BiH pred najezdom hiljada migranata

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Širi se govor fra Mate Vincetića: Od migranata traži da se odreknu svog Boga da bi dobili hranu

Post by insomnia » 24 Aug 2023, 21:17

😀😀😀
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120544
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7009 times
Been thanked: 7966 times
Status: Offline

Re: Širi se govor fra Mate Vincetića: Od migranata traži da se odreknu svog Boga da bi dobili hranu

Post by Krokodil Behko » 24 Aug 2023, 21:18

Ogradila se Vrhbosanska Nadbiskupija.
Kažu, lik se mali zanio.
online

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43053
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14239 times
Been thanked: 12804 times
Status: Offline

Re: Širi se govor fra Mate Vincetića: Od migranata traži da se odreknu svog Boga da bi dobili hranu

Post by Masamune » 25 Aug 2023, 11:32

Fra Mate Vincetić se ispričao nakon kontroverznog govora: Koristio sam teške riječi

Image

Fra Mate Vincetić, župni vikar na Plehanu kod Dervente, koji je na vrlo uvredljiv način govorio migrantima muslimanima koji dolaze u Evropu uputio je izvinjenje.

"Iskreno se ispričavam svima koji su moje riječi iz isječka navedene propovijedi doživjeli kao povredu vjerskih i drugih ljudskih osjećanja. To nije nikako i nipošto bila nakana ove moje propovijedi, pa tako niti u javnosti prikazanog isječka", stoji u saopćenju fra Vincetića.
Dodaje kako je koristio "teške riječi", i da je bila riječ o nespretnom primjeru.

"Tumačeći, naime, Kristove 'teške riječi' upućene jednoj ženi poganki u evanđelju pročitanom toga dana, i sam sam nažalost uzeo 'teške riječi' kao i nespretan i nesretan primjer u pokušaju suvremene kontekstualizacije razumijevanja Kristova doba i vremena", poručio je fra Vincetić.

Na kraju je izrazio duboko žaljenje zbog svojih "teških riječi" koje su uvrijedile pripadnike drugih vjera.

"Duboko žalim zbog toga ako su ove moje 'teške riječi' i nespretan primjer izazvale povredu vjerskih i ljudskih osjećaja kod pripadnika drugih vjera, vjeroispovijesti ili nevjernika. Tkogod je poslušao moju cijelu propovijed znat će da sam tu govorio o univerzalnosti kršćanske poruke upućene od Isusa za ljude svih vremena i prostora, kao i to da je vjera u Boga za nas vjernike i sljedbenike Isusa Krista 'conditio sine qua non' kako za sretan ovozemaljski, tako i za blaženi nebeski život", kazao je na kraju fra Vincetić.

Podsjećamo, Fra Mato Vincetić, župni vikar na Plehanu i vojni kapelan u Vinkovcima, održao je skandalozan govor u kojem je od migranta koji dolaze u našu zemlju zatražio da se odreknu svoje vjere da bi dobili hranu.

"Vidi, molim te, došao si iz zemlje gladan, žedan, go i bos. Tvoj Bog te ostavio gladnog, žednog, golog i bosog. Došao si ovdje u moju kuću gdje je bog Isus Krist, kojem ja zahvaljujem sve one blagodati koje ja imam na Zapadu. Ja zahvaljujem njemu. I sad ti meni naturaš svog Boga koji je tebe ostavio gladnog, žednog, golog i bosog, da ja njemu moram i tebi ispunjavati volju, umjesto da kažeš halo pa vidi se ko je…, kome mi trebamo zahvaliti, sve ono bogatstvo i napredak Zapada. Pa Kristu i evanđelju", kazao je tada okupljenim vjernicima Vincetić.

Vrhbosanska nadbiskupija je vrlo brzo ogradila od onoga što je kazao fra Vincetić.

klix.ba
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26758
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14951 times
Been thanked: 3993 times
Status: Offline

Re: Širi se govor fra Mate Vincetića: Od migranata traži da se odreknu svog Boga da bi dobili hranu

Post by Veca » 25 Aug 2023, 11:38

...jedino gujicu obrisati sa ovim izvinjenjem od fra, mate :kafa
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Širi se govor fra Mate Vincetića: Od migranata traži da se odreknu svog Boga da bi dobili hranu

Post by insomnia » 25 Aug 2023, 12:01

Najbolje da se ugledamo na mumine. Cuvare dva sveta hrama, ‘ta će ovi ćafiri
Prema izvjestaju HRW koji tvrdi da je u posjedu satelitskih snimaka, izjavas svjedoka, snimaka i fotografija Saudija vec mjesecima provodi masakr nad izbjeglicama koje se preko Jemena pokusavaju dokopati iste
Broj mrtvih i povrjeđenih je u stotinama.
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Širi se govor fra Mate Vincetića: Od migranata traži da se odreknu svog Boga da bi dobili hranu

Post by insomnia » 25 Aug 2023, 12:13

A sjecate se kad su Poljaci kojima se po foruma divi kako ce zaustaviti Rusiju i Dodika onomad po izbijanju rata u Ukrajini turili rampu svima koji su imalo mrki jal obojeni. Pa je po Azije i BI moralo slati Havijone po svoje drzavljane u Ukrajinu 😀
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Sioux
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5162
Joined: 20 Nov 2021, 21:20
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 1271 times
Status: Offline

Re: Širi se govor fra Mate Vincetića: Od migranata traži da se odreknu svog Boga da bi dobili hranu

Post by Sioux » 25 Aug 2023, 12:20

Ne sme ovaj da priča kontra svog vlasnika sa drvene stolice..

Papa pozvao države da pomognu migrantima

On je to istakao u poruci povodom Svjetskog dana migranata i izbjeglica koji se ove godine obilježava pod sloganom “Slobodni izabrati migrirati ili ostati”.

Papa Franjo pozvao je svjetske države da upravljaju migrantskim valovima najbolje što mogu i da prošire kanale za njihovo sigurno i regularno kretanje, u trenutku kada su Sjedinjene Američke Države suočene s velikim valom migranata na svojoj južnoj granici, prenosi Hina pozivajući se na Reuters.

Ekonomski kolonijalizam

Papa je to istakao u poruci povodom Svjetskog dana migranata i izbjeglica koji se ove godine obilježava pod sloganom “Slobodni izabrati migrirati ili ostati”.

Poglavar Rimokatoličke crkve je pozvao na “zajedničku predanost” upravljanju migracijama, što znači da političari u državama porijekla migranata trebaju provoditi “transparentne, poštene i dalekosežne” politike, a bogate države suzdržati se od bilo kakvog oblika “ekonomskog kolonijalizma” koji iskorištava prirodne resurse siromašnijih zemalja.

“Progoni, ratovi, atmosferske pojave i krajnje siromaštvo među najvidljivijim su uzrocima prisilnih migracija danas. Migranti bježe od siromaštva, straha ili očaja”, rekao je pontif, pozivajući zemlje da zajednički rade na eliminaciji tih uzroka migracija.

Hiljade na granici SAD-a

Naglasio je kako bi cilj međunarodne saradnje trebao biti da se garantira pravo da ljudi ne moraju emigrirati. Nije direktno spomenuo nijednu državu, dodaju agencije.

“I dok radimo na tome da svaki slučaj migracije bude slobodna odluka, pozvani smo da pokažemo maksimalno poštovanje za dostojanstvo svakog migranta; to znači pratnju i upravljanje valovima migracija najbolje što možemo, izgradnju mostova, a ne zidova, širenje kanala za sigurnu i regularnu migraciju”, napisao je papa u poruci.

Njegova poruka objavljena je u trenutku kada je SAD suočen s velikim migrantskim valom na svojoj južnoj granici. Hiljade migranata žele prijeći granicu prije stupanja na snagu novog zakona koji će zabraniti onima koji dođu ilegalno da zatraže azil.
Pogled Joca Vujičića

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 777
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Širi se govor fra Mate Vincetića: Od migranata traži da se odreknu svog Boga da bi dobili hranu

Post by biha » 25 Aug 2023, 12:48

Po meni on nije frater niti ikad ucio Bibljiju ili bilo koju drugu vjersku knjigu? On je HDZ kadar koji sve da promjeni,cak i svetu knjigu ? DA se drzi Biblje on bi znao da nema vise bogova nego samo jedan? Dobice kad tad nagradu za ovo sto je pricao?Da mu kazem da se treba stidjet necu,jer takvi i ne znaju sta je stid?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120544
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7009 times
Been thanked: 7966 times
Status: Offline

Re: Širi se govor fra Mate Vincetića: Od migranata traži da se odreknu svog Boga da bi dobili hranu

Post by Krokodil Behko » 25 Aug 2023, 14:23

insomnia wrote: 25 Aug 2023, 12:13 A sjecate se kad su Poljaci kojima se po foruma divi kako ce zaustaviti Rusiju i Dodika onomad po izbijanju rata u Ukrajini turili rampu svima koji su imalo mrki jal obojeni. Pa je po Azije i BI moralo slati Havijone po svoje drzavljane u Ukrajinu 😀

Trpaš nas i narode s BI u istu rečenicu i s istim zlim i zlonamjernim tonom?

Ok.

Fala Poljskoj, što NI NA KOJI NAČIN nije htjela podržati Cvijanovićku, Dodika, isl, osim što se slikala s nekim nosačem torbi na aerodromu.
Nastavljamo s podrškom Poljskoj do daljnjeg.

Bez tebe, naravno, ti idi psihijatru.
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Širi se govor fra Mate Vincetića: Od migranata traži da se odreknu svog Boga da bi dobili hranu

Post by insomnia » 25 Aug 2023, 14:33

Pa izbjeglice su izbjeglice ili morebit nisu?
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37474
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24975 times
Been thanked: 4734 times
Status: Offline

Re: Širi se govor fra Mate Vincetića: Od migranata traži da se odreknu svog Boga da bi dobili hranu

Post by ElTriconi » 25 Aug 2023, 15:10

Chan wrote: 25 Aug 2023, 11:32 Fra Mate Vincetić se ispričao nakon kontroverznog govora: Koristio sam teške riječi

Ja ga j.... ko se od vjere nahrannio, nesto usavrsio i napredak u drustvu u konacnici napravio 🤔
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Širi se govor fra Mate Vincetića: Od migranata traži da se odreknu svog Boga da bi dobili hranu

Post by harlekin » 25 Aug 2023, 15:27

Ovakve stvari pokazuju zast je Tito "ljudima od vjere" drzao labrnje zatvorene.Coek u rangu Tesle,ispred svog vremena.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56122
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1972 times
Been thanked: 5839 times
Status: Offline

Re: Širi se govor fra Mate Vincetića: Od migranata traži da se odreknu svog Boga da bi dobili hranu

Post by Duminjo » 25 Aug 2023, 15:35

harlekin wrote: 25 Aug 2023, 15:27 Ovakve stvari pokazuju zast je Tito "ljudima od vjere" drzao labrnje zatvorene.Coek u rangu Tesle,ispred svog vremena.
Baš ih je dobro drzao zatvorene. Ni ohladio se u grobu nije, pocele labrnje raditi.

Bolje biti iskren ko ovaj i govoriti masi sta zeli cuti.

Makar ces biti kolko tolko spreman i znati s kim imas posla umjesto sto ces zvati JNA u pomoc.

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Širi se govor fra Mate Vincetića: Od migranata traži da se odreknu svog Boga da bi dobili hranu

Post by harlekin » 25 Aug 2023, 15:48

Duminjo wrote: 25 Aug 2023, 15:35
harlekin wrote: 25 Aug 2023, 15:27 Ovakve stvari pokazuju zast je Tito "ljudima od vjere" drzao labrnje zatvorene.Coek u rangu Tesle,ispred svog vremena.
Baš ih je dobro drzao zatvorene. Ni ohladio se u grobu nije, pocele labrnje raditi.

Bolje biti iskren ko ovaj i govoriti masi sta zeli cuti.

Makar ces biti kolko tolko spreman i znati s kim imas posla umjesto sto ces zvati JNA u pomoc.
Lik je odgovoran za djela dok zivi valjda,nece on bit odgovoran za budale kasnije,tad je pazio na ovakve labrnje i sve stimalo :kafa

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56122
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1972 times
Been thanked: 5839 times
Status: Offline

Re: Širi se govor fra Mate Vincetića: Od migranata traži da se odreknu svog Boga da bi dobili hranu

Post by Duminjo » 25 Aug 2023, 16:03

harlekin wrote: 25 Aug 2023, 15:48
Duminjo wrote: 25 Aug 2023, 15:35

Baš ih je dobro drzao zatvorene. Ni ohladio se u grobu nije, pocele labrnje raditi.

Bolje biti iskren ko ovaj i govoriti masi sta zeli cuti.

Makar ces biti kolko tolko spreman i znati s kim imas posla umjesto sto ces zvati JNA u pomoc.
Lik je odgovoran za djela dok zivi valjda,nece on bit odgovoran za budale kasnije,tad je pazio na ovakve labrnje i sve stimalo :kafa
Fala mu.

Ne ponovio se dabogda

User avatar
Sioux
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5162
Joined: 20 Nov 2021, 21:20
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 1271 times
Status: Offline

Re: Širi se govor fra Mate Vincetića: Od migranata traži da se odreknu svog Boga da bi dobili hranu

Post by Sioux » 25 Aug 2023, 16:36

Neče se nikad više ponoviti, bez brige..
Pogled Joca Vujičića

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56122
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1972 times
Been thanked: 5839 times
Status: Offline

Re: Širi se govor fra Mate Vincetića: Od migranata traži da se odreknu svog Boga da bi dobili hranu

Post by Duminjo » 25 Aug 2023, 16:41

Radije puhnem u jogurt.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120544
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7009 times
Been thanked: 7966 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Krokodil Behko » 21 Oct 2023, 09:38

online

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56122
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1972 times
Been thanked: 5839 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Duminjo » 07 Nov 2023, 23:46

Ne znam od kada je snimak. Komentari su svjezi


User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31742
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2698 times
Been thanked: 5167 times
Status: Offline

Re: BiH pred najezdom hiljada migranata

Post by Matan » 08 Nov 2023, 00:01

Boze sacuvaj, sta sve ide ka nama..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests