Budizam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 20 Oct 2018, 00:44

Jos malo o indijskoj mitologiji...

Megasten, grcki ambasador na dvoru indijskog cara Ashoke iz dinastije Maurya, svjedoci da siroki narodni slojevi u Indiji njegovog vremena (2. st. pr. N.e.) uglavnom stuju Herakla i Dionisa.

Image

Ko je Heraklo u grckoj mitologiji. Junak s toljagom i krznom. Koga je Megasten mogao u Indiji poistovjetiti s Heraklom. Indijskog boga odjevenog u krzno i s trozubom... Shivu.

Image

Ko je Dionis ili Bahus u grckoj mitologiji? Bog vina, ljubavi, plodnosti, mistike. Razigrani bog s frulom...

Image

Koga je Megasten u Indiji mogao zamijeniti s Dionisom? Indijskog boga religiozne ekstaze s frulom i okruzenog zenama ... Krshnu.

Image

Ustvari Megasten svjedoci da su kultovi bogova Shive i Krshne bili najpopularniji u njegovom vremenu u Indiji. Uostalom, ko i danas...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 20 Oct 2018, 13:23

A evo sada i par zanimljivih predavanja na nasem jeziku o Buddhinim govorimaa (iz budistickog kanona) u kojima Buddha opisuje sopstveni duhovni put prije nego sto je postao prosvjetljen. Buddha opisuje sopstvena stanja i dvoumljenja u vrijeme kada jos bio bodhisatta (bodhisattva) ili bice na putu du'ovnog probudjenja :medi



U prvom govoru se opisuje Buddhino naukovanje kod drugih ucitelja prije probudjenja, a u drugom predavanju se opisuju Buddhino zivljenje u prasumama, borbu sa strahom prije probudjenja i Buddhino iskusavanje od strane Mare, gospodara ovog svijeta, zavodnika, stvaratelja zablude :zao

http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 21 Oct 2018, 21:55

Dva jako zanimljiva predavanja o mijesanju grcke umjetnosti i budistickih motiva u danasnjem Afganistanu i Pakistanu, podrucju kojim su vladali grcki vladari nakon Aleksandrovih osvajanja. Grcko stanovnistvo koje kolonizira ta podrucja prihvaca budizam i dolazi do mijesanja helenistickih i budistickih motiva. Posljedica je stvaranje jedne od najljepsih skola klasicne skulpture antickog doba...



http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Mutevelija » 27 Oct 2018, 20:22

Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 28 Oct 2018, 22:09

He, he... bas si me dobro namijao s ovim videom :D. Miroljubu stvarno nije dobro, on je sve gori i gori kako je stariji... zabrinuti sam za njegovo mentalno zdravlje :hm Takve gluposti lupati o budizmu... vidi se da nije procitao nista, da lupa iz glave... uzas :lupa Pojaviti se na TV i lupati tako prvo sto ti pa'ne na pamet, stvarno strasno!

A pazi, lik je navodno doktor filozofije?! Pa zar je to razina diskusije za jednog doktora filozofije?! valjda se od doktora filozofije ocekuje da prvo pokaze da pozna to o cemu prica, a zatim da to strucno iskritikuje davajuci neke argumente, tvrdnje... A sta je ovo?! Ovako laprdaju neuki ljudi u kafani :hm

Cak i oni koji su tu na formu tek malo cituckali moja piskaranja, vec znaju toliko o budizmu da shvate da Miro Miroljub nema pojma o cemu prica :DD
Last edited by Fazlija on 28 Oct 2018, 22:15, edited 1 time in total.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Socrates » 28 Oct 2018, 22:15

Ja sam odmah bio sumnjicav cim sam vidio da se zove Miroljub.
. . . . . . . . .

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 28 Oct 2018, 22:33

Socrates wrote: 28 Oct 2018, 22:15 Ja sam odmah bio sumnjicav cim sam vidio da se zove Miroljub.
Pa lijepo je to ime, moram priznati, ali ne nalazim u njemu niti puno mira, a niti da je on sam ljubitelj mira... Ali stvarno me sablaznjuje kako si ljudi mogu napisati da su doktori filozofije i ovako laprdati. To je apsolutno nedopustivo za bilo kojeg akedemski obrazovanog gradjanina, a posebno za nekoga ko se izdaje za doktora filozofije?!

Ja kada sam bio klinac, tako nekih 12-13 godina, pitao sam jedared svojeg starijeg bratica, koji je tada imao tako oko 15-16 godina, sta su to Jehovi svjedoci. A on mi reko' da je to neka sekta, da se sastaju u nekoj kuci na kraju grada, da se prvo mole, a onda zagase svjetlo i jebe se svako sa svakim ko koga dohvati :D.

Kasnije smo odrasli. Moj bratic nije zavrsio nikakve velike skole, postao je monter centralnog grijanja... i jos uvijek vjeruje da su Jehovi svjedoci sekta koja se jebe na kraju grada. Ja sam diplomirao filozofiju i jos stosta usput... i doista nije problem ako jedan monter vjeruje da su Jehovci sekta koja se jebe na kraju grada. Ali bi stvarno ozbiljan drustveni problem bio kada bih ja kao diplomirani profesor filozofije to javno tvrdio na TV.

Postavilo bi se s pravom pitanje ko mi dade diplomu? A ovaj je 2 akademska cina iznad mene :lupa Ovaj je navodno doktor filozofije :oo
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 03 Nov 2018, 12:05

Image

Trazim prosvjetljene ljude dobra srca koji bi mi kupili - ovu knjigu :)
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 04 Nov 2018, 23:32

Razlog zbog kojeg se učenju o nepostojanju jastva daje centralno mjesto je to što vjerovanje u nekakvo posebno, trajno sebstvo jest ključna točka onoga neznanja koje se, u budizmu, smatra izvorom svekolike patnje; jer kada iluziju o jastvu konačno odbacite, u isto vrijeme je uništeno i osnovno neznanje.

To stanje odsustva jastva je zapravo specifičan slučaj prolaznosti; jer ono znači da biće ne posjeduje vječnu ili nepromjenljivu dušu u središtu svoje egzistencije, već ga čini jedan prolazni i stalno mijenjajući životni tok, koji nije isti čak ni u dva susjedna trenutka. Prema ovome shvaćanju, ne postoji čvrsto jezgro u središtu bića, nema vječne duše, nema trajnog ili nepromjenljivog ega. U tom smislu, jastvo ne postoji.

Međutim, kada kažemo da jastvo ne postoji, i to na tako krut i ogoljen način, to nam ne pruža pravu sliku. Mnogo je bolje reći da jastvo ne postoji na način kako mi mislimo da postoji. To jastvo ne postoji kao jedan nepromjenljivi entitet, ali postoji kao fluid ili fluktuirajući životni tok, jedan stalno mjenjajući tok egzistencije.

Leonard A. Bulen
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 13 Nov 2018, 15:37

Image

Evo sada jedne prave poslastice za sve ljubitelje orijentalnih du'ovnosti. Ogroman izbor budistickih, hinduistickih i taoistickih naslova. Stotine vrhunskih knjiga za besplatno skidanje (doduse, za sada su stavljene samo budisticke knjige, ali uskoro najavljuju i sve ostale) - OVDJE :medi
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Zagorka » 13 Nov 2018, 19:32

Fazlija wrote: 03 Nov 2018, 12:05 Image

Trazim prosvjetljene ljude dobra srca koji bi mi kupili - ovu knjigu :)
Toliko mi drag ipak nisi. Za te pare odem na godisnji po izboru :oo
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 14 Nov 2018, 00:07

Pa ti pomalo skupljaj pare i mudrost, i taman cim se prosvjetlis mozes meni pokloniti tu knjigu...

Inace, onaj link gore za du'ovne knjige ne radi :( Samo naslovi. Lazna uzbuna...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 23 Nov 2018, 23:52

Image

Neustrašivost

Ko zaista presekavši sve okove ne drhti,
ko prianjanje nadiđe, bez spona ikakvih,
njega ja brahmanom zovem.

Dhammapada, 397

Biti sposoban da živimo u stanju neustrašivosti zaista zvuči privlačno, ali kako uopšte možemo stići do takvogg stanja? Neustrašivost ćemo naći upravo na onom mestu na kojem osećamo i strah. Ne treba drugi da prestanu da se ponašaju tako kako se ponašaju; niti mi moramo da odemo na neko drugo mesto. Međutim, treba dublje da se zagledamo u stvarnost tog straha koji već doživljavamo, a to može biti veoma zastrašujuće. Iskušenje da se okrenemo od onoga što nas plaši može biti vrlo snažno. Upravo zato je Buda želeo da razvijamo svoje duhovne kvalitete: svesnost, obuzdanost čula i mudro promišljanje. Kada je naše srce ispunjeno dobrim osećajem samopouzdanja, koji nastaje onda kada su duhovni kvaliteti zaista razvijeni, tad nas strah neće toliko paralisati; umesto toga bićemo zainteresovani da saznamo čemu nas taj strah može naučiti.

S ljubavlju
monah Munindo
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Rum » 23 Nov 2018, 23:55

fazlija sta ti trosis od droga ???'
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Rum » 23 Nov 2018, 23:56

dobra roba :rum
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Rum » 24 Nov 2018, 00:03

brze to pisi
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Rum » 24 Nov 2018, 00:04

Image jos nisi
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Rum » 24 Nov 2018, 00:05

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Budizam

Post by Fazlija » 24 Nov 2018, 00:12

Image

Kako krotiti divljeg slona i druge avanture sa svesnošću

Nemate vremena da meditirate. Dokle god ste živi, imate vremena. Samo je pitanje inventivnosti, kako biste praksu prilagodili svom načinu življenja. A načina da ojačate svesnost, da potom preciznije vidite sopstveni život i na kraju donosite odluke koje će na duži rok biti na vašu dobrobit, a ne štetu, jeste bezbroj. Jedan od njih je i ovaj:

Koristi svoju slabiju ruku

Vežba: Svakoga dana koristi svoju slabiju ruku za obavljanje nekog običnog zadatka. To može biti pranje zuba, češljanje ili (ako si dešnjak) da koristiš levu ruku barem jedan deo svakog obroka. Ako si spremna za velike izazove, pokušaj da koristiš slabiju ruku kada piješ ili jedeš štapićima.

PODSEĆANJE

Jedan način da sebe podsetiš na ovaj zadatak jeste da staviš flaster na jaču ruku. Kada ga primetiš, promeni ruku i koristi onu slabiju. Možeš takođe zalepiti ceduljicu na ogledalo u kupatilu, na kojoj piše "leva ruka". Ili iseci siluetu ruke od papira i stavi je na ogledalo, frižider ili svoj radni sto – gde god je najverovatnije da ćeš je videti. Drugi pristup je da zalepiš nešto na dršku četkice za zube, podsećajući sebe da zube pereš slabijom rukom.

OTKRIĆA

Ovaj eksperiment uvek izaziva smeh. Otkrivamo koliko nam je slabija ruka nespretna. Njeno korišćenje nas vraća na ono što su zen učitelji nazivali "početnički um". Naša jača ruka može biti stara četrdeset godina, ali slabija je mnogo mlađa, možda ima tek dve ili tri godine. Tako moramo iznova da učimo kako da držimo kašiku ili kako da stavimo zalogaj u usta, a da ne promašimo. Možda ćemo početi da peremo zube slabijom rukom vrlo nespretno i kada ne gledamo, naša jača ruka će zgrabiti četkicu ili kašiku! Ona je nalik kočopernoj starijoj sestri, koja kaže: "Hej mala, sad ću ti pokazati kako se to radi!"

Borba pri korišćenju slabije ruke može u nama čak probuditi saosećanje za druge koji su nespretni ili nevešti, za osobe koje imaju fizički hendikep, povredu ili su pretrpele moždani udar. Ubrzo shvatamo kako uzimamo zdravo za gotovo mnoštvo jednostavnih pokreta koje mnogi ne mogu da načine. Korišćenje štapića da jedemo je iskustvo koje razvija poniznost. Jer ako želite da pojedete ceo obrok za manje od sat, a da ne prospete hranu svuda unaokolo, morate biti veoma pažljivi.

DUBLJE LEKCIJE

Ovaj zadatak ilustruje koliko su snažne i nesvesne naše navike i koliko ih je teško menjati bez svesnosti i odlučnosti. Ovaj zadatak nam pomaže da početnički um unesemo u svaku aktivnost, kao što je, recimo, jedenje a koju obavljamo nekoliko puta na dan, često sa tek malo pažnje.

Korišćenje slabije ruke takođe otkriva našu nestrpljivost. Ono nam može pomoći da postanemo fleksibilniji i pokazati da nikada nismo prestari da učimo nove trikove. Ako često vežbamo da koristimo slabiju ruku, možemo pratiti kako vremenom naša veština raste. I sam sam nekoliko godina vežbao levu rukuku i sada zaboravim koja ruka je "prava" kad nešto treba da uradim. Sve to ima i praktične koristi. Ako izgubim jaču ruku, kao što se to dogodilo jednom broju mojih rođaka posle moždanog udara, neću ostati bespomoćan. Kada razvijamo novu veštinu, shvatamo da postoje mnoge druge sposobnosti koje dremaju u nama. Ovakav uvid može podstaći samopouzdanje da smo, uz vežbanje, u stanju da sebe transformišemo na različite načine, napredujući ka više fleksibilnosti i slobode u životu. Ako smo spremni da uložimo napor, vremenom možemo probuditi veštine što izviru iz prirodne mudrosti u nama i dopustiti im da funkcionišu u našem svakodnevnom životu.

Zen učitelj Suzuki roši je rekao: "U umu početnika bezbroj je mogućnosti, ali u umu eksperta tek nekoliko". Svesnost nam omogućuje stalno vraćanje neograničenim mogućnostima što stalno izviru iz tog nepresušnog izvora koji zovemo sadašnji trenutak.

Zaključak: Da bi uneli mogućnosti u svoj život, pronađite početnikov um u svakoj situaciji.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
lisko
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1968
Joined: 24 Mar 2010, 22:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Budizam

Post by lisko » 24 Nov 2018, 00:31

Kazu da su ovi Vijetnamci bude
Brate ako su svi onakvi ko ovaj jedan moj kolega daleko im kuca od moje to ti laze i u oci te gleda snijet ziva
Image

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests