Izbori u BiH

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120553
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7010 times
Been thanked: 7966 times
Status: Online

Re: Treba li BiH slijediti praksu zemalja koje su uvele obavezno glasanje?

Post by Krokodil Behko » 24 Dec 2023, 15:15

Najvažnije je skeniranje listića.
ovo oko obaveznog izlaska na izbore, imalo bi smisla ako bi to bilo tako.
Ovako, koliko god da izađe, Dodik i Čović će to sve uredno pokrasti, pa će osvojiti i veće procente.
online

User avatar
Bobi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2302
Joined: 25 Sep 2020, 11:08
Has thanked: 479 times
Been thanked: 793 times
Status: Online

Re: Treba li BiH slijediti praksu zemalja koje su uvele obavezno glasanje?

Post by Bobi » 24 Dec 2023, 15:17

nemaš za koga glasat realno, kad pogledam onu listu sa svim imenima sve goli kriminalac ili ljenčina..od lijeva do desna, kontam da ako se ja pojavim na listi biti cu kao oni :D.
:gitara

User avatar
Bobi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2302
Joined: 25 Sep 2020, 11:08
Has thanked: 479 times
Been thanked: 793 times
Status: Online

Re: Treba li BiH slijediti praksu zemalja koje su uvele obavezno glasanje?

Post by Bobi » 24 Dec 2023, 15:18

ElTriconi wrote: 24 Dec 2023, 15:13 Trebaju placat glasove 🤗😊
Koliko tražiš :D ? Plaća Ramo :D.
:gitara

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96798
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34736 times
Been thanked: 21320 times
Contact:
Status: Online

Re: Treba li BiH slijediti praksu zemalja koje su uvele obavezno glasanje?

Post by Rum » 24 Dec 2023, 15:23

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14923
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Treba li BiH slijediti praksu zemalja koje su uvele obavezno glasanje?

Post by vila » 24 Dec 2023, 15:27

Bobi wrote: 24 Dec 2023, 15:17 nemaš za koga glasat realno, kad pogledam onu listu sa svim imenima sve goli kriminalac ili ljenčina..od lijeva do desna, kontam da ako se ja pojavim na listi biti cu kao oni :D.
Mislim da je upravo to najveci problem koji rezultira povećanjem neizlaznosti na izbore
Ali svakako mislim da bi to trebalo zakonski regulirati kao obavezu

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119878
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5717 times
Been thanked: 12321 times
Contact:
Status: Offline

Re: Treba li BiH slijediti praksu zemalja koje su uvele obavezno glasanje?

Post by Maja » 24 Dec 2023, 21:45

Meni se cini da najvise izlaze na izbore simpatizeri tri nac.stranke tj vjrv bi ostali imali sanse da svi glasaju

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27290
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14288 times
Been thanked: 14633 times
Status: Offline

Re: Treba li BiH slijediti praksu zemalja koje su uvele obavezno glasanje?

Post by ironman » 24 Dec 2023, 21:50

S druge strane.
Moze izlaznost bit 100%.
Ako se rezultat ne svidi "nekome" .
Znamo sta slijedi.
Ali za instituciju vanrednih izbora sam totalno za.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56122
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1972 times
Been thanked: 5839 times
Status: Online

Re: Izbori u BiH

Post by Duminjo » 25 Dec 2023, 21:57

Evo kakve izmjene Izbornog zakona predlaže SDA, Trojka i opozicija iz RS-a nemaju ništa protiv

Image

Posljednjeg radnog dana ove godine državni parlamentarci u Predstavničkom domu razmatrat će SDA-ov prijedlog izmjena Izbornog zakona Bosne i Hercegovine.


Kako trenutno stoje stvari, pored zastupnika iz SDA, ovaj prijedlog koji je pozdravila i Delegacija EU u BiH, podržat će i predstavnici Trojke (NiP, SDP i Naša stranka) i opozicija iz RS-a (SDS, PDP, Lista za pravdu i red). Glasovi protiv se očekuju iz SNSD-a i HDZ-a.

"Predloženim izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH se definišu mjere koje će, prije svega unaprijediti integritet izbornog procesa, a precizirane i mnoge odredbe Zakona koje su do sada tumačene na različite načine", rekao je za Klix.ba predlagač Šerif Špago (SDA).

Osim novih izbornih tehnologija (identifikacija birača putem otiska prsta, skeniranje lične isprave i optičko brojanje glasačkih listića), a na čemu je fokus javnosti, bitno je napomenuti da je predviđeno da predsjednike biračkih odbora i njihove zamjenike putem javnog poziva bira Centralna izborna komisija, da u sastavu biračkog odbora može biti samo jedan član iz jednog političkog subjekta, da će u žrijebanju za članove biračkog odbora moći učestvovati samo političke stranke-subjekti koji su imali mandate u zakonodavnim organima u prethodnom periodu , čime se u najvećoj mjeri sprečava 'trgovina' mjestima u Biračkom odboru i formiranje stranaka zbog 'trgovine mjestima u biračkim odborima'.

Također se predlaže i uvođenje instituta "mirovanja mandata" što znači da jedna osoba više neće biti u situaciji da je u mandatu i u zakonodavnom organu i u izvršnoj vlasti.

Također se smanjuje broj preferencija koje birač može dati kandidatima unutar jednog političkog subjekta na tri kandidata kao i druga rješenja koja su dobila pozitivna mišljenja Venecijanske komisije, OSCE i dr.

"Očekujem da se predložene Izmjene i dopune usvoje na sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH 29.12.2023. godine, a do kraja januara 2024. i u Domu naroda, kako bi smo ispunili 1. prioritet iz Mišljenja Evropske komisije te mogli opravdano očekivati da se u martu 2024. godine otvore pregovori sa BiH i ubrza naš put za članstvo u EU", dodao je Špago.


Šta se predlaže:

U prijedlgu teksta izmjena, između ostalog, predlažu se izmjene kada je u pitanju formiranje biračkih odbora na način da predsjednika i njegovog zamjenika imenuje, razrješava, vodi evidenciju, edukaciju, certifikaciju i ocjenjivanje Centralna izborna komisija BiH.

Dakle, prema ovom prijedlogu biračke odbore više ne bi imenovale stranke već CIK što bi trebalo voditi ka manjem miješanju stranaka u izborni proces odnosno manipulisanju glasovima.

"Predsjednik biračkog odbora i njegov zamjenik su nestranačke ličnosti i imenuju se nakon provedene javne procedure i prema kriterijumima utvrđenim zakonom i podzakonskim propisima Centralne izborne komisije BiH", navodi se u prijedlogu.

SDA predlaže i brojanje glasačkih listića upotrebom izborne tehnologije koja podrazumijeva čitače otiska prsta, čitače podataka sa ličnih identifikacionih dokumenata, optičkih skenera, sigurnosnih kamera itd.), metoda i postupaka koji se koriste u izbornom procesu te druga tehnička oprema;

"Centralna izborna komisija BiH utvrdit će procedure koje, osim ručnog brojanja, omogućavaju biračkim odborima brojanje glasačkih listića upotrebom izborne tehnologije i propisuje poseban obrazac u koji se upisuju rezultati ručnog brojanja.

Također se predlaže i izmjena Poglavlja 15 koje glasi "Finansiranje kampanje" u "Finansiranje političkih subjekata".

Pored svih finansijskih podataka o finansijskom stanju političke stranke ili nezavisnog kandidata predlaže se i otvaranje posebnog računa za finansiranej troškova izborne kampanje najkasnije s danom podnošenja prijave za ovjeru učešća na izborima.

Na taj račun se ne smiju primati druge uplate osim onih namijenjenih za finansiranje izborne kampanje niti se sredstva smiju koristiti za druge svrhe.

Potpuna primjena odredbi ovog zakona koje se odnose na uvođenje izbornih tehnologija (elektronsko brojanje glasačkih listića i elektronsku identifikaciju birača), ukoliko se usvoje izmjene Izbornog zakona, počela bi na Općim izborima u BiH 2026. godine.

"Predloženim izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH nastoje se otkloniti nepravilnosti u izbornom procesu koje su uočene prilikom održavanja izbora i na koje su u svojim izvještajima ukazivali Centralna izborna komisija BIH, Ured OSCE-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) i druge domaće i međunarodne organizacije koje se bave praćenjem izbornog procesa."

Predložene izmjene i dopune Izbornog zakona BiH predstavljale bi napredak u izbornom procesu, a odnose se, između ostalog, na tehnička pitanja, uvodenje novih pojmova i definicija radi pojašnjenja i dalje standardizacije tumačenja specifičnih odredbi Izbornog zakona, načina formiranja biračkih odbora i sprečavanja zloupotrebe izbora članova biračkih odbora, sprečavanje zloupotrebe javnih resursa u svrhe kampanje, stvaranje pretpostavki za uvodenje elektronske identifikacije birača i elektronskog brojanja glasova, uvodenje instituta mirovanja mandata, bolje kontrole vođenja kampanje, poboljšanje kontrole finansiranja kampanje i političkih stranaka, osiguravanje jednakosti glasova kroz reviziju granica izbornih jedinica, te povećanje iznosa kazni radi snažnijeg efekta odvraćanja od kršenja odredbi zakona.


klix.ba

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56122
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1972 times
Been thanked: 5839 times
Status: Online

Re: Izbori u BiH

Post by Duminjo » 25 Dec 2023, 22:00

Eto da ne bude samo kritika na racun SDA. Dobar prijedlog, pod uslovom da ne ostane na prijedlogu. Prilika da se SDA i Trojka u necemu sloze, imaju i opoziciju iz manjeg entiteta za ove promjene i misljenje EU pa ako bude stani pani, pritisnuti turistu da nametne.
HDZ i SNSD ce sigurno blokirati i vjedecemo kako i na sta ce ovo izaci.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Izbori u BiH

Post by Naseef Mushroom » 26 Dec 2023, 07:28

Sigurno ste čitali članak na Klixu gdje Murphy izjavljuje indirekno da je SDA kažnjena jer je se Bakir promijenio u negativnom smislu. Da on i ostali stranci i dalje imaju dobre odnose sa mnogim političarima iz SDA i da pamte odličnu saradnju sa rahmetli Sulejmanom Tihićem. Znači kritikuje samo Bakira a ne stranku.

Da li je to znak Bakiru da se SDA ima šansu vratiti u vlast pomoću stranaca ako on bude opet poslušan? I kako su god ubaciti Trojku u vlast da ih isto tako mogu opet izbaciti i uvesti SDA u vlast?
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120553
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7010 times
Been thanked: 7966 times
Status: Online

Re: Izbori u BiH

Post by Krokodil Behko » 26 Dec 2023, 09:46

Naseef Mushroom wrote: 26 Dec 2023, 07:28

Da li je to znak Bakiru da se SDA ima šansu vratiti u vlast pomoću stranaca ako on bude opet poslušan? I kako su god ubaciti Trojku u vlast da ih isto tako mogu opet izbaciti i uvesti SDA u vlast?

Nije nego je znak da on ode iz stranke, što bi i trebao učiniti.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37930
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2959 times
Been thanked: 2300 times
Status: Online

Re: Izbori u BiH

Post by Pasaga » 26 Dec 2023, 09:50

Krokodil Behko wrote: 26 Dec 2023, 09:46
Naseef Mushroom wrote: 26 Dec 2023, 07:28

Da li je to znak Bakiru da se SDA ima šansu vratiti u vlast pomoću stranaca ako on bude opet poslušan? I kako su god ubaciti Trojku u vlast da ih isto tako mogu opet izbaciti i uvesti SDA u vlast?

Nije nego je znak da on ode iz stranke, što bi i trebao učiniti.
More on,trebo je davno
No,zao mi Seke
Volio bi da ostane :pusi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Izbori u BiH

Post by Naseef Mushroom » 26 Dec 2023, 10:25

Krokodil Behko wrote: 26 Dec 2023, 09:46
Naseef Mushroom wrote: 26 Dec 2023, 07:28

Da li je to znak Bakiru da se SDA ima šansu vratiti u vlast pomoću stranaca ako on bude opet poslušan? I kako su god ubaciti Trojku u vlast da ih isto tako mogu opet izbaciti i uvesti SDA u vlast?

Nije nego je znak da on ode iz stranke, što bi i trebao učiniti.
Ja kao neko ko brani Bakira u mnogim postovima i za kojeg Bakir ne može nikada u istu rečenicu sa Dodikom i Čovićem ću samo na to reći: Slažem se sa tobom 100%.

Ništa mi ne bode toliko u oko kod SDA nakon izbora kao što me bode ta monotonija, kada ugledam da se i dalje ta četvorica istih Bakir, Genjac, Softić i Džaferović i dalje vode po sastancima.
Pa ako mu je vlast toliko draga, mogao je pustiti Šemsu da vodi a on da i dalje upravlja iz sjene, da bar bude iluzija da je došlo do neke promjene, ali nije mogao ni to.

Rezultati na izborima, gdje je SDA osvojila solidan broj glasova a Bakir izgubio dokazuje da narodu ipak ne smeta SDA kao stranka.

Ako ćemo dalje, više su NiP pa i SBB u prvoj sedmici svog osnivanja više okupili naroda nego Njihova Stranka ukupno u 10 godina postojanja :D.
Znači narod privlače više i bošnjačke stranke nego te pseudo-građanske.

Možda je do mene, ali meni se čini da ni Trojka nije strancima puno srcu bliska :oo

Za mene najvjerovatniji scenarij, ukoliko se sa Bakirom ništa ne desi, je da će Šemsudin Mehmedović i njegova nova stranka biti najvjerovatnija opcija.

Za mnoge Šemsine pljuvače, on ima za njih seljačku facu, ali bar nema onu lisičiju facu Konakovića i teško mi je zamisliti da bi se Šemso ovako ponašao na vlasti kao što se ponaša Konaković.
Uostalom, Šemso je dokazao više puta da ima muda o kojima i Konaković i Bakir mogu samo sanjati.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120553
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7010 times
Been thanked: 7966 times
Status: Online

Re: Izbori u BiH

Post by Krokodil Behko » 26 Dec 2023, 10:31

Naseef Mushroom wrote: 26 Dec 2023, 10:25
Krokodil Behko wrote: 26 Dec 2023, 09:46


Nije nego je znak da on ode iz stranke, što bi i trebao učiniti.
Ja kao neko ko brani Bakira u mnogim postovima i za kojeg Bakir ne može nikada u istu rečenicu sa Dodikom i Čovićem ću samo na to reći: Slažem se sa tobom 100%.

Ništa mi ne bode toliko u oko kod SDA nakon izbora kao što me bode ta monotonija, kada ugledam da se i dalje ta četvorica istih Bakir, Genjac, Softić i Džaferović i dalje vode po sastancima.
Pa ako mu je vlast toliko draga, mogao je pustiti Šemsu da vodi a on da i dalje upravlja iz sjene, da bar bude iluzija da je došlo do neke promjene, ali nije mogao ni to.

Rezultati na izborima, gdje je SDA osvojila solidan broj glasova a Bakir izgubio dokazuje da narodu ipak ne smeta SDA kao stranka.

Ako ćemo dalje, više su NiP pa i SBB u prvoj sedmici svog osnivanja više okupili naroda nego Njihova Stranka ukupno u 10 godina postojanja :D.
Znači narod privlače više i bošnjačke stranke nego te pseudo-građanske.

Možda je do mene, ali meni se čini da ni Trojka nije strancima puno srcu bliska :oo

Za mene najvjerovatniji scenarij, ukoliko se sa Bakirom ništa ne desi, je da će Šemsudin Mehmedović i njegova nova stranka biti najvjerovatnija opcija.

Za mnoge Šemsine pljuvače, on ima za njih seljačku facu, ali bar nema onu lisičiju facu Konakovića i teško mi je zamisliti da bi se Šemso ovako ponašao na vlasti kao što se ponaša Konaković.
Uostalom, Šemso je dokazao više puta da ima muda o kojima i Konaković i Bakir mogu samo sanjati.


Vrijeme je za promjene.
Možda je taj Bakir i dobar, ali predugo je na sceni i trebao je pustiti drugima vlast.
Ne kažem da Čampare nešto valjaju, ali bilo je mnogo odlazaka i neki su sigurno nešto vrijedili.
Na ovaj način, samo bezveze fragmentira ionako razbijenu bošnjačku političku scenu, stvaraju se nove stranke i više se ne zna čiji je u čijoj.
online

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: Izbori u BiH

Post by Masamune » 26 Dec 2023, 11:26

Ne da mu žena da je napusti. Prijeti razvodom :mmm
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Izbori u BiH

Post by Naseef Mushroom » 26 Dec 2023, 11:32

Krokodil Behko wrote: 26 Dec 2023, 10:31
Naseef Mushroom wrote: 26 Dec 2023, 10:25
Ja kao neko ko brani Bakira u mnogim postovima i za kojeg Bakir ne može nikada u istu rečenicu sa Dodikom i Čovićem ću samo na to reći: Slažem se sa tobom 100%.

Ništa mi ne bode toliko u oko kod SDA nakon izbora kao što me bode ta monotonija, kada ugledam da se i dalje ta četvorica istih Bakir, Genjac, Softić i Džaferović i dalje vode po sastancima.
Pa ako mu je vlast toliko draga, mogao je pustiti Šemsu da vodi a on da i dalje upravlja iz sjene, da bar bude iluzija da je došlo do neke promjene, ali nije mogao ni to.

Rezultati na izborima, gdje je SDA osvojila solidan broj glasova a Bakir izgubio dokazuje da narodu ipak ne smeta SDA kao stranka.

Ako ćemo dalje, više su NiP pa i SBB u prvoj sedmici svog osnivanja više okupili naroda nego Njihova Stranka ukupno u 10 godina postojanja :D.
Znači narod privlače više i bošnjačke stranke nego te pseudo-građanske.

Možda je do mene, ali meni se čini da ni Trojka nije strancima puno srcu bliska :oo

Za mene najvjerovatniji scenarij, ukoliko se sa Bakirom ništa ne desi, je da će Šemsudin Mehmedović i njegova nova stranka biti najvjerovatnija opcija.

Za mnoge Šemsine pljuvače, on ima za njih seljačku facu, ali bar nema onu lisičiju facu Konakovića i teško mi je zamisliti da bi se Šemso ovako ponašao na vlasti kao što se ponaša Konaković.
Uostalom, Šemso je dokazao više puta da ima muda o kojima i Konaković i Bakir mogu samo sanjati.


Vrijeme je za promjene.
Možda je taj Bakir i dobar, ali predugo je na sceni i trebao je pustiti drugima vlast.
Ne kažem da Čampare nešto valjaju, ali bilo je mnogo odlazaka i neki su sigurno nešto vrijedili.
Na ovaj način, samo bezveze fragmentira ionako razbijenu bošnjačku političku scenu, stvaraju se nove stranke i više se ne zna čiji je u čijoj.
Evo i meni smeta npr. ova izjava Sebije
Sebija Izetbegović o hapšenju Mehmedagića: Izdržat će Osman i ovo
Ne smeta mi uopšte njena podrška Mehmedagiću i kada vidim kako su HDZovci i SNSDovci nedodirljivi, branit ću ga iz inata, ali način kako je izjavila “Izdržat će Osman i ovo” kao da jarani pričaju na kahvi.

Ili se moraju osloboditi tog mentaliteta ili se stranka mora osloboditi tih članova ali kako izgleda, lakše je se moglo prije 25 godina izglasati da rahmetli Alija napusti stranku nego ovi danas.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27290
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14288 times
Been thanked: 14633 times
Status: Offline

Re: Izbori u BiH

Post by ironman » 26 Dec 2023, 11:34

Inat je zajebana stvar.
A i on sam je svjestan da je davno bilo vrijeme za penziju. Pravu penziju.
Da budem iskren.
Ne vidim ja lidera u Bosnjaka.
Nekog ko bi imao muda napokon stat ns liniju svima.
I koji bi bio spreman izgubit izbore zarad veceg dobra.
Mozda se ukaze neko mladji.
Mali Cidic je fenomenalan insan i visr nego potkovan znanjem.
Ali mlad.
Ne znam..
Semso?
Nisam nikad bio fan.
Da budem iskren.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27290
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14288 times
Been thanked: 14633 times
Status: Offline

Re: Izbori u BiH

Post by ironman » 26 Dec 2023, 11:47

A glede izbora
Svi zajedno smo gurnuli glavu u pijesak kad je Smit blokirao Ustav na 24h.
Da bi u vlast postavio podobne.
Neki od nas su gurnuli glavu u pijesak jer mrze sda. Neki opet zbog razloga koji je fudo lijepo opisao kao boliqrc.
Neki jer i nemaju pojma da su tim potezom stranci napokon pokazali sta jd ovdje glavni problem.
A spomenuo sam to par puta.
Mjesec i zvijezda.
To je jedini i iskljucivo problem.
I zato nas se mora drzat pod kontrolom.
Jer natalitet .
Ne moze se dopustiti da vladamo svojom sudbinom. Jer bi onda mogli pomisliti da vladamo i drzavom u kojoj smo vecinski narod. A to je nedopustivo na ovim koordinatama.
Nema to veze sa sda,bakirom ili bilo kojim politicarom,crnom listom ili osmicom..
Naravno da cemo nastavit zmirit na ovo i informisat se iz avaza ..
Sad but true.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Izbori u BiH

Post by Naseef Mushroom » 26 Dec 2023, 14:18

ironman wrote: 26 Dec 2023, 11:47 A glede izbora
Svi zajedno smo gurnuli glavu u pijesak kad je Smit blokirao Ustav na 24h.
Da bi u vlast postavio podobne.
Neki od nas su gurnuli glavu u pijesak jer mrze sda. Neki opet zbog razloga koji je fudo lijepo opisao kao boliqrc.
Neki jer i nemaju pojma da su tim potezom stranci napokon pokazali sta jd ovdje glavni problem.
A spomenuo sam to par puta.
Mjesec i zvijezda.
To je jedini i iskljucivo problem.
I zato nas se mora drzat pod kontrolom.
Jer natalitet .
Ne moze se dopustiti da vladamo svojom sudbinom. Jer bi onda mogli pomisliti da vladamo i drzavom u kojoj smo vecinski narod. A to je nedopustivo na ovim koordinatama.
Nema to veze sa sda,bakirom ili bilo kojim politicarom,crnom listom ili osmicom..
Naravno da cemo nastavit zmirit na ovo i informisat se iz avaza ..
Sad but true.
Pa pogledaj samo komentare na drugim forumima i portalima.
Od vječite borbe protiv SDA-HDZ-SNSD preimenovala je se borba u borbu protiv SDFA (ako slučajno neko ne zna, to je mix SDA i DF). Ne samo to, sada kada neko napomene “Ali šta bi sa našom borbom protiv SDA, HDZ i SNSD? Što se šuti sada o HDZ i SNSD?” odmah ga počaste sa SDFA botom.
Ako popljuje ponovo SDA, onda je “E onda si samo DF bot”.

Pominje se samo kako su nas SDFA pljačkali 30 godina iako DF tada nije ni postojao, iako je Komšić bio dugo u SDPu a većina NiPovaca je bilo tih 30 godina u SDA pa su nas onda po toj logici NiPovci isto krali. Ali ne, to je bio ustvari SDP Komšić sa strankom koja tek postoji 10 godina :D.

Rom Dervo Sejdić, Jevrej Jakob Finci, Muhamed Gračić koji ima pravo u demokratskom društvu da se zove Dennis, Azra Zornić koja se želi izjašnjavati Bosankom a ne Bošnjakinjom. Sve su to bili nedavno heroji tzv. građana koji su bili simbol za borbu za građansku državu, koji su bili personifikacija i nada za građansku državu, su preko noći nestali. Ili se više ne pominju ili im se sada rugaju.

Kao da smo legli spavati i probudili se u nekoj alternativnoj realnosti. Govorimo o novom svjetskom poretku a od izborne noći stvorio je se novi bosanski poredak.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120553
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7010 times
Been thanked: 7966 times
Status: Online

Re: Izbori u BiH

Post by Krokodil Behko » 26 Dec 2023, 15:52

Naseef Mushroom wrote: 26 Dec 2023, 11:32
Krokodil Behko wrote: 26 Dec 2023, 10:31



Vrijeme je za promjene.
Možda je taj Bakir i dobar, ali predugo je na sceni i trebao je pustiti drugima vlast.
Ne kažem da Čampare nešto valjaju, ali bilo je mnogo odlazaka i neki su sigurno nešto vrijedili.
Na ovaj način, samo bezveze fragmentira ionako razbijenu bošnjačku političku scenu, stvaraju se nove stranke i više se ne zna čiji je u čijoj.
Evo i meni smeta npr. ova izjava Sebije
Sebija Izetbegović o hapšenju Mehmedagića: Izdržat će Osman i ovo
Ne smeta mi uopšte njena podrška Mehmedagiću i kada vidim kako su HDZovci i SNSDovci nedodirljivi, branit ću ga iz inata, ali način kako je izjavila “Izdržat će Osman i ovo” kao da jarani pričaju na kahvi.

Ili se moraju osloboditi tog mentaliteta ili se stranka mora osloboditi tih članova ali kako izgleda, lakše je se moglo prije 25 godina izglasati da rahmetli Alija napusti stranku nego ovi danas.

Pa i jesu oni jarani. Otuda svi problemi, za tu stranku.
Ne bi se ovoliko stranci naoštrili za trojku, da SDA nije ovakav.
Bakir mora otići, a neće. Izabran je na kongresu i gledaćemo ga još 4-5 godina.
online

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests