Thus Spoke Socrates

Za forumaše koji vole da pišu, crtaju, fotografišu, izrađuju. Naših ruku djelo!
Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35695
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1072 times
Been thanked: 582 times
Status: Offline

Re: Thus Spoke Socrates

Post by Venera » 31 Oct 2018, 15:16

Socrates wrote: 31 Oct 2018, 15:10 Ne prznit', please.

Rule Number One

Jedini ja imam pravo da prznim u svojoj kući.
forum nije tvoja kuca :hihi
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15132
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 615 times
Been thanked: 2026 times
Status: Offline

Re: Thus Spoke Socrates

Post by Laser » 31 Oct 2018, 15:24

Socrates wrote: 31 Oct 2018, 15:10 Ne prznit', please.

Rule Number One

Jedini ja imam pravo da prznim u svojoj kući.
Dobro ti ide.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Thus Spoke Socrates

Post by Socrates » 05 Nov 2018, 05:44

Četiri milijarde godina evolucije, toliko muke, znoja, užasa, straha, ljubavi, mržnje, seoba, genocida,i svega drugog sto čini human experience. Toliko bitke za resurse, znanje, koru hljeba under the fucking ominous sky.

Toliko gledanja u nebesa da se bog smiluje, u zemlju da se kiša primi, toliko trčanja uz vjetar, niz vjetar, jahanja na vjetru, pisanja u vjetar.

Toliko prizemnih misli i radnji, toliko uzvisenih misli i radnji. Toliko sasvim nebitnih misli i radnji koje se ne kvalifikuju.

Toliko novih bolesti, ukrocenih bolesti, umiranja od bolesti, zivljenja od bolesti.

Toliko inovacija, promasaja, letenja prema zvijezdama, padanja u blato.

Toliko umjetničkih djela, toliko izmeta izbačeno. Nekad čak i istovremeno.

Četiri milijarde godina pobjednickih spermatozoida, predavanja štafete onima što dolaze za nama. U nadi da ćemo jednom konačno da dođemo tobe. Kolektivno.

Četiri milijarde godina da napravimo sebe dostojnim Zvijezda koje treba da postanemo.

I sve se može staviti samo u jednu riječ;

S A T A R A S

Malo li je?

Kako kome, doduše.
. . . . . . . . .

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Thus Spoke Socrates

Post by Julia-Klara » 05 Nov 2018, 08:53

I sve se može staviti samo u jednu riječ;

S A T A R A S

Malo li je?

Kako kome, doduše.

:tjesi bice bolje
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
mentalist
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3948
Joined: 20 Mar 2013, 19:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Thus Spoke Socrates

Post by mentalist » 06 Nov 2018, 17:26

mentalist wrote: 10 May 2018, 13:46



naježim se na ove dvije pjesme ...

Evo baš je Waters na turneji, pa sam raspravljao sa društvom na Faceu u jednoj grupi o poruci cijelog The Wall koncepta:
Rastom tehnologija ulazimo u jedan Orwellowski svijet.
Umjesto zajedništva ulazimo u jedan ego-trip i izoliramo se jedni od drugih (Comfortably Numb), a bez tih drugih u stvari nemamo život,
jer ako ga drugi ne vide i ne priznavaju, naš ego sam sebi nije dovoljan i sami sebi podižemo taj zid.
i onda pozivamo one koje smo odbili (Hey You), i tražimo pomoć kad je već kasno.
Dalje ću nastaviti na ovoj drugoj temi gdje ste se dotakli ove teme ...
evo da kopiram sa druge teme, baš me zanima tvoje mišljenje jer vidim da ih pratiš :ok

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Thus Spoke Socrates

Post by Socrates » 06 Nov 2018, 20:42

Odgovoricu na ovo kad nadjem malo vise vremena.

The Wall je, kao I svi Floydovi koncept albumi, kompleksan i multiznacan.

Za pocetak, sta je bio okidac za the Wall?

Na koncertu u Montrealu jula 1977, na takozvanom The Animals Tour, Roger Waters se dobar dio koncerta svadja sa publikom. Mislim da imaju neki snimci i na Youtube. Sve to kulminira Watersovim pljuvanjem jednog mladica u prvim redovima.

Ovo Watersa tjera da pocne razmisljati sta je od njega postalo.


Dakle, zahvalite Kanadi za The Wall. :p :soc
Last edited by Socrates on 06 Nov 2018, 21:21, edited 3 times in total.
. . . . . . . . .

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Thus Spoke Socrates

Post by Mutevelija » 06 Nov 2018, 20:50

Šta misliš o Himalajima
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Thus Spoke Socrates

Post by Socrates » 06 Nov 2018, 21:01

Inace, mislim da su Himalaji, zapravo, ne znam, mozda, kao, ovaj, onaj :D.

Mislim da ljudi zapostavljaju pocetak Zida :p

So ya

Thought ya

Might like to

Go to the show.....




If you want to find out what's behind these cold eyes

You'll just have to claw your way through this disguise

:p
. . . . . . . . .

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Thus Spoke Socrates

Post by Mutevelija » 06 Nov 2018, 21:52

Kojeg zida, gdje od koje materije, kad je izgrađen Jel unistiv
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Thus Spoke Socrates

Post by Socrates » 06 Nov 2018, 22:30

Svi zidovi su unistivi. Pitanje je jedino da li imamo volje, snage, i pameti da ih unistimo.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Thus Spoke Socrates

Post by Socrates » 09 Nov 2018, 14:03

Dakle, The Wall.....

Komotno se može reći da je to prvi diktatorski solo album Roger Watersa, mada je snimljen kao Pink Floyd album. Snimili su poslije i the Final Cut, nepravedno zapostavljeno remek-djelo, ali i to je solo album. :cudi

Ostali članovi benda, iako su se složili sa konceptualnom idejom Zida, doprinosili su samo sporadično, a klavijaturista Wright je otpušten iz benda kao punopravan clan, a onda unajmljen da svira na snimanju albuma. :lud

Waters za vrijeme ovog albuma ima problema sa čitavim svijetom, a najviše sa samim sobom. Ne može da se nosi sa statusom bogate rok zvijezde, jer je socijalista po ubjedjenju. Ne moze da podnese sebe kako svira po ogromnim stadionima, jer želi intimniju atmosferu sa publikom. Brak, drugi po redu, mu je navodno u krizi. Itd.

Da dodam, mislim da se izraz Orwellowski svijet upotrijebljava suviše lako danas. I sam sam sklon da ga upotrijebim. Međutim, to je simplificirani izgovor za mnogo sto sta. Može se komotno reci da je svijet Orwellowski od postanka drustva. Na možda neočekivan način.

A može se isto tako reći da... Je sve u našoj glavi jer

Čovjek je čovjek je čovjek....

Htio to ili ne htio biti, sa svim pozitivnim i negativnim stranama takvog jednog stanja.

Nevazno...

Zašto je prva pjesma na Zidu vazna? Zato što prilično jasno daje naznake o cemu je The Wall. Ali, o tom u sljedećem postu malo vise.

The Trial, suđenje samom sebi na kraju albuma.



I sentence you to be exposed before your peers.

Tear Down the Wall!!!!
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Thus Spoke Socrates

Post by Socrates » 09 Nov 2018, 14:52

Prije nego sto Waters zapjeva;

So ya

Thought ya

Might like to

Go to the show :klanja

Pažljivi slušalac će uhvatiti prve izgovorene riječi, a one su "we came in". Zadnje izgovorene riječi na albumu su "isn't this where". :heidi

Isn't this where we came in? Obrnuto. Kraj je početak a početak je kraj? Ili je sve beskrajni krug? :hm

Ovo je referiranje na cikličnu prirodu pojedinačnog ljudskog zivota i ljudske vrste kolektivno. Ali, Fazlija the Budist bi sigurno mogao reći nešto više o tome od mene.

Prva pjesma, izmedju ostalog, je opis rođenja glavnog junaka albuma, koji se zove Pink. Neka viša sila, mozda bas Bog, mu pjeva o dolasku u "show", to jest život. Ovo je jasno jer pred kraj pjesme se čuje bacanje bombe koja ubija Pinkovog (Watersovog) oca samo nekoliko mjeseci nakon njegovog rođenja. To je jedna od prvih cigli u zidu. :cudi

Zar se ne rađamo svi sa mnogim ciglama već ugrađenim u nas lični zid prije i nego sto smo potpuno svjesni sebe? Zar roditelji, babe, djede, ostala rodbina, uglavnom iz dobrih namjera, ne stavljaju cigle u zid dok smo jos djeca (pjesma Mother). Zar nisu nacije, religije, tradicija, ratovi, kulturni milje, drustveni sistemi, drzavne granice unutar kojih odrastamo i formiramo se cigle u zidu? Slobodno se može reći da su mnoge cigle u našem zidu prenesene sa koljena na koljeno.

Ovo ističem jer malo ko uhvati to značenje Zida. A ima još jedno značenje koje je neki lik obrazložio u sjajnom eseju. Zaboravio sam i ime eseja i ime lika. :D. Al' možda nađem.
. . . . . . . . .

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Thus Spoke Socrates

Post by Melek » 10 Nov 2018, 20:44

Evo jedne i za tebe:



:srce

(override :D )
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Thus Spoke Socrates

Post by Socrates » 12 Nov 2018, 07:06

Dakle, taj gorepomenuti lik, još nepoznatog imena, :D. je u svom eseju nepoznatog imena detaljno i ubjedljivo obrazlozio zašto je The Wall konačna negacija na vjerovanje da rokenrol (u nedostatku bolje rijeci) ima moc da na bilo koji nacin transformira drustvo. Album je, izmedju ostalog, rekvijem Šezdesetima i Sedamdesetima. :dead

Opisan je život rok zvijezde, koja je otpocetka zivota stavljena iza zida, onda, nekad i sasvim smisljeno, reda cigle od svojih životnih nevolja, zarađuje pare i slavu, odaje se drogama, prostitutkama, pa cak i nasilju, otudjuje se od svega normalnog, i postaje, na kraju, fasista duse. To je Waters shvatio kada je pljunuo momka u Montrealu.

Naravno, i publika je kriva. Cuvena dilema da li sam ja ono sto mislim da jesam ili sam ono sto je publika zamislila da jesam. Da li postoji nesto trece - ono sto zaista jesam? :cudi

Sto se tiče publike, očekujte razocarenje, kaze the Wall. Rok zvijezde niti imaju odgovore niti ih prevashodno zanima da imaju odgovore.

Većinu vremena, rok zvijezde su obični, mada u dosta slucajeva napaceni, pozeri, koji iznevjeravaju sve svoje ideale i najdublja osjecanja da bi se sakrili iza ovih avatara i odigrali jos jednu cool ulogu za publiku. :cool Nekad i po velikoj psiholoskoj cijeni po sebe same.

Ili, što bi Julia rekla, na sta mi gubimo vrijeme? :cudi

Sve što postoji je mali, prilično izgubljeni čovjek, rokenrol Mesa Selimovic iz Engleske, koji je odlučio da razoblici sebe do kraja. Ne zna ni on ko je, baš kao što ni Ahmed ne zna ko je. Ne zna ni on gdje se izgubila ta rokenrol pobuna, kao što ni Ahmed ne zna gdje mu se izgubila vjera (kao pobuna od smrti).

The Wall je rekvijem toj i takvoj rokenrol "pobuni". Ona, naime, ne postoji. :sok

Knjiga kaže da je ovaj čitav navod iz Kurana;

"Bismilahir-rahmanir-rahim!
Pozivam za svjedoka mastionicu i pero i ono što se perom piše;
Pozivam za svjedoka nesigurnu tamu sumraka i noć i sve što ona oživi;
Pozivam za svjedoka sudnji dan, i dušu što sama sebe kori;
Pozivam za svjedoka vrijeme, početak i svršetak svega
— da je svaki čovjek uvijek na gubitku."
. . . . . . . . .

User avatar
mentalist
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3948
Joined: 20 Mar 2013, 19:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Thus Spoke Socrates

Post by mentalist » 04 Dec 2018, 18:37

sviđa mi se njegov zadnji album


User avatar
mentalist
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3948
Joined: 20 Mar 2013, 19:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Thus Spoke Socrates

Post by mentalist » 05 Dec 2018, 13:31

ovaj svira u Gilmourovom bandu i pjeva Watersove dionice


User avatar
mentalist
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3948
Joined: 20 Mar 2013, 19:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Thus Spoke Socrates

Post by mentalist » 11 Jun 2019, 14:04

nisam znao gdje staviti, pa onda ovdje, :hihi
nadam se da će ti se svidjeti(a i svima ostalima, naravno) :)
Daleke 1978. u jednako daleku Vancouveru hrvatski je medijski umjetnik Dalibor Martinis izveo jednostavan videoperformans u trajanju od svega nekoliko minuta. Tom prigodom on je, sjedeći ispred kamere, samu sebi postavio dvadesetak pitanja. Naslov performansa glasio je Answer in the year 2000, iz čega se odmah mogla iščitati autorova iznimno originalna i lucidna ideja. Zamislio je, dakle, da na pitanja što se bave budućnošću ne ponudi odgovore odmah, nego tek nakon znatnijega vremenskog odmaka, konkretno u famoznoj i uvelike mistificiranoj milenijskoj godini. Drugim riječima, protok vremena umjetniku je trebao poslužiti kao svojevrstan katalizator pri transformaciji potencijalno hipotetskih u realne i empirijski potkrijepljene odgovore. Stjecajem okolnosti 2000. se neće pokazati dovoljno poticajnom za dovršenje projekta, pa ga Martinis odlučuje staviti ad acta te pričekati da postane otprilike dvostruko stariji nego što je to bio u trenutku postavljanja pitanja. Ove godine uvjeti za novi/stari performance konačno su se ispunili, valjalo je tek odabrati mjesto i formu prezentacije. I tu sada dolazi do izražaja Martinisov ionako već nebrojeno puta potvrđen talent. Umjesto galeriji ili muzeju, on svoj višedesetljetni projekt nudi HTV-u, koji – za divno čudo – suradnju i prihvaća. Urednica i voditeljica Drugoga formata Vlatka Kolarević doista je savršeno iskoristila Martinisovu inicijativu te vjerojatno napravila kulturnu emisiju godine!

Nakon kratka, zanimljiva i inteligentno vođena razgovora u uvodu emisije, simpatična se Vlatka povukla i studio prepustila dvojici Martinisa. Mladi, brkati i crno-bijeli Martinis počeo je postavljati pitanja elegantnom, zrelom, prosijedom i u boji prikazanom Martinisu. Monolog star više od tri desetljeća napokon je pred očima hrvatske kulturne javnosti prerastao u virtualni dijalog. Prvo pitanje nametalo se samo po sebi te je glasilo: „Je li Dalibor Martinis živ?“ U trenutku kada je u Vancouveru bilo izvorno postavljeno nije se mogla isključiti ni nelagodna mogućnost da bi odgovor na njega mogao biti i negativan. Srećom, razgovor se mogao nastaviti. U pitanjima što su slijedila dotaknuti su problemi iz područja psihoanalize, filozofije, estetike, pa čak i znanstvene fantastike. Mlađi Martinis djelovao je nabrijanije, posve svjestan vlastite umjetničke misije. Onaj stariji, naprotiv, bio je opušteniji, sklon finoj ironiji, ali istodobno i uglavnom zadovoljan svojim sugovornikom odnosno njegovim pitanjima. Stariji se prisjećao mlađega, a ovaj je pak – svojim pitanjima – na neki način nastojao predvidjeti ili barem naslutiti stajališta i ponašanje sugovornika. Memorija i intuicija međusobno suprotstavljene u svojevrsnu vremenskom procijepu!

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Thus Spoke Socrates

Post by Socrates » 01 Jul 2019, 04:46

"My grandfathers fought in World War I, on opposite sides. If they had shot at each other, that would have been it. No strumming."

Mark Knopfler




:tuga
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Thus Spoke Socrates

Post by Socrates » 01 Jul 2019, 05:12

Ovako je kako je to uvijek trebalo biti otpjevano. :tuga

. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Thus Spoke Socrates

Post by Socrates » 01 Jul 2019, 05:34

. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Kutak za kreativne”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests