LINUX OS

Sve o kompjuterima
Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

LINUX OS

Post by Lebowski » 08 Jun 2014, 13:42

Je li ga ko koristio, kakva su vaša iskustva? Probao sve distribucije i čini mi se da je svakoj nešto falilo, ili nema codeca, ili zapinju videa ili neće da otvori neki link na internetu.

Ne znam zašto kažu da je manje zahtijevan od windowsa, stekao sam sasvim drugi dojam. OK, možeš ga pokrenuti i na slabijim mašinama al bez dobre ne radi fluidno skoro nijedan, osim možda one neke od 50 - 200 MB

Šta mi se sviđa? Prije svega izgled i jednostavnost explorera, što je sve na svom mjestu i brzo se nalazi, sviđa mi se i surfanje na njemu, čini mi se da je brže nego na windowsu i lijepše, nekako je drugačije.

Je li ko probao onaj emulator za windows programe, jel to radi kako treba?

Koju biste distribuciju preporučili?
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: LINUX OS

Post by Bla » 08 Jun 2014, 13:47

Pa recimo da su mi pionirski koraci bili 1997. godine, a nekako od '99. na ovamo sam najvise hljeba od njega jeo.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: LINUX OS

Post by Krokodil Behko » 08 Jun 2014, 16:50

Lebowski wrote:Je li ga ko koristio, kakva su vaša iskustva?

[ytube][/ytube]

sviđa mi se i surfanje na njemu
Zar se ne surfa sa browserima?
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: LINUX OS

Post by Melek » 08 Jun 2014, 19:55

Evo, ja upravo sad koristim Linux Ubuntu.
Nikakvih problema nemam, stabilan!
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: LINUX OS

Post by Bla » 08 Jun 2014, 22:31

Da pokušam odgovoriti na neka koja su odgovorljiva...
Lebowski wrote:Je li ga ko koristio, kakva su vaša iskustva?
Nisam baš relevantna osoba za ovaj drugi dio pitanja jer sam bio pravi mali Hitler u tim advokatisanjima u korist korištenja Open Source softvera u odnosu na ostale. Tako da šta god da kažem bit će isuviše subjektivno. Al' recimo da sam "preživio" proteklih 16-17 godina koristeći ga i kao radnu stanicu, i kao desktop i ono u čemu smo se najčešće družili, servere. Sad kako ulazim u godine više nisam tako zaguljen pa koristim i Windowse. :zubi Mislim, svejedno mi je postalo, samo nek' radi ono što treba da radi. :oo
Lebowski wrote: Probao sve distribucije
Ovdje ćemo smanjiti ribu, i reći da si probao nekoliko, pošto linux distribucija ima jako mnogo ( http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Li ... tributions )
Lebowski wrote: i čini mi se da je svakoj nešto falilo, ili nema codeca, ili zapinju videa ili neće da otvori neki link na internetu.
Nesumnjivo da fali. Neka distribucija je praktično samo kolekcija raznog softvera strpana na jedno mjesto, eventualno podržana nekim installerima, načinima distribucije i updateovanja i kojekakvim alatčićima eventualno specifičnim za istu te ostalim pridodatim servisima da ne nabrajam. I to je sve (ne bukvalno, nego uopšteno). E sad, nije baš tako jednostavno porediti stvari generalisanjem u jednom slučaju i relativiziranjem u drugom, jer svaki program nosi i svoje eventualne probleme tako da je nemoguće odgovarati uopšteno, a malo toga je na sistemskom nivou što muči korisnike u odnosu na probleme koji su aplikativnog nivoa. Tako da bilo šta da bi se konkretno odgovorilo, mora se konkretno i pitati.

Recimo, generalno za neke vrste codeca je činjenica da su u pitanju ilegalni programi i rijetko ko će strpati u distribuciju nešto takvo. Ali, takve stvari se ne distribuiraju ni na drugim platformama uz sam operativni sistem, pogotovo ne od strane neke firme koja stoji iza toga. Što je i logično. E sada, nedostajuće stvari instaliraš sam, kao što bi to npr. i pod Windowsima radio. :cudi
Lebowski wrote: Ne znam zašto kažu da je manje zahtijevan od windowsa, stekao sam sasvim drugi dojam. OK, možeš ga pokrenuti i na slabijim mašinama al bez dobre ne radi fluidno skoro nijedan, osim možda one neke od 50 - 200 MB
Samo da malo pojasnim stvar. Kako svakodnevno rastu performanse samih računara, tako i programeri sve slobodnije pišu programe, sve se više "džidža" dodaje, pa od istog sindroma "boluju" i razne Linux distribucije. Što je normalno. Jer velika većina će ti ovako razmišljati: Zašto bi ja na računaru iz 2014. godine koristio nešto arhaično samo zato što neko ima neku staru kantu koju želi da iskoristi na neki način. Kao što se ne instalira recimo Windows 8 na neke mašine od prije 15 godina, tako isto nećeš instalirati neku napucanu distribuciju iz današnjeg vakta i očekivati da ista leti na nekoj trulji. Ali stvar je što postoji daleko veća mogućnost izbora. Čak i nove stvari se mogu puno više prilagoditi nečemu eventualno lošijih performansi. Tipa, nećeš koristiti neki zahtjevni window manager tipa neki najnoviji KDE, GNOME i sl. nego ćeš odabrati neku light varijantu. Ali da ne silujem post kojekakvim terminima jer ovo svakako nije ni na nivou grebanja po površini, pogotovo kada pričamo o korištenju Linux-a kao desktop OS-a.
Samo ću napomenuti da je rat za desktop tržište prilično izgubljen, jer je nemoguće unificirati bezbroj varijanti, pošto svako želi da ubaci i doda nešto svoje, naravi varijansu na temu itd., a to je samo jedan od mase drugih problema koji muče ovaj segment. Ta činjenica običnim korisnicima, koji nisu iz IT svijeta u principu i zadaje najviše glavobolja.
Čak je i Linus Torvalds u jednom momentu rekao, parafraziram: jebite se, i zbavio Mac za tu svrhu. :D.
Lebowski wrote: Šta mi se sviđa? Prije svega izgled i jednostavnost explorera, što je sve na svom mjestu i brzo se nalazi, sviđa mi se i surfanje na njemu, čini mi se da je brže nego na windowsu i lijepše, nekako je drugačije.
Ovo su neke subjektivne stvari pa nema potrebe da komentarišem
Lebowski wrote: Je li ko probao onaj emulator za windows programe, jel to radi kako treba?
Ima raznih emulatora, ako misliš npr. na Wine njega sam često koristio. Da li radi kako treba, opet nije baš konkretno pitanje pa je teško odgovoriti ali recimo da su programi koje sam ja koristio pod njim meni radili kako treba. Ali to su ipak bile usko specijalizovane stvari koje su bile dostupne isključivo za Windowse pa sam najčešće iz tog razloga i koristio emulator.
Lebowski wrote: Koju biste distribuciju preporučili?
Zavisi za šta.
Al' pretpostavljam, tj. nastavljam da pričam samo o desktopu pa ću reći da i ovo opet veoma zadire u subjektivne sfere. Pogotovo što su ljudi robovi svojih navika. Ja volim SuSE tj. sada openSuSE kad je desktop u pitanju jer sam navikao njega da koristim, a nekom drugom bi rekao ma uzmi ono što i većina, dakle Mint, Ubuntu i slično, samo da mi se skine. :D.

Uglavnom, ko želi da koristi nešto što mu je novo, treba pustiti da prođe određeno vrijeme, da se steknu navike, prestane razmišljati isključivo poređenjem s nečim već poznatim itd. i onda to poslije ide samo od sebe. A onda ni ne primijetiš da si u međuvremenu postao pravi mali guru. :ok
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: LINUX OS

Post by Lebowski » 09 Jun 2014, 14:14

Ne zaebavam se, probao sam sve distribucije. :oo

Šta mi se još svidjelo je instalacija linuxa na USB stick i korištenje bilo gdje, na bilo koje računaru. Imam negdje stick od 512 MB i na njemu je neka od ovih manjih, do 100 MB, na njemu browser, player, skromni ali funkconalni office paket i gomila nekih sistemskih programčića, čak i par igrica.

Ubaciš stick, pokreneš sistem za pola minuta i središ komp ako je šta zapelo ili ako želiš čuvati podatke.


Za wine sam pitao.. kokretno kako bi radio Photoshop tamo i slične aplikacije, mislim da to ne bi išlo najbolje.

Što se tiče zahtjevnosti ne znam u čemu su poboljšanja..konkretno Ubuntu, tek malo neke nepotrebne šminke u novijim verzijama a izgleda isto u suštini kao i ona od prije 5 godina.

Na Windowsima se jasno vidi razlika i u sučelju, djeluje modernije i lijepše kako ide koja verzija al ovamo i i ne baš.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: LINUX OS

Post by Bla » 09 Jun 2014, 16:20

Lebowski wrote:Ne zaebavam se, probao sam sve distribucije. :oo
Neka te Seno! :D.
Lebowski wrote: --- sjec ---
Za wine sam pitao.. kokretno kako bi radio Photoshop tamo i slične aplikacije, mislim da to ne bi išlo najbolje.
Pa slušaj, svi mi imamo neke svoje filozofije. Recimo ja npr. ne koristim programe iz obijesti nego iz potrebe. :) Sviđa mi se Open Source način razmišljanja, kako filozofski, tako i praktično, pa ako imam nešto što mi je dostupno tim kanalima, onda to i koristim (naravno, ako zadovoljava moje potrebe). Photoshop nisam vidio (ne bukvalno, ali na nekoj mojoj mašini) od kako je Gimp postala upotrebljiva alatka za te neke moje minorne potrebe. A u međuvremenu je svakako i izrasla u puno više od "minornih" potreba i može zadovoljiti i većinu onih koji su na vrhu tog prehrambenog lanca.
Primjera radi, kad sam se ubjeđivao s bivšim kolegicama, grafičkim dizajnerkama, da probaju koristiti Gimp umjesto Photoshopa, jedina zamjerka koju su uspjele pronaći je bila ta da ne mogu uraditi separaciju boja u CMYK (a što se koristi kod pripreme za štampu). A to im je trebalo otprilike jednom u 100 godina jer se većina njihovih radova publikovala digitalno a ne na papir. Mada ni to nije nikakav relevantan pokazatelj pošto ih ja svakako ne bi ni svrstao u neke power usere, nego tek nešto iznad prosjeka, gdje je vrhunac tehnologije bio da stvar podržava layere. :oo
Tako da ja i pod Windowsima koristim Gimp jer savršeno zadovoljava moje potrebe, a nisam ga ni basnoslovno platio a niti ukrao. Isto tako npr. ako hoću da se poigram s nekim 3D objektom, uradim to u Blenderu, bez da kradem 3DSMax ili slično. Te ako mi neko pošalje Excel ili Word dokument, otvorim ga u LibreOffice paketu, bez obzira radio ja pod Windowsom ili nekim Linuxom. Ujedno mi pojednostavljuje i život jer ne moram da se switcham mozgom i na aplikativnom nivou ako baš nemam neke prijeke potrebe za tim.

Helem, nema ovo prethodno nikakve veze s pitanjem, ali šta hoću da kažem jeste da nisam imao potrebe da instaliram Photoshop pod Wine-om ali recimo na oficijelnoj stranici se daju isčitati rezultati onih koji to jesu radili. http://wiki.winehq.org/AdobePhotoshop

Dalje, treba imati na umu da ne možeš imati jednake preformanse nečega što je emulirano u odnosu na nešto što je nativno zato što postoji taj overhead koji pojede sam emulator. Tako da je te neke monstrume od aplikacija ipak poželjnije vrtiti tamo gdje se lagodnije osjećaju. Mada ni to ne mora da bude slučaj kada je današnji hardware u pitanju. Ali ja se nisam ni hardverski nikada trkao i držao korak iz obijesti, dok god zadovoljava moje potrebe, meni je sprava dobra. Mijenjam je tek kada to prestane da bude slučaj tako da mi je mahindra većinom nekoliko generacija u zaostatku za današnjicom. :oo
Lebowski wrote: Što se tiče zahtjevnosti ne znam u čemu su poboljšanja..konkretno Ubuntu, tek malo neke nepotrebne šminke u novijim verzijama a izgleda isto u suštini kao i ona od prije 5 godina.

Na Windowsima se jasno vidi razlika i u sučelju, djeluje modernije i lijepše kako ide koja verzija al ovamo i i ne baš.
Pokušavam da pronađem neku analogiju, ne zamjeri ako ne uspijem baš odabrati adekvatan primjer.
Evo recimo ja ne poznajem baš detalje i razne tehnologije koje su aktuelne u današnjoj autoindustriji i onda dođem i prokomentarišem tj. uporedim nekoliko automobila, nekih iz ranijih godina a nekih iz današnjice, na osnovu izgleda njihove instrument table, a uzimajući u obzir da ne znam ni čemu služi većina onih dugmića na recimo nekim od njih.
E sad, teško da bi neki poznavalac htio da se upusti na osnovu toga samnom u diskusiju i da mi objašnjava sve promjene koje su se u međuvremenu desile na motorima, samim materijalima itd.
Nisam ovo napisao zbog neke zlonamjerne agende, Bože sačuvaj, nego sam naučio da ljude većina tih stvari uopšte ne interesuje, pa je najčešće besmisleno i da naglabam o njima.

Ali mi neće biti mrsko da te uputim na stvari koje bi trebalo pročitati da bi se shvatio uopšte način rada i da su grafička okruženja na unixoidima totalno drugačiji koncept od onoga što ona znače na windows sistemima. Što je neki preduslov da se uopšte komentariše neki grafički interfejs koji je tu samo šminka kojih ima u toliko raznih varijanti da ih je maltene nemoguće i nabrojati.
Naravno, ako te stvarno i interesuje da rasčlaniš ono što si pitao pa da onda stvarno i shvatiš šta si pitao, tj. prokomentarisao.
Znači prvo X window system pa display manageri, pa window manageri (ovi zadnji su ono na što si se osvrnuo u onoj rečenici, a oni se mijenjaju otprilike kao čarape, svučeš jedan, navučeš drugi, koji ti se više sviđa, udobniji, ljepši, ružniji, prikladniji itd.)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
C12H22O11
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 931
Joined: 10 Nov 2010, 22:36
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LINUX OS

Post by C12H22O11 » 06 Nov 2015, 22:50

Instalacija Ubuntu Linuxa uz Windows

Prije bilo kakvih promjena i instalacija napravite backup svih vaših podataka.


Preuzmite Ubuntu Linux

32bit-a http://www.ubuntu.com/download/desktop/ ... cture=i386

64bit-a http://www.ubuntu.com/download/desktop/ ... ture=amd64

Napravite instalacijski medij

Najbrži način za pravljenje instalacijskog medija je s DVD snimačem i praznim DVD.

U sistemu Windows 7, Windows 8 i Windows 10, samo trebamo desni klik na .iso sliku koju smo preuzeli, a koja se nalazi u Downloads mapi, odaberite "Burn disc image" i slijedite jednostavne upute.

Image

Odaberite Boot Device

Prvi korak za instalaciju Ubuntu je pokretanje s instalacijskog medija (DVD ili USB) koji smo napravili.
Obično, BIOS ili UEFI ima opciju da pritisnete tipku pri pokretanju i otvorite izbornik.
To može biti neka od F tipki ili tipka ESC, ili kao na slici:

Image

Onda dobijete nešto ovako:

Image

Kursorskim strelicama odaberite CD/DVD i stisnete tipku ENTER.
Najbolja stvar ovog izbornika za pokretanje je da izbor vrijedi samo za ovaj boot. Sljedeći put kad ponovno podižete sistem, to će biti sa prvog zadanog tvrdog diska.

Kako instalirati Ubuntu

Prije nego što instalirate Ubuntu, dobra je ideja da ga isprobate, kako bi bili sigurni da je u skladu s vašim hardverom.

Podignite live okruženje, da bi testirali Ubuntu. Ovaj korak neće napraviti nikakve promjene na vašem PC. Ako vam se ne svidi, jednostavno restartujte PC i nastavite koristiti Windows.

Nakon što smo sistem podignuli iz instalacijskog medija, kliknite na "Try Ubuntu".

Image

Sačekajte par minuta i live okruženje će se učitati.

Image

Ako se live okruženje ne pojavi, znači da vaš hardver nije kompatibilan sa Ubuntuom, i u tom slučaju ostajete na Windows-u.
Live okruženje je potpuno funkcionalno. Možemo instalirati programe i pokretati programe, pregledavati internet i koristiti Ubuntu kao da je već instaliran na hard disk vašeg PC-a. Važno je napomenuti da sve što uradimo u live okuženju ne ostaje zapisano na hard disku, već se sistem vraća u prvobitno stanje.

Testirajte mrežu i zvuk

Kao i kod svakog drugog sistema, najvažniji dio hardvera je mreža. Ukoliko je vaš hardver prepoznat i ako koristite ethernet kabal za povezivanje na Internet, u gornjem desnom uglu će te vidjeti ikonicu sa dvije strelice, kao na slici:

Image

Ako koristite wifi konekciju, onda je slika slična ovoj:

Image

Potrebno je samo odabrati vlastitu mrežu i ukucati password od zaštite.

Ako nemate ni jednu od opisanih situacija, Ubuntu ne prepoznaje vaš mrežni hardver, prikazano na slici:

Image

U svakom slučaju, važno je da imamo aktivnu internetsku vezu prije nego što smo počeli instalirati Ubuntu. Na taj način instalacija će biti u mogućnosti preuzeti i neke ažurirane programske pakete.

Dobar način da provjerite vašu mrežnu vezu i vašu zvučnu karticu u isto vrijeme je da se pokrene YouTube video koristeći integrisani web browser Mozilla Firefox.

Image

Ukoliko je sve u redu, prelazimo na sledeći korak.

Počnite Ubuntu instalaciju

Kada ste spremni nastaviti, dvaput kliknite na "Install Ubuntu 15.10" ikonu na radnoj površini.

Image

Pojavit će vam se sledeći prozor:

Image

Možemo izabrati bilo koji od ponuđenih jezika dostupnih za Ubuntu, ili ostaviti zadani engleski. Možemo promijeniti Ubuntu jezik nakon instalacije, ali to je lakše napraviti u toku instalacije Ubuntua.

Nakon odabira jezika, pojaviće se sledeći prozor:

Image

Označite ove dvije kvakice, da bi vam sistem preuzeo ažuriranja i prateći sofver u toku instalacije.

Sada dolazimo do ključnog trenutka instalacije.

Ovdje je potrebno odabrati tip instalacije, i VEOMA je važno da ovaj korak pažljivo obavite.

Ni u kojem slučaju ne birajte drugu opciju jer vam ona briše sve podatke sa hard diska, i u tom slučaju gubite vrijedne podatke.

Potrebno je odabrati prvu opciju "Install Ubuntu alongside Windows".

Postoji i treći tip instalacije, gdje se ručno podešavaju particije, ali je to za malo naprednije korisnike, pa zato nećemo komplikovati sa tim.
Ostavite prazne ostale opcije.

Image

Na sledećem prozoru možete podesiti veličinu particija na hard disku, za Ubuntu i Windows pomjerajući označeni dio lijevo ili desno. Nakon toga kliknite na Install now.

Image

Regionalne postavke, postavke jezik i računa

U sledećih nekoliko prozora podesite vaš region i vremensku zonu:

Image

... odaberite jezik i izgled tastature ...

Image

... i ispunite podatke o računu. Vaše ime, vaše korisničko ime (koja mora biti unešeno malim znakovima bez razmaka) i jaku lozinku, s brojevima, malim i velikim slovima, ili simbolima.

Nemojte označavati da vam enkriptira home folder.

NAPOMENA: Nakon ovog koraka nema povratka, nazad, sve promjene ostaju zapisane na hard disk.

Image

Zadana postavka je da sistem zahtijeva vašu lozinku za prijavu. Možete je promijeniti naknadno, ili odabrati tako da pri svakom pokretanju Ubuntua, vaš račun se automatski prijavljuje bez kucanja lozinke.

Nakon toga instalacija se odvija bez potrebe za ikakvim podešavanjima.

Image

Nakon završetka instalacije dobićete sledeći prozor:

Image

Potrebno je samo kliknuti na Restart now i nakon toga, pri ponovnom pokretnju sistema dobijete sledeću sliku:

Image

Ukoliko želite koristiti Ubuntu, nije potrebno ništa pomjerati, a ukoliko želite ući u Windows, onda kursorskim strelicama odaberete Windows i stisnete ENTER. Kada uđete u Ubuntu, ako ste odabrali da vam traži lozinku dobijete sledeći prozor gdje je potrebno unijeti lozinku koju ste odabrali u toku instalacije:

Image

Nakon toga dolazite u Ubuntu grafičko okruženje kao na slici:

Image

Da bi ugasili ili restartovali sistem, kliknite na ikonu u gornjem desnom uglu i odaberite opciju:

Image

Image

Savjetujem da prije instalacije detaljno pročitate i proučite uputstva, isprobate Live okruženje i tek onda instalirate na hard disk. Ovaj tutorijal je edukatvnog tipa i za sve posljedice sami snosite odgovornost ukoliko nešto krene po zlu.

Uživajte u slobodnom softveru!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: LINUX OS

Post by Krokodil Behko » 11 Jul 2016, 09:53

A zašto je taj software slobodan, kad traži od mene sve podatke?

E nešto sam maloprije guglao to unix i linux, pošto ja to začas pobrkam.
Ako je Linux to što opisujete, šta je onda Unix?
Može li se šta od toga isprobati a da ne deinstaliram Windowse?

Ono što je meni najvažnije, može li se to instalirati na neki normalan način, a to zna<či kao i bilo koji drugi software, skini, otvori, instaliraj i gotovo. Ono bez da mi treba nekakav dvd, nekakvi biosi itd?


Inače mi se čini da je tehnologija oko PC znatno primitivnija u odnosu na mobile devices.

E sad vidim, zbog čega za ovaj Ubuntu treba mnogo više prostora na disku, minimum 2 GB RAM memorija i procesor minimum 2 ghz dual core?
Kao da ih je windows pregazio, što se toga tiče, jer desetka je mnogo "lakša".
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LINUX OS

Post by Konsultant » 11 Jul 2016, 10:36

Krokodil Behko wrote:A zašto je taj software slobodan, kad traži od mene sve podatke?
Podaci su samo za registraciju, besplatan znaci ne placa se licenca, slobodan ili otvorenog koda dopustene su ti izmjene dok i ih drzis svoje promjene otvorenim
Krokodil Behko wrote:Ako je Linux to što opisujete, šta je onda Unix?
Unix je prvenac, nastao za potrebe mainframe-a, bio je zatvorenog koda. Kada nesto ne radi ili trebas prosiriti moras moliti proizvodjaca da se smiluje i nesto promjeni. Linux je nastao od Unixa kao OS otvorenog tipa bez ucjene. Iz tvoje perspektive je ovo ne bitno jer koristis aplikacije samo oni koji rade i odrzavaju servere znaju koja je patnja natjerati da velike firme nesto promjene na bolje.
Krokodil Behko wrote:Može li se šta od toga isprobati a da ne deinstaliram Windowse?
Moze biti dual boot samo je bolje isprobaj prvo kao virt. masinu.
Krokodil Behko wrote:Ono što je meni najvažnije, može li se to instalirati na neki normalan način, a to zna<či kao i bilo koji drugi software, skini, otvori, instaliraj i gotovo. Ono bez da mi treba nekakav dvd, nekakvi biosi itd?
Ne treba DVD imaju image koje spojis (mount) pokrenes instalaciju s njih i vozis. Aplikacije s Windowsa ti nece raditi na Linux tipa Word, Internet Explorer... Moras imati aplikaciju za Linux, npr. ima Firefox za Windows i poseban za Linux ali imaju i besplatni su.
Krokodil Behko wrote:E sad vidim, zbog čega za ovaj Ubuntu treba mnogo više prostora na disku, minimum 2 GB RAM memorija i procesor minimum 2 ghz dual core?
Kao da ih je windows pregazio, što se toga tiče, jer desetka je mnogo "lakša".
Svaki OS ima minimalne zahtjeve. Knoppix je bootabilan verzija Linuxa koja nema instalacija na disku, pokrenes radis, kad ugasis ode sve iz memorije. Idealan je za neka testiranja. Mozes jos probati Fedoru. Na volju ti. Probaj neki koji ima prevod na nasem jeziku i jos bolje ako ces imati nekoga da te malo uputi.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: LINUX OS

Post by Krokodil Behko » 11 Jul 2016, 10:57

E hvala na sadržajnosti :D
Hajde, probat ću danas taj Knoppix, pa da vidim kakav ću ugtisam imati.
Dobro je da se ne moram zajebavati s prženjem i kompletnom reinstalacijom.
Ono kad vidim kako je sve jednostavno na mobitelima i tabletima, zaključim da PC gubi bitku i zbog komplikovanijih procedura i postupaka.
E jedino što si sa smartphoneom na vjetrometini. I sa PC špijunira te ko stigne, ali sa mobitelom je ono baš high level. Nema te aplikacije koju želiš imati, a da ne traži od tebe pristup mnogim podacima.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LINUX OS

Post by Konsultant » 11 Jul 2016, 15:42

Pregledaj prvo po YT svidja li se to tebi ili ne, je li komplikovano za instalaciju, traziti instalacije, drivere... Imas bruku videa.

http://www.youtube.com/watch?v=y3vMc6QO05E

O tome kako je nastao otvoreni kod i Linux pogledaj Revolution OS, imas i nas titl.

http://www.youtube.com/watch?v=Eluzi70O-P4

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: LINUX OS

Post by Notos » 12 Jul 2016, 01:46

Krokodil Behko wrote:A zašto je taj software slobodan, kad traži od mene sve podatke?

E nešto sam maloprije guglao to unix i linux, pošto ja to začas pobrkam.
Ako je Linux to što opisujete, šta je onda Unix?
Može li se šta od toga isprobati a da ne deinstaliram Windowse?

Ono što je meni najvažnije, može li se to instalirati na neki normalan način, a to zna<či kao i bilo koji drugi software, skini, otvori, instaliraj i gotovo. Ono bez da mi treba nekakav dvd, nekakvi biosi itd?


Inače mi se čini da je tehnologija oko PC znatno primitivnija u odnosu na mobile devices.

E sad vidim, zbog čega za ovaj Ubuntu treba mnogo više prostora na disku, minimum 2 GB RAM memorija i procesor minimum 2 ghz dual core?
Kao da ih je windows pregazio, što se toga tiče, jer desetka je mnogo "lakša".
Ubuntu se moze isprobat bez insalacije ako ga pokrenes sa USB stika. To je djecija igra, ali po nivou tvog pitanja mogu zakljucit da bi to za tebe bilo previse komplikovano.

Ubuntu treba vise prostora jer sa tom instalacijom dobijes kompletan sistem sa puno korisnickog softwera.

I gdje si procito da trebas 2 GB rama i 2 GHz procesor? Za ubuntu je navedeno 512 MB RAM-a i 700 MHz procesor kao minimum. mada bi ja licno na tako slab PC instaliro nesto lakse.. debian ili slackware.

Znas da je i android linux? Tj. koristi linux kernel. Ako imas android smart-phone onda vec koristis linux.

Kolko je tebi godina? 60+? Vidim da se sa modernom tehnikom jako lose snalazis. :p

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: LINUX OS

Post by Krokodil Behko » 07 Oct 2017, 22:08

E pa eto, sad imam linux, ali nemam ništa drugo :cudi
Odnosno, imam na Tv ovaj tizen, a valjda je to neka izvedenica iz linuxa. E sad, rado bih dodao chrome, ali ne znam kako. Ono što sam malo doznao na guglu, nema teorije.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LINUX OS

Post by Konsultant » 08 Oct 2017, 06:08

Jos gore Chrome ne radi kako treba na cistom Andorid TV. Oba od Googla. :lupa Kod Maje sve radi, ne treba nam vise.
Vozi aplikaciju koja moze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: LINUX OS

Post by Krokodil Behko » 08 Oct 2017, 09:56

Ma može i ovaj skoro sve i dobar je, ali eto, navika.
Ima dvije tražilice, bing i google, a što se tiče tog čistog androida, fkt da mi je otkriti još neku razliku, osim što je to android OS. Možda su zamislili da će to biti kao i sa mobitelima, odnosno, more i okean aplikacija, s tim da kako čujem, to nije slučaj ni sa androidom.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: LINUX OS

Post by Bla » 08 Oct 2017, 16:42

a koliko ti je tajzen linux toliko ti je i android
al' različiti ljudi pod linuxom smatraju različite stvari
neko samo kernel, neko i ono nešto okolo, neko dristribuciji a neko...
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: LINUX OS

Post by Hannibal » 08 Oct 2017, 16:44

menije na mobu linex
🐽

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: LINUX OS

Post by Krokodil Behko » 08 Oct 2017, 19:51

Ima mnogo nekih platformi i koječega za televizore.
Šansa za manje prisutne, na tržištima PC i mobitela.
Najbolje je ništa ne čitati o tome, jer se sve zbrčka još više :D.

Primjera radi, ovo mi liči na početke interneta, pa je operativnih sistema i raznih platformi mali milion.

Čudi me da ne postoje windowsi za tv, ono npr windows 10 zA TV.


https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_s ... e_software
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LINUX OS

Post by Konsultant » 09 Oct 2017, 05:57

Krokodil Behko wrote: 08 Oct 2017, 19:51 Primjera radi, ovo mi liči na početke interneta, pa je operativnih sistema i raznih platformi mali milion.
Dobro receno :ok. Vremenom ce se filtrirati.

Post Reply

Return to “Hardware & Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests