Zašto se jetrica smatra superhranom i kako je pripremiti?

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Zašto se jetrica smatra superhranom i kako je pripremiti?

Post by Krokodil Behko » 29 Jul 2022, 10:45

Image


Ideja o jedenju jetrica nekima možda i nije pretjerano primamljiva, ali dovoljno je sladokusaca koji, i kad ne znaju njezina pozitivna svojstva, ne mogu zamisliti život bez konzumiranja vrhunskih guščjih jetrica ili, oni skromniji i plićeg džepa, svježih i prefinih telećih.

Ideja o jedenju jetrica nekima možda i nije pretjerano primamljiva, ali dovoljno je sladokusaca koji, i kad ne znaju njezina pozitivna svojstva, ne mogu zamisliti život bez konzumiranja vrhunskih guščjih jetrica ili, oni skromniji i plićeg džepa, svježih i prefinih telećih.


Za “nevjerne Tome” valja istaknuti kako su jetra dio životinje koji sadrži najviše nutrijenata, a usto su kao hrana niskokalorična i bogata visokokvalitetnim bjelančevinama.

Nutritivni profil jetara je izuzetan

Razmotrimo činjenice: Već mala količina pripremljenih jetrica osigurava nam više od 100% preporučenog dnevnog unosa za mnoge bitne hranjive tvari kao što su vitamin B12, vitamin A, riboflavin, folat, željezo, bakar i kolin.

Jesu li jetrica doista korisna za naše zdravlje?

Važno je spomenuti kako jetra u sebi ne skupljaju toksine, već ih obrađuju, neutraliziraju i šalju drugdje na pohranu. Bogata su kolesterolom, ali ne onim koji oštećuje i ugrožava srce. Liječnici tvrde, holesterol u hrani ne utječe izravno na količinu holesterola u našoj krvi.

Ipak, neki stručnjaci savjetuju da s tako bogatom hranom ne valja pretjerivati – do 200 grama sedmično je taman i tu granicu ne treba prekoračivati. I inače znamo, ni s čim ne valja pretjerivati, ma koliko nam to nešto bilo fino.

Samo bi trudnice trebale izbjegavati jetrica. Potrebno je tek 30 grama telećih jetrica da bi se, tijekom trudnoće, dosegla gornja podnošljiva razina unosa vitamina A.

Lako su dostupna u trgovinama i mesnicama, a priprema je vrlo jednostavna

Ovaj put ćemo preskočiti skupa guščja i pačja jetra koja zahtijevaju zaseban tekst. Na našim tržnicama uglavnom se kupuju pileća i nešto skuplja teleća, a ponekad i svinjska te janjeća jetrica.

Pri kupnji jetrica treba pažljivo pregledati i odabrati ona svjetlije boje, što znači da dolaze od mlađe životinje pa su svježija i blažeg okusa. Također, treba odabrati ona vlažnog izgleda, bez imalo naznaka suhoće. Kod kuće ih, ako se ne pripremaju odmah, morate držati u hladnjaku, ali nikad duže od dva dana.


Brzo su gotova, a tako ukusna i fina

Jetrica su obično obložena glatkom prozirnom opnom koju treba ukloniti na početku pripreme. Dovoljan je mali zarez nožem i skida se glatko. Neće se ni vama niti ikom drugom svidjeti osjećaj žvakanja gume u ustima ako to ne učinite. Uklonite vezivno tkivo i odrežite sve zelene mrlje, uključujući zeleni žučni mjehur iz jetara peradi.

I kad ih namjeravate samo baciti na tavu i kratko prepržiti, trebate posvetiti pažnju rezanju. Režu se na trakice ili ploške do jednog centimetra debljine. Dobro ih je ostaviti u mlijeku oko 2 sata ako želimo pridobiti djecu da ih zavole. Uz to što će malo omekšati, svakako će dobiti blaži okus. Iskusni ljubitelji ove namirnice taj će korak preskočiti jer im je drag izvorni okus ove iznutrice.

Mnogi savjetuju kako ih ne valja soliti prije stavljanja na vatru jer će otvrdnuti i izgubiti pravi tek. Prže se kratko na dosta jakoj vatri, dvije do četiri minute obostrano, a najbolja su kada u sredini ostanu vrlo blago ružičasta. Prepečena jetrica imaju gorak okus i brašnastu teksturu, piše Index.

(SB)
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: Zašto se jetrica smatra superhranom i kako je pripremiti?

Post by Julia-Klara » 29 Jul 2022, 10:53

ne zelite znati zasto ni pod razno NE MOGU jesti dzigericu :grana
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Zašto se jetrica smatra superhranom i kako je pripremiti?

Post by Krokodil Behko » 29 Jul 2022, 10:55

Julia-Klara wrote: 29 Jul 2022, 10:53 ne zelite znati zasto ni pod razno NE MOGU jesti dzigericu :grana

Našla crva
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: Zašto se jetrica smatra superhranom i kako je pripremiti?

Post by Julia-Klara » 29 Jul 2022, 10:55

ma jok... nadjem i u sljivi pa mi se ne gadi :valja
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
immuno
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10062
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 8251 times
Been thanked: 8612 times
Status: Offline

Re: Zašto se jetrica smatra superhranom i kako je pripremiti?

Post by immuno » 29 Jul 2022, 11:39

Ja sad kupila telecu jetru, ovdje bas skupa ko da Sam steak uzela. Volimo je svi.
J-K mene sto se Tice slobodno napisi nemozes mi je ogaditi. 😂

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Zašto se jetrica smatra superhranom i kako je pripremiti?

Post by carobnjak N » 29 Jul 2022, 13:28

ja sam juce unio svojih 300gr
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24898
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6971 times
Been thanked: 6608 times
Status: Offline

Re: Zašto se jetrica smatra superhranom i kako je pripremiti?

Post by Koraci_u_noci » 29 Jul 2022, 13:32

Meni je pileca dzigerica zadnja dva puta kad sam je jeo izazvala probleme sa zelucem, ono kad bol udara u plecku i ne znas tacno gdje te boli, i od tada je vise ne jedem, dok telecu i dalje mogu, ja mislim
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31581
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2680 times
Been thanked: 5127 times
Status: Online

Re: Zašto se jetrica smatra superhranom i kako je pripremiti?

Post by Matan » 29 Jul 2022, 13:36

Treba je samo ubiti sa zacinima, da ne znas sta je..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1542 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: Zašto se jetrica smatra superhranom i kako je pripremiti?

Post by TAFKAP » 29 Jul 2022, 15:52

Jetra i bubrezi, nikako zdravo za jesti.

Samo skontati čemu ta dva organa služe u organizmu i sve će vam se samo ukazati.

Post Reply

Return to “Recepti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests