Stari Egipat

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Stari Egipat

Post by Krokodil Behko » 28 Sep 2013, 13:35

Toliko stara civilizacija da joj je teško ući u trag. Najveća i najslavnija od svih. Civilizacija iz koje je došla priča o Atlantidi, ili bar tako Platon kaže.

Ne bih da gnjavim sa onim suhoparnim historijskim podacima. Samo da pitam, jeste li čitali historiju starog Egipta? Zar nisu bili fascinantni graditelji kako raznih objekata, tako i same civilizacije?

Na otvaranje teme o Egiptu, prinudi me jedan članak sa teme o vanzemaljcima iz kojeg vadim ovaj citat:
No, ono što je najviše iznenadilo arheologe nije samo činjenica da su drevni Egipćani naišli na svemirski kamen, već da su ga znali i obraditi.

Metal znatno tvrđi i krhkiji od željeza i bakra koje se obrađivalo u to vrijeme sugeriraju da su, kao i u slučaju izgradnje piramida, korištene neke napredne tehnike, možda naučene upravo od vanzemaljaca.


Nema tu neke misterije. Malo je neobično što se željezo i bakar, trpaju u isti koš jer po svojstvima, to su dva potpuno različita materijala. Nije džaba željezo crni a bakar obojeni metal. Ne mislim na njihove boje nego na zvaničnu podjelu a po hemijskim svojstvima.

Bakar je jako krt, pa kad su njega mogli obrađivati, mogi u taj metal sa meteorita. Što se tvrdoće tiče, kad čovjek nema važnijeg posla nego da cijeli dan duma oko toga, kako neki metal obraditi, vjerujem da će se na kraju i sjetiti. Npr, stijene za piramide su tvrđe i od bakra i od drveta ali svejedno, upravo bakrom i drvetom su ih obrađivali.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Egipat

Post by Bla » 28 Sep 2013, 22:24

Nemoj se ljutiti za offtopic
4 x sam pročitao, al' džaba, ne kontam.
Il' se ti drogiraš, il' ja :D
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Egipat

Post by Krokodil Behko » 28 Sep 2013, 22:30

Najprije će biti da si to ti, čim pišeš takve nejasne postove. :D
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Egipat

Post by Krokodil Behko » 28 Sep 2013, 22:51

Pa dobro, šta bi? Sad se ja moram izvinjavati za oftopičarenje.
Šta je toliko nejasno? :D
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Egipat

Post by Bla » 28 Sep 2013, 22:57

Krhki metali, crni, obojeni, svemirski kamen... ko je koga obrađivao
Niš' ne kontam :D
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Egipat

Post by Krokodil Behko » 28 Sep 2013, 23:11

Aaaa, to. Piše ti u onom citatu. Neki senzacionalisti tvrde da su Egipćani, koristili neke haos napredne tehnike da bi obradili materijal sa tog meteorita koji je eto i krt i tvrd. Ja sam samo rekao da ne mora značiti da je potrebna napredna tehnika da bi se tvrd materijal obradio sa mekšim. Gledao sam to na history chanelu. Baš kako su se piramide pravile. Prilično je jednostavno kad gledaš, ako izuzmemo ogroman utrošak fizičke snage :oo
Probuše rupu na odvaljenom komadu stijene, pa nekih pola metra dalje još jednu. Ubace kajlove i raspale po njima. Stijene su uglavnom krečnjačkog sastava pa se daju odlamati sa prilično ravnim stranicama. kasnije to dletima finiširaju i dižu gore sa tim pješčanim nasipima i poturanjem debala ispod kamenih blokova. Naravno, tu je i "vučna snaga". Jeste da je to grandiozan projekat ali ipak se on gradi decenijama i tu učestvuje oko 100.000 ljudi.

Jedan zanimljiv podatak, kojeg možda ne znaš. danas, samo je nekoliko ljudi na svijetu koji bi mogli sebi priuštiti gradnju pirmamide poput Keopsove, jer to bi koštalo oko 45 milijardi dolara :D

Nema tu ni traga vanzemaljcima.
Ovi sa History chanela su napravili eksperiment i uspio je.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Egipat

Post by Bla » 28 Sep 2013, 23:16

Što se tiče tih maštovitih stvari, ako nisi gledao seriju Stargate SG-1, onda si propustio najbolju seriju, ikada. :D

Al' mani se špekulacija o vanzemaljcima, jel' ovo generalna tema o Egiptu? Da opletem nešto što mi je u glavi...
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Egipat

Post by Krokodil Behko » 28 Sep 2013, 23:20

Da. tako je zamišljeno. Izostavio sam uobičajeni uvod sa copy-paste tekstovima i sličicama, jer otvorio sam popriličan br tema, pa nekako sve da mi je da ne bude neki klišeiziran uvod :D

To što ćeš napisati, samo nek ima neke veze sa Egiptom i popis ne pominji. :hihi
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Egipat

Post by Bla » 28 Sep 2013, 23:22

A baš kontao o prvom demokratskom popisu u Egiptu :D

Prije par godina sam gledao dokumentarac o pivu...
Na čitalačku žalost, uspio sam pronaći dokumentarac koji sam htio opisati, a bezveze mi da opisujem nešto što je lako dostupno. Pa ću ga ipak samo linkati. :D

Haj ipak malo uvoda, čisto da se broji da sam se potrudio.

Jedna od novijih teorija nastanka civilizacije se zasniva na pronalasku piva, tj. da je pivo, a ne hljeb, dovelo do agrikulturne revolucije, odnosno prelaska sa skupljačko/lovačkog nomadskog života na stacionarni, poljoprivredni i samim tim nastanak prvih civilizacija. U dokumentarcu pominju kako su pronašli dokaz koji pokazuje da se pivo pravilo 3000 godina prije hljeba.
Do piva se došlo najvjerovatnije slučajno, a glavni dio priče je:
Do hrane se i moglo doći, ali do pitke vode teško. A pronalaskom piva, ljudi su otkrili da oni koji ga konzumiraju umjesto vode (koja je često bila zagađena) ne obolijevaju od kojekakvih boleština (uzročnici iz zagađene vode ne preživljavaju u pivu).

Kakve veze ovo ima s Egiptom? Pa, da ne bi piva, armija radnika ne bi mogla utažiti žeđ i piramida ne bi bilo. :D A opet, da nije bilo uzgoja ječma, za produkciju piva, ne bi bilo ni Egipta.

[ytube][/ytube]
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Egipat

Post by Bla » 28 Sep 2013, 23:49

Eh, kako sam editovao prethodni post, ne vidi se da je nešto novo napisano, pa da ga bumpam na vrh (opet spamujem) :grana
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80746
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9933 times
Been thanked: 6769 times
Status: Online

Re: Egipat

Post by Julia-Klara » 28 Sep 2013, 23:52

Bla wrote:Što se tiče tih maštovitih stvari, ako nisi gledao seriju Stargate SG-1, onda si propustio najbolju seriju, ikada. :D

Al' mani se špekulacija o vanzemaljcima, jel' ovo generalna tema o Egiptu? Da opletem nešto što mi je u glavi...
:klanja McGyver u drugacijem pakovanju :D
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Egipat

Post by Bla » 28 Sep 2013, 23:54

Ja nisam volio McGyvera pa sam izbjegavao SG-1.
U kakvoj sam zabludi bio, veće budale na ekranu još ne vidjeh.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80746
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9933 times
Been thanked: 6769 times
Status: Online

Re: Egipat

Post by Julia-Klara » 28 Sep 2013, 23:56

SG-1 je dobar, i McGyvera sam voljela jer sam se smijala ko mahnita

ali nije to tema, oftopicarim opet :grana
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Egipat

Post by Krokodil Behko » 29 Sep 2013, 00:03

O tome sam načuo nešto. :D
Zaista je pivo starije od hljeba. Prvi hljeb je napravljen bar 1000 godina nakon Keopsove piramide a pronađeni su artefakti koji ukazuju da su graditelji piramide pili pivo :D

Kad razmislim, to je sve logično. Voda je u tim krajevima i dan danas izvor nekih bolesti a tek u ono doba. E jedino, da mi je znati, koliko je procenata alkohola bilo u tom pivu. valjda nije bio veliki jer bi im piramida ispala krivo :DD
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Jesu li egipatske piramide izgrađene iznutra?

Post by Krokodil Behko » 21 Dec 2013, 18:24

Image

Stoljećima se vjerovalo da su Egipćani slavne piramide izgradili koristeći razne rampe i dizalice, međutim, sada su naučnici došli do saznanja da su teške granitne blokove zapravo gradili iz unutrašnjosti prema vani.

Inžinjer Peter James iz Newporta kaže da je gradnja ogromnih piramida bilo kakvim specijalno izrađenim rampama svanjske strane bilo nemoguće, tvrdeći da su one morale biti izuzetno velike i previše strme da bi se njima uopšte mogli nositi veliki blokovi. On vjeruje da su stari Egipćani prvo izgradili unutrašnje jezgro cik-cak rampama, koristeći manje i lakše blokove, dok su kućište od većih s vanjske strane izgradili pomoću skele.

To znači da su piramide građene u slojevima, a sam vrh korištenjem vanjskih skela.

Peter James i njegova kompanija Cintec su eksperti u oblasti gradnje i proteklih 18 godina se bave proučavanjem piramida.

"Gledajući piramide s tačke gledišta graditelja, a ne arheologa, jasno je da su dosadašnje teorije besmislice. Pogledajte samo brojeve. Prema nekim teorijama, za postavljanje dva miliona blokova Egipćanima je bilo potrebno da po jedan postavljaju svake tri minute. To je nemoguće gradnjom rampi s vanjske strane, jer bi te rampe u nekim slučajevima morale biti veće od samih piramida", smatra ovaj stručnjak.

Image

Osim toga, pita on, šta se desilo sa rampama nakon što su piramide izgrađene?

"Ja vjerujem da su oni piramide izgradili kao što se danas grade kuće. Morali su postaviti četiri ćoška, kao što imaju i kuće. Onda su izgradili četiri pristupne tačke u centru piramida, pa odredili gdje će biti grobnica, koja je izgrađena korištenjem granita", objašnjava James.

Prvo su izgrađeni zidovi grobnice, pa se onda nastavilo s gradnjom cik-cak strukture. Sam vrh je sklopljen poput Lego kockica.

Jamesova teorija podupire stav francuskog arhitekte Jean-Pierrea Houdina iz 2007. godine. Prema njihovom mišljenju, za gradnju jedne piramide bilo je potrebno 4.000 ljudi, a ne 100.000, kako se dosad vjerovalo.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Jesu li egipatske piramide izgrađene iznutra?

Post by storm » 21 Dec 2013, 19:00

Kako god bilo, i ova je na granici s mogučim, poznavajući tadašnje alate i tehniku. Ča i danas bi to sa svom silom tehnike i strojeva bio pothvat...ajde nek su blokove znali u milimetar obraditi...kako tu težinu savladati...ja sam se bavio mišlju, da su je svakom etažom blokova nasipavali okolo , zatrpavali, tako da su stalno po ravnom gradili, a nakon toga su je otkopali...a materijala za nasip, hvala bogu tamo ne fali :ooo

bubam, jelda :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Jesu li egipatske piramide izgrađene iznutra?

Post by Lebowski » 21 Dec 2013, 20:02

Treba pitati dacinu, to je njena struka il tu negdje.
Ili da mrki logikom objasni. :ooo

Video ne objašnjava ništa ali pokazuje kako jedan čovjek može uraditi puno više nego što se čini mogućim.

[ytube][/ytube]
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Jesu li egipatske piramide izgrađene iznutra?

Post by Krokodil Behko » 21 Dec 2013, 21:20

Ipak sam pristalica ideje da su gradili nasipe prema vrhu.
To da su prvo gradili centralni dio u prizemlju, ionako se podrazumijeva. Jedino što je tu manjkavo, mi govorimo o periodu od prije 4500 godina. Odnosno, da li je Keops imao toliko ljudi na raspolaganju. Mislim na tu cifru od 100.000 ljudi.
online

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Jesu li egipatske piramide izgrađene iznutra?

Post by harlekin » 22 Dec 2013, 01:51

jos samo fali teorija kako su mogli komunicirat s kamenom pa mu fino zapovjede gdje da se koji smjesti :hm
ovo cisto naglabanje,svatko moze imat neku teoriju (men se ova moja cini cisto ok),al et nitko dokazat nemoze da su bas tako gradili.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Egipat

Post by Krokodil Behko » 02 May 2014, 12:08

Naučnici konačno objasnili kako su izgrađene piramide

Fizičari fondacije FOM i Univerziteta u Amsterdamu otkrili su da su stari Egipćani prilikom izgradnje piramida koristili mudar trik da bi lakše transportovali kamene blokove.

Oni bi nakvasili pijesak, po kome su na sankama vukli kamenje, a odgovarajuća količina vode omogućavala im je da prepolove broj neophodnih radnika, prenosi Blic.

U časopisu "Physical Review Letters" naučnici navode da su eksperimenti pokazali da se sa povećanjem krutosti pijeska potrebna vučna snaga srazmjerno smanjuje.

Kada se voda doda pijesku nastaju tzv. kapilarni mostovi, tj. sitne kapi vode koje međusobno povezuju zrnca pijeska.

Image

Uz odgovarajuću količine vode, mokar pustinjski pijesak postaje otprilike dvostruko krući od suhog pijeska, a sanke mnogo lakše klize po čvrstom pustinjskom pijesku zato što se on ne gomila ispred sanki kao kada je suh.

Egipćani su to očigledno znali. Na oslikanom zidu grobnice egipatskog vladara Djehutihotepa jasno je uočljiva osoba koja vuče sanke i sipa vodu neposredno ispred njih.

Image
online

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests