Cezzar Ahmed-paša

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Cezzar Ahmed-paša

Post by JCR » 01 Aug 2014, 17:15

Image
Stolac je bio jedan od najvećih rasadnika bošnjačkih genija. Jedan od velikana iz Bosne je svakako i Ahmet Džezir-paša (Cezzar Ahmet Pasha, Ahmed al-Jazzir). Rođen je u Stocu 1720., a umro je u Aki (Acre, Akka) 1804. god. u Palestini.
Proslavio se po tome što je uspio zaustaviti prodor Napoleona u Aki, koji je, nakon što je zauzeo Egipat, krenuo preko Palestine ka Siriji. Naišao je na otpor u Aki 1799. godine, koju je držao pod opsadom dva mjeseca bezuspješno. Nakon što je Napoleon shvatio da neće moći proći, odustao je od opsade i vratio se u Kairo. Svojim generalima je tada rekao: „Da je Aka pala, možda bih postao kralj Istoka.“
Danas u Aki postoji vakuf Ahmet Džezir-paše i centralna džamija. Nadimak Džezzar (koljač deva) dobio je po silini okršaja sa beduinima koji su stalno uzurpirali Osmansku granicu na Bliskom Istoku. Svjedočenje o njegovim zaslugama i uticaju jest da ga se i sama Porta bojala i htjela smaknuti, ali nije uspjela.
Cezzar Ahmed-paša bio je bosanski pustolov koji je postao najjača politička ličnost u Siriji u posljednjoj četvrtini 18. stoljeća. Njegova najveća pobjeda bila je u 1799. kada je iz svoje tvrđave u gradu Acre zaustavio napredovanje Napoleona Bonaparte. Ahmed je napustio rodnu Bosnu kao i mnogi drugi bošnjački mladići u potrazi za bogatstvom Egipta. Tamo je unajmljen kao utjerivač dugova za Bulutkapana Ali Bey-a. Slovio je kao nemilosrdan među beduinima iz libijske pustinje koji su se bunili zbog poreskih nameta koje im je nametnuo njegov gazda Ali Bey. Beduini su ga prozvali Džezir, Cezzar (mesar), zbog egzekucije koju je proveo nad desetak beduinskih plemena. U političkom vakuumu koji nastaje smrću turskih namjesnika u regiji sjeverne Palestine, koji je trajao skoro pola stoljeća, Cezzar Ahmed se ponudio sultanu Abdülhamidu I da ponovno nametne njegov autoritet u lučkom gradu Aka. Tako ga sultan i postavlja za guvernera libanonske pokrajine od Sidona. Na tom položaju je ostao sve do svoje smrti. Borbe sa lokalnim sirijsko-libanonskim klanovima i familijama, te nepovjerenje prema Istanbulu, koji se bojao njegove moći i svireposti, natjeralo ga je da od grada sačini jaku utvrdu. To će doći do izražaja kada Cezzar Ahmed i skreće na sebe međunarodnu pozornost. Grad Aku su napale Napoleonove trupe 1799 god. Grad je uspio izdržati opsadu od strane Napoleona Bonaparte. Kuga je desetkovala francusku vojsku tako da je Napoleon svoje trupe brzo prekomandovao nazad u Egipat.

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Cezzar Ahmed-paša

Post by JCR » 01 Aug 2014, 17:16

Slika opsade Akke
Image

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Cezzar Ahmed-paša

Post by JCR » 03 Aug 2014, 12:47

Ja sam prije nekako čuo, ali nisam uspio naći tu informaciju na netu, da je Ahmed-paša ukupno zarobio oko 20.000 Napoleonovih vojnika.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Cezzar Ahmed-paša

Post by laganini » 03 Aug 2014, 12:48

vidiš što ti je život nekad slavljeni a sad bi bili ratni zločinci :hihi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Cezzar Ahmed-paša

Post by KOMESAR » 03 Aug 2014, 12:49

JCR wrote:Ja sam prije nekako čuo, ali nisam uspio naći tu informaciju na netu, da je Ahmed-paša ukupno zarobio oko 20.000 Napoleonovih vojnika.
Čime li ih je tolike povezao?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Cezzar Ahmed-paša

Post by Lebowski » 03 Aug 2014, 12:50

Zašto Cezzar, šta znači to?
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Cezzar Ahmed-paša

Post by laganini » 03 Aug 2014, 12:51

jcr je čuo...samo ne znam u kojem kafiću .. :plavi :plavi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Cezzar Ahmed-paša

Post by JCR » 03 Aug 2014, 16:12

Lebowski wrote:Zašto Cezzar, šta znači to?
Na arapskom je bukvalan prevod kao mesar, koljač deva. Nadimak je dobio jer je pod njegovom vladavinom ubaijano dosta židova i kršćana, iako je i sam rođen u kršćanskoj porodici.

@komesar ne znam tačno, mislim da je kod Meme uzimo. Naveliko jeftinije ispadne, jebiga standard nizak :D

Laganini de opet pročitaj šta sam napisao. NISAM USPIO NAĆI PROVJERENO INFORMACIJU mada je moje društvo sigurnije sa tim informacijama nego wikipedija, pogotovo kad ima veze sa nacionalnošću. Zamislite, čovjek koji mi je na avataru je Hrvat, bar tako kaže wikipedija.hr :lupa

Post Reply

Return to “Historijske ličnosti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests