Skinula sam hidzab

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
Locked
User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5964
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 177 times
Been thanked: 301 times
Status: Offline

Skinula sam hidzab

Post by bosnjakinja » 31 Mar 2024, 01:30

Ovo je priča o Enveri koja ima 24 godine i iz Sarajeva je


Image

Nosila sam hidžab. Moja porodica me odgojila u islamskom duhu i tokom čitavog života sam vjerovala da su moji roditelji prilično liberalni, sve dok nisam uradila šta sam uradila prije dvije godine. Kada sam počela nositi hidžab nikada se nije dovodilo u pitanje hoću li ga jednog dana prestati nositi ili ne. To je bilo kao Božija volja, određena posvećenost i predanost koja ne može biti prekinuta, bez obzira na lični razvoj i rast tokom života. Moji roditelji i ja nismo bili spremni na stvari koje će se kasnije desiti.

Image


Prije nego se vratim na čitavu priču moram naglasiti da su moji roditelji predivni ljudi. Trudili su se da u post-konfliktnoj državi kakva je BiH omoguće meni i braći sve što nam treba. Učili su nas saosjećajnosti, empatiji, prijateljstvu i dobroti. Iskreno vjerujem da su uspjeli, uprkos tome što su možda imali više sreće sa bratom nego sa mnom, ali jedno od šestoro mora biti drugačije. Uvijek su podržavali našu edukaciju, trudeći se da izvuku najbolje od nas. Nekada mislim da bi sve bilo drugačije da mi nisu toliko probudili znatiželju da otkrijem svijet onakav kakav jeste.

Počela sam nositi hidžab kada sam imala 13 godina. Pri kraju osnovne škole i spremna za srednju. Nastojala sam razmišljati kao odrasla i izabrala ono što je prema mišljenju sviju bila najbolja moguća edukacija za mene. Sada sam svjesna kako sam bila žrtva marketinga i učenika koji su me ubjeđivali da su im se životi promijenili kada su postali dio ove institucije. Tako sam u oktobru 2006. godine krenula u medresu u svom rodnom gradu. I da ne dužim priču, to definitivno nije bilo ono čemu sam se nadala. Više je to izgledalo kao da se obrazujemo da budemo dobre muslimanske žene, nego akademske građanke, ali možda to i nije tako, ja ipak govorim na temelju informacija koje su do mene došle za vrijeme školovanja tu.

Da se bolje izrazim na temelju svih onih informacija koje nisu došle do nas. A onda sam došla do fakulteta i prve godine potpune panike, straha i izgubljenosti. Moje životne okolnosti su se u potpunosti promijenile i bila sam daleko od kuće, potpuno sama i bez prijatelja. Kada gledam to iz današnje perspektive vjerujem da je to bilo najbolje što mi se moglo desiti, jer sam se počela družiti sa različitim ljudima. Sa onima koji su preispitivali sve, koji su znali šta i zašto rade i koji su imali viziju. Polako sam počinjala imati jasne ideje o sebi i svom životu, konačno radeći ono o čemu sam sanjala.

Volontirala sam, putovala, upoznavala nove ljude i obilazila mjesta. Odrastala sam i predstavljala svoju državu. Međutim, još uvijek sam malo više predstavljala svoju religiju, jer je hidžab nemoguće ne primijetiti. Diplomirala sam, dobila posao i odlučila ostaviti sve iza sebe i preseliti se u Azerbejdžan na godinu dana. Prilično jednostavno, zar ne?

Pa jeste, ali i nije. Moji roditelji su mislili da se šalim. Nana je bila slomljenog srca, a sigurna sam da je moj dajdža imao napad anksioznosti, jer je rat bio tamo i mogla sam umrijeti. Međutim, tvrdoglava kakva jesam i sa novom vizijom i strašću odlučila sam otići. Nisam sigurna jesu li moji roditelji prećutno bili ponosni na mene, jer nikada nismo o tome pričali, ali znam da ja jesam. Konačno sam osjećala da imam svoj život u rukama i da ga mogu oblikovati kako god želim. Tada su počele stvarne promjene.

Još uvijek nisam sigurna kako je to sve počelo, ali znam da su moje ideje o hidžabu i ono što je mnogo važnije, mojoj posvećenosti njemu počele da se mijenjaju. Shvatila sam da ga ne želim više. Možda je do drugačije kulture koja je uticala na mene, možda zbog slobode koju sam imala, još uvijek razmišljam o tome. Ideja se počela razvijati, a uporedo sa njom i shvatanje da moja porodica neće to nikada podržati i prihvatiti. Znala sam da moram birati između njih i sebe.

Trebalo je vremena. Lagala sam sebe, ali to nije moglo vječno trajati. Bilo je potrebno mnogo hrabrosti, okeani suza da smognem snage i odlučim im to reći. Trebalo je godina strpljenja mojih prijatelja da me ubjede da će sve biti dobro na kraju. U trenutku kada sam im rekla, a moj otac odbio, čitav moj svijet se slomio. U tom trenutku sam znala da sam izabrala sebe i da ću biti sama. Znala sam da ću morati slomiti njihova srca, nevoljno i nažalost kako bi spasila svoje.

Znala sam da bez obzira na to koliko bila uplašena po pitanju budućnosti ne mogu više da se zalažem za nešto u šta ja više ne vjerujem. Tako smo slomili jedni drugima srca i napustili jedni druge. Moj otac je za mene ranije bio princ sa sjajnim oklopom, ali od tog trenutka postali smo najveći stranci na svijetu. Mama je bila tiha, kao što svaka dobra žena treba biti, preklinjući me da budem dobra kćerka i poštujem pravila, pokušavajući ih malo prilagoditi svojima. Da živim taj prosječno savršeni život koji sam mogla imati.

Stvar koja me najviše iznenadila jeste iznenadno interesovanje i uključivanje svih članova porodice i prijatelja i poznanika koji su okrutno osuđivali moj postupak. Uvrede i optužbe, direktna mišljenja i indirektni savjeti i različiti oblici verbalnog nasilja od svih ljudi. Ali i riječi podrške i razumijevanja od nekih drugih za koje nikada nisam mislila da će biti takvi. Transformacija koja me naučila najvažniju životnu lekciju.

Nešto više od dvije godine nakon mog skidanja hidžaba, zaleđeni odnosi i dalje traju. Propustila sam rođendane i vjenčanja, praznike i skupove, ali oni su propustili moj razvoj i sazrijevanje. Znam da i jedni i drugi gubimo, ali neću moliti za oproštaj više. Nisam uradila ništa pogrešno. Jednostavno sam se promijenila i sazrijela. U konačnici nije mi žao za promjenu koju sam donijela u svoj život. Naučila me mnogo toga i promijenila još više.

I uprkos svemu ja sam srećna. Nisam u potpunosti sigurna šta trebaju biti zaključak i poruka ove priče. Ostaviću svakoj osobi koja će pročitati da odluči za sebe, ali moj savjet roditeljima bi bio da shvate da trebaju djeci dozvoliti da kreiraju i oblikuju život po svojim pravilima. Sa svim greškama za koje vjerujete da će ih napraviti. One će ih naučiti mnogo više od društvenih normi i pravila. A vama djeco poručujem da vjerujete u sebe i pokušate shvatiti šta želite od svog života i izborite se za to!

Ex- bula out!

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 120118
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5783 times
Been thanked: 12545 times
Contact:
Status: Offline

Re: Skinula sam hidzab

Post by Maja » 31 Mar 2024, 03:53


User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54429
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1962 times
Been thanked: 15596 times
Status: Offline

Re: Skinula sam hidzab

Post by HAVANA » 31 Mar 2024, 07:00

Jebo oca kojem dijete stranac postane zbog toga.Niko nije lutka da ga navijes kako je tebi qrcu cejf.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43321
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14383 times
Been thanked: 12946 times
Status: Offline

Re: Skinula sam hidzab

Post by Masamune » 31 Mar 2024, 07:07

E ovo i jeste stvar onog kad djecu striktno učiš nekim ideologijama od malih nogu, pa kad sazriju i počnu razmišljati svojom glavom onda odluče nešto drugo i ti se razočaraš u to. Treba djecu pustiti da budu djeca, a kad dođe vrijeme neka sama odluče za sebe šta im odgovara ili ne.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84751
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11113 times
Been thanked: 16802 times
Status: Offline

Re: Skinula sam hidzab

Post by Fuddo » 31 Mar 2024, 07:56

Pa kako joj vise ne dosadi?
Vratite joj svekrvu, izgibosmo
Dozvolite da se obratimo

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54429
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1962 times
Been thanked: 15596 times
Status: Offline

Re: Skinula sam hidzab

Post by HAVANA » 31 Mar 2024, 08:41

Fuddo wrote: 31 Mar 2024, 07:56 Pa kako joj vise ne dosadi?
Vratite joj svekrvu, izgibosmo
Eeee a kad je mene ruzila u fazi velike bosnjakinje i vjernice sto sam cafir nisi me branio. :ćitire
Last edited by HAVANA on 31 Mar 2024, 08:42, edited 1 time in total.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 606 times
Status: Offline

Re: Skinula sam hidzab

Post by Venera » 31 Mar 2024, 08:41

Interesantna tema, bit ce ovakvih primjera skidanja hidzaba generacije mladih odraslih poslije rata.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54429
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1962 times
Been thanked: 15596 times
Status: Offline

Re: Skinula sam hidzab

Post by HAVANA » 31 Mar 2024, 08:42

Il ipak jesi. :pusi
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 606 times
Status: Offline

Re: Skinula sam hidzab

Post by Venera » 31 Mar 2024, 08:42

Fuddo wrote: 31 Mar 2024, 07:56 Pa kako joj vise ne dosadi?
Vratite joj svekrvu, izgibosmo
:D.

Nosi li tvoja žena hidzab?
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84751
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11113 times
Been thanked: 16802 times
Status: Offline

Re: Skinula sam hidzab

Post by Fuddo » 31 Mar 2024, 08:43

Venera wrote: 31 Mar 2024, 08:41 Interesantna tema, bit ce ovakvih primjera skidanja hidzaba generacije mladih odraslih poslije rata.
Jedna skine, sest drugih se pokrije.
Eeee
Dozvolite da se obratimo

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 606 times
Status: Offline

Re: Skinula sam hidzab

Post by Venera » 31 Mar 2024, 08:44

Fuddo wrote: 31 Mar 2024, 08:43
Venera wrote: 31 Mar 2024, 08:41 Interesantna tema, bit ce ovakvih primjera skidanja hidzaba generacije mladih odraslih poslije rata.
Jedna skine, sest drugih se pokrije.
Eeee
:D.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54429
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1962 times
Been thanked: 15596 times
Status: Offline

Re: Skinula sam hidzab

Post by HAVANA » 31 Mar 2024, 08:45

Venera wrote: 31 Mar 2024, 08:41 Interesantna tema, bit ce ovakvih primjera skidanja hidzaba generacije mladih odraslih poslije rata.
Njihov izbor i odluka,ne vidim problem.Stavi,skini,samo nek nije moranje i prisila. :cudi
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84751
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11113 times
Been thanked: 16802 times
Status: Offline

Re: Skinula sam hidzab

Post by Fuddo » 31 Mar 2024, 08:46

Venera wrote: 31 Mar 2024, 08:42
Fuddo wrote: 31 Mar 2024, 07:56 Pa kako joj vise ne dosadi?
Vratite joj svekrvu, izgibosmo
:D.

Nosi li tvoja žena hidzab?
Ne nosi, kad je Mare ko i ti.
Dao sam joj ultimatum, ako se ne pokrije, ostavicu je. Ima six weeks fore da dodje tobe, or else.
Dozvolite da se obratimo

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 606 times
Status: Offline

Re: Skinula sam hidzab

Post by Venera » 31 Mar 2024, 08:47

HAVANA wrote: 31 Mar 2024, 08:45
Venera wrote: 31 Mar 2024, 08:41 Interesantna tema, bit ce ovakvih primjera skidanja hidzaba generacije mladih odraslih poslije rata.
Njihov izbor i odluka,ne vidim problem.Stavi,skini,samo nek nije moranje i prisila. :cudi
Pa ni djevojka u clanku nije bila prisiljena, vec indoktrinirana.

Vidis da postoje problemi.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 606 times
Status: Offline

Re: Skinula sam hidzab

Post by Venera » 31 Mar 2024, 08:48

Fuddo wrote: 31 Mar 2024, 08:46
Venera wrote: 31 Mar 2024, 08:42

:D.

Nosi li tvoja žena hidzab?
Ne nosi, kad je Mare ko i ti.
Dao sam joj ultimatum, ako se ne pokrije, ostavicu je. Ima six weeks fore da dodje tobe, or else.
:D.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54429
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1962 times
Been thanked: 15596 times
Status: Offline

Re: Skinula sam hidzab

Post by HAVANA » 31 Mar 2024, 09:02

Venera wrote: 31 Mar 2024, 08:47
HAVANA wrote: 31 Mar 2024, 08:45

Njihov izbor i odluka,ne vidim problem.Stavi,skini,samo nek nije moranje i prisila. :cudi
Pa ni djevojka u clanku nije bila prisiljena, vec indoktrinirana.

Vidis da postoje problemi.
Postoje raznorazni problemi.I ljudi ih rijese.Ko i ona sto je odlucila.Druga odlucila da se pokrije,eto njoj pase.Necemo ih mi sigurno rijesit.Sta bi ti da ti dijete odluci sutra da se pokrije?
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5964
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 177 times
Been thanked: 301 times
Status: Offline

Re: Skinula sam hidzab

Post by bosnjakinja » 31 Mar 2024, 09:55

Venera wrote: 31 Mar 2024, 08:41 Interesantna tema, bit ce ovakvih primjera skidanja hidzaba generacije mladih odraslih poslije rata.
Itekako ce da buds, posebno medju medresanticama malo je onih pravih pokrivenih zena.A trend pokrivanja pomalo prolazi

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5964
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 177 times
Been thanked: 301 times
Status: Offline

Re: Skinula sam hidzab

Post by bosnjakinja » 31 Mar 2024, 09:56

Fuddo wrote: 31 Mar 2024, 08:43
Venera wrote: 31 Mar 2024, 08:41 Interesantna tema, bit ce ovakvih primjera skidanja hidzaba generacije mladih odraslih poslije rata.
Jedna skine, sest drugih se pokrije.
Eeee
Odakle crpis statistiku🙃

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 606 times
Status: Offline

Re: Skinula sam hidzab

Post by Venera » 31 Mar 2024, 09:56

HAVANA wrote: 31 Mar 2024, 09:02
Venera wrote: 31 Mar 2024, 08:47

Pa ni djevojka u clanku nije bila prisiljena, vec indoktrinirana.

Vidis da postoje problemi.
Postoje raznorazni problemi.I ljudi ih rijese.Ko i ona sto je odlucila.Druga odlucila da se pokrije,eto njoj pase.Necemo ih mi sigurno rijesit.Sta bi ti da ti dijete odluci sutra da se pokrije?
Ne bih bila sretna takvom odlukom, razgovorom bih pokusala otkriti motive pokrivanja.

Svi znate da sam negativnog stava o pokrivanju, koje je besmisleno bez obzira na religiju.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 606 times
Status: Offline

Re: Skinula sam hidzab

Post by Venera » 31 Mar 2024, 09:58

bosnjakinja wrote: 31 Mar 2024, 09:55
Venera wrote: 31 Mar 2024, 08:41 Interesantna tema, bit ce ovakvih primjera skidanja hidzaba generacije mladih odraslih poslije rata.
Itekako ce da buds, posebno medju medresanticama malo je onih pravih pokrivenih zena.A trend pokrivanja pomalo prolazi
Znam, to je bio jedan val, sad se polako topi.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Locked

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest