Komunikacija i obrada informacija

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Merlin246 » 05 Oct 2019, 18:22

Kons mislim stvarno.. sto si mene stavio za primjer da bas ja nisam skuhala rucak :ljut

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Socrates » 05 Oct 2019, 18:24

Pa nije valjda najgori rezultat te miskomunikacije njegovih deset godina zatvora nego sto je nečiji život nasilno ugašen.

Sad mi je možda jasno. :hm
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Socrates » 05 Oct 2019, 18:26

Merlin246 wrote: 05 Oct 2019, 18:22 Kons mislim stvarno.. sto si mene stavio za primjer da bas ja nisam skuhala rucak :ljut
Ti si mu prva asocijacija na ženu kuharicu. :p
. . . . . . . . .

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Konsultant » 05 Oct 2019, 18:38

Socrates wrote: 05 Oct 2019, 18:24 Pa nije valjda najgori rezultat te miskomunikacije njegovih deset godina zatvora nego sto je nečiji život nasilno ugašen.

Sad mi je možda jasno. :hm
Ne znam sta ovdje reci, i jedno i drugo. Pocelo je manjim verbalnim situacijama, ovaj popio, malo nasilan, ovaj de smiri se ovo ono, onaj da se tuce, ti se branis, hop sutra tvorza. Od lose komunikacije, uvaljen si u zivi pjesak. Nije mogao prodati kucu. Desilo se ruzno, nema nazad.

Je li trebao dobiti 1, 2, 5, 10 god, dozivotnu nije tema topica.

Znao sam, Kons nikad ne valja. Merlinko da sam te stavio kao svekrvu sve bi mi po spisku. Dobro, u sta da te promoviram? Vidis da si 25-30 g, najbolje godine. :oo

Ovu gore pricicu Oblacic, Merlinka, svekrva, snaha2 sigurno znate slicnu iz svoje okoline. Realnost.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Socrates » 05 Oct 2019, 18:45

Konsultant wrote: 05 Oct 2019, 18:38
Socrates wrote: 05 Oct 2019, 18:24 Pa nije valjda najgori rezultat te miskomunikacije njegovih deset godina zatvora nego sto je nečiji život nasilno ugašen.

Sad mi je možda jasno. :hm
Ne znam sta ovdje reci, i jedno i drugo. Pocelo je manjim verbalnim situacijama, ovaj popio, malo nasilan, ovaj de smiri se ovo ono, onaj da se tuce, ti se branis, hop sutra tvorza. Od lose komunikacije, uvaljen si u zivi pjesak. Nije mogao prodati kucu. Desilo se ruzno, nema nazad.

Je li trebao dobiti 1, 2, 5, 10 god, dozivotnu nije tema topica.

Znao sam, Kons nikad ne valja. Merlinko da sam te stavio kao svekrvu sve bi mi po spisku. Dobro, u sta da te promoviram? Vidis da si 25-30 g, najbolje godine. :oo

Ovu gore pricicu Oblacic, Merlinka, svekrva, snaha2 sigurno znate slicnu iz svoje okoline. Realnost.
Ma niko ne kaže da ti ne valjas. Naprotiv.

Nego, interesantno je, u kontekstu komunikacije, kako prenosis priče.

Ovaj ubije covjeka, a ti spomenes 10 godina kao neki tužni outcome, a ne spomenes da je ljudski život bezveze ugašen. Ko, recimo, ne otvori video, nema punu informaciju.

Drugi primjer to je ovo sa neskuhanim ručkom.

Ponavljam, ne kriticiziram tebe, nego mi je interesantno kako pričaš te priče i možda i ti tu negdje možeš pronaći neke indicije zašto možda nekad imaš komunikacijske probleme.

Imam ih i ja, ali to je druga priča. :ooo
. . . . . . . . .

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Konsultant » 05 Oct 2019, 18:56

Bravo, imamo bas problema u komunikaciji, citavo drustovo, a prvi ja na jednostavnoj komunikaciji. Burn after reading.

Ko nije pogledao video, do njega. Fino sam stavio, kome mrsko nek ne diskutuje. Po meni, iz videa se moze zakljuciti, krenulo je haj pusti budalu, de smiri se momak, de pretjero si, tuca, nezeljen udarac, mrtav covjek, ovaj na robiju. Ovo je bas EXTREMAN slucaj. Manite se diskucije oko njih dva ko je kriv.
Sutra ce te biti optuzeni za nesto unutar porodice, okoline, na poslu. Jesi reko, nisi reko. Upakovano vam vec ili vam se pakuje sto smo vec dobro svarili.

Sva prica topica, sta uraditi, kad vi jedno govorite druga strana drugo, uvaljeni ste u zivi pjesak kako dalje.
Kako polirati svoju komunikaciju da komunikacije i posljedice budu ok. Moze li se vrijeme vratiti nazad?

Sta je jos danasnji problem, jako puno ljudi gubi razumijevanje-common sense, neko normalno rezovanje, sve se vise drustvo moralno tone, svak nesto svoje provodi.

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Čarobni » 05 Oct 2019, 19:02

Sjetih se modela komunikacijskog kanala iz teorije informacija, a dobar je za ovu temu:

Image

Ulazna informacija predstavlja informaciju sa izvora, odnosno predstavlja ono što je stvarno rečeno.

Informacija putuje kanalom, a kanal nije savršen, podložan je greškama i prvobitna informacija, prolaskom kroz kanal, može biti oštećena.

Prvi gubitak informacije predstavlja ono što je slušalac propustio, promaklo mu je nešto od onoga što ste rekli.

Drugi gubitak prvobitne informacije nastaje tzv. nadogradnjom, zidanjem, proširivanjem, gdje slušalac, najčešće vođen predrasudama, prima informacije koje uopšte nisu poslane (čuje ono što uopšte nije rečeno).

Budući da kanal nije savršen, sasvim je razumljivo da će do slušaoca dolaziti određena količina pogrešnih informacija.

Problem nastaje kada slušalac sebe ubijedi da je savršeno primio informaciju(ego mu ne dozvoljava da sumnja u svoju nepogrješivost) i, shodno tome, počne sa donošenjem zaključaka, čime svoj sud zasniva na zabludi.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Bla » 05 Oct 2019, 19:05

zato postoji checksum koji rješava te nebuloze kojima je podložan običan smrtnik :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Konsultant » 05 Oct 2019, 19:10

Bla, bukvalno sam imao dobar checksum u komunikaciji.Na kraju,ispadoh krivac, pogresno skonto. Ali zbog mira medju ljudima, de uradi ovo, ono, presuti, zavrsilo se dobro.
Vidite da nisam zaboravio taj slucaj od prije nekih 5 godina. Znaci s psihicke strane to je meni jostalo u podsvjesti. Nepravde ostaju u tekici zvanoj mozak.
Sutra cu dati savjet, Bla fino im reci nek se hebu, kad sam ja htio biti fin a ispadoh magare, nemoj ti Bla ispasti budala.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Socrates » 05 Oct 2019, 19:13

Sve je to tacno, međutim, onaj koji prima informaciju često ima i motiv da sazna o onom koji prenosi informaciju više od pukih riječi.

Šta se može pročitati "između redova" je interesantno mnogima. Pa kad kreneš od rodbine, poslovnih kolega, prijatelja, itd.

Zato je nekad nemoguće početi i završiti komunikaciju samo na konsovoj olovci.

Naravno, postoji mogućnost da pogrešno čitaš izmedju redova, ali posto ljudi nisu nikad samo oko olovaka, to je neizbježno.

Mislim da bi komunikacija koja je samo oko olovaka brzo eliminisala potrebu za svakom verbalnom komunikacijom.
. . . . . . . . .

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Konsultant » 05 Oct 2019, 19:18

"između redova" ovaj termin zaboravih. Odlican. :ok

Zasto jednostavna komunikacija, ode gdje ne treba, te bude jos citanja "između redova". Ne mogu dokuciti i tacka, a vidim da ste imali takvih situacija. Mozda balkan mentalitat, mada ne mislim da je to (jedini) problem.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Socrates » 05 Oct 2019, 19:23

Konsultant wrote: 05 Oct 2019, 19:18 "između redova" ovaj termin zaboravih. Odlican. :ok

Zasto jednostavna komunikacija, ode gdje ne treba, te bude jos citanja "između redova". Ne mogu dokuciti i tacka, a vidim da ste imali takvih situacija. Mozda balkan mentalitat, mada ne mislim da je to (jedini) problem.
Nekad je to neophodno. I ne samo nekad. Meni pada napamet dosta situacija.

Eto, recimo dvoje ljudi se nadje na prvom sastanku. I oboje su zainteresirani za dužu ozbiljnu vezu.

Međutim, ipak hoće da saznaju više o drugoj strani. Ne možeš nekog direktno pitati "jesi li dobar covjek". Ili, sta ja znam.

Pokušaces da iz neobavezne priče naokolo, citanjem izmedju redova, saznaš da li je osoba kompatibilna sa tobom.

Milion je takvih primjera.
. . . . . . . . .

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Sheval » 05 Oct 2019, 19:29

Vidim, spominje se i poraz u komunikaciji. Kakav poraz?
Ukoliko osjetim da drugi sagovornik, ili vise njih, zudi za tom pobjedom, da je to smisao komunikacije, da je najbitnije slavidobitno "ja sam u pravu", tada prekidam komunikaciju i u budućnosti izbjegavam istu.
Sa tim profilom ljudi, govornika, kojima je smisao komunikacije "pobjeda", tesko da mogu razmijeniti vise od par rečenica.
Meni npr. to, kad mi neko kaze sa sam u pravu, ne predstavlja apsolutno nista, bas nista...nikakvu moralnu satisfakciju.
Smisao zdrave komunikacije je naci kompromis, pa makar se stavovi i ne slagali, naci nekakav kompromis, zajednicki jezik.
Ako je vec, velika razlika u stavovima, u kojima je gotovo pa nemoguce naci kompromis, izbjegavati komunikaciju. Trosenje energije, vremena i glasnih zica (ili prstiju u neverbalnoj) ne vrijedi.
Tako ja funkcioniram...i komuniciram samo sa onima za koje ocijenim da su vrijedni mog vremena, i kojima smisao komunikacije nije ta "pobjeda"
U ostalim situacijama ignoriram.
Isto, i u neverbalnoj komunikaciji, izbjegavam sve one koji imaju prenaglasene, nerijetko i fake emocije, ljude koji ocajnicki zele paznju, lazne moraliste, dvorske lude - zabavljace mase...s takvima ne mogu, necu, niti imam vremena.
Iz prostog razloga, jer ovi, navedeni, energetski vampiri, ne traze komunikaciju vec emotivnu podršku.
To su trazioci supporta bez granica:)
Ja im to ne mogu priuštiti:)
Bahato mozda, ali sta ces. Imam pravo da biram sagovornike:)

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by lejlamo » 05 Oct 2019, 19:32

Konsultant wrote: 05 Oct 2019, 19:18 "između redova" ovaj termin zaboravih. Odlican. :ok

Zasto jednostavna komunikacija, ode gdje ne treba, te bude jos citanja "između redova". Ne mogu dokuciti i tacka, a vidim da ste imali takvih situacija. Mozda balkan mentalitat, mada ne mislim da je to (jedini) problem.
kako nismo spomenuli. čitanje između redova je zapravo interpretacija onoga što neko govori, ili?

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Socrates » 05 Oct 2019, 19:34

Sheval wrote: 05 Oct 2019, 19:29 Vidim, spominje se i poraz u komunikaciji. Kakav poraz?
Ukoliko osjetim da drugi sagovornik, ili vise njih, zudi za tom pobjedom, da je to smisao komunikacije, da je najbitnije slavidobitno "ja sam u pravu", tada prekidam komunikaciju.
Drago mi je da si dosao :aplauzz

Insistiranje na porazu u komunikaciji je nekad neizbježno. Da ne idem sad u akademske rasprave, koje to nerijetko nameću.

Ili, recimo, policijski isljednik mora u komunikaciji poraziti osumnjičenog za zločin da bi ispravno radio svoj posao.

Samo dajem primjere. :cudi
. . . . . . . . .

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by lejlamo » 05 Oct 2019, 19:36

Sheval wrote: 05 Oct 2019, 19:29 Vidim, spominje se i poraz u komunikaciji. Kakav poraz?
Ukoliko osjetim da drugi sagovornik, ili vise njih, zudi za tom pobjedom, da je to smisao komunikacije, da je najbitnije slavidobitno "ja sam u pravu", tada prekidam komunikaciju i u budućnosti izbjegavam istu.
Sa tim profilom ljudi, govornika, kojima je smisao komunikacije "pobjeda", tesko da mogu razmijeniti vise od par rečenica.
Meni npr. to, kad mi neko kaze sa sam u pravu, ne predstavlja apsolutno nista, bas nista...nikakvu moralnu satisfakciju.
Smisao zdrave komunikacije je naci kompromis, pa makar se stavovi i ne slagali, naci nekakav kompromis, zajednicki jezik.
Ako je vec, velika razlika u stavovima, u kojima je gotovo pa nemoguce naci kompromis, izbjegavati komunikaciju. Trosenje energije, vremena i glasnih zica (ili prstiju u neverbalnoj) ne vrijedi.
Tako ja funkcioniram...i komuniciram samo sa onima za koje ocijenim da su vrijedni mog vremena, i kojima smisao komunikacije nije ta "pobjeda"
U ostalim situacijama ignoriram.
Isto, i u neverbalnoj komunikaciji, izbjegavam sve one koji imaju prenaglasene, nerijetko i fake emocije, ljude koji ocajnicki zele paznju, lazne moraliste, dvorske lude - zabavljace mase...s takvima ne mogu, necu, niti imam vremena.
Iz prostog razloga, jer ovi, navedeni, energetski vampiri, ne traze komunikaciju vec emotivnu podršku.
To su trazioci supporta bez granica:)
Ja im to ne mogu priuštiti:)
Bahato mozda, ali sta ces. Imam pravo da biram sagovornike:)
evo ja sam spomenula "poraz", vjerovatno nisi pažljivo čitao. ne radi se o pobjedi nad sagovornikom, nego o neuspješnom komuniciranju, kada cilj komunikacije nije postignut ili je u lošijem slučaju došlo do većih tenzija. tada je to poraz. ne možeš verbalnim putem riješiti problem i onda napušptaš situaciju i komunikaciju, nemoćan si. u tom smislu poraz.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Socrates » 05 Oct 2019, 19:37

Poraz obje strane, na to si mislila?
. . . . . . . . .

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by lejlamo » 05 Oct 2019, 19:40

Socrates wrote: 05 Oct 2019, 19:37 Poraz obje strane, na to si mislila?
pa eto, u suštini jeste poraz obje strane jer nisu uspjeli na adekvatan način riješti neki problem, komunikacija neuspješna. ali u konkretnom primjeru druga strana vjerovatno ne posmatra na taj način...

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Sheval » 05 Oct 2019, 19:42

lejlamo wrote: 05 Oct 2019, 19:36
Sheval wrote: 05 Oct 2019, 19:29 Vidim, spominje se i poraz u komunikaciji. Kakav poraz?
Ukoliko osjetim da drugi sagovornik, ili vise njih, zudi za tom pobjedom, da je to smisao komunikacije, da je najbitnije slavidobitno "ja sam u pravu", tada prekidam komunikaciju i u budućnosti izbjegavam istu.
Sa tim profilom ljudi, govornika, kojima je smisao komunikacije "pobjeda", tesko da mogu razmijeniti vise od par rečenica.
Meni npr. to, kad mi neko kaze sa sam u pravu, ne predstavlja apsolutno nista, bas nista...nikakvu moralnu satisfakciju.
Smisao zdrave komunikacije je naci kompromis, pa makar se stavovi i ne slagali, naci nekakav kompromis, zajednicki jezik.
Ako je vec, velika razlika u stavovima, u kojima je gotovo pa nemoguce naci kompromis, izbjegavati komunikaciju. Trosenje energije, vremena i glasnih zica (ili prstiju u neverbalnoj) ne vrijedi.
Tako ja funkcioniram...i komuniciram samo sa onima za koje ocijenim da su vrijedni mog vremena, i kojima smisao komunikacije nije ta "pobjeda"
U ostalim situacijama ignoriram.
Isto, i u neverbalnoj komunikaciji, izbjegavam sve one koji imaju prenaglasene, nerijetko i fake emocije, ljude koji ocajnicki zele paznju, lazne moraliste, dvorske lude - zabavljace mase...s takvima ne mogu, necu, niti imam vremena.
Iz prostog razloga, jer ovi, navedeni, energetski vampiri, ne traze komunikaciju vec emotivnu podršku.
To su trazioci supporta bez granica:)
Ja im to ne mogu priuštiti:)
Bahato mozda, ali sta ces. Imam pravo da biram sagovornike:)
evo ja sam spomenula "poraz", vjerovatno nisi pažljivo čitao. ne radi se o pobjedi nad sagovornikom, nego o neuspješnom komuniciranju, kada cilj komunikacije nije postignut ili je u lošijem slučaju došlo do većih tenzija. tada je to poraz. ne možeš verbalnim putem riješiti problem i onda napušptaš situaciju i komunikaciju, nemoćan si. u tom smislu poraz.
Oni koji me bolje poznaju...kazu da sam dusa od covjeka. Oni kazu, ne ja:)
Oni koji me ne poznaju, kazu da sam ufuran, prepotentan, i distanciran.

Mozda jesam, i jedno i drugo, mozda nisam nista od navedenog.
Ali, ne mogu sa svakim komunicirati, i jako se tesko ulazi u moj krug.
Uglavnom, imam tu manu, da u verbalnoj, pa i nevervbalnoj komunikaciji vrlo lako mogu formirati psihološki profil sugovornika.
Puno lakse mi to ide u reali, jer pratim taj govor tijela, ali i u neverbalnoj pratim ekspresiju...uglavnom, dobro citam...
Ja sam taj koji bira, na kraju...s kim zelim komunikaciju, s kim ne.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Socrates » 05 Oct 2019, 19:46

Lično, mislim da je nekad neizbježno insistirati na porazu u komunikaciji.

Eto, kako komunicirati sa nekim koji tvrdi da je Zemlja ravna ploca bez namjere da ga porazis? :cudi
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests