Alija Izetbegović

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15453
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 673 times
Been thanked: 2161 times
Status: Offline

Re: INTERVJU: Ponosna sam što sam unuka Alije Izetbegovića

Post by Laser » 23 May 2019, 13:31

Chloe wrote: 23 May 2019, 13:27 Da mi aktiviramo temu grudnjaka i bradavica? :o :D. :D.
Može. :jupi

Ko će prvi?
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: INTERVJU: Ponosna sam što sam unuka Alije Izetbegovića

Post by Chloe » 23 May 2019, 13:35

Laser wrote: 23 May 2019, 13:31
Chloe wrote: 23 May 2019, 13:27 Da mi aktiviramo temu grudnjaka i bradavica? :o :D. :D.
Može. :jupi

Ko će prvi?
viewtopic.php?f=64&t=26523&start=280

:hm
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96636
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34572 times
Been thanked: 21242 times
Contact:
Status: Offline

Re: INTERVJU: Ponosna sam što sam unuka Alije Izetbegovića

Post by Rum » 23 May 2019, 13:52

Fino celjade :inasab
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: INTERVJU: Ponosna sam što sam unuka Alije Izetbegovića

Post by Bla » 23 May 2019, 14:20

ja mislim da mu je i briga unuka :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: INTERVJU: Ponosna sam što sam unuka Alije Izetbegovića

Post by Podrinjac » 23 May 2019, 18:26

Ja sam ponosni unuk Omera i Bećira, pa se ne hvalim. Nerviraju me ovakve osobe koje hoće preko drugog da su u centru pažnje. Baš me boli briga što si njegova unuka.

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: INTERVJU: Ponosna sam što sam unuka Alije Izetbegovića

Post by harlekin » 23 May 2019, 19:18

ev ovo men vako ide na zivce,sve uokolo sljam kurve i sponzoruse vi im se divite
pojavi se fina obrazovana cura koja kaze da se divi svom djedu koji je usput jedna od nasih najveci
licnosti i vi udri po njoj,i ajd da ste vi netko ili nest postigli u zivotu,nego ste 0,cista 0.
Usput mogu reci da bi i Alija sigurno bio ponosan na ovakvu unuku.
Mi bosnjaci smo smece,Severini cemo klicat a ovakvu curu cemo popljuvat,samo jer je nasa.
tako da sam ja kao uvazeni clan drustva na ovom forumu dosao do zakljucka
da sta vi malo poremeceni ako njoj nabijate neki potpis njenog dede na nos,
u biti tacnije bi bilo reci majmuncine glupave,ali nisam takav covjek i ne
zelim vrijedjat nikog,ipak zivimo u drustvu gdje ljudi imaju pravo bit majmuni :kafa

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: INTERVJU: Ponosna sam što sam unuka Alije Izetbegovića

Post by rethna » 23 May 2019, 19:19

I hodati bez grudnjaka uokolo, kao i majmuni. :oo
Question everything.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Priča o Bahti, tamnoputoj robinji iz Bosanskog Šamca koja je služila i djeda Alije Izetbegovića

Post by Mala_Mu » 03 Jun 2019, 15:38

Image
O Bahti, afričkoj djevojčici koju su oteli trgovci robljem, pisala je beogradska "Pravda" 1938. godine. Bahta je prodata u Istanbulu nakon čega stiže u Bosanski Šamac. U Bosanskom Šamcu je 1910. godine oslobođena, a do kraja života služi u porodici Alijage Izetbegovića.

Tekst je napisan nakon Bahtine smrti. Bahta je 35 godina živjela u Bosanskom Šamcu. Za njenu smrt se brzo pročulo jer je ona za ovo malo mjesto značila senzaciju svojim rasnim porijeklom i mistikom u koju je ona samu sebe uvijala.

"Crnkinja Bahtijar, ili kraće Bahta, nije dala da je sagleda nijedno strano oko, naročito ne muško, pa čak i ako je taj muškarac musliman, kao što je i sama bila", navodi na početku ovog interesantnog teksta autor, u nastavku opisujući životni put te bivše robinje porijeklom iz Afrike.

Kada je imala osam godina Bahta je odvedena iz svog sela, negdje iz centralne Afrike, nakon čega je dospjela u ruke trgovaca robljem. Kada je imala 15 godina na istanbulskom trgu kupila ju je Šefike-hanuma, žena Hadži-Ahmeta iz Posavine.

Robinja Bahta je trebalo da bude drugarica njihovoj kćerki Hasibi.

"Kada se Šefike-hanuma doselila u Bosanski Šamac, dovela je i Bahtu. Ona je već bila zrela. Postala je navika i potreba kućna. Poznati duh osmanlijskog demokratskog postupanja s poslugom nije ni nju ostavio odbačenom i prezrenom. Ona je uvedena u društvo, išla je uz svoju drugaricu, pila s hanumama crnu kafu i šerbet, brinula se o hanuminoj djeci", navodi list.


Bahta je oslobođena 1910. godine. Budući da više nije bila robinja, imala je kuću. Udala se 1920. godine za putujućeg hodžu Ahmet-efendiju. Ubrzo je ostala trudna, no dijete je bilo nažalost mrtvorođeno. Naredne godine razvela se od Ahmet-efendije nakon čega je nastavila penzionerski miran život.

Njena drugarica iz djetinjstva Hasibe-hanuma udala se za Agu, sina Alijage Izetbegovića (uglednog i bogatog trgovca iz Šamca, dugogodišnjeg gradonačelnika ovog mjesta, inače djeda osnivača SDA Alije Izetbegovića), nakon čega Bahta počinje da se brine o njihovoj djeci Refike-hanumi i Ahmetu.
Alijaga Izetbegović rođen je u Beogradu, a u Bosanski Šamac se doselio 1860-ih godina. Izetbegovići su se u Srbiji prezivali Jahići, a u Bosni uzimaju prezime po nekom svom pretku Izet-begu. U Šamcu se Alijaga počeo baviti trgovinom, a imao je nadimak Biogradlija. Punih 28 godina bio je gradonačelnik ovog mjesta. Familija Izetbegović bila je toliko bogata da je u vrijeme dok je Alijaga bio gradonačelnik Šamca posjedovala oko 100 kuća. Alijagin unuk osnivač stranke SDA Alija Izetbegović rođen je u Šamcu 1925. godine, navodi se u knjizi "Monografija Bosanskog Šamca" Nikše Nezirovića.
"I kad su djeca došla pod tutorstvo Alijagino, ona vodi o njima brigu, hoće čak da im određuje budućnost, iako to nije bila njena dužnost. Naravno, tu ona nije rješavala, ali je naivno smatrala da smije da se brine o svemu tome, jer je vežu tolike veze s porodicom i jer ih voli. Naročito je voljela Ahmeta", navodi list.

Bahta tj. Arapka, kako su je prozvali, nije htjela da je svijet posmatra, da je ispituje i da joj se čudi pa se zato sklanjala i ljutila. Naročito nije htjela da je vide muškarci, jer je bila vrlo pobožna muslimanka.

"Veliki događaj je bio kad bi ona sjedila u kakvoj avliji čija taraba (sve muslimanske tarabe su vrlo visoke i neprozirne) ima pukotinu kroz koju može da se vidi Arapka, ali da ona ne zna", piše "Pravda".

Kad se Refike-hanuma udala za ovdašnjeg uglednog advokata Džafera Mehmedagića, Bahta je i dalje ostala uz nju.

No vremenom je počela obolijevati, što ju je sve više ozlovoljavalo. Prvi znaci sušice bili su tu. Bahta je govorila, osim bosanskog, i turski i arapski jezik, a ono po čemu je također ostala upamćena jeste što je spremala prekrasna jela s istoka.
Budući da je oboljela od sušice, Refike-hanuma i njen suprug htjeli su je odvesti ljekaru. No Bahta je odbijala. Pristala je da joj dođe ljekar tek kada je već bilo kasno.

"Ona nije sa sobom odnijela tajnu o svojoj zemlji i o svom prezimenu, jer ni ona sama nije to znala", navodi se na kraju teksta objavljenog u beogradskoj "Pravdi" 14. oktobra 1938. godine, piše Mondo.ba.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Alija Izetbegović

Post by Chloe » 01 Jul 2019, 09:56

Chloe wrote: 20 Oct 2016, 07:21 Ko će prvi kamen za mnom baciti ako neće @Spini? :zubi

@Zloćko bolan, Fikret da nije imao svoje ineterese njega bi samo mrtva iz Sarajeva dovezli.
Te priče o ucjenama, strahu itd. su čiste nebuloze.

Alija rah. je bio dobar čovjek, u poređenju sa šugom od Fikreta koji se okrenuo protiv svog naroda i udružio sa četnicima.
Fikretovi su slavili pad Žepe, pad Srebrenice, svaku četničku dobivenu bitku su oni pozdravljali ....
A složit ćemo se svi da je Alija bio loš političar, loš vojskovođa, ali lako je biti general nakon bitke.

Što se tiče mene i politike, u čaršji u kojoj ja živim, imate samo ove i one ... babine i alijine,
stranke su prilika da se pojedini ( i jedni i drugi ) dočepaju pozicija ...

Kad mi Fikreta stavljate na tron ne znam drugačije reagovati nego kontrirati ... :zubi

@Spini, treba li ti kamenja?????
:D. :D. :D.

A 'dje slika kamenja ???? :misli
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Vrh SDA odao počast Aliji Izetbegoviću: Velike su šanse da na pravi način završimo njegovu borbu

Post by Mala_Mu » 19 Oct 2019, 15:20

Image
Polaganjem cvijeća i učenjem Fatihe danas je na šehidskom mezarju Kovači obilježena 16. godišnjica smrti Alije Izetbegovića, prvog predsjednika Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine i prvog predsjednika Stranke demokratske akcije (SDA).


Lider SDA Bakir Izetbegović, kazao je da je bio privilegovan što je sin Alije Izetbegovića.

"Ali na izvjestan način i hendikepiran. Očekivao sam da je čitav svijet onakav kakav je Alija, bilo je razočarenja. On je bio izvrstan otac, čovjek i prijatelj. Nije on meni dijelio neke savjete. To nije bio njegov način. On je svojim životom i odnosom davao savjete. Bio je čovjek širokog interesovanja, ogromnog znanja i spremnost i da sa djetetom od sedam godina uvijek nanovo razgovara", kazao je Izetbegović.

Alija Izetbegović je, kaže, mladost proveo boreći se za reintepretaciju islama da se nađe prostor za tu vjeru i mislim da je u tome uspio.

"Borio se da se islam vrati na historijskoj i ideološkoj sceni. Dalje, borio se za opstanak svog naroda, bošnjačkog naroda, države, za ono što jeste ta zemlja kazavši jednom da ovo nije živjeti zajedno. Ništa od od toga nije završeno, a na nama je da nastavimo te borbe i za koje mislimo da imamo velike šanse da ih na pravi način završimo", rekao je Izetbegović.

Image

Član Predsjedništva BiH i potpredsjednik SDA Šefik Džaferović rekao je da je Alija Izetbegović prije svega bio dobar čovjek, mislilac, pisac, humanista, državnik u pravom smislu te riječi.

"On je čitav život bio borac za slobodu i cjelovitu i demokratsku BiH. Meni je uzvišeni Bog podario da sarađujem s njim kada sam bio portparol SDA. Nisam sreo čovjeka koji sa takvim stepenom pažnje i odgovornosti bdije nad procesima u BiH. Poručujem nama svima da treba više da čitamo djela Alije Izetbegovića. U njima ćemo naći intelektualnu dubinu i odgovore za današnja pitanja", rekao je Džaferović.

On je naglasio da su neki eminentni ljudi poput Richarda Holbrooka rekli "da nije bilo Alije ne bi bilo BiH".

Image

"Mi danas trebamo nastaviti boriti se za demokratsku državu u kojoj će svakome biti komotno. Za nju se borio Alija Izetbegović, On je uvijek davao državi prednost nasuprot pojedinačnim interesima. Danas se redovno zapitam kako bi postupio Alija u određenoj situaciji", kazao je Džaferović.

Image

Potpredsjednik SDA Safet Softić kazao je da je Alija bio ličnost "koja nas je sve zadužila".

"Bio je jedna grandiozna figura. Oni duboki istraživači koji čitaju njegova djela vidjet će da je za svog života u teškom turbulentom vremenu obilježenog stradanja države i naroda uspio naći mjeru. Preselio je na bolji svijet bez ijedne političke i druge mrlje. Veliki ljudi dva puta umiru. Druga smrt bi bila ukoliko bi njegovi ideali nestali. A prije svega to je demokratska i nezavisna BiH", naveo je Softić.

Image

klix.ba

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31685
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7224 times
Been thanked: 3930 times
Status: Online

Re: Vrh SDA odao počast Aliji Izetbegoviću: Velike su šanse da na pravi način završimo njegovu borbu

Post by Mister No » 19 Oct 2019, 15:24

Lopovi, kriminalci, seljacine i ublehasi.

Alija "NJIHA" ostavio nama.
Vodi ih sa sobom jebo te oni.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Vrh SDA odao počast Aliji Izetbegoviću: Velike su šanse da na pravi način završimo njegovu borbu

Post by Podrinjac » 19 Oct 2019, 16:15

Kakvu borbu? Za RS?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Vrh SDA odao počast Aliji Izetbegoviću: Velike su šanse da na pravi način završimo njegovu borbu

Post by Krokodil Behko » 19 Oct 2019, 17:47

Da u Armiji nije bilo raznih patokara, crvenih kmera, hašišara i gejeva, sad bismo svi pisali ćirilicu :oo
online

User avatar
exampLe
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1343
Joined: 06 May 2019, 09:40
Mood:
Has thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vrh SDA odao počast Aliji Izetbegoviću: Velike su šanse da na pravi način završimo njegovu borbu

Post by exampLe » 19 Oct 2019, 18:31

Alija se u grobu okrece.

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15453
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 673 times
Been thanked: 2161 times
Status: Offline

Re: Vrh SDA odao počast Aliji Izetbegoviću: Velike su šanse da na pravi način završimo njegovu borbu

Post by Laser » 19 Oct 2019, 19:12

A šta ćete kopilani kad potrošite Alijin kredit?
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Vrh SDA odao počast Aliji Izetbegoviću: Velike su šanse da na pravi način završimo njegovu borbu

Post by Krokodil Behko » 19 Oct 2019, 19:27

Laser wrote: 19 Oct 2019, 19:12 A šta ćete kopilani kad potrošite Alijin kredit?

Koji kredit? Čega, osim govana?
online

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15453
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 673 times
Been thanked: 2161 times
Status: Offline

Re: Vrh SDA odao počast Aliji Izetbegoviću: Velike su šanse da na pravi način završimo njegovu borbu

Post by Laser » 19 Oct 2019, 19:29

Pa ostavio im je nešto kredita kod naroda, očekujem da će ga brzo spiskati.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Vrh SDA odao počast Aliji Izetbegoviću: Velike su šanse da na pravi način završimo njegovu borbu

Post by Mirelam » 19 Oct 2019, 19:31

Ih, kada vam sada Sacir@ uleti ima da vas pobaca na sve strane. :ooo

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Vrh SDA odao počast Aliji Izetbegoviću: Velike su šanse da na pravi način završimo njegovu borbu

Post by Socrates » 19 Oct 2019, 20:15

Kakav god da je bio smetljiste istorije now.

Bilo bi dobro da i stranka završi tamo sto prije moguće, al' teško bogami.
. . . . . . . . .

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31685
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7224 times
Been thanked: 3930 times
Status: Online

Re: Vrh SDA odao počast Aliji Izetbegoviću: Velike su šanse da na pravi način završimo njegovu borbu

Post by Mister No » 19 Oct 2019, 20:33

Najveca njegova greska je sto je dozvolio formiranje "begovata" u pojedinim dijelovima drzave.

"Begovatima" su upravljale i upravljaju probrane porodice (Arapcici, Cengici, Veladzici itd.) a od povjerenja Izetbegovica. One su opljackale i unistile skoro sve firme i sve sto vrijedi pod njihovom kontrolom.

Zajedno sa HDZ-om je zapisao teritoriju i imovinu koju ce kontrolisati i nista drzavnotvorno ucinio nije osim verbalnih poruka (primjeri ociti Vitezit, Aluminijum itd.)

Deviza Sarajevo i Sarajevo, a nakon njega opcina centar Sarajevo, dovela je do otpora i odbojnosti prema "Sarajevu" i takvoj BiH od cijele Federacije.

Ukazivanje povjerenja samo dzamijskim golubovima i onima sa kojima je robijao, ogranicilo je pristup sposobnim i pametnim ljudima da vode BiH i Bosnjacki narod u pametnijem smjeru.
The Dark Side Of The Forum...

Post Reply

Return to “Historijske ličnosti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests