Benjamina Karić (SDP) je nova gradonačelnica Sarajeva

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18024
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4103 times
Been thanked: 5653 times
Status: Offline

Re: Benjamina Karić (SDP) je nova gradonačelnica Sarajeva

Post by Vanilla » 23 Nov 2023, 21:47

Ja ti bas ne volim razgovarati sa nervoznim i umisljenim osobama, jos manje da cu se sloziti s njima.

Ti, svakako, nemoj sta zamjeriti, nastavi...
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Benjamina Karić (SDP) je nova gradonačelnica Sarajeva

Post by Lavlje_srce » 23 Nov 2023, 21:51

Vanilla wrote: 23 Nov 2023, 21:47 Ja ti bas ne volim razgovarati sa nervoznim i umisljenim osobama, jos manje da cu se sloziti s njima.

Ti, svakako, nemoj sta zamjeriti, nastavi...
Kad ponestane argumenata, tu je staro dobro licno vrijedjanje. :ok Iznenadjuje me da si i do sad izdrzala da ne pokazes nemoc (bilo je naznaka u onom sto si mi dozvolila da otvorim vrata kad mi je neko pozvonio :inasab). Mah, mah, vidimo se na temama o noktima.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119884
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5717 times
Been thanked: 12326 times
Contact:
Status: Offline

Re: Benjamina Karić (SDP) je nova gradonačelnica Sarajeva

Post by Maja » 23 Nov 2023, 22:16

Lavlje_srce wrote: 23 Nov 2023, 20:05
Sioux wrote: 23 Nov 2023, 20:02 Lavlje podržava ugriscid u regiji..
Sta podrzavam? :rol

Ja podrzavam pamet i 'uzdaj se u se i u svoje kljuse'. Ovim sto iz Austrije i Svedske podrzavaju Palestinu (ali iskljucivo na bosanskom forumu) lijep pozdrav.
Neko je nekad podrzao i nas kad smo bili u ratu. Od drzavnog vrha mnogih zemalja do onog lika iz Engleske sto se sam zapalio. Ili treba prati ruke od Ukrajine, Palestine i pustiti da se poubijaju. Naravno da se treba o tome pricati i dici glas protiv zlocina i zlocinaca, bez obzira o kome se radi.
Ako je dala podrsku Palestini, nije nista otela BH narodu.
I naravno da treba dijeliti baklave i pricati s obicnim ljudima. Kako ce znati koje su potrebe malih ljudi ako nema kontakta s njima. A bgm i kao politicarka donosila je dobre odluke. Stavise, ona mi je jedina politicarka koja misli svojom glavom. Sve ostale su samo marionete svojih stranaka.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119884
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5717 times
Been thanked: 12326 times
Contact:
Status: Offline

Re: Benjamina Karić (SDP) je nova gradonačelnica Sarajeva

Post by Maja » 23 Nov 2023, 22:22

Lavlje_srce wrote: 23 Nov 2023, 20:09 Jedna od osnovnih stvari koje covjek u zivotu treba nauciti je - razlika izmedju onoga na sto moze uticati i onoga na sto ne moze. Kao i koliko kao individua moze.
Pritisak mase i javnosti moze cuda uciniti.
Ako jedan covjek gadja jajim a parlament, ne da nece nista postici, nego ce ga i policija privesti. Ali ako hiljade ili stotine ljudi dodju s njim, e bgm to vec ima efekta.
Isto tako za Palestinu. Ko da bi ono Netanjahu krme uopste uzimalo u obzir bilo kakvo primirje da nisu protesti sirom svijeta.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Benjamina Karić (SDP) je nova gradonačelnica Sarajeva

Post by Lavlje_srce » 23 Nov 2023, 22:34

Maja wrote: 23 Nov 2023, 22:16Neko je nekad podrzao i nas kad smo bili u ratu. Od drzavnog vrha mnogih zemalja do onog lika iz Engleske sto se sam zapalio. Ili treba prati ruke od Ukrajine, Palestine i pustiti da se poubijaju. Naravno da se treba o tome pricati i dici glas protiv zlocina i zlocinaca, bez obzira o kome se radi.
Ako je dala podrsku Palestini, nije nista otela BH narodu.
I naravno da treba dijeliti baklave i pricati s obicnim ljudima. Kako ce znati koje su potrebe malih ljudi ako nema kontakta s njima. A bgm i kao politicarka donosila je dobre odluke. Stavise, ona mi je jedina politicarka koja misli svojom glavom. Sve ostale su samo marionete svojih stranaka.
To hoce li se oni poubijati apsolutno ne ovisi od bilo kog glasa iz BiH, ukljucujuci drzavni nivo. Ne mogu shvatiti da to tebi nije jasno jer mislim da ti inteligencije ne manjka. Tom Englezu sto se zapalio pred britanskim Parlamentom se ni imena ne sjecas i vecina se ne sjeca. Graham Bamford se zvao.

Napravila je sebi problem. Problem koji moze i hoce imati drzavne reperkusije.

Moze ili dijeliti baklave (citaj ulagivati se narodu) ili se mijesati u najzapaljiviji problem na svjetskoj razini (Izrael-Palestina). Zasto suti njihova okolina? Zasto sute mnogo mocniji od Bosnice? Sigurna sam da Bogic Bogicevic ne bi pravio ovakve diplomatske gafove. E moja Majo...ne mogu pisati sve sto mislim jer znam da internet nije sigurna platforma, pa cu ovdje stati.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119884
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5717 times
Been thanked: 12326 times
Contact:
Status: Offline

Re: Benjamina Karić (SDP) je nova gradonačelnica Sarajeva

Post by Maja » 23 Nov 2023, 22:44

Pa dobro kakve ce posljedice izazvati njena podrska Palestine. Evo i bosanski jevreji su dosli da je podrze. Sto smo to mi bitni drzavi Izrael pa da se bavi izjavama gradonacelnice.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Benjamina Karić (SDP) je nova gradonačelnica Sarajeva

Post by Lavlje_srce » 23 Nov 2023, 22:50

Maja wrote: 23 Nov 2023, 22:44 Pa dobro kakve ce posljedice izazvati njena podrska Palestine. Evo i bosanski jevreji su dosli da je podrze. Sto smo to mi bitni drzavi Izrael pa da se bavi izjavama gradonacelnice.
Bitnije pitanje od toga pitanja zasto smo mi njima bitni je - zasto mi nista od njih nismo naucili nakon naseg pogroma? Prodje 30 godina. Zasto smo im bitni nisam sigurna, ali sam sigurna da je Jerusalem Post objavio sliku iz Zenice na kojoj se gazi izraelska zastava, a forumas je postavio na susjednoj temi. Mislim da su oni sebi dali zavjet da im se vise nikad nece desiti sto im se desilo u WWII. To je osnovni razlog, uz predominantnu vjeru na ovim prostorima i sve sto nam se pripisuje.

I tu se onda nadje jedna Benjamina da poziva narod na proteste. Da nije pretuzno, bilo bi presmijesno.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119884
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5717 times
Been thanked: 12326 times
Contact:
Status: Offline

Re: Benjamina Karić (SDP) je nova gradonačelnica Sarajeva

Post by Maja » 23 Nov 2023, 22:53

Nikakvih posljedica nece biti. Sigurna sam da je Post objavio takve fotke i iz desetaka drugih zemalja.
A njena moralna duznost je da stane uz one nad kojima se vrsi zlocin.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120563
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7970 times
Status: Offline

Re: Benjamina Karić (SDP) je nova gradonačelnica Sarajeva

Post by Krokodil Behko » 23 Nov 2023, 22:56

Maja wrote: 23 Nov 2023, 18:55 Pa da je sutjela i dozvolila kacenje izraelske zastave, bilo bi podrzava izrael.

Ko ti je slago da je to u pitanju?

Bagra cionistička laže bez premca.

Pažljivo pročitaj tekst ispod, ne dozvoli da te izmanipulišu.
Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić nije odobrila zahtjev Trgovinske komore Izraela za vatromet i osvjetljavanje Vijećnice povodom proslave Nacionalnog dana Izraela.

Nakon ove odluke uslijedile su brojne reakcije, a sada se ponovo oglasila gradonačelnica Karić te pojasnila svoju odluku.

"Cijeneći naše korektne bilateralne odnose, o zahtjevima Privredne komore Izraela kojima se očigledno očekivalo bespogovorno da se udovolji, nisam se do sada oglašavala.


Tako recimo nisam htjela sa javnosti podijeliti da su prijatelji iz Izraela našu Vijećnicu htjeli oslikati, ne zastavom Izraela, već prizorima iz pjesme Jerusalem of Gold, koja se, pored zvanične himne Izraela, smatra i nezvaničnom himnom, a govori o 'osvajanju' Brda Hrama od strane Jevreja. To nisam dozvolila.


Brdo Hrama inače predstavlja najosjetljiviju dodirnu tačku između Muslimana i Židova u Jeruzalemu i poprište je neprestanih sukobljavanja.


Kada je riječ o vatrometu, pojašnjenje zbog čega nema moje dozvole bilo je jednostavno. Podsjetit ću vas da se Grad Sarajevo pridružio gradovima koji neće imati organizovan ni novogodišnji vatromet, a zbog negativnih posljedica po stanovništvo, životinje i okoliš. Pirotehnički spektakl na nebu zamijenit će svjetlosni vizuelni efekti i konfete.

Na koncu, nisam htjela podijeliti ni informaciju da su prijatelji iz Privredne komore Izraela tražili od mene i da se sakrije ploča na Vijećnici koja govori o historijskim činjenicama. Navedeno je traženo kako bi se udovoljilo SNSD-u čiji članovi ne žele zbog ploče na Vijećnici ući u objekat.

Ovo sve pišem, ne kako bi se pravdala jer zato nemam razloga. Imam svoj stav i nikada se neću plašiti da donesem odluke", navela je Karić.


online

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Benjamina Karić (SDP) je nova gradonačelnica Sarajeva

Post by Lavlje_srce » 23 Nov 2023, 23:00

Maja wrote: 23 Nov 2023, 22:53 Nikakvih posljedica nece biti. Sigurna sam da je Post objavio takve fotke i iz desetaka drugih zemalja.
A njena moralna duznost je da stane uz one nad kojima se vrsi zlocin.
To da li ce biti posljedica cemo tek vidjeti. Svoju moralnu duznost je mogla zadovoljiti privatno, bez potpale naroda. Kao sto je i tuzbu mogla uloziti privatno. Ali prvo se zaletjela, a sad se s pravom uplasila, oba puta se skrivajuci iza naroda na kog racuna.

U medjuvremenu nijedna od osnovnih instuticija drustva ne funkcionise transparentno, ali njih ne proziva, a imala bi materijala dan i noc.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120563
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7970 times
Status: Offline

Re: Benjamina Karić (SDP) je nova gradonačelnica Sarajeva

Post by Krokodil Behko » 23 Nov 2023, 23:02

Vanilla wrote: 23 Nov 2023, 19:49 A sta je i kako trebala da reaguje na ugrozavanje i prijetnje koje je dobila od njega?

Oho-ho, da malo podupremo.

Taj ti je Kabiri rođen u Rusiji, tamo je radio u nekom muzeju u Sankt Petersburgu, odjednom otišao u Izrael i odjednom se obogatio.

Lik je ruski špijun, sa zadatkom da ovdje isprovocira oružani sukob, što i čini.

Molim, dokazi?

Sasvim slučajno, u jeku pregovora oko ulaska ovog lika u Aluminij, Čović odlazi u Rusiju i pred Putinom izgovara onu poznatu rečenicu "Premalo je ruskog uticaja u BiH i treba ga povećati" .

U roku odmah, pregovori su zaključeni i Kabiri ulazi u Aluminij, bez da preuzima dug od 300 miliona maraka za neplaćenu struju.


Ovo je nastavak ruske destabilizacije regije.

Da stvar bude zanimljiva, Izrael je do zuba naoružao Azerbejdžan, zauzvrat otuda dobijaju naftu, izuzetno dobro surađuju s Rusima svugdje, a zapad ih podržava uz tvrdnju, da se na taj način bore protiv Rusa.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119884
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5717 times
Been thanked: 12326 times
Contact:
Status: Offline

Re: Benjamina Karić (SDP) je nova gradonačelnica Sarajeva

Post by Maja » 23 Nov 2023, 23:08

Krokodil Behko wrote: 23 Nov 2023, 22:56
Maja wrote: 23 Nov 2023, 18:55 Pa da je sutjela i dozvolila kacenje izraelske zastave, bilo bi podrzava izrael.

Ko ti je slago da je to u pitanju?

Bagra cionistička laže bez premca.

Pažljivo pročitaj tekst ispod, ne dozvoli da te izmanipulišu.
Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić nije odobrila zahtjev Trgovinske komore Izraela za vatromet i osvjetljavanje Vijećnice povodom proslave Nacionalnog dana Izraela.

Nakon ove odluke uslijedile su brojne reakcije, a sada se ponovo oglasila gradonačelnica Karić te pojasnila svoju odluku.

"Cijeneći naše korektne bilateralne odnose, o zahtjevima Privredne komore Izraela kojima se očigledno očekivalo bespogovorno da se udovolji, nisam se do sada oglašavala.


Tako recimo nisam htjela sa javnosti podijeliti da su prijatelji iz Izraela našu Vijećnicu htjeli oslikati, ne zastavom Izraela, već prizorima iz pjesme Jerusalem of Gold, koja se, pored zvanične himne Izraela, smatra i nezvaničnom himnom, a govori o 'osvajanju' Brda Hrama od strane Jevreja. To nisam dozvolila.


Brdo Hrama inače predstavlja najosjetljiviju dodirnu tačku između Muslimana i Židova u Jeruzalemu i poprište je neprestanih sukobljavanja.


Kada je riječ o vatrometu, pojašnjenje zbog čega nema moje dozvole bilo je jednostavno. Podsjetit ću vas da se Grad Sarajevo pridružio gradovima koji neće imati organizovan ni novogodišnji vatromet, a zbog negativnih posljedica po stanovništvo, životinje i okoliš. Pirotehnički spektakl na nebu zamijenit će svjetlosni vizuelni efekti i konfete.

Na koncu, nisam htjela podijeliti ni informaciju da su prijatelji iz Privredne komore Izraela tražili od mene i da se sakrije ploča na Vijećnici koja govori o historijskim činjenicama. Navedeno je traženo kako bi se udovoljilo SNSD-u čiji članovi ne žele zbog ploče na Vijećnici ući u objekat.

Ovo sve pišem, ne kako bi se pravdala jer zato nemam razloga. Imam svoj stav i nikada se neću plašiti da donesem odluke", navela je Karić.


Ma dobra je ona. Istovremeno odlucna i jaka i empaticna i moralna.
Istovremeno je za saradnju ali i cvrsta u svojim stavovima da ne podrzi nista sto je na stetu drzave.

Sad, ne moze se svima ugoditi. Uvijek ce biti primjedbi na njen rad.

Meni je zasad OK.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Benjamina Karić (SDP) je nova gradonačelnica Sarajeva

Post by Lavlje_srce » 23 Nov 2023, 23:50

Apropo Amira Gross Kabirija, njegove rijeci - rodjen je u Tel Avivu, u Sefardskoj porodici.

Amir Gross Kabiri is a serial entrepreneur, philanthropist, activist, patron of the arts, head of the Mostar Jewish community, publisher and sports league owner who is passionate about Jewish revival in Bosnia and Herzegovina.

“I was born in North Tel Aviv into a traditional Sephardic family,” Amir tells me. “When I was 20 years old, I moved to Los Angeles to attend university. After the September 11 attacks in 2001, my parents were concerned and insisted that I return home. They said that if I had to die, at least I should die in Israel,” he recalls.

“At the time, our family business, the M.T. Abraham Group, was trading in commodities, mostly in the Commonwealth of Independent States of the former USSR nations. My father appointed me to run some business operations and sent me to attend meetings. I got a taste of what it was like to be an executive with a chauffeur and to fly all over the world; after that, there was no way I was going back to college. For the next few years I moved around a lot. I lived in Paris for a while, then in Poland, Kazakhstan, Azerbaijan and Russia. For the past few years I’ve lived in the city of Mostar, which is located in southern BiH and has a rich history going back to ancient times.

Itd...

https://www.amimagazine.org/2023/08/02/ ... rzegovina/

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37493
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 25048 times
Been thanked: 4745 times
Status: Online

Re: Benjamina Karić (SDP) je nova gradonačelnica Sarajeva

Post by ElTriconi » 23 Nov 2023, 23:56

Ja sam bio protiv zena u politici al sam se predomislio, jeb ti to 🤔

More ocam, treba ih jos 🤗😊
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119884
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5717 times
Been thanked: 12326 times
Contact:
Status: Offline

Re: Benjamina Karić (SDP) je nova gradonačelnica Sarajeva

Post by Maja » 24 Nov 2023, 00:03

Da sam znala da je ovaj zivio u Mostaru, ogrebala bih mu auto.

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37493
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 25048 times
Been thanked: 4745 times
Status: Online

Re: Benjamina Karić (SDP) je nova gradonačelnica Sarajeva

Post by ElTriconi » 24 Nov 2023, 00:09

Maja wrote: 24 Nov 2023, 00:03 Da sam znala da je ovaj zivio u Mostaru, ogrebala bih mu auto.
Treba njih protjerat, i indijca i ovog a te firme predat sda :D.
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Benjamina Karić (SDP) je nova gradonačelnica Sarajeva

Post by Lavlje_srce » 24 Nov 2023, 00:10

Maja wrote: 24 Nov 2023, 00:03 Da sam znala da je ovaj zivio u Mostaru, ogrebala bih mu auto.
Ti se zezas, a i njemu se prijeti kao i njoj. Evo ratuju, treba ih pustiti i da ratuju iskljucivo njih dvoje. Samo ona je popalila lokalne uspaljenike. :grana

https://www.hercegovina.info/vijesti/bi ... du/219126/

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120563
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7970 times
Status: Offline

Re: Benjamina Karić (SDP) je nova gradonačelnica Sarajeva

Post by Krokodil Behko » 24 Nov 2023, 01:06

Lavlje_srce wrote: 23 Nov 2023, 23:50 Apropo Amira Gross Kabirija, njegove rijeci - rodjen je u Tel Avivu, u Sefardskoj porodici.


Apropo tebe, eto, rođen je u Izraelu, ali je radio u Rusiji i ruski je špijun.

Eto, štaš sad?


https://www.fokus.ba/vijesti/bih/koja-j ... a/1703926/
online

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Benjamina Karić (SDP) je nova gradonačelnica Sarajeva

Post by Lavlje_srce » 24 Nov 2023, 01:31

Krokodil Behko wrote: 24 Nov 2023, 01:06
Lavlje_srce wrote: 23 Nov 2023, 23:50 Apropo Amira Gross Kabirija, njegove rijeci - rodjen je u Tel Avivu, u Sefardskoj porodici.
Apropo tebe, eto, rođen je u Izraelu, ali je radio u Rusiji i ruski je špijun.

Eto, štaš sad?

https://www.fokus.ba/vijesti/bih/koja-j ... a/1703926/
Necu ja nista, osim mira i prosperiteta za BiH, uz dozu mudrosti. Sanse da mi se zelje ostvare su minimalne. Sta ti hoces?

Prije svega ne citam te prodate medije za koje mi treba pola sata samo da iskljucim 'kolacice'. Ali clanak sam procitala ovdje: https://www.infomediabalkan.com/koja-je ... ham-grupom

Ti mozes potvrditi da li je to isti clanak. U njemu se prica o gorucem problemu korupcije politicara, prava hobotnica kojoj je vec tesko pohvatati krake. To da je on 'ruski spijun' je spekulacija koju ti iznosis kao cinjenicu.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56140
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1977 times
Been thanked: 5849 times
Status: Online

Re: Benjamina Karić (SDP) je nova gradonačelnica Sarajeva

Post by Duminjo » 24 Nov 2023, 03:52

Nisam nesto upratio da opozicija kritikuje rad ili neke poteze Benjamine, od kada je na poziciji. To nam je inace karakteristika i ogledalo podijeljenih Bosnjaka a ujedno i pokazatelj koliko gradonacelnica dobro ili ispravno radi svoj pos'o.

Skoro svaka kritika ili napadi na Benjaminu idu od strane dokazanih dušmana drzave.
Izgleda da se ne namjerava saginjati dusmanima i da odlicno zna nacin kako im stati na crtu.

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests