Hoteli i hotelijerstvo u BiH

Predstavljanje gradova, naši putopisi, savjeti u vezi putovanja.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84596
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11073 times
Been thanked: 16676 times
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Konobari neće da rade za 1200 maraka

Post by Fuddo » 06 Jun 2022, 16:13

Melek wrote: 06 Jun 2022, 16:10
Fuddo wrote: 06 Jun 2022, 15:08 Problem ti je i na Zapadu sa omladincima, nece kile :D.
Fazon je sto su odrasli u relativnom blagostanju, vecina, i sad mu je nezamislivo da on mora nedje provest osam sati, radit.
Restorani se zatvaraju u osam navecer, nemaju radnika.
Prije bilo onih sto rade 24 sata, u koja god doba naletis, nedje ces jest. Sad nema, sam benzinske rade tako, i to pola, pola ne rade.
Nasa firmetina trazi 3600 radnika, nasli 50.
Dzaba bonusi, sto se samo zaposli daju mu 4 milje, al nema jebote, nece…dodje, bude dan, i ode kuci, ne svidja mu se :D.
Najgore sto ga nemes iscerat iz kuce, ne da Akrep :123
:D.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37929
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2959 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Konobari neće da rade za 1200 maraka

Post by Pasaga » 06 Jun 2022, 16:23

HAVANA wrote: 06 Jun 2022, 15:10Moze im se...
moze ku....
kad sam privrno cesmu,ito skroz
tek im se voda zalila u usi....
en,ima koja godina,skucili se bolje odmene
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56122
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1972 times
Been thanked: 5839 times
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Konobari neće da rade za 1200 maraka

Post by Duminjo » 06 Jun 2022, 16:32

HAVANA wrote: 06 Jun 2022, 15:00 Decku od 18... godina kojem je malo 1200km plus baksis i nece to da radi,moze mu se i nece da radi gospodin...Nije to do plate.Za omladine je to odlicna plata.Moja je znala izaci dok je bila ovde po 1800km.To su za nju ogromne pare.Obzirom da je kod roditelja i u kuci i na tanjiru...Al nauci se radit i ganjat bolje ko hoce.Sad tamo na studentskom poslu uzima duplo vise.Doceko sam da mi dijete kaze ne salji ne treba mi,imam.Nema nako para,ako ga ne naucis radit ,dzaba ti sve skole...I mogu se opustiti dok je nas al sta da me tramvaj sutra opali a ja uzgojio princezu,sta ce onda? Najbolja stvar koju sam vani primjetio da vecina omladine radi i ne bjezi od posla...Ovde ih dosta bjezi,nek prica ko sta hoce.A para ima i solidno placenih poslova za te godine...A i dosta je do mnogih roditelja,gdje ce njegov princ ili princeza raditi,ta zaboga oni studiraju...Cudo nevidjeno.
Momak od 18 godina tesko, skoro nikako ne moze biti dovoljno dobar konobar kojeg ce gazda platiti 1200. To je uglavnom onaj pocetnik koji zapinje i smeta sam sebi po sali.
Dobar, naucen, iskusan konobar treba makar par godina letanja i habanja da nauci neke karafeke.
Konobar, momak 20-25 godina vrlo tesko moze istovremeno i studirati kako treba tj uciti na ispite ili ici i na predavanja jer ti konobari uglavnom rade 6 dana u sedmici a imas objekata gdje momci pucaju svaki jebeni dan cijelo ljeto. Plus, vecinom si druga smjena koja nema radno vrijeme. Sjedi se dok ima gostiju.
Momci od 20+ godina vole izaci navecer, vole se izgotiviti, potrisiti..da ne kazem na sta i kako. Jednostavno je u tim godinama to tako i rijetko koji razmislja da ostavi par stoja za stolariju. Jbo stolariju. Plus, svaki drugi konobar u Sarajevu nije pod babinin krovom. Ogromna razlika.

Kaze rodjo, danasnji gosti su pismeniji, kulturniji, ljepota raditi.
Danasnji gosti su karine. Prije samo desetak godina se znalo da na svaki drugi hastal imas makar markicu. Ljudi se medjusobno udarali ko ce platiti. Danas je to, ko da im bubreg vadis.

I sve je to nekako moglo ici, bilo je fino, dobro dok gazde nisu pocele kamere uvoditi. Nekad se plata nije ni cekala nit je konobara zanimalo kolka mu je plata. Danas mue je plata sve.
Na kraju, kad podvuces na jesen crtu, gdje si bio, sta si radio.. Nema te nigdje. Proslo ljeto od plate do plate.

Kaze mi jedan bivsi kolega "prije su se radnici placali 5 stoja, danas neradnike placaju milju i opet ne mogu naci ni tih neradnika".

Ima tu svega po malo. Nije bas sve tako crno i bijelo. Malo su gazde eksponirane i ljudi ponekad mogu cuti sta gazde kazu. Bilo bi zanimljivo cuti sta konobari imaju za reci :ooo

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54098
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 15343 times
Status: Online

Re: SARAJEVO: Konobari neće da rade za 1200 maraka

Post by HAVANA » 06 Jun 2022, 16:40

Melek wrote: 06 Jun 2022, 16:10
Fuddo wrote: 06 Jun 2022, 15:08 Problem ti je i na Zapadu sa omladincima, nece kile :D.
Fazon je sto su odrasli u relativnom blagostanju, vecina, i sad mu je nezamislivo da on mora nedje provest osam sati, radit.
Restorani se zatvaraju u osam navecer, nemaju radnika.
Prije bilo onih sto rade 24 sata, u koja god doba naletis, nedje ces jest. Sad nema, sam benzinske rade tako, i to pola, pola ne rade.
Nasa firmetina trazi 3600 radnika, nasli 50.
Dzaba bonusi, sto se samo zaposli daju mu 4 milje, al nema jebote, nece…dodje, bude dan, i ode kuci, ne svidja mu se :D.
Najgore sto ga nemes iscerat iz kuce, ne da Akrep :123
:valja Ljubi mama sunce svoje.Eno moja otisla na autobus da joj u drugu drzavu posalje naku pantenol kremu, ispucali joj dlanovi od uzeta i broda...Nece kaze ona nikad kupit.Reko javi joj ti da mora cekat bus da uzme jebenu kremu,ja ne smijem... :valja Da je po njenom bilo ne bi ona do kaknja otisla.Al dobro,majka ko majka... :cudi
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56122
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1972 times
Been thanked: 5839 times
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Konobari neće da rade za 1200 maraka

Post by Duminjo » 06 Jun 2022, 16:44

HAVANA wrote: 06 Jun 2022, 16:40
Melek wrote: 06 Jun 2022, 16:10

Najgore sto ga nemes iscerat iz kuce, ne da Akrep :123
:valja Ljubi mama sunce svoje.Eno moja otisla na autobus da joj u drugu drzavu posalje naku pantenol kremu, ispucali joj dlanovi od uzeta i broda...Nece kaze ona nikad kupit.Reko javi joj ti da mora cekat bus da uzme jebenu kremu,ja ne smijem... :valja Da je po njenom bilo ne bi ona do kaknja otisla.Al dobro,majka ko majka... :cudi
Taj pantenol ide samo na otvorene rane.
Ako je ispucala koza bez otvorenih rana, nek uzme kremu sa ureom ili glicerinom. Pantenol ce joj jos više isusit kozu :D.

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3118
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 320 times
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Konobari neće da rade za 1200 maraka

Post by CikCikCikPogodi » 06 Jun 2022, 16:48

Duminjo wrote: 06 Jun 2022, 16:32
HAVANA wrote: 06 Jun 2022, 15:00 Decku od 18... godina kojem je malo 1200km plus baksis i nece to da radi,moze mu se i nece da radi gospodin...Nije to do plate.Za omladine je to odlicna plata.Moja je znala izaci dok je bila ovde po 1800km.To su za nju ogromne pare.Obzirom da je kod roditelja i u kuci i na tanjiru...Al nauci se radit i ganjat bolje ko hoce.Sad tamo na studentskom poslu uzima duplo vise.Doceko sam da mi dijete kaze ne salji ne treba mi,imam.Nema nako para,ako ga ne naucis radit ,dzaba ti sve skole...I mogu se opustiti dok je nas al sta da me tramvaj sutra opali a ja uzgojio princezu,sta ce onda? Najbolja stvar koju sam vani primjetio da vecina omladine radi i ne bjezi od posla...Ovde ih dosta bjezi,nek prica ko sta hoce.A para ima i solidno placenih poslova za te godine...A i dosta je do mnogih roditelja,gdje ce njegov princ ili princeza raditi,ta zaboga oni studiraju...Cudo nevidjeno.
Momak od 18 godina tesko, skoro nikako ne moze biti dovoljno dobar konobar kojeg ce gazda platiti 1200. To je uglavnom onaj pocetnik koji zapinje i smeta sam sebi po sali.
Dobar, naucen, iskusan konobar treba makar par godina letanja i habanja da nauci neke karafeke.
Konobar, momak 20-25 godina vrlo tesko moze istovremeno i studirati kako treba tj uciti na ispite ili ici i na predavanja jer ti konobari uglavnom rade 6 dana u sedmici a imas objekata gdje momci pucaju svaki jebeni dan cijelo ljeto. Plus, vecinom si druga smjena koja nema radno vrijeme. Sjedi se dok ima gostiju.
Momci od 20+ godina vole izaci navecer, vole se izgotiviti, potrisiti..da ne kazem na sta i kako. Jednostavno je u tim godinama to tako i rijetko koji razmislja da ostavi par stoja za stolariju. Jbo stolariju. Plus, svaki drugi konobar u Sarajevu nije pod babinin krovom. Ogromna razlika.

Kaze rodjo, danasnji gosti su pismeniji, kulturniji, ljepota raditi.
Danasnji gosti su karine. Prije samo desetak godina se znalo da na svaki drugi hastal imas makar markicu. Ljudi se medjusobno udarali ko ce platiti. Danas je to, ko da im bubreg vadis.

I sve je to nekako moglo ici, bilo je fino, dobro dok gazde nisu pocele kamere uvoditi. Nekad se plata nije ni cekala nit je konobara zanimalo kolka mu je plata. Danas mue je plata sve.
Na kraju, kad podvuces na jesen crtu, gdje si bio, sta si radio.. Nema te nigdje. Proslo ljeto od plate do plate.

Kaze mi jedan bivsi kolega "prije su se radnici placali 5 stoja, danas neradnike placaju milju i opet ne mogu naci ni tih neradnika".

Ima tu svega po malo. Nije bas sve tako crno i bijelo. Malo su gazde eksponirane i ljudi ponekad mogu cuti sta gazde kazu. Bilo bi zanimljivo cuti sta konobari imaju za reci :ooo
Ja sam nazalost upozno jednog "profesionalnog konobara" koji se hvali da je nekoliko noci zaredom imo prometa po 10.000 maraka. Ja konto on ubija para gdje god ode ovdje. On ode u Hrvatsku za manje od mjesec zvao staru da mu posalje pare da se vrati, jer je sve spisko na zenske i pice.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54098
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 15343 times
Status: Online

Re: SARAJEVO: Konobari neće da rade za 1200 maraka

Post by HAVANA » 06 Jun 2022, 16:50

Duminjo wrote: 06 Jun 2022, 16:44
HAVANA wrote: 06 Jun 2022, 16:40

:valja Ljubi mama sunce svoje.Eno moja otisla na autobus da joj u drugu drzavu posalje naku pantenol kremu, ispucali joj dlanovi od uzeta i broda...Nece kaze ona nikad kupit.Reko javi joj ti da mora cekat bus da uzme jebenu kremu,ja ne smijem... :valja Da je po njenom bilo ne bi ona do kaknja otisla.Al dobro,majka ko majka... :cudi
Taj pantenol ide samo na otvorene rane.
Ako je ispucala koza bez otvorenih rana, nek uzme kremu sa ureom ili glicerinom. Pantenol ce joj jos više isusit kozu :D.
Ama zna ona to bolje od nas,nemam ba pojma.To treba nesta i eto.Slusaj zenu i suti.Kakav ja i krema.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Konobari neće da rade za 1200 maraka

Post by Masamune » 06 Jun 2022, 16:51

Ima bezveze priče i od strane poslodavaca i od strane radnika. Istina je negdje između.

Ti Havana uglavnom zastupaš stavove poslodavaca po pitanju ovog (znam to još od klixa), tako da ni to tvoje nije baš tako kako govoriš. Ne mislim na dio o kćerki.
Last edited by Masamune on 06 Jun 2022, 16:52, edited 2 times in total.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56122
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1972 times
Been thanked: 5839 times
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Konobari neće da rade za 1200 maraka

Post by Duminjo » 06 Jun 2022, 16:51

CikCikCikPogodi wrote: 06 Jun 2022, 16:48
Duminjo wrote: 06 Jun 2022, 16:32

Momak od 18 godina tesko, skoro nikako ne moze biti dovoljno dobar konobar kojeg ce gazda platiti 1200. To je uglavnom onaj pocetnik koji zapinje i smeta sam sebi po sali.
Dobar, naucen, iskusan konobar treba makar par godina letanja i habanja da nauci neke karafeke.
Konobar, momak 20-25 godina vrlo tesko moze istovremeno i studirati kako treba tj uciti na ispite ili ici i na predavanja jer ti konobari uglavnom rade 6 dana u sedmici a imas objekata gdje momci pucaju svaki jebeni dan cijelo ljeto. Plus, vecinom si druga smjena koja nema radno vrijeme. Sjedi se dok ima gostiju.
Momci od 20+ godina vole izaci navecer, vole se izgotiviti, potrisiti..da ne kazem na sta i kako. Jednostavno je u tim godinama to tako i rijetko koji razmislja da ostavi par stoja za stolariju. Jbo stolariju. Plus, svaki drugi konobar u Sarajevu nije pod babinin krovom. Ogromna razlika.

Kaze rodjo, danasnji gosti su pismeniji, kulturniji, ljepota raditi.
Danasnji gosti su karine. Prije samo desetak godina se znalo da na svaki drugi hastal imas makar markicu. Ljudi se medjusobno udarali ko ce platiti. Danas je to, ko da im bubreg vadis.

I sve je to nekako moglo ici, bilo je fino, dobro dok gazde nisu pocele kamere uvoditi. Nekad se plata nije ni cekala nit je konobara zanimalo kolka mu je plata. Danas mue je plata sve.
Na kraju, kad podvuces na jesen crtu, gdje si bio, sta si radio.. Nema te nigdje. Proslo ljeto od plate do plate.

Kaze mi jedan bivsi kolega "prije su se radnici placali 5 stoja, danas neradnike placaju milju i opet ne mogu naci ni tih neradnika".

Ima tu svega po malo. Nije bas sve tako crno i bijelo. Malo su gazde eksponirane i ljudi ponekad mogu cuti sta gazde kazu. Bilo bi zanimljivo cuti sta konobari imaju za reci :ooo
Ja sam nazalost upozno jednog "profesionalnog konobara" koji se hvali da je nekoliko noci zaredom imo prometa po 10.000 maraka. Ja konto on ubija para gdje god ode ovdje. On ode u Hrvatsku za manje od mjesec zvao staru da mu posalje pare da se vrati, jer je sve spisko na zenske i pice.
Gospodin

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54098
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 15343 times
Status: Online

Re: SARAJEVO: Konobari neće da rade za 1200 maraka

Post by HAVANA » 06 Jun 2022, 16:53

Mnogi konobari se i ne zamaraju sa tim kolika je plata,znaju oni sta se prati i ganja.Ja sam radio u piramidi 88g kad je zacepljena nemanjina bila sve do mejtasa.Covjek na covjeku.Kakva ba plata,veze nemam kolika je plata bila al se pare u kutiju od cipela stavljale.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25723
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3177 times
Been thanked: 4192 times
Contact:
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Konobari neće da rade za 1200 maraka

Post by ina » 06 Jun 2022, 16:53

Možda su ljudi samo otišli dalje.. što i dovodi manjak radne snage.. a ne da neće da rade :hm

Uvijek se razvlači ista priča..
Svijest ima sidrište.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Konobari neće da rade za 1200 maraka

Post by Masamune » 06 Jun 2022, 16:58

I ja sam sit tih priča kad većina poslodavaca ne zna ni osnove poslovne organizacije, menadžmenta i upravljanja ljudskim resursima, pa onda kukaju kako niko neće da radi. Zaposli se neko dijete kao automehaničar u objektu u kojem gazda živi i da uči od starijih kolega on dijete pošalje da mu mete avliju. Eto kako to kod nas ide
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54098
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 15343 times
Status: Online

Re: SARAJEVO: Konobari neće da rade za 1200 maraka

Post by HAVANA » 06 Jun 2022, 17:00

Chan wrote: 06 Jun 2022, 16:51 Ima bezveze priče i od strane poslodavaca i od strane radnika. Istina je negdje između.

Ti Havana uglavnom zastupaš stavove poslodavaca po pitanju ovog (znam to još od klixa), tako da ni to tvoje nije baš tako kako govoriš. Ne mislim na dio o kćerki.
Pa ne zastupam bas ali obzirom da godinama gledam sta rade i kako,naravno da necu graktati odma na poslodavce jer jednostavno nije tacno da su oni svi grozni a radnici divni i krasni.Ja mogu pricati i pricam,nit imam radnika nit ih zelim.O jadu me zabavio i napravio mi u danu stete da je ne moze odraditi za 3 godine.Mrs i vozdra.Mogu sam,sta ne mogu platicu da dodje i odradi.Al vidi i tu belaja.Nema sad ni to.Kod mene je 130km od 8h do 17h da uradi ono sto i ja uradim sa 52 godine.Isti poso isti tempo.Imam jednog svako 7 dana.Drugog nemam.A trebao bi mi jos jednom sedmicno.Ne mogu ja to objasniti nekome ko ne radi.Uvijek kazem budi poslodavac,otvori nesta i sve ce ti se samo kazati.Veliki je sretnik ko nadje vrijednog i pouzdanog radnika.I treba da ga cuva ko oci u glavi,i plati.Ja nisam imao srece,ocito ne umijem to.Probao 3 puta i ja to fol nesta ko jaran,jebe me ko sansku kozu.Mrs.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Konobari neće da rade za 1200 maraka

Post by Masamune » 06 Jun 2022, 17:04

Naravno da nije samo do poslodavaca... u pravu si ti za radne navike koje treba izgrađivati još dok su djeca, kao i da nauče da sami zarađuju. Ja sam kao srednjoškolac i dok sam bio na faksu zarađivao tako što sam konobarisao, ljudima pisao seminarske radove, diplomske, biznis planove... nije to nešto vrijedno hvale s obzirom da to oni lično nisu napravili, ali jbg moraš se snalaziti, plaćati kiriju i živiti sam
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Post Reply

Return to “Turizam”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests