Naucna dostignuca...

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Naučnici iz Amerike prvi put u historiji uspješno modificirali gene ljudskog embrija

Post by Socrates » 28 Jul 2017, 22:53

Pa zasto je onda uopste vazno sto smo navodno sve bolesniji?

Zivi smo. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
arman
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 916
Joined: 23 Jul 2017, 12:54
Status: Offline

Re: Naučnici iz Amerike prvi put u historiji uspješno modificirali gene ljudskog embrija

Post by arman » 28 Jul 2017, 22:54

Ima najmanje 10 godina kako sam citao kako su naucnici uspjeli manipulisati genima i kako ce te djeci moci birati bboji ociju ili ako se primjete neki nedostaci u ranom stadiju bla bla bla

User avatar
arman
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 916
Joined: 23 Jul 2017, 12:54
Status: Offline

Re: Naučnici iz Amerike prvi put u historiji uspješno modificirali gene ljudskog embrija

Post by arman » 28 Jul 2017, 22:55

Socrates wrote: 28 Jul 2017, 22:53 Pa zasto je onda uopste vazno sto smo navodno sve bolesniji?

Zivi smo. :cudi
I dileru je tesko kad izgubi ovisnika

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Naučnici iz Amerike prvi put u historiji uspješno modificirali gene ljudskog embrija

Post by Socrates » 28 Jul 2017, 22:56

A sta bi ti - da smo mrtvi i zdravi? :ok
. . . . . . . . .

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Naučnici iz Amerike prvi put u historiji uspješno modificirali gene ljudskog embrija

Post by Hannibal » 28 Jul 2017, 22:58

soc haj pitaj sestru mozel nekako da mi oslabi misice, previse mi je jaka genetika
🐽

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Za samo četiri godine, naši će životi biti potpuno drugačiji

Post by Nice try » 29 Jul 2017, 09:26

Čini mi se da sam već pisala na sličnoj temi,ali prije rata je bila emisija,zvala se "Poslije 2000-te".Sigurno će se neki sjetiti.Redovno sam je gledala i radovala se svemu divnom što nas čeka poslije te famozne 2000-te.
Moram li reći da je razočaranje pogolemo.
Dosta tehničkih stvari koje su tada predviđali i čak prikazivali prototipe,nije se ni pojavilo.
Svejedno,valjda ljudi vole da misle da će im ubrzo biti bolje i kao lakše.
lakše se bore sa životom i samim sobom.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
arman
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 916
Joined: 23 Jul 2017, 12:54
Status: Offline

Re: Za samo četiri godine, naši će životi biti potpuno drugačiji

Post by arman » 29 Jul 2017, 10:41

Sta me briga neka bude

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Naučnici iz Amerike prvi put u historiji uspješno modificirali gene ljudskog embrija

Post by storm » 29 Jul 2017, 13:43

Malo kasne...ali dobro je :oo
ima nade ...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Za samo četiri godine, naši će životi biti potpuno drugačiji

Post by Bla » 29 Jul 2017, 14:31

Nice try wrote: 29 Jul 2017, 09:26 što nas čeka poslije te famozne 2000-te.
Moram li reći da je razočaranje pogolemo.
Sjećam se emisije i iritantnog glasa u špici, ali moram priznati da se ne sjećam ni jednog priloga o čemu je konkretno bio.
Mislim da sam negdje pominjao, da je meni jedna tadašnja jaranica oko 2000-te dala na čitanje nekoliko tomova sa po stotinjak politikinih zabavnika. Ukoričena izdanja iz 70-ih i 80-ih godina. Pa je tamo bilo sličnih tekstova, šta nas očekuje za 10-20 godina i poslije. Ali je meni bilo to simpatično za čitati.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Za samo četiri godine, naši će životi biti potpuno drugačiji

Post by Heidi » 29 Jul 2017, 15:08

storm wrote: 28 Jul 2017, 10:25 Samo ce jugonostalgicari ostati isti :888
Ljudi nikako da ulete u 21' stoljece :hihi
:valja
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Za samo četiri godine, naši će životi biti potpuno drugačiji

Post by rethna » 29 Jul 2017, 22:22

Nice try wrote: 29 Jul 2017, 09:26 Čini mi se da sam već pisala na sličnoj temi,ali prije rata je bila emisija,zvala se "Poslije 2000-te".Sigurno će se neki sjetiti.Redovno sam je gledala i radovala se svemu divnom što nas čeka poslije te famozne 2000-te.
Moram li reći da je razočaranje pogolemo.
Dosta tehničkih stvari koje su tada predviđali i čak prikazivali prototipe,nije se ni pojavilo.
Svejedno,valjda ljudi vole da misle da će im ubrzo biti bolje i kao lakše.
lakše se bore sa životom i samim sobom.
Pa kud zuris, tek sedamnaesta godina, a to sto su pricali vazi do 3000-te. Nisu sad oni krivi sto u vrijeme snimanja emisije nisu uzimali neciju starosnu dob u tom trenutku :ooo
Question everything.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Za samo četiri godine, naši će životi biti potpuno drugačiji

Post by Nice try » 30 Jul 2017, 08:38

Bla wrote: 29 Jul 2017, 14:31
Nice try wrote: 29 Jul 2017, 09:26 što nas čeka poslije te famozne 2000-te.
Moram li reći da je razočaranje pogolemo.
Sjećam se emisije i iritantnog glasa u špici, ali moram priznati da se ne sjećam ni jednog priloga o čemu je konkretno bio.
Mislim da sam negdje pominjao, da je meni jedna tadašnja jaranica oko 2000-te dala na čitanje nekoliko tomova sa po stotinjak politikinih zabavnika. Ukoričena izdanja iz 70-ih i 80-ih godina. Pa je tamo bilo sličnih tekstova, šta nas očekuje za 10-20 godina i poslije. Ali je meni bilo to simpatično za čitati.
I ja sam stigla do te simpatičnosti,nema više razočarenja :oo
rethna wrote: 29 Jul 2017, 22:22
Nice try wrote: 29 Jul 2017, 09:26 Čini mi se da sam već pisala na sličnoj temi,ali prije rata je bila emisija,zvala se "Poslije 2000-te".Sigurno će se neki sjetiti.Redovno sam je gledala i radovala se svemu divnom što nas čeka poslije te famozne 2000-te.
Moram li reći da je razočaranje pogolemo.
Dosta tehničkih stvari koje su tada predviđali i čak prikazivali prototipe,nije se ni pojavilo.
Svejedno,valjda ljudi vole da misle da će im ubrzo biti bolje i kao lakše.
lakše se bore sa životom i samim sobom.
Pa kud zuris, tek sedamnaesta godina, a to sto su pricali vazi do 3000-te. Nisu sad oni krivi sto u vrijeme snimanja emisije nisu uzimali neciju starosnu dob u tom trenutku :ooo
Pa,tada sam nekako očekivala, sve te stvari koje su nam obećavali,jel',pa nekako odmah 2001. ili bar par tih stvarčica :123
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
satnik
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 436
Joined: 15 Jul 2016, 00:47
Status: Offline

Re: Za samo četiri godine, naši će životi biti potpuno drugačiji

Post by satnik » 30 Jul 2017, 08:45

behko moga si stavit i prikladniji naslov ''ide sve u 3 pm''

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Naucna dostignuca...

Post by Krokodil Behko » 03 Apr 2018, 20:23

OTKRIĆE KOJE BI MOGLO TRANSFORMISATI RAČUNARSTVO: Microsoft i Institut Niels Bohr nadomak kreiranja kvantnog kompjutera


Image

Tim istraživača iz Microsofta i Instituta Niels Bohr uvjereni su da su našli ključ za kreiranje kvantnog kompjutera.

Ako se ispostavi da su u pravu, Microsoft će biti na vrhuncu jer će posjedovati moć da riješi probleme koji su van mogućnosti konvencionalnih računara.

U laboratoriji se nalazi serija bijelih cilindara, koji su ohlađeni gotovo do apsolutne nule u sklopu procesa stvaranja kubita, građevinskog bloka kvantnog računara.

“Ovo je hladnije od dubokog svemira, možda najhladnije mjesto u univerzumu“, kaže profesor Charlie Marcus.

Microsoft se u suradnji s ozbiljnim znanstvenicima trenutno utrkuje sa Googleom, IBM-om i startupom iz Silicijske doline Rigettijem, koji su već pokazali da mogu izgraditi sistem sa čak 50 kubita.

Ipak, znanstvenici iz Microsofta krenuli su drugim putem od svojih rivala, pokušavajući kreirati kubite pomoću subatomske čestice, a ako bi se njihov plan pokazao uspješnim- to bi značilo da bi operativni kvantni kompjuter bio mnogo lakši za korištenje.

Kvantni kompjuteri bi mogli pomoći u borbi protiv klimatskih promjena, stvarajući nove superprovodljive materijale, ali i brzo mašinsko učenje.

“Mogli bismo rješavati probleme sa kojima bi superkompjuteri trčali paralelno i rješavali za nekoliko sekundi, sati ili pak, dana“, zaključuje profesor Marcus.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Naucna dostignuca...

Post by Krokodil Behko » 08 Apr 2018, 10:33

ČUDO NEVIĐENO: Znanstvenici razvili prijenosni uređaj koji mijenja sve, pogledajte kako će nam čitati misli u trgovinama


Image

Znanstvenici s MIT-a izradili su naglavni nosivi uređaj AlterEgo koji je u stanju posebnim elektrodama "pročitati" neuromotorne signale s glave onoga tko ga nosi – i na taj način u riječi mogu prevesti unutarnje monologe korisnika.

Verbalizacija koja se događa u glavi čovjeka stvara ove signale iako on ne izgovara riječi, a na tome počiva sustav ovog uređaja. On može ove signale prepoznati i protumačiti kao riječi koje je netko samo zamislio, ne nužno i izgovorio.

Signali se javljaju na čeljusti i licu i nisu vidljivi ljudskom oku. Upravo na tom mjestu nalazi se novi MIT-jev uređaj koji se koristi strojnim učenjem kako bi mogao raspoznavati misli.




Osim elektroda koje primaju suptilne signale i sustava za njihovu interpretaciju uređaj ima i ugrađene slušalice koje zvučne vibracije emitiraju izravno na lubanju – pa tako korisnik AlterEga može s njime komunicirati mislima i čuti njegove odgovore bez da okolina ima ikakav utjecaj na taj proces.

Na MIT-u ovu tehnologiju nazivaju IA (intelligence augmentation, odnosno povećanje inteligencije) jer u biti se radi o uređaju koji povećava interni kapacitet mozga, daje mu mogućnost suradnje s računalom, a da ne ometa druge ljude – pa čak i da drugi ne znaju da netko ima pomoć u vidu računalne snage priključene na vlastiti um.

Prvi eksperimenti pokazali su da sustav može prepoznati riječi koje korisnik verbalizira u sebi s 92%-tnom točnošću, što se može samo povećati dodatnim "treniranjem" sustava strojnog učenja. Potencijali ove tehnologije gotovo su neograničeni – od nečujne komunikacije, mogućnosti prenošenja poruka u zahtjevnim ili bučnim okruženjima, pa sve do davanja glasa osobama s invaliditetom ili raznim bolestima, piše Bug.

(SB)
online

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Leteći motocikli bi mogli biti u upotrebi već do 2020. godine

Post by Mala_Mu » 08 Nov 2018, 17:15

Image
Godinu nakon premijernog predstavljanja u Californiji kompanija Hoversurf predstavila je svoj leteći motocikl na sajmu tehničkih dostignuća u Dubaiju, prenosi CNN.

Naime, kompanija se vratila s novim modelom i dokazima da je njihovo električno vozilo za polijetanje i slijetanje moguće koristiti u svakodnevnom životu.

Ugovor je potpisan prošle godine, Hoversurf je sada svoj leteći motocikl S3 2019 poklonio policiji u Dubaiju i već je započela obuka za policijske službenike.

Brigadir Khalid Nasser Alrazooqi, generalni direktor odjeljenja za vještačku inteligenciju u Dubaiju, opisao je vozilo eVTOL kao prvo vozilo koje će moći doprijeti do teško dostupnih zona. Istakao je kako se nada da će se leteći motocikl naći u upotrebi do 2020. godine.

"Trenutno imamo dvije ekipe koje su već u procesu obuke, a iz dana u dan povećavamo broj polaznika", rekao je on za CNN.

Glavni operativni rukovodilac kompanije Hoversurf Joseph Segura-Con objasnio je da će idealni kandidati moći voziti motocikl i koristiti ga za obavljanje svojih svakodnevnih zadataka. Također, fotografije jednog policajca koji je naučio pilotirati pojavile su se prošlog mjeseca na internetu.

S druge strane, Tim Robinson, glavni i odgovorni urednik časopisa Aerospace, opisao je vozilo kao "poprilično ograničeno" kada je riječ o potencijalnom policijskom radu, ali je istakao kako je ipak moguće koristiti ga za dobru zabavu. Ograničenja vidi u slaboj izdržljivosti baterija koje su nužne za pokretanje vozila.

Ako niste pripadnik policije i ako imate 150.000 dolara viška na svom bankovnom računu, leteći motocikl bi mogao biti vaš s obzirom na to da ga i civili mogu kupiti.

klix.ba

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Leteći motocikli bi mogli biti u upotrebi već do 2020. godine

Post by Mutevelija » 08 Nov 2018, 17:53

Ideš sa ovim i glave crkvu, leteći koljac
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Leteći motocikli bi mogli biti u upotrebi već do 2020. godine

Post by storm » 09 Nov 2018, 06:09

Ejs .... ja mislio nesto novo, revolucionarno, na neki urnebesni pogon...
Dron, malo jaci dron :123
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Leteći motocikli bi mogli biti u upotrebi već do 2020. godine

Post by damir5 » 09 Nov 2018, 07:36

Sta si ocekivao, neki raketni pogon? :D.

Leteci cilim je davno izmišljen, nema više prostora za revolucionarna otkrica :ooo

A fakat ovako, bez zastite za propelere, mogu zamisliti kontakt s okolnim objektima....

Dobar za horrore :ooo
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Leteći motocikli bi mogli biti u upotrebi već do 2020. godine

Post by Čupava » 09 Nov 2018, 07:39

Pa dobro i nisu neke pare, mislila sam da je skuplji... :ooo
.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests