Preminula Jovanka Broz

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Preminula Jovanka Broz

Post by Julia-Klara » 26 Oct 2013, 20:48

jesam...helikopterom, samo nisam htjela da se slikam :rol
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37666
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Preminula Jovanka Broz

Post by Pasaga » 26 Oct 2013, 20:50

Julia-Klara wrote:jesam...helikopterom, samo nisam htjela da se slikam :rol
...to se ne pika...

pjeske,ja znam put....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119222
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11752 times
Contact:
Status: Online

Re: Preminula Jovanka Broz

Post by Maja » 24 Dec 2013, 21:16

Pročitala sam knjigu o njoj. Malo sam ostala razočarana. Mislila sam da će malo više pisati o svom odnosu s Titom, o svemu što je doživjela kao prva dama. U knjizi se najprije hvali svojim porjeklom, poznatom porodici Budisavljević, srodstvu s Teslom itd. Kasnije stalno ističe kako zna mnoge tajne i da su je zato htjeli likvidirati. Ali ne kaže koje tajne. Nažalost, odnijela ih je u grob.
Jedino je otvoreno rekla da je Stane Dolanc bio njemački špijun i da je htio doći na vlast. Ali i od toga ništa kad je lik odavno pokojni. Stalno je isticala je kako je u moru poltrona ona jedina bila iskrena prema Titu, kako ga je štitila i zato su je udaljili od njega pred njegovu smrt.
33 godine bila je u devastiranoj kući koju niko nije htio da popravi. Čak joj je neki general poslao pismo na kojem je pisalo "vojna tajna" a unutra je obavijestio da će joj isključiti grijanje te dodao "puno toplih pozdrava".
Punih 8 godina bila je bez grijanja, vlasti su se smjenjivale, niko joj nije želio pomoći. Ni Milošević, ni Tadić.
Imala je neke policajce koji su je čuvali i kaže bili bi tu samo noću pa bi po danu sjedila u njihovoj sobi jer su imali grijanje, a naveče bi punila boce vrućom vodom i stavljala u krevet. Tek nakon 8 godina Rasim Ljajić joj je uključio grijanje.
Oduzeta joj je sva imovina, čak i njene lične stvari, nije imala penziju kao Titova žena, bilo je situacija kad je u kući imala samo kg brašna i litar ulja. Oduzeli su joj i auto pa nije mogla ni na Titov grob.

A nisam znala da je bila partizanka u ratu, dva puta ranjavana, imala čin majora, a kasnije potpukovnika. Izgubila je rano roditelje i 2 brata.

U knjizi su mi definitivno najljepše fotografije :klanja
Nema s kojim državnikom nema fotografiju.
PS i njih su joj oduzeli, pa ih je Žarko Jokanović posudio iz muzeja.

Pokušat ću naći neke na netu.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Uskoro izlaze memoari Jovanke Broz

Post by Krokodil Behko » 18 Aug 2014, 13:16

Image

Pitanje je dana kada će se pojaviti memoari Jovanke Broz. To najverojatnije neće biti u Srbiji. Prije će ih objaviti neki inozemni izdavač. I to će zasigurno uzdrmati ne samo srpsku, već i svjetsku javnu scenu. Tek tada će se do tančina razotkriti u kakvom smo vremenu živjeli, tko su bili krojači naših sudbina iz sjenke. A onaj tko tu građu objavi sigurno će biti bogat čovjek.
Ovako za „Novosti" govori redatelj Milan Šarac, dugogodišnji prijatelj Titove udovice. On nema dilemu:

"Jovanka Broz mi je osobno kazala da je bilježila sve što joj se događalo tijekom života sa Titom i poslije njega. I sam sam je zaticao kako na staroj pisaćoj mašini predano kuca. Uglavnom je to radila u dnevnoj sobi, za pisaćim stolom. Govorila mi je da po danu dopunjuje ono što tokom večeri nije stigla, jer ju je umor često savladavao, mada je najveći deo zapisa završavala tokom noći. Ponekad je pisala i do same zore" - prenosi BNTV.

Šarac, međutim, tvrdi da je najveći dio memoara Jovanka Broz završila dok je bila s Titom.

"Ti zapisi su odavno na sigurnom. Vjerujem da će se pojaviti u dogledno vrijeme. U njima otkriva pet tajni, a to su: ono što nismo znali o Titu, zašto je smijenjen Aleksandar Ranković, gdje su kosti Draže Mihailovića, tko je za koga radio za vrijeme okupacije i pikanterije iz života političkih protivnika iz njenog vremena".

Šarac kaže da je pomislio da će Jovanka ispasti smiješna kad se objavi gdje su kosti Draže Mihailovića. General Đoko Jovanić, koji ga je prije više od dva desetljeća upoznao sa Jovankom, mu je, međutim, rekao da nije tako.

"Rekao mi je da je Draža kratko vrijeme bio u grobu. A onda su ljudi koji su tada bili na vlasti vidjeli da postoji veliko interesiranje javnosti da se otkrije gdje se to grobno mjesto nalazi i uplašili su se da se ne pretvori u „Meku". Zato su ih iskopali. Jovanić mi je rekao da Dražine kosti nisu u grobu, već da su na nekom skrivenom mjestu".
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Uskoro izlaze memoari Jovanke Broz

Post by laganini » 18 Aug 2014, 16:31

oće li bit sexa :cudi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26341
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14236 times
Been thanked: 3769 times
Status: Online

Re: Uskoro izlaze memoari Jovanke Broz

Post by Veca » 18 Aug 2014, 23:04

...sigurno da 'oce!...Tito je volio umocit'!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Uskoro izlaze memoari Jovanke Broz

Post by laganini » 19 Aug 2014, 08:51

po partijskoj dužnosti...tito je ima najvećeg a ko bi drugi :hihi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Preminula Jovanka Broz

Post by Biba » 12 May 2015, 09:11

Sjećam se da je imala ipak držanje prave dame.Eto, nikad ne znam što život nosi.Vjerujem da je ona voljela Tita...a znam da je on mijenjao i ostavljao žene.Nedavno se jedan glumac našalio da je Tito bio jako dobar otac pa nije ostavio nijednu kuću sinu ali ja to ne znam...A ona...poslije raskoša i sjaja - bijeda i jad.Žao mi je...tako ne bi postupali ni prema psu...Sjećam se priče kad se udavala za Tita da je njezina majka navodno izjavila - Mogla si se ti kćeri i bolje udati! Možda i je...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Preminula Jovanka Broz

Post by Terasa svjesti » 12 May 2015, 15:58

:D Ma dajte Jovanka je Titi mogla biti komotno unuka, mislim da je on bio zašteko sa bračnim obavezama prema istoj.

Za gornje rječi bi vjerovatno u ono vrijeme završio barem u KPZ Zenica ili Foča .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Preminula Jovanka Broz

Post by Biba » 12 May 2015, 19:32

De Terasa, šta si zapeo za bračne obaveze...Mislim da je sramotno što je živjela u onakvoj bijedi...ali neću o krivcima.iskreno mi ju je bilo žao...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Preminula Jovanka Broz

Post by storm » 12 May 2015, 19:45

De promijenite naslov teme, uvijek iznova mislim, vampir opet umro :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Preminula Jovanka Broz

Post by Biba » 14 May 2015, 22:36

storm wrote:De promijenite naslov teme, uvijek iznova mislim, vampir opet umro :oo
:lupa :plavi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Preminula Jovanka Broz

Post by Bla » 14 May 2015, 22:39

kad? :sok
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Preminula Jovanka Broz

Post by Mala_Mu » 20 Oct 2015, 15:48

..
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Preminula Jovanka Broz

Post by Biba » 20 Oct 2015, 16:06

Druze Tito
nesto bi te pito..
Dal se smije
drzat zene dvije?
Smije druže..
:ovaj ako te ne tuže.....

Saša je napisla-Poslije Tita, ostala nam k.ta...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Preminula Jovanka Broz

Post by Zagorka » 20 Oct 2015, 17:01

Terasa svjesti wrote::D Ma dajte Jovanka je Titi mogla biti komotno unuka, mislim da je on bio zašteko sa bračnim obavezama prema istoj.

Za gornje rječi bi vjerovatno u ono vrijeme završio barem u KPZ Zenica ili Foča .
sta ce mu sex sa jovankom kad je okolo sevio
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Preminula Jovanka Broz

Post by kuplung » 21 Oct 2015, 12:09

Zagorka wrote:
Terasa svjesti wrote::D Ma dajte Jovanka je Titi mogla biti komotno unuka, mislim da je on bio zašteko sa bračnim obavezama prema istoj.

Za gornje rječi bi vjerovatno u ono vrijeme završio barem u KPZ Zenica ili Foča .
sta ce mu sex sa jovankom kad je okolo sevio
sta uokolo, nije silazio s one sofije loren. milfaca i po, mozes je samo zamisliti kao mladjahnu :obrve
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Tito i Jovanka otvoreno o Draži, Jasenovcu i kraju SFRJ

Post by Krokodil Behko » 25 Dec 2015, 10:03

Image
Tisuću metara nedavno pronađene filmske trake otkrivaju nevjerovatan život Tita i Jovanke kakvog do sada nismo znali
Jovanka Broz u bijesu je dohvatila telefon i razbila ga o zemlju, uz bijesan uzvik:

"Što nas ovi gadovi prisluškuju !?"

Riječju "gadovi" opisivala je ljude Aleksandra Rankovića, Titove desne ruke. Kako vidimo iz "Titove sobe tajni" - dokumentarnog serijala nastalog iz Aladinove pećine s blagom, bunkera Filmskih novosti u kojima su nekoliko desetljeća filmski materijali s dvora Brozovih skupljali prašinu - Jovanka Broz je, prema izjavi Milana Žeželja, Titu stalno punila uši tezama kako će ga "Srbi ubiti!"

"Nijedan njihov vladar nije dočekao smrt u krevetu", vikala je, a Žeželj prenosio Slavki Ranković, supruzi Aleksandra Rankovića.
Tu dolazimo do njenog osobnog motiva za tu opsesiju.

"Ne želim završiti kao Draga Mašin", vikala je Jovanka.

Ubojstvo Aleksandra Obrenovića i Drage Mašin izazvalo je oštre osude u Europi, ali i strah Jovanke Broz desetljećima kasnije.

Jovanka je, kako vidimo iz materijala, bila pupčanom vrpcom vezana za Ivana Stevu Krajačića, hrvatskog ministra policije i glavnog ruskog obavještajca na Balkanu.

U "Titovoj sobi tajni" čujemo svjedoke koji opisuju kako je Jovanka, sa Stevom Krajačićem, planirala ugradnju uređaja za prisluškivanje vlastite prostorije, što je trebalo poslužiti kao izgovor - i poslužilo je - da se riješe Rankovića.

Rankovićev pad počeo je kad je odbio Titovu naredbu da formira partijsku komisiju koja je trebala ispitati "drsko i bezobrazno držanje Lazara Koliševskog, šefa makedonskih komunista".

Ranković je tu naredbu odbio izvršiti i time se zamjerio Jovanki, koja je u velikoj mjeri pridonijela njegovom padu, mada to nije bio jedini razlog smjene.
Ranković se, naime, kotirao kao drugo ime za tajnopolicijsku represiju - a koliko je Udba bila moćna, dovoljno govori to da tu službu i danas, godinama nakon raspada Jugoslavije, i desetljećima nakon ukidanja kao političke tajne policije, mnogi građani doživljavaju glavnim kreatorom političkih zbivanja u Jugoslaviji.

Ili jednim od glavnih. Te Jovankine intrige nisu bile tek dvorske spletke bez političke težine. Premda nije imala formalnu političku poziciju, bila je važan politički faktor. Nakon smjene Rankovića ustavnopravni i politički znak Jugoslavije dramatično se izmijenio.

Republike su ojačale državnost, policije su postale republičke ustanove, a represivni aparat preuzeli su ljudi skloni federalizmu.
Jovanka Broz bila je, možda i neželjena, ali važna, utjecajna i bogata "kuma" ovdašnjih državnosti ... Iz materijala Filmskih novosti nastala je serija od 28 epizoda u trajanju od 53 minuta.

"Ekipe Filmskih novosti snimale su Tita po nekoliko sati dnevno, a za filmski žurnal se koristio samo manji dio. S ove vremenske distance, snimci koji nisu prikazani, ili koji čak nisu nikad ni montirani, zanimljiviji su od onih koji su ranije prikazivani, a uz relevantne komentatore i sugovornike, svjedočanstvo koje nas približava istini ", rekao je za Blic Vladimir Tomčić, direktor Filmskih novosti.

U obilju materijala koji je nastajao od 1945. do 1980. ima i bisera poput onog u kom Tito vozi luksuzni automobil maksimalnom brzinom kroz šumu na Brijunima.
"Titove bolesti su bile tabu teme i od javnosti je skrivano da je on do 1960. bio pet puta operiran. U medijima se o tome nije govorilo, a mi imamo snimke iz bolnice, postoperativni period ... Također, Tito i vojska do sada nisu obrađena tema ", rekao je Tomčić.

Materijali o Titu i vojsci su više nego zanimljivi. Autor te epizode, Miroslav Lazanski napravio je epizodu kao da je Josip Broz i dalje živ.
Slikajući se na tenkovima i drugim oružjima i oruđima Titove vojske, Lazanski je otkrio zapanjujući podatak.

Novinar "Politike" navodi kako je Josip Broz Tito nakon izbijanja druge tršćanske krize 1974. godine - riječ je o krizi u određivanju granice s Italijom - digao dvije divizije vojske koje je poslao na granicu s Italijom, a sam obuo čizme i otišao na izdvojeno zapovjedni mjesto u Sloveniju, u Vinici.
Godinu kasnije Talijani su potpisali Osimskim sporazume, kojima pristaju na granicu s tadašnjom Jugoslavijom. Tito je tada imao 84 godine, a Italija je bila članica naat-a, no on se očito nije dao impresionirati.

Koča Popović, njegov slavni general - koji je do smrti vozio "spaček" - jednom je rekao da je Broz bio "kondotjer", profesionalni ratnik uvijek spreman na izazov ...
U Sobi tajni čujemo i Hruščovljevu izjavu, prema kojoj je Tito bio posljednji socijalistički car, čiji je način života bio više nego raskošan. Jovanka je, vidimo u seriji, ispod rezidencije u Užičkoj ulici na Dedinju, svojevoljno sagradila podzemno sklonište površine preko 300 četvornih metara. Na upozorenja arhitekata, da će to ugroziti statiku objekta, nije se ni osvrnula.

Dok su joj u vili radili kupatilo, svakoga dana nekoliko je puta pozivala s Brijuna, kako bi provjerila tijek radova. Kad se vratila, napravila je inspekciju.

Nije bila zadovoljna kupatilom, pa je naredila rušenje zidova. Kad su zidovi srušeni, pomaknula ih je nekoliko centimetara ... S vilom u Bugojnu bio je veći problem.
Vila u Bugojnu - Titovom omiljenom lovištu - građena je dva puta: jednom na prevelikoj nadmorskoj visini, pa je srušena, a drugi put onako kako je i trebalo na 650 metara iznad mora.

Tito je volio Bugojno, a Bugojanci su voljeli Tita - konačno, nakon što je on počeo posjećivati ​​taj grad, Bugojno je napredovalo i postalo četvrti po standardu grad u tadašnjoj državi. Predsjednik općine proslavio se ulizivački izjavom Titu - Druže Tito, dok je Bugojanaca, biće i međeda ...

Josip Broz Tito je, saznajemo iz jedne epizode, pokušao i gajenje krokodila, ali je više volio pudlice. Pudlice su se zvale Bubica, Bili, Jimmy i Linda.
Zanimljivo je da su sve nosile zapadnjačka, američka imena. U epizodi o tajnama Titovih rezidencija vidimo i čuvenu vilu na otoku Vangi. Tito je to otok zapazio dok je bilo pusto i odlučio na njemu da napravi svoj mali raj.

Sagradio je zgradu, u čiji podrum je stavio bravarske strojevi i foto-laboratorij. Samu laboratorij poklonio mu je američki predsjednik John F.Kenedi, koji je kasnije tragično stradao u nikad razjašnjenim atentatu u Dallasu.

Na katu kuće bila je Jovankina spavaća soba, au njoj grafika Pabla Picassa, Titovog prijatelja, najvažnijeg slikara 20. stoljeća.
Jovanka inače među osobljem nije uživala veliku popularnost. Iz filma saznajemo da im je često prijetila, vrijeđala ih i nazivala ih "ološem". Osoblje je iritala i njena čudna navika da se po rezidenciji šeta s torbicom koju je nosila preko ruke.

"Tito je svakako morao znati za ovaj Jovankin teror nad zaposlenicima", kažu svjedoci.

"Ali nije ništa poduzimao" .. Brozovi su primili oko 55 000 poklona i kao što nalažu protokoli, uzvatili isto toliko puta U poklonima su se isticala dva cara, iranski Reza Pahlavi, i etiopski Hajle Selasije. U vili je postojala i "mornarska soba" u kojoj su bile ribarske mreže, drveni pod, fenjeri i brojni ribarski rekviziti. U toj je sobi Tito sa Nehruom i Naserom napisao nacrt deklaracije Pokreta nesvrstanih, koji je kasnije postao treći najvažniji svjetski savez. Jovanka se hvalisala da je upravo ona osmislila Pokret nesvrstanih ...

Iz dokumentaraca saznajemo i druge zanimljive stvari. U dokumentima o vjenčanju nacionalno se izjasnio kao Hrvat. Punih godinu dana nitko u zemlji, osim užeg kruga suradnika, nije znao da se Tito oženio. Vjenčanje je priznao tek kad je u posjet došao Anthony Eden, britanski ministar vanjskih poslova i potpredsjednik vlade.

Poznate Titove maserke, mlađahne sestre Grbić, Titu je doveo Stane Dolanc. Tako ispada da mu je suprugu namjestio ruski obavještajac Stevo Krajačić, a brak uništio slovenski policajac ... Nije poznato, čujemo u filmu, "što je on njima dao za zadatak, ali da su radile po njegovim nalozima, više je nego jasno". ..
Darijana Grbić kaže: "Bila sam fizioterapeut i svoj posao sam obavljala uredno i normalno. Ako netko i samo pomislio da između mene, djevojke od 20 godina, i čovjeka od 80, uz to i šećeraša, postoji nešto više - taj nije normalan. A da li je Jovanka bila ljubomorna ili ne, to nije moja stvar. "

Jovanka je - saznajemo u Dom tajni - 15. lipnja 1977. godine presjekla i rekla da više ne želi živjeti s njim. Nakon što se jedne noći iskrao iz hotela i otišao na Galeb, gdje je bila Darijana, a Jovanka ga je pratila. On je to prihvatio bez pogovora i od tada se supružnici Broz više nisu vidjeli.

U priči o Jovanki i Titu, autori serije primjećuju i dosta čudnih koincidencija. Udala se - kažu - za Josipa Broza kad je imala 28 godina; ostala bez njega nakon 28 godina braka. U zatočeništvu, pod budnim okom ljudi iz Službe državne sigurnosti, bez dokumenata i mogućnosti kretanja, također je bila 28 godina.

Na Titovom dvoru živjela je kao kraljica; uprskos svemu, ona je gubitnik. Dala je sve, ponešto i dobila, da bi na kraju živjela život odbačene i unesrećene usamljenici ...
Bezbroj fotografija i filmskih slika prikazuju život kakav danas ne živi nijedna tajkunska dinastija na ovim prostorima. Oni koji imaju bogatstvo nisu ugledni, oni koji imaju ugled obično nisu bogati, oni koji su ugledni i bogati nemaju političku moć koja bi im osigurala prijeme kod iranskog šaha, američkog predsjednika, pape, ples s engleskom kraljicom, odijela Kristijana Diora ...

Politički, Jovanka je ostavila nekoliko vrlo zanimljivih svjedočanstava. Cijelu priču saznaćemo kad se napokon objave njezini memoari, koji su zasad još skriveni na nepoznatom mjestu. Sama Jovanka otkrila je nekoliko zanimljivih stvari.

Jednom je pisala kako je pitala Tita o sukobu sa Dražom Mihailovićem. "I ja sam Tita pitala: 'Dobro, reci ti meni - koji je razlog zbog koga se vi niste sporazumjeli?' Tito je rekao da su s Dražom imali dva sastanka.

U selu Bajića najprije i tu je postignut dogovor. Drugi put je došla brojnija delegacija koja je trebalo razraditi taj prvi dogovor o zajedničkoj borbi protiv okupatora i Tito je rekao da je proveo cijeli dan i noć s Dražom i njegovim stožerom.

Ujutro su pošli i kada je delegacija s Titom prelazila jedan mali drveni most, pod taj most je bio podmetnut eksploziv. Oni su slučajno prošli da nije poginuo nitko od delegata, ali je poginuo neki kurir i konj.

Onda je Tito rekao: 'E onda smo mi odlučili da više ne razgovaramo' ". O jednoj od najvećih tajni Titove karijere, zašto nikad nije posjetio Jasenovac, rekla je: "Tito nikad nije osporavao Jasenovac.

Ali je cjelokupno rukovodstvo to nekako sklonilo u stranu poslije rata, da im to ne bude problem, jer je trebalo da tada rješavaju druge stvari, među kojima i neka urgentna životna pitanja. I onda se preko toga olako prešlo.
Sva ta nagomilana nepravda je počela je da kulja poput nekog vulkana. Jer toliko jada se nataložilo u duši jednog naroda koji radi mira u državi i bratstva i jedinstva o tome nije ništa smio kaže. "

O slovensko-srpske zavjeri Dolanca i Ljubičića Jovanka je rekla:

"Stane Dolanc i Nikola Ljubičić su bila dva velika gada. I o ta dva gada nitko ne piše, na primjer koliko zla su oni nama donijeli. Jugoslavija se raspala zbog njihovih podvala, a Dolanc jedan od tih koji su najviše krivi za raspad. "

"Preko mojih leđa su se obračunavali s Titom i optuživali me da kujem zavjeru protiv Tita sa Đokom Jovanićem i grupom ličkih generala. I oni su uspjeli u tome da razdvoje mene i Tita, a onda su Dolanc i bratija radili što su htjeli. I Tita i mene su stavili u kućni pritvor, da bi na miru mogli razbiju Jugoslaviju. A iza svega su stajale velike sile, koje su krenule da razbijaju Jugoslaviju nekoliko godina prije Titove smrti. "

"Dolanca nisu Slovenci poslali u Beograd da bude dužnosnik. Njega su Nijemci poslali, jer je bio njihov špijun. Njegova biografija je nešto užasno - bio je u Hitlerjugenda. Imao je i fotografiju u toj uniformi", napisala je Jovanka jednom prilikom.

Šteta je što ove atraktivne materijale iz zajedničke prošlosti - uz to napravljene na zanimljiv i atraktivan način - nijedna naša televizija ne želi kupiti i emitira. To je dio naše povijesti i našeg nasljeđa.

Povijest treba proučavati, o njoj treba pričati, raspravljati, pa i svađati se - jedino što nije ni potrebno, ni pametno, ni korisno, jeste šutjeti o njoj i gurati je pod tepih. Jer je to put da nam se ponovi ...

(b92.net)
online

User avatar
komunist
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1051
Joined: 07 Dec 2015, 21:05
Location: socialistična republika slovenija
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tito i Jovanka otvoreno o Draži, Jasenovcu i kraju SFRJ

Post by komunist » 25 Dec 2015, 10:24

jedan jedini i nezamenljivi, drug, čovijek i komunista, večna mu slava :komita
Drug, čovijek i komunista

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Tito i Jovanka otvoreno o Draži, Jasenovcu i kraju SFRJ

Post by Biba » 25 Dec 2015, 14:00

komunist wrote:jedan jedini i nezamenljivi, drug, čovijek i komunista, večna mu slava :komita
Haj, aj nemoj se ljutit, nije mi danas na Božić do zahebavanja raje po forumu al vala nije Tito bio čovijek..hbo ga ti...ma ne Tita...Tak se kaže...a Tito je bio čovjek bez "i"
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Post Reply

Return to “Historijske ličnosti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests