It is currently 31 Aug 2014, 02:31

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Author Message
 Post subject: Kako prepoznati psihopatu
PostPosted: 27 Oct 2011, 00:50 
Administrator
Administrator

Images: 0
Highscores: 19
Mislite li da se psihopate mogu prepoznati na vrieme, mislite li da se razlikuju od normalnih ljudi po govoru, ponašanju, pokretima, ili uspjevaju savršeno skriti svoje pravo JA

Evo jedan zanimljiv članak

Prepoznajte ih: Psihopate odaje govor, manjak empatije i samoljublje

Psihopate su lukavi manipulatori, ali sami sebe nesvjesno izdaju specifičnim floskulama i uzorcima u govoru, otkriva istraživanje Univerziteta Cornell. Naučnici su pregledali sudska i policijska ispitivanja osuđenih ubica te u njihovim govorima pronašli zajedničke crte, za koje se vjeruje da ima većina psihopata.

Psihopati čine oko jedan posto ukupne populacije i oko 25 posto muških kriminalaca, a za većinu njih nikad ne bismo rekli da to jesu. Treba ih otkriti na vrijeme kako bi se od njih zaštitili - kaže autor istraživanja, profesor Jeffrey Hancock.

Dok govorimo ljudi vladaju riječima i glagolima te ponekad griješe. Ono što psihopati rade je ubacivanje brojnih prekida u govoru, poput "mmm","uum", "hmm" i drugih mrmljanja, a Hancock smatra da te greške ubacuju kako bi se činili normalnijima i manje promišljenima.

Također koriste mnogo više veznika poput "jer", "stoga", "zato" jer im oni služe kako bi opisali uzročno - posljedične veze koje su najvažnije za njihovo razmišljanje i kojima racionaliziraju sve svoje postupke.

Koriste dvostruko više riječi od drugih za opisivanje svojih fizioloških potreba poput jela i pića te novca dok većina drugih ljudi naglašava važnost porodice, prijatelja, vjere i sličnog.

U svome govoru psihopati ne iskazuju emocije, glas i način razgovora im je monoton i naizgled racionalan. Dok govore o svojim zločinima ili o nečemu što su zgriješili, psihopati otkrivaju šta ih je potaklo na zločin i to smatraju mnogo gorim od onog što su oni učinili, navodi 24sata.

Osnovno svojstvo psihopata je da oni nemaju savjesti, jer jedno govore, drugo rade, treće misle, a sve s ciljem kako bi imali moć nad drugima, objašnjava Hancock.

Nasilno i zločinačko ponašanje vide kao logičan ishod svoga plana. Najčešće su vrlo šarmantni i slatkorječivi te uvijek znaju šta reći i u kojoj situaciji. Ne opterećuju se društvenim pravilima i nije im važno šta drugi misle o njima. Nisu samouvjereni, već umišljeni i misle da su bolji od drugih. Također su jako tvrdoglavi i arogantni te nisu sposobni za empatiju ili razumijevanje drugih ljudi.

Često lažu do te mjere da je to patološki te finansijski i emocionalno iskorištavaju ljude s kojima su bliski. Teško kontrolišu svoje ponašanje te vrijeđaju druge, pokazuju da im je dosadno, agresivni su i nesposobni da se dugo zadrže na jednom poslu ili odnosu.

Izvor vijesti: http://www.24sata.info/zabava/zanimljiv ... z1bvm0TNyX

Post subject: Re: Kako prepoznati psihopatu
PostPosted: 27 Oct 2011, 00:56 
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma

Davno sam otvorio jednu slicnu temu na jednom forumu ali komentara je bilo malo ;)
Quote:
Psihički bolesnici hodajuće bombe

U poslednje vrijeme smo svjedoci dogadjanja u cijelom svijetu gdje dusevno poremeceni vrse ubistva i to svojih najblizih ali nerijetko napadaju gradjane na ulicama svih gradova
cujete tamo u nekom gradu napao i izbo vise osoba, pa u drugom gradu neko ubio zenu, muza itd.
Ljudi sta se to danas desava da se na ulicama setaju pshicki bolesnici koji su veoma opasni za nasu bezbjednost
Pa nikome ne pise na celu da je dusevni bolesnik vec to saznate tek kad vas napadne
zasto ima toliko oboljelih, sta to utice toliko na ljudsku psihu da nastaju takvi poremecaji
koje preventivne mjere treba ciniti da takvih slucajeva bude sto manje, kazem manje jer cisto sumnjam da se to moze iskorijeniti

Profile  

PostPosted: 27 Oct 2011, 00:59 
Globalni moderator
Globalni moderator

Highscores: 15
Mislim da sam vec vidio neke takve..
Bas prepoznah neke simptome,poput bezbrojnih postapalica..mhmkanja i hmkanja :D
Meni se cini,da bi ih mogli prepoznati i po naglim promjenama raspolozenja. Nije uobicajeno,da neka osoba,sjedi mirno i odjednom plane na sve zivo oko sebe ili se agresivno izrazava o ljudima,koji u tom momentu.nisu prisutni. A prepoznatljivi su i po tome,sto padnu u euforiju,misleci da su bolji i sposobniji od drugih,da su nezaustavljivi i slicno. Obicno,dobro lazu kad se trebaju izvuci iz .ovana u koja su upali,svojom greskom.

PostPosted: 27 Oct 2011, 01:00 
Legenda foruma
Legenda foruma

vrlo tesko
posebno u javnom zivotu
djeluju vrlo normalano
i niko ne ocekuje
cak i u privatnom zivotu ni najblizi ne znaju

PostPosted: 27 Oct 2011, 01:02 
Legenda foruma
Legenda foruma

cak i zastrucnjake izuzetno tesko

PostPosted: 27 Oct 2011, 01:02 
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma

Koliko ste puta procitali da su svi oni koji poznaju psihopatu rekli da nikada ne bi rekli da je on takav
Mnogi koji su ubili ili izvrsili neko drugo krivicno djelo su se dotle sasvim normalno ponasali da niko nikada nije posumnjao u njih

Profile  

PostPosted: 27 Oct 2011, 01:07 
Globalni moderator
Globalni moderator

Mozda su znali da je ćaknut ali su mislili da je to "na bezopasan nacin"
Valjda postoje,razne vrste psihopata i na nama je da procijenimo ko je opasan
a ko nije,po okolinu. Teskoi ce iciali u svakom slucaju,nije tesko prepoznati osobe,
koje sebi samima,poklanjaju paznju,jer to niko drugi ne zeli. Valjda eto,neki budu
i prokuženi od strane ljudi iz okruzenja pa ih zaobilaze.

PostPosted: 27 Oct 2011, 17:45 
Spamer
Spamer

Prepoznaju se takvi bas kao u opisu gore. Ima ih i na forumu ovdje bas kako se opisuje.

PostPosted: 27 Oct 2011, 18:31 
Zvijezda foruma
Zvijezda foruma

Danas je nažalost takvo vrijeme da svaki dan možeš očekivati da na jednog naiđeš. narod je svašta preživljavao u ratu, od zarobljeništva, mučenja, silovanja, svega , tako da se to mora odraziti na psihu čovjeka.
E sad treba razlikovati psihopatu od idiota koje je pun bijesa pa samo gleda kako će napraviti kakav belaj

PostPosted: 09 Nov 2011, 20:35 
Globalni moderator
Globalni moderator

Nova tema, niske/og grane,(ne gledaj me tako) podsjeti me na nesto iz licnog iskustva,a kako prepoznati psihopatu!
U sklopu nekih pretraga,bio sam na testu kod psihologa. Iz nkih razloga,bio mi je potreban,sto losiji rezultat. I tako,ja okinem na testu. Nisu mi dijagnosticirali,nikakve "patije". Samo su rekli,malo su ti potonule ladje u vezi sa ponasanjem i to bi bilo sve.
A pitanja su bila takva,da sam mogao skontati na vrijeme,sta zaokruziti,ali jebena savjest, nije mi dala,da laziram.. Bar ne sve.
Dakle,psihopatu bi se moglo prepoznati po pogledu. Karakteristicno je izgleda,da oni obaraju pogled kad ih se gleda u oci ili cine upravo suprotno,to jest pilje u nekoga,do krajnjeg neukusa. Nadalje,plase se na ulici,kad vide da su se okupili ljudi pa nesto pricaju,jer misle,da se to obavezno,odnosi na njih. Posebno je simptomaticno,sto im je jako stalo,da niko nikada,ne prica o njima i prvo se dobro uvjere,da ce ono sto zele uciniti,ostati tajna. Iz tih pitanja na testu,zakljucio sam i da bi se psihopati,mogli prepoznati i po bas obrnutom ponasanju,kad krenu,prikrivati svoju cud. Odnosno,trude se biti nametljivi u drustvu i pri tome,koriste sva sredstva. Cika i vriska,isticanje nekih materijalnih stvari,porodicnih i prijateljskih veza i vezica sa ciljem,da im e po svaku cijenu,prizna neki poseban status u drustvu,koji mi je potreban,da bi napokon,stekli postovanje nekog kruga ljudi a kojeg bi (zlo)upotrijebili u svrhu promocije,vlastite "vrijedmosti".

PostPosted: 09 Nov 2011, 20:46 
Eminencija²
Eminencija²

.......... :ooo ..........

:plavi

PostPosted: 03 Feb 2012, 21:57 
Inventar foruma
Inventar foruma

Maja wrote:

Osnovno svojstvo psihopata je da oni nemaju savjesti, jer jedno govore, drugo rade, treće misle, a sve s ciljem kako bi imali moć nad drugima, objašnjava Hancock.

Nasilno i zločinačko ponašanje vide kao logičan ishod svoga plana. Najčešće su vrlo šarmantni i slatkorječivi te uvijek znaju šta reći i u kojoj situaciji. Ne opterećuju se društvenim pravilima i nije im važno šta drugi misle o njima. Nisu samouvjereni, već umišljeni i misle da su bolji od drugih. Također su jako tvrdoglavi i arogantni te nisu sposobni za empatiju ili razumijevanje drugih ljudi.

Često lažu do te mjere da je to patološki te finansijski i emocionalno iskorištavaju ljude s kojima su bliski.Teško kontrolišu svoje ponašanje te vrijeđaju druge, pokazuju da im je dosadno, agresivni su i nesposobni da se dugo zadrže na jednom poslu ili odnosu.

:klanja :klanja :klanja

Konačno sam sklopila kockice o ovakvom mentalnom sklopu. Znači, riječ je o psihopatskom tipu... :ok

odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)
 Profile  

PostPosted: 03 Feb 2012, 23:13 
Administrator
Administrator

Highscores: 19
I onda kažeš kako tebe napadaju, a ti si žrtva. Kao što mi strelok reče "Sve su one iste i banuj odmah"

PostPosted: 03 Feb 2012, 23:45 
Starosjedilac
Starosjedilac

Maja wrote:
ne iskazuju emocije, glas i način razgovora im je monoton i naizgled racionalan.
Maja wrote:
Najčešće su vrlo šarmantni i slatkorječivi te uvijek znaju šta reći i u kojoj situaciji.

Psihopate je tesko prepoznati i treba proci puno vremena dok se izvuce pouka iz nekih naizgled najobičnijih ljudskih osobina. Znam jedan slučaj, oduvijek sam samo govorila "nešto u njemu mi se ne svidja", ali to nisam znala objasniti. Vrijme je pokazalo da se radi o teškom bezobrazniku i psihopati. Bože sačuvaj, u svemu mi je žao samo osobe koja ga trpi.

Profile  

PostPosted: 03 Feb 2012, 23:52 
Hadžija
Hadžija

Highscores: 1
Maja wrote:
I onda kažeš kako tebe napadaju, a ti si žrtva. Kao što mi strelok reče "Sve su one iste i banuj odmah"

haman sam opet nesto propustila :D

Profile  

PostPosted: 04 Feb 2012, 00:50 
Starosjedilac
Starosjedilac

Eto bas se i ja to pitam. Sta sam propustila.

All times are UTC + 1 hour [ DST ]