Više komfora - manje familijarnosti

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Zagorka » 07 Apr 2013, 20:09

Kod mojih došli iz Njemačke tetak,tetka i mali,na par dana,pitam ja buraza kako ide,kaze super,izvlačimo žetone za zahod,a šolja se nikako ne hladi :valja
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by bubica » 08 Apr 2013, 00:40

Nas je cetvero zivjelo u kuci, svako svoju sobu, aaaliii dnevna je bila sastajaliste, tu se jelo, pilo, pricalo gledao tv. Nismo imale svoj tv, dok smo bile male odmah nakon crtanog smo isle spavat. Poslije kada smo porasle smo same isle posle vecere u svoju sobu bez da nam moraju reci.
Sada nas troje zivi u kuci, preko dana malo vremena provodimo skupa a gledam da smo makar za veceru zajedno. Sin je vecinom u svojoj sobi, eh ako napravi neki belaj pa mu zaplijenim ps, internet zakljucam, antenu odcvikam onda je i on cesti gost u dnevnoj. Sa muzem cesto pogledam neki film ili neku krimi seriju, ali ne bjezimo jedno od drugog. Elem ne nedostaje mi samoca a ni druzenje, aman potaman.
siromah nema sta a bogatas nema kad

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Lebowski » 29 Jun 2014, 15:54

Mislim da je istina, bar do određene životne dobi djece kada im zatreba malo više prostora.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Dzagoda » 30 Jun 2014, 01:57

Krokodil Behko wrote:
Mislite li da komfor obezbjedjuje lagodniji život porodici ili članovima porodice kao pojedincima?
Naravno da obezbjedjuje. Eto bicu prisnija s djecom samo, i samo ako spavaju u istoj sobi sa mnom :lupa :plavi :plavi :plavi :plavi
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Krokodil Behko » 09 Jun 2018, 10:08

Zagorka wrote: 24 Mar 2013, 20:40
Krokodil Behko wrote:Ja ne znam kako ste došli do zaključka da je riječ o zajednici. Muž, žena i djeca to nije zajednica nego porodica. O tome govorim.
Dobro,naglasi malo o čemu govoriš,obzirom da si pomenuo sedmočlano domaćinstvo,nekako se nameće zakljucak o zajednistvu....ko danas ima petoro djece? :hm
Mozda nisam u najboljem raspolozenju,pa da se ja i ti nebi sta jos zakavgali(nije nam neobicno,ni novo,ali svejedno :oo ),samo ću reći ovo:hoću da u gaćama navečer mogu izići u zahod.....i bez njih ako mi je tako ćeif..... :kafa

Evo, poslije pet godina, napokon sam došao sebi, od zamišljanja te scene :leb

Nekad smo imali troje po sobi, a sad tri sobe po članu.
mensečini mnogo više se mora raditi po kući :oo
Šta misliš, rad po kući, ono čistunački, nije li to pomalo gubitak vremena?
online

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Čupava » 09 Jun 2018, 10:10

U prijašnje vrijeme bile male kuće a pune dječurlije, dok sada velike i prazne ...
.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by lejlamo » 09 Jun 2018, 10:26

od svoje 18/19 živim van roditeljskog doma, promijenila sam mnogo podstanarskih i sobičaka i stanova i kuća, najviše živjela sama, malo sa cimerkama, pa u dvoje, i tako...isprobala sam razne varijante i nekako mi najviše odgovara da imam svoj mir...mada, poželim povremeno onu buku i okupljanja iz djetinjstva..... al' samo povremeno :)

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by storm » 09 Jun 2018, 10:28

Standard...podigli smo standarde, mi hocemo komotnije i kvalitetnije živjeti...i ono djece sto izrodimo hocemo da im ništa ne fali..
Jel to dobro, loše...ne znam
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Nice try » 09 Jun 2018, 16:41

Krokodil Behko wrote: 23 Mar 2013, 21:24 Slažete li se sa ovom konstatacijom?

Nekada davno u mojoj kući, živi nas sedmero. Svi sjedimo pred jednim TV ko indijanci oko totema. naravno da mi to iz ovog ugla izgleda kao kameno doba ali nekako smo bili prisniji medju sobom. sad je situacija takva da eto obezbjedjujem više priključaka na internet jer mi brat, snaha i bratići, svako svojim poslom moraju biti istovremeno na internetu.
Inače se kod nas u BiH porodične i rodbinske veze još uvijek poštuju i održavaju.
Vjerujem da je to ipak zbog toga što u bliskoj prošlosti pa djelimično i u sadašnjosti, nemamo komfor. Kako stambeni tako i tehnički. Internet je naša prečica u švapski sistem porodice a znamo kako to izgleda.

Mislite li da komfor obezbjedjuje lagodniji život porodici ili članovima porodice kao pojedincima?
Znači li to da čemo biti u stanju da branimo komfor po cijenu neke prisnosti sa porodicom ili bar nekom rodbinom?
Koliko je komfor vama bitan i kakvi su vaši primjeri/stavovi?
Volim da imam prostora, naravno ko ne voli. Ali mislim da taj prostor kojem danas težimo i nije presudan kod stvaranja ili gubljenja prisnosti unutar porodice.
Tu ulogu igraju neke druge stvari i navike.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Chloe » 09 Jun 2018, 21:17

U manjem prostoru porodica je bliskija, prisiljena je više komunicirati, oslanjaju se vișe jedni na druge ... ne kažem da se ne mogu i u komforu naučiti tome ali tu se već moraju roditelji potruditi da navode djecu na vișe komunikacije, druženja ... Ama činjenica je da su mlađe generacije sve sebičnije, nemaju ni tolerancije niti su spremni na kompromis - sve roditelji podrede njima, još ako su jedini ... neko će reći da je to ok, ali meni nije, možda griješim ali mi se to ne sviđa ... :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Mutevelija » 09 Jun 2018, 22:15

Ja sam zivio sa desetero u stanu ja jedanaesti, komfor mi veci bio kod kuce nego na tom putovanju osamostaljivanja :oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Chloe » 09 Jun 2018, 22:59

Mutevelija wrote: 09 Jun 2018, 22:15 Ja sam zivio sa desetero u stanu ja jedanaesti, komfor mi veci bio kod kuce nego na tom putovanju osamostaljivanja :oo
Hej ... :hm ko bi rek`o? ... :p
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Mutevelija » 09 Jun 2018, 23:29

Pa eto tako se zadesilo, a stan prijavljen na 2 osobe, i još u Zagrebu :hihi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Socrates » 09 Jun 2018, 23:33

Pa sigurno bi najbliskiji bili da živi 80 ljudi u Wartburgu, nema dvojbe.
. . . . . . . . .

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Zagorka » 09 Jun 2018, 23:33

Krokodil Behko wrote: 09 Jun 2018, 10:08
Zagorka wrote: 24 Mar 2013, 20:40
Krokodil Behko wrote:Ja ne znam kako ste došli do zaključka da je riječ o zajednici. Muž, žena i djeca to nije zajednica nego porodica. O tome govorim.
Dobro,naglasi malo o čemu govoriš,obzirom da si pomenuo sedmočlano domaćinstvo,nekako se nameće zakljucak o zajednistvu....ko danas ima petoro djece? :hm
Mozda nisam u najboljem raspolozenju,pa da se ja i ti nebi sta jos zakavgali(nije nam neobicno,ni novo,ali svejedno :oo ),samo ću reći ovo:hoću da u gaćama navečer mogu izići u zahod.....i bez njih ako mi je tako ćeif..... :kafa

Evo, poslije pet godina, napokon sam došao sebi, od zamišljanja te scene :leb

Nekad smo imali troje po sobi, a sad tri sobe po članu.
mensečini mnogo više se mora raditi po kući :oo
Šta misliš, rad po kući, ono čistunački, nije li to pomalo gubitak vremena?

....dugo ti je trebalo....:zubi

Ako redovno održavaš, ide lakše i brže....što više insana, više se prlja.....
Nekad je slabo bilo namještaja, neko šilte i ćilim, odjeće minimalno, suđa minimalno.
Onda su krenuli teški paravani, regali koje sedam ljudi unosi i tepisoni pa na njih tepisi, razne draperije, zavjese koje se peglaju, miljei, zidnjaci, lampe su pokrivene bile itdisl....žene su robovale kući...

Danas se to itekako izbacuje....idu ravne linije namjestaja, minimalno prostirki, minimalno ukrasa, sve se prilagodjava da bude vrlo jednostavno i vrlo prakticno za upotrebu a samim tim i odrzavanje....

A da se nekad baci vremena, a baci (ali ne kao nekad), ali baci se vremena i na pertlanje cipela ali nećemo sad računati ko mutevelija :oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Više komfora - manje familijarnosti

Post by Nice try » 12 Jun 2018, 08:08

Chloe wrote: 09 Jun 2018, 21:17 U manjem prostoru porodica je bliskija, prisiljena je više komunicirati, oslanjaju se vișe jedni na druge ... ne kažem da se ne mogu i u komforu naučiti tome ali tu se već moraju roditelji potruditi da navode djecu na vișe komunikacije, druženja ... Ama činjenica je da su mlađe generacije sve sebičnije, nemaju ni tolerancije niti su spremni na kompromis - sve roditelji podrede njima, još ako su jedini ... neko će reći da je to ok, ali meni nije, možda griješim ali mi se to ne sviđa ... :cudi
Samo,to za prislinu komunikaciju,pa tak tak.Bogme je to mač sa dvije oštrice.
Meni treba prostora da dišem,a vjerujem i svakome drugom.Od moga djeteta pa nadalje.Oslanjanje isto tako,uvijek neko vuče,većina iskorištava i tako.
Ostalo u postu,slično razmišljamo.navela sam već da komfor i više prostora ne znače i udaljavanje.Sve je do odnosa unutar same porodice.Treba razgovarati,održavati bliskost,mada nam današnje napredovanje tehnologije i njen uticaj u svaku poru društva i porodice,ne olakšava nimalo.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Zašto su bračni parovi prestali spavati u odvojenim krevetima?

Post by Krokodil Behko » 20 Aug 2019, 09:24

Image

"Odvojeni kreveti su tu i ostaju. Nema sumnje da će s vremenom naslijediti bračne krevete u svim sobama u kojima se nalaze dvije osobe", pisalo je u članku koji je 1892. objavljen u Yorkshire Heraldu.

Ovo predviđanje pokazalo se pogrešnim, ali gotovo stotinu godina, od 1850. do 1950., odvojeni kreveti smatrani su zdravijom i suvremenijom opcijom za parove od bračnih kreveta. Štoviše, liječnici su u 19. stoljeću upozoravali da bi dijeljenje kreveta moglo dovesti do toga da slabiji spavač iscrpi vitalnost osobe čvršćeg sna.

Hilary Hinds, profesorica sa Sveučilišta Lancaster, proučavanjem bračnih vodiča, medicinske literature, romana i kataloga namještaja otkrila je da su odvojeni kreveti prihvaćeni krajem 19. stoljeća iz čisto zdravstvenih razloga.

Kreveti kao tanjuri

U svojoj novoj knjizi "A Cultural History of Twin Beds" Hinds piše o liječnicima i njihovim upozorenjima vezanim za opasnosti dijeljenja postelje. Liječnik William Whitty Hall 1861. izdao je knjigu "Sleep: Or the Hygiene of the Night" u kojoj spavačima savjetuje da spavaju sami u krevetu, u dobro prozračenoj sobi, a oni koji se tog pravila ne budu držali, mogli bi izgubiti zdravlje i snagu tijela i mozga te umrijeti "prije nego što im dani budu odbrojani".

Dr. Benjamin Ward Richardson tijekom 1880-ih objavio je seriju članaka u kojima upozorava na opasnosti udisanja bakterija osobe s kojom dijelite krevet: "Ne mogu bolje započeti govoriti o onome što želim reći o krevetima i spavanju nego tako da se usprotivim zajedničkim krevetima. Sustav posjedovanja kreveta u kojem spavaju dvije osobe je uvijek u određenoj mjeri nezdrav."

Dr. James Coplan 1858. upozorio je: "Ovaj nedostatak oduzimanja vitalnosti ne izazivaju samo djeca. Mlade žene koje su braku sa starijim muškarcima također pate na sličan način iako rijetko u takvim razmjerima. Ove činjenice poznate su i starijim osobama koje užitak pretpostavljaju dugovječnosti pa tako često pokazuju sebičnost, koja se kod pojedinaca povećava s godinama."

Sve do 1920-ih odvojeni kreveti smatrani su modernim izborom. "Odvojeni kreveti za svakog spavača podjednako su neophodni kao i odvojeno posuđe za svaku osobu koja jede", napisao je 1919. u svojoj knjizi dr. Edwin Bowers i nastavio: "Promiču udobnost, čistoću i prirodnu profinjenost koja postoji kod ljudskih bića."

Sve se mijenja

Do tridesetih godina prošlog stoljeća odvojeni kreveti bili su uobičajena pojava u kućanstvima srednjeg staleža, ali samo deset godina kasnije situacija se promijenila.

Dio ljudi odvojene je krevete počeo doživljavati kao znak udaljavanja ili čak problema u braku, a 1956. zagovornica kontracepcije i eugeničarka Marie Stopes krenula je u otvorenu borbu protiv odvojenih kreveta: "Mnogi korisnici istih su devitalizirani, razdražljivi, neispavani i nesretni. Mislim da je to upravo zbog odvojenih kreveta. Odvojeni su kreveti izum đavla, ljubomornog na bračno blaženstvo."

Hinds isprva nije imala namjeru pisati o krevetima, već se bavila potpuno drugom temom, ali u svojem je istraživanju počela nailaziti na priče o odvojenim krevetima. Isprva je pretpostavila da predstavljaju isto ono što i danas, bračno udaljavanje ili seksualnu disfunkciju.

No u romanima iz dvadesetih godina prošlog stoljeća naišla je na spominjanje modernih odvojenih kreveta, a u daljnjem je istraživanju naišla na sve ostale informacije. Članak se pretvorio u knjigu, a ona je u potpunosti promijenila svoje mišljenje o odvojenim krevetima.

Ipak, tvrdi da je ovo istraživanje nije natjeralo da promijeni navike i nabavi odvojene krevete: "Zaintrigiralo me ono što odvojeni kreveti predstavljaju u kontekstu preuzimanja kontrole nad bračnim noćnim navikama. Umjesto da rade isto što smo radili kroz povijest, čine nešto drukčije. No ja sam ipak osoba vlastitog povijesnog trenutka."


(index)
online

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Zašto su bračni parovi prestali spavati u odvojenim krevetima?

Post by Čupava » 20 Aug 2019, 09:26

Za sve je kriv Fb, inst. I forumi :D.
.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: Zašto su bračni parovi prestali spavati u odvojenim krevetima?

Post by Krokodil Behko » 20 Aug 2019, 09:27

Čupava wrote: 20 Aug 2019, 09:26 Za sve je kriv Fb, inst. I forumi :D.

I poruke plave boje, budi iskrena?
online

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83759
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10906 times
Been thanked: 16191 times
Status: Offline

Re: Zašto su bračni parovi prestali spavati u odvojenim krevetima?

Post by Fuddo » 20 Aug 2019, 09:37

Znaci, zato ja nemrem po svunoc zaspat.
Zbog onog krvosrka!
Dozvolite da se obratimo

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests