Moje, bježi odavde

Za forumaše koji vole da pišu, crtaju, fotografišu, izrađuju. Naših ruku djelo!
User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 03 Mar 2019, 13:56

Studeni potok - 2:1 panorama
(originalno oko 20k x 10k uz nekih 4-5 sati procesiranja ovom kantom koja baš i nije kanta al' eto :ubihse)
Panorama je rađena u dva vertikalna nivoa od po 11 fotki horizontalno sa exposure blendingom u 9 nivoa, ukupno 22 x 9, pa eto skoro 200 fotki u jednoj. :hm

Interesantno je da je nebo kojeg se komadić nazirao na horizontu između oblaka i planina imalo neki narandžasto-crvenkasti ton kao da je zalazak/izlazak iako je fotkano tačno u podne, vjerovatno ugao zimskog sunca i količina čestica u atmosferi :hm

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 03 Mar 2019, 15:23

Saruk - zimski pogled na bjelogoričnu šumu

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by ina » 06 Mar 2019, 23:24

Ti uvijek izgleda hodas sam po tim vukohebinama.... :cudi



Ne znam sad koju bih izabrala kao najljepsu.
Mozda onu jezera.
Svijest ima sidrište.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 09 Mar 2019, 14:39

Natjeram se da legnem između 9-10.
Buđenje u 3 da imam sat vremena za jutarnje aktivnosti,
al' dok sam krenuo već skoro pola 5 :ubihse

Totalno oblačno, prognoza nepovoljna što se kiše tiče ali još ne pada.

Ma haj, nadam se da neće baš biti po prognozi,
odlučim svratiti na Obla brda da vidim da li će se tokom izlaska sunca išta specijalno desiti

Dođem na lokaciju, negdje se naziru zvijezde, pa kontam možda je prognoza ipak pogrešna

Mrakača, natakarim lampu na glavu.

Namontiram skalameriju i usmjerim prema mjestu gdje sam se nadao da će se "desiti izlazak" (nisam koristio kompas ni mapu da budem baš precizan), opalim nekoliko testnih fotki sa potpuno otvorenom blendom i visokim ISO onako u mrak čisto da procijenim ima li kakvih smetala okolo i kakvo je svjetlo kameri. Loše, nebo se puno jače rumeni iz pravca Sarajeva, što mi se ne mili.

Premještam skalameriju da je okrenem u tom pravcu, opet nekoliko testnih.

Ovo je posljednji testni snimak koji mi reče da nema šanse da će kamera sama moći ishendlati dužinu ekspozicije jer joj je maksimum 30 sekundi i moraću na B, ali daljinski okidač ostade u autu, koje je 20-ak metara dalje.

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 09 Mar 2019, 14:44

Dok sam se vratio sa remote shutterom, momenat prođe. Sada je dosta manje boje rasuto po oblacima.
Sabiram u sebi koliko između testnog f/2.8 i ciljanog f/11 da povećam dužinu ekspozicije a da ne pretjeram, i odlučim se na 4 minute. :hm
A ona boja rapidno nestaje.

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 09 Mar 2019, 14:55

Na ovoj sam lokaciji bio sigurno desetine puta i dođe mi ideja da barem pokažem kako isti objekat (nišani) može izgledati svaki put drugačije, i kako će ga svako iz nekog drugog ugla vidjeti, sa drugačijim svjetlom (pošto se svjetlo iz minute u minutu mijenja kako brzinski sviće) i da nikada neće biti isti, ma koliko sam objekat bio statičan. U toku četiri ekspozicije od po 60, 90, 120 i 180 sekundi koje su korištene za ovu sliku (exposure blending) poče da pada kiša, i kako je nastavila da se pojačava sklopim skalameriju i odnesem u auto.

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by storm » 09 Mar 2019, 15:01

Bla wrote: 09 Mar 2019, 14:39 Natjeram se da legnem između 9-10.
Buđenje u 3 da imam sat vremena za jutarnje aktivnosti,
al' dok sam krenuo već skoro pola 5 :ubihse

Totalno oblačno, prognoza nepovoljna što se kiše tiče ali još ne pada.

Ma haj, nadam se da neće baš biti po prognozi,
odlučim svratiti na Obla brda da vidim da li će se tokom izlaska sunca išta specijalno desiti

Dođem na lokaciju, negdje se naziru zvijezde, pa kontam možda je prognoza ipak pogrešna

Mrakača, natakarim lampu na glavu.

Namontiram skalameriju i usmjerim prema mjestu gdje sam se nadao da će se "desiti izlazak" (nisam koristio kompas ni mapu da budem baš precizan), opalim nekoliko testnih fotki sa potpuno otvorenom blendom i visokim ISO onako u mrak čisto da procijenim ima li kakvih smetala okolo i kakvo je svjetlo kameri. Loše, nebo se puno jače rumeni iz pravca Sarajeva, što mi se ne mili.

Premještam skalameriju da je okrenem u tom pravcu, opet nekoliko testnih.

Ovo je posljednji testni snimak koji mi reče da nema šanse da će kamera sama moći ishendlati dužinu ekspozicije jer joj je maksimum 30 sekundi i moraću na B, ali daljinski okidač ostade u autu, koje je 20-ak metara dalje.

Image
Ej, jel ima nikon mob app za upravljanje aparata?
U tom slučaju daljinski ti više ne treba... I B mode radiš preko nje
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 09 Mar 2019, 15:03

Provedem u autu skoro pola sata, pa kada je kiša umanjila, prošetam malo oko nišana s malim aparatom da nađem neki drugi pogled. Oblaci otkriše Treskavicu pa odlučim da je smjestim u pozadinu. Vratim se po skalameriju iz auta, ponovo rasklopim, namontiram i sve ostalo što ide uz to. Inicijalno, kada sam osmatrao htio sam da vrhovi nišana dodiruju rubove planine, ali se u međuvremenu predomislim i ipak ih pomjerim malo prema dole. Ova slika je rađena focus stackingom, i to tri seta različitih dužina ekspozicije (pola sekunde, sekundu i dvije sekunde) od po nekih 16-17 ekspozicija u focus stacku. Pa su onda te tri focus stackovane sblendane u jednu sliku.

Image
Last edited by Bla on 09 Mar 2019, 15:39, edited 1 time in total.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 09 Mar 2019, 15:13

Ponovo se pojavi tračak nekog rumenila kroz oblake na istočnom horizontu, pa se opet premjestim i pokušam, da vidim hoće li imati nekog efekta, međutim na preširokom objektivu je stvar minijaturna.

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 09 Mar 2019, 15:16

Odaljim se nekoliko koraka pa nazoomam da ono rumenilo dođe do izrađaja, i nakon prtljanja s kompozicijom okinem, međutim intenzitet je već preslab da ima nekog efekta.

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 09 Mar 2019, 15:21

I kao finalni primjer odlučim da uključim putić u čitavu priču, ali sam htio da ne bude neba u pozadini nišana, pa treba razvući stativ i gledati ih malo odozgo.

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 09 Mar 2019, 15:28

Međutim, poslije skontam da bi ljepše bilo da dođe i lijevi putić do izražaja, da uokviri nišane a i ono drvo desno uz rub mi je paralo oči. Ah zaboravih na prethodnoj napomenuti da nisam htio da ističem detalje u pozadini ove slike pa sam radio skroz otvorene blende sa fokusom na dominantnom nišanu tako da sam ih namjerno preklapao (pokušao sam i da se ne dodiruju, ali mi se nije svidjelo).

Image

Poslije opet poče kiša, malo sam kunjao u autu, pa hranio nekakve ogromne cuke koji su se pojavili kada je pravo svanulo te odlučim provjeriti kakva je situacija na Bjelašnici i Visočici. U stvari htio sam da idem nekoliko sati hodati, ali gore bi još gora oblačnost i kiša. Te sam ponovo par sati kunjao u autu u iščekivanju da pretane i na kraju odustao i vratio se kući. :(
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 09 Mar 2019, 15:58

storm wrote: 09 Mar 2019, 15:01 Ej, jel ima nikon mob app za upravljanje aparata?
U tom slučaju daljinski ti više ne treba... I B mode radiš preko nje
Ima, taj Nikonov hepek je bila najgora aplikacija ikada napravljena za mobilno tržište. Probao sam ga još dok sam imao D5600 i nakon bezbroj peripetija odustao. Međutim, sve i da je najbolja aplikacija u pitanju, meni ne odgovara korištenje telefona, jer ako duže traje putešestvije postaje mi stvar totalno nepouzdana zbog baterije na telefonu a i dodatno mi aktivirani wireless crpi baterije na aparatu. Da vagam svaki put hoću li nositi alternativu ili ne komplikuje mi život.

Ja koristim u stvari intervalometer koji je multifunkcionalan, radi i kao intervalometer (timelapse) ali i kao remote shutter. Baterije mu traju vječnost (nisam ih nikada ni ispraznio), ali opet koristim punjive pa ponekad ih reda radi dopunim. Ujedno mi te baterije služe kao zlatna rezerva za lampu ako smo negdje više dana odvojeni od izvora napajanja. Može raditi wireless, a može se kabl prebaciti sa prijemnika na sam okidač pa ga koristiti kao klasični žični okidač.

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Femea
Propala kaladontašica 
Propala kaladontašica 
Posts: 25549
Joined: 24 Mar 2016, 17:26
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Femea » 10 Mar 2019, 18:15

Bla wrote: 02 Mar 2019, 20:51 Image
Lijep :srce
Prestala sam da se opterećujem moranjima i očekivanjima, bilo čijim, pa i svojim.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 12 Mar 2019, 11:16

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Nice try » 13 Mar 2019, 08:34

Sviđa mi se ova zadnja :ok
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 14 Mar 2019, 20:46

interkonekcija međuzavisnih stereotipa :misli

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Nice try » 18 Mar 2019, 08:34

Bla wrote: 14 Mar 2019, 20:46 interkonekcija međuzavisnih stereotipa :misli

Image
To je naslov ili komentarišeš moj komentar :D.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 24 Mar 2019, 01:01

a naslov je bio, al' ako hoćeš može i komentar :hm

Orionova maglina
na ekspoziciji od tri sekunde su preveliki "star trails" pri ovoj fokusnoj dužini (crop 300mm na ff senzoru, dakle nekih 450mm)
ISO 25600 :lud
al' čim skratim, odoše detalji u đavola
otkad se kanim da nabavim star tracker da mogu ovo kako treba uraditi :ubihse

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Moje, bježi odavde

Post by Bla » 24 Mar 2019, 01:59

Vrhovi Treskavice nakon zalaska sunca

Image
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Post Reply

Return to “Kutak za kreativne”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests