Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by Salko » 23 Jan 2020, 08:51

Tek došli u Sloveniju i haman prvo jutro mati me pošalje u radnju neku preko puta da kupim hljeb. Obzirom da se nikada ranije nisam susretao sa slovenačkim a i poprilično su mi rječi slično zvučale pitam ove što smo bili kod njih kako ću reć za hljeb. Vele oni meni traži eno štrucu belega. Haj idem ja do radnje i ponavljam: eno štrucu belega, eno štrucu belega, eno štrucu belega...

Ulazim u radnju i teta koja radi tu mi se fino obrati sa Prosim.
Ja u nju niz nju čuj prosi, šta ima prosit radi ba u radnji, haj možda nisam fino čuo. Kad gospoja ponovi ljubazno Prosim. (sad zamišljam i kako sam izgledao jer sam vjerovatno iskolačio oči) Skontam da sam fakat čuo da kaže da prosi, već sam i zaboravio što sam došao u radnju... Gospoja ponavlja već onako malo uzbuđeno (sami smo ona i ja u radnji) PROSIM, na što joj ja odgovorim, Ženska glavo nemam ništa sitna da ti dam i trčečim korakom se udaljim iz radnje.
:valja

Nakon toga sam dugo vremena kupovao u nekoj samoposluzi gdje me niko ništa nije pitao :valja
"ignorance is bliss"

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by prog321 » 23 Jan 2020, 09:20

Gobbledegook wrote: 23 Jan 2020, 07:53 Pasiji zivot melje i unakazi svakog normalnog covjeka, a kamoli one koji su sa metezom u glavi otisli vani.

Otisao nas covjek negdje u tudjini do zemljaka iz Bosne da mu popravi auto. Puko kvar, valja motor vaditi, veliki posao. Negdje oko 1h ujutro zavrse prvi dio posla, motor izvadjen, Muriz zove zenu...

-Nezafetaaaa, pristavi kafu!

Nema odgovora prvi put, drugi put, nista. Nakon treceg neuspjesnog dozivanja domacin ulazi u kucu, cuje se neko komesanje, nejasne i pospane rijeci, tupi udarac ...jauk...zatim zavlada tisina. Poslije nekog vremena izlazi zena sa kafom krvava nosa, iskrivljena, unakazena, iza nje izgnanik iz Bosne, ljut ko puska.

Ljudima nezgodno, slijegaju ramenima, gledaju u izbradazno lice batinasa, kontaju gdje su dosli. Da nije sta zbog njih, kafa im se ionako nije ni pila. Odose kuci osamuceni, saplituci se o vlastite noge pod tezinom ludosti koja im je zamutila mozak.

Sutradan, covjek ustao, zove majstora da vidi kada ce auto biti gotovo, telefon zvoni, javlja se dijete.

Covjek pita:

-Gdje ti je tata, imamo neki posao da zavrsimo.

Dijete odgovara:

-Mama je u bolnici, tata u zatvoru!
Kenjaža.

Tadašnje žene iz bosne nikada nisu zvale policiju.
To se interno riješavalo.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by storm » 23 Jan 2020, 09:24

prog321 wrote: 23 Jan 2020, 09:20
Gobbledegook wrote: 23 Jan 2020, 07:53 Pasiji zivot melje i unakazi svakog normalnog covjeka, a kamoli one koji su sa metezom u glavi otisli vani.

Otisao nas covjek negdje u tudjini do zemljaka iz Bosne da mu popravi auto. Puko kvar, valja motor vaditi, veliki posao. Negdje oko 1h ujutro zavrse prvi dio posla, motor izvadjen, Muriz zove zenu...

-Nezafetaaaa, pristavi kafu!

Nema odgovora prvi put, drugi put, nista. Nakon treceg neuspjesnog dozivanja domacin ulazi u kucu, cuje se neko komesanje, nejasne i pospane rijeci, tupi udarac ...jauk...zatim zavlada tisina. Poslije nekog vremena izlazi zena sa kafom krvava nosa, iskrivljena, unakazena, iza nje izgnanik iz Bosne, ljut ko puska.

Ljudima nezgodno, slijegaju ramenima, gledaju u izbradazno lice batinasa, kontaju gdje su dosli. Da nije sta zbog njih, kafa im se ionako nije ni pila. Odose kuci osamuceni, saplituci se o vlastite noge pod tezinom ludosti koja im je zamutila mozak.

Sutradan, covjek ustao, zove majstora da vidi kada ce auto biti gotovo, telefon zvoni, javlja se dijete.

Covjek pita:

-Gdje ti je tata, imamo neki posao da zavrsimo.

Dijete odgovara:

-Mama je u bolnici, tata u zatvoru!
Kenjaža.

Tadašnje žene iz bosne nikada nisu zvale policiju.
To se interno riješavalo.
Baš bezveze, jelda?
Onda dodje vrijeme, kad coek vlastitu ženu ne može interno nasaketati :lupa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by prog321 » 23 Jan 2020, 09:30

Ne znam sad jel me podrzavaš ili kudiš ? :ooo


Interno se riješavalo tako što dođu rođaci i prišlajfaju tatici preko ušiju.
Ili sin naraste. Pa tatu prevaspita.
A bilo je i razvoda.

Uglavnom. Policije nije bilo.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53784
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1918 times
Been thanked: 15176 times
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by HAVANA » 23 Jan 2020, 09:35

Salko_dvominutaš wrote: 23 Jan 2020, 08:51 Tek došli u Sloveniju i haman prvo jutro mati me pošalje u radnju neku preko puta da kupim hljeb. Obzirom da se nikada ranije nisam susretao sa slovenačkim a i poprilično su mi rječi slično zvučale pitam ove što smo bili kod njih kako ću reć za hljeb. Vele oni meni traži eno štrucu belega. Haj idem ja do radnje i ponavljam: eno štrucu belega, eno štrucu belega, eno štrucu belega...

Ulazim u radnju i teta koja radi tu mi se fino obrati sa Prosim.
Ja u nju niz nju čuj prosi, šta ima prosit radi ba u radnji, haj možda nisam fino čuo. Kad gospoja ponovi ljubazno Prosim. (sad zamišljam i kako sam izgledao jer sam vjerovatno iskolačio oči) Skontam da sam fakat čuo da kaže da prosi, već sam i zaboravio što sam došao u radnju... Gospoja ponavlja već onako malo uzbuđeno (sami smo ona i ja u radnji) PROSIM, na što joj ja odgovorim, Ženska glavo nemam ništa sitna da ti dam i trčečim korakom se udaljim iz radnje.
:valja

Nakon toga sam dugo vremena kupovao u nekoj samoposluzi gdje me niko ništa nije pitao :valja
Kad ne znas jezik idi u samoposlugu,sama ti rijec kaze. :ooo Ti naso po granapima hodat. :plavi
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by storm » 23 Jan 2020, 09:37

prog321 wrote: 23 Jan 2020, 09:30 Ne znam sad jel me podrzavaš ili kudiš ? :ooo


Interno se riješavalo tako što dođu rođaci i prišlajfaju tatici preko ušiju.
Ili sin naraste. Pa tatu prevaspita.
A bilo je i razvoda.

Uglavnom. Policije nije bilo.
Pa kudio sam te...
Gledano iz pozicije žene, treba otići, ako dodje do toga... Preodgoj nije mjera, ako je netko od kuće to ponijeo, to je to, pitanje je vremena i situacije, kad će opet.
A s tim obračunavanjem :ccc ne kontam u čemu je fol?
Pogotovo kao gornji slučaj, dvoje sami u dijaspori negdje, nikoga blizu.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by Socrates » 23 Jan 2020, 09:39

Priča je šuplja, najblaže rečeno.

Ovaj knjizevnik u pokušaju namjerno bira riječi da izazove slicno sažaljenje čitaoca i prema nasilniku i prema zlostavljanoj ženi.

Na stranu to što ni u jednoj normalnoj zapadnoj državi djecu ne bi ostavili samu u kuci u kojoj se desilo zlostavljanje, muž završio u zatvoru a žena u bolnici.
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by storm » 23 Jan 2020, 09:41

Salko_dvominutaš wrote: 23 Jan 2020, 08:51 Tek došli u Sloveniju i haman prvo jutro mati me pošalje u radnju neku preko puta da kupim hljeb. Obzirom da se nikada ranije nisam susretao sa slovenačkim a i poprilično su mi rječi slično zvučale pitam ove što smo bili kod njih kako ću reć za hljeb. Vele oni meni traži eno štrucu belega. Haj idem ja do radnje i ponavljam: eno štrucu belega, eno štrucu belega, eno štrucu belega...

Ulazim u radnju i teta koja radi tu mi se fino obrati sa Prosim.
Ja u nju niz nju čuj prosi, šta ima prosit radi ba u radnji, haj možda nisam fino čuo. Kad gospoja ponovi ljubazno Prosim. (sad zamišljam i kako sam izgledao jer sam vjerovatno iskolačio oči) Skontam da sam fakat čuo da kaže da prosi, već sam i zaboravio što sam došao u radnju... Gospoja ponavlja već onako malo uzbuđeno (sami smo ona i ja u radnji) PROSIM, na što joj ja odgovorim, Ženska glavo nemam ništa sitna da ti dam i trčečim korakom se udaljim iz radnje.
:valja

Nakon toga sam dugo vremena kupovao u nekoj samoposluzi gdje me niko ništa nije pitao :valja
Hahahah to je redovita fora... Ja se mojima volim javiti na Mob sa... Prosim?!
Slijedi odgovor.. Ma šta prosiš, radi nešto :valja

Štruca belega :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by insomnia » 23 Jan 2020, 09:41

Naravno da je suplja
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by Salko » 23 Jan 2020, 09:42

HAVANA wrote: 23 Jan 2020, 09:35
Salko_dvominutaš wrote: 23 Jan 2020, 08:51 Tek došli u Sloveniju i haman prvo jutro mati me pošalje u radnju neku preko puta da kupim hljeb. Obzirom da se nikada ranije nisam susretao sa slovenačkim a i poprilično su mi rječi slično zvučale pitam ove što smo bili kod njih kako ću reć za hljeb. Vele oni meni traži eno štrucu belega. Haj idem ja do radnje i ponavljam: eno štrucu belega, eno štrucu belega, eno štrucu belega...

Ulazim u radnju i teta koja radi tu mi se fino obrati sa Prosim.
Ja u nju niz nju čuj prosi, šta ima prosit radi ba u radnji, haj možda nisam fino čuo. Kad gospoja ponovi ljubazno Prosim. (sad zamišljam i kako sam izgledao jer sam vjerovatno iskolačio oči) Skontam da sam fakat čuo da kaže da prosi, već sam i zaboravio što sam došao u radnju... Gospoja ponavlja već onako malo uzbuđeno (sami smo ona i ja u radnji) PROSIM, na što joj ja odgovorim, Ženska glavo nemam ništa sitna da ti dam i trčečim korakom se udaljim iz radnje.
:valja

Nakon toga sam dugo vremena kupovao u nekoj samoposluzi gdje me niko ništa nije pitao :valja
Kad ne znas jezik idi u samoposlugu,sama ti rijec kaze. :ooo Ti naso po granapima hodat. :plavi
a jbg, bilo mi ono baš preko puta a u Piranu, znaš li jarane koliki mi je bio tada "tuđi" Piran. Nevolja me natjerala da hodam po Piranu i tražim samoposlugu. Još dijete 13 godina
"ignorance is bliss"

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by prog321 » 23 Jan 2020, 09:43

Malo ko je sam . Baš sam. Išao u dijasporu.
Ili ako ode prvi onda pošalje papire ostalim dzuturima.
I ako si negdje udaljen znaju rođaci maksuz doletit. Da ti ravnaju kičmu.
Kako god. Pričam o većini slučajeva.

Razvod je uvijek bila realna opcija.
Al i stvarno žene tad nisu zvali muriju. To je bila norma odgoja.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80426
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7134 times
Been thanked: 11565 times
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by spacebound » 23 Jan 2020, 09:50

Salko_dvominutaš wrote: 23 Jan 2020, 08:51 Tek došli u Sloveniju i haman prvo jutro mati me pošalje u radnju neku preko puta da kupim hljeb. Obzirom da se nikada ranije nisam susretao sa slovenačkim a i poprilično su mi rječi slično zvučale pitam ove što smo bili kod njih kako ću reć za hljeb. Vele oni meni traži eno štrucu belega. Haj idem ja do radnje i ponavljam: eno štrucu belega, eno štrucu belega, eno štrucu belega...

Ulazim u radnju i teta koja radi tu mi se fino obrati sa Prosim.
Ja u nju niz nju čuj prosi, šta ima prosit radi ba u radnji, haj možda nisam fino čuo. Kad gospoja ponovi ljubazno Prosim. (sad zamišljam i kako sam izgledao jer sam vjerovatno iskolačio oči) Skontam da sam fakat čuo da kaže da prosi, već sam i zaboravio što sam došao u radnju... Gospoja ponavlja već onako malo uzbuđeno (sami smo ona i ja u radnji) PROSIM, na što joj ja odgovorim, Ženska glavo nemam ništa sitna da ti dam i trčečim korakom se udaljim iz radnje.
:valja

Nakon toga sam dugo vremena kupovao u nekoj samoposluzi gdje me niko ništa nije pitao :valja
A zamisli tek da si joj pruzio novac, uz sazaljiv pogled :valja
Exchan ❌️

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by prog321 » 23 Jan 2020, 09:53

Sjećam se jedne situacije. Ja bio klinac. A od strine kćerka udala se za nekog picana. Lijep momak skroz. Ali neradnik. I veliki kurvar. Po'eba sve što stigne .
I tako u jednoj situaciji uhvati ona njega u vlastitoj kući. Doveo dok je bila na poslu.
Skupi se rodbina. Moj otac, od strine muž, njegov brat. Kad su ga uhvatili mlatiti. To šamari pljušte. Mi djeca gledali i smijemo se. :ooo

Summa sumarum. Bio je miran par godina.
Onda je opet upao u sličnu situaciju.
Jebiga narav takva.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by Socrates » 23 Jan 2020, 09:55

Zavisno kako i gdje zivis. Nekad i ne zoveš policiju ti, nego komšije, ucitelji, itd. ako primjete bilo kakve znake ili mogucnost nasilja, pogotovo mogućnosti nasilja nad djecom.

Dakle, nije da nije bilo. Možda najčešće prvo se umiješa služba za zaštitu djece, a oni ovdje imaju ogromne ovlasti.

Upravo zbog toga, nasilje je, barem u porodicama iz bivše Jugoslavije (novija imigracija) uglavnom izbjegavano. Jer jednom kad ti se služba za zaštitu djece natovari, to je dugi proces u kojem si stalno pod prismotrom, a uvijek postoji opasnost da ti djeca mogu biti oduzeta.

A žene su se razvodile i zbog mnogo manje ozbiljnih stvari nego sto je nasilje. Kad kažem "manje ozbiljnih", ne mislim da umanjim validnost takvih razloga.
. . . . . . . . .

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119606
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5624 times
Been thanked: 12126 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by Maja » 23 Jan 2020, 10:30

Joj Salke jest skrt :oo Nemam nista sitno a posao hljeb da kupi sitnim parama :oo

Ja sam kontala da ce fora biti u tome sto ces reci balega.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80426
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7134 times
Been thanked: 11565 times
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by spacebound » 23 Jan 2020, 10:31

Mozda je imao samo 500 tolara :888
Exchan ❌️

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by arzuhal » 23 Jan 2020, 10:37

".... i otad, draga djeco, mali Salko više nikada u životu nije normalno pozdravljao ljude nego je samo vikao OJHAAAA :D Ljubim vas sve, a sada spavanje. Lahko noč."
uzmi Lysobact

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53784
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1918 times
Been thanked: 15176 times
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by HAVANA » 23 Jan 2020, 10:59

U sloveniji je meni najsladje ono zahod. :plavi
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
grunf
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 599
Joined: 11 Jan 2020, 10:01
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by grunf » 23 Jan 2020, 11:03

Nekim zenama mozes dati Houpov dijamant, kukace kako je tezak; Murizova supruga nije bila te srece. Ovako ide prica dalje: nakon sto je jadnica premlacena od kukavice i primitivca, jer samo takvi mlate rodjenu zenu, gospodja se ujutro spremila i otisla da radi. Trebali ste vidjeti lica kolega kad se nesretna zena pojavila na poslu.

Pronaci govno od covjeka bilo je lakse od subotnjeg kupanja.
Glup sam!

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Vase smjesne price od iskustva prvi dan u novoj drzavi

Post by insomnia » 23 Jan 2020, 11:08

Kakvi su ba ovo likovi. Sta je ovo
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests