Britanski pedijatri žele zabraniti šamaranje djece

Aktuelnosti

Moderators: Urednik foruma, VIP

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120793
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7151 times
Been thanked: 8115 times
Status: Offline

Britanski pedijatri žele zabraniti šamaranje djece

Post by Krokodil Behko » 17 Apr 2024, 10:29

Image



ZAKONI se moraju izmijeniti kako bi se osiguralo da se udaranje djeteta ne smatra prihvatljivim ni u kojim okolnostima, kaže Kraljevski koledž za pedijatriju i zdravlje djece (RCPCH).

Naime, Wales je u martu 2022. zabranio bilo kakvu vrstu tjelesnog kažnjavanja, uključujući šamaranje, udaranje i tresenje, dok je Škotska uvela sličnu zabranu još u novembru 2020. S druge strane, zakoni u Engleskoj i Sjevernoj Irskoj imaju takozvane sive zone, što znači da se u nekim slučajevima fizičko kažnjavanje djece može smatrati prihvatljivim. RCPCH poziva da se to izmijeni.


"Djeca koja dožive fizičko kažnjavanje imaju gotovo tri puta veću vjerovantnoću da će razviti lošije mentalno zdravlje te više nego dvostruko veću vjerovatnoću da će doživjeti ozbiljan fizički napad i zlostavljanje. Tjelesno kažnjavanje također povećava vjerojatnost problema u ponašanju u djetinjstvu, lošijih odnosa s roditeljima i porodice te pojavu agresije kasnije u životu", objasnili su pedijatri.


Na međunarodnoj razini, 65 država uvelo je potpunu zabranu fizičkog kažnjavanja djece, a još se 27 obvezalo reformirati svoje zakone kako bi postigle potpunu zakonsku zabranu.
Dvije od tri odrasle osobe smatraju da je fizičko kažnjavanje djece neprihvatljivo
"Zakoni o fizičkom kažnjavanju u Engleskoj i Sjevernoj Irskoj nepravedni su i opasno nejasni. Stvaraju sivu zonu u kojoj neki oblici fizičkog kažnjavanja mogu biti zakoniti, a to nisu", izjavio je profesor Andrew Rowland, pedijatar i službenik RCPCH-a za zaštitu djece.


Rowland kaže kako se pedijatar koji radi u službi za zaštitu djece redovno susreće s situacijama u kojima se tvrdi da je djetetu primijenjeno fizičko kažnjavanje.

"Zbog nejasne prirode zakona, vrlo je teško razgovarati s porodicama o tome koja su pravila u vezi s fizičkim kažnjavanjem djece, što otežava razgovor o najboljim interesima djece", dodao je.

Profesor Rowland rekao je da su se pogledi društva na kažnjavanje promijenili tokom vremena te da se dvije od tri odrasle osobe sada slažu kako je fizičko kažnjavanje djece neprihvatljivo.

(Index)
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81616
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10488 times
Been thanked: 7316 times
Status: Offline

Re: Britanski pedijatri žele zabraniti šamaranje djece

Post by Julia-Klara » 17 Apr 2024, 10:33

Kako mi stojimo sa ovim zabranama? :kokice

Mene nisu fizicki kaznjavali :ovaj Jeste me tata jednom osamario, i mama jednom istukla, ali su zato imali efikasnije metode kaznjavanja.
I danas se ponasam po naucenim pravilima :grana
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31967
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2733 times
Been thanked: 5228 times
Status: Offline

Re: Britanski pedijatri žele zabraniti šamaranje djece

Post by Matan » 17 Apr 2024, 14:27

Mene je mama par puta samo prutom po nogama..
ja svoje dijete ne tucem..
nisam ga rodio da ga tucem..
i sto se tice karaktera i ponasanja, isti ja..
i kako da sebe tucem..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 23051
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13311 times
Been thanked: 13010 times
Status: Offline

Re: Britanski pedijatri žele zabraniti šamaranje djece

Post by Dori » 17 Apr 2024, 19:49

Zar treba uopste postojati ovakav zakon da nešto zabrani? Zar nije dovoljan zdrav razum?

Mada koliko sam skontala nekad je to bilo normala….Kod kuće, u školi….Ono “batina iz raja izašla”.
Ali meni je to prestrašno….Ni pomisliti.

Sto se mene tiče uvijek se sjećam da mi je majka papučom prijetila….Ono dodju joj žene, sjede vani piju kafu, ja počnem skakati okolo, napucavati loptu i onda samo skine papucu i ono joj ako ti ja ustanem.
I to je bilo to. Obustava svih radnji sa moje strane :D.
Ali da me neko ružno pogledao, a kamo li udario nema šanse….
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Nice
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12289
Joined: 03 Sep 2022, 12:16
Has thanked: 14171 times
Been thanked: 5914 times
Status: Online

Re: Britanski pedijatri žele zabraniti šamaranje djece

Post by Nice » 17 Apr 2024, 19:58

Mene je dedo jednom povukao za uho jer je mislio da sam i ja zvonila bezveze na kapiji s ostalima (to me više zabolilo u duši jer sam bila njegova mezimica) i mama me jednom klepnula jer sam razbila tanjir :roll

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37915
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 26254 times
Been thanked: 4876 times
Status: Offline

Re: Britanski pedijatri žele zabraniti šamaranje djece

Post by ElTriconi » 17 Apr 2024, 20:03

Mene su udarali svim i svacim al dzaba ocam 😂
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 120423
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5861 times
Been thanked: 12838 times
Contact:
Status: Offline

Re: Britanski pedijatri žele zabraniti šamaranje djece

Post by Maja » 18 Apr 2024, 00:28

Cuj, zar u britaniji sve to nije davno zabranjeno. Svasta.

Bili za ili protiv batina, cinjenica je da se vecina danasnje djece grozno ponasa.

To ti je isto ko uvodjenje demokratije po drzavama pa svak moze srat i svi ciji se autoritet postivao postali su smijurija.
Ili kao da na forumima ukinu banove i da moderator lijepim razgovorom uvodi red i smiruje budale.
Ne ide.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80996
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7449 times
Been thanked: 12001 times
Status: Online

Re: Britanski pedijatri žele zabraniti šamaranje djece

Post by spacebound » 18 Apr 2024, 06:14

Ide, ide. Djeca se uce primjerom i razgovorom.
Batinom se samo stvara razdor izmedju roditelja i djece.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Morgen
Zvezda foruma
Zvezda foruma
Posts: 32921
Joined: 05 Mar 2022, 08:50
Location: Dalekoodočiju
Has thanked: 20079 times
Been thanked: 17519 times
Contact:
Status: Online

Re: Britanski pedijatri žele zabraniti šamaranje djece

Post by Morgen » 18 Apr 2024, 07:28

Ne ide. Nisu svi ljudi (roditelji) isti, nit su sva deca ista.
Ja to ne bih zabranila, sama zabrana ce doci (nekima) kao dozvola za bahato, bezobrazno ponasanje a la “ajde pridji mi prijavicu te” sto ce mozda i neko uraditi, opravdano ili ne.
Naravno, strogo kaznjavanje za maltretiranje, psihicko i fizicko.
Ali da se roditelj mora plasiti da i on u slabom trenutkunema tu kontrolu, nije u redu.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 120423
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5861 times
Been thanked: 12838 times
Contact:
Status: Offline

Re: Britanski pedijatri žele zabraniti šamaranje djece

Post by Maja » 18 Apr 2024, 10:24

spacebound wrote: 18 Apr 2024, 06:14 Ide, ide. Djeca se uce primjerom i razgovorom.
Batinom se samo stvara razdor izmedju roditelja i djece.
Tebi su potrefila fina djeca. U mojoj familiji imam nekolike uciteljice, jos kao dobre uciteljice i pedagoginje i znam kakve djece ima. Jedna je zavrsila na antidepresivima zbog ucenika koji je bio preagresivan. Citav razred bio u grcu zbog malog. Iz cista mira se zaleti i buba ih sakom u ledja.
Kod druge isto tako mali, djeca nisu htjela u skolu, plakala.
Lako je razgovorom rjesavati ako su djeca na pravom putu.
Naravno, niko nije za udaranje zbog gluposti i nek npr samar i tjeranje u sobu bude zadnja opcija.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 120423
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5861 times
Been thanked: 12838 times
Contact:
Status: Offline

Re: Britanski pedijatri žele zabraniti šamaranje djece

Post by Maja » 18 Apr 2024, 10:26

Da je sad policija ko sto je nekad bila, progovorilo bi ono djubre gdje je Danka.
Al ne smiju mu nista.
I te ubice, silovatelji i zlocinci su nekad bili mala slatka djeca al ocito pogresno odgojena pa su postali sta jesu. Il se takav rodis, dzaba sto odgoja.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 38050
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 3022 times
Been thanked: 2348 times
Status: Offline

Re: Britanski pedijatri žele zabraniti šamaranje djece

Post by Pasaga » 18 Apr 2024, 10:29

Maja wrote: 18 Apr 2024, 10:26 Da je sad policija ko sto je nekad bila, progovorilo bi ono djubre gdje je Danka.
Al ne smiju mu nista.
I te ubice, silovatelji i zlocinci su nekad bili mala slatka djeca al ocito pogresno odgojena pa su postali sta jesu. Il se takav rodis, dzaba sto odgoja.
Ahaaa,iti si za Miliciju :D.
Cudis se kad ja kazem trebaju strogi zakoni
i da je svjet postao destruktivan,ljudi zlobni i bolesni
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80996
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7449 times
Been thanked: 12001 times
Status: Online

Re: Britanski pedijatri žele zabraniti šamaranje djece

Post by spacebound » 18 Apr 2024, 10:37

Maja wrote: 18 Apr 2024, 10:24
spacebound wrote: 18 Apr 2024, 06:14 Ide, ide. Djeca se uce primjerom i razgovorom.
Batinom se samo stvara razdor izmedju roditelja i djece.
Tebi su potrefila fina djeca. U mojoj familiji imam nekolike uciteljice, jos kao dobre uciteljice i pedagoginje i znam kakve djece ima. Jedna je zavrsila na antidepresivima zbog ucenika koji je bio preagresivan. Citav razred bio u grcu zbog malog. Iz cista mira se zaleti i buba ih sakom u ledja.
Kod druge isto tako mali, djeca nisu htjela u skolu, plakala.
Lako je razgovorom rjesavati ako su djeca na pravom putu.
Naravno, niko nije za udaranje zbog gluposti i nek npr samar i tjeranje u sobu bude zadnja opcija.
Djeca usvajaju obrasce ponasanja koja vide i koja zive. Ta djeca koja tuku i prave svima probleme najvjerovatnije gledaju isto u kuci. Roditelji su modeli koji ih oblikuju.
Nisu meni fina djeca pala s neba. Naucila sam ih, odgojila i odgajam tako. Dajem im primjer svojim ponasanjem. Otac isto.
Moji sinovi meni ne daju vrecicu iz prodavnice ponijet. Zasto? Zato sto mi ni muz ne da.

Ne kazem da nema izroda. Znam da postoje takvi, nekad se jednostavno rodi nakrivo nasadjeno. Ipak je daleko cesci slucaj ili da su zapustena, roditelji se uopste ne bave odgojem, ili da odgajaju batinom ili da im apsolutno sve dopustaju.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43723
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14617 times
Been thanked: 13163 times
Status: Offline

Re: Britanski pedijatri žele zabraniti šamaranje djece

Post by Masamune » 18 Apr 2024, 10:39

Ja sam starom zahvalan za sve batine dok sam odrastao, jer su bile zasluzene.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81616
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10488 times
Been thanked: 7316 times
Status: Offline

Re: Britanski pedijatri žele zabraniti šamaranje djece

Post by Julia-Klara » 18 Apr 2024, 10:43

Srecom, tvoja djeca imaju tebe stalno uz sebe, i mozes im ukazivati na greske i uciti ih.
Ima roditelja koji previse rade, pa ostavljaju djecu ili u vrticima, ili nenama, tetkama, strinama, koje nisu bas sposobne za odgajanje djece, ali ih "drze na oku".

Da se svi roditelji toliko posvecuju svojoj djeci kao ti bilo bi odlicno, ali to jednostavno nije tako.

Ko bi odgajao tvoju djecu da si ti 10ak sati odsutna od kuce?

Vidim sta se desava oko mene i u mojoj porodici, a ima svasta, i vidim ko grijesi i zasto. Ali, zivot te ubaci u masinu, i gotovo.

Najzalosnije je sto navise ispastaju djeca - kada odrastu na neki nacin ce vec pokazati taj nedostatak ljubavi i paznje iz djetinjstva.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 38050
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 3022 times
Been thanked: 2348 times
Status: Offline

Re: Britanski pedijatri žele zabraniti šamaranje djece

Post by Pasaga » 18 Apr 2024, 10:44

Masamune wrote: 18 Apr 2024, 10:39 Ja sam starom zahvalan za sve batine dok sam odrastao, jer su bile zasluzene.
I kodmene je bila marisana,redovno :ha
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43723
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14617 times
Been thanked: 13163 times
Status: Offline

Re: Britanski pedijatri žele zabraniti šamaranje djece

Post by Masamune » 18 Apr 2024, 10:46

Julia-Klara wrote: 18 Apr 2024, 10:43 Srecom, tvoja djeca imaju tebe stalno uz sebe, i mozes im ukazivati na greske i uciti ih.
Ima roditelja koji previse rade, pa ostavljaju djecu ili u vrticima, ili nenama, tetkama, strinama, koje nisu bas sposobne za odgajanje djece, ali ih "drze na oku".

Da se svi roditelji toliko posvecuju svojoj djeci kao ti bilo bi odlicno, ali to jednostavno nije tako.

Ko bi odgajao tvoju djecu da si ti 10ak sati odsutna od kuce?

Vidim sta se desava oko mene i u mojoj porodici, a ima svasta, i vidim ko grijesi i zasto. Ali, zivot te ubaci u masinu, i gotovo.

Najzalosnije je sto navise ispastaju djeca - kada odrastu na neki nacin ce vec pokazati taj nedostatak ljubavi i paznje iz djetinjstva.
To je vama vaša borba dala. Da možete raditi, ali i da imate djecu. Nema tu kuknjave :mmm
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 38050
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 3022 times
Been thanked: 2348 times
Status: Offline

Re: Britanski pedijatri žele zabraniti šamaranje djece

Post by Pasaga » 18 Apr 2024, 10:49

Sve je vise ljudi kojima jednostavno treba zabranit imat djecu
Prepolovit im onu spravicu
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80996
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7449 times
Been thanked: 12001 times
Status: Online

Re: Britanski pedijatri žele zabraniti šamaranje djece

Post by spacebound » 18 Apr 2024, 10:50

Ne znam, ja se jezim od toga. Oni su zjenica mog oka. Najljepse, najdraze, najvrjednije sto imam. Podizem ih otkad su bili mali i krhki k'o pahuljice. Dio mene, draze od mene, sad bih bez razmisljanja zivot za njih dala. Slabiji od mene, jos uvijek ovisni o meni. I da ih udarim? Ja, njihova sigurnost, zastita, ljubav i snaga da im bol nanosim, psihicku i fizicku? Ma nikad za nikad.
Uopste ne mogu da shvatim to. Ok samar, u afektu, zbog vlastite slabosti i beznadja, pa te izludi da ne znas sta bi. Ili uplasi, tako nesto.
Ali ono namjerno, smisljeno ne, ne mogu da razumijem.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81616
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10488 times
Been thanked: 7316 times
Status: Offline

Re: Britanski pedijatri žele zabraniti šamaranje djece

Post by Julia-Klara » 18 Apr 2024, 10:53

Ja nemam djecu, a vjeruj mi, da sam radjala ne bih se odmah vracala na posao kao neke prijateljice. Mozda ne bih nikako.

Nije da nisam razmisljala, ali sam na kraju skontala da ovdje ne bih mogla biti samohrana majka, morala bih se vratiti nazad, gdje bih morala raditi i ostaviti svoje dijete mami da je cuva.
Moja mama je svoju djecu othranila, ne mora vise. I da, radila je, ali su radili u smjenama pa je uvijek jedno od njih dvoje bilo s nama.
Sjecam se povremeno su nas vodili tetki (mene), bila je uciteljica na selu, ima sina moja generacija, pa sam bila opet u svojem drustvu, pod budnim okom vaspitaca (i tetak je nastavnik/ucitelj).

I kao sto rekoh, otac me jednom osamario (zasluzeno, u oci sam ga gledala i lagala), i mama me je jednom istukla (bila je ljuta na mene sto sam ostala cijeli dan sa drugim rodjakom, zima, i uz to sam bila toliko naivna, da kad smo nekim ciki sankama prevukli neke stvari, ciko nam dao para da sebi nesto kupimo, ja sam dobila par zvaka, a rodjak sebi svasta kupio nalivpero i tintu, cokoladice i svasta nesto), sto je mojoj mami bilo krivo, pa me istukla jer sam budala :D.

Generalno sam protiv samaranja i udaranja djece, mislim da su djeca mali ljudi sa kojima se treba PUUUUUNO raditi, ali se moraju znati (i nauciti) gdje su granice.

Kod vecine djece tih granica vise nema.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Vijesti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests