20 stvari zbog kojih ste sumnjivi carinicima na granici

Podijelite s nama vaša iskustva s putovanja.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120150
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7765 times
Status: Online

20 stvari zbog kojih ste sumnjivi carinicima na granici

Post by Krokodil Behko » 12 Aug 2018, 19:40

Image

Uprava carine podsjeća da nam, kada putujemo, najveći stres izaziva prolazak carine, jer carinici često znaju da nam izazovu osejćaj nelagode i straha. U tekstu se navodi da u glavi imamo neke scenarije koje viđamo u filmovima - odvode nas u neku zabačenu prostoriju, ispituju satima i odvode u policiju.

Obično se sve završava uz par pitanja na koja trebamo da odgovorimo, ali neke stvari mogu da učine carinske kontrole neprijatnijim i da dovedu do detaljnijeg ispitivanja i prestresa.

Ovo su samo neke od njih.

Prekoračili ste limit u free shopu

Prema izvještaju Smarter Travel jedan od zagarantovanih načina da se zadržite na carini je kupovina u free shopu koja prevazilazi limit.

Često prelazite granicu

Ukoliko prelazite granicu češće nego ostali, na primer jednom nedeljno, to može da probudi sumnju i baci stavi vas u poziciju da vas carinici češće ispituju.

Vraćate se iz nekih zemalja

To što ste doputovali iz nekih zemalja ili regiona automatski vas stavlja u sumnjivu kategoriju i bićete sigurno provjeravani kada se vratite iz ovih regija.

Ovo važi ako dolazite iz zemalja Centralne Amerike, Јugoistočne Azije i iz zemalja koje imaju fleksibilne zakone što se tiče droge, kao što je Holandija.

Posjetili ste neke zemlje u prošlosti

Čak i pečat iz neke zemlje može da vas stavi u opasnost, čak i ako je taj pečat star godinama. Neke zemlje Srednjeg Istoka mogu da odbiju da vas puste u zemlju ukoliko ste posjetili Izrael.

Posjetili ste farmu

Ukoliko ste posjetili neku farmu ili ste imali bliski kontakt sa domaćim životinjama na putovanju, bićete pozvani na razgovor, a vaše stvari će možda biti tretirane dezinfekcionim sredstvom. Ovo je neophodno kako bi se spriječilo širenje bolesti čiji su prenosioci domaće životinje.

Spakovali ste voće

Čak i ako nemate voće u trenutku ukrcavanja, psi tragači mogu da osjete miris voća koje ste nosili u torbi ranije i zbog toga mogu da vas zadrže na carini.

Nosite sa sobom hranu

Morate da prijavite neke namirnice koje unosite sa vama. Vjerovatno će vam dozvoliti da unesete neku spakovanu hranu, dok će vam ona otpakovana i svježa vjerovatno biti oduzeta.

Imate prljave čizme na sebi

Prljave čizme na sebi imaju zemlju, vodu ili sjeme iz neke zemlje koju ste posjetili pa tako možete da donesete neke strane vrste organizama u novu zemlju u koju putujete. Ovo je veliki problem u Australiji i na Novom Zelandu.

Putujete sa ljubimcem

Ne možete da uvedete životinju u neku novu zemlju ako nemate za nju sva neophodna dokumenta.

Nemate datum povratka na povratnoj karti

Možda ćete morati da pokažete povratnu kartu prilikom prolaska carine kao dokaz da ne planirate trajno da ostanete tu. Ukoliko je nemate, možda će vam tražiti dokaz da imate dovoljno novca da je kupite kada krenete nazad.

Ne znate gdje ćete da odsjednete

Ukoliko ne znate odgovor na pitanje u kom hotelu ili hostelu planirate da odsjednete možete da izazovete sumnju.

Imali ste sukobe sa zakonom ranije

Prethodni susreti sa policijom mogu da vam stvore nove probleme. Vaš dosije može da iskoči policiji prilikom pregleda i moraćete da odgovorite na par pitanja.

Imate određeni stav kada stojite

Najbolje je da izgledate opušteno i pomalo skrušeno kada prelazite granicu i nikako ne smijete da nosite slušalice i naočale za sunce. Takođe, zbog svoje etničke pripadnosti možete da budete sumnjivi.

Imate loš stav

Ukoliko ste previše samouvereni i neljubazni, carinici će vas sigurno posmatrati sa sumnjom.

Putujete sami

To što ste nomad, a uz to ste i single muškarac, odmah vas stavlja u sumnjivu kategoriju.

Dajete nejasne odgovore

Odgovarajte na pitanja službenija jasno i razumljivo, jer ukoliko ste nejasni izazvaćete sumnju.

Sprdate se

Nikada se nemojte šaliti u vezi sa nekom kriminalnom radnjom kada prolazite carinu.

Koristite fotoaparat ili mobilni telefon

Zbog upotrebe ovih uređaja, carinici vam ih mogu zaplijeniti. U mnogim zemljama zabranjeno je fotografisati mjesto carine.

Prelazite granicu na manjim prelazima

Bolje je prelaziti granicu na većim prelazima, jer na manjim carinici mogu da vam postave više pitanja jer nisu navikli na turiste kao na većim prelazima.

Nudite mito

Podmićivanje carinika je zakonom zabranjeno u svim zemljama, jer zbog nuđenja mita možete da budete protjerani iz zemlje. Ili nešto gore.

(SB)
online

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: 20 stvari zbog kojih ste sumnjivi carinicima na granici

Post by Hurija » 12 Aug 2018, 19:46

:D Prodjem bez problema ali ništa ni ne svercam
Ostalo je cutanje.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: 20 stvari zbog kojih ste sumnjivi carinicima na granici

Post by Chloe » 12 Aug 2018, 22:37

Mah, nikakvih problema s njima nemam, ali pošteno i igram. :hm... Osim što poneki cvijet proșvercam, ali nabacim osmijeh, malo se našalim i sve pet... :hihi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: 20 stvari zbog kojih ste sumnjivi carinicima na granici

Post by Hannibal » 13 Aug 2018, 01:17

cuj vracate se iz neke zemlje. jel postoji neka druga mogucnost?? vracate se s neke druge planete
🐽

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: 20 stvari zbog kojih ste sumnjivi carinicima na granici

Post by Nice try » 13 Aug 2018, 08:31

Ne znate gdje ćete da odsjednete

Ukoliko ne znate odgovor na pitanje u kom hotelu ili hostelu planirate da odsjednete možete da izazovete sumnju.
E, mogu misliti kako smo im sumnjivi moj dragi i ja kad na ovo pitanje lupimo dva različita grada :D.
Doduše susjedna.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: 20 stvari zbog kojih ste sumnjivi carinicima na granici

Post by Čupava » 13 Aug 2018, 08:57

Nice try wrote: 13 Aug 2018, 08:31
Ne znate gdje ćete da odsjednete

Ukoliko ne znate odgovor na pitanje u kom hotelu ili hostelu planirate da odsjednete možete da izazovete sumnju.
E, mogu misliti kako smo im sumnjivi moj dragi i ja kad na ovo pitanje lupimo dva različita grada :D.
Doduše susjedna.
Podsjeti me na jednog prijatelja, malo kad se veze u autu, i jednom ga policija zaustavi a i zena bila sa njim.. kaze mu policajac niste vezani, a on će na to prvi put mi se to sad desilo.. . a njegova zena će na to.. “nikad se on ne veze, ja ga Non-stop opominjem da se treba vezati a on me ne čuje ... :D. :D.

Kaze on zamisli vlastita zena protiv mene priča :valja da sam mogao u top bi je strpao, priča a niko ništa je ne pita :valja

———-

Nemam problema sa prelaskom na granicama... neki i ne uzmu pasoše, samo :mah ništa ne prenosim zakonom zabranjeno... osim krpica, poklona.. :cudi
.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: 20 stvari zbog kojih ste sumnjivi carinicima na granici

Post by Hannibal » 13 Aug 2018, 10:01

jesil platila poreze na poklone
🐽

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: 20 stvari zbog kojih ste sumnjivi carinicima na granici

Post by Chloe » 13 Aug 2018, 10:27

.... da, ali zato je bilo čekanja i ispitivanja od strane Granične policije kad sam išla sa bratom a on imao malo žešću bradu
:lupa ... mislili ljudi da je tzv. vehabija ... :valja džaba na njemu majice s lobanjama, kostima i krvi i glupostima, nisu popustali.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: 20 stvari zbog kojih ste sumnjivi carinicima na granici

Post by Čupava » 13 Aug 2018, 10:59

Hannibal wrote: 13 Aug 2018, 10:01 jesil platila poreze na poklone
Pa na određene da... kakvo je to pitanje :nokti :oo
.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: 20 stvari zbog kojih ste sumnjivi carinicima na granici

Post by Hannibal » 13 Aug 2018, 11:22

da vidim samo pridrzavatel se novih zakona
🐽

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: 20 stvari zbog kojih ste sumnjivi carinicima na granici

Post by Čupava » 13 Aug 2018, 11:26

Hannibal wrote: 13 Aug 2018, 11:22 da vidim samo pridrzavatel se novih zakona
A ti? Prijaviš li svu robu koju uvoziš / izvoziš.. :ooo

Kažu li ti “parkiraj tu, desno”... :D.
.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: 20 stvari zbog kojih ste sumnjivi carinicima na granici

Post by Hannibal » 13 Aug 2018, 11:29

ja putujem samo kad mi komso radi na granici aaa
🐽

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: 20 stvari zbog kojih ste sumnjivi carinicima na granici

Post by Čupava » 13 Aug 2018, 11:34

Jedne prilike sam putovala busom, i na izlazu u Au, zaustave granična kontrola...

Jao jao jao... sta sve raja nosi iz Bosne ... za ne povjerovati... od paprika, lubenica... pa do tepiha... :grana

A mogu misliti sta se sve unese u Bosnu...
.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: 20 stvari zbog kojih ste sumnjivi carinicima na granici

Post by Nice try » 13 Aug 2018, 16:05

Čupava wrote: 13 Aug 2018, 08:57
Nice try wrote: 13 Aug 2018, 08:31
Ne znate gdje ćete da odsjednete

Ukoliko ne znate odgovor na pitanje u kom hotelu ili hostelu planirate da odsjednete možete da izazovete sumnju.
E, mogu misliti kako smo im sumnjivi moj dragi i ja kad na ovo pitanje lupimo dva različita grada :D.
Doduše susjedna.
Podsjeti me na jednog prijatelja, malo kad se veze u autu, i jednom ga policija zaustavi a i zena bila sa njim.. kaze mu policajac niste vezani, a on će na to prvi put mi se to sad desilo.. . a njegova zena će na to.. “nikad se on ne veze, ja ga Non-stop opominjem da se treba vezati a on me ne čuje ... :D. :D.

Kaze on zamisli vlastita zena protiv mene priča :valja da sam mogao u top bi je strpao, priča a niko ništa je ne pita :valja

———-

Nemam problema sa prelaskom na granicama... neki i ne uzmu pasoše, samo :mah ništa ne prenosim zakonom zabranjeno... osim krpica, poklona.. :cudi
Ja se tako ponašam kad sam ljuta na muža :valja
Zna da od mene može svašta da očekuje :nokti :nokti
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: 20 stvari zbog kojih ste sumnjivi carinicima na granici

Post by Nice try » 13 Aug 2018, 16:07

Čupava wrote: 13 Aug 2018, 11:34 Jedne prilike sam putovala busom, i na izlazu u Au, zaustave granična kontrola...

Jao jao jao... sta sve raja nosi iz Bosne ... za ne povjerovati... od paprika, lubenica... pa do tepiha... :grana

A mogu misliti sta se sve unese u Bosnu...
Moja tetka tako suho meso pokuša prenijeti, pa plaća kazne, a svaki put prijeti onom vješalicom da će ih po glavi ako joj nađu :D.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: 20 stvari zbog kojih ste sumnjivi carinicima na granici

Post by Rum » 13 Aug 2018, 16:18

Mene copio na hrvatskoj granici puna torba suhovine ,on se ufatio suhog sira kaze sine za ovo se dobija kazna od 4000 eura zatvori i ode da pregleda drugog brko stariji covo svaka mu dala ljudina
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: 20 stvari zbog kojih ste sumnjivi carinicima na granici

Post by Rum » 13 Aug 2018, 16:19

A to prva godina kada je Cro uletila u evropu ,poslije toga nikad nista a i prije a uvijek pun svega
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: 20 stvari zbog kojih ste sumnjivi carinicima na granici

Post by Rum » 13 Aug 2018, 16:20

Al kad otvori torbu zamiruha na suhovinu pravo nije trebao roviti haha mirise sir
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: 20 stvari zbog kojih ste sumnjivi carinicima na granici

Post by Rum » 13 Aug 2018, 16:24

e taj drugi je platio kaznu 100 evrica imao 250 grama vise duhana od dozvoljenog
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: 20 stvari zbog kojih ste sumnjivi carinicima na granici

Post by Nice try » 13 Aug 2018, 16:27

Rum wrote: 13 Aug 2018, 16:24 e taj drugi je platio kaznu 100 evrica imao 250 grama vise duhana od dozvoljenog
Porok je porok, mora kazna na to :valja
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

Post Reply

Return to “Naša putovanja”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests