Tržište rada u BiH

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu nema ko hljeb da ispeče

Post by Socrates » 14 Apr 2019, 22:20

Pa nije baš da nema kompanija koje obezbjedjuju obroke.

Eto, Google, Yahoo, Facebook, Intel, itd. Ima tu jos škola, fakulteta, bolnica, vojska, neke financijske kompanije....

Ima toga.
. . . . . . . . .

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu nema ko hljeb da ispeče

Post by greeneyes » 14 Apr 2019, 22:28

Konsultant wrote: 14 Apr 2019, 22:08
greeneyes wrote: 14 Apr 2019, 21:39 Nema vode, nema ko hljeb da ispece. Sta se desaJe
Ne beri brigu, u Varesu je sve OK.
Lako je meni za otaj Vares, al' stae s gl gradom
Samo sabura

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31690
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7226 times
Been thanked: 3933 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu nema ko hljeb da ispeče

Post by Mister No » 14 Apr 2019, 22:33

Topli obrok se u BiH isplacuje zato sto je oslobodjen poreza.
Obzirom da su davanja u BiH na platu vjerovatno medju najvecima u svijetu, poslodavci su koristili pogodnost da preko toplog obroka se oslobode placanja poreza drzavi, a da radnicima isplate vecu zaradu.
Bio je definisan obracun tog max. toplog obroka oko cca 15 KM, tako da poslodavac prijavi radnika npr. na platu od 600 KM, sto je oporezovano, a onda mu isplati u kešu 300 KM kao naknadu za topli obrok (za 20 radnih dana).

Obzirom da je i drzava skontala te obracune, vise puta je bilo u proceduri donosenje Zakona da se isplata toplog obroka ukine ili limitira na neki zanemariv iznos.
Isto tako u vidu naknade zaposleniku postoji mogucnost isplate naknade za prevoz, ali kao i sa toplim obrokom i tu se nesto petljalo u donosenju novog Zakona.

Uglavnom sve ide ka tome da se ove isplate oporezuju ili ukinu, ako vec nisu (ne znam tacno dokle je dosao ovaj novi Zakon).
U konacnici tezi se da poslodavci prije ili posle pocnu da isplacuju uvecane plate ali bez ikakvih drugih naknada.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18024
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4103 times
Been thanked: 5653 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu nema ko hljeb da ispeče

Post by Vanilla » 14 Apr 2019, 22:36

1% prosjecne plate u FBiH je neoporezivi TO (sto je cca 8,30 KM), sve preko je oporezivo. Odavno je tako.
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U Sarajevu nema ko hljeb da ispeče

Post by Konsultant » 14 Apr 2019, 22:37

Vanilla wrote: 14 Apr 2019, 22:36 1% prosjecne plate u FBiH je neoporezivi TO (sto je cca 8,30 KM), sve preko je oporezivo. Odavno je tako.
:ljub Konacno neko cita zakone i to samo zato sto je ekonomista i tim se bavi. Je li tako?

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18024
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4103 times
Been thanked: 5653 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu nema ko hljeb da ispeče

Post by Vanilla » 14 Apr 2019, 22:38

Zaboravih...prijevoz (53,00 KM - ko zivi preko 2 km od posla) je jos uvijek neoporeziv.
U RS-u je sve oporezivo (i TO i prijevoz).

Minimalna satnica je 2,31 KM. Ispod toga se ne smije.
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31690
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7226 times
Been thanked: 3933 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu nema ko hljeb da ispeče

Post by Mister No » 14 Apr 2019, 22:42

Vanilla wrote: 14 Apr 2019, 22:36 1% prosjecne plate u FBiH je neoporezivi TO (sto je cca 8,30 KM), sve preko je oporezivo. Odavno je tako.
Opet se ostavlja mogucnost isplate neoporezovanog dijela od cca 180 KM.
Mnogima je to 1/ 4 plate sto je previse, jos kad dodas i prevoz na to, nekima i 1/3.
Last edited by Mister No on 15 Apr 2019, 00:11, edited 1 time in total.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18024
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4103 times
Been thanked: 5653 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu nema ko hljeb da ispeče

Post by Vanilla » 14 Apr 2019, 22:46

Mister No wrote: 14 Apr 2019, 22:42
Vanilla wrote: 14 Apr 2019, 22:36 1% prosjecne plate u FBiH je neoporezivi TO (sto je cca 8,30 KM), sve preko je oporezivo. Odavno je tako.
Opet se ostavlja mogucnost isplate neoporezovanog dijela od cca 180 KM.
Mnogima je to 1/ 4 plate sto je previse, jos kad dodas i prevoz na to nekima i 1/3.
Sta rade iza zatvorenih vrata - to je vec dogovor poslodavca i radnika.
Last edited by Vanilla on 14 Apr 2019, 23:00, edited 1 time in total.
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31690
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7226 times
Been thanked: 3933 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu nema ko hljeb da ispeče

Post by Mister No » 14 Apr 2019, 22:52

Sustina je da to vodi (u narednom periodu) pojavi velikog broja penzionera koji ce imati minimalne penzije, vjerovatno nedovoljne za nornslan zivot.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U Sarajevu nema ko hljeb da ispeče

Post by Konsultant » 14 Apr 2019, 23:52

navika wrote: 14 Apr 2019, 21:22 Jedan dan je na forumu osvanula temu o zivotu i troskovima nekog naseg Balkanca u Njemackoj i ja sam taj dan (opet) uzela olovku i biljeznicu i sracunala svoje. Dosla sam do sume od $4700. Onih $4700 su mi potrebni za solidan zivot, zapravo za solidan zivot cetveroclane porodice.
Mislim da nisi fulala mnogo u iznosu i za neki prosjek u tvojoj okolini. Zivi se mozda malo slobodnije, opet i to slobodnije je relativan pojam jer svako gleda i ustediti i priustiti svojoj djeci. Anyway.... Kako to izgleda u BiH, vec sam napisao, sada cu obrazloziti:

1. Skolovanje, sada vec ide par milja KM po godini i na privatnim i na drzavnim fakultetima, 3+2 Bolonja pa skontajte koja je to lova. Skinuto glavno obrazovanje s budzeta. Nesto malo se jos izdvaja iz javne raspodjele. Osnovno je jos uvijek dzabera, a srednja tu i tamo poneko placa privatne srednje
2. Stan, hoces rentati haj recimo za cetvoroclanu porodicu treba jedno 60 m2, to je jedno 450 kermi sumarno mjesecno. Ako ces kredit onda jedno 600-800 rata na 15 godina
3. Kupiti posao, postalo normalno uhljebiti djecu, deder nadji 10 000+.
4. Zdravstvo, pokriva drasticno manje nego prije 15 godina, lijekove placate, ako hocete privatno treba se dobro izut za bolji pregled oko 200-300 KM, operacije su par milja pa na vise.
5. Kredite, sada je kao nesto manja kamata, ali je iznos koji se vraca je drasticno veci zbog skupljeg kvadrata.
6. Putarine, osim one kroz registraciju, pa autoput, ide jos skromnih 15 pf po litri. Cijena goriva je pogurala blago inflaciju.
Pusi li ko? Koliko se placalo prije u odnosu na sadasnje cigare?
Za pristojan zivot, cetvoroclana porodica treba imati prihode preko 2-2500 KM mjesecno, a solidan bar jedno 3 milje.

Sumarno, trenutni zivotni standard u odnosu na prije 15 godina je drasticno devalvirao.
Bravo Mister No, bruka ih je na minimalcu, penzionerima kao malo povecaju iznos, zato su nabili vecinu na minimalac ili neznatno iznad. Samo jos da pocnu kasniti bice ljepota.

Sto nece u pekare? Nije to lak zanat, nocne smjene, a ni nesto posebno placen. Mada sto rece Julija, nasli su jednu pekaru i eto, nema radnika kuku. Jok nema.
Nedavno sam se zatekao u jednom restoranu za koji znam da konobari imaju iznad prosjeka plate i pozicija o kojoj mnogi konobari sanjaju. Dvojica konobara pricaju izmedju sebe, jedan se hvali, ceka nekog da mu se javi ide raditi u Njemacku, ovdje vise ne moze, nikakvi uslovi. Jaro znam otprilike koliki su ti prihodi i zivotni troskovi, kontam dobro je pa ne znas sta ce te snaci.

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18024
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4103 times
Been thanked: 5653 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu nema ko hljeb da ispeče

Post by Vanilla » 15 Apr 2019, 00:06

Mister No wrote: 14 Apr 2019, 22:52 Sustina je da to vodi (u narednom periodu) pojavi velikog broja penzionera koji ce imati minimalne penzije, vjerovatno nedovoljne za nornslan zivot.
Ljudi zive trenutno, ne razmisljaju o buducnosti tj. penziji. X puta sam u razgovoru cula ma kakva penzija, ko zna hoce li je tad, uopste, biti kad mi bude vrijeme za istu. E kad dodje taj vakat bit' ce aj, Riki Martine.
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: U Sarajevu nema ko hljeb da ispeče

Post by navika » 15 Apr 2019, 00:37

Kons :) Bila sam stekla nekakav utisak da si ljut na mene.

Hej, da sam se ja sjecala sta sve periodicno i povremeno iskace, neki mjeseci udave sa duplo vecim izdatkom. Ali nek je ziva i zdrava glava.


Nekad bi se za promjenu trebalo uporediti i s onim sto imaju manje od nas, S Juznom Amerikom, Afrikom, s Bliskim Istokom - gdje nema jednakosti, slobode, ni mira. I s nama samim, sta smo imali i gdje smo bili samo 25 godina unazad.



User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U Sarajevu nema ko hljeb da ispeče

Post by Konsultant » 15 Apr 2019, 01:17

Iz zadnjeg posta ili od prije? Ako je zadnji post, pretpostavljam da sam ko eto ljut na toliki iznos ili si generalno nesto pogresno rekla. Nisam ljut, ne vidim razlog.
Rekla si prosjek i to je kristalno jasno. Ako ces djetetu kupiti bolje biciklo, nesto bolji mobitel ne bas zadnji iphone, to meni nije rasipanje. Valjda su svi otisli vani da im bude bolje, ne gore.

Otprike do 2004. godine moglo se studirati ako roditelji imaju neku crkavicu od plate. Sada moraju pripremiti 200-500 mjesecno cisto na stranu samo da bi im djete zamahalo indexom + ostali troskovi. Fakultet nije luksuz vec prijeka potreba zemlje u razvoju. Da skratim, jeste smanjena siva ekonomije, rigoroznije su kontrole i manji rad ilegalno, ali se sve vise opterecenja prebacuje na stranu radnika, dok se podizu cijene.

Nisam nas poredio s drugim drzavama pogotovo ne s banana states. Sto sam sve naveo bas prije 15 godina? Jednostavno tada je pekaru bila plata cca 500 KM, sada je 600 KM + prijavljen. Kada vlasnik gleda, sta je sta hoce, podigli smo plate?! Jeste, radnik dobije nesto vise, ali troskovi su se skoro uduplali. Iskocila je tu i Z Evropa, nude se primamljive ponude.
Storm je dobro komentarisao zadnje izbore, vecina odlucila, trazili ste tako, eto vam. Da se razumijemo i Slo i Hr su prosle bolan period nekoliko godina do i nakon EU clanstva. Kod nas ce se to nekoliko vjerovatno razvuci na desetine godina.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: U Sarajevu nema ko hljeb da ispeče

Post by Bla » 15 Apr 2019, 01:29

Konsultant wrote: 15 Apr 2019, 01:17 Da se razumijemo i Slo i Hr su prosle bolan period nekoliko godina do i nakon EU clanstva. Kod nas ce se to nekoliko vjerovatno razvuci na desetine godina.
Nije realno za očekivati da će se to, ako se ikada desi, desiti za naših života. :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84578
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11069 times
Been thanked: 16657 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu nema ko hljeb da ispeče

Post by Fuddo » 15 Apr 2019, 01:35

Bla wrote: 15 Apr 2019, 01:29
Konsultant wrote: 15 Apr 2019, 01:17 Da se razumijemo i Slo i Hr su prosle bolan period nekoliko godina do i nakon EU clanstva. Kod nas ce se to nekoliko vjerovatno razvuci na desetine godina.
Nije realno za očekivati da će se to, ako se ikada desi, desiti za naših života. :hm
Nema se tu vise sta desiti, budale su upropastile sve sto se moglo upropastiti. Zapadna Evropa treba radnu snagu, uslijedice jos veca vizna liberalizacija, tesko da ce tu ko ostati. Zemlje Balkana polako ali sigurno srljaju u demografsku katastrofu. Nije da smo im nest posebno simpaticni, ali izmedju nas i afroazije, vazda ce prije prihvatiti nasu djecu.
Da se sad ti budalasi na vlasti uozbilje, prestanu smarati ljude glupostima koje se ne jedu, treba decenija rada i pisanja krvi za kakav takav prikljucak.
Kako to njima nije ni na pameti, ostaje cumuranje dok se ne pojavi neki jong ming hu i pokupuje sve za bagatelu, da ima dje sa rodbinom rostiljat.
Dozvolite da se obratimo

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: U Sarajevu nema ko hljeb da ispeče

Post by navika » 15 Apr 2019, 01:41

Ma cinilo mi se da si ljut od prije. Al dobro, samo mi se onda ipak cinilo. Izvini :)

Rodjak nedavno prica - pozalio sam se direktoru firme na platu. Mizerna povisica koju dobije godisnje istopi se u rastu cijene zdravstvenog osiguranja. Tako da to ispada na kraju da i nakon 15 godina nosi kuci isto para, s tim sto sa tim sto donese moze napraviti/platiti duplo manje vec unazad 15 godina.
Direktor je zasto kod njega, potapso ga po ramenu i rekao: ja znam rjesenje za tebe - nadji sebi jos jedan posao :D.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu nema ko hljeb da ispeče

Post by Venera » 15 Apr 2019, 02:11

storm wrote: 14 Apr 2019, 14:09
statebriga wrote: 14 Apr 2019, 14:00


pa zivim na tom Zapadu, vidim da ponuda i potrazanja namjanej ima veze sa nivom edukacije na mnogim radnnim mejstima , ali ima veze sa preporuakama, i cienjcinama kako osoba radi :D

ne nije pretpostavkva, vec cinjenica, ima dobrih radnika iste struke ali razlicitog nivoa obrazovanja :D

pisemo konkrtno o poslovima i zanimajima iz tvog facha :D

deficit kadra je druga prica :jutarnja

zasto jednsotavno ne kaze, da je tvoj interes izand drugih insteresa, to je osobina svakog vlasnika firme, ne razumijem, zasto poksuavas reci da si drugaciji od ostalih :hm
O pa naravno da imam interes dobiti dobrog radnika... Što je tu čudno :hm
Interes mi je i da mi zaradi duplo, nego sto mu dajem :D mada to još nisam doživio :D.
Ali će on dobiti, shodno tržištu, pa i više ako dobro radimo.
Inače ja njima kažem... Vi sebi zaradite, da ja ne pokrivam minus... A ja ću sebi zaraditi svojim radom (što i radim često isto kao i oni) te kad pogadjam posao.
Jesam li drukčiji, ne znam... Moj način.
Zato ni nemam bijesnu pilu na parkingu, ni viksu na moru, ali mi je dobro sve u svemu.
Sad što ti opet misliš da znaš više o meni, od mene... Jbg sorry
nitko ne pise da je inteeres zarad nessto cudno ali jeste cudno da konstano pokusavas opravadti nesto a nitko te a to nije optuzio :hihi

tvoja potrosnaj novca,stili zvota nemaju veze sa nacionm tvoje zrade,to nije ni dilema teme,radis sa svojim novcem sto gode zelis :hihi

mene intrigira tvoja izjava o manje kavlificiramin ili nize kvalficirinai Slovencma od srenjskolske kvalifiakciej Bosanaca za isit possao, jer nemogu da skotnam,kako Sloenci prave prevkvalifikacije i da kao takve nisu dvoljno kvaliteten za tebe kao privatnika :hm

napsioa si da su Slovenci vise lijenii kao radnicia,ali zasto su takvi :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu nema ko hljeb da ispeče

Post by Venera » 15 Apr 2019, 02:14

Julia-Klara wrote: 14 Apr 2019, 14:02 Pa nije bas, brigo.
Pisala sam vec da nisam dobila drugu poziciju u firmi jer nemam Bachelor.
I uopste im nije bitno iz cega, nego je bitno imati Bachelor.
Dzaba iskustvo i poznavanje posla :cudi
Znaci, edukacija je itekako bitna.
zato sam i kontala kupiti diplomu (samo da bih je imala), ali mi oni istazivacki novinari zajebase zamisao :ovaj
pa ne radis kao zanatlija ,a drugo,potpuno je ocekvati da ne mzoes dobiti visu poziviju radi nedostatka edkuacije :jutarnja
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: U Sarajevu nema ko hljeb da ispeče

Post by Venera » 15 Apr 2019, 02:25

navika wrote: 14 Apr 2019, 21:22 Jedan dan je na forumu osvanula temu o zivotu i troskovima nekog naseg Balkanca u Njemackoj i ja sam taj dan (opet) uzela olovku i biljeznicu i sracunala svoje. Dosla sam do sume od $4700. Covjekovo poslovanje trazi jos $2.500, ali to ne racunam u zivotne troskove. Onih $4700 su mi potrebni za solidan zivot, zapravo za solidan zivot cetveroclane porodice.
Moja mjesecna plata ne moze pokriti ni pola od toga. I na "bogatom i mocnom" zapadu najvise je ljudi koji od svoje zarade mogu pristojno izdrzavati samo sami sebe. Ako se dvoje udrzuze, pa podijele racune, lakse je. A ako su to dvoje muz i zena, pa dobiju jos i djecu, tada i dvije plate postaju malo. Nekako ces skrpiti zivot, ali ako zelis nesto ostvariti i ostaviti djeci u naslijedje, tada moras - ili raditi prekovremeno, ili naci dodatni posao. Svi nasi prijatelji se bave necim vikendom. Svi.
Ako zivite u BiH, i mislite da vam je plata od 800-900 km mala, razmislite dobro. Najvjerovatnije je da ce vam biti mala i u Njemackoj. Ali tesko je ista shvatiti iz tudjeg iskustva, idite i sami se uvjerite.

Mnoga ponasanja i uvjerenja nosimo jos iz Jugoslavije. Jedno od njih je da jedan treba raditi a petero zivjeti. Nema toga vise. Jedno nigdje vise ne moze da pokriva troskove koje moderna porodica ima.

Prosle godine smo trazili kucu u Bosni i bili smo se bas ugrizli u to. Svako jutro uz kafu, svak na svom laptopu, pretrazujemo nekretnine.ba i olx.
I jedna stvar je jako interesantna - kakve kuce, kakvi sredjaji, kakva dvorista. To se jednostavno ne uklapa u pricu o zemlji u kojoj nista nema, ne ide, ne valja, ne moze i ne funkcionise.

Taj regres i topli obrok koji spominjete...Cula sam za jednu firmu u USA koja obezbjedjuje hranu svojim uposlenicima - google.
narod iz BiH ne odlazi iskljucivo radi visine plata , vec radi nezdravog drustvenog sistema

racunajnej troskova u Njemackoj je razlicito kao i u US drzavama i gradovima , nije svugdje isto , previse je generalizirano obralzoenje raspodjele mjescene zarade :p
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: U Sarajevu nema ko hljeb da ispeče

Post by navika » 15 Apr 2019, 03:49

Mister No wrote: 14 Apr 2019, 22:52 Sustina je da to vodi (u narednom periodu) pojavi velikog broja penzionera koji ce imati minimalne penzije, vjerovatno nedovoljne za nornslan zivot.
Za Finsku kazu da ima najbolje plate u Evropi, ali penzije nisu dovoljne za normalan zivot. Finci se u penziji spakuju, prodaju ako su sta stekli i pod stare dane traze jeftnija mjesta za zivot.

Amerikanci - u velikom broju se odlucuju za Floridu. Florida se drzi ne nerazvijenu zemlju i oslobodjeni su nekih poreza, zivot jeftiniji.

I gledaj, niko se ne zali. Mozda i zali, ali ko ima da te cuje? I ko ima da nesto promijeni?

U petak smo na poslu organizovali oprostajni rucak jednoj zeni kojoj je 69 god. Vec je 4 godine u penziji, ostala i dalje da radi. Jedno je sigurno, nije ostala sto je luda za poslom.

Nepristojno je da slikam ljude okolo, a tako bi nekad volila da vidite. Da vidite npr. zenu koja nema ruke. Nikako, iz ramena. Da samo vidite kako radi. I covjeka koji radi u applovoj prodavnici a koji nema nogu, a ruke - tuga, dva stapica.
Zatim covjeka koji slaze namirnice na police u jednoj trgovini hrane. On se ne moze ni spustiti ni podici bez pomagala.

Svi oni imaju pravu na neku drzavnu pomoc, ali to je samo da ne umru gladni. I gledaj - to sve u jednoj od najbogatijih zemalja svijeta.

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 54 guests