gradascevic ovo izgovorio. Druga je paralela sa odnosom države Srbije prema Albancima na Kosovu.

Poturcavanje Kurda je aktualno u turskim političkim krugovima otkad je Ataturkove Turske i nije čak ni upitno, a naravno da i prije toga nije bilo ništa bolje, nego je bilo čak i gore.

Kurdi čine 15-20% stanovništva države Turske. Ne govorimo mi ovdje o šačici ljudi. I uopste nije upitno da svi ti Kurdi nisu istih političkih shvatanja, neki su čak i odani Turskoj. Samo što turska zvanicna politika u kontinuitetu, manje ili vise otvoreno, negira postojanje Kurda kao zasebne cjeline.

Treba li ja da podsjećam ovdje da su kurdski jezik, kurdska nošnja, u određenim periodima i samo spominjanje kurdskog naroda kao različitog od Turaka bili zakonom zabranjeni u Turskoj do 1991? Turci su ih zvali Planinskim Turcima. Da ne spominjem povremene masovne masakre Kurda od strane Turske, "humana" preseljavanja da bi ih asimiliralo i poturcilo, itd. Da ne pominjem da je Turska naoruzavala i vojno podržavala ISIS da ratuje protiv Kurda.

E sad, uporedi to sa Bosnjacima. Samo četnicka, i u posljednje vrijeme ustaška, ideologija Bošnjake zove Turcima. Tako da je meni ovo zvanje Kurda Turcima od strane zvanične turske politike potpuno isto kao četnicka i ustaška ideologija. Ende.

I ko misli da to prestaje samo od sebe nije naučio nijednu lekciju iz svoje istorije, a usuđuje se da tumači kurdsko-turski konflikt.

Traje vjekovima. A imaju li Kurdi izbora?
:ok

Mlate ih Turci, mlate ih Iranci, mlate ih Iračani....eto ni u Siriji nije ništa bolje....i svi se čudom čude, da su i oni poslije naoštreni spram svih i svakoga...
Sličan je fenomen bio viđen kad su Hrvati i Srbi krenuli da zatuku Bošnjake pa se sad čudom čude, woooow Bošnjački nacionalizam u porastu :misli
Pa logično kad nekom hoćeš stati za vrat, da će ti pokušati vratiti i braniti se...
Četnici su stvorili ustaše....Kosovsku Iredentu...Izrael PLO....mislim beskrajna je lista diljem svijeta, kako akcija uzročno- posljedično stvara reakciju...
Kad se želiš (ničim opravdano ) dignuti iznad nekoga, potlačiti ga- očekuj svašta.
Zbilja mi je fascinantna averzija Bošnjaka napram Kurda (nakon realno istovjetne sudbine- možda, možda u blažem obliku)
Jednako je bilo i oko izbjeglica, upravo iz Sirije...popičkao sam se sa 90% moje obitelji oko toga.... i to upravo sa onim dijelom, koji je i sam sa vrećicom u ruci bježao prije dvadesetak godina...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Bla » 28 Feb 2018, 16:19

Svako bira primjere kako mu odgovara s kojima će porediti nešto :hm
Isto tako neko može reći hajde poredi sa Srbima iz ex-tzv-RSK i slično, Indijancima, neandertalcima, oposumima... pa će na osnovu takvog i bezbroj sličnih primjera moći izvući i suprotne zaključke.
Mislim, niđe veze su ta poređenja sama po sebi.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Socrates » 28 Feb 2018, 16:26

Dotjeraj taj post na nivo prihvatljivog za jednu ovakvu diskusiju pa možda i razmotrim sta si htio da kažes.

Srbe iz RSK porediti sa čim? :)
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sirija

Post by storm » 08 Apr 2018, 11:56

Rusi odlučno tvrde :grana
Ljudi izginuše od deodoranta :ccc


Rusi tvrde da Asadov režim nije koristio kemijsko oružje, kažu da će to potvrditi i njihovi stručnjaci
Ruski general kaže da "odlučno opovrgava" tu informaciju
Kaže da će poslati stručnjake koji će to potvrditi na terenu
U napadu ubijeno 70 civila
Piše: R.I./Hina

Image
Screenshot: Al Jazeera

RUSIJA je objavila u nedjelju da sirijski režim nije koristio kemijsko oružje u svojim napadima na pobunjenike u Istočnoj Guti, suprotno onome što pretpostavljaju Sjedinjene Države.

"Opovrgavamo odlučno tu informaciju", kazao je general Jurij Jevtušenko, šef Ruskog centra za pomirenje sukobljenih strana u Siriji, po riječima koje su prenijele ruske agencije.

"Spremni smo čim se Duma oslobodi poslati ruske stručnjake za nuklearnu, kemijsku i biološku obranu da prikupe podatke koji će potvrditi da su te tvrdnje nepouzdane", dodao je on.



SAD optužio režim za kemijski napad u kojem je ubijeno 70 civila

SAD je u nedjelju osudio mogući kemijski napad sirijskih snaga u Istočnoj Guti, posljednjem pobunjeničkom uporištu pred Damaskom gdje je u režimskim napadima poginulo 70 civila u petak i subotu.

Međutim, humanitarne organizacije ocjenjuju da je broj žrtava dosegnuo stotinu i više i da bi mogao rasti.

Plave kacige, spasioci u pobunjeničkim zonama, osudili su pribjegavanje "toksičnom plinu kloru" što su smjesta opovrgnuli sirijski državni mediji.

"Ako se potvrde, te su informacije zastrašujuće i zahtijevaju hitan odgovor međunarodne zajednice", napisala je u priopćenju glasnogovornica State departmenta Heather Nauert.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Nice try » 08 Apr 2018, 12:43

Svijet je mjesto bez ičega normalnog, nismo odmakli nigdje, sem u nevažnim stvarima. Cijenimo ljudske živote kao i praljudi, mi smo pokušaj čovječanstva, uzaludan i osuđen na propast. Hvala Bogu.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Sirija

Post by Krokodil Behko » 10 Apr 2018, 22:47

About bojni otrovi, stiže nova igračka u Sredozemlje.


Image


U saopćenju Mornarice Sjedinjenih Američkih Država navedeno je kako će “USS Harry S. Truman”, zajedno s ostalim brodovima, krenuti iz luke Norfolk te djelovati u sklopu Pete i Šeste američke flote.

Naglašeno je, također, kako će ovaj brod pratiti raketna krstarica “USS Normandy” te ratni brodovi razarači “USS Arleigh Burke”, “USS Bulkeley”, “USS Forrest Sherman” i “USS Farragut”.

Njima će se kasnije pridružiti “USS Jason Dunham” i “USS The Sullivans”.

Brodove, koji će na put krenuti u pratnji borbenih aviona pri Prvoj komandi zračnih snaga, uključujući 6.500 pripadnika, jednim dijelom pratit će i njemačka fregata “FGS Heschen”.
online

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11329 times
Status: Online

Re: Sirija

Post by spacebound » 11 Apr 2018, 06:18

šef Ruskog centra za pomirenje sukobljenih strana u Siriji :lupa :D. -nije ovaj smijeh sto je smijesno, vec eto, kako drugacije reagovati :grana

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Sirija

Post by Krokodil Behko » 11 Apr 2018, 14:55

Tramp porucio Rusiji, da stizu americki projektili, lijepi, novi i pametni. Populisti diljem planete, na aparatima.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Pasaga » 11 Apr 2018, 15:15

smjesno je ...
...crkoh od smjeha .....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sirija

Post by storm » 14 Apr 2018, 06:52



The US, UK and France have bombed multiple government targets in Syria in an early morning operation targeting alleged chemical weapons sites.

The strikes are in response to a suspected chemical attack on the Syrian town of Douma last week.

Explosions hit the capital, Damascus, as well as two locations near the city of Homs, the Pentagon said.

Russia's ambassador to the US responded by saying the attack on its ally "will not be left without consequences".

"A combined operation with the armed forces of France and the United Kingdom is now underway," President Trump said in an address to the nation from the White House at about 21:00 local time (02:00 BST).

The wave of strikes is the most significant attack against President Bashar al-Assad's government by western powers in seven years of Syria's civil war.

počelo je....

u slučaju, da se kojoj od budala stisne ono crveno dugme.....bilo je lijepo družiti se s vama :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Sirija

Post by Krokodil Behko » 14 Apr 2018, 10:22

Rusima se svašta loše dešava, zadnjih dana.
Žali bože Sirijaca, koji će sigurno platiti najveći ceh. Rusi prijete novim migrantskim talasima i kako sada stvari stoje, u toj zemlji niko neće ostati. Čak i ako htjedne, Rusi će ga potjerati prema Evropi.
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Mutevelija » 14 Apr 2018, 13:36

Ja ne vjerujem u 3 svjetski rat :cudi prenapuhani mi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Melek » 14 Apr 2018, 13:37

Ne vjerujem ni ja ali vjeruju milijarde drugih ljudi.. slicna situacija kao i sa religijom :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
gaga
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1291
Joined: 07 Jan 2018, 22:02
Status: Offline

Re: Sirija

Post by gaga » 14 Apr 2018, 14:27

Treba jos jace i odlucnije bombardovati Asada i njegove oruzane snage.Racunajuci njega i njegovog oca vlada Sirijom 80 godina.Srusio je Siriju i zasluzuje kaznu,smrtnu.
Pametni uce i od budala, budale ni od pametnih

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sirija

Post by storm » 14 Apr 2018, 19:48

To je to...performans završen....Rusi se još jednom pokazali kao tigar od papira....ameri istresli stare zalihe....and show must go on
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Pasaga » 14 Apr 2018, 20:27

... napao pas na krmka ...
krmak trlja ruke .... :trlja
Last edited by Pasaga on 14 Apr 2018, 20:59, edited 1 time in total.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Mutevelija » 14 Apr 2018, 20:33

JEsam rekao da nema rata
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4964
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Remzudin » 14 Apr 2018, 22:13

evo pravi razlog zbog cega su Amerikanci bombardovali

Image

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Mutevelija » 14 Apr 2018, 22:21

Bravo Kolumbo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15111
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 956 times
Been thanked: 945 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Tokmak » 14 Apr 2018, 22:41

Ja vjerujem samo Hani H.
Ako ona kaze da ce biti,onda ce biti treceg svjetskog rata
.. :ovaj
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests