LIDL u BiH

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Lidl otvorio 16 prodavnica u Srbiji i uposlio 1.553 osobe

Post by Julia-Klara » 12 Oct 2018, 09:03

I bilo sta drugo - i onda ne valja globalizacija. Farmerice iz Italije, maslac iz Madjarske, sveske iz Rumunije, zaboravljaju :kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Lidl otvorio 16 prodavnica u Srbiji i uposlio 1.553 osobe

Post by Krokodil Behko » 12 Oct 2018, 10:25

KREMENAC wrote: 12 Oct 2018, 07:22
Socrates wrote: 12 Oct 2018, 06:23 Sad će, naravno, neki reci da je globalizacija u današnjem dobu sa sobom donijela taj neki novi zapadni trzisni model.

Ni to nije potpuno tacno. Globalizacija nije moderni fenomen nego je oduvijek postojala, otkad su razliciti ljudi počeli da se sreću.

Na raskršću kao sto je Balkan, proizvodi su uvijek stizali od nekud "drugo" da prave konkurenciju.

Druga je stvar što je socijalizam unazadio Balkan, pa sad kaskamo za svijetom.
globalizacija je propala. crkotina koja ne vrijedi minute vremena ... treba se posvetiti novi rjesenjima ili ''novom pakovanju'' starih rjesenja koja imaju potencijala za modifikaciju..

Globalizacija je pojam iz perfekta, a ne prezenta ili futura.

E neka uopštena definicija.
Globalizacija je proces kojim se u današnjem svijetu postupno ukidaju ograničenja protoka roba, usluga, ljudi i ideja među različitim državama i dijelovima svijeta, odnosno ideologija koja za cilj ima njegovo opravdanje.
Sve navedeno, odavno je zaživilo, a što se tiče opravdanja te ideje, evo mene, sjedim u Nike trenerci, džemper iz njemačke, papuče iz Turske, sa laptopom čiji su dijelovi u 90% slučajeva proizvedeni na dalekom istoku, šaram po internetu kojeg su izmislili jenkiji, pored mene kineski mobitel Huawei, a na glavu nabio naočale koje sam kao nove platio ca 60 maraka, a sjećam se kad je nešto takvo bilo skuplje i od 200 maraka.
Međutim, zahvaljujući upravo globalizaciji, sve navedeno je pojeftinilo.

Što se tiče malih radnji, oni prvo nek nauče da mušterijama uruče fiskalni račun, uključujući tu i račun za kupljeno svježe voće i povrće, pošto oni polako prelaze u piljare, jer su ih tržni centri vrlo lako izbacili iz igre, sa mnogo pristupačnijim cijenama, a o mnogo većem izboru robe da i ne govorim.
Meni treba vremena samo da se opredjelim koji ću hljeb kupiti danas.
online

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Lidl otvorio 16 prodavnica u Srbiji i uposlio 1.553 osobe

Post by KREMENAC » 12 Oct 2018, 15:20

ovo je samo polovina price odnosno prica tebe kao potrosaca ... fale tvoje price kao proizvodjaca ... kolika je tvoja dnevnica? koliko naocala mozes kupiti za svoju dnevnicu? ... jesi li naocali kupio u svercera ili u trgovca koji placa socijalno, zdravstrveno itd ?

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Lidl otvorio 16 prodavnica u Srbiji i uposlio 1.553 osobe

Post by Nice try » 12 Oct 2018, 16:36

Socrates wrote: 12 Oct 2018, 04:58 Ako mogu biti konkurencija sto se tiče cijena, kvaliteta proizvoda, promocije, organizacije, itd. neće se zatvarati.
Naravno da ne mogu.
KREMENAC wrote: 12 Oct 2018, 05:39 ne mogu u sva tri segmenta koja si naveo. znaci bit ce zatvorenih ako su Lidlove prodavnice u blizini.
Svakako. Gdje god se otvori veći tržni centar, male prodavnice mogu ključ u bravu. Kod nas ima samo Konzum, ali je zato zatvorio hrpu manjih prodavnica, ovog i onog.
I da je roba u njima kvalitetnija ili cak i jeftinija, sto je nemoguce, opet većina kupaca ide u veći tržni centar. Veći prostor, širi asortiman, ugođaj kod kupovine i td.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Lidl otvorio 16 prodavnica u Srbiji i uposlio 1.553 osobe

Post by Bla » 12 Oct 2018, 16:37

zašto baš 16 :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Lidl otvorio 16 prodavnica u Srbiji i uposlio 1.553 osobe

Post by Socrates » 12 Oct 2018, 16:41

Nice try wrote: 12 Oct 2018, 16:36
Socrates wrote: 12 Oct 2018, 04:58 Ako mogu biti konkurencija sto se tiče cijena, kvaliteta proizvoda, promocije, organizacije, itd. neće se zatvarati.
Naravno da ne mogu.
KREMENAC wrote: 12 Oct 2018, 05:39 ne mogu u sva tri segmenta koja si naveo. znaci bit ce zatvorenih ako su Lidlove prodavnice u blizini.
Svakako. Gdje god se otvori veći tržni centar, male prodavnice mogu ključ u bravu. Kod nas ima samo Konzum, ali je zato zatvorio hrpu manjih prodavnica, ovog i onog.
I da je roba u njima kvalitetnija ili cak i jeftinija, sto je nemoguce, opet većina kupaca ide u veći tržni centar. Veći prostor, širi asortiman, ugođaj kod kupovine i td.
Ma naravno da mogu, Nice, dosta je primjera iz moje okoline. Samo, u većini slučajeva, ne mogu samo nastaviti sa istim poslovanjem, nego moraju da modifikuju poslovni model.

Ne mogu samo nastaviti po starom i očekivati čudo.
. . . . . . . . .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Lidl otvorio 16 prodavnica u Srbiji i uposlio 1.553 osobe

Post by Krokodil Behko » 12 Oct 2018, 18:23

KREMENAC wrote: 12 Oct 2018, 15:20 ovo je samo polovina price odnosno prica tebe kao potrosaca ... fale tvoje price kao proizvodjaca ... kolika je tvoja dnevnica? koliko naocala mozes kupiti za svoju dnevnicu? ... jesi li naocali kupio u svercera ili u trgovca koji placa socijalno, zdravstrveno itd ?

Bijo sam proizvođač i plata u jesen 2010. (zadnji put kad sam radio) bila je ca 600+100+100=800, a za tu godinu, sasvim solidna zarada, msm.

Znači, za svoju platu, bez toplog i prekovremenog, mogao sam kupiti 3 para naočala, a sada 10 :ok
Zdrav. i soc. mi plaća PIO :naklon
online

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Lidl otvorio 16 prodavnica u Srbiji i uposlio 1.553 osobe

Post by Mala_Mu » 16 Oct 2018, 10:23

Dolazak Lidla natjeraće male trgovce da se udruže

Image

Uzbuđenje potrošača i nepregledni redovi ispred 16 otvorenih trgovina Lidla širom Srbije obilježili su otvaranje njemačkog trgovinskog lanca, a kupce su oduševile cijene.

Hoće li otvaranje još jednog trgovačkog lanca uticati na cijene artikala u drugim trgovinama i je li njemački trgovinski div opasnost po opstanak malih trgovina u Srbiji, pita TV N1.

Prema ispitivanjima tržišta u Evropi i zemljama u regiji, dolazak Lidla rezultirao je spuštanjem cijena u drugim trgovačkim lancima i to za 20 odsto.

Niže cijene na cijelom domaćem tržištu očekuju i iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije.



"To je pozitivan uticaj u svim zemljama u kojima se pojavio Lidl, tako da očekujemo da će slično biti i kod nas. S tim što vjerujemo da će biti i daleko više iz jednostavnog razloga što vidimo da je koncept samog Lidla borba za potrošačku korpu. Moraće ih pratiti i druge trgovine, ako misle zadržati kupce", kaže Goran Papović, predsjednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije.

Drugo je pitanje hoće li otvaranje još jednog velikog trgovačkog lanca zatvoriti vrata malih trgovina. Dušan Sinadinović, vlasnik tri maloprodajna objekta Sinko, za N1 kaže da male tgovine nastavljaju svoju borbu i da s tržišta, kao ni do sada, neće biti potisnute. Njegove trgovine rade u sklopu grupe Ilarion trade, koja okuplja pet manjih kompanija s oko 30 trgovina. Takav način poslovanja, u okviru grupe, omogućava im, objašnjava Sinadinović, da kupuju jeftinije.

"U ovom trenutku mala trgovina, kao pojedinac, nema nikakvu snagu na tržištu da utiče na dobavljača, kako bi dobila nižu cijenu, koja će im kasnije u maloprodaji omogućiti konkurentnost. Cijena je danas ono što privlači kupce, visoke cijene kupce iz malih trgovina vode u velike trgovačke lance i to je ono što male trgovine moraju spriječiti", navodi Sinadinović, vlasnik Sinko Plusa.

Prema njegovim riječima u borbi velikih i malih za svoj dio tržišta, mali će se morati reorganizirati i udružiti kako bi došli do jeftinije robe, odnosno do nižih nabavnih cijena.

Dolazak njemačkog diva uticaće na konkurentnost, ali i na proizvođače koji će morati spustiti proizvođačke cijene. Adut, odnosno prednost malih trgovina u borbi s velikim trgovačkim lancima u tome je što su one blizu, u komšiluku.

"Privlačimo naše kupce ljubaznošću, osmjehom i kvalitetnom uslugom", kaže Sinadinović.

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Lidl otvorio 16 prodavnica u Srbiji i uposlio 1.553 osobe

Post by Čupava » 16 Oct 2018, 10:28

Za otvaranje Linde :ooo

.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Lidl otvorio 16 prodavnica u Srbiji i uposlio 1.553 osobe

Post by srculence7 » 20 Oct 2018, 03:46

A nisam još bila, čekam da prođe taj prvi talas migracije :ha
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6888 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Lidl otvorio 16 prodavnica u Srbiji i uposlio 1.553 osobe

Post by Krokodil Behko » 20 Oct 2018, 10:21

Nešto se prisjetih, kad su se u BG tukli zbog sadnica japanske trešnje, a čini mi se da je bilo još sličnih situacija.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Lidl otvorio 16 prodavnica u Srbiji i uposlio 1.553 osobe

Post by Julia-Klara » 20 Oct 2018, 11:34

Ne razumijem fobiju od Lidla, pa imaju i u Srbiji Tropic, maxi, i sta jos ne - isti djavo kao i Lidl :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Lidl

Post by Mala_Mu » 14 Nov 2018, 11:44

Evo Mute, samo 5.. Pozuri :p

Lidl Slovenija traži radnike u BiH


Image

Kompanija Lidl Slovenija traži u Bosni i Hercegovini pet radnika koji će raditi posao skladištara.

Njemački diskontni lanac nudi radnicima ugovor na određeno vrijeme od 12 mjeseci, a plata je 1.050 eura bruto, prenosi Indikator.ba.

U oglasu se ne traži obavljanje intervjua s kandidatima, a uslovi za zaposlenje su osnovno školsko obrazovanje (NK) i položen vozački ispit B kategorije.

Lidl je raspisao oglas posredstvom Agencije za rad i zapošljavanje BiH na osnovu Sporazuma o zapošljavanju između Republike Slovenije i Bosne i Hercegovine.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Lidl

Post by storm » 14 Nov 2018, 14:31

To je kita od plaće... Neto je znači oko 700€...za solidan smještaj ne gine ti 250€...za hranu samca cca 150€...
Gdje je auto, mob, osiguranja, itd itd...

Šta ostane?
Netto 1.050€ bi već bilo nešto...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Lidl

Post by damir5 » 14 Nov 2018, 14:35

pa napreduj i biće i 2-3k netto :nokti :ooo
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Lidl

Post by damir5 » 14 Nov 2018, 14:35

ne ti, on :ooo
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Lidl

Post by Lanci » 14 Nov 2018, 14:38

Lidl aldy pred vratima kucnim😂ali neznam kada sam zadnji put usla u te trgovine🤔
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Lidl

Post by storm » 14 Nov 2018, 14:46

damir5 wrote: 14 Nov 2018, 14:35 pa napreduj i biće i 2-3k netto :nokti :ooo
To je tek priča :oo
Jedan od većih poslova u životu mi je bio za njih (nažalost preko propalog građevinara pa smo zato svi pljuga bili na kraju... Vegrad)
Uglavnom opremao sam im logistički centar Komenda... 118 komada utovarnih rampi i Dock shelters... Plus vrata...
To je sustav koji uzme, sazvace i ispljune..
Imaju menadžeri poslovnica 3000€, crni audi a3, stan, mob, lap top... Ali rok trajanja im je 1-3 godine max... Malo skripne rez... Vozdrex :oo
Ja sam znao na tri sastanka u mjesec dana sa tri različite osobe komunicirati :valja
Puknu ljudi, surovo je... Moraš biti extra pizda od čovjeka, da skratim...
Ne traže oni sad bezze van granica uposlenike...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Lidl

Post by damir5 » 14 Nov 2018, 14:48

ma vidi se na obicnim radnicima, na blagajni, onima sto slazu robu,... da su isprogramirani ko roboti,.... kod nas su uglavnom k'o penzioneri spram njih....
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Lidl

Post by Čupava » 14 Nov 2018, 14:52

Lanci wrote: 14 Nov 2018, 14:38 Lidl aldy pred vratima kucnim😂ali neznam kada sam zadnji put usla u te trgovine🤔
Ja ih ne volim... zaobilazim ih...
.

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests