Evropska unija iznutra

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120556
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7969 times
Status: Online

Re: Evropska unija iznutra

Post by Krokodil Behko » 21 Sep 2023, 19:47

Značajno prestrojavanje u Uniji


Predložen novi format evropskih integracija: Da li je realno članstvo BiH u Evropskoj uniji?

Image


Na inicijativu vlada Njemačke i Francuske grupa stručnjaka kreirala je dokument u kojem se predlaže usvajanje novih mehanizama odlučivanja u EU, novi pristup proširenju EU, i osnivanje dodatnih formata saradnje evropskih zemalja, koji ne bi podrazumijevali samo članstvo u EU.

Izvještaj ističe potrebu za reformom procesa donošenja odluka unutar Vijeća Evropske unije. Prije sljedećeg proširenja mora se promijeniti način odlučivanja, tako da za donošenje odluka bude dovoljna kvalificirana većina (QMV), a ne kao do sada konsenzus svih članica.

"Da bi se QMV učinio prihvatljivijim, daju se tri dodatne preporuke: stvaranje 'mreže zaštite suvereniteta' koja omogućava državama članicama da izraze svoje vitalne nacionalne interese u odlukama donesenim putem QMV-a", navodi se.

U izvještaju se navodi da nisu sve zemlje voljne ili sposobne pridružiti se EU u bliskoj budućnosti, a da čak i neke trenutne članice mogu preferirati labavije oblike integracije. Iz tog razloga oni preporučuju evropske integracije na četiri različita nivoa, svaki s različitom ravnotežom prava i obaveza.

"Diferencijacija bi mogla dovesti do četiri nivoa europske integracije, sastavljenih od unutrašnjeg kruga (duboka integracija u oblastima poput eurozone i Schengenskog sporazuma), same EU, većeg kruga Asocijativnih članova, koji uključuje sudjelovanje na jedinstvenom tržištu i pridržavanje zajedničkih principa, te konačno Europske političke zajednice (EPZ), kao vanjskog nivoa za političku suradnju bez obaveze pridržavanja zakonima EU", stoji u izvještaju.

Četiri nivoa

Prvi nivo saradnje evropskih zemalja kroz dublje integracije predstavlja članstvo u Eurozoni i Schengenu, koju je prema prijedlogu moguće produbljivati kroz zajedničke klimatske, energetske i poreske politike.


Drugi unutrašnji nivo jeste članstvo u Evropskoj uniji u kojoj su se sve trenutne i buduće članice obavezne pridržavati se Lisabonskog sporazuma.

Kao treći nivo integracije i prvi vanjski nivo predstavlja asocijativno članstvo koje bi moglo omogućiti pojednostavljenu saradnju sa zemljama Evropskog ekonomskog prostora (EEA), Švicarskom i Velikom Britanijom.

"Asocijativni članovi ne bi bili obavezani na daljnju integraciju, niti bi sudjelovali u dubljoj političkoj integraciji u drugim područjima politike kao što su pravosuđe i unutrašnji poslovi ili europsko državljanstvo", stoji u izvještaju.

Osnovni zahtjev bio bi posvećenost zajedničkim principima i vrijednostima EU, uključujući demokratiju i vladavinu prava.

"Glavno područje sudjelovanja bilo bi jedinstveno tržište. Institucionalno, asocijativni članovi ne bi bili zastupljeni u Europskom parlamentu ili Komisiji, ali bi imali pravo na sudjelovanje bez prava glasa u Vijeću i bila bi im ponuđena asocijativna članstva u relevantnim agencijama EU-a. Podliježu nadležnosti Suda Europske unije. Asocijativni članovi bi plaćali doprinose u budžetu EU, ali na nižem nivou (npr. za zajedničke institucionalne troškove), s manjim koristima (npr. bez pristupa sredstvima kohezije i poljoprivrednim fondovima)", navodi se.

Posljednji nivo predstavlja Evropska politička zajednica (EPZ) koja je osnovana u oktobru prošle godine na inicijativu predsjednika Francuske.

"Drugi vanjski nivo ne bi uključivao bilo koji oblik integracije s obvezujućim zakonima EU-a ili specifičnim zahtjevima za vladavinom prava i ne bi omogućavao pristup jedinstvenom tržištu. Umjesto toga, fokusirao bi se na saradnju u područjima politike od međusobnog značaja, kao što su sigurnost, energija, okolišna politika i klimatska politika itd", navodi se.

Smatraju da bi se već uspostavljeni okvir mogao nadograditi kako bi pružio bolju strukturu za saradnju.

"EPZ bi se morao razviti iz svog trenutnog opuštenog oblika u aranžman s jačim institucionalnim vezama koje bi omogućile Komisiji da igra veću koordinirajuću ulogu i EU budžetu da mobilizuje neka sredstva. Ekonomski odnosi unutar EPZ-a mogli bi biti uređeni sporazumima o slobodnoj trgovini, a u određenim područjima politike, kao što su energija ili odbrana, mješoviti sporazum mogao bi pružiti jači pravni i institucionalni okvir za koordinaciju politike, vrlo sličan Energetskoj uniji. Trebalo bi postojati minimalna zajednička osnova za sve sudionike, uključujući članstvo u Vijeću Europe i usvajanje Europske konvencije o ljudskim pravima", piše u dokumentu.

U dva vanjska nivoa EU, postupak pristupanja bio bi različit od onog za EU, jer članstvo u njima može biti trajno.

"Članstvo u EPZ-u može biti korak prema članstvu u EU, ali nije preduvjet, budući da bi uključivalo i zemlje s južne obale Mediterana, koje bi mogle dobiti status gosta ili čak trajnog gosta. Zemlje bi se pridružile jednom od ta dva vanjska nivoa iz vlastite političke volje, ili zato što se povlače iz EU-a ili zato što nemaju namjeru pridružiti mu se u prvom redu. Potrebni će biti pažljivi pregovori kako bi se pronašla prava ravnoteža između labavijeg oblika integracije i institucionalnog sudjelovanja, uz zadržavanje najvećih koristi za punopravne članice EU-a", navodi se.

Vremenski okvir za proširenje

U izvještaju se ističe da će sljedeće proširenje biti drugačije od prethodnih, ne samo zbog geostrateških izazova koji su dodali Ukrajinu i Moldaviju grupi kandidata za EU.

"Proces pristupanja je revidiran s ciljem da bude 'više predvidiv, vjerodostojan (na temelju objektivnih kriterija i rigorozne pozitivne i negativne uvjetovanosti, i reverzibilnosti), dinamičniji i podložan snažnijem političkom usmjeravanju'. Pregovori su sada restrukturirani u šest klastera umjesto 35 pojedinačnih poglavlja, a kandidatske zemlje mogu postupno uključivati u pojedine politike i programe EU-a", navodi se.

Kako bi se povratila vjerodostojnost EU autori predlažu da treba postaviti cilj za proširenje do 2030. godine, a kandidatske zemlje bi trebale raditi na ispunjavanju kriterija za pristupanje EU na najranijem mogućem datumu ulaska.

"Ova međusobna obveza povećala bi povjerenje u proces pristupanja koji je oslabljen nedostatkom predanosti i napretka u proteklih nekoliko godina. Jasno je da nema besplatnog ulaska u EU i da je vremenski okvir objektivan, a ne fiksni datum. Nova politička vodstva nakon evropskih izbora 2024. godine trebala bi se potpuno obavezati na ovaj cilj i na proces reformi potrebnih za njegovo ostvarivanje. Zajednički samit s političkim vodstvom svih kandidatskih zemalja također bi mogao doprinijeti obnovljenom osjećaju dinamike", smatraju autori.

Naglašavaju da nije jasno hoće li doći do drugog velikog proširenja, s mnogim kandidatima koji će se pridružiti kroz zajedničko pristupanje bloka zemalja ("en bloc") ili samostalno ("regate") s različitim datumima pristupanja za različite kandidate.

"Obje opcije imaju svoje prednosti i nedostatke. Opcija 'en bloc' očekuje da kandidatske zemlje jedna drugu motivišu i podržavaju proces reformi. Međutim, to se sukobljava s pristupom utemeljenim na zaslugama koji čini svakog kandidata liderom vlastitog pristupa. To znači da ili napredniji moraju čekati one koji kaskaju, ili da oni određuju brzinu pristupanja, što implicira prijem zemalja koje još nisu spremne za pridruživanje", stoji u izvještaju.
online

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1542 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: Evropska unija iznutra

Post by TAFKAP » 26 Oct 2023, 23:02

Onaj Njemački kepec izjavljuje nakon vecerašnje sjednice Evropske Unije:

"Izrael je demokratska država sa veoma visokim humanitarnim principima. Prema tome možemo biti sigurni u to da će Izraelska vojska poštovati pravila koja proizilaze iz međunarodnog prava u onome što radi. U to ne sumnjam“, rekao je Šolc.

:bua

Dobro je rekao neko od političara: "The European Union is not a global player, but a global payer."

Pizde

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84609
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11083 times
Been thanked: 16688 times
Status: Online

Re: Evropska unija iznutra

Post by Fuddo » 23 Nov 2023, 20:56

Eu je djubreluk
U Holandiji na izborima pobijedio adolf hitler, bukvalno.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Sioux
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5163
Joined: 20 Nov 2021, 21:20
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 1271 times
Status: Offline

Re: Evropska unija iznutra

Post by Sioux » 23 Nov 2023, 21:52

EP predstavio konkretne predloge za izmenu Ugovora EU

Odgovarajući na očekivanja građana sa Konferencije o budućnosti Evrope oko efikasnije i više demokratske Unije, i u kontekstu izazova bez presedana i višestrukih kriza, poslanici Evropskog parlamenta predstavili su predloge za izmenu Ugovora EU. Reforme treba da doprinesu i da se EU pripremi za sledeću rundu proširenja.

Evroparlamentarci zagovaraju reforme koje će poboljšati kapacitet EU da deluje i ojačati glas njenih građana, saopštio je EP.

Oni predlažu:

- više dvodomnog sistema i manje zastoja u Savetu kroz više odluka donetih kvalifikovanom većinom i redovnom zakonodavnom procedurom

- kompletno pravo zakonodavne inicijative i ulogu suzakonodavca za Parlament za dugoročni budžet

- reviziju pravila za sastav Evropske komisije (preminovane u "Evropsku izvršnu vlast"), uključujući izbor predsednika (sa nominacijom Parlamenta i odobrenjem Evropskog saveta - što je obrnuto nego sada), ograničvanje broja komesara na 15 (rotiranje članica), omogućavanje predsedniku Komisije da bira svoj koledž na osnovu političkih preferenci imajući u vidu geografski i demografski balans i mehanizam za proceduru osude pojedinačnih komesara

- znatno veća transparentnost u Savetu objavljivanjem pozicija članica o zakonodavnim pitanjima

- davanje većeg značaja glasu građana kroz obavezivanje EU da kreira odgovarajuće mehanizme za participaciju i davanje snažnije uloge evropskim političkim partijama

Evroposlanici žele da EU ima veća ovlašćenja oko ekoloških pitanja i traže podelu ovlašćenja u nekim oblastima koje su sada u isključivoj nadležnosti članica - javnog zdravlja, civilne zaštite, industrije i obrazovanja.

Postojeća podela moći treba da se dalje razvija u oblastima energetike, spoljnih poslova, bezbednosti i odbrane, politike spoljnih granica i prekogranične infrastrukture.

Izveštaj usvojen 22. novembra sa 305 glasova za, 276 protiv i 29 uzdržanih pripremilo je pet koizvestilaca. Prateća rezolucija usvojena je sa 291 glasom za, 274 protiv i 44 uzdržanih.

Nakon ponovljenog zalaganja za izmenu Ugovora EU i pošto su evroposlanici pozvali Savet da "odmah i bez razmatranja podnese predloge Evropskom savetu", na šefovima država ili vlada je da zakažu Konvenciju, za šta je potrebna prosta većina.

Očekuje se da špansko predsedavanje EU dostavi predloge Evropskom savetu u decembru.


Reč koizvestilaca

Koizvestilac Gi Verhofstat (Obnovimo, Belgija) rekao je nakon glasanja u plenumu da EU mora da se "nadogradi", s obzirom na geopolitčke pritiske, migraciju, rat pred vratima Unije, pitanje proširenja...

"Ovim izveštajem, sa detaljno navedenim politikama i institucijama EU kojima je potrebna reforma, Parlament je mapirao put napred. Nema više izgovora - Evropski savet mora da pokrene Konvenciju kako bi otvorena debata dovela do konkretnih poboljšanja", rekao je Verhofstat.

Daniel Frojnd (Zeleni/EFA, Nemačka) istakao je da predložene reforme donose neophodno unapređenje kako bi EU bila sprema za sledeću rundu proširenja.

"Nacionalni veto predstavlja bezbednosni rizik za Evropu. Moramo to da okončamo... Sada je obaveza članica da konačno započnu Konvenciju", takođe je rekao Frojnd.

Gabrijele Bišof (S&D, Nemačka) istakla je Ugovori treba da se promene kako bi se povećao kapacitet EU za delovanje, uključujući prelaskom sa principa jednoglasnosti na glasanje kvalifikovanim većinom.

Sven Simon (EPP, Nemačka) rekao je da EU želi da se čuje glas građana kada se odlučuje ko će biti predsednik Komisije i o njegovom programu.

Helmut Šolc (Levica, Nemačka) je istakao da građani žele da EU radi na socijalnoj politici i dubljoj integraciji. Takođe je rekao da bi Konvencija pripremila EU za buduće izazove podstičući demokratsku transformaciju ka održivoj ekonomiji i potencijalnom proširenju.

Izvor: Dnevni evropski servis
Pogled Joca Vujičića

mishic
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 667
Joined: 10 Aug 2023, 11:25
Has thanked: 9 times
Been thanked: 154 times
Status: Offline

Re: Evropska unija iznutra

Post by mishic » 15 Dec 2023, 16:11

EU više ni iz nutra ni iz vana i ne liči na sebe i ono što je nekoć bila.
I ne samo EU nego ni UN, još gore.

Ni EU ni UN više ne mogu imati nikakav kredibilitet jer su pogaženi i prekršeni svi principi na kojima se temelji međunarodno pravo i međunarodni odnosi. I jedni i drugi hitno moraju izvršiti temeljitu reorganizaciju i provesti ozbiljne reforme i iznad svega osigurati mehanizme principijelnog djelovanja. Ne bude li tih i takvih reformi potpuno je jasno da njihov (i jednih i drugih) kredibilitet više apsolutno ne postoji.

Već smo u fazi da vidimo da ne postoje ozbiljni mehanizmi kojima se može osigurati provedba bilo koje odluke nego se ta provedba kupuje i prodaje, odnosno provodi je ko hoće a ko neće ni ozbiljan institucionalan prijekor ne može doživjeti.

Puno toga je bilo doslijednije, principijelnije i efikasnije u UN-u tamo nakon 1948. godine uli u EU dok njeno proširenje nije krenulo na zemlje istočne Evrope a potom lobiranjem, korupcijom i "izmišljanim standardima i principima" koje praktično svaka članica EU može izmišljati, redati i postavljati trgujući njima.

Ta trgovina je nekada institucionalna i državna a u zadnje vrijeme sve više i sve češće pojedinačna, individualna koju provode pojedini EU činovnici kroz kao suza čistu korupciju, mito i lobističke timove. Trenutna moć Putina, Orbana, Netanyahua, Vučića, i da ne nabrajamo, potpuno je suprotna i nerecipročna onoj koju bi objektivno bilo moguće imati u pravno uređenom sistemu i odnosima.

Institucionalna nemoć UN i EU postepeno gasi interes za njihovo članstvo i što je još gore taj interes zadržava na nivou "švedskog stola" gdje svatko za sebe odlučuje šta hoće a šta ne poštovati. A o kupovini činovnika EU Balkan, a napose Srbija i Vučić vam mogu reći sve. Ali i drugi koji time trguju.

User avatar
Sioux
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5163
Joined: 20 Nov 2021, 21:20
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 1271 times
Status: Offline

Re: Evropska unija iznutra

Post by Sioux » 24 Jan 2024, 09:03

Pogled Joca Vujičića

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120556
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7969 times
Status: Online

Re: Evropska unija iznutra

Post by Krokodil Behko » 29 Mar 2024, 09:54

Nek stoji ovo ovdje. Svako malo mi nešto zatreba, na forumu, a zaboravio kako se presuda zove.

Riječ je o tome, da je na području EU neprihvatljiv legitimitet, stečen po nacionalnom ili leksičkom principu. Nama nameću suprotno od svojih standarda
Mathieu-Mohin i Clerfayt protiv Belgije iz 1987. godine

https://hudoc.echr.coe.int/eng#{%22itemid%22:[%22001-57536%22]}
online

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests