Nafta, benzin, plin... cijene

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3118
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 320 times
Status: Offline

Re: EU odgodila zabranu prodaje vozila na benzin i dizel nakon 2035. godine

Post by CikCikCikPogodi » 04 Mar 2023, 13:46

BritkiMozak wrote: 04 Mar 2023, 13:22 Ma forsiralo se sve i svašta umjesto da se priđe problemu na način koji se pokazao jako dobrim. Sagradit nuklearne elektrane, jest da bude belaja ako nastradaju u potresu kao Fukušima, ali zato napraviš protupotresnu gradnju, gomilu betona oko reaktora i ne eksperimentirati s njima kao u Černobilu.

Nema CO2 otisak, a svejedno imaš električnu energiju. Ako su baš zapeli da sve bude uber-zeleno, nuklearke proizvode struju, ovjesiš električnu žicu iznad ceste, autobusi se prikače na nju i na elektrificiranim cestama voze na struju, a kad moraju skrenuti na ne-elektrificiranu cestu, upale dizel motor i voila.

Da se izvadi uranij i plutonij iz nuklearnog oružja te ga se pretopi u gorive šipke za nuklearne elektrane bilo bi goriva za njih da rade dugo vremena. Nuklearke moraju imati najmanje 3,16% obogačenog uranija da bi mogle raditi. Što je uranij obogačeniji to nuklearka lakše radi i sa manje smetnji.

-----------------------------

Mali off topic... jednom sam pitao u školi nekog profesora zašto auti imaju mjenjače brzina i mehanički prijenos energije na kotače umjesto električnog prijenosa. Odgovorio mi je da bi takav prijenos stvarao puno statičkog elektriciteta.

Bio sam tada previše tulav i nisam se dosjetio pitati - pa kako onda na željeznici nema previše statičkog elektriciteta a jaka lokomotiva na struju sa jako visokim naponom vuče cijeli vlak i ništa ne bude ni vlaku ni lokomotivi.

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 297 times
Status: Offline

Re: EU odgodila zabranu prodaje vozila na benzin i dizel nakon 2035. godine

Post by BritkiMozak » 04 Mar 2023, 13:58

CikCikCikPogodi wrote: 04 Mar 2023, 13:46
BritkiMozak wrote: 04 Mar 2023, 13:22 Ma forsiralo se sve i svašta umjesto da se priđe problemu na način koji se pokazao jako dobrim. Sagradit nuklearne elektrane, jest da bude belaja ako nastradaju u potresu kao Fukušima, ali zato napraviš protupotresnu gradnju, gomilu betona oko reaktora i ne eksperimentirati s njima kao u Černobilu.

Nema CO2 otisak, a svejedno imaš električnu energiju. Ako su baš zapeli da sve bude uber-zeleno, nuklearke proizvode struju, ovjesiš električnu žicu iznad ceste, autobusi se prikače na nju i na elektrificiranim cestama voze na struju, a kad moraju skrenuti na ne-elektrificiranu cestu, upale dizel motor i voila.

Da se izvadi uranij i plutonij iz nuklearnog oružja te ga se pretopi u gorive šipke za nuklearne elektrane bilo bi goriva za njih da rade dugo vremena. Nuklearke moraju imati najmanje 3,16% obogačenog uranija da bi mogle raditi. Što je uranij obogačeniji to nuklearka lakše radi i sa manje smetnji.

-----------------------------

Mali off topic... jednom sam pitao u školi nekog profesora zašto auti imaju mjenjače brzina i mehanički prijenos energije na kotače umjesto električnog prijenosa. Odgovorio mi je da bi takav prijenos stvarao puno statičkog elektriciteta.

Bio sam tada previše tulav i nisam se dosjetio pitati - pa kako onda na željeznici nema previše statičkog elektriciteta a jaka lokomotiva na struju sa jako visokim naponom vuče cijeli vlak i ništa ne bude ni vlaku ni lokomotivi.
Pa daj ga upali i provozaj već jednom
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

User avatar
XoKli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1818
Joined: 18 Jun 2020, 17:29
Has thanked: 69 times
Been thanked: 214 times
Status: Offline

Re: EU odgodila zabranu prodaje vozila na benzin i dizel nakon 2035. godine

Post by XoKli » 04 Mar 2023, 15:30

HAVANA wrote: 04 Mar 2023, 07:41 :haha Evo vidi. Aukcija jebena. 2010 godina 8893 plus troskovi aukcije 9150 eura :haha Ko biva pocetna... :haha IMG_20230304_073932.jpg
Past će ovo ubrzo... Ja sam Januar i Februar na nuli i očekivanja od ove godine su mi nikakva. Nek zaradim sebi za troškova života prezadovoljan. Cijene transporta padaju od Decembra zbog slabije ponude. Proljeće i ljeto ako budu slabi ode sve u mp3.
Al dobro, radilo se prethodne dvije godine ko nikad. Znao sam imati po 25-30k operativne dobiti. Pretpostavljao sam da će doći ovakav vakat s toga nisam ni trošio ništa mimo posla.
Vjerovao ili ne trenutno bolje zaradim na operacijama transporta na Balkanu nego DE-FR-NL-BE.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54098
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 15343 times
Status: Offline

Re: EU odgodila zabranu prodaje vozila na benzin i dizel nakon 2035. godine

Post by HAVANA » 04 Mar 2023, 15:46

Sto se tice auta nema tu sta past. Automobila nema. Veca je potraznja od punude,novac sve manje vrijedi, nekad si za milju dvije, tri eura nesta mogao kupiti, sad biciklo toliko kosta, nova auta su skroz nova prica..Vec je rupa od skoro 4 godine napravljena. Navikavajmo se na skupa auta i nova i rabljena. U stvari ja se nemam sta navikavat, gotovo, mozda jos godinu i zbogom..
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: EU odgodila zabranu prodaje vozila na benzin i dizel nakon 2035. godine

Post by Taare » 04 Mar 2023, 15:47

Sve je stalo. Ako gospoda eu političari ne smisle nešto, ode sve u pm
Svi mi se morete obratit

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54098
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 15343 times
Status: Offline

Re: EU odgodila zabranu prodaje vozila na benzin i dizel nakon 2035. godine

Post by HAVANA » 04 Mar 2023, 15:48

Taare wrote: 04 Mar 2023, 15:47 Sve je stalo. Ako gospoda eu političari ne smisle nešto, ode sve u pm
Isto ko da sami sebe ruse, koji im je qrac?
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: EU odgodila zabranu prodaje vozila na benzin i dizel nakon 2035. godine

Post by Taare » 04 Mar 2023, 15:50

HAVANA wrote: 04 Mar 2023, 15:46 Sto se tice auta nema tu sta past. Automobila nema. Veca je potraznja od punude,novac sve manje vrijedi, nekad si za milju dvije, tri eura nesta mogao kupiti, sad biciklo toliko kosta, nova auta su skroz nova prica..Vec je rupa od skoro 4 godine napravljena. Navikavajmo se na skupa auta i nova i rabljena. U stvari ja se nemam sta navikavat, gotovo, mozda jos godinu i zbogom..
Možda u bosni. U njemačkoj stalo. Jučer sam bio u audiju. Reče mi prodavač da od početka godine potražnja konstantno pada.
Kako i neće kad je ezb podigla kmatu, pa onda i banke auto kuća.
vw i audijeva banka aktuelno traže između 5 i 7% kamate.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37929
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2959 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: EU odgodila zabranu prodaje vozila na benzin i dizel nakon 2035. godine

Post by Pasaga » 04 Mar 2023, 15:56

Taare wrote: 04 Mar 2023, 15:50
HAVANA wrote: 04 Mar 2023, 15:46 Sto se tice auta nema tu sta past. Automobila nema. Veca je potraznja od punude,novac sve manje vrijedi, nekad si za milju dvije, tri eura nesta mogao kupiti, sad biciklo toliko kosta, nova auta su skroz nova prica..Vec je rupa od skoro 4 godine napravljena. Navikavajmo se na skupa auta i nova i rabljena. U stvari ja se nemam sta navikavat, gotovo, mozda jos godinu i zbogom..
Možda u bosni. U njemačkoj stalo. Jučer sam bio u audiju. Reče mi prodavač da od početka godine potražnja konstantno pada.
Kako i neće kad je ezb podigla kmatu, pa onda i banke auto kuća.
vw i audijeva banka aktuelno traže između 5 i 7% kamate.
ja,tamo negdje u septembru,kupio malom jednog golfa sesticu
potpiso kamatu 4,5 ...
sad mi je oko 8 .....
ostalo mi jos nesto sitno,mogu bit gotov za 3 mj. otprilike
kako mi se dug smanjuje,svaki mjesec,oni dizu po 1%
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: EU odgodila zabranu prodaje vozila na benzin i dizel nakon 2035. godine

Post by Taare » 04 Mar 2023, 16:00

HAVANA wrote: 04 Mar 2023, 15:48
Taare wrote: 04 Mar 2023, 15:47 Sve je stalo. Ako gospoda eu političari ne smisle nešto, ode sve u pm
Isto ko da sami sebe ruse, koji im je qrac?
Naprotiv. Ljudi jačaju svoju privredu. Ubijaju svoju nedonoščad. Opstaju samo najjači.
2022. bankrotiralo je gotovo 1300 firmi.
Ja sam samo za decembar i januar iz svog džepa doplatio 13.000€ da pokrijem troškove.
Dakle, toliko mi je falilo da pokrijem osnovno.
Sad sam radnicima smanjio sate. Onaj ko je radio 150 sati, ne smije imati više od 120 sati.

Mislim da će ovo potrajati do kraja godine. Onda će aBd krenuti naprijed. Tek krajem godine ćemo osjetiti benefite jeftinih energenata.
Još uvijek nam prodaju skupu struju i goriva tj. onu koju su oni skupo platili.
Svi mi se morete obratit

User avatar
XoKli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1818
Joined: 18 Jun 2020, 17:29
Has thanked: 69 times
Been thanked: 214 times
Status: Offline

Re: EU odgodila zabranu prodaje vozila na benzin i dizel nakon 2035. godine

Post by XoKli » 04 Mar 2023, 16:06

HAVANA wrote: 04 Mar 2023, 15:46 Sto se tice auta nema tu sta past. Automobila nema. Veca je potraznja od punude,novac sve manje vrijedi, nekad si za milju dvije, tri eura nesta mogao kupiti, sad biciklo toliko kosta, nova auta su skroz nova prica..Vec je rupa od skoro 4 godine napravljena. Navikavajmo se na skupa auta i nova i rabljena. U stvari ja se nemam sta navikavat, gotovo, mozda jos godinu i zbogom..
Lanac nabave se stabilizuje tako da će automobila biti,ali kupaca neće.
Već sam pominjao izjavu šefa BMWa. Cijena auta idu dole krajem godine.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: EU odgodila zabranu prodaje vozila na benzin i dizel nakon 2035. godine

Post by Taare » 04 Mar 2023, 16:08

Prije par godina poznanik majstor mi je uradio nešto na autu.
I sad, zato što sam njemu dao taj veliki poso, u znak pažnje i da zahvali, poklonio mi je felge.
audijeve felge, 21 col. Nove u audiju bile 3.600€
Dodaj još cijenu guma od osam stoja i eto pune cijene.
Budući da su mi haman dvije godine stojale i sakupljale prašinu, odlučim da ih prodam.
stavim na ebay za cijenu od 1.500€
Niko živ nije nazvao.
Da sam ih inzerirao prošle godine, otišle bi za dan.
Znači, narod se stisnuo da valja.
Eno po ebayu se organizuju za prijevoz. Kaže, ko radi tu i tu, imam tri slobodna mjesta u autu.
Ono, utale se za gorivo i voze.
Svi mi se morete obratit

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54098
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 15343 times
Status: Offline

Re: EU odgodila zabranu prodaje vozila na benzin i dizel nakon 2035. godine

Post by HAVANA » 04 Mar 2023, 16:08

XoKli wrote: 04 Mar 2023, 16:06
HAVANA wrote: 04 Mar 2023, 15:46 Sto se tice auta nema tu sta past. Automobila nema. Veca je potraznja od punude,novac sve manje vrijedi, nekad si za milju dvije, tri eura nesta mogao kupiti, sad biciklo toliko kosta, nova auta su skroz nova prica..Vec je rupa od skoro 4 godine napravljena. Navikavajmo se na skupa auta i nova i rabljena. U stvari ja se nemam sta navikavat, gotovo, mozda jos godinu i zbogom..
Lanac nabave se stabilizuje tako da će automobila biti,ali kupaca neće.
Već sam pominjao izjavu šefa BMWa. Cijena auta idu dole krajem godine.
O razlicitim autima pricamo. Ja pricam o rabljenim i srednjoj i nizoj klasi...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: EU odgodila zabranu prodaje vozila na benzin i dizel nakon 2035. godine

Post by Taare » 04 Mar 2023, 16:16

A što se tiče dijelova, to je posebna priča.
Trebao da promijenim dodatnu pumpu za hlađenje na mercedesu. Čekao mjesecima. Nema pa nema. I kad god nazoveš u mercedes, kažu da će te nazvati kad dođe.
na kraju kupio polovnu. Onda problem, fali nosač za pumpu. Mercedes poslao jedan, a drugog nemaju.
Kažem ja - ljudi, ne mogu kanapom stezat pumpu. Auto mi stoji tri mjeseca.
kažu da tražim pare od osiguranja. Ono, da mi isplate za dane u kojim sam bez auta.
Jučer mi priča jaran da je haubu za auto čekao šest mjeseci.
jbna hauba šest mjeseci.
Svi mi se morete obratit

User avatar
XoKli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1818
Joined: 18 Jun 2020, 17:29
Has thanked: 69 times
Been thanked: 214 times
Status: Offline

Re: EU odgodila zabranu prodaje vozila na benzin i dizel nakon 2035. godine

Post by XoKli » 04 Mar 2023, 16:50

HAVANA wrote: 04 Mar 2023, 16:08
XoKli wrote: 04 Mar 2023, 16:06
Lanac nabave se stabilizuje tako da će automobila biti,ali kupaca neće.
Već sam pominjao izjavu šefa BMWa. Cijena auta idu dole krajem godine.
O razlicitim autima pricamo. Ja pricam o rabljenim i srednjoj i nizoj klasi...
Jeste,ali cijena novih utiče i na cijenu rabljenih.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54098
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 15343 times
Status: Offline

Re: EU odgodila zabranu prodaje vozila na benzin i dizel nakon 2035. godine

Post by HAVANA » 04 Mar 2023, 17:02

XoKli wrote: 04 Mar 2023, 16:50
HAVANA wrote: 04 Mar 2023, 16:08

O razlicitim autima pricamo. Ja pricam o rabljenim i srednjoj i nizoj klasi...
Jeste,ali cijena novih utiče i na cijenu rabljenih.
Ne kontas ti mene sta pricam.Ono sto je prije 6 godina kostalo 12000km sad kosta 12000km.Ista ta godina al 6 godina starije.Na sta ce pasti i koja? Odredjenih nema nikako.Sto je bilo u ponudi recimo 100 na aukciji,sad imas 5 takvih modela...Nema.Odakle,isisalo se...Skoro 4 godine se napravila rupa.Recimo najcesci otpis lizinga na aukciji je 4 godine starosti...Zamisli kako ce izgledati slijedeca godina na licitaciji? Sta ce se prodavati? Vec sada smijesno izgleda.Sta ce se prodavati i u kojim kolicinama? A potraznja je cirkus,mole,placu daj...Vec sad se pojavljuje tih vozila.Znas kako to izgleda za nase trziste? Sve vozila sa 3 klipa,vecina benzinci...Od 100 vw polo,10 ih je sa 4 klipa,ostalo mali 3 klipa itd...Skode octavie 1.2 benzin itd Sta cu ja sa tim,mogu se vjencat sa njima,prodat ih necu...Suvovi skoro svi sa malim motorima i 4x2.20 takvih i 2 sa vecim i 4x4...Svi ko muhe na govno na ta 2...Cijena fijuuuuuuu
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Kai
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7564
Joined: 24 Aug 2021, 13:47
Mood:
Has thanked: 675 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: EU odgodila zabranu prodaje vozila na benzin i dizel nakon 2035. godine

Post by Kai » 04 Mar 2023, 17:05

Kako god cijena polovnjaka je skocila fino... al isto naglo moze pasti.. zato su svi na oprezu.. jer ko radi sa tim sad moze fino zaraditi bas ko je imao auta prije poskupljenja.. ali nece sad skuplje da nabavljaju nego prije.. jer im je manja sad zarada a i sta ako naglo padne cijena vrati se u normalu pa nigdje ih nema sa racunicom..
Vragolasto..:zao

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54098
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 15343 times
Status: Offline

Re: EU odgodila zabranu prodaje vozila na benzin i dizel nakon 2035. godine

Post by HAVANA » 04 Mar 2023, 17:08

Kai wrote: 04 Mar 2023, 17:05 Kako god cijena polovnjaka je skocila fino... al isto naglo moze pasti.. zato su svi na oprezu.. jer ko radi sa tim sad moze fino zaraditi bas ko je imao auta prije poskupljenja.. ali nece sad skuplje da nabavljaju nego prije.. jer im je manja sad zarada a i sta ako naglo padne cijena vrati se u normalu pa nigdje ih nema sa racunicom..
Ne kontam sta ti to znaci? Imao sam ih ja 40 i kusur...Sta imam od toga?Pojedu ti troskovi to.Prodam 15 kupim 9...I tako stalno dok se ne istopi,sta onda? Sta da nabavim,nema ih nikako odredjenih modela a to sto ima previse je zemalja i kupaca...Evo bujrum ko moze nek nabavi,pare stoje...Zaradi.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Kai
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7564
Joined: 24 Aug 2021, 13:47
Mood:
Has thanked: 675 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: EU odgodila zabranu prodaje vozila na benzin i dizel nakon 2035. godine

Post by Kai » 04 Mar 2023, 17:13

Meni nije jasno kako ce sve ici sa eletricnim autima odlaganje baterija.. i ko ce kupiti elektricno auto polovno
Koje je baterija pri kraju a te su baterije skupe.. za koliko onda prodati auto i koliko se gubi na njima.. na kraju ce biti skuplja pita nego tepsija.
Vragolasto..:zao

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54098
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 15343 times
Status: Offline

Re: EU odgodila zabranu prodaje vozila na benzin i dizel nakon 2035. godine

Post by HAVANA » 04 Mar 2023, 17:14

Zamisli tog cirkusa sa tim raditi :valja Kaze kolika je garancija,do kapije... :haha
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54098
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 15343 times
Status: Offline

Re: EU odgodila zabranu prodaje vozila na benzin i dizel nakon 2035. godine

Post by HAVANA » 04 Mar 2023, 17:15

Ne znaju oni dje gone sa novim a da neko to rabljeno radi,cirkus...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest