Meša Selimović

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by KOMESAR » 07 Aug 2018, 22:31

“Najbolje je zaboraviti, da umre ljudsko sjećanje na sve što je ružno, i da djeca ne pjevaju pjesme o osveti.”
(Tvrđava)

Meša Selimović
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Mala_Mu » 07 Aug 2018, 22:37

"Opasno je kad se čovjek nađe sâm, okružen tišinom tuđeg neprisustva, više je strahova i čudnih razgovora sa sobom. Samo, kako da ti to sve kažem? I kako da objasnim sebi, tebe se to ne tiče, što nekad teško podnosim ovu usamljenost, a nekad mi je draža od svega, ne bih je dao nizašto."

(Magla i mjesečina)

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by KOMESAR » 08 Aug 2018, 22:00

Neka noć mora biti posljednja...

Meša Selimović
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Mala_Mu » 08 Aug 2018, 22:38

... i nešto mora biti što boli, uvijek..

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Chloe » 10 Aug 2018, 11:37

"Najgore je kad ljudi ćute, kad se ne objasne, pa svaka sumnja ima pravo na život. I moja i tvoja. Jer ti možda misliš o meni što je samo za tebe istina, što je samo za tebe moja krivica, jer te niko ne razuvjerava, a ja mogu da ti pripišem zlu namjeru, a to nije dobro, rat je, prijek pogled je opasniji nego u miru, teže se podnosi i krvavije vraća, a ponekad sumnja i strah natjeraju čovjeka da učini ružnu stvar, da se osigura i odbrani."
(Magla i mjesečina)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by KOMESAR » 10 Aug 2018, 12:37

Ja svakom čovjeku prilazim sa vjerom da je on pošten. A ako nije, ako me prevari, šta mogu. Neka pred Bogom odgovara. Moje pravo nije da sudim ljudima, prije no što oni pokažu šta su.


M.Selimović
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by toxic » 10 Aug 2018, 15:48

Kako da kaže da li ga voli? Šta bi rekla time? I šta se drugome može reći o tome? Pošla sam pogrešnim putem, i idem sve dalje, trula u sebi, srce se ničemu ne raduje, sve veća daljina iza mene, a sve što je moglo biti ostalo je na drugoj stazi, i treba se samo vratiti, ništa nije lakše od toga, i ništa teže. Osvrtanje nije vraćanje, to je žaljenje. I neodlučnost: sve te veže, sve te zaustavlja, pređeni put, korak koji nije više lak, strah od novih počinjanja, samo zapravo nema straha jer nema iskustava, i onda se čuva ono do čega ti nije stalo, što je tvoje koliko i ma čije, tvoje po nevolji i po neimanju ničega a ne po voljenju, a to je najcrnja varka, jer i ovako ništa nemaš, pust život je gori nego ništa, a ljudi se opet drže te pustoši, ne vjerujući da ima išta drugo. Ništa ne bi izgubili kad bi pustili ono što imaju, a boje se da ne bi ni dobili, zato ćute i čekaju.


Magla i mjesečina
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by KOMESAR » 10 Aug 2018, 21:44

...."Osim toga, imao sam jednu nepoželjnu osobinu - da ni od koga nikad nisam tražio nikakvu uslugu. Mojoj nezavisnosti ljudi su postavljali razne prepreke.... Ja sam uvijek išao uspravno, ništa nisam tražio što mi normalno ne pripada, sa svakim razgovarao ravnopravn, ne pregibajući ni kičmu, ni šiju, tako da sam uvijek ličio na uobraženog čovjeka"

(Sjećanja)

Meša Selimović
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Čupava » 28 Aug 2018, 10:52

"Ne bojim se ljubavi. Bojim se rizika. I zavisnosti. I mogućeg bola...
Uvijek si jednom nogom u bjekstvu, uvijek polovinom sebe u ljubavi. Drugu ostavljam u pripravnosti da izvuče luđaka. Ali ta moja necinična polovina mnogo te voli.Toliko da me prevari cijelog..." - Meša Selimović
.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Čupava » 04 Sep 2018, 18:34

Ima ljudi, mada su rijetki, kojima ni bol ni misao ne unište vedrinu i jednostavnost. Čak ih učine boljim.”
.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Mala_Mu » 11 Sep 2018, 13:13

"Najljepše bi bilo ono što je nemoguće, vratiti se u taj san, u nesaznano djetinjstvo, u zaštićeno blaženstvo toplog i tamnog praizvora. Nisam osjećao tugu i ludost takve žudnje, koja nije želja, jer je neostvariva i kao pomisao. Lebdjela je u meni kao stišana svjetlost, okrenuta nekud unazad, u nemoguće, u nepostojanje."

(Derviš i smrt)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Mala_Mu » 11 Sep 2018, 13:18

"Zatvaram oči, i vidim: sipi snijeg. Prezdravljam, još s tragovima vatre u žilama, nesigurna vida i nejasne misli, blažen zbog ugodne toplote što se širi iz stare tučane peći, vatra pucketa, svježa, u sobi lebdi zdrav trpki miris anduza, vratio sam se iz strašne tame, živ, snijeg pada, majka sjedi pored prozora, nagnuta nad radom. Vidim njeno mršavo lice, treperavo od sjenki pahuljica što promiču ne žureći. Bdi danima tako, nepomična. Čuva me, nadnesena nada mnom. Neću da se pokrenem, neću da se oglasim ni osmijehom, neka traje ova sreća: majčino drago lice i snijeg što sipi preko njega. Sreća, i osjećanje sigurnosti, beskrajno."

(Tišine)

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18083
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3700 times
Been thanked: 3611 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by srculence7 » 11 Sep 2018, 17:33

Čupava wrote: 28 Aug 2018, 10:52 "Ne bojim se ljubavi. Bojim se rizika. I zavisnosti. I mogućeg bola...
Uvijek si jednom nogom u bjekstvu, uvijek polovinom sebe u ljubavi. Drugu ostavljam u pripravnosti da izvuče luđaka. Ali ta moja necinična polovina mnogo te voli.Toliko da me prevari cijelog..." - Meša Selimović
E to je ono... :srce
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Čupava » 12 Sep 2018, 07:39

Kad mi je bilo teško, pominjao sam njeno ime kao u molitvi...
Dobar je čovjek, i lijepa žena, ali ono što je samo za mene, to sam sam stvorio...
Čak i da je imala velikih mana, ja ih ne bih znao...
Potrebna mi je savršena, i ne mogu dopustiti da to ne bude...
Meša Selimović
.

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by damir5 » 12 Sep 2018, 08:12

"Svi kažu da ljubav boli, što je pogrešno. Samoća boli. Odbijanje boli. Gubitak nekoga boli. Želja boli. Sve zbunjuju te male stvari s ljubavlju, ali u stvarnosti, ljubav je jedina stvar na svijetu koja odbija zlo i koja te uvijek iznova čini da se osjećaš dobro."
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Chloe » 18 Oct 2018, 21:38

"Ne treba čovjek da se pretvori u svoju suprotnost. Sve što u njemu vrijedi, to je ranjivo. Možda nije lako živjeti na svijetu, ali ako mislimo da nam ovdje nije mjesto, biće još gore. A željeti snagu, i bezosjećajnost, znači svetiti se sebi zbog razočarenja. I onda, to nije izlaz, to je dizanje ruku od svega što čovjek može da bude. Odricanje svih obzira je prastari strah, davna suština ljudskog bića koje želi moć, jer se boji."

-Derviš i smrt-
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Chloe » 26 Oct 2018, 13:05

"Kasno je, sjećanja...uzalud se javljate ,beskorisne su vaše nemoćne utjehe i potsjećanja na ono što je moglo da bude,
jer što nije bilo,nije ni moglo da bude.
A uvijek izgleda lijepo ono što se nije ostvarilo. Vi ste varka koja rađa nezadovoljstvo, varka koju ne mogu i
ne želim da otjeram jer me razoružava i tihom tugom brani od patnje..."
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Chloe » 26 Oct 2018, 13:29

"Čovjek je opkoljen strahom, kao plamenom...potopljen njime, kao vodom...plaši ga sudbina, plaši ga sutrašnji dan, plaši ga vladajući zakon,
plaši ga moćniji čovjek...i on nije ono što bi htio biti,već ono što mora da bude, umiljava se sudbin, moli se sutrašnjem danu,
poslušno ponavlja zakon, ponizno se smiješi mrskom, moćnom čovjeku, pomiren da bude nakazna tvorevina, sačinjena od straha i pristajanja...
Ako je ponekad tužan, to je zato što se sjeća sebe željenog, sebe nasmijano, kakav bi mogao biti da nije ono što jest...i da svijet nije ovakav kakav jest...
Neću tako! Kažem: ne bojim te se, sudbino! Ne bojim te se, sutrasnji dane! Ne bojim te se, moćni čovječe!....ali to kažem u sebi... i kažem strijepeći, upola slobodan, udvojen...jedan se usamljuje jer ne može da pristan, drugi šuti jer ne želi da strada"!

"Tvrđava
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Lanci » 26 Oct 2018, 14:34

damir5 wrote: 12 Sep 2018, 08:12 "Svi kažu da ljubav boli, što je pogrešno. Samoća boli. Odbijanje boli. Gubitak nekoga boli. Želja boli. Sve zbunjuju te male stvari s ljubavlju, ali u stvarnosti, ljubav je jedina stvar na svijetu koja odbija zlo i koja te uvijek iznova čini da se osjećaš dobro."
:respekt
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Meša Selimović

Post by Lanci » 26 Oct 2018, 14:44

"Vidiš, još mislim dobro o tebi, i želim da se ponekad probudiš usred noći, i da dugo sjediš prekrštenih nogu na postelji, mučeći se kajanjem i stidom zbog mene.
Ali, neka ti je prosto, nisi ti birao svoju sitnu dušu, dali su ti je, ne pitajući, došao si na red kad drugih, boljih, više nije bilo. Alahemanet, čovječe kao i svi ostali, koji čine zlo ali ga ne smišljaju. Od onih drugih, koji zlo smišljaju i određuju, neka bog sačuva i tebe i mene."

(Tvrđava)
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests