Moje, bježi odavde

Za forumaše koji vole da pišu, crtaju, fotografišu, izrađuju. Naših ruku djelo!
User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 25 Feb 2019, 22:24

nabaciću vam samo nekoliko teza za razmišljanje:

kamera ne gleda na isti način na koji to oko radi.
oko se konstantno prilagođava sceni zavisno od toga da li gledate u tamniji ili svjetliji dio.
kamera s druge strane koristi statičan otvor blende pa shodno tome takve stvari bi mogli porediti kada bi mogli ukrotiti zjenicu oka tako da se ista ne skuplja i ne širi, ali to ne možete, isto kao što kameri ne možete reći da jednu fotku uslika tako da bude posebno prilagođena svakom dijelu scene.
ali možete donekle simulirati tu stvar ako uslikate više fotografija sa različitim otvorom blende pa iskoristite svijetle dijelove uslikane s manjim otvorom i tamne sa većim, baš kao što bi i oko gledalo u njih. :hm
uz to oko još uvijek ima veći dinamički raspon, pogotovo zahvaljujući konstantnom prilagođavanju prema onome što gleda nego što to kamere imaju.
opet se dio toga može pokriti djelimično.

o komentarisanju RAW-a ne bih puno šiljio jer bih otišao u tehnikalije koje očito ne razumijete, ali on nikada nije bio namijenjen prikazivanju slike nego skladištenju svih podataka koje je senzor zabilježio, ali ih se mora izvući iz njega u postprocessingu. tako stvar jednostavno funkcioniše.

kada slikate u jpeg-u svojim aparatom ili telefonom, radite takođe obradu iz raw-a, samo što je ne radite vi, nego procesor unutar sprave to odradi za vas po unaprijed definisanom algoritmu.
pandan tome bi bio kada bih ja slikao u RAW-u i napravio jedan jedini preset u lightroomu i koristio ga za svaku moguću fotku, što je po meni suludo, jer svaka scena je priča za sebe. ne mogu svi parametri biti jednaki za svaku fotku.

kada bih izbacio personalni touch iz fotke, u tom slučaju mislim da bih bio totalno suvišan jer mogu robota uposliti s idiotom da se voza okolo i klikće po okidaču.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 25 Feb 2019, 23:11

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 25 Feb 2019, 23:12

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31690
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7226 times
Been thanked: 3933 times
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Mister No » 25 Feb 2019, 23:21

Nikad ih nisam vidio da se okrecu tako brzo.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 25 Feb 2019, 23:32

pa ne može se brzina odrediti ako vrijeme nije poznato :hm
v = ds/dt ;)
prva je 0,25s, a druga 0,6 sekundi


Duvanjsko polje
(lijevo se prostrla Ljubuša, a naprijed Vran i iza njega proviruje Čvrsnica kroz oblak)
ovo je do sada najveća panorama koju sam uspio sklepati a da računar nije skroz pustio dušu
originalno nekih 350MP, pa cropana na ovaj izgled na nekih 300MP i sada smanjena na 10000px po dužoj da se uopšte može objaviti online
al' vjerovatno bi se mogla isprintati preko neke zgrade :hm

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31690
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7226 times
Been thanked: 3933 times
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Mister No » 25 Feb 2019, 23:37

Bla wrote: 25 Feb 2019, 23:32 pa ne može se brzina odrediti ako vrijeme nije poznato :hm
v = ds/dt ;)
prva je 0,25s, a druga 0,6 sekundi


Duvanjsko polje
ovo je do sada najveća panorama koju sam uspio sklepati a da računar nije skroz pustio dušu
originalno nekih 350MP, pa cropana na ovaj izgled na nekih 300MP i sada smanjena na 10000px po dužoj da se uopšte može objaviti online
al' vjerovatno bi se mogla isprintati preko neke zgrade :hm

Image
Ne treba ti fizika da na slici prepoznas da ide ko metak. ;)

Kada god sam dole prolazio, kao i na potezu prema Sibeniku, uvijek su bile u stanju mitovanja ili se jedva okretale.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 25 Feb 2019, 23:56

pa nije nemoguće :hm
s obzirom da joj je revolucija bila oko 4 sekunde, kada bi krak elise bio dug oko 160 metara onda bi njegov vrh otprilike putovao brzinom metka. :D
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by storm » 26 Feb 2019, 06:36

Bla wrote: 25 Feb 2019, 22:24 nabaciću vam samo nekoliko teza za razmišljanje:

kamera ne gleda na isti način na koji to oko radi.
oko se konstantno prilagođava sceni zavisno od toga da li gledate u tamniji ili svjetliji dio.
kamera s druge strane koristi statičan otvor blende pa shodno tome takve stvari bi mogli porediti kada bi mogli ukrotiti zjenicu oka tako da se ista ne skuplja i ne širi, ali to ne možete, isto kao što kameri ne možete reći da jednu fotku uslika tako da bude posebno prilagođena svakom dijelu scene.
ali možete donekle simulirati tu stvar ako uslikate više fotografija sa različitim otvorom blende pa iskoristite svijetle dijelove uslikane s manjim otvorom i tamne sa većim, baš kao što bi i oko gledalo u njih. :hm
uz to oko još uvijek ima veći dinamički raspon, pogotovo zahvaljujući konstantnom prilagođavanju prema onome što gleda nego što to kamere imaju.
opet se dio toga može pokriti djelimično.

o komentarisanju RAW-a ne bih puno šiljio jer bih otišao u tehnikalije koje očito ne razumijete, ali on nikada nije bio namijenjen prikazivanju slike nego skladištenju svih podataka koje je senzor zabilježio, ali ih se mora izvući iz njega u postprocessingu. tako stvar jednostavno funkcioniše.

kada slikate u jpeg-u svojim aparatom ili telefonom, radite takođe obradu iz raw-a, samo što je ne radite vi, nego procesor unutar sprave to odradi za vas po unaprijed definisanom algoritmu.
pandan tome bi bio kada bih ja slikao u RAW-u i napravio jedan jedini preset u lightroomu i koristio ga za svaku moguću fotku, što je po meni suludo, jer svaka scena je priča za sebe. ne mogu svi parametri biti jednaki za svaku fotku.

kada bih izbacio personalni touch iz fotke, u tom slučaju mislim da bih bio totalno suvišan jer mogu robota uposliti s idiotom da se voza okolo i klikće po okidaču.
Bla :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 26 Feb 2019, 20:43

često dok vozim držim mali aparat "na gotovs" ako mi šta upadne u oko
X puta se zbog toga zamalo nisam skršio :hm


bageri

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Socrates » 26 Feb 2019, 20:49

Inace, završetak ovog monologa gore ti nije potpuno logičan. Upravo zato što imaš pravo na personal touch, mogao bi unajmiti robota sa idiotom da klika okolo.

Da nemaš pravo na personal touch poslije slikanja, jedini način da utičes na fotografiju je prilikom uzimanja slike. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 26 Feb 2019, 21:03

slika nije gotova dok se ne pokaže
zaboravi digitalu, i primijeni isto to i na analogni proces
opet moraš od materijala koji si prikupio uraditi nešto, koji film ćeš odabrati
hoćeš li koristiti ovakav razvijač ili onakav, koliko dugo
na kakvom mediju ćeš je poslije završiti, hoćeš li koristiti papir, koji, koliko dugo ćeš osvjetljavati, burning, dodging i bezbroj drugih stvari
mislim, neka svako radi šta i kako mu je volja
sa svojim stvarima i mislima :hm
ne kontam poentu sve te priče
ako se nekome mili da se kalupi, na volju mu :cudi
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Socrates » 26 Feb 2019, 21:07

Ne kontam ni ja. Zapravo se slažem sa tobom, samo ukazujem na malu nelogičnost na kraju tog posta.

Možemo nadugačko i naširoko o personalnoj viziji i sta ona govori o svakom fotografu, ali se slažem sa tobom.
. . . . . . . . .

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Nice try » 27 Feb 2019, 08:17

Bla wrote: 25 Feb 2019, 19:09 Ramsko jezero - panorama #1

Image
Prelijepo :ok
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Nice try » 27 Feb 2019, 08:18

Bla wrote: 26 Feb 2019, 20:43 često dok vozim držim mali aparat "na gotovs" ako mi šta upadne u oko
X puta se zbog toga zamalo nisam skršio :hm


bageri

Image
Uključujući sav rizik, odlična mi je ova :cvijece

Je li ovo tamo u blizini Ramskog?
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 27 Feb 2019, 08:19

čini mi se da je na ulazu u Konjic odavde ako se dobro sjećam :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Nice try » 27 Feb 2019, 08:21

Aha. Blizu jezera ima slično ovako, neka šljunkara.Mislila sam da nisi tamo slikao.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 02 Mar 2019, 20:50

Ovaj blento me danas čitav dan pratio, i ispao je prava drugarčina, pogotovo u povratku. Mene nešto bolila lijeva noga u ovom zglobu do kuka, pa kad smo se vraćali s vrha jedva sam se vukao uz konstantno propadanje u snijeg i najviše mi muke zadaje podizanje te noge, a još kad ona duboko propadne onda je to živa muka za iskobeljati se te sam napredovao kao puž. Cuko ode stotinjak metara naprijed, nađe nam stazu, da nisu neke litice u pitanju i slično, i onda me čeka, i tako nekoliko sati, sve do auta me dopratio, i onda se izgubio. Ne uspjeh kako treba ni da se zahvalim. :lupa

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 02 Mar 2019, 20:51

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 02 Mar 2019, 20:57

Bila je i ova jednooka izdajica s nama u početku. Tj. do prve lokacije gdje smo nešto fotkali. Dok smo hodali utroje, on je nekako bio privrženiji, nije se odvajao za razliku od onog blente gore koji je trčao na sve strane, valjao se po snijegu, bacao se naglavačke niz nanose i slično. Međutim kada smo nakon sahatak vremena krenuli odatle, on nešto ču i odjuri na suprotnu stranu i više se nikad ne vrati.

Poslije jedno pola sata, sa susjednog brda ga skužim u daljini s nekom većom grupom koja je išla na onu našu prvu lokaciju. Valjda mu se nisu svidjeli krekeri koje sam im davao pa kontao da će se od ovih bolje ogrebati. :hm

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28518
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1558 times
Been thanked: 1529 times
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by uvijek_kontra » 03 Mar 2019, 01:47

Ponesi nesto ukusnije sljedeci put.
Fotke su super. Kao i uvijek.
Idemo anđele, jos samo malo..

Post Reply

Return to “Kutak za kreativne”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 80 guests