Mustafa Busuladžić

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Mustafa Busuladžić

Post by Odraz » 21 Jan 2021, 16:21

bosnjakinja wrote: 21 Jan 2021, 16:14
MarlboroGold wrote: 21 Jan 2021, 15:35 Čak i da se nisu izjašnjavali kao fašisti sa istim su koketirali i izvršavali naredbe. Ni to nije opravdanje.
Nisu to radili ,ok Djozo eventualno jeste medjutim ovi drugi ne.A ironija je da je Tito jedino Djozi oprostio,a on najvece stvari "uradio" i vise nego oprostio koristio ga kao svojg prevodioca heh,platio je rahmetli Djozo svoje grijehe ,mi njega cjenimo jer je ostavio trag u nasoj vjerskoj zajednici


ps:i Alija je bio u M.M,i Alija je gledao Busuladzica i ostale kao svoje ideologe,jel i Alija fasista? znamo vec gdje idete
Ti Mladi muslimani su NDH-ov projekat a NDH je okupirala Bosnu i trudila se da se bosanski identitet zaboravi, a iste Mlade muslimane su revitalizirali ideolozi Velike Srbije i iskoristili, pa Aliju je licno Dobrica Cosic izvadio iz zatvora i bili su veliki prijatelji a SANU mu je investirala stampanje povelje ... dao vam Bog pameti da jednom progledate ... :grana

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5826
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 164 times
Been thanked: 289 times
Status: Online

Re: Mustafa Busuladžić

Post by bosnjakinja » 21 Jan 2021, 16:48

Eh evo ga..i Alija je fasista :grana

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11831
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2925 times
Been thanked: 2597 times
Status: Offline

Re: Mustafa Busuladžić

Post by Naseef Mushroom » 21 Jan 2021, 17:19

MarlboroGold wrote: 21 Jan 2021, 14:22
Naseef Mushroom wrote: 21 Jan 2021, 14:14
Nije osinjak uopšte zajeban nego ne dopuštaju ljudi relativizaciju koja je izgleda sledeća faza "sve 3 strane su iste" od pojedinih krugova.
Tako imamo pojedine članke u medijima "U Banjaluci i Sarajevu imamo i dalje fašisticke ulice, škole i table. Sa jedne strane draža mihajlović, ratko mladić i radovan karadžić a sa druge strane Mustafa Busuladžić"
Griješiš opet. Niko ne relavitizira osim teških budaletina. Svako sa i malo mozga zna da su Bošnjaci činili najmanje zločine u poređenju sa druga dva naroda ako se gleda period od WW2 do devedesetih. Vaš, pa i tvoj također, obično prvi odbrambeni mehanizam je takav odgovor na svaku osnovanu kritiku da se pokušava vršiti relavitizacija, a što jednostavno nije tačno. Ako postoji osnova da se govori o Bošnjacima fašistima (odnosno Muslimanima), a znajući da je fašizma mnogo i drastično više kod drugih, zašto se o istom ne može govoriti? Šta je problem? Zašto se handžarovci toliko brane? Zar će to neko danas biti manji Bošnjak/Musliman ako okrene leđa ljudima poput njih čija posla nisu bila čista - djelimično jer su bili ugroženi, ali i s druge strane duboko uvjereni u ono što rade uz tuce historijskih dokaza. Šta je problem pa se o njima ne može razgovarati na ovakav način među Bošnjacima, već se svaka osuda prikazuje kao relativizacija kao u tvom primjeru? Još kad se doda revitalizacija istih i kad se dodaju ulicama i školama njihova imena... to je zabrinjavajuće.
Na stranu sada što ja gospodu ne smatram zločincima niti to jesu ali ignorisat ćemo tu tačku radi diskusije pa ćemo se samo fokusirati na ono što meni u ovome smeta.

Bio je rat, Bošnjaci su sačuvali obraz, a oni koji su kaljali obraz u našim redovima njih smo kaznili. Koga nismo kaznili taj je pao u zaborav i sigurno ga nismo promovisali niti nazivali škole i ulice po njima jer oni nisu predstavljali pravu borbu i politiku Bošnjaka.

Sa druge strane smo imali srpsku stranu gdje je genocid i etničko čišćenje bilo zvanična politika i plan.
Oni koji su činili zločine su nagrađeni školama, ulicama, tablama, trgovima, najpoznatiji slučajevi su radovan karadžić i ratko mladić.
Kada se pogledaju ulice u jednom entitetu pa onda u drugom to je još jedna potvrda ko je bio na strani dobra a ko na strani zla.

Eh sada se neki ne mogu pomiriti sa tom činjenicom pa počinju pominjati ličnosti iz jednog totalno drugog vremenskog perioda, osobe koje nisu predstavljali nikakvu velikobošnjačku ili islamističku stranu i politiku već su bili u službi jedne vanjske strane i stavljaju ih u isti rang sa ličnostima i politikom 90ih čija se politika može i danas osjetiti samo da bi rekli kako fašizam vlada kako u Banjaluci tako i u Sarajevu.
Eh to meni nije u redu.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Mustafa Busuladžić

Post by Venera » 21 Jan 2021, 17:29

Odraz wrote: 21 Jan 2021, 16:21
bosnjakinja wrote: 21 Jan 2021, 16:14

Nisu to radili ,ok Djozo eventualno jeste medjutim ovi drugi ne.A ironija je da je Tito jedino Djozi oprostio,a on najvece stvari "uradio" i vise nego oprostio koristio ga kao svojg prevodioca heh,platio je rahmetli Djozo svoje grijehe ,mi njega cjenimo jer je ostavio trag u nasoj vjerskoj zajednici


ps:i Alija je bio u M.M,i Alija je gledao Busuladzica i ostale kao svoje ideologe,jel i Alija fasista? znamo vec gdje idete
Ti Mladi muslimani su NDH-ov projekat a NDH je okupirala Bosnu i trudila se da se bosanski identitet zaboravi, a iste Mlade muslimane su revitalizirali ideolozi Velike Srbije i iskoristili, pa Aliju je licno Dobrica Cosic izvadio iz zatvora i bili su veliki prijatelji a SANU mu je investirala stampanje povelje ... dao vam Bog pameti da jednom progledate ... :grana
Ne nisu prijekat NDH, jer ideja je znatno starija, i potpuno drugacijih smijernica :jutarnja
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5826
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 164 times
Been thanked: 289 times
Status: Online

Re: Mustafa Busuladžić

Post by bosnjakinja » 21 Jan 2021, 21:59

Život: O Mustafi Busuladžiću, mladomuslimanskom šehidu, govore njegova supruga, njen brat i Mustafin unuk Mustafa Busuladžić(tekst iz 2004)

RANA ZVIJEZDA DUGE NOĆI

"Sjedio je i učio Kur'an. Kažu da je cijelu noć pred pogubljenje učio. Ja znam da je u zatvoru dovršio 19 hatmi i počeo 20. Toga se sjećam", polagahno nam je, ali ipak usplahireno govorila Zehra-hanuma, supruga rahmetli Mustafina. "Išla sam tražiti njegov mezar. Ali, nisam našla"

Piše: Tarik Lazović

Ako mogu ubit' tebe, tvoje knjige neće moć', naš Mustafa, rana zvijezdo duge noći... Možda se to dogodilo upravo ovdje, gdje moja noga kroči, možda, pak, malo više, negdje iznad škole. A moguće, opet, da je i gore, više u brdu, gdje se sada šepure nakićene trospratnice…, razmišljam osvrćući se oko sebe. Zaključujem: u to je vrijeme ovdje bilo sasvim dovoljno mjesta na kojima bi se, daleko od ljudskih očiju, moglo obaviti taj mučki čin.

"Zapravo, nikad nije utvrđeno gdje je pogubljen, niti gdje je pokopan. Zna se da je odveden negdje iza sarajevske željezničke stanice. Nikad se više o njemu nije ništa saznalo", pojašnjavao mi je čovjek identičnog imena i prezimena koje je nosio čovjek čije sam mjesto pogubljenja pogledom tražio po sada već izraslom sarajevskom naselju Velešići.

Unuk Mustafe Busuladžić

"Selam alejkum","Alejkumu selam!" Čvrst stisak ruke i prijazan osmjeh mlađeg čovjeka guste brade nagovještavao je ugodan razgovor. Nisam ga morao vući za jezik. "Dedo je bio vrstan intelektualac. Išao je ispred svoga vremena. To ga je koštalo života. On je mnogo prije upozorava na katastrofalnu opasnost komunizma i besramnog ateizma. Mnogo prije nego što su ga naši očevi osjetili na svojim leđima," govori Mustafa Busuladžić unuk Mustafe Busuladžića, intelektualca i profesora, jednog od osnivača mladomuslimanskog pokreta, kojeg je komunistički režim pogubio 1945. godine.

"Siguran sam da će ti oni više reći. Niko mu nije bio bliži od njegove supruge, a i njen brat je malo mlađi od rahmetli dede, ali je sve veoma dobro upamtio", pojašnjava dok smo prolazili vijugavim zaobilaznim putem ka Zenici.

"Nana je, ubrzo nakon što je dedo ubijen, otišla kod svojih. Takvo je bilo vrijeme. Nije smjela mnogo žaliti. Sve su uradili da se što prije sve zaboravi."

"Sarajevo nijemo strijepi crni dan, odvedoše nam Mustafu u zindan, kopa mezar, briše čelo ledeno, šta će biti sa islamom voljenim..."

"Sjedio je i učio Kur'an. Kažu da je učio cijelu noć pred pogubljenje. Ja znam da je u zatvoru dovršio 19 hatmi i počeo 20. Toga se sjećam", polagahno, ali ipak uspl-ahireno govori Zehra-hanuma, supruga rahmetli Mustafina, a nana ovoga Mustafe što sjedi do mene u omalehnom stanu nedaleko od Sejmenske džamije.

Fes - probušen, naočale - slomljene

"Poslije sam mu tražila mezar. Ali, nisam našla… Sinko, puno sam toga poboravila. Starost, pa šta ćeš".

"Našli su mu fes i naočale. Fes - probušen, a naočale - slom-ljene. Njegove su sestre to uzele. Mislim da je kod njih."

Govorljiviji je bio Zehra-hanumin brat Muhamed Šestić.

"Mustafa je, ustvari, bio namjerio otići na Zapad, jer je bio svjestan opasnosti od partizana. Bio se i dogovorio sa sandžačkim muftijom da krenu. Ali, kako mi je kasnije pričao jedan hodža iz Kaknja, uz njega se upetljao jedan što ga je stalno nagovorao da idu što prije u Sarajevo. Vjerovatno je bio poslan da ga nagovori da dođe kako bi ovi izvršili ovo što su spremili. I, eto, on se vratio u Sarajevo. Odmah su ga ovi uhapsili i brzo, po kratkom postupku, osudili i strijeljali", pojašnava Muhamed, čiji je otac Omer, odnosno Mustafin punac, i sam bio ugledan u ulemskim i trgovačkim krugovima tog vremena.

"Njih dvojica, moj otac i Mustafa, upoznali su se u Beču"- nastavlja moj sugovornik, profesor historije, čovjek koji je obišao više od 70 zemalja u kojima žive muslimani.

"Mustafa je, kako su mi pričali, još od rane mladosti imao sklonost ka nauci, te je brzo završio Višu šerijatsku školu u Sarajevu, a potom je otišao na specijalizaciju u Italiju. Tamo je, tokom školovanja, radio i kao spiker na radiostanici, što će mu komunisti prišiti kao najveći zločin. Za to se vrijeme uspio povezati sa vodećim autoritetima u islamskom svijetu, palestinskim muftijom i Šekibom Arslanom, koji je, inače, bio i prijatelj sa mojim ocem", nastavlja Muhamed. "Po povratku se zaposlio kao profesor na Višoj šerijatskoj školi. Predavao je većini pripadnika mladomulimanskog pokreta", nadovezuje se unuk Mustafa, trudeći se da sve pojasni. "To su mu komunisti spočitavali kao veze sa nacistima. Međutim, on nije imao tih veza. On je samo upozoravao na komunizam, tada rastuće bezboštvo…

Posebno je interesantno da je on bio drugi potpisnik upozorenja i peticije suprotstavljanja nacističkom ubijanju

Srba u Sarajevu, koju su tada potpisali muslimanski intelektualci. On se, zapravo, suprotstavljao svakom nasilju, ali i nasilju nad vjerom, što su mu komunisti uzeli kao zločin."

"Posljednji put grad pogleda bijeli, bistrim okom sve munare izgrli, pucali su preko prsa ćafiri,

rujni sabah sarajevski zamiri."

"Dolazili su, pretresali, nešta tražili", uključuje se Zehra-hanuma. "Najviše su gledali knjige i tražili nekakve spise. Odnijeli su osam stotina knjiga iz naše kuće; nikad ih više nismo vidjeli… A Mustafa je, sinko, mnogo čitao, po vascijelu noć…"

"On je bio naročito cijenjen zbog širokog obrazovanja. Pored vjerskog znanja, bio je i vrstan poznavalac zapadne filozofije. Pojedine dijelove iz knjiga je znao i napamet", nadopunjuje Muhamed. "U tome je bila i najveća opasnost po komuniste, u njegovom znanju, naučnom radu i sjajnom kontaktu sa omladinom. Predavanja koja je on držao bila su naročito posjećena."

Ulica i nišan

Iza Mustafe Busuladžića je ostalo mnogo pisanih tragova. Pisao je za sve tadašnje značajne časopise, objavljivao naučne radove, ali njegovo životno djelo "Životopis Muhammeda, a. s." još je samo u rukopisu.

"Srećom, sačuvano je, ali mislim da nije i dovršeno. Čuva se u Gazi Husrev-begovoj biblioteci", pojašnjava Mustafa dok se sporemamo na povratak u Sarajevo. "U Sarajevu jedna ulica nosi ime vašeg supruga, a na šehidskom mezarju Kovači su predvidjeli da dodijele mjesto svim mladomuslimanskim šehidima kojima se ne zna za mezar. Vremena se mijenjaju", kažem Zehra-hanumi.

"Lijepo je to čuti", odgovora sa blagim smješkom. "I ulica i nišan. Lijepo je to..."

"Kako danas živite?", pitam obraćajući im se obome.

"Penizionerski", odgovoraju.

"Posjeti li vas ko, obiđe li vas, sjete li se?" "Slabo", odgovara Muhamed. "Oni koji bi se mogli sjetiti rahmetli Mustafe, uglavnom su pod zemljom, a od ovih mlađih slabo ko uopće zna. I prije se niko nije želio sjećati. Svi su htjeli što prije zaboraviti. Moralo se živjeti."

"Noć je prošla, propali su zlotvori, pocrkali manji neg' se rodili.

Svako pita gdje je mezar Mustafin."

Trag truda i žrtve

"Rekao sam ti, oni se ipak dosta toga sjećaju, iako su već duboko u godinama i uprkos tome što su se svi trudili da zaborave", objašnjava mi Mustafa dok smo se vraćali ka Sarajevu. "Evo. moj otac, univerzitetski profesor, ne govori mnogo o tome. Zapravo, to je njemu bilo opterećenje u životu. On je morao biti duplo bolji od svih kako bi postigao ono što jest."

Mustafa, tokom rata pripadnik Armije RBiH, sada je glavni sinoptičar u Federalnom meteorološkom zavodu i asistent na Univerzitetu u Tuzli.

"Mi mlađi nismo to toliko osjetili kao opterećenje. Kad sagledam situaciju, osjetim se ponosnim, ne samo zbog toga što je moj dedo, nego zbog činjenice da je ovdje gdje živimo ostao trag njegovog truda i žrtve, pa čak i više od toga..."

"Ako mogu ubit' tebe,

tvoje knjige neće moć',

naš Mustafa,

rana zvijezdo duge noći."

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18925
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 766 times
Been thanked: 993 times
Status: Offline

Re: Mustafa Busuladžić

Post by Nora Ibsenova » 21 Jan 2021, 23:54

A hajd realno, i to što je Mustafa napisao a što je ko biva upitno, ko može sad garantovat da mu neko nije trehnuo tekst na sto i rekao "potpiši".
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Mustafa Busuladžić

Post by Odraz » 22 Jan 2021, 16:02

Venera wrote: 21 Jan 2021, 17:29
Odraz wrote: 21 Jan 2021, 16:21
Ti Mladi muslimani su NDH-ov projekat a NDH je okupirala Bosnu i trudila se da se bosanski identitet zaboravi, a iste Mlade muslimane su revitalizirali ideolozi Velike Srbije i iskoristili, pa Aliju je licno Dobrica Cosic izvadio iz zatvora i bili su veliki prijatelji a SANU mu je investirala stampanje povelje ... dao vam Bog pameti da jednom progledate ... :grana
Ne nisu prijekat NDH, jer ideja je znatno starija, i potpuno drugacijih smijernica :jutarnja
Oooo dje si ti, falila si ... :ljut

Ma fula projekat u startu. To isto kao hipi pokret nekad, imas ideologe neceg hipi koji pokrenu to sve da bi izvukli korist i gomilu laika koji su izgubljeni u svom svijetu i navuku se na ideoloske fore, folowersi, kao Hare Krishna i slicni, vec vidjeno. Gubljenje vremena ... :kafa

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Mustafa Busuladžić

Post by Venera » 22 Jan 2021, 16:05

Odraz wrote: 22 Jan 2021, 16:02
Venera wrote: 21 Jan 2021, 17:29

Ne nisu prijekat NDH, jer ideja je znatno starija, i potpuno drugacijih smijernica :jutarnja
Oooo dje si ti, falila si ... :ljut

Ma fula projekat u startu. To isto kao hipi pokret nekad, imas ideologe neceg hipi koji pokrenu to sve da bi izvukli korist i gomilu laika koji su izgubljeni u svom svijetu i navuku se na ideoloske fore, folowersi, kao Hare Krishna i slicni, vec vidjeno. Gubljenje vremena ... :kafa
Eh navratila :pusa

Ne, nije, pokret je bio vrlo ozbiljan, zato je mnogim bio smetnja :jutarnja

Koliko je takvih krscanski ili skicnih organizacija dozivjelo istu sudbinu, jer to je bio pokret za preorganizaciju IZ.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Mustafa Busuladžić

Post by Odraz » 22 Jan 2021, 16:16

Venera wrote: 22 Jan 2021, 16:05 Eh navratila :pusa

Ne, nije, pokret je bio vrlo ozbiljan, zato je mnogim bio smetnja :jutarnja

Koliko je takvih krscanski ili skicnih organizacija dozivjelo istu sudbinu, jer to je bio pokret za preorganizaciju IZ.
Ja taj pokret vidim kao prijetnju opstanku Bosne i bosanaca. Taj pokret je ideoloski i siri ideju o naciji koja nema teritorijalnu identifikaciju, oni se ne identifikuju sa zemljom porijekla nego sa religijom sto je sve sto bi zeljeli oni koji bi da prisvoje bosanski teritorij, da kazu evo to su muslimani, kao romi nemaju svoju zemlju porijekla. A ovaj Mustafa Busuladzic je bas bio zasr'o ... te imam u SS jedinici, te pisao protiv komunista, cak i njegovo pisanje protiv fasizma je nevjerodostojno jer je bio placen od fasistickog rezima, a rezim nikad sebe nece vidjeti kao fasisticki nego ce druge rezime nazivati fasistickim.
A prije svega nije se smatrao bosancem i ne vidim razloga zasto se on pokusava rehabilitirati kad je nevazan za gradjane i istoriju BiH. Vjerovatno je vazan ideoloski za neke nove Mlade muslimane koji su neka nova hipi komuna i furaju neku novu/staru propalu pricu. Kao da nam nije preko glave kratkih nogavica jos i ovi ... :kafa

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Mustafa Busuladžić

Post by Venera » 22 Jan 2021, 16:25

Odraz wrote: 22 Jan 2021, 16:16
Venera wrote: 22 Jan 2021, 16:05 Eh navratila :pusa

Ne, nije, pokret je bio vrlo ozbiljan, zato je mnogim bio smetnja :jutarnja

Koliko je takvih krscanski ili skicnih organizacija dozivjelo istu sudbinu, jer to je bio pokret za preorganizaciju IZ.
Ja taj pokret vidim kao prijetnju opstanku Bosne i bosanaca. Taj pokret je ideoloski i siri ideju o naciji koja nema teritorijalnu identifikaciju, oni se ne identifikuju sa zemljom porijekla nego sa religijom sto je sve sto bi zeljeli oni koji bi da prisvoje bosanski teritorij, da kazu evo to su muslimani, kao romi nemaju svoju zemlju porijekla. A ovaj Mustafa Busuladzic je bas bio zasr'o ... te imam u SS jedinici, te pisao protiv komunista, cak i njegovo pisanje protiv fasizma je nevjerodostojno jer je bio placen od fasistickog rezima, a rezim nikad sebe nece vidjeti kao fasisticki nego ce druge rezime nazivati fasistickim.
A prije svega nije se smatrao bosancem i ne vidim razloga zasto se on pokusava rehabilitirati kad je nevazan za gradjane i istoriju BiH. Vjerovatno je vazan ideoloski za neke nove Mlade muslimane koji su neka nova hipi komuna i furaju neku novu/staru propalu pricu. Kao da nam nije preko glave kratkih nogavica jos i ovi ... :kafa
Ti ga tako vidis, jer malo znas o istom!
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5826
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 164 times
Been thanked: 289 times
Status: Online

Re: Mustafa Busuladžić

Post by bosnjakinja » 22 Jan 2021, 19:40

Odraz wrote: 22 Jan 2021, 16:16
Venera wrote: 22 Jan 2021, 16:05 Eh navratila :pusa

Ne, nije, pokret je bio vrlo ozbiljan, zato je mnogim bio smetnja :jutarnja

Koliko je takvih krscanski ili skicnih organizacija dozivjelo istu sudbinu, jer to je bio pokret za preorganizaciju IZ.
Ja taj pokret vidim kao prijetnju opstanku Bosne i bosanaca. Taj pokret je ideoloski i siri ideju o naciji koja nema teritorijalnu identifikaciju, oni se ne identifikuju sa zemljom porijekla nego sa religijom sto je sve sto bi zeljeli oni koji bi da prisvoje bosanski teritorij, da kazu evo to su muslimani, kao romi nemaju svoju zemlju porijekla. A ovaj Mustafa Busuladzic je bas bio zasr'o ... te imam u SS jedinici, te pisao protiv komunista, cak i njegovo pisanje protiv fasizma je nevjerodostojno jer je bio placen od fasistickog rezima, a rezim nikad sebe nece vidjeti kao fasisticki nego ce druge rezime nazivati fasistickim.
A prije svega nije se smatrao bosancem i ne vidim razloga zasto se on pokusava rehabilitirati kad je nevazan za gradjane i istoriju BiH. Vjerovatno je vazan ideoloski za neke nove Mlade muslimane koji su neka nova hipi komuna i furaju neku novu/staru propalu pricu. Kao da nam nije preko glave kratkih nogavica jos i ovi ... :kafa
Da te ispravljam vrijedi li? Pocevsi o tvrdnjama za Busuladzica

Ne vrijedi..pojma ti nemas iskreno :kafa

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Mustafa Busuladžić

Post by Odraz » 23 Jan 2021, 03:28

Dovoljno nam je zla nanijela islamizacija ARBiH ... :kafa

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42741
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14054 times
Been thanked: 12644 times
Status: Offline

Re: Mustafa Busuladžić

Post by Masamune » 23 Jan 2021, 09:00

Dok su Jevreji bili masovno ubijani tokom WW2 Mustafa piše sljedeće:
"Kod nas su se ljudi borili protiv Židova i njihovih špekulacija, protiv njihovih prevara i izrabljivanja. Njih je nestalo iz čaršije, ali je u čaršiji ostao židovski duh špekulacije, podvaljivanja, nabijanja cijena i lihvarenja u tolikoj mjeri da pokvarenost stanovitih trgovaca, bez obzira na vjeru, zasjenjuje rad nestalih Židova."

Iste Jevreje koje su Sarajlije spašavale, a među njima i mnogi Bošnjaci.

Koliko god pozitivnih tekstova i citata da izvučete od njega postoji 5 puta više ovakvih kao iznad.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42741
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14054 times
Been thanked: 12644 times
Status: Offline

Re: Mustafa Busuladžić

Post by Masamune » 23 Jan 2021, 09:04

Jedino što mogu reći u njegovu odbranu jeste kako je svirepo ubijen, a neki koji su bili još gori od njega na strani handžarovaca su prošli mnogo bolje.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11831
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2925 times
Been thanked: 2597 times
Status: Offline

Re: Mustafa Busuladžić

Post by Naseef Mushroom » 23 Jan 2021, 09:11

MarlboroGold wrote: 23 Jan 2021, 09:00 Dok su Jevreji bili masovno ubijani tokom WW2 Mustafa piše sljedeće:
"Kod nas su se ljudi borili protiv Židova i njihovih špekulacija, protiv njihovih prevara i izrabljivanja. Njih je nestalo iz čaršije, ali je u čaršiji ostao židovski duh špekulacije, podvaljivanja, nabijanja cijena i lihvarenja u tolikoj mjeri da pokvarenost stanovitih trgovaca, bez obzira na vjeru, zasjenjuje rad nestalih Židova."

Iste Jevreje koje su Sarajlije spašavale, a među njima i mnogi Bošnjaci.

Koliko god pozitivnih tekstova i citata da izvučete od njega postoji 5 puta više ovakvih kao iznad.
Šta drugo očekivati da piše kada je bio okružen fašistima i bio u tom sistemu? Da je pisao drugačije to bi bilo ravno samoubistvu
Pa imaju videa sa Slobodanom Vaskovićem za vrijeme rata gdje se ne razlikuje od Riste Đoge.
Pa i Srđan Aleksić da nije drugačije postupio i ostao živ bio bi danas poznat kao samo još jedan četnik u genocidnoj vojsci.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42741
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14054 times
Been thanked: 12644 times
Status: Offline

Re: Mustafa Busuladžić

Post by Masamune » 23 Jan 2021, 09:13

Upitno je koliko je tjeran, bio u strahu, a koliko ne. Ima ovdje i ideoloških temelja da se piše ovako nešto nevezano za fašizam. Evo danas imamo tolike slobode pa se slične stvari pišu za židove od strane muslimana, pa čak i gore.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11831
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2925 times
Been thanked: 2597 times
Status: Offline

Re: Mustafa Busuladžić

Post by Naseef Mushroom » 23 Jan 2021, 09:27

MarlboroGold wrote: 23 Jan 2021, 09:13 Upitno je koliko je tjeran, bio u strahu, a koliko ne. Ima ovdje i ideoloških temelja da se piše ovako nešto nevezano za fašizam. Evo danas imamo tolike slobode pa se slične stvari pišu za židove od strane muslimana, pa čak i gore.
To stoji ali razlika je danas ako odbijaš da razmišljaš kao tvoja sredina ili pišeš protiv nekoga ili određene grupe tebe mogu banovati na društvenim mrežama ili u najgorem slučaju prijaviti tvoju IP adresu zbog govora mržnje (a i tu su šanse 0,1% da ćeš na sud zbog toga) a onda da si to isto uradio ode glava. Ipak je u ono vrijeme teže bilo razlikovati čije je mišljenje iskreno a ko je se bojao drugačije reći.

Najbolji je primjer rs entitet, danas opozicija može svašta pričati protiv Dodika dok bi prije 30 godina zbog kritike srpskih vođa nekoga progutao mrak
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42741
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14054 times
Been thanked: 12644 times
Status: Offline

Re: Mustafa Busuladžić

Post by Masamune » 23 Jan 2021, 09:38

Naseef Mushroom wrote: 23 Jan 2021, 09:27
MarlboroGold wrote: 23 Jan 2021, 09:13 Upitno je koliko je tjeran, bio u strahu, a koliko ne. Ima ovdje i ideoloških temelja da se piše ovako nešto nevezano za fašizam. Evo danas imamo tolike slobode pa se slične stvari pišu za židove od strane muslimana, pa čak i gore.
To stoji ali razlika je danas ako odbijaš da razmišljaš kao tvoja sredina ili pišeš protiv nekoga ili određene grupe tebe mogu banovati na društvenim mrežama ili u najgorem slučaju prijaviti tvoju IP adresu zbog govora mržnje (a i tu su šanse 0,1% da ćeš na sud zbog toga) a onda da si to isto uradio ode glava. Ipak je u ono vrijeme teže bilo razlikovati čije je mišljenje iskreno a ko je se bojao drugačije reći.

Najbolji je primjer rs entitet, danas opozicija može svašta pričati protiv Dodika dok bi prije 30 godina zbog kritike srpskih vođa nekoga progutao mrak
Stoji i to. Samo sam spomenuo ideološku pozadinu i ovo nije jedini tekst koji istu sadrži nevezano za fašizam, tj. nacizam.
Da je recimo tekst upućen ne Jevrejima, već boljševicima tad bi se već moglo govoriti čistoj prisili. Ili recimo o Francuskoj i Velikoj Britaniji.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5826
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 164 times
Been thanked: 289 times
Status: Online

Re: Mustafa Busuladžić

Post by bosnjakinja » 23 Jan 2021, 10:52

MarlboroGold wrote: 23 Jan 2021, 09:00 Dok su Jevreji bili masovno ubijani tokom WW2 Mustafa piše sljedeće:
"Kod nas su se ljudi borili protiv Židova i njihovih špekulacija, protiv njihovih prevara i izrabljivanja. Njih je nestalo iz čaršije, ali je u čaršiji ostao židovski duh špekulacije, podvaljivanja, nabijanja cijena i lihvarenja u tolikoj mjeri da pokvarenost stanovitih trgovaca, bez obzira na vjeru, zasjenjuje rad nestalih Židova."

Iste Jevreje koje su Sarajlije spašavale, a među njima i mnogi Bošnjaci.

Koliko god pozitivnih tekstova i citata da izvučete od njega postoji 5 puta više ovakvih kao iznad.
Taj tekst upucuje na nacizam? Recimo puno gore stvari nadjes u kuranu.to su neke predrasude koje i danas postoje i koje o njihovom nacinu trgovanja govore, om ovdje kritikuje carsiju a ne jevreje btw ni na sto to ne upucuje.ali Jeste nespretno samo sto nije ni spomenuto na sudjenju, ubijen je prvenstveno Jer je bio antikomunist (kao i antifasist)

Nadji gore! Znam da neces Jer ovo je jedini sporni tekst,jedini

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81167
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7026 times
Status: Offline

Re: Mustafa Busuladžić

Post by Julia-Klara » 23 Jan 2021, 10:57

Ovo je onaj sto je saradjivao sa nacistima?
kraj price
:kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Historijske ličnosti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests