Komunikacija i obrada informacija

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by storm » 08 Oct 2019, 06:15

Socrates wrote: 08 Oct 2019, 04:00
Konsultant wrote: 07 Oct 2019, 15:11 I percepcija i edukacija i razmjenja misljenja, iskustava.

Pitanje: Zbog cega je pokojni Fidel Kastro pusio kubu cigaru i na sastancima visokih zvanica?
Julija je u pravu sa kritikom, a ti je čitaj pažljivo. Skrenuo sam ti i ja pažnju cemu dajes prioritet prilikom komunikacije, kad si postirao onaj video o deset godina robije i oduzimanju nečijeg života.

Sad su se potrudili, pogotovo storm, da ti odgovore i na ovo o Kastru, ali ipak nešto da dodam.

Da li se može Kastrov način komunikacije na sastancima visokih zvanica izdvajati od njegovog uticaja na život običnih Kubanaca? Čitav opus političkog djelovanja je neka komunikacija sa svijetom oko sebe, pogotovo sa onima nad kojim imaš moć. Ti spominješ da je on kupovao vrijeme.

Pa ne znam, meni to liči na trikove nekog sitnog, iskompleksiranog i umišljenog prevaranta i lopova. Nažalost, taj prevarant je imao uticaj na mnoge obične živote. Čak i da ne spominjem one koje je nevine pobio, ali milioni Kubanaca nisu imali ni gaće na štapu zbog tog Kastra. Njemu bogami nije falilo ništa. Revolucionar milijarder koji je vecini svog naroda sasvim jasno iskomunicirao da su oni taoci njegove politike.

Isto se odnosi i na Tita, ali možda ne toliko na ekonomskom nivou, mada ni to nije za zanemariti. U Jugoslaviji se nije živjelo toliko loše kao na Kubi, ali moglo je, pogotovo što se tiče konacnih rezultata, sto puta bolje. Tu sad ne mislim isključivo na puko prehranjivanje i krov nad glavom.

To me sad dovodi do možda najvažnijeg vida komunikacije, a to je komunikacija sa drustveno-političko-tehnološkim razvojem situacije oko nas. Al' neću ja o tome. Imalo bi se puno toga reci, i sto se tice individualnog i sto se tice kolektivnog.

Titova sposobnost komunikacije je najvažnija bila kada su politički subjekti i u Srbiji i u Hrvatskoj htjeli liberalizirati jugoslovensku politiku i odnose među narodima. On je sve to nešto sfuserio, prvo sa neuvjerljivom podrškom studentima 68-me, jer se guza prepala revolucije ili kontrarevolucije, or whatever.

Da bi on poslije ugušio svaku liberalizaciju, i postavio Jugoslaviju na put do stvaranja jednog Milosevica i rat devedesetih. Istina, nakon njegove smrti, osamdesetih, otvorilo se pomalo trziste ideja, ali vise nije bilo pravih liberala jer ih je Tito pospremio u budzake i ostali su samo najgori nacionalisti, od kojih su oni u Srbiji imali i najvazniju rijec u jugoslovenskoj drami jer su imali najvecu moc u rukama. To je onda rezultiralo otporom ostalih, ovih ili onih, manjih ili vecih nacionalista. Čitav ovaj slučaj katastrofalne komunikacije komunista i Tita sa svojim narodom je i kulminirao Vukovarom i Srebrenicom, recimo.

Spominjati njihove karafeke koje su koristili kad su se susretali sa nekim svjetskim zvanicama, a ne spominjati direktne i najgore moguće posljedice njihove karafeka komunikacije sa sopstvenim narodom je, u najmanju ruku, intelektualno nepostenje.

I Fidel i Tito kupovali vrijeme, da bi neki drugi zaplatili i životima i svime ostalim njihov kretenluk.
Morala bi postojati neka moralna forma, pravilo u svijetu, da ratni, revolucionarni vodje, ne mogu biti mirnodobski drzavnici.
Vidimo iz povijesti, da to nikada nije dobro završilo.
Ne trebamo ni ići svijetom za primjerima, evo čitave plejade nakon Tita (naravno sa njim na čelu) koji su sunovratili svoje države.
Tu smo u temi komunikacije...
Svaku neugodnost u komunikaciji bi srezali tim svojim ratno /revolucionarnim djelovanjem u prošlosti.
I dan danas je masa ljudi, koji se raspekmeze na spomen Tita, slobe, alije, Franje...
Izostanak svake realne kritike društva i stanja. I to je vještina, ali skupo košta i mjeri se u životima ljudi. Zato prezirem svakoga od njih.
Ja u tim temama uvijek ispostavim antu gotovinu... Ratni zapovjednik, kriv / nije kriv, bio u hagu, ne ulazim... Vjerojatno kriv za neke (više nepostupke, kad nije kontrolirao zločine na teritoriju pod njegovom inergencijom) stvari, koje bi trebao..
Ali kad se vratio, uvalio je svim političkim strujama nogu. Pogotovo ga danas hdz ne može smisliti, jer im je direktno poručio što misli o toj stranci. A sa njim u svojim redovima, svaki bi izbori bili samo formalnost.
I komunikacija tih osoba je kupovanje vremena, small talk o nebitnim stvarima, čista manipulacija... Vidimo da i danas poluci rezultat... Koliko još ima titoista i inih - ista... Sreo sam par velikih vlasnika firmi, koji nikad ne pregovaraju oko poslova. Njihovi uposlenici idu u medije, oni idu na sastanke, oni sa njima onda imaju interne sastanke.
Jednog sam i pitao, zašto tako?
Odgovor je bio strahovito iskren.
"ovo je moje" dijete "... Strah me da nisam objektivan, da ću ukakiti, da će me ponijeti... A ovi će to stručno, hladno, po mojoj filozofiji iskomunicirati"
To je umijeće...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Konsultant » 08 Oct 2019, 06:19

Do sada koliko sam upratio, sestra nerodjena Zagorka je slicna. Nema brale uokolo i nema supljirati, flexibilnost postoji, adaptivnost postoji, ali da ces na svoj mlin vodu. Kujac. Vrijeme curi, nema nazad. Hocu svoje kilo limuna, hocu olovku.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Socrates » 08 Oct 2019, 06:25

Konsultant wrote: 08 Oct 2019, 06:13 Bravo, nije ono sto je vam domena komunikacije, i mog odnosa u komunikaciji.
Brale, Ce'inja za deset, osta ja s haljinom u rukama, osta suva... :oo

Ukratko, Kons, ako hoces uciti o komunikaciji mrs na kurs.
Pa vidiš, ne živiš ti sam na ovom svijetu. Sam koncept komunikacije podrazumijeva da je više ljudi uključeno u nju. Ako očekuješ da svi oni komuniciraju onako kako ti posmatras komunikaciju, onda ćeš imati problema, pogotovo u malo dubljim temama.

To polazi i od osnovnih stvari, kao koje stvari uzimaš za primjere i kako ih tumačis. Fidelova cigara je stvorila sasvim drugačiji utisak kod mene i kod tebe. Ti ga gledaš kao nekog koji je uspješno kontrolirao razgovor, ja kao sitnog prevaranta.

Pročitaj ovaj gore Stormov post. Odličan je za ovu temu.
. . . . . . . . .

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Konsultant » 08 Oct 2019, 06:39

Aleluja konacno :ok

Socrates, tacno tako jer je tema komuniciranje. Fidel prevarent, zaboli me.
To sto ona bi u marketu meni uvalila te tresnje te ovo te ono... Neuka je. :pusi Ne zivim sam, ali je li tema jedno a vi picit ukoso, ne ide.

Ovdje politicari ko i Fidel, prodaju ublehu skrecuci s teme, istrenirali narod sta je rekao ovaj, sta je rekao ona polemika, diskusije do beskraja, ode se od srzi problema.
Percepcija Konsa... Koliko treba za zdravsto? 100 miliona. Koliko treba skolstvo? 100 miliona. Sumarno 200 miliona. Jesi to ko ministar obecao. Jesi? Jesi saletio? Jesi :pusa A nisi i jos mi godinama ukoso picis i sporedno radis. Hrrrrk ode. Moze se biti flexibilan, adaptivan, ali da ce lamudati prebaciti primarnu temu 200 miliona. Nesto bas ne vjerujem.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Konsultant » 08 Oct 2019, 07:06

storm wrote: 08 Oct 2019, 06:15 Sreo sam par velikih vlasnika firmi, koji nikad ne pregovaraju oko poslova. Njihovi uposlenici idu u medije, oni idu na sastanke, oni sa njima onda imaju interne sastanke.
Jednog sam i pitao, zašto tako?
Odgovor je bio strahovito iskren.
"ovo je moje" dijete "... Strah me da nisam objektivan, da ću ukakiti, da će me ponijeti... A ovi će to stručno, hladno, po mojoj filozofiji iskomunicirati"
To je umijeće...
To je to. Imaju ljudi pametniji i tim se bave. Oni imaju para da ih plate, da plate savjete, mi to sebi ne mozemo priustiti, ali mozemo poboljsati komunikaciju tako sto cemo educirati se, sebi mozak istrenirati dovoljno dobro da:
- naucimo komunicirati generalno
- naucimo citati izmedju redova
- naucimo neverbalnu komunikaciju
- skontamo neke stvari da ne donesemo ishitrenu odluku


Nadjoh na onoj stranici. Asertivnost...
Agresivno ponašanje se najlakše može prepoznati po tome što takve osobe uzimaju ono što žele, često bez pitanja.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by lejlamo » 08 Oct 2019, 11:33

I sve ove strane ispisane da bismo se vratili na početak i ponovili da treba što jasnije zražavati misli i imati distancu u odnosu na sagovornika onoliku koliko želimo da nam se ta osoba može približiti u komunikaciji i intimizirati se s nama.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Konsultant » 08 Oct 2019, 12:13

Pomakli smo se. Vi ocekujete da cu prihvatiti generalnu forumsku igru. Napisati 2 recenice ili kopirati jeftino sklepan clanak, a vi naljevati do beskraja. Zaboravite.
Od Fidela se moze pokupiti recimo fazon da na sastanak poneses lizalo, ako to prilike dopustaju. Ovo ne generalizirajte, pocesto je nekulturno i ne trebate komentarisati. Topic i generalnu komunikaciju vidim u smislu... imaju li gdje tips and tricks, a necemo studirati to je vec Mesa Selimovic, visa matematika. Pogotovo ne da kritiziram ovog ili onog, ili razvodnjavam.

Da se vrnemo.

Aikido komunikacija
https://ciceron.hr/aikido-komunikacija- ... lji-odnos/

E o ovim metodama bi se dalo diskutovati
http://ba.n1info.com/Vijesti/a381831/Po ... t-BiH.html

https://www.radiosarajevo.ba/metromahal ... iti/353099

Edit: Opravih
Last edited by Konsultant on 08 Oct 2019, 12:22, edited 1 time in total.

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18022
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4102 times
Been thanked: 5648 times
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Vanilla » 08 Oct 2019, 12:19

Aaaaaa pa zar nismo sumirali sa Kovacevicem? Ja mislila gotovo... :ooo
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Konsultant » 08 Oct 2019, 12:24

Jok brale, ima jos do toga. Ako cemo svi sutra kod Kove, ondak more. I da, uputi Juliju ko je Kova - Kovacevic. Sjaj je vec bajta za sto-sta.

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18022
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4102 times
Been thanked: 5648 times
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Vanilla » 08 Oct 2019, 12:26

Sjaj je za naruciti i :noga negdje drugo pojesti :D.
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Konsultant » 08 Oct 2019, 12:28

Ma kakvi, more se tu sto-sta jos zadjenut, samo moras biti mladji ili djon obraz. Kova je diplomatija, sto jes jes.

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18022
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4102 times
Been thanked: 5648 times
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Vanilla » 08 Oct 2019, 12:32

Kons, a Minjo? A, sta mislis? :hm
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Konsultant » 08 Oct 2019, 12:36

Ne znam za taj, neuk sam i povodljiv sam.

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18022
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4102 times
Been thanked: 5648 times
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Vanilla » 08 Oct 2019, 12:39

Ma cim si ti Kovacevicev, to je to :D
Eto, preporuka. Minjo, mali Sedrenik.
Last edited by Vanilla on 08 Oct 2019, 17:08, edited 1 time in total.
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by lejlamo » 08 Oct 2019, 14:03

Konsultant wrote: 08 Oct 2019, 12:13 Pomakli smo se. Vi ocekujete da cu prihvatiti generalnu forumsku igru. Napisati 2 recenice ili kopirati jeftino sklepan clanak, a vi naljevati do beskraja. Zaboravite.
Od Fidela se moze pokupiti recimo fazon da na sastanak poneses lizalo, ako to prilike dopustaju. Ovo ne generalizirajte, pocesto je nekulturno i ne trebate komentarisati. Topic i generalnu komunikaciju vidim u smislu... imaju li gdje tips and tricks, a necemo studirati to je vec Mesa Selimovic, visa matematika. Pogotovo ne da kritiziram ovog ili onog, ili razvodnjavam.

Da se vrnemo.

Aikido komunikacija
https://ciceron.hr/aikido-komunikacija- ... lji-odnos/

E o ovim metodama bi se dalo diskutovati
http://ba.n1info.com/Vijesti/a381831/Po ... t-BiH.html

https://www.radiosarajevo.ba/metromahal ... iti/353099

Edit: Opravih
ta je reć...sad nam treba aikido, karate, kung fu komunikacija, brte kons, to je asertivnost. to je asertivna komunikacija.

postupak ove tete koja teatralno otpija gutljaj vode da se ne nasmije je nekultura i nemoć da artikuliše verbalno svoje misli.

šta se ima o tome raspredati, kao i za fidela koji puši dok je na formalnom razgovoru i sastanku. diletanti.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by storm » 08 Oct 2019, 14:11

Konsultant wrote: 08 Oct 2019, 12:13 Pomakli smo se. Vi ocekujete da cu prihvatiti generalnu forumsku igru. Napisati 2 recenice ili kopirati jeftino sklepan clanak, a vi naljevati do beskraja. Zaboravite.
Od Fidela se moze pokupiti recimo fazon da na sastanak poneses lizalo, ako to prilike dopustaju. Ovo ne generalizirajte, pocesto je nekulturno i ne trebate komentarisati. Topic i generalnu komunikaciju vidim u smislu... imaju li gdje tips and tricks, a necemo studirati to je vec Mesa Selimovic, visa matematika. Pogotovo ne da kritiziram ovog ili onog, ili razvodnjavam.

Da se vrnemo.

Aikido komunikacija
https://ciceron.hr/aikido-komunikacija- ... lji-odnos/

E o ovim metodama bi se dalo diskutovati
http://ba.n1info.com/Vijesti/a381831/Po ... t-BiH.html

https://www.radiosarajevo.ba/metromahal ... iti/353099

Edit: Opravih
Ovaj aikido mi se svidja :ok
Kažeš ono što imaš potrebu, bez da sugovorniku nameces, agresivno porucujes, ostaviš, da sam zaključi misao. Ja već na forumu vidim, kako forumasi imaju nekad problem s tim, a uopće ne misle loše.
Samo ovo nije toliko bitno, a ima i edit... U poslu i životu nema edita :oo
Dvadeset godina sa musterijama :roll
Bio sam na seminaru snaga tišine...
Odličan prodajni zahvat, vještina, kad treba zasutjeti :oo
Iznesi svoje... Podatke, uvjete, načine, prijedloge, bilo što, zavisi od teme, branše posla itd...
I usuti!
Jesi li progovorio - pokojni si.
Daš prostora da razmisli dok meljes, daš izlaz, jer ćeš početi popustati u stavu sa daljnjim uvjeravanjem.
A hebeno je mučno gledati i šutjeti :hihi
Obje strane znaju, tko je na potezu... Ja se bojim da će pokupiti papire sa stola i ustati... On se boji da se ne istrči...
Samo sam se jednom usudio još jedan trik...
U toj situaciji ja sam nakon šutnje krenuo zgrtati papire, stavljati u torbu... Onda ide ono "čekaj, čekaj... Evo moglo bi..."
Taj tren si izdominirao :oo
Ali je to opasno.
Dosta je bolje čekati, nešto imaginarno tražiti po torbi, nešto zapisivati kofol (ja pišem tekst omiljene pjesme :valja)
Ajkule su to...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by lejlamo » 08 Oct 2019, 14:16

kako su meni odbojne psihološke igre "nadmudrivanja" i zaebavanja.

volim jasno i transparentno. razumijem da ima ljudi koji vole komplikacije, cjenkanja, igre, i to...lično, vrlo brzo odustanem u tim situacijama, ja odoh, a ti zapisuj i crtaj šta hoš. :hihi

ta šutnja mi se već dopada. psihološka pauza (da se saberu misli) nakon bilo čega, nove informacije, priče, ovog ili onog je poželjna i treba se koristiti
Last edited by lejlamo on 08 Oct 2019, 14:17, edited 1 time in total.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by storm » 08 Oct 2019, 14:17

lejlamo wrote: 08 Oct 2019, 14:16 kako su meni odbojne psihološke igre "nadmudrivanja" i zaebavanja.

volim jasno i transparentno. razumijem da ima ljudi koji vole komplikacije, cjenkanja, igre, i to...lično, vrlo brzo odustanem u tim situacijama, ja odoh, a ti zapisuj i crtaj šta hoš. :hihi
Ne pokreci nikad svoj biznis...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by lejlamo » 08 Oct 2019, 14:21

storm wrote: 08 Oct 2019, 14:17
lejlamo wrote: 08 Oct 2019, 14:16 kako su meni odbojne psihološke igre "nadmudrivanja" i zaebavanja.

volim jasno i transparentno. razumijem da ima ljudi koji vole komplikacije, cjenkanja, igre, i to...lično, vrlo brzo odustanem u tim situacijama, ja odoh, a ti zapisuj i crtaj šta hoš. :hihi
Ne pokreci nikad svoj biznis...

pa da, nije to za mene. kao ni političko palamuđenje. niti gutam/varim takve, uglavnom, šuplje priče.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Komunikacija i obrada informacija

Post by Bla » 08 Oct 2019, 14:23

pa šta je čitav ovaj topic :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests