Opsada Sarajeva 92-95.g.

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Naseef Mushroom » 07 Apr 2023, 20:06

Image

Image
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56131
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1972 times
Been thanked: 5842 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Duminjo » 07 Apr 2023, 23:20


User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by insomnia » 07 Apr 2023, 23:22

Naseef Mushroom wrote: 07 Apr 2023, 20:06 Image

Image
Ko Ezel
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Naseef Mushroom » 07 Apr 2023, 23:36

insomnia wrote: 07 Apr 2023, 23:22
Naseef Mushroom wrote: 07 Apr 2023, 20:06 Image

Image
Ko Ezel
Bio bi dobar fazon da Fadil ne bude više premijer i nestane a pojavi se neko nov i nepoznat na njegovu poziciju i FGR se raduje a ustvari je to i dalje Fadil što je se kao Ezel operisao :oo
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Masamune » 07 Apr 2023, 23:37

Ima li đe Hanka Palduma :mmm
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Naseef Mushroom » 07 Apr 2023, 23:45

Chan wrote: 07 Apr 2023, 23:37 Ima li đe Hanka Palduma :mmm
Evo ja baš sad krenuo da tamo nešto napišem :oo
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Masamune » 07 Apr 2023, 23:47

Naseef Mushroom wrote: 07 Apr 2023, 23:45
Chan wrote: 07 Apr 2023, 23:37 Ima li đe Hanka Palduma :mmm
Evo ja baš sad krenuo da tamo nešto napišem :oo
Čitam zato i pitam :oo
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Kai
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7564
Joined: 24 Aug 2021, 13:47
Mood:
Has thanked: 675 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Kai » 07 Apr 2023, 23:54

Mi smo gledali iz prvih redova sve to..
Vragolasto..:zao

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15469
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 676 times
Been thanked: 2176 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Laser » 08 Apr 2023, 00:02

Dragan Vikić je ikona Bosne i tako če ostati, bar dok smo živi mi svjedoci događanja. U prvim danima, kad se nije znalo ko pije a ko plaća, izašao je sa svojim specijalcima na crtu četniku, KAO INSTiTUCIJA.

Kao sudioniku svega, meni je u prvim momentima bilo golemo znat da i mi konja za trku imamo. Pa kakvog takvog.

U prvim danima pružanja otpora, Dragan Vikić je dao nemjerljiv doprinos. Naravno, malo kasnije smo se svi organizovali mnogo bolje nego u prvim danima, ali Vikić i ekipa su bili organizovani prije nego je išta počelo i jasno su kazali na kojoj su strani.

Kasnije je moglo bez njega i njegovih momaka, ali u prvim danima nije moglo, pa se ti momenti ne mogu porediti ni sa čim kasnijim.

Slava ti komandante, kao i svim tvojim momcima.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Kai
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7564
Joined: 24 Aug 2021, 13:47
Mood:
Has thanked: 675 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Kai » 08 Apr 2023, 00:04

Moj je tetak trenirao vikica..tj specijalce medju kojima je bio i on..
Vragolasto..:zao

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56131
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1972 times
Been thanked: 5842 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Duminjo » 08 Apr 2023, 00:05

Sad odgledah Film. Nisam znao da su ucestvovali u 11 plavih

User avatar
Kai
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7564
Joined: 24 Aug 2021, 13:47
Mood:
Has thanked: 675 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Kai » 08 Apr 2023, 00:06

Prvi pistolj sam dobio od njega i to colt al gasni al dijete bio.. :oo
Vragolasto..:zao

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Tierra Caliente » 08 Apr 2023, 00:51

HAVANA wrote: 07 Apr 2023, 06:36
Tierra Caliente wrote: 07 Apr 2023, 02:35 11 plavih, Loris Grbavica
Skenderija, Predsjedništvo


Pofalićka bitka, Otes, Stup, Azići, Nedžarići, Mojmilo, Hrasno brdo, Aerodromsko Naselje. Ovo su mnogo veće bitke i borbe od ovih koje se spominju za Vikića. Tako da nisu MUP i specijalna jedinica iznijeli najveće žrtve. Niti su oni dali najveći doprinos u odbrani Sarajeva kako se želi predstaviti.

Jedino i najveće priznanje Vikiću i specijalnoj jedinici MUP-a je za akciju Pretis i za izvlačenje Osa i Zolja. A i tokom ove akcije nisu bili sami već sa pripadnicima TO odnosno PLBiH.
Na svim tim mjestima su i oni bili, ja ih vidjeh i na hrasnom u junu 92,u pofalicima, na zuci i na trgu... Tad nije ni moglo drugacije. Imao si celine, jukine, vikiceve i TO... I ljude po granicnim naseljima koji su se organizovali i drzali te linije a ovi letali...Nisu najvece ali da je jedan od najbitnijih i najzasluznijih ljudi jeste definitivno. I treba ih spominjati. Kao i obicne male ljude, pogotovo ove po granicnim zonama koji su stalno bili na pragu i trpili svakodnevni horor i drzali liniju. A opet kad dodju leteci i interventne, ispomoc.... Digne te. Znam na zuci kad kaze eto vikicevih, nekako te podigne, ko lakse ti, sacemo im jebat mater...Mada, sve se to tuzno zavrsi,ne ponovilo se nikom.
Mi ih Boga mi na Nedžarićima nigdje nismo vidjeli. Novi Grad na početku je većina odradila PLBiH, TO i sitno nešto iz MUP-a(dio PO na Mojmilu, na Aerodromskom što su donijeli MTS). Djecu od 18 godina bez ikakvog ratnog borbenog iskustva su primali u specijalnu jedinicu da budu snajperisti i da popune formacije. I slali ih na Mojmilo u zgradu pancirku. Eno onoga što je Bufon snimao. Na našem snajperu na studentskim domovima nije bio MUP već TO. Dolazili su iz SJ MUP-a (raja sa Dobrinje) na Mojmilo snajperisati. Dođu roknu par četnika na Nedžarićima pa onda bježi. Onda sa Teologije PAT-om krene razvaljivanje, sa škole Aleksa Šantić, Kasarne sve dole po nama na Vojničkim, Dobrinji 5, Mojmilu i Alipašinu. Lično mislim da im se daje prevelika neka pažnja jer je prije rata postojala obavezno služenje u vojsci. I masa raje je imala osnovnu vojnu obuku i dalje prema VES-u. Kao da je MUP i SJ imala 5000 pripadnika, a ne par stotina u vrh glave. Ne omalovažavam nikoga gluho i daleko bilo ko god je krv dao, poginuo, bio ranjavan. Moj komšija alamurahmetile Ragib nije mogao četnika da vidi na Žuči. A iz stana(iznad našeg) gdje je živio sa porodicom gledao ih u Nedžarićima. Jednom je donio kokardu od četnika sa Žući, zaklo ga. Na početku rata jadnik kad je otišao na Žuć nije puške imao. Ne znam kakav je osjećaj u borbi kao vojnik prema vojniku...Međutim smatram da je 1000x usranije kad si sa čitavom porodicom izložen da neko ne pogine, ne zarobe, odvedu i tako to. Ne znam možda ste tako vi u unutrašnjosti imali takav osjećaj "da te digne" al mi smo imali takve u kucama, stanovima, haustorima. Sa takvim smo jeli, pili, živjeli, družili se. Ne da bi se neko k*rcio vec sto se tako moralo ići na muda.
{code}

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Tierra Caliente » 08 Apr 2023, 00:54

Melek wrote: 07 Apr 2023, 06:38 No, nevezano ni sa čim, jedan cijeli grad se odbrani sa kamionom minobacača i 1100 protivoklopnih raketa. Fakat, aferim!

Zahod se tome nije nado :oo
Nije samo to. Masu naoružanja je zarobljeno u srpskim stanovima u Sarajevu. Na vojničkom polju do Aprila su zarobili pretresanjem stanova preko 200 komada naoružanja.

Pretresanjem srpskih stanova i akcijom Pretis je zarobljeno najviše naoružanja. To je i spasilo Sarajevo.
{code}

User avatar
Kai
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7564
Joined: 24 Aug 2021, 13:47
Mood:
Has thanked: 675 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Kai » 08 Apr 2023, 00:59

Tierra Caliente wrote: 08 Apr 2023, 00:54
Melek wrote: 07 Apr 2023, 06:38 No, nevezano ni sa čim, jedan cijeli grad se odbrani sa kamionom minobacača i 1100 protivoklopnih raketa. Fakat, aferim!

Zahod se tome nije nado :oo
Nije samo to. Masu naoružanja je zarobljeno u srpskim stanovima u Sarajevu. Na vojničkom polju do Aprila su zarobili pretresanjem stanova preko 200 komada naoružanja.

Pretresanjem srpskih stanova i akcijom Pretis je zarobljeno najviše naoružanja. To je i spasilo Sarajevo.
I kazu oni napadnuti bili a ooanirali sve 10 godina unazad.. i fol ubistvo svata na nisu ga ubili u sloveniji ni hrvatskoj.. vec sve napali.. hoce veliki srbiju a ostao na kraju fildjan.. da ode kosovo,sandzak i vojvodina.. e tako..
Vragolasto..:zao

User avatar
Kai
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7564
Joined: 24 Aug 2021, 13:47
Mood:
Has thanked: 675 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Kai » 08 Apr 2023, 01:00

Bolesni mozgovi zadojeni mrznjom i djecu uci kako su oni bili napadnuti..
Vragolasto..:zao

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Tierra Caliente » 08 Apr 2023, 01:09

HAVANA wrote: 07 Apr 2023, 07:59 Itekako su oni pokusali uci al da ne idemo dalje kako,sta i zasto je bilo kako je bilo.Presiroka tema.I bolna.I razocaravajuca.Ne krivicom ovih spomenutih.
- Predsjedništvo
- Pofalićka bitka
- Dobrinjska barikada / Nedžarići/ Mojmilo
- Otes / Azići / Doglodi / Butile / Dobroševići
- Stup / Energoinvest / /Hladnjača/ Petlja
- Rajlovac / Sokolje / Žuć
- Aerodromsko i pokolj 30-40 civila, na sred ulice streljani
- Dobrinja 1, 4 i dio 3. - odvođenje civila u logor Kula
- Mojmilo i rezervoar / Kasarne u Lukavici
- 11 Plavih, Palma / Grbavica/ Hrasno Brdo / Viktor Bubanj
- Igman

Itd...

:ćitire
{code}

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Lavlje_srce » 08 Apr 2023, 02:57

Duminjo wrote: 07 Apr 2023, 23:20
Iz vise pokusaja sam dosla do 12-te minute. :(

I kad mi neko rat spomene sada, 2023, tjerala bih ga da gleda ovaj i slicne dokumentarce 3x na dan. :zid :zid :zid

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Lavlje_srce » 08 Apr 2023, 06:09

Ipak odgledah film do kraja. Nisam ni bila svjesna ove optuznice. Dakle mucili ga 6 godina za nesto za sto nije bio odgovoran, i u procesu ostario 20 godina. E moj Dragane Vikicu, kakve su se tu igre igrale i igraju, ali ipak narod zna ko je ko. :cvijece

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Film koji bi svako trebao pogledati: Kako je Dragan Vikić herojski odbranio Sarajevo

Post by Taare » 08 Apr 2023, 08:00

A zašto naši u početku nisu izašli na brda oko sarajeva i postavili punktove i barikade?
Svi mi se morete obratit

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests