Makedonija

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Makedonija

Post by Krokodil Behko » 15 Jun 2018, 19:22

statebriga wrote: 15 Jun 2018, 18:36
Krokodil Behko wrote: 15 Jun 2018, 18:28 Civilizovani Grci protestuju.

Image
Grci su napravili glupost sa insistiranjem promjenen imena, drugo , Grci su alergicni na koristenje imena Aleksandra Makednskog u Makedoniji
Ali, Makedonija je Makedonija i ona nema nikakav drugi naziv :cudi
To bi bilo isto, kao kad bi Albanija branila Bosni da se zove Bosna,
online

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35627
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 548 times
Status: Offline

Re: Makedonija

Post by Venera » 15 Jun 2018, 19:45

Krokodil Behko wrote: 15 Jun 2018, 19:22
statebriga wrote: 15 Jun 2018, 18:36
Krokodil Behko wrote: 15 Jun 2018, 18:28 Civilizovani Grci protestuju.

Image
Grci su napravili glupost sa insistiranjem promjenen imena, drugo , Grci su alergicni na koristenje imena Aleksandra Makednskog u Makedoniji
Ali, Makedonija je Makedonija i ona nema nikakav drugi naziv :cudi
To bi bilo isto, kao kad bi Albanija branila Bosni da se zove Bosna,
razumijem, zato je Grcko insistiranje besmisleno :lupa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Makedonija

Post by Bla » 15 Jun 2018, 21:28

može i zapadna bugarska
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35627
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 548 times
Status: Offline

Re: Makedonija

Post by Venera » 15 Jun 2018, 21:51

Bla wrote: 15 Jun 2018, 21:28 može i zapadna bugarska
Present-day Greek Macedonia is part of the larger geographical region of Macedonia that also includes the Republic of Macedonia and the southwestern part of Bulgaria.
opa, Bugarska je next :hihi
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Makedonija

Post by Krokodil Behko » 15 Jun 2018, 21:52

S tim se neće složiti ni oni makedonci kojima se prezime završava na "ov", ili "ev", a pogotovo neće oni na "ski"
online

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35627
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 548 times
Status: Offline

Re: Makedonija

Post by Venera » 15 Jun 2018, 21:53

Krokodil Behko wrote: 15 Jun 2018, 21:52 S tim se neće složiti ni oni makedonci kojima se prezime završava na "ov", ili "ev", a pogotovo neće oni na "ski"
to su nastavci za muskarce :p
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Makedonija

Post by Krokodil Behko » 15 Jun 2018, 21:55

statebriga wrote: 15 Jun 2018, 21:53
Krokodil Behko wrote: 15 Jun 2018, 21:52 S tim se neće složiti ni oni makedonci kojima se prezime završava na "ov", ili "ev", a pogotovo neće oni na "ski"
to su nastavci za muskarce :p

Pa eto, ako baš insistiraš na "ova" ili "eva", a pogotovo ne one na "ska" :D
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Makedonija

Post by Krokodil Behko » 17 Jun 2018, 09:59

Tudej signing kontrakt.

Problem je što mora proći kroz neku komisiju, u makedonskom parlamentu, a tamo predsjedava opozicioni desničar, pa je Zaev najavio referendum, za jesen.
online

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3611 times
Status: Offline

Re: Makedonija

Post by srculence7 » 06 Jul 2018, 03:39

Biće referendum gde se neće samo za ime izjašnjavati već i za neka druga pitanja, samo treba da osmisle kako će to da izgleda :oo
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Makedonija

Post by Krokodil Behko » 06 Jul 2018, 09:53

Biće i imam osjećaj da će većina glasati ZA.
U prvim danima, bilo je kao nekih protesta, ali to je zanijemilo, pa tako da je vidno kako je to organizirao opozicioni VMRO-DPMNE. Vjerujem da će se ponovo intezivirati pred referendum, ali nema tih nekih psiholoških predznaka, koji bi govorili kako je jasno, da bi većina glasala protiv. Nema ih ni da bi većina glasala ZA, s tim da je EU djelovala, dodijelila je Makedoniji datum početka pregovora o učlanjenju, a i NATO će im poslati poziv za puno članstvo, pod hitno.

Obje te stvari povući će tih nekih presudnih desetak procenata stanovništva, da glasaju ZA.
Nisam primjetio nikakav veliki broj rusofilski orjentiranih Makedonaca, pošto bi samo takvi glasali PROTIV.
Zaev ima podršku EU, NATO i svih susjednih zemalja, naravno, osim Srbije koja je tradicionalno u zavadi sa svim susjedima, osim sa rođacima iz Rumunije, a ne smiju se kačiti ni sa Mađarskom, da ih EU ne bi šamarala.
online

Mumin I
Na probnom
Na probnom
Posts: 84
Joined: 20 Dec 2013, 15:52
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Makedonija

Post by Mumin I » 06 Jul 2018, 22:17

haj drago mi je da su riješili i ovo pitanje, i da če vjerovatno možda krenuti naprijed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Makedonija

Post by Krokodil Behko » 13 Jul 2018, 09:46

U subotu proslava zbog poziva Makedoniji u NATO


Image

Makedonija će poziv za početak pregovora o pristupanju NATO-u proslaviti u subotu, 14. jula, u 15 gradova širom zemlje, saopćio je makedonski premijer Zoran Zaev.
Generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg uručit će danas u Briselu predsjedniku Vlade Makedonije poziv za početak pretpristupnih pregovora za članstvo u NATO-u.

Zaev je izjavio da se raduje pozivu, navodeći da Makedonija postaje dio porodice "u kući kojoj pripada", prenose skopski mediji.

Stoltenberg je jučer, prvog dana Samita NATO-a, saopćio da će Makedonija postati 30. članica Alijanse po okončanju svih procedura i kompletiranju dogovora sa Grčkom u vezi sa nazivom Makedonije.

Ministar odbrane Makedonije Radmila Šećerinska potpisala je danas u Briselu memorandum o razumijevanju kojim se njena zemlja priključuje inicijativi za municiju za ratovanje na kopnu "Pametna odbrana".

Memorandum je potpisalo 17 ministara odbrane zemalja-članica NATO-a, kao i Finska, partner Alijanse.

Zemlje-članice ove inicijative kupovat će municiju po nižoj cijeni, harmonizovat će zalihe i sprovoditi zajednička rješenja za skladištenje na duži rok.


(Vijesti.ba)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Makedonija

Post by Krokodil Behko » 19 Jul 2018, 10:15

GRČKA OTVORILA KARTE: "Rusija je primjer nepoštovanja i nerazumijevanja svijeta, oni su..."!

Image

Ministarstvo vanjskih poslova Grčke u srijedu navečer je kao "primjer nepoštovanja" i "nerazumijevanja svijeta" ocijenilo izjavu predstavnice ruskog Ministarstva vanjskih poslova Marije Zaharove koja je, kako je preneseno u Ateni, "zaprijetila posljedicama" zbog protjerivanja ruskih diplomata iz Grčke

Rusija je u srijedu optužila Grčku da sudjeluje u "prljavim provokacijama" u vezi s očekivanim ulaskom Makedonije u NATO, omogućenim postizanjem sporazuma Atene i Skoplja o rješavanju spora u vezi naziva Makedonije.

Moskva se još početkom ove godine usprotivila tom sporazumu, a Grčka je prošlog tjedna odlučila protjerati dvoje ruskih diplomata i zabraniti dolazak još dva jer je ustvrdila da su organizirali, financirali i poticali grčke ekstremno deničarske krugove i crkvene dužnosnike da prosvjeduju protiv sporazuma s Makedonijom.

Rusija: Postupak Grčke neće biti bez posljedica

U srijedu je glasnogovornica ruskog Ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova iznijela tvrdnju da je Grčka to učinila pod pritiskom NATO-a te da postupak Grčke "neće proći bez posljedica", koje nije navela.

Ministarstvo vanjskih poslova Grčke je odgovorilo da je izjava Zaharove "karakterističan primjer nepoštivanja druge zemlje, kao i nerazumijevanja suvremenog svijeta u kojem države, bez obzira na veličinu, imaju autonomiju i mogu voditi neovisnu, višestranu i demokratičnu vanjsku politiku".

Ministarstvo dalje navodi da je "takva negativna logika uostalom i motivirala četiri državljanina Rusije na aktivnosti koje su dovele do njihovog protjerivanja ili zabrane ulaska u Grčku".

Grčko ministarstvo ponavlja da su "činjenice [o tome] na temelju kojih je postupila Grčka, blagovremeno predstavljene ruskim vlastima", a da "osim toga, sama vlast Rusije vrlo dobro zna što rade njezini ljudi".

Dok je Grčka, kako također podsjeća njezino ministarstvo u priopćenju, "od samog početka nastojala razdvojiti aktivnosti tih osoba od službene ruske vanjske politike, predstavnica ruskog ministarstva vanjskih poslova [Zaharova] današnjom izjavom kao da želi legitimizirati te ilegalne aktivnosti".

"Stalno nepoštivanje Grčke mora prestati", ukazuje ministarstvo u Ateni i naglašava da "nitko nema prava niti se može miješati u njezine unutarnje stvari".

Grčka: Tvrdnje nedostojne komentara

Ministarstvo vanjskih poslova zaključuje da su "nedostojne komentara neutemeljene tvrdnje prema kojima je odluka donesena pod pritiskom drugih i te tvrdnje pokazuju mentalitet ljudi koji ne razumiju principe i vrijednosti grčke vanjske politike".

Marija Zaharova izjavila je u srijedu, također, da sporazum Grčke i Makedonije o imenu nije u interesu sigurnosti na Balkanu.

"Rusija je uvijek bila za uzajamno prihvatljiv sporazum o državnom imenu između Grčke i Makedonije bez vanjskog pritiska ili nametanja umjetnih rokova, koji bi odražavao volju naroda obje zemlje i bio utemeljen na širokom konsenzusu i ustavnom pravu. To se nije dogodilo", rekla je ona.

Taj sporazum, smatra, doveo je do duboke podjele u oba društva - i u Grčkoj i Makedoniji, prenijela je agencija Tass.

(SB)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Makedonija

Post by Krokodil Behko » 30 Jul 2018, 13:54

srculence7 wrote: 06 Jul 2018, 03:39 Biće referendum gde se neće samo za ime izjašnjavati već i za neka druga pitanja, samo treba da osmisle kako će to da izgleda :oo


30. septembra, a pitanje će glasiti
"Da li ste za članstvo u EU i NATO, uz prihvatanje Sporazuma Republike Makedonije i Republike Grčke?"

Eh sad

Prema istraživanjima, 75 posto Makedonaca protivi se promjeni ustavnog imena, a u isto vrijeme 80 posto stanovništva je za ulazak u EU i NATO.

Pa tako da će otprilike biti onako kako sam i najavio:

Krokodil Behko wrote: 06 Jul 2018, 09:53 s tim da je EU djelovala, dodijelila je Makedoniji datum početka pregovora o učlanjenju, a i NATO će im poslati poziv za puno članstvo, pod hitno.

Obje te stvari povući će tih nekih presudnih desetak procenata stanovništva, da glasaju ZA.
Nisam primjetio nikakav veliki broj rusofilski orjentiranih Makedonaca, pošto bi samo takvi glasali PROTIV.
Suma sumarum, Makedonci bi (80%) najradije pobjegli glavom bez obzira, što dalje od Rusa, A sporan je samo naziv zemlje i to je jedino čime Rusi mogu manipulisati. To će se riješiti nekako, a Rusi će ostati kratkih rukava. Kad su u CG, kao vjerni pratioci Rusije, mogli donijeti odluku o NATO, u Makedonce ne bi trebali sumnjati.

Uostalom

Konsultativni referendum na kome će se građani Makedonije izjasniti o dogovoru sa Grčkom u vezi sa imenom bit će održan 30. septembra

Referendum nije obavezujući.
online

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3611 times
Status: Offline

Re: Makedonija

Post by srculence7 » 30 Jul 2018, 14:56

Što se promene imena tiče, ovako iz razgovora sa ljudima dole, mnogi od njih su svesni toga da se to mora desiti a za sam naziv već idu razna premišljanja.
U ovom delu, koji ja posećujem, ljudi se bave poljoprivredom uglavnom, kraj je izuzetno pogodan za voćarstvo, tu sam najveće breskve u životu videla, Rusi vrše otkup godinama, tako da u tom ekonomskom pogledu njima možda ne odgovara da narušavaju odnose :cudi
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Makedonija

Post by Krokodil Behko » 30 Jul 2018, 20:26

srculence7 wrote: 30 Jul 2018, 14:56 Što se promene imena tiče, ovako iz razgovora sa ljudima dole, mnogi od njih su svesni toga da se to mora desiti a za sam naziv već idu razna premišljanja.
To će proći, jer ovo sadašnje ne prolazi i mislim da je većina svjesna toga.

U ovom delu, koji ja posećujem, ljudi se bave poljoprivredom uglavnom, kraj je izuzetno pogodan za voćarstvo, tu sam najveće breskve u životu videla, Rusi vrše otkup godinama, tako da u tom ekonomskom pogledu njima možda ne odgovara da narušavaju odnose :cudi
Izvozimo i mi u Rusiju, isto tako, neko voće, ali Rusija nije ni među prvih 10 trgovinskih partnera BiH.
iuzgleda da je makar slično i sa makedonijom, pošto Rusije nema među prvih 5 u trgovini s njom.
online

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3611 times
Status: Offline

Re: Makedonija

Post by srculence7 » 01 Aug 2018, 15:27

Krokodil Behko wrote: 30 Jul 2018, 20:26
Izvozimo i mi u Rusiju, isto tako, neko voće, ali Rusija nije ni među prvih 10 trgovinskih partnera BiH.
iuzgleda da je makar slično i sa makedonijom, pošto Rusije nema među prvih 5 u trgovini s njom.
Globalno gledano ne znači ali ipak se ne bi trebalo zanemariti činjenica da ljudi u pojedinim krajevima dole od toga žive.
Možda porade na nekom novom tržištu.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Makedonija

Post by Krokodil Behko » 30 Aug 2018, 10:05

Ruski autogol u Makedoniji.
Čim su pogurali Vučića, da traži razgraničenje na Kosovu, odjednom su Makedonci skontali šta i kako im se piše kod njih, u slučaju da pandorina kutija bude otvorena. Prvi opipljivi rezultati, da će dogovor Tsipras-Zaev proći na referendumu.



Većina Makedonaca za novo ime države


Image

Skoro polovina građana Makedonije na predstojećem referendumu glasat će za dogovor s Grčkom o promjeni imena države, a oko petina protiv, pokazuje anketa američkog Međunarodnog republikanskog instituta (IRI).
Prema anketi, koja je urađena pred referendum, 30. rujna, 13 posto ispitanika još ne zna hoće li sudjelovati ili ne želi o tome da govori, prenose srbijanski mediji.

Skoro dvije trećine makedonskih građana želi da se riješi spor oko imena s Grčkom i da Makedonija postane članica EU i NATO.

Ukupno 57 posto anketiranih, od kojih 37 posto u potpunosti, a 20 posto donekle podržava prijedlog da se Makedonija učlani u EU i NATO pod novim imenom “Republika Sjeverna Makedonija”.

Tih 57 posto Makedonaca, kako se navodi, vjeruju da korist od članstva u EU i NATO opravdava prihvaćanje novog imena, koje je predviđeno dogovorom s Grčkom o rješavanju desetljetnog spora.

O Dogovoru s Grčkom i promjeni imena države negativno se izjasnilo 38 posto, od kojih 28 posto u potpunosti, a 10 posto djelimice.

Istovremeno, potpora članstvu u EU i NATO produžava da raste. Broj građana Makedonije koji podržava učlanjenje u EU porastao je na 83 posto, što je povećanje od šesto posto u odnosu na kolovoz 2017., a 11 u odnosu na ožujak iste godine.

(Vijesti.ba / FENA)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Makedonija

Post by Krokodil Behko » 14 Sep 2018, 17:58

Ako su ankete ozbiljne i objektivne, onda je ovo gotova stvar.

http://www.ifimes.org/en


1. Da li podržavate ulazak Republike Makedonije u EU?

- DA 83,2%

- NE 6,9%

- NEMAM STAV 9,9%



2. Da li podržavate ulazak Republike Makedonije u NATO?

- DA 78,4%

- NE 9,3%

- NEMAM STAV 12,3%




3. Da li ste za članstvo u EU i NATO, uz prihvaćanje sporazuma o imenu između Republike Makedonije i Republike Grčke od 17.6.2018?

- DA 67,3%

- NE 16,4%

- NEMAM STAV 10,3%



4. Da li će te učestvovati na predstojećem referendumu 30.9.2018?

- DA 63,6%

- NE 17,4%

- NEMAM STAV 19,0%




5. Kako ocjenjujete dosadašnje ponašanje Republike Srbije, prije svega Aleksandra Vučića i Ivice Dačića, prema Makedoniji i njenoj aktualnoj Vladi?

- POZITIVNO 29,1%

- NEGATIVNO 58,3%

- NEMAM STAV 12,6%



6. Kako ocjenjujete djelovanje i rad predsjednika Republike Makedonije Gjorge Ivanova?

- POZITIVNO 9,4%

- NEGATIVNO 74,2%

- NEMAM STAV 16,4%



7. Kako ocjenjujete dosadašnji rad Specijalnog javnog tužilaštva (SJO) pod vodstvom tužiteljice Katice Janeve?

- POZITIVNO 79,2%

- NEGATIVNO 14,4%

- NEMAM STAV 6,4%



8. Smatrate li, da je članstvo u EU i NATO ispravna strateška orijentacija Republike Makedonije?

- DA 79,8%

- NE 12,5%

- NEMAM STAV 7,7%




9. Da li smatrate, da li je potrebno da građani Makedonije bez obzira na etničke i političke razlike treba da pokažu jedinstvo kada je u pitanju ostvarivanje punopravnog članstva u EU i NATO ?

- DA 86,7%

- NE 8,2 %

- NEMAM STAV 5,1%



10. Da li kao građanin Makedonije imate optimističan pogled na budućnost ?

- DA 68,2%

- NE 18,8%

- NEMAM STAV 13,0%



(Vijesti.ba / IFIMES)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Makedonija

Post by Krokodil Behko » 30 Sep 2018, 09:32

Tudej.
Nadam se da su Makedonci svjesni, da će novu priliku čekati jako dugo.
Jedina zemlja čiji je građani (indirektno i rukovodstvo) nagovaraju da bojkotuje, ili glasa NE, to je Srbija i da sam na mjestu makedonaca, ja bih se zabrinuo zbog toga.
online

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests