Srbijanski turbofolk u BiH

Sve o muzici, šta je aktuelno, tekstovi pjesama
User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26766
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14960 times
Been thanked: 4001 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Veca » 02 Jan 2024, 16:02

pokusavaj sta hoces u 4 zida, ali, molim te, ne idi u javnost s tim :kafa
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Skin » 02 Jan 2024, 16:06

i mene to nervira, posmatranje stvari samo iz svoje perspektive :) ali nesto sto je bezvremensko je to sa razlogom, a ne zato sto je u jednom trenutku to bio trend. mislim ima i takvih stvari, ali ipak postoje neka mjerila za kvalitet. mislim, valjda?

ali eto ima i mladih da nisu nepovratno izgubljeni :D. kolega pomenu svoju kcerku od 14 god., kao fura se na rock i metal. nesto sve rjedje to cujem, obicno 14godisnjaci sad furaju neki pop ili ove turbo momente

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11856
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Naseef Mushroom » 03 Jan 2024, 06:24

Skin wrote: 02 Jan 2024, 16:06 i mene to nervira, posmatranje stvari samo iz svoje perspektive :) ali nesto sto je bezvremensko je to sa razlogom, a ne zato sto je u jednom trenutku to bio trend. mislim ima i takvih stvari, ali ipak postoje neka mjerila za kvalitet. mislim, valjda?

ali eto ima i mladih da nisu nepovratno izgubljeni :D. kolega pomenu svoju kcerku od 14 god., kao fura se na rock i metal. nesto sve rjedje to cujem, obicno 14godisnjaci sad furaju neki pop ili ove turbo momente
Velika je razlika između kada se neko mlad fura na rock i metal pa sluša rock i metal pjesme koje su snimljene u 2023. kao i one koje su snimljene 1988. godine i nekoga ko je umislio da je roker i zna nabrojati 50 bendova iz 70-ih, 80-ih i početka 90-ih a ne zna nabrojati nijedan bend koji je se pojavio u zadnjih 25 godina.

Moji postovi na tu temu se nikada nisu odnosili na prave rockere koji odbijaju slušati turbofolk i koji znaju nabrojati hitove Queens of the Stone Age iz 2023. godine kao i hitove Genesisa iz 1970-ih, već na našu elitu koja je mentalno još u 1988. godini i žele da i omladina bude zarobljena u tom vremenu, iako ta omladina nije tada bila uopšte rođena.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7161 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Julia-Klara » 03 Jan 2024, 08:04

:rol
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22662
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13035 times
Been thanked: 12691 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Dori » 03 Jan 2024, 08:39

Naseef Mushroom wrote: 02 Jan 2024, 15:51
Pa naveo sam primjer Tereze Kesovije koja je kada je pokušala pjevati Hankinu pjesmu zvučala kao Čombe.
Postavlja se video Tee što pokušava otpjevati Oliverovu pjesmu a ignorišu se videa gdje Tea pjeva pjesme koje joj bolje leže npr. na romskim svadbama.

Kada smo već kod Olivera, ima prelijepe balade ali za mene zvuči užasno kada pokušava da otpjeva malo brže pjesme.
Isto tako Balašević, njegove balade su besmrtne i svako ih zna i pjeva, ali kada pokušava malo drugačije pjesme, koje trebaju biti duhovite, gdje repuje ili imitira glasove, to zvuči za mene kretenski.
Riblju Čorbu su isto prije mnogi slušali, ali gdje je tu emocija i talenat kada u pjesmi Amsterdam recituje na lošem engleskom?

Znači ima izvođača koji drugačije, pa čak i lošije zvuče kod sopstvenih pjesama.

:feslije

”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7161 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Julia-Klara » 03 Jan 2024, 09:15

Jao Josipa i Omer beze :srce
Niko je nije bolje otpjevao :klanja
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22662
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13035 times
Been thanked: 12691 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Dori » 03 Jan 2024, 09:16

Julia-Klara wrote: 03 Jan 2024, 09:15 Jao Josipa i Omer beze :srce
Niko je nije bolje otpjevao :klanja
Kad neko zna, onda zna....Nema tu dalje price.... :kafa
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Sioux
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5164
Joined: 20 Nov 2021, 21:20
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 1272 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Sioux » 03 Jan 2024, 17:51

Opozicioni Domovinski pokret Splitsko-dalmatinske županije u okviru predizborne kampanje, koja zvanično još nije počela, odlučio je da stane na kraj gostovanjima turbofolk zvezda iz regiona u Hrvatskoj, a strategija im je uvođenje novog predmeta u škole o negovanju hrvatske kulturne baštine.

Oni su na Fejsbuk profilu objavili tekst pod naslovom "Istočnom melosu možemo se suprotstaviti samo negovanjem vlastite kulturne baštine kroz obrazovni sistem".

"Hrvatska javna scena je pod sistematskom, dobro organizovanom i finansiranom kulturnom agresijom. Nažalost, deo državnih institucija svesno je, iz oportunističkih razloga, pristao na prodor stranih medijskih i kulturnih uticaja u hrvatski javni prostor", naveli su iz Domovinskog pokreta i dodali: "Istočni melos i sve ono što on nosi sa sobom već godinama se sistemski promoviše kao poželjno, prihvatljivo, zabavno i blisko našem mentalitetu".

Oni za sve krive hrvatske medije koji se, kako kažu, usuđuju da pišu o popularnosti narodne muzike umesto da se posvete domaćim muzičarima.

"Sve to za posledicu ima rasprodate Arene od srpskih pevača, a preko toga i kulturnu kolonizaciju Hrvatske. Treba otvoreno kazati da je kulturnoj kolonizaciji prethodila kolonizacija hrvatskog medijskog prostora te kako je pokoravanje medijskog tržišta bio preduslov 'uspešnog' ulaska istočnog melosa u hrvatski kulturni mainstream", navode iz Domovinskog pokreta.

Domovinski pokret napominje da se "nesrećna mladost zarazila virusom lakih nota s istoka" i zato kao, kako navode, odgovorni političari i kulturni promoteri nude protivlek - novi školski predmet.

"Pokrećemo inicijativu za uvođenje novog predmeta u hrvatsko školstvo, a koji bi najmlađe generacije podučavao hrvatskoj kulturi, tradiciji i nematerijalnoj kulturnoj baštini. Samo vrednovanjem vlastite kulture i tradicije možemo opstati kao zasebni kulturni entitet", zaključuju iz Domovinskog pokreta, piše splitska Slobodna Dalmacija.

Uz objavu su priložili fotografiju dramatičnog natpisa "Današnja deca slušaju cajke, priče o Vukovaru za njih su bajke‘, pa ako vam se sviđa ideja da vam politička opcija slaže muzičke liste, znate za koga ćete glasati".

Pogled Joca Vujičića

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37491
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 25040 times
Been thanked: 4744 times
Status: Online

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by ElTriconi » 03 Jan 2024, 18:53

Ako nista i hrvate siluju kulturoloski. Ocam odmah mi toplije oko srca 😂
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
seln
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1317
Joined: 26 Oct 2019, 23:55
Has thanked: 256 times
Been thanked: 560 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by seln » 04 Jan 2024, 09:18

To je taj nivo:
Srpskoj pjevačici Editi Aradinović (30) bivši je momak poslao cvijeće na pozornicu dok je nastupala, a ubrzo se video njene reakcije proširio na društvenim mrežama.

"Jao, ljudi, evo, dobila sam cvijeće od svog bivšeg dečka, s kojim sam bila pet godina" poručila je i uzela cvijeće u ruke.

Ono što je slijedilo nasmijalo je mnoge.

"Ako neko može snimiti, bilo bi divno. Ja mu želim samo poželjeti, reći da me boli k*ta i da se nikad neću pomiriti sa njim. Po***i mi", uzviknula je Edita pa bacila buket u publiku.
Edita Aradinović, tj. pocigančeno Hajradinović, srpska pevačica, dama par excellence. :bua
Za 3/5 spremni!

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26766
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14960 times
Been thanked: 4001 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Veca » 04 Jan 2024, 15:41

opet pociganceno?! :ccc a ako je to tako uradila, taman da je moja, evo i od mene :bua
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 52066
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19450 times
Been thanked: 22238 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Zanki » 04 Jan 2024, 15:43

Jooj pretjerujete, neka su svi rokeri fini na belosveCkim koncertima.
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
seln
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1317
Joined: 26 Oct 2019, 23:55
Has thanked: 256 times
Been thanked: 560 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by seln » 04 Jan 2024, 16:03

Zanki wrote: 04 Jan 2024, 15:43 Jooj pretjerujete, neka su svi rokeri fini na belosveCkim koncertima.
Ne govorim o finoći.
Govorim o dvije stvari: prvo, o činjenici da u današnje vrijeme pjeva i Kurta i Murta, na Balkanu ima više pjevača nego radnika u realnom sektoru.
Kod nas ima poslovica "nije svačije po putu srat". To je zapravo izvrnuta poslovica "nije svačije po putu pjevat". Nije, ali svi to rade.
Druga stvar o kojoj govorim je "posrbljavanje imena", ispuštanjem za srbe iritantnog ("turskog") H.
Posebno je često upravo kod Roma, koji su često bili prvi koji najebu kada se promijene prilike, pa su se naučili prilagođavati.
Tako su npr. Senidah (Hajdarpašić) i Mensur Ajdarpašić rođaci.
A isto tako su Tairović, Aredinović i sl.
Za 3/5 spremni!

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 52066
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19450 times
Been thanked: 22238 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Zanki » 04 Jan 2024, 16:20

Ok u redu je ova kritika u vezi izostavljanja slova H, a prvi dio posta je nešto o ćemu se piše stalno i svuda, ne msm samo na forum...
To što ne podnosite tu vrstu glazbe je ok, ali kad svako malo izdvajate momente poput ovog njenog beštimanja i sise Teje... onda mene osobno to malo iritira iz jednog najvećeg razloga, a to je da svi mi imamo prijatelje, rodbinu ili neku dragu osobu koja recimo sluša tu glazbu i ovo upiranje osjećam ko upiranje točno u tih osoba i nervira me.
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26766
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14960 times
Been thanked: 4001 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Veca » 04 Jan 2024, 16:23

napisi bar Romkinja, jeb'o ga ti, meni je bas tesko kad ih tako oslovljavas, ja volim taj Narod.
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
seln
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1317
Joined: 26 Oct 2019, 23:55
Has thanked: 256 times
Been thanked: 560 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by seln » 04 Jan 2024, 16:24

Zanki wrote: 04 Jan 2024, 16:20 Ok u redu je ova kritika u vezi izostavljanja slova H, a prvi dio posta je nešto o ćemu se piše stalno i svuda, ne msm samo na forum...
To što ne podnosite tu vrstu glazbe je ok, ali kad svako malo izdvajate momente poput ovog njenog beštimanja i sise Teje... onda mene osobno to malo iritira iz jednog najvećeg razloga, a to je da svi mi imamo prijatelje, rodbinu ili neku dragu osobu koja recimo sluša tu glazbu i ovo upiranje osjećam ko upiranje točno u tih osoba i nervira me.
Hiperseksualiziranje balkanske estrade je priča za sebe.
Kad se sjetim samo onog spota Selme Bajrami kao učiteljice u školi, znam koliko nisko smo pali... sa tendencijom da padnemo još niže.
Za 3/5 spremni!

User avatar
seln
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1317
Joined: 26 Oct 2019, 23:55
Has thanked: 256 times
Been thanked: 560 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by seln » 04 Jan 2024, 16:28

Veca wrote: 04 Jan 2024, 16:23 napisi bar Romkinja, jeb'o ga ti, meni je bas tesko kad ih tako oslovljavas, ja volim taj Narod.
Hajde, de... meni je još teže kad moj narod (malim slovom) oslovljavaju kao Turke, Balije, Lojavce itd. ali šta da se radi.
A to sa Romima su kritikovali i neki pripadnici romske zajednice: jeftin pokušaj da se uljepša turobna slika ciganske svakodnevnice: neznanje, zaostalost, bijeda, kriminal, prostitucija, arhaički običaji... kako je jedanfino pointirao: vidiš čovjeka izdaleka i kažeš "eno ga Rom". A kad mu piđeš bliže, ono Cigan.
Za 3/5 spremni!

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26766
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14960 times
Been thanked: 4001 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Veca » 04 Jan 2024, 16:30

Dobro!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
seln
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1317
Joined: 26 Oct 2019, 23:55
Has thanked: 256 times
Been thanked: 560 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by seln » 04 Jan 2024, 16:59

Treba napomenuti da mnogi od ovih Cigana iz srbije nisu pripadnici romskog naroda, vec tzv. bijeli Cigani, odnosno, islamizirani srbi koji su preživjeli "oslobođenje" od turske okupacije. Oni koji nisu izgubili glavu ili bili protjerani, postali su nova socijalna klasa bezemljaša i beskućnika, nesto slično kao Gipsy, Tinker, Peewee u Velikoj Britaniji, koji takođe nisu pripadnici romskog naroda.
Za 3/5 spremni!

User avatar
Morgen
Zvezda foruma
Zvezda foruma
Posts: 32237
Joined: 05 Mar 2022, 08:50
Location: Dalekoodočiju
Has thanked: 19524 times
Been thanked: 16930 times
Contact:
Status: Online

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Morgen » 04 Jan 2024, 17:06




Jooooooj op op

Post Reply

Return to “Muzika”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests