Ban Kulin

Moderator: Krokodil Behko

Gorshtak
Status: Offline

Ban Kulin

Post by Gorshtak » 02 Jun 2010, 20:41

Ban Kulin.. Vladao je Bosnom od 1167 do 1203 godine..
Znacajan bosanski vladar.. Na vlast dolazi vjerovatno kao
izabranik Bizantskog cara,jer je u to vrijeme,Bizant kontrolisao
teritoriju srednje Bosne.. Tokom svoje vladavine,napravio je niz
vrlo vjestih diplomatskih i vojnih poteza.. Mislim da je cak i danas,rijetkost,
sresti takve drzavnike.. I mudre i odvazne..
Njegova povelja,izdata dubrovcanima 29.08.1189 godine,svjedoci o
njegovom izvanrednom poznavanju diplomatskih manira kao i o tome,
da je ban Kulin,i te kako bio svjestan politickog trenutka u kojem se tada nasla BiH.

Strucnjaci za historijske spise,jednostavno kazu da Kulinova povelja
nema vrijednost!! Odnosno,toliko je vrijedna da se nicim ne moze kupiti.
Osnovni razlog je sto je to prva povelja,u slavenskim narodima na koju je potpis i
pecat stavio neki vladar drzave a da je u potpunosti,pisana narodnim jezikom
i pismom..
povelja.jpg
Mnogo je toga sto se moze reci o banu Kulinu..
Vrijedno je cuti i doznati,sta danasnji bosanci i hercegovci misle
o svom slavnom pretku..
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Sanjar.Lutalica
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 953
Joined: 21 Jun 2010, 21:53
Location: Sarajevo
Has thanked: 13 times
Been thanked: 58 times
Status: Offline

Re: Ban Kulin

Post by Sanjar.Lutalica » 21 Jun 2010, 22:14

Al šta ti je današnji svjet , povelja Bana Kulina sad u nekom muzeju u Rusiji :/
Whatever doesn't kill us makes us even more annoying.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Ban Kulin

Post by Krokodil Behko » 23 Feb 2011, 20:38

.. .. Bilinopoljska abjuracija
(magarcenje "legendarnog" pape Inocentija III..directed by ban Kulin)


Svi vec sve znaju o povelji,Velikog Bana Bosne Kulina a koja je upucena Dubrovcanima.. malo je manje poznato,da je Ban Kulin,potpisnik jos jedne povelje,koja je vec u to doba,svojim znacajem i sustinom,postala dokument od sireg vojno-politickog znacaja. razlog je taj,sto je u genezi dogadjaja iz aprila 1203 godine,na Bilinom polju,ucestvovalo vise zemalja..
Dakle,krenimo redom.. U godinama koje su prethodile tom datumu,Duklja (Crna gora),permanentno je nametala vrhovnu vlast Raskoj (Srbiji). tacnije receno,dukljanski knez Vukan,preko svog brata,Stefana nemanje (nametnutog u Raskoj) vladao je raskom.. Imao je i ambicije zagospodariti Humskom zemljom,ali ga je tu preduhitrio mudri ban Kulin,dajuci svoju sestru,oblasnom gospodaru Huma (vladisav) za zenu.. nakon njegove smrti,Kulinova sestra,kao udovica,bila je pod punim uticajem svog brata Kulina. I tako je Kulin,jos jednom,bez ijedne prolivene kapi krvi,prosirio bosansku moc i uticaj. U to doba,opce poznatoi,Duklja je bila vecinski katolicka zemlja. Knez Vukan,neprestano je pisao Vatikanu,tracajuci nemanju i Kulina za sve i svasta,sa ciljem da mu jednog dana,iz Vatikana,papa posalje vijenac,na osnovu kojeg ce on postati kralj. Zgodnu priliku za to je docekao nakon sto je ban Kulin,sa svojom porodicom i dvorjanima,usao u tzv.bogumilsku herezu.. O tome je i pisao papi.. Za nagradu,papa salje palij za barskog nadbiskupa i vijenac za kneza Vukana,koji onak,cisto poltronski,pise papi u uzvratnom pismu,kako je papa (Inocentij III) poslao bas prave poslanike u njegovu zemlju i kako su oni sve sredili kako treba i blagosiljali njega Vukana,koji veoma ljubi Rimsku crkvu ..itd..itd...
Uglavnom,Kulin i Bosna,optuzeni su za herezu..
Papa Inocentije,vrlo brzo preduzima konkretne korake s ciljem pokretanja krizarskog pohoda na Bosnu. U pismu od 11. X 1200 godine,papa trazi od "najdrazeg sina katolicke crkve",madjarskog kralja Emerika da smjesta pokrene rat protiv Kulina koji je pruzio utociste patarinima prognanim iz Dalmacije i jos ih naziva pravovjernim krstjanima.. Papa Od kralja Emerika trazi da natjera Kulina na izgon svih patarena i ako ne pristane,da Bosnu ognjem pokori a bana otjera iz zemlje. Nakon mnogih oklijevanja,Emerik dize madjarsku vojsku i dolinom rijeke Bosne prodire do sadasnje Zenice.. Na tom mjestu je i odrzan zbor na kojem su pored madjarskog kralja,ucesce imali i papski legati (u ime pape naravno) i bosanski krestjani (patareni). Sustina magarcenja Emerika i pape Inocentija je sljedeca.. Ban Kulin je tog dana,jednostavno i izmislio i u djelu demonstrirao onu opce poznatu narodnu izreku "Papir trpi sve" .. I desilo se sljdece.. Uvijdevsi da je madjarska vojska,kudikamo brojnija,a on sam nije bio ljubitelj ratova,ban Kulin,obecaje madjarskom kralju da ce prihvatiti ono sto od njega trazi papa. Emerik,ohrabren ovom izjavom,pristaje na potpisivanje dokumenta kakvog predlaze Kulin jer ni njemu samom,nije bilo drago vjerovatno sto je morao doci u Bosnu,koja je vec tad bila na losem glasu za osvajacke vojske. I tako ban Kulin u navedenom dokumentu,za sebe uzima naziv "domino Culino bano Bosne" i na taj nacin,lukavo zadrzava vlast u Bosni a samim tim i njen suverenitet. A sto se tice bosanskih krestjana,upravo tog dana,vjerovatno,ban Kulin izvlaci,moglo bi se reci "iz sesira" termin bosanska crkva i to takodjer,vjesto plasira na dokument.. Papski legati,nisu ni shvatili sta se zbilo.. Za njih je to bila samo regionalna odrednica za dio katolicke crkve ali ban Kulin,kao sto se kasnije pokazalo,udario je temelje prve nezavisne crkve u svijetu.. Upravo tog dana i to upravo na dokumntu,kojeg su u ime pape potpisali njegovi legati. Naravno da su pripadnici bosanske crkve,obecali i potpisali sve sto se od njih i trazilo. Medjitim,kao sto je poznato,to je tako i ostalo samo mrtvo slovo na papiru.. Usput je namagarcen i madjarski kralj jer se Kulin i zvanicno na taj nacin,izborio za vjersku samostalnost Bosne i to sve mirnim putem i pred njegovim nosem..
Jer termin crkva bosanska,nikada prije tog dogadjaja,nije ni pomenut nigdje,pa ni u Bosni.. dakle,upravo tog dana,Bosna postaje zemlja koja je i u vjerskom i u politickom smislu,stekla nezavosnost od Vatikana i to uz odobrenje istog.. Tek 320 godina nakon ovog dogadjaja otprilike,stvorena je sljedeca nacionalna vjerska organizacija i to u Engleskoj,kada njen kralj,definitivno prekida veze sa vatikanom.. 320 godina nije malo ni za neku puno vecu zemlju a kamoli tak za Bosnu. 320 odina ispred po mudrosti ispred svih bio je ban Kulin..
online

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Ban Kulin

Post by adacta » 25 Feb 2011, 11:23

Necu pogrijesiti ako postavim ovde na ovu temu ovaj priliog da vidite kako i koliko postuju lik i djelo Kulina Bana u mjestu u kojem je i donesena povelja .

[media]exJ4ZMRbJ58[/media]

A zamislite slucajnosti nacelnik opcine ( kadar SDA ) i njegovi dizaci ruku u opcinskom vjecu su upravo ti koji su i izglasali ovu promjenu ulice ( da apsurd bude vece ime ulice su dali covjeku koji je jos uvijek ziv ) Da kadar stranke koja se toliko klela u Kulina Bana . A najveca ironija u svemu tome je ta da je sef poslanicke grupe u opcinskom vjecu kcerka od tog bivseg gradonacelnika . Sramota za BiH , na taj nacin gaziti lik i djelo Kulina Bana .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Ban Kulin

Post by Krokodil Behko » 25 Feb 2011, 12:50

?????


Mislim da sam nesto bio nacuo o tome ali nisam vjerovao da ce to doci do te faze...
Ne mogu da vjerujem da se ban Kulin "delozira" iz tog bulevara i to u korist covjeka za kojeg niko izvan Zenice,nije ni cuo... A mozda ima i zenicana koji nisu culi za njega.. Mislim da je ovo (znajuci nas mentalitet) pokusaj da se i ubuduce,zenicke ulice imenuju po svakom zenickom nacelniku koji ce to biti u buducnosti..

Nemam rijeci!!

Rekao sam i ponavljam.. SDA je najvece zlo BiH i bosnjackog naroda ne samo trenutno nego i u proslosti. Stranka bez programa,bez smjernica,bez inicijative,bez ikakve politicke vizije,bez postenih kadrova,bez postenih vjernika,bez ikakvih urbanih manira.. bez igdje icega!! Nesmetano vlada u ovoj zemlji vec 20 godina. Licno mislim da se ponasaju,tacno kao da ih je postavila i instruisala neka srpska tajna sluzba.. Sta drugo reci za ovo ?? Pa taj ban Kulin je mozda najmudriji vladar u cijelom srednjem vijeku Evrope!! Nikada nije ratovao a granice i moc nase zemlje,podigao je do velikih srazmjera. Nadmudrio je papu Inocentija III koji nije bilo kakav papa. Isit je koji godinu prije,donio papski kanoinik (mislim da se tako zove) kojem su se povinovali svi evropki vladari. Pa je zatim izasao u susret Franji Asiskom i na taj nacin,otvorio je put ka nastanku franjevackog reda... I ipak nije bio dorastao Kulinu.. Sta reci za ove budale? osim jedno veliko mrrrsss pms !!! :puca
online

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Ban Kulin

Post by adacta » 25 Feb 2011, 13:01

Povelja Kulina bana

Povelja je napisana bosančicom

Povelja bosanskoga bana Kulina je napisana 29. augusta 1189. godine na starobosanskom narodnom jeziku i bosanskim pismom bosančicom. Ovaj dokument je ne samo najstariji dosad pronađeni očuvani bosanski državni dokument, nego je Povelja bosanskoga bana Kulina i najstariji državni dokument kod svih južnoslovenskih naroda i država.


Prijevod povelje na standardni bosanski jezik
Povelja Kulina bana iz 1189, mlađi prepis

U ime oca i sina i svetog duha. Ja, ban bosanski Kulin, obećavam Tebi kneže Krvašu i svim građanima Dubrovčanima pravim Vam prijateljem biti od sada i dovijeka. I pravicu držati sa Vama i pravo povjerenje, dokle budem živ.

Svi Dubrovčani koji hode kuda ja vladam, trgujući, gdje god se žele kretati, gdje god koji hoće, s pravim povjerenjem i pravim srcem, bez ikakve zlobe, a šta mi ko da svojom voljom kao poklon. Neće im biti od mojih časnika sile, i dokle u mene budu, davat ću im pomoć kao i sebi, koliko se može, bez ikakve zle primisli.

Neka mi Bog pomogne i svo Sveto Evanđelje.

Ja Radoje banov pisar pisah ovu knjigu banove povelje od rođenja Kristova tisuću i sto i osamdeset i devet ljeta, mjeseca augusta i dvadeset i deveti dan, (na dan) odrubljenja glave Ivana Krstitelja.

Transkripcija povelje

U ime oca i s(i)na i s(ve)toga d(u)ha.
Ja ban' bos'n'ski Kulin' prisezaju tebЪ kneže Kr'vašu i v'sЪm' građam' Dubrov'čam' pravi prijatelj'biti vam'od'selЪ i do vЪka i pravi goj dr'žati s'vami pravu vЪeu dokolЪ s'm' živ.

V'si Dubrov'čane kire hode po mojemu vladanju tr'gujuće, gdЪ si kto hoće krЪvati godЪ si kto mine pravov' vЪrov' i pravim' sr'(d')cem' dr'žati je bez'v'sakoje z'ledi raz'v'Ъ što mi k'to da svojov' voljov' poklon'. I da im'ne bude od'moih'čest'nikov sile I do kolЪ u mene budu dati im's'vЪt'i pomoć' jajire i sebЪ kolikore moge bez' v'sega z'loga i primis'la.

Tako mi b(og') pomagaj i sie s(ve)t(o) evan'đelie.

Ja Radoje dijak ban pisah'siju knjigu poveljov' banov' od' roždstva H(risto)va hiljada i s'to i os'm'deset i devet' IЪt', mЪseca av'gusta u d'vedesete i deveti d'n', usЪčenie glave Jovana Kr'stitelja.

Značaj dokumenta

Povelja Kulina bana je prvi diplomatski dokument pisan na domaćem jeziku, i kao takav zaslužuje pažnju kako jezikoslovaca, tako i historičara. Njegova vrijednost za bosansku srednjovjekovnu historiju je nemjerljiv. To je prvi dokument izdan od strane jednog bosanskog vladara, vladaru, tj. knezu, druge države.

Povelja danas

Povelja Kulina bana očuvana je u tri primjerka u Dubrovniku. Dva primjerka se tamo nalaze i danas, a treći primjerak, ukraden u 19. vijeku danas se nalazi u posjedu Ruske akademije nauka i umjetnosti u Sankt Petersburgu u Rusiji. Mnogi smatraju da je to original među poznatim primjercima. BiH je uputila zahtjev za njeno vraćanje. Rusija je odbila zahtjev, jer smtara da Povelja Kulina bana kao drugi dokument po starosti Slavena jednako pripada i njihovoj historiji.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Ban Kulin

Post by Krokodil Behko » 25 Feb 2011, 13:13

Mislim da bi Rusima trebalo pokazati rezultate DNk analize na prostorima BiH,pa ih zatim upitati,gdje oni tu vide Slavene.. Osim sto su tek na treem mjestu sa 15% (cini mi se) pa cak i njega dijele sa Keltima.. Dakle,Rusi se na Evropskom planu,ponasaju kao "zastitnici svih Slavena"mada svi znamo da su njima dragi samo neki slaveni..

Ali da ne idem u off teme.. Procijenjivana je ta Kulinova povejla.. procjenjivana i doslo se do zakljucka da ona nema vrijednost.. Neprocjenjiva je. Ujedno je to i glavni razlog sto nam ne daju tu povelju.. Hoce oni da se kofrce sa poveljom bosanskog bana ida na taj nacin,i oni ispadnu pametni za taj period..
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Parlament BiH: Rasprava o vraćanju povelje Bana Kulina u BiH

Post by Krokodil Behko » 30 Mar 2013, 11:30

Image

Zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta Bosne i Hercegovine Šemsudin Mehmedović potvrdio je da će se o njegovoj inicijativi za povrat Povelje Kulina bana iz Rusije u matičnu domovinu raspravljati na narednoj sjednici najvišeg zakonodavnog tijela te države 17. ili 18. aprila, javlja agencija Anadolija.

"Nadam se da će već na sljedećoj sjednici ova inicijativa dobiti podršku svih zastupnika u Parlamentarnoj skupštini BiH i da će Vijeće ministara BiH biti odgovorno spram ove inicijative, te pokrenuti postupak vraćanja originalnog teksta Povelje Kulina bana. O mjestu čuvanja tog važnog dokumenta neka se odrede nadležne institucije", kazao je Mehmedović.

Ukoliko inicijativa bude prihvaćena, Parlament BiH bi trebalo zadužiti Vijeće ministara BiH da pokrene postupak povrata Povelje Kulina bana iz Rusije.

Mehmedović je podsjetio da se original "rodnog lista BiH" nalazi Sankt Petersburgu u Rusiji, a dva prijepisa, stariji i nešto mlađi, u Dubrovačkom arhivu.

"Povelja zaslužuje pažnju državne vlade, odnosno Vijeća ministara BiH. Taj dokument ima najveći značaj za državu BiH", rekao je Mehmedović, pojašnjavajući da je ovu inicijativu pokrenuo upravo sada, a kako bi se otvorila i rasprava o položaju institucija kulture i zaštite državnog blaga.

Mehmedović je obrazložio da je spomenutu inicijativu pokrenuo u vremenu ''kada mnogi negiraju bosansku državnost, kada je neki čak i ruše, kada je osporavaju na sve moguće načine, kada o kulturno-historijskom blagu niko ne vodi računa, kada sve simbole dugovjekovne državnosti BiH skrivaju, uništavaju ili ne vode brigu o istim''.

Povelja je napisana 29. augusta 1189. godine i predstavlja trgovački ugovor između Bosne i Dubrovnika, te se kao takva smatra “rodnim listom” BiH. Ovim ugovorom ban Kulin obećava knezu Krvašu i ''svim Dubrovčanima' punu slobodu kretanja i trgovanja širom njegove zemlje. To je dvojezičan dokument, pisan na latinskom i starobosanskom. Pisana je bosančicom.

Povelja Kulina bana je prvi diplomatski dokument pisan na domaćem jeziku, i kao takav, smatra inicijator, zaslužuje pažnju, kako jezikoslovaca, tako i historičara.

Povelja je sačuvana u tri primjerka. Danas se dva nalaze u Dubrovačkom arhivu, a jedan u Sankt Petersburgu. Proučavanja Povelje rezultirala su stanovištem da je samo jedan od tri primjerka original, a da su druga dva prepisi. Povelja je nestala 1830. godine iz Dubrovačkog arhiva i sada se nalazi u Rusiji.

(klix.ba)
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Parlament BiH: Rasprava o vraćanju povelje Bana Kulina u

Post by Konsultant » 30 Mar 2013, 12:12

Ovi parlamentarci su dosadni su ko vash. Prije par godina trazili su samo pozajmnicu na neko vrijeme radi izlozbe ali ni to nisu dali. E tek ce dati ovo. Aha sanjaj.

nemojtodabipitaougursuzekakouhelaciseprivredunitikakojemislepodici

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Parlament BiH: Rasprava o vraćanju povelje Bana Kulina u

Post by Bahra » 30 Mar 2013, 12:55

Nikad je dobiti nece,mogu traziti do sudnjeg dana.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6780 times
Status: Offline

Re: Parlament BiH: Rasprava o vraćanju povelje Bana Kulina u

Post by Julia-Klara » 30 Mar 2013, 13:12

Po mom totalno nebitno gdje se nalazi, jer postoji.
Ono sto meni nije jasno je kako se moze razogvarati i vijecati o poprilicno trivijalnim stvarima, kada je pola drzave gladno, kada ljudi ne rade, nemaju zdravstveno, jedna polovina drzave se hoce odcijepiti, negira je, ali je bitno traziti od Rusije da vrati Povelju? Zasto da je vrati? Pa nije ni ukradena iz BiH nego iz Dubrovnika...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Parlament BiH: Rasprava o vraćanju povelje Bana Kulina u

Post by Pasaga » 30 Mar 2013, 13:17

butterfly wrote:Nikad je dobiti nece,mogu traziti do sudnjeg dana.
nek oni vrate ili ozive ponovo ustav RBiH,koji nikad nije ni ponisten
koji je oficijelno na snazi,jer nije ponisten...
kao sto nikad nije ni ratifikovan,priznat, dejtonski ustav u parlamentu.
...pa kom opanci...kom obojci...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Parlament BiH: Rasprava o vraćanju povelje Bana Kulina u

Post by Bahra » 30 Mar 2013, 13:22

Trazena jednom,Rusi hladno odbili traze neku ikonu ne znam tacno. Dubrovnik je dobio povelju na dar od samog Kulina Bana, i nema nikakve osnove da se trazi od njih.
A sad ovi nasi ublehasi nasli bas primaran problem da raspravljaju o njemu.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Parlament BiH: Rasprava o vraćanju povelje Bana Kulina u

Post by Krokodil Behko » 30 Mar 2013, 15:23

Da sam na vlasti organizirao bih crni fond sa nekih 100 miliona maraka i platio najelitnijim pljačkašima svijeta da mi donesu tu povelju iz Rusije, sve skupa sa bosanskom krunom koja je u Vatikanu. To nije njihovo nego naše bosansko i tu bih stavio tačku.
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Parlament BiH: Rasprava o vraćanju povelje Bana Kulina u

Post by mrki62 » 30 Mar 2013, 17:50

Vjerske vođe, koji u se povampirili u zadnje vrijeme,..... sve više politiziraju a sve manje promoviraju vjeru.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Parlament BiH: Rasprava o vraćanju povelje Bana Kulina u

Post by paparaci » 31 Mar 2013, 03:43

Julia-Klara wrote:Po mom totalno nebitno gdje se nalazi, jer postoji.
Ono sto meni nije jasno je kako se moze razogvarati i vijecati o poprilicno trivijalnim stvarima, kada je pola drzave gladno, kada ljudi ne rade, nemaju zdravstveno, jedna polovina drzave se hoce odcijepiti, negira je, ali je bitno traziti od Rusije da vrati Povelju? Zasto da je vrati? Pa nije ni ukradena iz BiH nego iz Dubrovnika...

da, traziti ili sto Behko kaze ukrasti. zasto? zato sto je od malo je reci velike vaznosti za BiH. original "rodnog lista" s kojim ove secesionisticke i "bosnounistavajuce" snage treba oshinuti po labrnji i jednom za sva vremena poklopiti.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Ban Kulin

Post by Krokodil Behko » 05 Sep 2013, 13:54

Postoje i drugi izvori o banu Kulinu osim te povelje. Između ostalih, tu je i ploča bana Kulina iz Buskupaca kod Visokog.

Image
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ban Kulin

Post by Bla » 05 Sep 2013, 17:22

Poslovice

Ne vidjeh je nigdje pa da je pomenem: mene su u osnovnoj skoli ucili da je za vrijeme bana Kulina kao bilo neko blagostanje (vjerovatno se misli na mirno doba) a cemu svjedoci stara narodna poslovica: "od Kulina bana i dobrijeh dana".

Sada je cesca u upotrebi ona ironicna kada neko nasiroko pocne neku pricu pa se kaze: sta si poceo od Kulina bana... :D

Doduse, ja vise volim svoje price da pocnem sa "Zemlja je prvo bila uzarena lopta..."
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Inicijativa da datum pisanja povelje Kulin bana bude praznik

Post by Krokodil Behko » 28 Aug 2015, 16:51

Image
Demokratski omladinski pokret svim građanima Bosne i Hercegovine čestita 29. august, dan kad je prije 826 godina napisana Povelja Kulina bana, koja posebno u današnjem vremenu ima veliki značaj uzimajući u obzir da je to svojevrstan rodni list Bosne i Hercegovine koji dokazuje njenu državnost još od 1189. godine.

"Kao organizacija koja gaji patriotske vrijednosti prije četiri godine uputili smo inicijativu Federalnom parlamentu da se taj datum obilježava kao praznik barem u Federaciji BiH, te da se takvim pristupom da značaj tom dokumentu i samoj historiji Bosne i Hercegovine, države koja postoji više od 900 godina, a ne kako pojedinci tvrde od Dejtona", ističe se.

U saopćenju za javnost Demokratski omladinski pokret pozvao je „poslanike u Parlamentu FBiH, ali i ostale relevantne institucije da učine korak ka promjeni zakona o praznicima koji je na snazi u FBiH, te da uvrste i ovaj datum kao praznik s nazivom "Dan Bosne i Hercegovine - Dan povelje Kulina bana".

"Isto tako pozivamo građane BiH, da slijede primjer naše organizacije i da barem neoficijelno prihvate taj datum kao praznik svih Bosanaca i Hercegovaca, te da čestitaju sugrađanima. Nadamo se da će ova naša inicijativa uroditi plodom te da ćemo ubrzo slaviti ovaj datum. Dotad vam svima želimo sretan dan Bosne i Hercegovine", navodi se.



(fena)
online

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Inicijativa da datum pisanja povelje Kulin bana bude pra

Post by Heidi » 28 Aug 2015, 19:16

Bosanaca i Hercegovaca? Nope. Bosnjacki praznik ultra. :oo ustupili bi mu i bajramsko mjesto.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

Post Reply

Return to “Historijske ličnosti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests