Elmedin Konaković

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
seln
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1317
Joined: 26 Oct 2019, 23:55
Has thanked: 256 times
Been thanked: 560 times
Status: Offline

Re: Elmedin Konaković

Post by seln » 25 Jul 2023, 18:19

Image
Za 3/5 spremni!

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56202
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1983 times
Been thanked: 5873 times
Status: Offline

Re: Elmedin Konaković

Post by Duminjo » 26 Oct 2023, 16:08


User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27309
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14309 times
Been thanked: 14667 times
Status: Offline

Re: Elmedin Konaković

Post by ironman » 28 Oct 2023, 16:02

U svom odgovoru Konaković je poručio ambasadorici Peleg da Sarajevo jeste evropski Jerusalem.

"Na istom je mjestu, sija jače nego ikad i opet ima hrabrost i snagu da cijelom svijetu kaže istinu u lice. Ima hrabrost i snagu, a ovog puta ima i obavezu. Niko bolje od nas ne razumije stradanja, nikog slike ubijene djece ne pogađaju kao nas jer smo takve slike i sami živjeli nedavno. Zato mi nemamo pravo da šutimo", kazao je Konaković.

Poručio joj je da prestane napadati Sarajevo i političare u njemu koji se s njom ne slažu.

"Gospodinu Komšiću ste poručili da 'štiti teroriste', a javno je napad Hamasa nazvao terorističkim i osudio ga. Gradonačelnicu Karić ste napali tako što postavljate tezu u 'radikaliziranom' Sarajevu, kažete čak i da postoji 'podrška dijela bh. političara Hamasu.'Ništa od ovog što ste naveli nije istina", rekao je ministar.

Istakao je da je i ranije pokušavala kreirati narative radikalizma u BiH, posebno islamskog u vremenu islamofobije.

"Ali, nemoguće je nametnuti narativ radikalnog plemenitom i hrabrom narodu koji to nije"", rekao je Konaković.

Dodao je da je prije nekoliko sedmica jedan političar iz entiteta Republika Srpska govorio kako političari iz Sarajeva nisu nikad osudili Al-Kaidu i kako je podržavaju, a da je to uradio samo nekoliko dana nakon što je on lično otišao na 'Ground Zero' u New Yorku i na mjestu terorističkog napada odao počast nevinom ubijenim.

"Pišete o podršci ISIL-u iz Sarajeva, a znate da je BiH dio Globalne koalicije u borbi protiv ISIL-a, a znate da sam ove godine u Rijadu prisustvovao i govorio na konferenciji, a da su se prije mene na istom događaju obraćali i Turković i Crnadak", rekao je Konaković.

Naglasio je da je istina da su skoro svi bh. političari osudili ubistvo izraelskih civila od Hamasa jer za ubistvo civila nema opravdanja.

"Istina je i to da svi jasno poručujemo da pojedinačne akcije Hamasa ne mogu i ne smiju biti alibi za ubistvo djece i civila, za napad na bolnice i zgrade, za obustavu isporuke vode i struje, za zločine koje sad gledamo u Gazi, a koje po nalogu vaših vlasti provode pripadnici vaše vojske", rekao je Konaković.

Smatra da joj tu istinu mogu i trebaju reći baš građani Sarajeva i BiH koji su tokom agresije na našu zemlju, braneći se od nadmoćnog agresora, a sve dok im je svijet zabranio nabavku oružja za odbranu, koji su osuđivali i procesuirali pojedinačne slučajeve napada na vicile u svojim redovima koje bi sporadično činili pripadnici Armije Republike BiH.

"Tu vam istinu možemo i trebamo reći čiji je politički vrh odao počast nevino ubijenim Srbima u Sarajevu na Kazanima, mi koji žalimo za svom ubijenom djecom jer nema opravdanja za ubistvo djeteta, ni vašeg ni našeg", kazao je Konaković.

Poručio joj je da ne može tvrditi kako je bacanje fosfornih bombi na Gazu, rušenje bolnica i vjerskih objekata napad na infrastrukturu Hamasa.

"U septembru je u BiH uhapšena grupa osumnjičena za ratne zločine počinjene prije 28 godina, hapšeni su Han Pijesku, Šekovićima, Bileći (našli smo ih sakrivene u malim mjestima u BiH). Može se dakle počinilac zločina, pojedinac, naći skoro tri decenije nakon počinjenog zločina i izvesti pred lice pravde", kazao je Konaković.

S tim u vezi kazao je da ne može govoriti da ne može pojedince koji su počinili zločine izvesti pred lice pravde, dok se hvale snagom svoje vojske i svim tehnološkim dostignućima i da zbog toga moraju sravniti Gazu sa zemljom.

"Gazu u kojoj roditelji na ruke svoje djecu pišu imena kako bi ih identificirali ako ih vaše bombe ubiju. U ratu sam izgubio najboljeg druga, izgubio dva sina mamine sestre i još mnogo rodbine. U mojoj ulici skoro da nema kuće u kojoj neko nije izgubio život, moji su prijatelji dali dijelove tijela u borbi za odbranu države", kazao je Konaković.

Dodao je da je nad narodom kojem pripada, Bošnjacima, izvršen genocid i da su sa svojih ognjišta protjerani.

"Naše se majke, nane, dede, braća i sestre i danas bude pored počinilaca ovih strašnih zločina, mi svoje mrtve još uvijek tražimo po masovnim grobnicama, a nikad nismo posegnuli za osvetom ubijajući nedužne. Neizmjerno sam ponosan zbog toga. Ubijanje nedužnih, slabih i nemoćnih je kukavičluk i zločin, biljeg kojeg se nosi cijeli život", kazao je Konaković.

Naglasio je da je u Sarajevu, kako je kazao evropskom Jerusalemu, pokrenuta inicijativa za otvaranje "Muzeja Holokausta", a da je Vlada Kantona Sarajevo već izdvojila novac.

"Ne dozvolite upravo zbog stradalih u Holokaustu, da u nekom drugom muzeju u kojem će stajati slike stradanja naroda Palestine, slike djece sa napisanim imenima na rukama, srušene bolnice i vjerski objekti, na drugoj strani gdje budu visile slike počinilaca stoje slike vašeg rukovodstva, vojnog i civilnog. Ako imate hrabrosti i snage zaustavite napade na Gazu i ubijanje civila. Nemojte trajno ponijeti biljeg koji se ne briše nikad i nemojte u nekim novim muzejima da se nađete na drugoj, pogrešnoj strani. Zbog svojih predaka, zbog djece Palestine, zbog svijeta kakvog želimo. Moje Sarajevo i moju Bosnu i Hercegovinu ne dirajte", zaključio je Konaković.
Moram ga pohvalit.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
baton
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 953
Joined: 06 Jan 2021, 22:22
Has thanked: 208 times
Been thanked: 541 times
Status: Offline

Re: Elmedin Konaković

Post by baton » 29 Oct 2023, 00:11

Nešto pametno i od njega..
Sami ste krivi, slali ste nam vukove umjesto čobana.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56202
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1983 times
Been thanked: 5873 times
Status: Offline

Re: Elmedin Konaković

Post by Duminjo » 30 Mar 2024, 12:57

Konaković: Vučić bi podrškom rezoluciji o Srebrenici doprinio skidanju kolektivne odgovornosti sa Srba

Image

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković izjavio je da predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić još jednom propušta priliku da pokaže hrabrost i liderstvo i stavi tačku na genocid u Srebrenici.


"Vučić propušta priliku da podrškom Rezoluciji, koja u međunarodnim okvirima znači jako puno, zapravo možda i stavlja tačku na genocid u Srebrenici presudom međunarodnog suda. On ponovo stvari vodi u suprotnom pravcu, lobira za neusvajanje rezolucije, ima neka svoja posebna objašnjenja zašto to radi. Zapravo bi najbolje bilo da podrškom toj rezoluciji doprinese skidanju kolektivne odgovornosti sa srpskog naroda", izjavio je Konaković, reagujući na jučerašnju izjavu predsjednika Srbije Aleksandara Vučića kako Bošnjaci spremaju Rezoluciju o Srebrenici, usput poručivši da zapravo postoji kolektivna odgovornost Srba.


Navodi da je strašna Vučićeva konstatacija "da to svijet radi da pokaže da postoje muslimani, koje svijet podržava, poredeći to sa trenutnom situacijom u Gazi".

"Ne shvata da zaista cijeli svijet to radi zbog ljudskih, civilizacijskih vrijednosti. Mnogo je zemalja širom svijeta koje se sjećaju i obilježavaju genocid, uče djecu šta sa zaista tamo desilo. To ljudi širom svijeta rade zbog budućnosti, a nikako zbog prošlosti. On ponovo genocid naziva tragedijom, zločinom, još uvijek ne koristi tu adekvatnu riječ, a stalno se poziva na neko međunarodno pravo, kada govori o drugim temama, dok istovremeno grubo krši međunarodno pravo, ne prizanaje presude sudova sa kojima Srbija ima obavezu sarađivati i zbog svog zakonodavstva. Zbog toga sam siguran da nema dovoljno kredibiliteta kada govori o međunarodnom pravu i po drugim temama", kazao je šef bh. diplomatije.

Konaković se osvrnuo i na djelovanje vlasti u Srbiji koje su nagradile studentice koje su veličale ratne zločince, koje su tada poručile "nismo vas dovoljno pobili", a danas te studentice u Srbiji imaju punu stipendju tamošnjih vlasti, što po njegovim riječima još jednom oslikava Vučićev pravi pristup prema ovoj cijeloj temi.

"U dijelu u kojem on kaže da će razgovarati s Dodikom, a da će i dalje odnos svijeta prema Dodiku biti isti, bilo bi dobro, ako ima utjecaj na Dodika, da mu objasni da prestane sa secesionističkim porukama i aktivnostima. Upozoravo sam više puta i Dodika i ostale političare u RS-u, da će ovakva politika i njega i entiitet voditi u sve dublju izolaciju, što se uopravo dešava. Sada ih upozoiravam da će sigurno biti još gore ako ovako nastave i da neće donijeti ništa dobro ni njima ništa lično, ali nažalost ni narodu koji živi u bh. entitetu RS, niti samom entitetu", kazao je Konaković.


Političarima u RS-u poručio je da „imaju priliku da zajedno kreiraju ambijent koji ljudima u BiH, kao i bh. entitetu RS, poprave uslove života, da ostave mlade ljude na svojim ognjištima, a ne da entitet i dalje vode u duboku izolaciju“.

Vučiću je poručio da ako zaista misli dobro Srbiji i Srbima u regionu treba da podrži Rezoluciju o Srebrenici.

"Da bi to uradio za to treba hrabrost i liderstvo, koji on, u ovom slučaju, još uvijek nije pokazao", kazao je Konaković.

Naveo je da BiH danas ima diplomatiju koja će adekvatno odgovoriti na sve aktivnosti Srbije, ali i drugih zemalja.

"Na svaku dobru od nas mogu očekivati dvije dobre, ali na svaku lošu isto tako. Ova diplomatija nikada neće trgovati istinom o našem stradanju, kao što su neke prethodne, prilikom procesa obnove tužbe za reviziju presude. Za nas je to zaista suštinski prevažno i s tim se nikada nećemo igrati", istakao je Konaković.

Šef bh. diplomatije smatra da je međunarodni kradibilitet bh. diplomatije danas mnogo bolji, ali između ostalog i zbog činjnice da nakon svaga što se desilo u odnosima sa Srbijom, nakon bolne prošlosti, imaju snage solidarisati se sa Srbijom, kad se desio tužni masakr u osnovnoj školi u Beogradu, kada je on lično položio cvijeće na mjesto stradanja, te da je BiH tada proglasila dan žalosti zbog stradanja učenika.

"Iz naših poteza Vučić bi mogao naučiti puno jer vidimo da civilizirani svijet, a posebno međunarodna diplomatija zaista takve stvari traži. Međutim za te odluke, treba i ljudskost i hrabrost. Vučić ne pokazuje ni ljudskost ni hrabrost kada je riječ o ovom procesu, koji se tiče Rezolucije Generalne skupštine UN", zaključio je Konaković u izjavi za Fenu.



klix.ba

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5920
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 175 times
Been thanked: 298 times
Status: Offline

Re: Elmedin Konaković

Post by bosnjakinja » 30 Mar 2024, 13:53

Bogme trojka radi dobar posao cim se srbi toliko potresil

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43087
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14258 times
Been thanked: 12828 times
Status: Offline

Re: Elmedin Konaković

Post by Masamune » 30 Mar 2024, 14:10

Korektan stav u vezi Vučića nema šta. Ne treba to sad ni eskalirati niti trebaju nasjedati na provokacije, već upravo tako... samo smireno jer srpski lideri trenutno gube tlo pod nogama.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37940
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2968 times
Been thanked: 2305 times
Status: Offline

Re: Elmedin Konaković

Post by Pasaga » 30 Mar 2024, 15:13

Masamune wrote: 30 Mar 2024, 14:10 Korektan stav u vezi Vučića nema šta. Ne treba to sad ni eskalirati niti trebaju nasjedati na provokacije, već upravo tako... samo smireno jer srpski lideri trenutno gube tlo pod nogama.
Upravo ih sad treba ono....uzet


Kao sto oni uzimaju njivu i koluta
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26785
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14978 times
Been thanked: 4008 times
Status: Offline

Re: Elmedin Konaković

Post by Veca » 30 Mar 2024, 17:42

ubit ce nas merhamet, mene moj je skoro dokrajcio :kafa
E sad necu ni kako ja 'ocu!

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56202
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1983 times
Been thanked: 5873 times
Status: Offline

Re: Elmedin Konaković

Post by Duminjo » 20 Apr 2024, 12:29

"Došli su u fazu da zakonima odobravaju 'platu na ruke'. Naredna faza je novi član koji propisuje 'dozvoljenu robnu razmjenu umjesto plate'. Sve dok svijetom hara digitalizacija", napisao je Konaković.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120593
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7033 times
Been thanked: 7984 times
Status: Offline

Re: Elmedin Konaković

Post by Krokodil Behko » 24 Apr 2024, 10:20

online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120593
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7033 times
Been thanked: 7984 times
Status: Offline

Re: Elmedin Konaković

Post by Krokodil Behko » 25 Apr 2024, 09:52

ZNači, sad više nije samo pravosudna, nego je pravosudno-politička-medijska mafija :hihi



online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81421
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10331 times
Been thanked: 7169 times
Status: Offline

Re: Elmedin Konaković

Post by Julia-Klara » 25 Apr 2024, 09:59

Kme kme!
Hapsi govna, sva!
Neka onda dokazuju nevinost, taman da mi je babo u pitanju.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80706
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7288 times
Been thanked: 11739 times
Status: Online

Re: Elmedin Konaković

Post by spacebound » 25 Apr 2024, 11:07

Julia-Klara wrote: 25 Apr 2024, 09:59 Kme kme!
Hapsi govna, sva!
Neka onda dokazuju nevinost, taman da mi je babo u pitanju.
I to su prozvali napadom na Bosnjake :grana Pa i na forumu. Isto kao i za respiratore.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54158
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1943 times
Been thanked: 15407 times
Status: Offline

Re: Elmedin Konaković

Post by HAVANA » 25 Apr 2024, 11:15

Ne se opterecavati,sve se zna nego to mediji mnogo dramaticno prenose i po obicaju kod pojedinih od muhe slona naprave.A u biti vrlo je jednostavno...I tom ce biti sudjeno.Godinama se to prati , ne samo nasi... :cudi https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /240425029
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43087
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14258 times
Been thanked: 12828 times
Status: Offline

Re: Elmedin Konaković

Post by Masamune » 25 Apr 2024, 11:49

spacebound wrote: 25 Apr 2024, 11:07
Julia-Klara wrote: 25 Apr 2024, 09:59 Kme kme!
Hapsi govna, sva!
Neka onda dokazuju nevinost, taman da mi je babo u pitanju.
I to su prozvali napadom na Bosnjake :grana Pa i na forumu. Isto kao i za respiratore.
Učili od najboljih :D.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81421
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10331 times
Been thanked: 7169 times
Status: Offline

Re: Elmedin Konaković

Post by Julia-Klara » 25 Apr 2024, 11:55

Kazem ja, samo sjest sa strane i posmatrat.
A sve da se naradu zamazu oci, da mislimo kako smo ugrozeni, da ce ratO.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26426
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1891 times
Been thanked: 4123 times
Status: Offline

Re: Elmedin Konaković

Post by Beni » 25 Apr 2024, 13:26

Julia-Klara wrote: 25 Apr 2024, 11:55 Kazem ja, samo sjest sa strane i posmatrat.
A sve da se naradu zamazu oci, da mislimo kako smo ugrozeni, da ce ratO.
Jos ona razna saopstenja neka za 2 i 3 maj sto ce dodik nesto. Ja juce kolegici govorim, jes vidjlea ona eufor vozila sprema se rat bjeti odavde, sva se sjebala
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56202
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1983 times
Been thanked: 5873 times
Status: Offline

Re: Elmedin Konaković

Post by Duminjo » 25 Apr 2024, 13:46

HAVANA wrote: 25 Apr 2024, 11:15 Ne se opterecavati,sve se zna nego to mediji mnogo dramaticno prenose i po obicaju kod pojedinih od muhe slona naprave.A u biti vrlo je jednostavno...I tom ce biti sudjeno.Godinama se to prati , ne samo nasi... :cudi https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /240425029
:cvike
Smajlović je, također, dobio od Gačanina upute da "Profa" odnosno Boško Jerković, dobije šta god treba.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96903
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34858 times
Been thanked: 21409 times
Contact:
Status: Offline

Re: Elmedin Konaković

Post by Rum » 25 Apr 2024, 16:41

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests