Srbijanski turbofolk u BiH

Sve o muzici, šta je aktuelno, tekstovi pjesama
User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22662
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13035 times
Been thanked: 12691 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Dori » 02 Jan 2024, 13:24

HAVANA wrote: 02 Jan 2024, 12:18 Ona prijovicka je za ovu slavuj slavuja
Zar ti nisi na wellnesu? :hihi
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Lavlje_srce » 02 Jan 2024, 13:26

Julia-Klara wrote: 02 Jan 2024, 11:48 Ukus :cudi

Evo primjer - ne mozes reci da Lavlje nije obrazovana, a slusa ovakvu muziku.
Ja nisam obrazovana (samo srednja skola), i ne slusam je :cudi

Nema to veze sa obrazovanjem. Ili ti "lezi" ili ne "lezi".
Isto tako sam prije nekoliko dana bila na pijanistickom i gudackom koncertu na kom se svirao Brahms i Robert i Clara Schumann i podjednako uzivala. Sigurna sam da vecina forumasa ne bi ni pomislila da ode na ovaj koncert.

Prilagodljiva sam, i jako, jako volim muziku, sta da ti kazem. Tea je laganica, ali slusam i daleko zahtjevnije muzicke pravce, ovisno o trenutnom raspolozenju.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7161 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Julia-Klara » 02 Jan 2024, 13:33

Lavlje_srce wrote: 02 Jan 2024, 13:26
Julia-Klara wrote: 02 Jan 2024, 11:48 Ukus :cudi

Evo primjer - ne mozes reci da Lavlje nije obrazovana, a slusa ovakvu muziku.
Ja nisam obrazovana (samo srednja skola), i ne slusam je :cudi

Nema to veze sa obrazovanjem. Ili ti "lezi" ili ne "lezi".
Isto tako sam prije nekoliko dana bila na pijanistickom i gudackom koncertu na kom se svirao Brahms i Robert i Clara Schumann i podjednako uzivala. Sigurna sam da vecina forumasa ne bi ni pomislila da ode na ovaj koncert.

Prilagodljiva sam, i jako, jako volim muziku, sta da ti kazem. Tea je laganica, ali slusam i daleko zahtjevnije muzicke pravce, ovisno o trenutnom raspolozenju.
Pa da, to i govorim :cudi
Mozemo svasta slusati, a to svasta se ne mora slagati sa svim ostalim sto slusamo :cudi

Nesto nam odgovara uhu, nesto ne, i to je tako individualno.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Skin » 02 Jan 2024, 13:44

ali ovo nije muzika

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54098
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 15343 times
Status: Online

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by HAVANA » 02 Jan 2024, 13:45

Naseef Mushroom wrote: 02 Jan 2024, 13:14
HAVANA wrote: 02 Jan 2024, 12:15 Ali kako,odakle im muda da pocnu to nesta pjevat,pa cuje li sebe? To je ono o cemu ja pricam a neko to okrene na skroz desetu stvar.Jednostavno taraba od muzike i izvodjaca.Neuporedivo sa nekim sa kim ih pokusavaju porediti.Nikakvo muzicko umijece,nista.Sisa i guz,hop hop trla baba lan…
Pa isto bi zvučalo da Šemsa Suljaković pjeva pjesme Doris Dragović ili Hanka Paldum pjesme od Tine Turner.

Kao što je nezamislivo kod glumaca da Samuel L Jackson glumi Leonardovu ulogu u Titanicu ili da Admir Glamočak glumi dajdžu Rileta, Izudin Bajrovic da glumi Izeta Fazlinovića itd.

To što Josipa Lisac ne bi mogla pjevati ovakvu vrstu pjesama



ne znači da je Josipina muzika taraba
Jedno je kad ti ne lezi neki nacin pjevanja a sasvim nesto drugo kad se sa intonacijom,akordom,tonom u putu nisi sreo.Emociju da ne spominjem.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54098
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 15343 times
Status: Online

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by HAVANA » 02 Jan 2024, 13:48

Dori wrote: 02 Jan 2024, 13:24
HAVANA wrote: 02 Jan 2024, 12:18 Ona prijovicka je za ovu slavuj slavuja
Zar ti nisi na wellnesu? :hihi
Nisam.Krcato nakih baba sto
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7161 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Julia-Klara » 02 Jan 2024, 14:04

Skin wrote: 02 Jan 2024, 13:44 ali ovo nije muzika
ono sto sam ja cula meni jeste, doduse ne onakva kakva mi se svidja i koju bih stalno slusala.
AKo izuzmeno pjevanje i tekst, mene muzika podsjeca na turski i arapski melos.
Neki miks svega nadrobljenog, ukljucujuci bugarsku, rumunsku i grcku muziku.
Malo previse svega + tekst :bua i pjevanje :bua i dobijemo mutanta kakvog dobijemo.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Naseef Mushroom » 02 Jan 2024, 14:08

HAVANA wrote: 02 Jan 2024, 13:45
Naseef Mushroom wrote: 02 Jan 2024, 13:14
Pa isto bi zvučalo da Šemsa Suljaković pjeva pjesme Doris Dragović ili Hanka Paldum pjesme od Tine Turner.

Kao što je nezamislivo kod glumaca da Samuel L Jackson glumi Leonardovu ulogu u Titanicu ili da Admir Glamočak glumi dajdžu Rileta, Izudin Bajrovic da glumi Izeta Fazlinovića itd.

To što Josipa Lisac ne bi mogla pjevati ovakvu vrstu pjesama



ne znači da je Josipina muzika taraba
Jedno je kad ti ne lezi neki nacin pjevanja a sasvim nesto drugo kad se sa intonacijom,akordom,tonom u putu nisi sreo.Emociju da ne spominjem.
Sjećam se davno, bio je koncert Hanke Paldum na Hayatu i Hanka najavi svoju dragu prijateljicu kao gosta iznenađenja, Terezu Kesoviju. Svi znamo kako pjeva Tereza, ukratko rečeno diva sa vrhunskim glasovnim sposobnostima
Otpjeva Tereza par svojih hitova na nivou, gdje je ponovo pokazala da zna pjevati i uživo. Onda poče Hanka da pjeva svoju pjesmu i “natjera” Terezu da pjevaju u duetu.
Tereza poče “AIAEUOUIAU!” (bolje bih ja otpjevao) i nakon par sekundi se poče smijati i reče da ne može tu pjesmu da otpjeva.

Je li zbog toga Tereza dokazala da je loša pjevačica? Ne, samo joj ne leže te pjesme.
To što Amir Kazić Leo zna bolje od Tife pjevati Čolićeve pjesme ne znači da je Tifa nikakav pjevač. To samo znači da je Leo tipa pjevača po glasu i pojavi kao Čolić, a Tifa nije. Zato Leo ne može nikada pjevati Tifine pjesme.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Skin » 02 Jan 2024, 14:12

ako izuzmemo SVE. spadnes na dvije note. pa nije to muzika. muzika je zvucni sklad, vokal i/ili instrumenti uklopljeni u neku formu, harmoniju i emociju. OVO to nije. i sama si to potvrdila opisom :cudi

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Naseef Mushroom » 02 Jan 2024, 14:13

Matan wrote: 02 Jan 2024, 12:58
Naseef Mushroom wrote: 02 Jan 2024, 12:56
Pa Shakira zvuči kao koza, pa ti je to što pišeš isto kao kada bi rekao da je Shakira kriva što je Trump vodio Ameriku.
Ne slusam Shakiru, niti znam ijednu njenu pjesmu..
pa tako nisam relevantan za tu vrstu muzike..
Ne slušam ni ja Bob Marleya, pa opet znam da on ima svoje mjesto u svijetu muzike.
I Eminem je “samo” reper pa kada se jednog dana otvori enciklopedija historije američke muzike, njegovo će ime biti pored Michael Jacksona, Madonne i Franka Sinatre.

Kao što Scooter, Kraftwerk, Sido i Rammstein imaju svoje mjesto u njemačkoj hali slavnih pored njemačkih legendi šlagera i popa.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Naseef Mushroom » 02 Jan 2024, 14:19

Skin wrote: 02 Jan 2024, 14:12 ako izuzmemo SVE. spadnes na dvije note. pa nije to muzika. muzika je zvucni sklad, vokal i/ili instrumenti uklopljeni u neku formu, harmoniju i emociju. OVO to nije. i sama si to potvrdila opisom :cudi
Znači po toj logici ovo nije muzika



Zato što :oo

Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22662
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13035 times
Been thanked: 12691 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Dori » 02 Jan 2024, 14:24

Lavlje_srce wrote: 02 Jan 2024, 13:26
Isto tako sam prije nekoliko dana bila na pijanistickom i gudackom koncertu na kom se svirao Brahms i Robert i Clara Schumann i podjednako uzivala. Sigurna sam da vecina forumasa ne bi ni pomislila da ode na ovaj koncert.
Bila i ja skoro! :mogul

”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
immuno
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10243
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 8372 times
Been thanked: 8742 times
Status: Online

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by immuno » 02 Jan 2024, 14:31

Dori wrote: 02 Jan 2024, 14:24
Lavlje_srce wrote: 02 Jan 2024, 13:26
Isto tako sam prije nekoliko dana bila na pijanistickom i gudackom koncertu na kom se svirao Brahms i Robert i Clara Schumann i podjednako uzivala. Sigurna sam da vecina forumasa ne bi ni pomislila da ode na ovaj koncert.
Bila i ja skoro! :mogul

Dori tvoja kona u Sveckoj , Bianca Muratagic e posusaj nju kako pjeva ima na yt...

User avatar
immuno
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10243
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 8372 times
Been thanked: 8742 times
Status: Online

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by immuno » 02 Jan 2024, 14:34



Evo je

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Skin » 02 Jan 2024, 14:44

Naseef Mushroom wrote: 02 Jan 2024, 14:19
Skin wrote: 02 Jan 2024, 14:12 ako izuzmemo SVE. spadnes na dvije note. pa nije to muzika. muzika je zvucni sklad, vokal i/ili instrumenti uklopljeni u neku formu, harmoniju i emociju. OVO to nije. i sama si to potvrdila opisom :cudi
Znači po toj logici ovo nije muzika



Zato što :oo

:D. kako si to zakljucio, bolje da se ne pitam. damon je genijalan, pa treba talenta za tako nesto skontati i uklopiti

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Naseef Mushroom » 02 Jan 2024, 15:10

Skin wrote: 02 Jan 2024, 14:44
Naseef Mushroom wrote: 02 Jan 2024, 14:19
Znači po toj logici ovo nije muzika



Zato što :oo

:D. kako si to zakljucio, bolje da se ne pitam. damon je genijalan, pa treba talenta za tako nesto skontati i uklopiti
Pa dvije note, čovjek napravi hit sa sintisajzerom koji je kupio na pijaci :D.
Znači možeš sa dvije note napraviti bolju pjesmu od neke sa više nota, znači to nije problem.
Isto bi se tako mogla naći mana u pjesmama kada se 50 puta ponavlja “Motori motori motori” ili Meri Cetinić sa “More more more more”.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
seln
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1317
Joined: 26 Oct 2019, 23:55
Has thanked: 256 times
Been thanked: 560 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by seln » 02 Jan 2024, 15:18

ElTriconi wrote: 02 Jan 2024, 12:59 Cuj ne znas waka waka od shakire 🤔
'Vaka, 'naka od Šaćire?
Za 3/5 spremni!

User avatar
seln
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1317
Joined: 26 Oct 2019, 23:55
Has thanked: 256 times
Been thanked: 560 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by seln » 02 Jan 2024, 15:21

HAVANA wrote: 02 Jan 2024, 13:45
Naseef Mushroom wrote: 02 Jan 2024, 13:14
Pa isto bi zvučalo da Šemsa Suljaković pjeva pjesme Doris Dragović ili Hanka Paldum pjesme od Tine Turner.

Kao što je nezamislivo kod glumaca da Samuel L Jackson glumi Leonardovu ulogu u Titanicu ili da Admir Glamočak glumi dajdžu Rileta, Izudin Bajrovic da glumi Izeta Fazlinovića itd.

To što Josipa Lisac ne bi mogla pjevati ovakvu vrstu pjesama



ne znači da je Josipina muzika taraba
Jedno je kad ti ne lezi neki nacin pjevanja a sasvim nesto drugo kad se sa intonacijom,akordom,tonom u putu nisi sreo.Emociju da ne spominjem.

Al' kažu da dobro igra....
Za 3/5 spremni!

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26758
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14951 times
Been thanked: 3993 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Veca » 02 Jan 2024, 15:30

:D. bolje nego ja.
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Srbijanska folkerka Tea Tairović napravila lom u prepunoj sarajevskoj Skenderiji

Post by Naseef Mushroom » 02 Jan 2024, 15:51

HAVANA wrote: 02 Jan 2024, 13:45
Naseef Mushroom wrote: 02 Jan 2024, 13:14
Pa isto bi zvučalo da Šemsa Suljaković pjeva pjesme Doris Dragović ili Hanka Paldum pjesme od Tine Turner.

Kao što je nezamislivo kod glumaca da Samuel L Jackson glumi Leonardovu ulogu u Titanicu ili da Admir Glamočak glumi dajdžu Rileta, Izudin Bajrovic da glumi Izeta Fazlinovića itd.

To što Josipa Lisac ne bi mogla pjevati ovakvu vrstu pjesama



ne znači da je Josipina muzika taraba
Jedno je kad ti ne lezi neki nacin pjevanja a sasvim nesto drugo kad se sa intonacijom,akordom,tonom u putu nisi sreo.Emociju da ne spominjem.
Pa naveo sam primjer Tereze Kesovije koja je kada je pokušala pjevati Hankinu pjesmu zvučala kao Čombe.
Postavlja se video Tee što pokušava otpjevati Oliverovu pjesmu a ignorišu se videa gdje Tea pjeva pjesme koje joj bolje leže npr. na romskim svadbama.

Kada smo već kod Olivera, ima prelijepe balade ali za mene zvuči užasno kada pokušava da otpjeva malo brže pjesme.
Isto tako Balašević, njegove balade su besmrtne i svako ih zna i pjeva, ali kada pokušava malo drugačije pjesme, koje trebaju biti duhovite, gdje repuje ili imitira glasove, to zvuči za mene kretenski.
Riblju Čorbu su isto prije mnogi slušali, ali gdje je tu emocija i talenat kada u pjesmi Amsterdam recituje na lošem engleskom?

Znači ima izvođača koji drugačije, pa čak i lošije zvuče kod sopstvenih pjesama.

Eto, hajmo samo reda radi zbog diskusije da kažem da Tea ne zna pjevati, da nikada neće biti u rangu Josipe Lisac i Meri Cetinić

Image

Fast & Furious filmovi su obilježili jednu čitavu generaciju i to će uvijek biti dio njihove mladosti i gledat će nostalgično na te filmove. I sad im trebam ja kao tipični ogorčeni starac sa štapom pametovati “Gdje je tu glumački talenat jednog Marlon Branda? Gdje su emocije kao u the Green Mile? Vin Diesel se ne može uporediti sa Robinom Williamsom. Pogledajte Casablancu pa će te vidjeti šta je film ”.
Neka mladi slušaju muziku gdje su oni ciljna grupa, taman im trebaju osobe od 50 ili 60 godina kvariti raspoloženje sa raznim analizama.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

Post Reply

Return to “Muzika”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests