Mihail Gorbačov

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Mihail Gorbačov

Post by komsija » 18 Aug 2011, 02:18

Ranije sam trebao napustiti komunizam i dati veće ovlasti republikama

Bivši predsjednik Sovjetskog Saveza Mihail Gorbačov u intervjuu za britanski Guardian izjavio je da je ranije trebao napustiti komunizam i okrenuti se demokratskom društvu. Gorbačov o takozvanom Avgustovskom puču, kojim je svrgnut sa vlasti prije 20 godina, za Guardian kaže: "Željeli su da me isporovociraju da uđem u borbu sa njima, čak i u pucnjavu što bi dovelo do moje smrti", kaže on. Upitan da nabroji stvari zbog kojih najviše žali Gorbačov je rekao: "Činjenica da sam predugo vremena proveo pokušavajući da sprovedem reforme u Komunističkoj partiji". On smatra da je trebao da podnese ostavku već u aprilu 1991., nekoliko mjeseci prije pokušaja puča, i formira demokratsku reformsku partiju, jer su komunisti kočili neophodne promjene.
U proljeće 1991. Gobračov se našao između dvije snažne struje koje su umnogome sužavale njegov manevarski prostor. Na jednoj strani, konzervativci i reakcionari u partiji su pokušavali da preokrenu njegovu reformsku politiku dok su progresivci željeli uspostavljanje punog višepartijskog sistema i kretanje zemlje u pravcu tržišnih reformi.

"Danas smatram da sam morao da iskoristim tu situaciju da osnujem novu partiju i da sam trebao da insistiram na ostavci u Komunističkoj partiji. Postao sam kočničar reformi iako sam ih ja pokrenuo. Ali svi su oni mislili da reforme treba da budu kozmetičke. Mislili su da je bojenje fasade dovoljno iako je i dalje vladao isti nered unutar zgrade". On takođe žali zbog toga što nije započeo sa reformama Sovjetskog Saveza i što ranije nije dao veća ovlašćenja republikama, kojih je bilo 15. Međutim, Gorbačov danas smatra da su svi sovjetski problemi bili na ivici rješenja sve do pokušaja puča 1991. godine. Komunistička partija je spremala nacrt novog programa za novembar 1991., parlament je usvojio "antikrizni plan" ubrzavanja ekonomskih reformi, a preostalih 12 republika je prihvatilo tekst novog sporazuma koji bi im dao veću političku i ekonomsku autonomiju dok bi odbrana i spoljni poslovi ostali pod ingerencijom sovjetske vlade. Sporazum je trebao da bude potpisan 20 avgusta.
"Tu sam načinio grešku. Otišao sam na odmor, vjerovatno bi sve to obavio bez 10 dana odmora...Bio sam spreman da odletim u Moskvu da potpišem sporazum", kaže on za Guardian. "Međutim, 18. avgusta je nenajavljeno došla grupa ljudi. Podigao sam slušalicu da pitam ko su ti ljudi i ko ih je poslao, međutim veze nije bilo, bila je prekinuta". Gorbačov je bio sa svojom suprugom, kćerkom i familijom u vladinoj vili na Forosu, na obali Crnog mora. Objekat je bio pod stražom tri dana sve dok puč nije propao zbog Jeljcinovog protivljenja, podjelama u vojsci i internih neslaganja među grupom u kojoj su svi bili ministri ili visoki zvaničnici Komunističke partije.
Gorbačov žustro odbacuje teorije da je on dao zeleno svjetlo za puč

"Ljudi lažno tvrde da je Gorbačov i dalje imao komunikaciju i da je organizovao sve. Oni kažu da je Gobračov mislio da će izaći kao pobjednik, šta god da se desi. To su gluposti, apsolutne gluposti", kaže on. "Ti ljudi su željeli da svrgnu lidera i sačuvaju stari sistem. To su željeli. Zahtijevali su da ja napišem saopštenje u kojem ću tražiti da me oslobode svih dužnosti predsjednika, jer sam lošeg zdravlja". Gorbačov je tada upozorio svoje otmičare da će upotrijebiti "ekstremne mjere" ukoliko njegove veze sa spoljnim svijetom ne budu ponovo uspostavljene. To je bio blef, kaže on. "To je bio dio moje strategije, želio sam da ih pritisnem, ali da ih ne isprovociram. Moje mjere su bile diplomatske i političke. Bio sam u stanju da ih nadigram. Da nije bilo reakcija iz Moskve moja pozicija bi i dalje lebdjela u vazduhu. Ali, ljudi su protestovali u Moskvi, predvodio ih je Jeljcin i za to moram da mu odam priznanje. Uradio je pravu stvar".
Upitan da li bi pučisti odnijeli pobjedu da su uhapsili Jeljcina na samom početku, bivši sovjetski lider kaže da su hipotetička pitanja od male vrijednosti. Balans snaga je bio takav da je puč bio osuđen na propast šta god da su zavjerenici uradili, smatra on. Kaže da su pučisti bili zbunjeni njegovim otporom i odbijanjem da podnese ostavku. On takođe ukazuje da su se specijalne snage pobunile kada im je naređeno da upadnu u Bijelu kuću gdje je Jeljcin bio okružen hiljadama svojih pristalica. Gorbačov za kraj razgovora za Guardian navodi nekoliko dostignuća svog političkog angažovanja kao predsjednik SSSR-a na koje je najviše ponosan, počevši njihovo nabrajanje jednom rečju - "Perestrojka".
"Ono što smo bili u stanju da postignemo u zemlji i na međunarodnom planu je bilo od ogromnog značaja. Unaprijedilo je tok događaja u okončanju hladnog rata, krećući se ka novom svjetskom poretku i, uprkos svemu, proizvelo je postepeno distanciranje od totalitarne države ka demokratiji".
Avaz online
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Mihail Gorbačov

Post by Krokodil Behko » 18 Aug 2011, 02:25

Komunizam,mozda ne bi ni pao,da je svugdje bio kao u Jugoslaviji.
Ovako,bio je osudjen na propast.. Gorbacovu se samo cini da je
mogao vise uciniti... Nije ni sve lose bilo u komunizmu.. bar sto se YU
tice,bilo je i dobrih stvari. Prvenstveno socijalna sigurnost.. Ali
ovi ostali.. SSSR i ekipa,morali su pasti.
online

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Mihail Gorbačov

Post by komsija » 18 Aug 2011, 02:26

koliko je padu komunizma doprinio Zapad ?
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

Post Reply

Return to “Historijske ličnosti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests