Ratni zločini - zločinci - suđenja

Dešavanja u regionu.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37668
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2866 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Pasaga » 15 Jun 2018, 13:52

Hurija wrote: 15 Jun 2018, 10:56 :rumenko U teškim vremenima isplivaju neljudi i spodobe pitala sam starije jesu li bili svjesni sa kim su živjeli i otkud onoliko zaklinjanje i bratimljenje u bratstvo i jedinstvo,svjedoci umiru ., u mome kraju na kostima i ostatcima nestalih se zaradjuje ko nije direktno osjetio ne zna i nepojmljivo je kroz sta obitelji prolaze i jos je gore da je na jednoj strani Zlocinac i Monstrum heroj nije tema za praznika i Bajrama i poroljece kada je bio isti dugo pamtimo ma najgore je ućutkivanje od licemjera i ono.kao da nije umjesno da se prica naiskrenije bojim se da se ne ponovi 92 ga
:respekt

.. jos zaostri pero... ide ti .....
Bosna se nema nikom,nikada ...izvinjavat za bilo sta. :djed
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Krokodil Behko » 01 Jul 2018, 09:35

U Hrvatskoj, uhićen uhićenik pročelništva za životinjske poslove, na Manjači.
Neki Dane patrijota, komandant konc logora i on fol otišao na komemoraciju, nevinim srpskim žrtvama u Jadovnom.

Nije mi jasno, kako ga naše tužilaštvo nije sklepalo, do sada i kako je uopšte aktivni oficir u VBiH. :lupa

Izgleda da se tiče i Hrvatske jer:
Logor Manjača je osnovala JNA tijekom Domovinskog rata 1991. kako bi zatvorila stotine hrvatskih ratnih zarobljenika. Kada je nakon toga 1992. započeo i rat u Bosni, bošnjački zatvorenici su ubrzo svojim brojem nadmašili hrvatske.
Broj žrtava nikad nije utvrđen, ali je u blizini logora, po navodima Međunarodnog Suda Pravde, otkrivena grobnica za ostacima oko 540 žrtava.

Što se tiče Jadovnog i cifre od 40.000, a neki navode i 60.000, jedina komisija koja se time bavila, bila je ona iz SFRJ (šezdeset i neka godina) i utvrdila je oko 1800 žrtava: Srba, Jevreja, Hrvata i ostalih.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by storm » 01 Jul 2018, 09:47

Opet udar na nejac :ccc
Moj je ujak pao u Kostajnici (debilizam HV vrhuške, ali to je druga prica)
Tako da su mi poznati "uvjeti rada" doticnog logora...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Krokodil Behko » 01 Jul 2018, 09:57

storm wrote: 01 Jul 2018, 09:47 Opet udar na nejac :ccc
Moj je ujak pao u Kostajnici (debilizam HV vrhuške, ali to je druga prica)
Tako da su mi poznati "uvjeti rada" doticnog logora...

Ono čisto da čovjek zaboravi, da je čovjek, pa da se maši za džep i plati koliko god, samo da ga puste,
da se lično popita sa monstrumom? Da, poznat mi je taj osjećaj.
online

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Hurija » 01 Jul 2018, 20:24

:( Dobro je ko se docepao bogu hvala logora imao je kakvu takvu sansu
Ostalo je cutanje.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Krokodil Behko » 03 Jul 2018, 18:47

Evo dokaza, da je lik uhapšen na pravdi boga.
Zatvorenicima je bilo toliko dobro, da se nisu htjeli vraćati kući u BiH ili HR.
Ovo je nama Vlado često pominjao, ali mi mu nismo vjerovali i sad znamo da smo pogriješili.

Izvini Vlado :tuga


Image
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Krokodil Behko » 09 Jul 2018, 23:16

Nisam ni znao, do sada, da je najbolji bilder Jugoslavije, bio neki Fikret Hodžić, iz Banja Luke.
Pitate se gdje je on sada?
Pa naravno, ubili ga četnici 1992. godine. Tolika je bio sila, da mu se divio i Arnold Šafciger.

Image


Kad je čuo za njegovu smrt, napisao je pismo saučešća njegovom sinu.


Image
online

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Username » 10 Jul 2018, 10:35

Krokodil Behko wrote: 09 Jul 2018, 23:16 Nisam ni znao, do sada, da je najbolji bilder Jugoslavije, bio neki Fikret Hodžić, iz Banja Luke.
Pitate se gdje je on sada?
Pa naravno, ubili ga četnici 1992. godine. Tolika je bio sila, da mu se divio i Arnold Šafciger.

Image


Kad je čuo za njegovu smrt, napisao je pismo saučešća njegovom sinu.


Image
Poznat je bio

Ubio ga drug s kojim je godinama trenirao

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Krokodil Behko » 12 Jul 2018, 18:01

ZLOČIN PROTIV ČOVJEČNOSTI: Petorici bivših pripadnika Vojske RS 82 godine zatvora za zločin u Tesliću


Image

Sud Bosne i Hercegovine osudio je petoricu bivših pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) na ukupno 82 godine zatvora zbog učešća u ubistvima civila na planini Borje kod Teslića.

Presudom su Dragan Marjanović, Saša Gavranović, Vitomir Dević i Zoran Šljuka osuđeni na po 17 godina zatvora, dok je Dragomir Kezunović osuđen na 14 godina.
Marjanović, Gavranović, Dević, Šljuka i Kezunović su proglašeni krivim da su 28 civila, koji su bili zatvoreni u policiji u Tesliću i zatvoru “Pribinić”, u noći između 17. i 18. juna 1992. godine odveli na planinu Borje, gdje su ih ubili.

Prema presudi, Marjanović je bio komandir voda Vojne policije Teslićke brigade VRS-a, a ostali optuženi pripadnici tog voda te istovremeno i pripadnici vojnog dijela formacije “Miće”.

Proglašeni su krivim za zločin protiv čovječnosti, a Sudsko vijeće je u obrazloženju navelo da je za Gavranovića, Devića i Šljuku van razumne sumnje utvrdilo da su počinili djelo pucajući u civile, a za Kezunovića nije utvrđeno da je pucao, ali da je "doprinio ubistvu 28 civila".

Marjanović je, prema presudi, bio svjestan naredbe pretpostavljene komande za ubistva civila i kasnije naredio da se ukopaju tijela u prethodno pripremljenu jamu.

Predsjedavajuća sutkinja Vesna Jesenković rekla je da optuženi nisu organizovali zločin, ali da bez njihovog učešća on ne bi bio moguć.

"Da nije bilo njihovog doprinosa, oni koji su osmislili plan za ubistvo, ostali bi usamljeni u svojoj namjeri", rekla je Jesenković, javlja BIRN BiH.

Izricanju presude nisu prisustvovali Marjanović i Kezunović.

Na presudu postoji mogućnost žalbe.

(FENA/SB)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Krokodil Behko » 13 Jul 2018, 17:33

SUD BiH: Nihadu Bojadžiću deset godina zatvora za zločine u Jablanici


Image

Apelaciono vijeće Suda BiH osudilo je bivšeg zamjenika komandanta odreda "Zulfikar" Armije BiH Nihada Bojadžića na deset godina zatvora za zločine nad civilima i ratnim zarobljenicima hrvatske nacionalnosti u Jablanici

Bojadžić je proglašen krivim da je skupa sa drugim vojnikom Armije BiH počinio silovanje 1993. godine i za to mu je izrečena kazna zatvora od šest godina.

Presudom je po devet tačaka optužnice proglašen krivim za neočovječno postupanje, maltretiranje i zlostavljanje ratnih zarobljenika - pripadnika Hrvatskog vijeća obrane - u Jablanici i za to mu je izrečena kazna od pet godina zatvora, javlja BIRN BiH.

Apelaciono vijeće je Bojadžiću za ova dva djela izreklo jedinstvenu kaznu od deset godina zatvora.

Predsjedavajući Apelacionog vijeća Redžib Begić rekao je da je Državno tužilaštvo dokazalo navode optužnice.

"Sud nalazi da je van razumne sumnje dokazana krivica optuženog", rekao je Begić.

Obzirom da je Bojadžić u drugom predmetu početkom prošle godine osuđen na 15 godina zatvora zbog zločina počinjenih u selu Trusina kod Konjica 1993. godine, Begić je rekao da mu se za zločine u Jablanici i Trusini izriče jedinstvena kazna od 15 godina zatvora.

Bojadžić je prvostepenom presudom iz aprila 2014. proglašen krivim za zločin protiv ratnih zarobljenika u Jablanici te je osuđen na godinu zatvora, dok je po 13 tačaka optužnice oslobođen.

Proglašen je krivim, između ostalog, da je vojniku naredio da pretuče dvojicu zarobljenih pripadnika HVO-a u muzeju “Bitka na Neretvi” u Jablanici, dok je oslobođen za dijelove koji se tiču premlaćivanja, uboda nožem u nogu, trganja infuzije iz ruke jednog od zarobljenika i drugih navoda optužnice.



(Vijesti.ba/Fena)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Krokodil Behko » 07 Sep 2018, 09:24

Silajdžić o optužbama: Ovo je pokušaj podjele BiH i relativiziranje već izrečenih presuda


Image

Tužilaštvu Bosne i Hercegovine od Policijske stanice Trebinje dostavljen je izvještaj o počinjenom krivičnom djelu protiv Harisa Silajdžića, zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivična djela ratni zločin protiv civilnog stanovništva i zločin protiv čovječnosti.

Tim povodom, Silajdžić je za BIRN, kazao da je ovdje riječ o dobro osmišljenom i finansiranom projektu čiji je cilj relativiziranje već izrečenih presuda.

- Riječ je o trećem ili četvrtom pokušaju ove vrste, a krajnji cilj je stvaranje predodžbe o nemogućnosti opstanka BiH. Dakle, treba je podijeliti. Ovo bi trebalo pomoći onima koji su počeli zagovarati prekrajanje granica na Balkanu - kazao je Silajdžić.

Istina i činjenice u optužbama koje dolaze iz PS Trebinje, ne igraju nikakvu ulogu, mišljenja je Silajdžić.

- Baš kao iz Himlerovog priručnika za medijske strategije. Nije im jednostavno. Treba održavati u suštini jedan fašistički projekat na očigled cijelog svijeta - zaključio je Silajdžić.

Silajdžić se prijavom PS Trebinje sumnjiči da je kao visoki funkcioner Republike BiH kršio pravila međunarodnog humanitarnog prava, prvenstveno odredbe Ženevskih konvencija za vrijeme oružanog sukoba u Bosni i Hercegovini, na području općine Konjic od 1992. do 1995. godine.

Inače, Silajdžić je kao član Stranke demokratske akcije (SDA) obavljao dužnost ministra vanjskih poslova u Vladi Republike Bosne i Hercegovine (1990.–1993.) i premijera Vlade Republike Bosne i Hercegovine (1993.–1995.) za vrijeme rata u Bosni i Hercegovini.

(BIRN, DEPO PORTAL)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by storm » 28 Sep 2018, 07:17

Da povratiš :bua


Merčepovci su ubili i mučili 43 civila. Pogledajte kako ga je kaznila Hrvatska
N.B.,V.M.
Foto: Čitatelj Indexa

Image

DONOSIMO fotografije Tomislava Merčepa snimljene nedavno u Krapinskim toplicama, gdje ovaj ratni zločinac provodi vrijeme umjesto da je u zatvoru, a sve uz blagoslov Medvedovog Ministarstva branitelja. Trošak Merčepova "kažnjavanja" u toplicama, naravno, plaćamo svi mi.

>> Index doznaje: Ratni zločinac Merčep služi kaznu u toplicama

>> I Vanja je, poput Merčepa, imao dva moždana udara. Njemu ne daju u toplice

Fotografije koje objavljujemo pokazuju da Merčep vrijeme u toplicama provodi kao bilo koji drugi slobodan čovjek, nema čak ni pratnju pravosudne policije.

Image
Index je, podsjetimo, nedavno objavio da Tomislav Merčep, koji je pravomoćno osuđen na sedam godina zatvora zbog ubojstva 43 civila koje su ubile njegove postrojbe, umjesto u zatvoru kaznu izdržava u - Krapinskim toplicama.

Merčepovo "kažnjavanje" u Krapinskim toplicama plaćamo svi mi, a omogućio mu ga je Medved

Tko mu je to omogućio? Ministarstvo Tome Medveda i Ministarstvo pravosuđa, kojem je na čelu Dražen Bošnjaković.

Koliko je Hrvatskoj bilo stalo da se Merčepa osudi i kazni, govori i podatak da je od počinjenja zločina za koje je osuđen do pravomoćne presude prošlo nevjerojatnih 25 godina.

I kad je napokon osuđen, Ministarstvo Tome Medveda omogućilo mu je da ljeta (da, više njih) umjesto u zatvoru, provodi u Krapinskim toplicama.

Tko je Tomislav Merčep i za što je osuđen?

Merčep je 2016. godine na Županijskom sudu proglašen krivim za kazneno djelo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva te mu je dosuđena zatvorska kazna u trajanju od 5 godina i 6 mjeseci. Merčepu je utvrđena krivnja za ubojstvo 43 civila koje su ubile njegove postrojbe. Vrhovni je sud godinu kasnije povećao kaznu na sedam godina zatvora.

"Znao je da njegovi podređeni muče, pljačkaju i ubijaju u Pakračkoj Poljani i nije poduzeo nikakve mjere da ih u tome spriječi, čime im je dao prešutno odobrenje da to čine", zaključio je među ostalim predsjednik sudskog vijeća Zdravko Majerović, čitajući prvostupanjsku presudu Merčepu.

Sudac Merčepu: "Svjesno ste ostali na pogrešnoj strani povijesti RH"

Prije nego što je Merčepa poslao u Remetinec, poručio mu je da je mogao reagirati na prve događaje i da bi onda hrvatska povijest jednim dijelom izgledala bitno drugačije.

"Ovako ste vašom pasivnošću i nerazumijevanjem zla koje vas okružuje, potpuno svjesno ostali na pogrešnoj strani povijesti Republike Hrvatske", kazao je Merčepu sudac na čitanju presude.

Merčepove postrojbe poznate po posebnoj okrutnosti

Na sudu je dokazano da su njegove postrojbe nezakonito uhapsile ukupno 52 osobe. Samo šest ih je preživjelo tretman merčepovaca, a tri osobe se vode kao nestale.

Merčepove postrojbe bile su poznate po posebnoj okrutnosti, a iza njih je ostao krvavi trag koji se nije mogao sakriti.

Upravo zbog te stravične okrutnosti i zločina počinjenih bez ikakvog pokrića te njegove uloge u svemu tome, Merčepa su zvali gospodarom života i smrti, i to, kako smo već spomenuli, od Vukovara, preko Zagreba pa sve do Pakračke Poljane.

Priznanje merčepovca: Svojom sam rukom ubio 72 ljudi, među njima devet žena. Nismo radili razliku, ništa nismo pitali

Na svim je tim mjestima ostao krvavi trag Merčepa i merčepovaca.

"Zovem se Miro Bajramović i direktno sam odgovoran za smrt 86 ljudi. Ja s tom činjenicom navečer zaspim i ujutro se budim, ako zaspim. Svojom sam rukom ubio 72 ljudi, među njima je bilo i devet žena. Nismo radili razliku, ništa nismo pitali, oni su za nas bili četnici i neprijatelji. Najteže ti je zapaliti prvu kuću i ubiti prvog čovjeka. Poslije sve ide po šablonu. Ja znam imena i prezimena svih ljudi koje sam ubio", ispričao je davne 1997. Feral Tribuneu jedan od merčepovaca koji je prvi progovorio o strašnim događajima u Pakračkoj poljani.

Otvoreno je progovorio o Merčepovoj ulozi u užasima koje su počinile njegove postrojbe.

"Merčep je sve znao"

"Tomislava Merčepa upoznao sam 1991. godine u Dalju. Od tada smo skupa ratovali. Prošli smo puno toga zajedno. Naša se jedinica zvala Jesenje kiše, odnosno službeno Prva zagrebačka specijalna postrojba pri MUP-u. Među hrvatskim braniteljima i narodom se jako dobro zna tko su Jesenje kiše. (…) Tomislav Merčep je bio zapovjednik Poljane, a ja sam bio dozapovjednik. Merčep je sve znao. On nije osobno sudjelovao u egzekucijama, ali on je čitao sve što smo mu pisali u izvješćima, premda je većina informacija priopćavana usmeno.

On je znao za svaku likvidaciju jer je bio zapovjednik i bio je za nas karizmatična osoba. (…) Mi smo u Pakračkoj Poljani jednako ubijali i Hrvate i Srbe. Nas su se plašili i Hrvati u Poljani. Selo je, naime, po cijelu noć slušalo jauke i zapomaganja iz zatvora, ljudi nisu mogli spavati, ali nam ništa nisu smjeli reći. Svi su znali da bi, ako nešto priupitaju, i sami mogli završiti u zatvoru", ispričao je, među ostalim, Bajramović u Feralu koji je intenzivno pisao o zločinima na Pakračkoj Poljani.

No to je tek površina strahota koje su merčepovci radili.

Zatvorenike držali u podrumu škole, spajali ih na struju i palili plamenom iz boce plina pa zalijevali octom po genitalijama i očima

"U Pakračku Poljanu stigli smo 6. listopada 1991. godine, nakon povratka iz Gospića. (…) Zatvorenike smo držali u podrumu osnovne škole, a kad ih je bilo više, onda bismo ih stavljali i u učionice. Za njih su najgore bile noći kad smo ih operativno obrađivali, a to je značilo da smo pokušavali pronaći najbolji način da im nanesemo što veću bol kako bi što više priznali.

Znate li koji je najbolji način? Palite zatvorenika - plamenom iz boce plina, i onda ga polijete octom, a to radite uglavnom po genitalijama i očima. Zatim, postoji mali induktor, poljski telefon, pa Srbina priključiš na to. Radi se o istosmjernoj struji, ne može ubiti, ali stvara neugodan osjećaj kod čovjeka", ispričao je odvratne detalje Miro Bajramović.

No to nije kraj jezivih zvjerstava koja su radili Merčepovi ljudi.

"Gurali smo im petožilne kabele u guzicu, otvarali smo im rane i po njima prosipali sol ili ocat. Uglavnom, nismo dozvoljavali da prestanu krvariti"

"Pitaš onda tog priključenog Srbina odakle je, on ti kaže iz Dvora na Uni, a ti onda, okrećući poljski telefon, nazoveš Dvor na Uni. Zatvorenicima se u guzicu znao gurati petožilni kabel, to bi im ostavili po nekoliko sati da ne mogu sjesti. Otvarane su im rane po kojima je posipana sol ili ocat. Uglavnom, nismo dozvoljavali da prestanu krvariti. Isto tako, svi su isti dan morali naučiti 'Lijepu našu' …

Kad se sjetim svih tih mučenja, pitam se kako su se uspjeli sjetiti svega toga. Primjerice, najbolnije je zabiti male čavle pod nokte. Kad na to spojite trofaznu struju, od čovjeka ne ostane ni traga. Pepeo! Ja se toga nikad ne bih dosjetio, a znam Lenzov zakon. Ja sam ispitivao privedene, ali ih nikad nisam maltretirao, niti to činio iz zadovoljstva, ali bilo je onih koji su u tome uživali ... A i tako i tako se znalo da će svi oni biti likvidirani, pa nije važno boli li ga više sad ili sutra. Ljudi su pod takvim mučenjima priznavali sve što su znali i što se od njih tražilo. U početku smo glumili nekakve demokratske policajce, davali smo Srbima papir da na njemu napišu sve što znaju, a tražilo se što više imena i lokacija", stoji u Bajramovićevu šokantnom priznanju Feralu.

Zatočili i bivšeg pomoćnika vladina povjerenika za Pakrac, spojili su ga na strujni induktor i mučili

Bajramović se kasnije na suđenju Merčepu misteriozno predomislio i počeo tvrditi da nije tako mislio ili da je u intervjuu bio krivo shvaćen, iako je, nakon što je 1997. dao intervju za Feral, potpisao svaku stranicu intervjua.

No zato se nije predomislio bivši pomoćnik vladina povjerenika za Pakrac, Đorđe Gunjević, koji je na suđenju opisao kako su ga merčepovci zatočili te spajali na strujni induktor. Prisjetio se i da ga je Merčep osobno ispitivao.

"Mučili su me spojivši me na strujni induktor. Kako je tko došao, radio je što je htio", rekao je Gunjević, prisjetivši se da su zatvorenici morali pjevati hrvatsku himnu i dizati ruku na ustaški pozdrav. Gunjevića su prije toga bili zatočili i pripadnici srpskih paravojnih postrojbi u logoru Bučje, a onda je prošao tretman merčepovaca koji su ga zarobili i mučili. Kuća u Pakracu mu je opljačkana i zapaljena.

Zatvorenike su mučili i na Zagrebačkom velesajmu, ispod vrata su puštali sumporni dioksid

Drugi je svjedok ispričao kako su merčepovci mučili ljude na Zagrebačkom velesajmu.

Stevan Brajenović posvjedočio je da su ga u studenom 1991. godine nepoznate naoružane osobe odvele u paviljon Zagrebačkog velesajma, u kojemu je neko vrijeme pričuvna postrojba MUP-a imala sjedište. Oduzeli su mu pritom torbicu s novcem, dokumentima i pištoljem, a s Velesajma je odveden u Pakračku Poljanu te je bio zatočen četiri dana tijekom kojih su mu prijetili ubojstvom. Pritom je često čuo krike, jauke i zapomaganja, zvukove indukcijskog telefona, a ispod vrata su mu puštali sumporni dioksid te ga je sve to, kako je kazao, zamalo odvelo u ludilo. Stoga je u dva navrata i pokušao pobjeći, a jednom je prilikom lupao glavom u beton samo da umre.

Srpskom zarobljeniku žicom puštali struju u debelo crijevo

Na suđenju je na površinu isplivalo još užasa za koje su odgovorni merčepovci.

"Moj je suprug 18. listopada 1991. otišao u Kutinu po plaću i više se nikada nije vratio. Kasnije sam doznala da je tog dana nakon mučenja likvidiran u Pakračkoj Poljani. Da su mog supruga Savu Mijića mučili u Pakračkoj Poljani, i to tako što su mu žicom puštali struju u debelo crijevo, ispričao mi je Branko Velagić, koji je također bio zatvoren u Pakračkoj Poljani. U međuvremenu je umro, a pričao mi je da je moj suprug plakao te molio da ga puste jer ništa nije kriv", ispričala je Ankica Gašpar, kojoj su Merčepove postrojbe ubile muža.

No možda i najstrašniji zločin merčepovaca je jezivo ubojstvo obitelji Zec u Zagrebu.

Možda i najstrašniji zločin merčepovaca je ubojstvo cijele obitelji Zec. Metak u glavu ispalili su u glavu 12-godišnjakinji

Zagrebačku obitelj Zec - oca Mihajla, suprugu Mariju i njihovu dvanaestogodišnju kćer Aleksandru, Merčepovi su ljudi pobili u noći na 8. prosinca 1991. Aleksandra Zec imala je samo 12 godina.

Imućni zagrebački mesar Mihajlo Zec ubijen je kada je pokušao pobjeći iz svoje kuće na Trešnjevci u koju su oko 23 sata upale naoružane osobe, a njegovu suprugu i maloljetnu kćer ubojice su odvele do planinarskog skloništa doma Adolfovac na Sljemenu te ih tamo pogubili. Nakon smaknuća, mrtva tijela su prekrili smećem.

Za ubojstvo djevojčice Aleksandre Zec i njezinih roditelja nitko nije odgovarao

Nedugo nakon što je policija pronašla tijela, uhićeni su pripadnici Merčepove postrojbe - Munib Suljić, Igor Mikola, Siniša Rimac, Nebojša Hodak i Snežana Živanović, od kojih su neki pred istražnim sucem priznali ubojstva, no na suđenju je utvrđeno kako pred istražnim sucem nisu imali odvjetnika, a što su po zakonu za tako teško djelo morali imati, pa su njihovi raniji iskazi "odbačeni" te su oni oslobođeni.

Ljudi odani gospodaru života i smrti (češće smrti) nisu imali problem ni s time da hladnokrvno ubiju 12-godišnju djevojčicu i za to nisu odgovarali.

Kakva-takva utjeha onima koji su izgubili najmilije od ruke merčepovaca, i to u pravilu uz strašna mučenja i iživljavanja, mogla bi biti tek činjenica da je Tomislav Merčep u zatvoru. Naravno, kada bi doista i bio u zatvoru, a ne u toplicama, pod sponzorstvom hrvatske države.

Kako Hrvatska tretira takvog Merčepa? Kolindi je bio VIP gost na inauguraciji, a sad se, umjesto da je u zatvoru, brčka u toplicama

Utjeha bi im možda bila da je Merčep tretiran kao ono što je - ratni zločinac.

No, Merčepa Hrvatska tako ne tretira. Osim što ljeta provodi u toplicama, ne treba zaboraviti ni na činjenicu da je isti taj Merčep bio Kolindin uvaženi gost na njenoj inauguraciji.

2015. godine, Merčep, čovjek kojeg će sud kasnije za zapovijedanje i odobravanje najtežih ubojstava i zvjerstava nad civilima osuditi na gotovo šest godina zatvora, a kasnije Vrhovni sud tu kaznu još povećati, bio je Kolindin VIP uzvanik na inauguraciji.

Danas se, o našem trošku, brčka u toplicama.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 3770 times
Status: Online

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Veca » 28 Sep 2018, 22:43

...po mom misljenju, za takve ne postoji adekvatna kazna,-metak je skup, smrt prebrza-mozda malj?! ...ni ove kolindice mi ne bi bilo zao ni sekunde, zena je bolesna u glavu...................a mozda su i svi bolesni, prestrasno je sve ovo sto su radili, pa da je ne znam koji neprijatelj! ...............boze, s kim smo zivjeli! :sok
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by storm » 29 Sep 2018, 07:12

Veca wrote: 28 Sep 2018, 22:43 ...po mom misljenju, za takve ne postoji adekvatna kazna,-metak je skup, smrt prebrza-mozda malj?! ...ni ove kolindice mi ne bi bilo zao ni sekunde, zena je bolesna u glavu...................a mozda su i svi bolesni, prestrasno je sve ovo sto su radili, pa da je ne znam koji neprijatelj! ...............boze, s kim smo zivjeli! :sok
Takvi ljudi, tzv, da imaju trun ljudskosti, ubili bi se sami, nakon sto su izasli iz tog ludila....
I bila bi im kazna zivjeti sa tim...
Ovi?
Ovi su cvrsto uvjereni, kako su ispravno postupili :bua
Pa dok jos mogu njih i shvatiti, da se bore za svoju monstrumsku guzicu...
Ne mogu ostatak hrvatske, da suti na ovo :lup
Jebeno dno!
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26348
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 3770 times
Status: Online

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Veca » 29 Sep 2018, 11:11

STORME, JESAM LI TI IKAD REKLA DA TE VOLIM? AKO NISAM EVO SAD CU! VOLIM TE, VOLIM TVOJ KARAKTER I LICNOST, ISKRENOST, OBJEKTIVNOST! :srce
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Krokodil Behko » 11 Oct 2018, 17:24

Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu protiv Atifa Dudakovića


Image

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podiglo je danas optužnicu protiv Atifa Dudakovića i 16 pripadnika 5. korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine, saopćeno je iz ove institucije.
Optužene se tereti za zločine protiv čovječnosti koji obuhvataju ubistva više od 300 osoba, progone i zlostavljanja civila i ratnih zarobljenika, kao i uništenja 38 pravoslavnih hramova, crkava i vjerskih objekata.

Advokat Asim Crnalić koji zastupa Atifa Dudakovića za Klix.ba je kazao da on još nije primio optužnicu.

"Oni su obavijestili da su podigli optužnicu, a ona sada ide na sud koji treba odlučiti. U narednih 15 dana sud će optužbu potvrditi ili odbiti", kazao je Crnalić.

Optuženi su:

1. Atif Dudaković, rođen 1953. godine
2. Ekrem Dedić, rođen 1953. godine
3. Sanel Šabić, rođen 1976. godine
4. Ibrahim Šiljedić zvani Šiljo, rođen 1973. godine
5. Safet Salihagić, rođen 1973. godine
6. Adis Zjakić, rođen 1975. godine
7. Hasan Ružnić, rođen 1973. godine
8. Redžep Zlojić, rođen 1966. godine
9. Samir Solaković, rođen 1972. godine
10. Fatmir Muratović, rođen 1972. godine
11. Muharem Alešević, rođen 1973. godine
12. Husein Balagić, rođen 1954. godine
13. Ale Hodžić, zvani Pumparica, rođen 1970. godine
14. Edin Domazet, rođen 1970. godine
15. Ejub Koženjić, zvani Ejko i Šeširdžija, rođen 1961. godine
16. Ibrahim Nadarević, rođen 1965. godine
17. Said Mujić, rođen 1960. godine

Tužilac Posebnog odjela za ratne zločine podigao je optužnicu protiv Atifa Dudakovića i još 16 pripadnika i zapovjednika 5. korpusa Armije RBiH koje se tereti za zločine protiv čovječnosti počinjene na području općina Bosanski Petrovac, Ključ, Bosanska Krupa, Sanski Most i ratni zločin protiv civilnog stanovništva na području općina Bihać i Cazin.

Optužene se tereti za ubistva više od 300 osoba srpske nacionalnosti, među kojima najviše civila, uglavnom starije životne dobi, kao i vojnika koji su se predali ili bili zarobljeni i na taj način onesposobljeni za borbu.

Tijela jednog dijela žrtava pronađena su nakon rata i ekshumirana iz više pojedinačnih i masovnih grobnica, a za dijelom ubijenih se još uvijek traga.

Dio optužnice za Atifa Dudakovića se odnosi na ratne zločine počinjene nad žrtvama bošnjačke nacionalnosti, pripadnicima i pristalicama NO AP Zapadna Bosna, za vrijeme sukoba u Cazinskoj krajini, na području općina Bihać i Cazin.

Tužilaštvo će navode optužbe dokazivati pozivanjem 447 svjedoka i 6 stručnih vještaka te prilaganjem više od 1.100 dokaznih materijala.

Optužene se tereti za kazneno djelo zločina protiv čovječnosti iz članka 172. KZ BiH, a Atifa Dudakovića i za ratni zločin protiv civilnog stanovništva iz članka 173. KZ- BiH.

Optužnica je proslijeđena Sudu BiH na potvrđivanje, saopćeno je iz Tužilaštva BiH.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Krokodil Behko » 11 Oct 2018, 17:25

INTERPOL RASPISAO POTJERNICE ZA 41 OPTUŽENIKOM IZ BiH ZBOG RATNIH ZLOČINA: Na popisu Mijo Jelić, TOMO KOVAČ...


Image

Državni sud raspisao je 41 potjernicu protiv optuženih za ratne zločine koji su nedostupni bosanskohercegovačkim organima gonjenja. Potjernice su raspisane putem “Interpola”, a u Sudu BiH su naveli da nemaju saznanja da li se za tražene osobe sumnja da se nalaze na području Srbije i Hrvatske.



'Ukupno je nedostupno 45 osoba protiv koji je potvrđena optužnica'', naveli su u Sudu BiH, ne preciziravši zašto za svima nisu raspisane potjernice, javlja BIRN BiH.



Prema dostupnim podacima, nedostupni su: Fahrudin Alić, Branko Besara, Aničić Nedjeljko, Dragan Dopuđa, Saša Dunović, Branislav Gavranović, Milisav Gavrić, Ante Golubović, Miroslav Hrstić, Jovo Jandrić, Radoslav Janković, Zlatan Mijo Jelić, Milenko Karlica, Duško Kornjača, Borislav Stojić, Rajko Drakulić, Svetozar Kosorić i Adem Kostjerevac.



Također, nedostupni organima gonjenja u Bosni i Hercegovini su i Višnja Aćimović, Tomislav Kovač, Nedeljko Matić, Mladen Kurdija, Rajko Kušić, Perica Kustura, Vinko Lazić, Marinko Marić, Zdravko Marinić, Mario Miličević, Miljenko Nogolica, Jovan Novaković, Vide Palameta, Blagoja Vojvodić, Čedo Bogičević, Vinko Papak, Vitomir Popić, Željko Rodin, Drago Samardžija, Bogdan Stevanović, Borislav Stojšić, Marco Vidović i Miloš Zekić.



Za većinu optuženih za ratne zločine ili genocid navodi se da su državljani Srbije ili Hrvatske. Neki od optuženih već su svjedočili putem videolinka iz Beograda na suđenjima koja se vode na Sudu BiH ili u Haagu, ili su se pojavljivali u medijima. Gavni haški tužitelj Serge Brammertz je u utorak, na međunarodnoj konferenciji u Zagrebu, zatražio da međunarodna zajednica nastavi poticati vlasti u regiji da zaustave negativne trendove i intenziviraju regionalnu suradnju, istrage i suđenja.



''Procesuiranje ratnih zločina i pomirenje u državama obuhvaćenim sukobima na prostoru bivše Jugoslavije posljednjih nekoliko godina nazaduje, regionalna saradnja je sve slabija. Svake godine je manje suđenja za ratne zločine, a vladajući političari iz regije unazad dvije godine tretiraju ratne zločince kao heroje'', kazao je Brammertz na konferenciji.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by storm » 29 Nov 2018, 11:11

Prije točno godinu dana ubio se ratni zločinac Praljak. Jesmo li išta naučili?
Gordan Duhaček


Image
Foto: FAH/ICTY
PRIJE točno godinu dana, 29. studenoga 2017. godine, u haškoj je sudnici Slobodan Praljak počinio samoubojstvo ispijanjem otrova u televizijskom prijenosu uživo jer je i drugostupanjski potvrđena presuda po kojoj je on ratni zločinac.

Praljak je bio jedan od osuđenika u procesu tzv. hercegovačkoj šestorci, važnim civilnim i vojnim funkcionerima tzv. Herceg-Bosne koja je u tom procesu de facto proglašena za udruženi zločinački pothvat proveden u suradnji s prvim hrvatskim predsjednikom Franjom Tuđmanom.



Praljak, koji je sebe vidio kao velikog heroja za hrvatsku stvar, nije mogao podnijeti da bude osuđen za ratne zločine koji su se počinili pod njegovom komandom HVO-a koje i nije negirao, pa je usred sudnice strusio otrov u usta uz povik “Slobodan Praljak nije ratni zločinac!”. Bio je to neprijeporno šokantan i nevjerojatan trenutak, tim traumatičniji jer se dogodio u televizijskom prijenosu koje su tisuće ljudi pratile uživo.

Diplomirani režiser Praljak koji nije baš imao neku zapaženu režisersku karijeru na filmu i u kazalištu, iako je kao sin udbaša za to barem imao političke reference u socijalističkoj Jugoslaviji, uspio je maestralno režirati svoje posljednje trenutke na ovom svijetu te izazvati željeni efekt kod onih koje je smatrao vjernom publikom.

Hrvatski nacionalisti su Praljka proglasili herojem

I doista, hrvatski nacionalisti iz Hrvatske i BiH Praljka su odmah proglasili neupitnim herojem i veličinom, ljudinom i uzorom, iako baš nitko od njih nije odlučio krenuti njegovim stopama i unatoč tome što se u BiH pokazao posve nekompetentnim vojnim liderom kojemu je kriminalac Mladen Naletilić Tuta gurnuo cijev pištolja u usta i ponizio ga pred svima, dok se Praljak prethodno danima šepurio kao načelnik glavnog stožera HVO-a.

Zato su se podivljali hrvatski nacionalisti okomili u zastrašujućem izljevu bijesa na sve one koji su Praljka zahvaljujući njegovim djelima i riječima i pravomoćnoj presudi Haškog suda smatrali ratnim zločincem te počeli masovno prijetiti smrću.

Masovne prijetnje smrću novinarima Praljkovih poklonika

Hrvatska i zapadna Hercegovina tih dana živjele su u stanju nacionalističke psihoze koje je svakoga tko nije pristajao uz kanonizaciju Praljka smatralo i proglašavalo veleizdajnikom i prijetnjom hrvatskom narodu, na koji se istovremena pokušavala prebaciti Praljkova ratno-zločinačka krivica. Ideja je bila, uz standardnu retoriku o tome kako smo “svi mi Praljak”, sve Hrvate pretvoriti u ratne zločince, čemu su se mnogi na sreću opirali, uključujući i redakciju Indexa kojoj se u danima nakon Praljkova suicida stalno prijetilo na sve moguće načine.



Na kraju ta podla rabota nije uspjela što se tiče Hrvata iz Hrvatske, ali je nažalost uspjela u slučaju Hrvata iz zapadne Hercegovine koji su i zbog kratkovidnosti lidera iz HDZ BiH i lokalnih portala pristali biti baštinici Praljka i UZP-a, umjesto da se jednom zauvijek oslobode tog ratno-zločinačkog naslijeđa i pokopaju ga s Praljkom.

Minuta šutnje u saboru za zločinca Praljka

Vladajući političari iz HDZ su reagirali očekivano: Praljka su manje ili više egzaltirano opravdavali, sudjelujući u podgrijavanju najnižih nacionalističkih strasti, ali su ubrzo i promijenili ploču, nakon što je postalo jasno da se ostatak svijeta pita kakva je to članica EU-a u kojoj vlada i predsjednica slave osuđenog ratnog zločinca.

Bilo je dovoljno da Guardian napiše kako Hrvatska ima premijera Andreja Plenkovića koji opravdava ratnog zločinca da ovaj posve promijeni retoriku i završi cijelu priču oko Praljka. Ipak, imali smo u Zagrebu u Lisinskom komemoraciju u Praljkovu čast, svojevrsni HDZ-ov bal vampira, na kojem se degutantno oplakivalo jednog ratnog zločinca, u čemu su sudjelovali i neki Plenkovićevi ministri. Čak je i sabor u režiji predsjednika Njonje održao minutu šutnje za suicidalnog zločinca, na svoju vječnu sramotu.

Sličnu je transformaciju u vezi haške presude hercegovačkoj šestorci prošla i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović - od prve pomalo nabrijane reakcije do mlakog govora u UN-u kojeg se danas više nitko ne sjeća jer je bio isprazno naklapanje i ispunjavanje besmislene forme.

Praljak je u Haagu izgubio jer je svojevoljno branio Tuđmanovu politiku prema BiH

Ubrzo nakon presude hrvatske vlasti najavljivale da će povući razne dalekosežne poteze u vezi presude Praljku i spominjanja Tuđmana u kontekstu UZP-a, iako su pravni stručnjaci odmah upozorili da od toga nema ništa, s vremenom je sve to zaboravljeno. Republika Hrvatska i danas priznaje presudu hercegovačkoj šestorci i u njoj kvalificirani UZP.

Stoga je i pomalo dirljivo prisjetiti se da je nakon Praljkova samoubojstva u Zagrebu bio i organiziran prosvjed mladih hrvatskih nacionalista, većinom iz BiH, koji su marširali s transparentima na kojoj su vladi RH poručivali da ne prihvaćaju njezino podaništvo, a u međuvremenu su ga očito prihvatili. Pojeo vuk magare, reklo bi se u narodu. Isto tako je prošla spomenuta komemoracija u Lisinskom - najavljivalo se događanje naroda, a u Zagrebu se pojavilo par pokislih tisuća koji su izgledali patetično, sa škrgutanjem zubima kao vrhuncem protesta.

Kako je u jednoj izjavi za medije istaknula Praljkova odvjetnica Nika Pinter, on je svoju obranu u Haagu koncipirao tako da ona bude obrana hrvatske, odnosno Tuđmanove politike prema BiH iz prve polovice devedesetih godina prošlog stoljeća. U toj konstataciji sadržano je i objašnjenje zašto je Praljak skončao kao osuđeni ratni zločinac - ta politika je neobranjiva.

Vrijedi primijetiti i da je Praljak svojim samoubojstvom dostigao apoteozu toksične muškosti i mačističkog etosa koji mu je imponirao, nesposoban da se suoči s realnošću i prihvati je, nego je pokušavao presudu za ratne zločine pretvoriti u plemenito-tragični kraj jednog herojskog života koji to nije bio.

Improvizirani hram ratnom zločincu

Iza Praljka su najduže ostale dvije stvari. Prva je improvizirani hram tom osuđenom ratnom zločincu na Trgu bana Jelačića koji je sklonjen tek nakon nekoliko tjedana i sinoć opet podignut na istoj lokaciji. Druga je Praljkovo nemalo bogatstvo koje je kao tipičan Tuđmanov general stekao devedesetih godina.

Nema sumnje da će se i u povodu godišnjice Praljkova šokantnog samoubojstva opet naricati par dana o tom “hrvatskom heroju”, u čiju čast su već ispjevane i gange. Sve to je razina nacionalističkog folklora koja postoji kao jedan od mnogo primjera bolesti nacionalizma koji razara hrvatsko društvo, ali istovremeno i nevažan detalj u sagledavanje veće slike hrvatskih problema. Zločinac Praljak je već danas sveden na svoju pravu ljudsku mjeru, on je trivijalni kuriozitet za pitanje na pub kvizovima diljem svijeta koje može primjerice glasiti: “Kako se zove hrvatski general koji se poput Hermana Göringa ubio nakon što je osuđen za ratne zločine?”.

Ne zaboravimo na Praljkove žrtve i njihove obitelji

Najgora stvar koju je ratni zločinac Praljak barem donekle postigao svojim reality show samoubojstvom je ta što je uspio u drugi plan gurnuti sve one zločine za koje je osuđen s ostalima iz vrha tzv. Herceg-Bosne, odnosno sve one ljudske živote koje je doslovno i u prenesenom značenju uništila nacionalistička ratna politika kojoj je Praljak oduševljeno služio. Njemu je rat bio avantura, njima je bio strašna tragedija.

Stoga tekst o godišnjici samoubojstva ratnog zločinca treba završiti sa žrtvama tog osuđenog udruženog zločinačkog pothvata, napominjući da je presudom hercegovačkoj šestorci kako-tako i na tipično nespretan haški način ipak donekle zadovoljena pravda koju su ti ljudi desetljećima čekali.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Krokodil Behko » 29 Nov 2018, 11:18

Pretpostavljam da će Index danas goriti, jer će Ercegovci ložiti visokooktanski ćumur.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ratni zločini - zločinci - suđenja

Post by Krokodil Behko » 20 Mar 2019, 10:40

SIPA u Banjoj Luci uhapsila Duška Suvara zbog zločina nad Bošnjacima


Image

Postupajući po nalogu tužitelja Tužilaštva BiH, policijski službenici SIPA-e, na području Banje Luke, lišili su slobode osumnjičenog Duška Suvara.
Osumnjičeni se tereti za ratne zločine počinjene nad žrtvama bošnjačke nacionalnosti, 1992. godine.

Suvara je poznat i po nadimku "Hans", a rođen je u Livnu 1971. godine.

Osumnjičeni je pod istragom i tereti se da je za vrijeme rata i oružanog sukoba u BiH, na području općine Glamoč, u svojstvu pripadnika VRS, postupao protivno odredbama Ženevskih konvencija o zaštiti civilnih osoba za vrijeme rata.

Osumnjičeni se tereti da je na području Glamoča, naoružan, prijetnjama po život žrtava i članova njihovih obitelji, pucajući iz vatrenog oružja, nasilno odvodio žrtve iz kuća i od njihovih obitelji te počinio višestruka silovanja i seksualna zlostavljanja žena bošnjačke nacionalnosti, te mučenja, zastrašivanja i nečovječna postupanja nad civilima bošnjačke nacionalnosti.

Osumnjičeni se tereti da je počinio kazneno djelo-ratni zločin protiv civilnog stanovništva iz članka 173. KZ BiH.

Nakon lišenja slobode, osumnjičeni će biti predat postupajućem tužitelju, koji će ispitati osumnjičenog i nakon toga donijeti odluku o daljim aktivnostima u predmetu.
online

Post Reply

Return to “EX YU”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests