Napoleon Bonaparte

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120140
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6883 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Napoleon Bonaparte

Post by Krokodil Behko » 19 Mar 2015, 19:31

Bez kilometarskih copy/paste tekstova, please.


Doslovno, od siromašnog korzikanskog gnijezda, pa sve do zvijezda.

Image

Najveći vojskovođa ikada na tlu Evrope, a vjerovatno i svijeta. Specijalnost mu je bila dobivanje bitaka protiv nadmoćnijih neprijatelja, a kad je formirao svoju Grande Armée, niko u Evropi mu nije ni smio izaći na megdan. Samo jedan (pomorski) poraz (trafalgar) i na koncu Vaterlo, kojeg možda ne bi ni trebalo računati, jer je protiv sebe imao cijelu Evropu, brojniju vojsku, a sam je u tom trenutku oskudjevao s artiljerijom, a s konjicom pogotovo.

I opet, malo je falilo da ih potuče do nogu. To što Englezi veličaju tog nekog svog Velingtona, nema baš neke veze s realnošću.
Ali ima veze s realnošću, da je to bila čak sedma koalicija protiv jednog jedinog vojskovođe - Napoleona.

Image

Inače, ponikao u redovima francuskih revolucionara i bez obzira na to, što se kasnije proglasio carem, zauvijek je zadržao taj revolucionarni duh. Mrzili su ga iz dna duše i ostaci rojalističkog društva u FRA, a o svećenicima i religioznim osobama, da i ne govorimo. Napoleon je za cijelu tadašnju (feudalnu/klerikalnu) Evropu, bio otjelotvorenje samog sotone, mada je on, kako je historija na kraju rekla, unio mnoge promjene u društvene tokove svih zapadnih i centralno evropskih zemalja.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Napoleon Bonaparta

Post by storm » 19 Mar 2015, 19:40

Ja ga simpatiziram zbog par izjava :zubi

Napoleon o Hrvatima u francuskoj vojsci
"Hrvati, jučer sam se osobno uvjerio u vašu hrabrost. Stekli ste slavu i neumrlu čast!"
"Ja nisam nikada imao hrabrijih i boljih vojnika."
"Hrvati to su najbolji vojnici svijeta. Kad bih imao samo 100 000 Hrvata, osvojio bih čitav svijet"

Bili su poznati po svojim maramama oko vrata, koje su kasnije prešle u kravate, al oke, to znamo...

Kad nema laganinija moram ja :pusi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120140
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6883 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Napoleon Bonaparte

Post by Krokodil Behko » 19 Mar 2015, 19:51

Eto, a nas Bosance zapade ludi Hitler da nas hvali :lupa
Sad se i ja prisjetih, da je Hrvatskoj dao ono staro antičko ime - Ilirik.
Inače je bio dobar organizator u gradnji infrastrukture u carstvu. Da sad imamo njega, imali bi 1000 km autoputa :D.

OT
Njegova je strategija zbilja fascinantna. Popularnost u narodu nesumnjiva.
Kad su Britanci napokon pristali da isporuče njegove posmrtne ostatke, u FRA je bio veliki doček. Njegovi maršali, komandiri i gardisti, tražili su da se kovčeg otvori da se lično uvjere.
Jedan od njih je rekao "Da, to je naš Car, sad možemo kući da sačekamo i našu smrt"

Image
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Napoleon Bonaparte

Post by storm » 19 Mar 2015, 19:59

Njegove taktičke zamisli se i danas izučavaju u vojnim školama iako je to sve prevaziđeno, ali veličanstven za ona vremena...

Da , on je uspostavio ilirske provincije, da spriječi pristup moru močnoj austriji, s kojom je bio u stalnom ratu....
eto povijesno- svi se žandarali po ovim teritorijama :D.

EDIT
a ovako je to izgledalo

Image
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Napoleon Bonaparte

Post by Rockefeller » 19 Mar 2015, 23:54

Jako mudar čovjek. Milina otići na brainyquote.com i čitati njegove riječi. Za mene njegov pad označava kraj svega što je uzbudljivo u ljudskoj historiji.

Priča koje se ja sjećam još iz osnovne škole (sedmi razred) je ta da je i nakon drugog pritvora bio planiran njegov bijeg i da je nacrt bijega bio sakriven u šahovskoj figuri kralja ali da je onaj ko je trebao da dostavi plan Napoleonu na sv. Helenu na putu za taj otok umr'o.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Napoleon Bonaparte

Post by kuplung » 20 Mar 2015, 06:53

Kada imas dobar alat sve se moze

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Napoleon Bonaparte

Post by Biba » 20 Mar 2015, 13:59

A nema nista o njegovom djetinjstvu? Napoleon je progovorio tek u petoj godini.Svi su mislili da nece nikad progovoriti a onda kad su ga culi svi su bili sokirani kako je imao bogat rjecnik...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120140
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6883 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Napoleon Bonaparte

Post by Krokodil Behko » 20 Mar 2015, 16:38

E ne znam za to :D
Možda je prvo analizirao, na kojem se to svijetu rodio, pa je došao do zaključka, da se prije pete godine nema šta pametno ni reći. Bar ne svojim vršnjacima :ideja
Dečko ispred vremena i savremenika.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Napoleon Bonaparte

Post by storm » 20 Mar 2015, 16:41

Ja sam čitao , da mu je bio mali bračni uzorak :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Napoleon Bonaparte

Post by Biba » 20 Mar 2015, 19:44

Upravo čitam knjigu o njemu.Istina je ono o djetinjstvu da je kasno progovorio ali to sam pročitala prije tridesetak godina...Napoleon je bio mali usamljenik kad je upisan u školu.Prijatelj ga je pratio kad bi se Napoleeon osamio, išao je u svoj mali vrti i..kamenčićima se igrao vojnika i rata.Jednom zgodom je pogodio najvećim kamenom dječaka koji ga je ometao u igri..najvećim kamenom pravo u čelo!!!!..Usamljenik, čovjekomrzac...odličan matematičer, poznavatelj povijesti ali jako loš u književnost i latinskom...vrlo dobrog vladanja u školi...tak...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Napoleon Bonaparte

Post by laganini » 20 Mar 2015, 20:16

..na stranu vojni aspekt tog genijalca ali ako je sudit po onome što je je francuska vlast dal anašim krajevima prava je šteta što je tako kratko trajala (1806-1813)...izgradnja napolenove ceste...otvaranje škola i sirotišta..davanje zemlje u privatno vlasništvo...kopanje bunara...i da donijeli su krompir u naše krajeve i murve koje su se sadile za uzgoj svilca ..ma jedna totalna pozitiva...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Napoleon Bonaparte

Post by Biba » 20 Mar 2015, 20:53

ama snalažljiv odmalena :djed ... on drugima matematku ..oni njemu latinski rješavali...nije bio škrt, eh krumpire obožavam a i dudove (murva) sam nekad..sam usta budu od njih indigo plava... :p
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Napoleon Bonaparte

Post by Biba » 26 Apr 2015, 22:41

Ama Nostradamus je pisao da je Napoleon jedan od tri antikrista, drugi je Hitler a treci ce po nekim informacijama zavladati svijetom...i imat ce neiskreni osmijeh i tanke usnice...pa kojinsu mladi neka prate...on ce imati moci i ljusi ce vjerovati...
Napoleon je bio jako bolestaan alibstanje pred smrt mu se popravilo i lijecnici ssu bili optimisticni ali...Napoleon je znao da umire i rekao im je to...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120140
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6883 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Napoleon Bonaparte

Post by Krokodil Behko » 22 Jan 2016, 16:44

Napoleonu hvala što ne vozimo ‘krivom’ stranom

Čak 66,1 posto svjetskog stanovništva prometuje desnom stranom, a 33,9 posto koristi lijevu stranu kolnika

Nikad se nemojte svađati s Britancem tko vozi ‘pravom’ ili ‘krivom’ stranom ceste. Povijest je ipak njihovoj strani. Promet sve do kraja 18. stoljeća odvijao lijevom stranom. I stari Rimljani su ‘vukli’ na lijevo. Dokaz za to pronađen je u kamenolomu kod Swindona. Na lijevoj strani ceste tragovi kola bili su dubji nego na drugoj. Arheolozi su odmah shvatili da je razlog tomu što su kola na putu prema kamenolomu bila prazna, a vraćala se natovarena.

Ta se praksa prometovanja na lijevoj strani zadržala i u srednjem vijeku, poglavito iz praktičnih razloga. Većina stanovništva su dešnjaci, pa je vitezovima više odgovaralo jahati lijevom stranom kako bi im desna ruka bila bliže neprijatelju. Sve se počelo mijenjati krajem 18. stoljeća. Prije francuske revolucije 1789. plemići su se u svojim kočijama vozili lijevom sranom, dok se običan puk kretao desnom stranom. Nakon revolucije plemići su svoj identitet skrivali krećući se također desnom stranom, a 1974. francuska je vlast i službeno uvela pravilo vožnje desnom stranom.

Napoleon je osvajanjem to pravilo proširio na veći dio Europe. Do kraja 60-ih godina prošlog stoljeća gotovo sve europske zemlje ‘prebacile’ su se na desnu stranu. I nije sve prošlo po špagi. Šveđani su 3. rujna 1967. počeli voziti na desnoj strani. Nastao je kaos i dogodili su se brojni sudari

U Europi se lijevom stranom vozi još samo u Velikoj Britaniji, Irskoj, Cipru i Malti. Britanci su razmišljali o promijeni strane, no konzervativci nisu dozvolili. Okinawa, Samoa i Istočni Timor jedini su, pak, prešli s desne na lijevu stranu.

Zanimljiva je priča vezana uz SAD. Prvi američki automobili većinom su volan imali ugrađen na desnoj strani, premda se i vozilo po desnoj strani. Tu nelogičnost riješio je Henry Ford, koji je svoj Model T konstruirao s volanom i vozačem na lijevoj strani. I to ponajviše zbog žena, jer nije želio da iz automobila sa suvozačke strane izlaze nasred ulice. Zbog popularnosti Modela T, kod Amerikanaca se od tada zadržao volan na lijevoj strani.

I Japanci imaju interesantnu priču. Premda Japan nikad nije bio britanska kolonija, njegovo stanovništvo ipak vozi lijevom stranom. Za to su krivi graditelji željeznice. Godine 1872. za izgradnju željezničke mreže Japancima su se javili Amerikanci, Francuzi i Britanci. Posao su dobili Britanci, kojima vlakovi također prometuju lijevom stranom, a budući da Japanci obožavaju vlakove, onda su i za cestovni promet donijeli propise prema kojima se u Zemlji izlazećeg sunca sva motorna vozila moraju kretati lijevom stranom.

autoportal.hr
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Napoleon Bonaparte

Post by Mutevelija » 22 Jan 2016, 17:15

Štata što nije ukinuo i imperijalističko mjerenje.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Napoleon Bonaparte

Post by drugrankovic » 22 Jan 2016, 17:46

Aj sad hitlera bibo i on je bio snalazljiv...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Napoleon Bonaparte

Post by Biba » 22 Jan 2016, 23:00

drugrankovic wrote:Aj sad hitlera bibo i on je bio snalazljiv...
Hitler je sumnjiv...od obicnog prodavaca slika postao karizmaticni vodja....sumnjiv al ne bih sad u detaljnije analize.. :perezube

Napoleon se mapatio prije smrti...strasne bolove je imao
Doktori govorili da ce bit bolje..ma znao je da ce umrijet.. :kafa
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Napoleon Bonaparte

Post by Mohr » 23 Jan 2016, 00:52

Im'o je i Prvi konzul svog Kellermanna ;)

Nećemo sad o Code Napoleon-u i zabrani ispitivanja očinstva :hihi Imali smo prigodu vidjeti sinovca svog strica (što bi rek'o moj Bradonja :cvike koji je inače respektir'o Korzikanca), naime, Louisa Bonapartea alias Napoleona III. (Nije nam poznato tko je bio Napoleon II :cudi )

Post Reply

Return to “Historijske ličnosti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests