Izbori u BiH

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4411 times
Status: Offline

Re: Novu državnu vlast činit će stranke Osmorke, SNSD i HDZ

Post by Taare » 15 Dec 2022, 23:17

Krokodil Behko wrote: 15 Dec 2022, 21:57 Znači, ovi što su tvrdili kako nam je bolje otcijepiti se sa svojim hisetom, dobili su odgovor.
Nema otcjepljenja, nego će nas porobiti (već jesu) sluge da im budemo, mada nas je 55% i nosimo 70% privrednih aktivnosti.

U slučaju da nam naumpadne neka mini-Bosna (muslimanska), samo bi ih pustili s lanca na nas.
Pa neka ih puste s lanca. Taman da riješimo sve probleme.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 38034
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 3016 times
Been thanked: 2340 times
Status: Offline

Re: Novu državnu vlast činit će stranke Osmorke, SNSD i HDZ

Post by Pasaga » 16 Dec 2022, 05:01

ovoj nakaradnoj odluci svabe,na kojoj mu zamjera sav posten svjet
uradjeno je dovoljno zla drzavi
dat je legitimitet necemu nakaradnom,neprirodnom
bojim se da to niko neispravi
sad kad budu pisali ustav,tamo u rvackoj,srbiji..
tek cemo da padamo u bandak..
...bit ce sve uzalud
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Bosnia_Nord
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 812
Joined: 18 May 2022, 23:28
Has thanked: 89 times
Been thanked: 184 times
Status: Offline

Re: Novu državnu vlast činit će stranke Osmorke, SNSD i HDZ

Post by Bosnia_Nord » 16 Dec 2022, 07:33

insomnia wrote: 15 Dec 2022, 20:13 😂
Ti il poprilicno lose trolas il opet imas neki skol u razvoju
I ja kontam :zubi :zubi
Morao sam 2x da pročitam šta je napisao, pogotovo prva rečenia :zubi

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12907
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Novu državnu vlast činit će stranke Osmorke, SNSD i HDZ

Post by carobnjak N » 16 Dec 2022, 07:53

da je to samo prva rečenica...ti ništa ne kontaš
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 97260
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 35218 times
Been thanked: 21659 times
Contact:
Status: Offline

Re: Novu državnu vlast činit će stranke Osmorke, SNSD i HDZ

Post by Rum » 16 Dec 2022, 12:38

FB_IMG_1671190687268.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 97260
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 35218 times
Been thanked: 21659 times
Contact:
Status: Offline

Re: Novu državnu vlast činit će stranke Osmorke, SNSD i HDZ

Post by Rum » 16 Dec 2022, 12:44

FB_IMG_1671191059611.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 97260
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 35218 times
Been thanked: 21659 times
Contact:
Status: Offline

Re: Novu državnu vlast činit će stranke Osmorke, SNSD i HDZ

Post by Rum » 16 Dec 2022, 14:52

Dodik, Čović i Nikšić.
FB_IMG_1671198734740.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11879
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2940 times
Been thanked: 2623 times
Status: Offline

Re: Novu državnu vlast činit će stranke Osmorke, SNSD i HDZ

Post by Naseef Mushroom » 16 Dec 2022, 15:47

Rudolph wrote: 16 Dec 2022, 12:44 Image
Ne, ovo je izraz lica kada ga Zapad kupi da obavi zadatak u korist HDZ i SNSD, pa kada se te dvije stranke počnu šprdati sa njim jer su toliko dobili pa im je više i svejedno što je preofirno, on upućuje očajnički pogled u kamere prema tim istim strancima. Tipični pogled “Pa nismo se tako dogovorili, pa nije se to moralo baš tako ponašati”.
Ovaj pogled Nikšića sve govori. Jedno je htjeti prodati dušu, to može svako reći da može, ali drugo je kada to stvarno uradiš i postaneš svjestan toga.

Isto je jedno kada nešto ovako uradiš ali to lijepo upakuješ, pa druga i treća strana to prezentiraju kao svi su negdje dobili i izgubili, gdje postoji jedna vrsta međusobnog poštovanja i autoriteta a drugo je kada dođeš, ismijavaju tvoje izjave, ponašaju se prema tebi kao da si neki papčić koji je došao da prepiše mangupima vozilo.

Nikšić je uvijek imao pogled uspavane osobe, nikada nije imao ovakav pogled. To opisuje sve koliko je ustvari sati, samo neki ne žele to vidjeti.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9720 times
Status: Offline

Re: Novu državnu vlast činit će stranke Osmorke, SNSD i HDZ

Post by insomnia » 16 Dec 2022, 15:53

Manje bi stete Babo napravio da su ga postavili
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120756
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 8089 times
Status: Online

Re: Novu državnu vlast činit će stranke Osmorke, SNSD i HDZ

Post by Krokodil Behko » 16 Dec 2022, 16:20

Naseef Mushroom wrote: 16 Dec 2022, 15:47 on upućuje očajnički pogled u kamere

Pa nije baš očajnički. Neki sa FTV su ga pitali, šta bi s NATO putem, a on se naljutio i najavio čistku na FTV
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120756
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 8089 times
Status: Online

Re: Novu državnu vlast činit će stranke Osmorke, SNSD i HDZ

Post by Krokodil Behko » 16 Dec 2022, 16:20

Borba protiv korupcije je počela.
online

User avatar
Arthur Dent
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12376
Joined: 11 Oct 2022, 21:14
Has thanked: 807 times
Been thanked: 5557 times
Status: Offline

Re: Novu državnu vlast činit će stranke Osmorke, SNSD i HDZ

Post by Arthur Dent » 16 Dec 2022, 16:30

Krokodil Behko wrote: 16 Dec 2022, 16:20 Borba protiv korupcije je počela.
:D. i ti cijenis crni humor! zer gut! :oo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 38034
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 3016 times
Been thanked: 2340 times
Status: Offline

Re: Novu državnu vlast činit će stranke Osmorke, SNSD i HDZ

Post by Pasaga » 17 Dec 2022, 18:36

Krokodil Behko wrote: 16 Dec 2022, 16:20 Borba protiv korupcije je počela.
sve lijepo napisano
luxsus prikazano,luxsuz umotano,od strane politicara u pokusaju


http://patriote-bosne.com/vijesti/ko-je ... srmmq279fk
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120756
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 8089 times
Status: Online

Re: Izbori u BiH

Post by Krokodil Behko » 25 Dec 2022, 00:02

DRAGAN BURSAĆ: "U narednom izbornom ciklusu da se uvede tombola umjesto izbora. Prvo, niko neće biti prevaren, a drugo..."

Piše: Dragan BURSAĆ (Autonomija)

Predlažem da se u narednom izbornom ciklusu uvede tombola umjesto izbora. Prvo, niko neće biti prevaren, a drugo, mnogo je jeftinije. Što znači bubanj, u bubanj kinder jaja sa imenima kandidata od opštine, preko kantona do entiteta i države, pa koga izvučemo. I znate šta, kako god da se završi, gore od ovog sad ne može!

Izložio sam par puta svoju izbornu teoriju pa ću je ponoviti još jednom u zvaničnoj, pisanoj formi. Svima je poznato da smo izmjenama Izbornog zakona u BiH, a koje je baš u izbornoj noći nametnuo visoki predstavnik Kristijan Šmit dobili jedno veliko NIŠTA. Zapravo, nije to ni ništa, dobili smo postizbornu konfuziju kakva se ne pamti od rata na ovamo.


Glasanje u magli

Do zadnjeg časa se nije znalo (niti se još uvijek zna, a izbori su bili prije dva mjeseca) koliki broj delegata je potreban za pojedine nacionale klubove, ko su ti delegati, kako se biraju, kakve su kvote i procenti i iz kojih partija oni dolaze, mobiliše li ih samo kvota ili snaga glasova ili pak kanton ili entitet… Magla jedna neopisiva!

U ionako prekomplikovanom izbornom sistemu u BiH, gdje je nacionalno uvijek ispred ljudskog i građanskog, komplikacija je otišla toliko daleko da ni ljudi iz CIK-a (Centralne izborne komisije) nisu posve sigurni kako, kad i zbog čega implementirati baš te i takve izborne rezultate.

Dakle, imamo slučaj, a imali smo ih i imaćemo ih još, kad doslovno lutrija, preciznije kuglice, one žute iz kinder jajeta, odluče ko će naredne četiri godine participirati u izvršnoj vlasti moje zemlje.

Da vas podsjetim, 7. decembra ove godine, famozna CIK-ova lutrija konačno je i završena, a izvučeno CIK-ovo kinder jaje je pokazalo – SDA će imati 13 delegata u Domu naroda FBiH. Time će SDA jedina iz Kluba Bošnjaka moći predložiti kandidata za potpredsjednika FBiH. A moglo je biti i drugačije da je izvučeno kinder jaje za Osmorku.

Najjednostavnije rečeno, u situacijama kad je jednak broj glasova za dvije oportune opcije, po novom Izbornom zakonu dešava se – da, tombola.


Da, dobro ste pročitali

Ovo pokazuje koliko su nametnute Šmitove odluke nakaradne, ali i otvara čitav jedan novi horizont mogućnosti, koji ću vam opisati u daljem tekstu, a tiče se nečeg u čemu će BiH biti, po svemu sudeći, pionir.

Kad je bal, neka je izborni maskenbal

Nakon što sam saznao na koji način se primjenjuje novi Izborni zakon, dakle uz pomoć tombole i kinder jaja, napisao sam ukratko ovo:

Znači, predlažem da se do kraja implementira Šmitov Izborni zakon i da se u narednom izbornom ciklusu uvede tombola, odnosno lutrija umjesto glasačkog procesa.

Prvo, niko neće biti prevaren, a drugo, mnogo je jeftinije od izbora. Što znači bubanj, u bubanj i kinder jaja sa imenima kandidata od opštine, preko kantona do entiteta i države. Napisati uz kandidata funkciju koju bi obavljao i stranku (ako je to uopšte važno) u kojoj je isti. Uz bubanj može hostesa, host ili visoki predstavnik, nebitno je.

Ovim se briše bilo kakva mogućnost postizborne manipulacije, jer se na koncu sve svodi na sreću (naravno treba obratiti pažnju oko mahinacija sa tombolom ili teškim ili zagrijanim kuglicama, ali bih to prepustio kockarskim profesionalcima. Ionako nam je kockarsko-kladioničarski sektor najjači i najprofesionalniji u regionu. Drugo, još važnije građani mogu da se u nedjeljno oktobarsko popodne okupe oko TV-a i potpuno rasterećeni promatraju izbornu tombolu, bez teških riječi i zle krvi.

Treće, a bitno je za kladioničarski profesionalni lobi, građani mogu, prije samih rezultata, da se klade u kladionicama ko će biti izvučen, ili čak da kupe tikete od državne lutrije – nešto kao politički loto. Onda mogu popunjavati tikete sa sretno izvučenim političarkama i političarima, a mogu nešto i zaraditi ako imaju sreće pa pogode.

Da ponovim, bubanj da se čuva u trezoru po nadzorom specijalaca. Izvlačenje je, kažem, prve oktobarske nedjelje 2024. za lokalne izbore, preciznije za tombolu na lokalu. Rezultati se priznaju odmah u realnom vremenu, a kandidati počinju obnašati funkcije sedam dana nakon izvlačenja iz bubnja. I ćao zdravo!


Za sve one koji misle da sam neozbiljan

-Za sve vas koji mislite da sam neozbiljan, pogledati pod – Trenutno postizborno stanje u državi.

-Za sve vas koji mislite da sam neozbiljan pogledati pod Šmitove odluke, koje se svode ili na preglasavanje ili na pomenutu tombolu.

-Za sve vas koji mislite da sam neozbiljan, zapitajte sa da li je ozbiljnije ono što sad gledate i to za ogromne novce koje baš vi dajete u izbornom procesu.

-Za sve vas koji mislite da sam neozbiljan, razmislite da li je moguća bilo kakva promjena bez tombole, pošto nam demokratija ne ide i svodi se na repetitivnu tiraniju istih ljudi.

-Za sve vas koji mislite da sam neozbiljan, pogledajte političare, kojima su nazivi parija ili ideološki interesi, a pogotovo interesi naroda jedna smiješna, neozbiljna pišurija, koju mijenjaju kao fudbaler čarape.

(Za okladu, recite mi najnoviji pun naziv Dodikove parije, ali bez guglanja, jer i Dodiku je nebitno, pa što bi vama bilo bitno)

E sad, pamet u glavu pa u nabavku kvalitetnih kinder jaja, koja se ne mogu grijati ili hladiti, pa zbaviti bubanj, hosta, hostesu i seksualno neutralno biće zarad džender senzitivnosti, pa pred male ekrane; onda imena svih željnih vlasti na papiriće, pa u kinder jaja i veselo.

I znate šta, kako god da se završi, gore od ovog sad ne može! Kad je bal, neka bude maskenbal. Poštenije je!
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86409
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1656 times
Status: Offline

Re: Izbori u BiH

Post by Mutevelija » 15 Apr 2023, 10:17


Bećirović uči fatihu
Posmatraču mog posta.
Jednaki smo mi skoro oba.
Ja sam juče bio takav
Ti ćeš sutra biti ovakav.
🍉🍉🍉🍉

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4411 times
Status: Offline

Re: Izbori u BiH

Post by Taare » 15 Apr 2023, 10:56

Nismo mogli izabrati boljeg za funkciju člana predsjedništva.
Svi mi se morete obratit

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27620
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14525 times
Been thanked: 14915 times
Status: Offline

Re: Izbori u BiH

Post by ironman » 15 Apr 2023, 14:12

Evo ga po treci ili cetvrti puta je siguran da ce zaobici Lendu i formirati vladu federacije sa letecim cirkusom monty pythona iliti muslimanima koje je kao sto je obecao s dodikom njih dvojica odaberu.
I sad jos ima informacije koje ne moze dijeliti. Osim sto se otvoreno kaze da Smit moze djelovati samo i jedino tako da se Lendu pobrise i to samo sad a za izbore 2026 niposto..
U medjuvremenu nip,sdp i odroni iz ns dove redovno u to ime.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 38034
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 3016 times
Been thanked: 2340 times
Status: Offline

Re: Izbori u BiH

Post by Pasaga » 15 Apr 2023, 15:22

ironman wrote: 15 Apr 2023, 14:12 Evo ga po treci ili cetvrti puta je siguran da ce zaobici Lendu i formirati vladu federacije sa letecim cirkusom monty pythona iliti muslimanima koje je kao sto je obecao s dodikom njih dvojica odaberu.
I sad jos ima informacije koje ne moze dijeliti. Osim sto se otvoreno kaze da Smit moze djelovati samo i jedino tako da se Lendu pobrise i to samo sad a za izbore 2026 niposto..
U medjuvremenu nip,sdp i odroni iz ns dove redovno u to ime.
jaro,ovo je skidanje glave,cjelom dunjaluku svebosanskom

citam,pratim,ibretim se
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 120291
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5827 times
Been thanked: 12710 times
Contact:
Status: Offline

Treba li BiH slijediti praksu zemalja koje su uvele obavezno glasanje?

Post by Maja » 24 Dec 2023, 15:08

Image

Turska, Egipat, Grčka, Australija i Italija neke su od zemalja koje imaju uveden instrument obaveznog glasanja. Kada je riječ o našoj državi pravo glasa na izborima ima svaki punoljetan građanin, međutim njegov izlazak na izbore nije obavezan niti zakonski uslovljen.
Zagovornici obaveznog glasanja kažu da bi se uvođenjem ove izmjene u Izborni zakon BiH spriječila krađa glasova, odnosne glasanje umrlih te bi povjerenje građana u izborne rezultate bilo veće.

Zbog sumnje u vjerodostojnost rezultata glasanja mnogi građani BiH uopće ne izađu na izbore.

Australija je glasanje učinila obaveznim nakon pada izlaznosti na izborima 1922. godine. Danas je glasanje obavezno za sve građane u dobi od 18 godina ili više, a oni koji se ne pojave i dužni su platiti novčanu kaznu.

U BiH je situacija takva da na izbore izađe nešto više od 50 posto ukupnog broja registrovanih birača.

O ovoj temi smo razgovarali sa Zlatiborkom Popov-Momčilović, profesoricom političkih nauka na Univerzitetu Istočno Sarajevo.

Na naše pitanje koliko se zapravo kosi institut obaveznog glasanja s demokratijom odgovara da sve zavisi od interpretacije.

Iako se obavezno glasanje koristi u otprilike 20 zemalja podsjeća da se u većini zemalja sa razvijenom demokratijom ne koristi.

"Također, kako je kod nas uvijek problem u sprovođenju zakona, veliko je pitanje kako bi se takva jedna odredba sprovodila. Lično sam mišljenja da građani imaju pravo da ne izađu na izbore, što je legitiman oblik slanja političke poruke. Izbori su svakako samo jedan od segmenata političke participacije", objašnjava Popov-Momčilović.

Ukazuje da se bez redovnog praćenja političkih sadržaja i zbivanja, pokušaja uticanja na rad i djelovanje izabranih predstavnika, članstva u udruženjima, učešća u protestima ne može govoriti o participativnoj političkoj kulturi.

"Naglasak treba staviti na uvođenje savremenih tehnologija za sprovođenje i praćenje izbora i na transparentnost izbornog procesa, s obzirom da više od 2/3 građana kod nas izbore smatra neregularnim. Jačanjem transparentnosti bi se bar delom prevazišle ove negativne percepcije i eventualno došlo do veće izlaznosti", zaključuje Popov-Momčilović.

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37833
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 26007 times
Been thanked: 4846 times
Status: Offline

Re: Treba li BiH slijediti praksu zemalja koje su uvele obavezno glasanje?

Post by ElTriconi » 24 Dec 2023, 15:13

Trebaju placat glasove 🤗😊
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: HAVANA and 1 guest