Vlatko Vuković

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Vlatko Vuković

Post by JCR » 21 May 2014, 11:24

Image
Vlatko Vuković Kosača, vojvoda bosanski, velmoža iz roda Kosače.

Kao vojvoda spominje se prvi put 1378. u povelji bosanskog kralja Tvrtka I. Kotromanića Dubrovniku. Imao je brata Hranu Vukovića.

Godine 1382. zastupao je kralja u pregovorima s Dubrovnikom zbog problema sa otvaranjem solana i prodaje soli u Novom u Dračevici, te ponovno 1388. u pregovorima s dalmatinskim gradovima.

Bitka po kojoj se pamti, Bitka kod Bileće, desila se 27. kolovoza 1388, dva dana prije dana povelje Kulina bana. U ovoj bici bosanska vojska ima 7.000, dok Turci imaju 18.000 vojnika. Na kraju ipak vojska kraljevine Bosne odnosi pobjedu.

Image

Na spomeniku vojvode Vukovića piše:
"Ase leži dobri čoek Vlatko Vuković. Vojvoda Vlatko je prvi pobijedio Turke kod Bileće 27. avgusta 1388."

Image

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Vlatko Vuković

Post by JCR » 28 Jun 2014, 21:34


User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Vlatko Vuković

Post by Maja » 28 Jun 2014, 22:42

Otkad ja imam želju da odem na Boljune ali neće niko da me odveze :grana
Nije daleko od Stoca, nekih 20-25 KM ali je ružan put.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Vlatko Vuković

Post by Melek » 29 Jun 2014, 01:19

[ytube][/ytube]

:srce Bosnae :srce

Budimo svoji. Ne budimo tudji.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vlatko Vuković

Post by laganini » 29 Jun 2014, 01:30

nisu tada postojali bošnjački vladari nego bosanski...jer nacije nisu ni postojale.. :zubi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Vlatko Vuković

Post by JCR » 29 Jun 2014, 14:20

Nisu ni bosanski jer se nisu nazivali bosancima već bošnjanima ;)

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vlatko Vuković

Post by laganini » 30 Jun 2014, 10:50

vjerojatno ali to je više stvar izričaja što nema veze s nacionalnošću...a neki to guraju kao argument..čisto da se zna..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Vlatko Vuković

Post by Melek » 30 Jun 2014, 10:53

Ma znas sta je najbitnije u svemu tome, dragi moj Laketa? To da su branili Bosnu a ne je izdavali kao neki tamo, nama nepoznati..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vlatko Vuković

Post by laganini » 30 Jun 2014, 10:56

ne moš o nekim stvarima pričat ako ne znaš okolnosti..i triba naglaiti i hercegovinu..da su branili:zubi...znači i ravno je u bih...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Vlatko Vuković

Post by Melek » 30 Jun 2014, 10:57

I Hercegovinu. Pardon. A sto je jos bitnije - nije im ni na um padalo da budu komsije nego to sto jesu..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Vlatko Vuković

Post by JCR » 30 Jun 2014, 11:32

laganini wrote:vjerojatno ali to je više stvar izričaja što nema veze s nacionalnošću...a neki to guraju kao argument..čisto da se zna..
Pa naravno, o postojenju nacije se tek može govoriti od 1440. godine, a to je za daljnju raspravu

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Vlatko Vuković

Post by Krokodil Behko » 30 Jun 2014, 19:12

Kao i obično, baratamo vrlo stručnim podacima :)

Vlatko Vuković, predak je Kosača ali on nije iz Hercegovine, nego je posjede imao otprilike na spoju rijeka Pive i tare i u gornjem podrinju oko Foče. Tako rješavamo misteriju postanka te obitelji. Pretendecizno je tvrditi i da je riječ o bosanskim i da je riječ o bošnjačkim vladarima. Ne možemo prošlost mjeriti sadašnjim aršinima, niti sadašnjost, aršinima iz prošlosti.
Btw, tad Hercegovina DOSLOVNO nije ni postojala. Postojali su Hum i Zahumlje, a naziv Hercegovina, stiže od jednog poglavitog paše pod imenom Ahmed paša Hercegović. :D Riječ je o sinu Stjepana Kosače pa tako da....

Da se vratimo na terminologije. Gospodar njihovog pretka, koji je naveden u naslovu ove teme, bio je Tvrtko I Kotromanić-

Idemo još jednom, po stoti put, titula kralja tvrtka, pa da vidimo jesmo li shvatili napokon.

Milostju božijom Tverdko kral srbljem, Bosnom, Usorom, Soli, Hlmom, zavrsjem, Gornim i donim krajima, Podrinju, Primorju, Dukljaninom i Hrvatom.

Pronađite tri uljeza i zbog čega.
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vlatko Vuković

Post by laganini » 30 Jun 2014, 19:19

hrvatom tu ne ide koliko ja znam da se dalje ne zamaram ali što želiš time reć..mislim i dukljaninom..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Vlatko Vuković

Post by Krokodil Behko » 30 Jun 2014, 19:57

Da. Treći pojam je onaj prvonavedeni - Srbljem. Ostalo su teritorije a to su narodi. Ako bacimo pogled na kartu, brzo ustanovimo da su to sve teritorije, koje su i danas u BiH. Jednostavno, granice su već tada zaokružene i došlo je do pomjeranja samo u slučaju cazinske krajine i primorja.

Ali da ne skrećem s teme. Tvrtko u svojoj tituli, razlikuje druge narode, jer za sve ove navedene teritorije, imali su oni običaj i da skrate pa kažu "mloge zemle bosanske" Znači, sve navedene teritorije su u izvornom smislu, bosanske zemlje, uključno i Hum/Zahumlje. I sam se Stjepan Kosača, nazivao bosanskim velmožom i tu nema zbora.

Treba vremena, da se ovo malo elaborira, da tako kažem. Princip je privatnog vlasništva, koji je kombinovan s principom gravitacije prema nekom centru. U ovom slučaju, desilo se da su gospodari svih navedenih teritorija, priznali bosansku krunu za svoju krunu i to zauvijek. Tu uključujemo čak i gornje podrinje, a koje do bana Stepana Kotromanića nije bilo u Bosni. Za to se pouzdano zna da su oblasni gospodari, priznali bosansku krunu želeći da pobjegnu ispod Dušanove šape i ogromnih nameta.

Dukljani i Hrvati, navedeni kao narodi čije su teritorije osvojene, te se on na taj način naziva njihovim kraljem ali ih ne upisuje kao teritorije, jer njihovi vladari, očito nisu priznali bosansku krunu, bez obzira što je Tvrtko osvojio sve što je vrijedno pomena u tim državama.

Srbi se pominju... ček, ček.

Image

Tvrtko fino kaže da je otišao "v srbsku zemlu" po krunu praroditela svojijeh.
Jedna je Nemanjička udata na bosanski dvor i po osnovu rodoslova, Tvrtko ima pravo na srpsko prijestolje. Ništa neobično za feudalizam. Nije to srpsko nego prijestolje Nemanjića . njihovo privatno vlasništvo i sigurno ga ne može uzeti neko ko nije dovoljno plemenitog roda. Tu nema ništa specifično. Tako je bilo u svim evropskim zemljama. Međutim i u tom rukopisu, fino se vidi da Tvrtko kaže da je on gospodar Bosne koji ide u srpsku zemlju po svoje pravo - i ništa više. A tu je i dimitarski prihod, kojeg Dubrovnik isplaćuje nosiocu krune. U ovom slučaju, Tvrtko je odmah počeo to da naplaćuje.
online

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Vlatko Vuković

Post by drugrankovic » 30 Jun 2014, 22:35

tvrtko je srbin, koji je napravio svoj dunjaluk
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Vlatko Vuković

Post by drugrankovic » 30 Jun 2014, 22:36

vuković srpsko prezime iz crne gore, stvar jasna
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Vlatko Vuković

Post by laganini » 30 Jun 2014, 22:53

vuković moj frend hrvat iz okolice vrgorca..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Vlatko Vuković

Post by JCR » 01 Jul 2014, 01:03

drugrankovic wrote:tvrtko je srbin, koji je napravio svoj dunjaluk
Za vrijeme kralja Tvrtka:

Kraljevina Bosna;
Kneževina Srbija.

Ako je bio srbin, zašto nije jednostavno to sve bilo kraljevina Srbija? Ako je bio srbin, zašto bi za sebe govorio da je Bošnjak? Problem kod vas je što izmišljate svoju historiju, niko nije u pravu samo ste vi, svi mi imamo izmišljene likove, samo je Miloš Obilić stvaran. Jest stvaran, ali znaš i ti, znam i ja da je Miloš Obilić ustvari Millosh Kopiliqi, Šiptar. Ali ipak, on je srbin, Tvrtko je srbin, Obama je srbin, Putin je srbin, Bog je srbin,... Bolesne ideologije od kojih ti i tebi slični nikad ne odustajete :lud

PS za ovo Bog je Srbin sam fakat vidio gdje neki "naučnici" govore o tome :cudi

EDIT. Shvati, za Vukovića, Crna Gora je oduvijek bila bosanska zemlja, možda zato i ima takvo prezime :cudi

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Vlatko Vuković

Post by drugrankovic » 01 Jul 2014, 10:18

JCR wrote:
drugrankovic wrote:tvrtko je srbin, koji je napravio svoj dunjaluk
Za vrijeme kralja Tvrtka:

Kraljevina Bosna;
Kneževina Srbija.

Ako je bio srbin, zašto nije jednostavno to sve bilo kraljevina Srbija? Ako je bio srbin, zašto bi za sebe govorio da je Bošnjak? Problem kod vas je što izmišljate svoju historiju, niko nije u pravu samo ste vi, svi mi imamo izmišljene likove, samo je Miloš Obilić stvaran. Jest stvaran, ali znaš i ti, znam i ja da je Miloš Obilić ustvari Millosh Kopiliqi, Šiptar. Ali ipak, on je srbin, Tvrtko je srbin, Obama je srbin, Putin je srbin, Bog je srbin,... Bolesne ideologije od kojih ti i tebi slični nikad ne odustajete :lud

PS za ovo Bog je Srbin sam fakat vidio gdje neki "naučnici" govore o tome :cudi

EDIT. Shvati, za Vukovića, Crna Gora je oduvijek bila bosanska zemlja, možda zato i ima takvo prezime :cudi


zašto?

pa srpska alavost za vlašću, ovako je bar negde bio glavni baja... kod nas je brat bratu zabijo kurac zarad vlasti...

tvrtko je srbin, vukovic je srbin iz crne gre avetinjo i nemoj mi ti pricas o crnoj gori i srpstvu kako je igde odande islo... otuda je isti narod i u hercegovini (brda) i potom u bosnu...

ukovic avetinjo je cistokrvno prezime iz crne gore i ne seri kad ti moram tako reći..
v
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Vlatko Vuković

Post by Melek » 01 Jul 2014, 10:29

Hej, Drug!
A sto danas i Crnogorci bjeze od toga da budu Srbi? Eno ga danas ni oni nisu Srbi.. Pa ko ce vam, jado, ostat' ???
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Post Reply

Return to “Historijske ličnosti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests