Kako je potreba za pažnjom postala najglasnija potreba naše svakodnevice

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Kako je potreba za pažnjom postala najglasnija potreba naše svakodnevice

Post by Mala_Mu » 26 Nov 2018, 14:07

Image
Mnogi psiholozi pažnju danas smatraju jednim od najvećih resursa kojim raspolažemo. Naravno, postavlja se pitanje za što nam ta pažnja treba i kakvu točno pažnju tražimo.

Svi trebamo pažnju, kao što trebamo hranu, vodu i kisik.

Ova izjava sama po sebi nije velika novost, ali ako sebe i svijet promotrimo kroz našu potrebu za pažnjom, to može utjecati na našu percepciju svega što radimo od toga što kupujemo, čitamo, gledamo do toga kako se svađamo.

Potreba za pripadanjem


Ako još niste uvjereni, podatak da jedna petina svijeta kupuje i prodaje vlastitu pažnju na socijalnim mrežama svaki dan, možda vam približi činjenicu koliko je potreba za pažnjom postala glasna potreba naše svakodnevice.

Mnogi psiholozi pažnju danas smatraju jednim od najvećih resursa kojim raspolažemo. Naravno, postavlja se pitanje za što nam ta pažnja treba i kakvu točno pažnju tražimo.

Abraham Maslow je 40-tih godina prošlog stoljeća u svoju slavnu hijerarhiju potreba uvrstio potrebu za pripadanjem, kao oblik pažnje, koja je jedna od nekoliko glavnih ljudskih potreba. Pripadanje definiramo kao snažnu potrebu da dobijemo pozitivnu pažnju od ljudi koji nas dobro znaju (Baumeister i Leary, 1995). Ljudi koji imaju dobro mišljenje o nama vjerojatno će se htjeti s nama družiti, surađivati ili nam biti partneri.

No, mišljenje drugih dobiva na važnosti tek kad nas ti drugi dobro znaju, jer tek je u tom slučaju njihova procjena nas točna. Točna procjena naših kvaliteta i ograničenja zapravo znači da smo viđeni od drugih, a kad smo viđeni onakvima kakvi jesmo, možemo biti prihvaćeni. Kada smo prihvaćeni zbog “krivih” razloga, iako nam pažnja može laskati, osjećamo anksioznost, postajemo manje opušteni, te u konačnici nezadovoljni jer na nekoj razini nismo sigurni u takvim odnosima.

Bliskost i povezanost


Ljudi koji se bore s osjećajem nepripadnosti, često opisuju stanje usamljenosti. Usamljenost nije isto što i biti sam. Usamljeni možemo biti čak i kad smo okruženi brojnim ljudima. U terminima pažnje, kad smo usamljeni ne dobivamo ili ne percipiramo pozitivnu i točnu pažnju koja nas okružuje. Postoji mnogo načina da tražimo pažnju bez da ju eksplicitno tražimo. Jedan od tih načina je kroz socijalne mreže.

Prilika za pozitivnu pažnju je puno, ali cijena za tu pažnju je iskrena i točna procjena, spremnost za izlaganje drugima što često nije ugodno i lako, a s druge strane ako nam se neki status ili komentar ne sviđa, lako pribjegnemo brisanju ili prepravljanju naših stavova.

Kad svijetu prezentiramo cenzuriranu ili 'ispravljenu' verziju sebe, prihvaćanje koje dobivamo ne obuhvaća cijele nas što utječe na naš osjećaj pripadnosti i u konačnici sigurnosti. Upravo zato stalno i iznova tražimo još pažnje ne bi li napokon došli do osjećaja pripadnosti.

S obzirom na to da nam je pažnja toliko raspršena, mnogima od nas sve više ponestaje jedne važne vještine, a to je fokus.

Fokus je ključan za dugoročni uspjeh i ustrajnost u pothvatima, određuje koliko možemo napredovati u nečemu, i naposljetku - iznimno je važan za dublje i smislene odnose. Da bismo osjetili bliskost i povezanost, te u konačnici dobili osjećaj pripadanja nekoj zajednici, moramo se oduprijeti sve većoj potražnji za našom pažnjom i potruditi se da nam fokus ostane što manje podijeljen.

Jedino tako možemo zaista čuti i vidjeti ljude oko sebe, ostvariti dublji kontakt s našom djecom, partnerima, prijateljima i kolegama, osjetiti svoje potrebe, te na kraju ne osjećati se samima.

Piše: Matea Blažević, prof. psihologije,

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Kako je potreba za pažnjom postala najglasnija potreba naše svakodnevice

Post by damir5 » 11 Dec 2018, 14:27

kako ova tema, odnosno potreba za pažnjom, nije dobila potrebnu pažnju? :ooo
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Kako je potreba za pažnjom postala najglasnija potreba naše svakodnevice

Post by Nice try » 11 Dec 2018, 14:39

Samo da znate, ja imam stalnu potrebu za pažnjom :ooo
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Kako je potreba za pažnjom postala najglasnija potreba naše svakodnevice

Post by Hurija » 11 Dec 2018, 14:39

Evo primjera uzmimo u kafić recimo pola gostiju "drelje" u mobilne telefone , nekad se upitam čemu je svrha tog sjedenja da li je radi druženja ili :hm , ne znam kako je sa kafanama dsje su atraktivne radnice da ćujemo od muških :D
Ostalo je cutanje.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Kako je potreba za pažnjom postala najglasnija potreba naše svakodnevice

Post by Nice try » 11 Dec 2018, 14:42

Hurija wrote: 11 Dec 2018, 14:39 Evo primjera uzmimo u kafić recimo pola gostiju "drelje" u mobilne telefone , nekad se upitam čemu je svrha tog sjedenja da li je radi druženja ili :hm , ne znam kako je sa kafanama dsje su atraktivne radnice da ćujemo od muških :D
Nema te radnice koja će privući pažnju, i još važnije zadržati, više od mobitela :hihi
Gdje si Hurija :cvijece
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Kako je potreba za pažnjom postala najglasnija potreba naše svakodnevice

Post by Hurija » 11 Dec 2018, 14:43

:D Nice tipkat će radnica , tu sam
Ostalo je cutanje.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kako je potreba za pažnjom postala najglasnija potreba naše svakodnevice

Post by Socrates » 11 Dec 2018, 14:45

Ima, ja sa konobaricama uvijek imam dublje odnose za tih par sati. To je meni najzanimljivija profesija.

Najbolja je bila jedna u nekom kineskom restoranu u Ottawi, sto mi je izričito zabranila da naručim jedno jelo. :valja

Nikad je neću zaboraviti. :djed
. . . . . . . . .

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Kako je potreba za pažnjom postala najglasnija potreba naše svakodnevice

Post by Nice try » 11 Dec 2018, 14:45

Hurija wrote: 11 Dec 2018, 14:43 :D Nice tipkat će radnica , tu sam
Hoće, tipkaće :kafa
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Kako je potreba za pažnjom postala najglasnija potreba naše svakodnevice

Post by srculence7 » 11 Jan 2019, 01:05

Kompleksno je to pitanje. Potreba jeste, bitna je pažnja roditelja, partnera, prijatelja, saradnika a sad, kako smo došli do toga da je glasna potreba za pridobijanje pažnje ljudi koji nam baš i nisu od nekog značaja je druga priča...
Da li u osnovi leži nedostatak iste od strane ljudi sa kojima smo u kontaktu ili želimo da se eksponiramo ili je možda reč o poremećaju?

Dešavalo se da sretnemo osobe kod kojih postoji i prenaglašena potreba za pažnjom, to su obično izrazito ekstrovertne osobe i kad se stvar otme kontroli, one odu toliko daleko, da se osećaju konstantno uznemireno, jer misle da je ostali ne primećuju koliko bi trebalo.Počinju da dramatizuju, nekad se ponašaju agresivno ili promiskuitetno, samo da bi ih okolina smestila u epicentar misli i delovanja. To je znak histrionije. Ove osobe imaju izraženu potrebu da im se drugi dive i ozbiljno su sujetni. Uzroci nastanka nisu u potpunosti poznati, ali se smatra da je u pitanju interakcija razvojnih psiholoških činilaca i traumatskih događaja tokom detinjstva, uz biološke faktore i genetsku predispoziciju udruženu sa socijalnim faktorima.

Čuveni psihoanalitičar Otto Kernberg ukazuje da se u psihoanalitičkoj literaturi potencira razlika u odnosu na pol, i opisuje da su žene sa histrionijom emocionalno labilne, površne, usmerene na sebe, zavisne od drugih i poistovećuju se sa njima, projektuju nerealno zamišljene potrebe. Odabir partnera čine na neadekvatan način i u vezi često ispoljavaju neprimeren bes ili prete samoubistvom, što je čista manipulacija.
Muškarci, sa druge strane, često imaju slabiju kontrolu impulsa, ponekad se ponašaju promiskuitetno, emocionalno su nezreli, skloni dramatizaciji i površnosti.

Sasvim je izvesno da onima koji pate od histrionije, ali ni osobama koje se nalaze u njihovoj neposrednoj blizini, sa njima dele život ili radni prostor, nije lako. Njihova sklonost ka dramatizaciji ili provokativnom seksualnom ponašanju, okoloni može da bude vrlo nelagodna i da ponekad potpuno parališe normalno funkcionisanje porodice, prijateljskog ili poslovnog okruženja. Osim toga, oni su toliko egocentrični, imaju potrebu da stalno sebi ugađaju, a pritom ne vode računa o drugima, iako su istovremeno pod velikim uticajem drugih.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Kako je potreba za pažnjom postala najglasnija potreba naše svakodnevice

Post by Mutevelija » 11 Jan 2019, 01:12

Srculence kako da saznam jesam li introvert ili ekstrovert
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Kako je potreba za pažnjom postala najglasnija potreba naše svakodnevice

Post by srculence7 » 11 Jan 2019, 01:18

Postoji Ajzenkov (Eysenck) EPQ test ličnosti, ne znam da li možda ima online, mada ne verujem da se takvi testovi tako javno mogu naći...
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Kako je potreba za pažnjom postala najglasnija potreba naše svakodnevice

Post by Mala_Mu » 11 Jan 2019, 10:37

E Srculence sam cekala da se oglasi na temu :rozi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Kako je potreba za pažnjom postala najglasnija potreba naše svakodnevice

Post by Julia-Klara » 11 Jan 2019, 11:23

@srcule, hvala na komentaru :ok

naime, imam u okolini prijateljicu koja se promijenila 100%, i svi oko nje vidimo da je uzrok nedostatak paznje. Malo je to sve otislo predaleko, uz egzaktno posananje kao sto srcule navede, ali da ne ulazim u detalje - takve osobe jednostavno gube vezu sa stvarnoscu.

ja , kakva sam, meni zivci prorade zacas, odjebem to, pogotovo ako vidim da ne zelis moju pomoc, da ne zelis otovoreno pricati s amnom, ne zelis iznijeti ali ni vidjeti da imas problem - MRSh! Kad se smiris dodji opet, tu sam :kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Kako je potreba za pažnjom postala najglasnija potreba naše svakodnevice

Post by Mutevelija » 11 Jan 2019, 11:25

Julia-Klara wrote: 11 Jan 2019, 11:23 @srcule, hvala na komentaru :ok

naime, imam u okolini prijateljicu koja se promijenila 100%, i svi oko nje vidimo da je uzrok nedostatak paznje. Malo je to sve otislo predaleko, uz egzaktno posananje kao sto srcule navede, ali da ne ulazim u detalje - takve osobe jednostavno gube vezu sa stvarnoscu.

ja , kakva sam, meni zivci prorade zacas, odjebem to, pogotovo ako vidim da ne zelis moju pomoc, da ne zelis otovoreno pricati s amnom, ne zelis iznijeti ali ni vidjeti da imas problem - MRSh! Kad se smiris dodji opet, tu sam :kafa
Jest jest svi tako kazu da imaju prijateljicu :oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Kako je potreba za pažnjom postala najglasnija potreba naše svakodnevice

Post by Julia-Klara » 11 Jan 2019, 11:34

Valjda ti je do sada jasno da kada pricam o sebi to i ne krijem :kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Kako je potreba za pažnjom postala najglasnija potreba naše svakodnevice

Post by Hurija » 24 Feb 2019, 21:52

Imam odredjene teze i iskustva u vezi istoga ali neke stvari je bolje cuvati za sebe
Ostalo je cutanje.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31592
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3864 times
Status: Online

Re: Kako je potreba za pažnjom postala najglasnija potreba naše svakodnevice

Post by Mister No » 24 Feb 2019, 21:56

Nice try wrote: 11 Dec 2018, 14:42
Hurija wrote: 11 Dec 2018, 14:39 Evo primjera uzmimo u kafić recimo pola gostiju "drelje" u mobilne telefone , nekad se upitam čemu je svrha tog sjedenja da li je radi druženja ili :hm , ne znam kako je sa kafanama dsje su atraktivne radnice da ćujemo od muških :D
Nema te radnice koja će privući pažnju, i još važnije zadržati, više od mobitela :hihi
Gdje si Hurija :cvijece
Suknja i stikla cuda cine. Svoj ti poso! :oo
High Hopes...

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Kako je potreba za pažnjom postala najglasnija potreba naše svakodnevice

Post by Heidi » 24 Feb 2019, 21:59

Vapim :ccc
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Kako je potreba za pažnjom postala najglasnija potreba naše svakodnevice

Post by Nice try » 25 Feb 2019, 07:41

Hurija wrote: 24 Feb 2019, 21:52 Imam odredjene teze i iskustva u vezi istoga ali neke stvari je bolje cuvati za sebe
Nećemo mi nikome reći :jutarnja
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Kako je potreba za pažnjom postala najglasnija potreba naše svakodnevice

Post by Nice try » 25 Feb 2019, 07:43

Mister No wrote: 24 Feb 2019, 21:56
Nice try wrote: 11 Dec 2018, 14:42

Nema te radnice koja će privući pažnju, i još važnije zadržati, više od mobitela :hihi
Gdje si Hurija :cvijece
Suknja i stikla cuda cine. Svoj ti poso! :oo
Njah, mah i svi ostali uzvici nevjerovanja :D.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests