BiH pred najezdom hiljada migranata

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Chloe » 08 Jul 2018, 13:50

Manipulisanje masama pomoću elektronskih i printanih medija, po forumima i društvenim mrežama bilo bi nemoguće da se zanimamo za tematiku na koju se to odnosi. Al' dok nema nikve odgovornosti ni sankcija za širenje laži, neistine, iskrivljavanje istine, poticanje mržnje a našem narodu bitnije kako komšije žive, šta je ko jeo ili posexao mogu nas praviti budalama kako hoće. :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Melek » 08 Jul 2018, 14:44

Koga je ko poseksao... :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Arapski turisti otkazuju posjete Bihaću zbog ilegalnih migranata

Post by Krokodil Behko » 20 Jul 2018, 10:04

Image

Bihaćki turistički djelatnici tvrde da turisti iz bliskoistočnih zemalja naveliko otkazuju rezervacije zbog izbjeglica. A i građani očito počinju drugačije gledati na pridošlice i kažu: „Mi smo im prepustili grad."

"Po mojoj evidenciji u našem hotelu ima nekih 30 do 35 posto manje gostiju nego prošle godine u isto vrijeme. Prošle godine kod nas nije bilo šanse dobiti sobu, a sada ima slobodnih", priča Šemsudin Sulejmanagić, upravnik hotela Paviljon u Bihaću.

On smatra da je glavni razlog otkazivanja rezervacija to što je Bihać pun izbjeglica. Zanimljivo je da skoro isključivo otkazuju gosti iz bliskoistočnih zemalja, dok europski turisti i dalje dolaze. „Pojavom migranata u Bihaću počelo je skoro svakodnevno otkazivanje rezervacija. Moje je mišljenje da je to zbog priliva migranata. Drugog razloga ne vidim. I to nije tako samo kod nas u hotelu. Razgovaram s kolegama i iz drugih hotela", kaže Šemsudin Sulejmanagić. On je zabrinut za egzistenciju svojih zaposlenika i ističe kako od tog hotela živi ukupno 128 osoba, tj. 31 zaposleni plus članovi njihovih obitelji.

Sulejmanagić ne zna točno što bi to moglo smetati bliskoistočne turiste, ali pokušava naći objašnjenje. „Pretpostavljam da ti ljudi ne žele imati kontakt s izbjeglicama. Možda oni znaju bolje od nas o kakvim se ljudima radi. Sigurno među njima ima i onih koji su ekonomski migranti ili koji su pobjegli od zakona", kaže i dodaje: „Najgore je što mi ne možemo razlučiti kome stvarno treba pomoći."


Image

U hotelu Paviljon prošle je godine u prosjeku bilo oko 70 posto gostiju s Bliskog istoka. Ti su turisti počeli dolaziti u Bihać u prvom redu radi nacionalnog parka i prirode kakvu u svojim domovinama nemaju.

„Problem je tu, ali to vam nitko javno neće reći"

No u Javnom poduzeću Nacionalni park Una na službeni upit tvrde kako nisu zabilježili smanjenje broja turista na ovoj atraktivnoj destinaciji, ali neslužbeno se čuje kako imaju saznanja o otkazivanju smještaja. „Svaka kriza, turbulencija, poremećaj ili nesigurnost stvara negativnu sliku za posjetitelja i mogu utjecati na image destinacije i države", objašnjava Amarildo Mulić, direktor Nacionalnog parka Una. Dodaje kako je turizam vrlo osjetljiva grana, pa bi se migrantska kriza mogla odraziti na broj posjeta.

A da je kriza prisutna potvrđuje i službenik u Vladi Unsko-sanskog kantona čiji je rad vezan za turizam. I prema njegovim informacijama je u proteklom razdoblju došlo do masovnijeg otkazivanja smještaja i aranžmana, često u posljednji trenutak.

"Prisutan je problem, ali to vam nitko neće i ne smije javno reći, jer bi tako radio protiv sebe i svog poslovanja. Morate razumjeti te ljude, oni od toga žive i uložili su silan novac u objekte i sada moraju biti jako senzibilni u onom što govore jer bi mogli napraviti sebi štetu." Naš sugovornik tvrdi kako su ovdje u Unsko-sanskom kantonu prepušteni da se sami izbore s migrantskom krizom, mada nemaju kapaciteta za to.



„Mi smo se povukli i prepustili im grad"


U proteklim mjesecima sve je veći priljev migranata i izbjeglica na zapadu BiH, posebno u Bihaću i Velikoj Kladuši, gdje ih je prema procjenama oko 4.000. Ljudima koji bježe od rata, neimaštine, progona i u potrazi za boljim životom Bihać je samo usputna stanica na kojoj se kratko zadržavaju i nastavljaju put dalje. Granica EU-a udaljena je svega nekoliko kilometara i odavde je najlakše i najbliže stići do zemalja odakle migranti neće biti vraćeni.

Image

Očigledno je migrantska kriza dočekala u potpunosti nespremne lokalne i državne vlasti. Ovdje ne postoji organizirani prihvatni centar za migrante nego se oni sami snalaze te spavaju u napuštenim objektima, na ulicama i po parkovima. Rezultat je humanitarna kriza, pošto svi ti ljudi nemaju krov nad glavom, potrebne lijekove i obroke. A za koji mjesec će doći zima pa bi migrantska i humanitarna kriza mogla postati još ozbiljnija.

Inače, dio izbjeglica u Bihaću sam se smjestio u jednoj napuštenoj oronuloj zgradi koja je trebala biti đački dom. Tamo su uvjeti života katastrofalni, pa zato ne čudi da većina izbjeglica po danu uglavnom boravi na ulicama i u parkovima. Svakih nekoliko metara nailazimo na grupice muškaraca. Neki su bolje,a neki lošije odjeveni. Mnogi su i po kiši i hladnoći hodali bosonogi u natikačama, omotani u deke koje su vjerojatno dobili u sklopu humanitarne pomoći.

„Mi smo možda najugroženiji hotel zbog svog položaja. Izbjeglice ovdje dolaze autobusima i okupljaju se u parku oko hotela. Mnogi domaći zaziru i ne dolaze više kod nas u restoran", žali se Šemsudin Sulejmanagić.

U gradskim parkovima i kafićima sve je manje domaćih. „Naši mladi su se povukli i slabo ih se viđa po ulicama i kafićima. I u parku više nema majki s malom djecom koje su se prije tamo redovito okupljale. Mi smo se u stvari svi povukli i prepustili im grad", zaključuje upravnik hotela Paviljon.

(SB)
online

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80125
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11330 times
Status: Online

Re: Arapski turisti otkazuju posjete Bihaću zbog ilegalnih migranata

Post by spacebound » 20 Jul 2018, 10:14

Jadni turisti :(
S ciljem da im zgade zivot ovi uzese zavezljajcice, onakve k'o na damirovom avataru i dodjose u Bihac.Ko zna kakvom rutom.S glavom u torbi.Pod otvorenim nebom.Gladni i zedni.Preko stranih zemalja.Neprijateljski nastrojenih.
Hinjski i planski :(

:bua

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Arapski turisti otkazuju posjete Bihaću zbog ilegalnih migranata

Post by Venera » 20 Jul 2018, 15:45

migranti smetaju arapskim turistima, a ne smetaju evropskim turistima :hihi

arapski turisti su obicni fekalijus :ljut
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Arapski turisti otkazuju posjete Bihaću zbog ilegalnih migranata

Post by Nice try » 20 Jul 2018, 16:31

Ta ne računaju ugostitelji samo na Arape?
Kako su do sad radili?
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Arapski turisti otkazuju posjete Bihaću zbog ilegalnih migranata

Post by Mutevelija » 20 Jul 2018, 17:22

Ajj Arapi mrze Arape
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Chloe » 01 Sep 2018, 23:38

:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Chloe » 01 Sep 2018, 23:39

:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Chloe » 01 Sep 2018, 23:43

Malo slikovitog prikaza... Doduše, fotke iz jula mjeseca, u Sedri ima smještenih, priprema se sabirni centar kod nas ali se trażi način kako vodu obezbjediti jer općina je ne da...
Ima svega, niti je lako njima a nije ni nama... A zima dolazi.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Nice try » 02 Sep 2018, 08:11

Chloe wrote: 01 Sep 2018, 23:43 Malo slikovitog prikaza... Doduše, fotke iz jula mjeseca, u Sedri ima smještenih, priprema se sabirni centar kod nas ali se trażi način kako vodu obezbjediti jer općina je ne da...
Ima svega, niti je lako njima a nije ni nama... A zima dolazi.
Da, bilo je relativno lako po lijepom vremenu, ali sada će biti poteškoća. Bogami, nije vam lako biti u centru tih nevolja, a ne možeš ništa mnogo da pomogneš.
To je tako frustrirajuće.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Hurija » 04 Sep 2018, 22:26

:rumenko Danas se desilo ubojstvo u pokušaju gore u Centru , naša država uglavnom glavni grad samo prebrojava mogrante i tako je do ulaza u USK Kanton .
Da ti je srce kameno sažališ se na djete od nepuna dva mjeseca i njihov put u nbepoznato. Slični smo bili reklativno skoro.
Ostalo je cutanje.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Chloe » 04 Sep 2018, 22:46

U Bihaću je bilo ubistvo u pokušaju.
USK plaća najveći ceh za nerad Granične policije i Ministarstva bezbjednosti.
Rasprave o migrantima meni izazivaju mučninu u żeludcu, posebno kod onih koji idu u krajnost.
Ljudi su mi se zgadili na jednom forumu na kojem sam postala linkove fotografija kampa nakon velikih kiša u julu mjesecu. Da bi me optużili da zaradjujem na migrantima. Lako je sakriti se iza monitira, moralisati, pametovati, glumiti humanitarce neka zasuču rukave i nešto naprave, vide ne bi imali vremena ni volje pametovati po forumima i oko takvih stvari se svadjati, ama molili bi Boga za koju minutu opuštenosti da zaborave ono što su vidjeli i čuli, ali....
Gubi se ljudskost, gubi se milost... Samo materijalizam, sebičnost... I pitamo se kud ovaj svijet ide... :spavanje
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Pasaga » 05 Sep 2018, 05:09

Chloe wrote: 04 Sep 2018, 22:46 U Bihaću je bilo ubistvo u pokušaju.
USK plaća najveći ceh za nerad Granične policije i Ministarstva bezbjednosti.
Rasprave o migrantima meni izazivaju mučninu u żeludcu, posebno kod onih koji idu u krajnost.
Ljudi su mi se zgadili na jednom forumu na kojem sam postala linkove fotografija kampa nakon velikih kiša u julu mjesecu. Da bi me optużili da zaradjujem na migrantima. Lako je sakriti se iza monitira, moralisati, pametovati, glumiti humanitarce neka zasuču rukave i nešto naprave, vide ne bi imali vremena ni volje pametovati po forumima i oko takvih stvari se svadjati, ama molili bi Boga za koju minutu opuštenosti da zaborave ono što su vidjeli i čuli, ali....
Gubi se ljudskost, gubi se milost... Samo materijalizam, sebičnost... I pitamo se kud ovaj svijet ide... :spavanje
.. obratite se ovom gospodinu,on je nadlezan za sva ta pitanja ...i ostalo ...
izmedju ostalog i za sto hitniju deportaciju istih van granica BH
..... :djed

Image
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Nice try » 05 Sep 2018, 07:59

Možda nije nadležan i za deportacije...

Čitam jučer, prekjučer da djeca migranata neće krenuti u školu, ovdje kod nas, već će prvo učiti jezik.
Nisam shvatila, a i u tekstu nije navedeno, da li se misli na one koji su tražili azil tu ili na svu djecu koja su silom prilika ovdje u našoj zemlji.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Chloe » 05 Sep 2018, 08:45

Pasaga wrote: 05 Sep 2018, 05:09
Chloe wrote: 04 Sep 2018, 22:46 U Bihaću je bilo ubistvo u pokušaju.
USK plaća najveći ceh za nerad Granične policije i Ministarstva bezbjednosti.
Rasprave o migrantima meni izazivaju mučninu u żeludcu, posebno kod onih koji idu u krajnost.
Ljudi su mi se zgadili na jednom forumu na kojem sam postala linkove fotografija kampa nakon velikih kiša u julu mjesecu. Da bi me optużili da zaradjujem na migrantima. Lako je sakriti se iza monitira, moralisati, pametovati, glumiti humanitarce neka zasuču rukave i nešto naprave, vide ne bi imali vremena ni volje pametovati po forumima i oko takvih stvari se svadjati, ama molili bi Boga za koju minutu opuštenosti da zaborave ono što su vidjeli i čuli, ali....
Gubi se ljudskost, gubi se milost... Samo materijalizam, sebičnost... I pitamo se kud ovaj svijet ide... :spavanje
.. obratite se ovom gospodinu,on je nadlezan za sva ta pitanja ...i ostalo ...
izmedju ostalog i za sto hitniju deportaciju istih van granica BH
..... :djed

Image
Postoje zakonske procedure kao i Zakoni o azilantima koje treba ispoštovati ... EU kroji sudbinu Balkana i migranata, tako da nije sve ni do nespremnosti i nesposobnosti BiH.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Krokodil Behko » 05 Sep 2018, 10:02

Pasaga wrote: 05 Sep 2018, 05:09
Chloe wrote: 04 Sep 2018, 22:46 U Bihaću je bilo ubistvo u pokušaju.
USK plaća najveći ceh za nerad Granične policije i Ministarstva bezbjednosti.
Rasprave o migrantima meni izazivaju mučninu u żeludcu, posebno kod onih koji idu u krajnost.
Ljudi su mi se zgadili na jednom forumu na kojem sam postala linkove fotografija kampa nakon velikih kiša u julu mjesecu. Da bi me optużili da zaradjujem na migrantima. Lako je sakriti se iza monitira, moralisati, pametovati, glumiti humanitarce neka zasuču rukave i nešto naprave, vide ne bi imali vremena ni volje pametovati po forumima i oko takvih stvari se svadjati, ama molili bi Boga za koju minutu opuštenosti da zaborave ono što su vidjeli i čuli, ali....
Gubi se ljudskost, gubi se milost... Samo materijalizam, sebičnost... I pitamo se kud ovaj svijet ide... :spavanje
.. obratite se ovom gospodinu,on je nadlezan za sva ta pitanja ...i ostalo ...
izmedju ostalog i za sto hitniju deportaciju istih van granica BH
..... :djed

Image

Image
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Chloe » 05 Sep 2018, 10:11

:lupa ... zašto ja nekad ne vidim fotke? Citirala sam pašu a nisam vidjela fotku, nego tek sad ... :valja
To mi se često desi na outfitu, vidim reakcije na post al' ne vidim cure ... :123
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Sirijac uputio apel: Hrvatska policija me razdvojila od petogodišnje kćerke i deportovala u BiH

Post by Krokodil Behko » 23 Sep 2018, 10:49

Image

Jedan od Sirijaca koje je hrvatska policija vratila u BiH zamolio je na društvenim mrežama sve ljude da mu pomognu pronaći petogodišnju kćerku koja je ostala u Hrvatskoj. Kako kaže, policajci iz susjedne zemlje nisu mu vjerovali da se s njim nalazi kćerka veću su ga "strpali u auto i vratila natrag u BiH".
Na društvenim mrežama objavljeno je da samohrani otac iz Sirije traži pomoć u pronalasku petogodišnje kćerke od koje je razdvojen na teritoriji Republike Hrvatske, odnosno u lokalitetu Plitivičkih jezera.

Kako je ispričao, preko Bihaća uspio je ući u Hrvatsku i nakon dvodnevnog pješačenje stići do područja sela Smoljanac nedaleko od Plitvičkih jezera.

"Nismo imali hrane i stao sam u lokalnu trgovinu da kupim namirnice. Tu me uhvatila hrvatska policija, strpala u auto i vratila natrag u Bosnu. Rekao sam im da mi je tu kćer, molio ih da nas ne razdvajaju. Nisu mi vjerovali", ispričao je Sirijac.


Sve one koji imaju ikakvih informacija o njegovoj kćerki moli da se jave bosanskohercegovačkoj policiji u Velikoj Kladuši ili da kontaktiraju najbližu policijsku stanicu.

Na društvenim mrežama objavio je fotografije svoje kćerke i mapu mjesta na kojem je djevojčica posljednji put viđena.


(klix)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Sirijac uputio apel: Hrvatska policija me razdvojila od petogodišnje kćerke i deportovala u BiH

Post by storm » 23 Sep 2018, 11:10

Koliko je toga bilo proteklih godina :grana...a hr murija je posebno brutalna i bez takta...
Vec se formirala u eu grupacija djece, izbjeglica bez ikoga ovdje...
Hvatani, vrbovani od kriminalaca, uglavnom njihove nacionalnosti za prljave radnje :bua
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests