Gavrilo Princip

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply

Gavrilo Princip je bio:

ubica
30
64%
patriota
8
17%
oboje
6
13%
ne znam
3
6%
 
Total votes: 47

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by drugrankovic » 28 Dec 2014, 20:56

Maja wrote:Lakse malo Rankovicu. Ti zaista trazis da te trajno banujem.


zbog cega to trazim da me trajno banujesh? sad ces opet rec nemash ravo u mjeshanje moderacije, mada ta moderacija tj krokodil bez ikakvog razloga veli da se sprema ukinut rs, jer su momci spremni, da podsjetim ista ta moderacija je izjavila da su i djeca srpska cetnici od malena... onaj tamo aveta o cepanju vojvodine mada je to realno koliko i da ti ides na madagaskar, ali to je samo mrznja prema srbima i ono sto bi pozelio... i ti onda srbine cuti... a kad se uzvrati, svrbucka , ne prija a? i nicim nijesam uzvratio da sam slagao, pashe ustashe, to je istorija federacije, ma koliko je skrivali i preskakali...


a vi srbi cutite ko vas jebe nemojte rec reci jer u suprotnom trazite da se trajno banujete...

pa znash, onda ti je ovaj forum lichna sprchija, dje se prizeljkuje samo bosnjacko misljenje...


na volju ti
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

Alpha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6360
Joined: 07 May 2014, 00:43
Location: baza deda mraza
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Alpha » 28 Dec 2014, 21:11

da ne ubise Ferdinanda sad bi ovde bila svijetska metropola , a ovako od ovih cetnika samo cemo propasti sa ovim cobanima zadojenim mrznjom ... :place
▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬
COR NON MENTITUR
▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by STrendzer » 28 Dec 2014, 22:15

zaeban rankovic,pravi cetnik...
mijenjam rankovica za seselja i to odmah.. :zubi
Last edited by STrendzer on 29 Dec 2014, 10:20, edited 1 time in total.

Alpha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6360
Joined: 07 May 2014, 00:43
Location: baza deda mraza
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Alpha » 28 Dec 2014, 22:42

crnogorski cetnik :D.
▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬
COR NON MENTITUR
▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Krokodil Behko » 28 Dec 2014, 23:10

drugrankovic wrote: zbog cega to trazim da me trajno banujesh? sad ces opet rec nemash ravo u mjeshanje moderacije, mada ta moderacija tj krokodil bez ikakvog razloga veli da se sprema ukinut rs, jer su momci spremni, da podsjetim ista ta moderacija je izjavila da su i djeca srpska cetnici od malena...

Vidi se da si četničina od glave do pete. Samo takvi, mogu nasrtati i vrijeđati, a istovremeno pamtiti mjesecima ko je šta rekao, pa ako nema štofa, bar izvrnuti ono što je rečeno, jer ja to za srpsku djecu, nikada i nigdje ne rekoh.

Jedan od mnogih, koji svoje prve komšije pobiše i poklaše, samo zbog toga, jer im se nekada učinilo da su rekli nešto protiv Srba.
online

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by drugrankovic » 29 Dec 2014, 08:53

rekao si i djeca su im ista - to ne pamti cetnik no svaki normalni covjek... i to ostaje za vazdan, nema tu kolektivne osude, vec takvog podalje...


o vrijedjanju ne bih se upushtao polemisati, ako krenete sa pretnjama kao sto jesi (a ja ti opet kazem izvoli kreni s tim spremnim momcima) i kad izvire mrznja dushmanska prema srbima satkana ocito od davnina s kolena na koleno, nemoj ocekivati da dobijate med i mlijeko...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by laganini » 29 Dec 2014, 08:56

..druže kako moš branit teroristu :cudi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by drugrankovic » 29 Dec 2014, 12:49

sta reci...


kad dodje i obelezavanje 100 godina II rata, shvabe ce nesto smisliti pa cete se i vi abolirati... i tad ce hitler ispast nevinasce naspram pijanih rusa, podivljalih kauboja amera tj saveznika...

ma...


to sto preobrcete istoriju, ne prolazi vam... sto je srbija smjetala austrougarskoj? otresla se turaka, oslobodila, ojacala, i jedina ima slobodarsku svjest, to je bila opasnost da ce krenuti i srbi u bosni da skinu jaram s vrata... pritiskala je srbiju svim silama a atentat im dosao ko porucen...

i nije vas sram... sigurno cete i hitera abolirati... jer u tom obeljezavanju bice te saradnici mu, oni su vas zvali najvecim krvnicima... i gnushali se chak i oni... oce i tad srbin bit kriv?

gadno je to shvatam ja...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by laganini » 29 Dec 2014, 13:13

ajde druže nije povijest samo od 45-te...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Krokodil Behko » 19 Nov 2017, 16:39

Nakon što sam se uvjerio, da je u Sarajevu ubijen najpogrešniji Habsburg, sad polako vjerujem i u to da sve to nije slučajno. Previše je bio liberalan, zalagao se za što veću autonomiju zemalja u sastavu AU, za što slobodnoje izbore unutar carstva, tržišni liberalizam, a ono što posebno treba istaći, redovito se suprostavljao tvrdolinijašima iz Vojske i dinastije, u njihovom naumu da napadnu Srbiju.

I šta Srbija uradi? Ubije baš njega. Njegovoj smrti, kako mi se čini, obradovali su se i u Beču i u Londonu, Berlinu, samo što nisu proslavljali i svi su jedva dočekali, jer napokon je rat mogao početi.
Gavrilo - puki izvršilac naređenja koje je sasvim sigurno stiglo sa strane, iz neke od evropskih prijestolnica.


TAJNA O KOJOJ SE GODINAMA ŠUTI: Kako se habzburški dvor ophodio prema tijelu Franca Ferdinanda kada je stiglo iz Sarajeva


Image

Sarajevski atentat — ubistvo nadvojvode Franca Ferdinanda, prijestolonasljednika austrougarskog, i supruge mu Sofije, izvršeno od strane pripadnika revolucionarne organizacije Mlada Bosna a neposredno od strane Gavrila Principa — pokrenuo je lavinu događaja u čijem su središtu isprva bile Austrougarska i Srbija a potom Rusija i Njemačka, te koji je svega mjesec dana kasnije doveo do izbijanja Prvog svjetskog rata.

Budući da je ponašanje Habzburške monarhije nakon ovog zločina u glavnom gradu Bosne i Hercegovine bilo takvo da se moglo jedino zaključiti da je Franc Ferdinand bio voljen i cijenjen, budući suđen da sedne na tron, za očekivati je bilo da njegov pogreb bude prikladno obavljen, da bude sahranjen uz najviše državne počasti.

Upravo je to ono što se nije dogodilo. Za to je bio odgovoran Alfred fon Montenuovo (1854-1927), prvi oberhofmajster austrijskog kajzera i ugarskog kralja Franje Josifa I (u pitanju je zvanje najvišeg dvorjanina, upravnika imperijalnog doma i domaćinstva).

Za njega se kaže da je bio veliki neprijatelj Franca Ferdinanda, kojem je neprestano smještao razne smicalice i nikada nije propuštao priliku da ponizi njegovu suprugu Sofiju, inače kćerku češkog grofa za koju se držalo da nije prikladni partner za brak sa nasljednikom jedne imperije.

Vjenčanju njihovom 1900. godine nije prisustvovao niko iz imperijalne familije, osim Francove maćehe i njene dvije kćerke; nakon vjenčanja, Sofija je dobila titulu kneginje pa je 1909. uzdignuta na rang vojvotkinje, ali do kraja života svaka nadvojvotkinja, princeza i grofica imala prednost u odnosu na nju.

To možda zvuči na prvi pogled naivno i nebitno, pošto je u praksi značilo da sa svojim suprugom ne može da se penje uz carske stepenice, da za stolovima sjedi u dnu, daleko od muža, i tako dalje. Ali sagledajte to iz druge perspektive: kako biste se vi osjećali da vas neko neprestano ponižava? A ona je, jer je voljela Franca, trpila ta poniženja koja su praktično sva zakuhana u kuhinji pomenutog prvog oberhofmajstera Montenuova koji je iz nekog razloga odlučio da austrijski dvorski protokol, inače ionako zloglasan, rigidno primijeni u Sofijinom slučaju.

Tako je Montenuovo, koji je bio zadužen za organizaciju sahrane, istu pretvorio u konačno poniženje i Franca Ferdinanda i Sofije. Uprkos tome što su skoro sve krunisane glave Evrope najavile dolazak na pogreb, otpozvane su, tako da je skromnoj ceremoniji u palati Hofburg prisustvovala samo uža porodica osim njihove djece kojoj to nije dozvoljeno (kao uslov da kajzer dozvoli taj brak, Ferdinand je morao da potpiše dokument kojim se za svoju buduću djecu odriče prava da budu prijestolonasljednici).

Oficirskom koru je zabranjeno bilo da salutiraju brodu i potom vozu koji je prevozio tijela, što je izazvalo manju pobunu predvođenu nadvojvodom Karlom, čovjekom koji je Sarajevskim atentatom postao prijestolonasljednik (i koji je dvije godine kasnije, smrću Franje Josifa, postao car i kralj, posljednji monarh Austrougarske, nakon čega je skoro momentalno smenio Montenuova).

Javnosti nije dozvoljeno da vidi kovčege (Sofinijin je tokom službe u Hofburgu čak bio postavljen pola metra ispod Francovog, sa bijelim rukavicama na njemu čime se ukazalo na to da je bila dvorska dama prije nego prijestolonaslednikova supruga), a Montenuovo je otišao toliko daleko da je pokušao čak da natjera djecu pokojnika da plate troškove sahrane.

Pošto Sofija zbog svog porijekla nije mogla da bude sahranjena u Imperijalnoj kripti u Kapucinerskoj crkvi u Beču, par je pokopan u zamku Artšteten u Donjoj Austriji.

Ovo ponižavanje čovjeka koji je trebalo da sjedne na tron nije, međutim, spriječilo habzburšku kliku da pokrene onaj pomenuti nesretni lanac događaja koji je doveo do Prvog svjetskog rata, kao da im je zaista bilo mnogo žao zbog njegove smrti.

Ali, to je i logično: važnije od toga da li su Habzburzi i Austrijanci voljeli Franca Ferdinanda bilo je to što ga je neko sa strane ubio ("možemo mi da pričamo loše o srpskoj državi, ali to ne mogu da rade stranci"), ali daleko najvažnije je bilo to što su mnogi u vrhu Dunavske monarhije godinama unazad samo tražili razlog da napadnu Kraljevinu Srbiju (što je u više navrata spriječio upravo Franc Ferdinand, oko čega se neprestano sukobljavao sa tvrdolinijaškim načelnikom Generalštaba Francom Konradom fon Hecendorfom).


(Telegraf/SB)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by storm » 19 Nov 2017, 18:57

....i sve zbog jednog plaćenog debila....ok, to je bio samo povod, rat bi ionako bio, možda drukčiji, možda drugdje...nagađanja.
Pitanje je, bi li bio i drugi svjetski bio postavljen kako je bio, sa drukčijim početkom, opsegom i epilogom prvog...teorije samo :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Mutevelija » 19 Nov 2017, 18:58

I heroj i ubojica.

Ali glup Ferdinand je simpatisao Srbe za razliku od ostalih vladara Au.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Krokodil Behko » 19 Nov 2017, 18:59

storm wrote: 19 Nov 2017, 18:57 ....i sve zbog jednog plaćenog debila....ok, to je bio samo povod, rat bi ionako bio, možda drukčiji, možda drugdje...nagađanja.
Pitanje je, bi li bio i drugi svjetski bio postavljen kako je bio, sa drukčijim početkom, opsegom i epilogom prvog...teorije samo :oo

Ma mislim da je akcenat na Ferdinandu, pošto se izvan naše regije, Principa niko ni ne sjeća.
Valjalo je eliminirati nekog ko je bio moderan i bio je protiv rata, a pogotovo da se Srbija napadne.
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Mutevelija » 19 Nov 2017, 19:02

Ima na YouTubeu kanal za 1 svjetski rat i obeadjeno sve u detalje od Indije Niedela
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Pasaga » 19 Nov 2017, 19:03

Krokodil Behko wrote: 19 Nov 2017, 18:59
storm wrote: 19 Nov 2017, 18:57 ....i sve zbog jednog plaćenog debila....ok, to je bio samo povod, rat bi ionako bio, možda drukčiji, možda drugdje...nagađanja.
Pitanje je, bi li bio i drugi svjetski bio postavljen kako je bio, sa drukčijim početkom, opsegom i epilogom prvog...teorije samo :oo

Ma mislim da je akcenat na Ferdinandu, pošto se izvan naše regije, Principa niko ni ne sjeća.
Valjalo je eliminirati nekog ko je bio moderan i bio je protiv rata, a pogotovo da se Srbija napadne.
Gospodo...
To o cemu se prica... o tom atentatu,to se pripremalo daleko od Sarajeva
u istim centrima koji i danas na sve kazu samo ... AMIN ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by storm » 19 Nov 2017, 19:03

Krokodil Behko wrote: 19 Nov 2017, 18:59
storm wrote: 19 Nov 2017, 18:57 ....i sve zbog jednog plaćenog debila....ok, to je bio samo povod, rat bi ionako bio, možda drukčiji, možda drugdje...nagađanja.
Pitanje je, bi li bio i drugi svjetski bio postavljen kako je bio, sa drukčijim početkom, opsegom i epilogom prvog...teorije samo :oo

Ma mislim da je akcenat na Ferdinandu, pošto se izvan naše regije, Principa niko ni ne sjeća.
Valjalo je eliminirati nekog ko je bio moderan i bio je protiv rata, a pogotovo da se Srbija napadne.
Da da ...svakako...komentiram iz naše perspektive i mitologiji koja je nakon toga krenula...(ceo svet bre protiv nas)
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Mutevelija » 19 Nov 2017, 19:04

Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Krokodil Behko » 24 Feb 2018, 18:10

KOGA JE BRIGA ZA PRINCIPA: "Bio je lezilebaroš, intelektualno nerazvijen, a u Sarajevu ga nisu htjeli primiti ni u..."


Piše: Denis Kuljiš (Žurnalist.info)


Koja su načela vodila Gavrila Principa? Kakvi su bili njegovi motivi? Na to su pitanje pokušavali odgovoriti sudionici okrugloga stola održanog na Brijunima – Biljana Srbljanović, pomodna dramatičarka prisutna na važnim europskim pozornicama, sarajevski redatelj Dino Mustafić koji je za Ulysses teatar režirao njen komad o Gavrilu Principu i neopisivi Srećko Horvat, vedeta hrvatske kvazintelektualne revolucionarne scene koji upravo polaže ispite s druge godine zagrebačkog Filozofskog fakulteta. Na temeljno pitanje o liku koji je izvršio sarajevski atentat, moglo bi se odgovoriti i protupitanjem – ali, koga je danas za to briga?

Image

Gavrilo je ušao u popularnu povijest kao “sedamnaestogodišnji gimnazijalac iz Sarajeva”. To uopće ne stoji – imao je dvadeset godina, a u Sarajevu je završio jedino pet razreda osnovne škole. Tri razreda niže gimnazije pohađao je u Beogradu. U Sarajevu ne bi se mogao upisati, nije imao uvjeta, a to je bila uređena Austro-Ugarska, a ne neko megatrendovsko veleučilište ”na ušću dveju reka ispod Avale”. U sarajevskoj gimnaziji školovao se njegov vršnjak i politički istomišljenik, briljantni Ivo Adrić koji – vrlo zanimljivo, zar ne? – o Gavrilu nije u životu napisao ni slovca. Princip nije maturirao (“mala matura”), nego se uglavnom klatario po Beogradu, čitao nekakve pamflete, gluvario i lezilebario i utoliko je vrlo moderna pojava, samo što mu je nedostajao internet koji su tek unekoliko mogle kompenzirati beogradske kafane. Umjesto od Subversive Festivala, podršku je dobivao od revolucionarnih udruženja Narodne odbrane i Crne ruke, gdje su okupljali kadrove za stvarnu subverziju u susjednoj Bosni, koja je poslije aneksije 1907. postala dio austrougarskog državnog teritorija.


Dvadesetogodišnji sušičavac, fizički i intelektualno toliko nerazvijen da ga nisu htjeli primiti u komite za ratovanje po Makedoniji, Gavrilo je, bez obzira na pothvat koji je imao dalekosežne posljedice, zapravo posve nezanimljiv lik pa je trebalo proći stotinu godina dok se ne problematizira pitanje njegovih motiva. Je li bio terorist ili borac protiv imperijalizma, pitaju se na Brijunima troje intlektualaca, reflektirajući prijepore priučenih povjesničara i političkih pamfletista po mnogim europskim državama. Što nam danas navješćuje Gavrilo Princip? Novu revoluciju, pobunu protiv povratka u nacionalni feudalizam? Stari kontinent, naime, nikako da prihvati ono jedino što se danas realno nudi – kapitalizam, demokraciju, jedno ili drugo ili oboje, put tržišne i društvene reforme, kojim su već pošli i Kina i ostatak Trećeg svijeta…


Je li Gavrilo bio terorist ili revolucionar? Bio je pištolj u produženoj “Crnoj ruci”, a njegova vlastita domišljanja iz iskaza istražiteljima u sudskom procesu gdje je osuđen na dvadeset godina robije, savršeno su banalna. Stoga je i samo njegovo uzdizanje u red protagonista povijesnih zbivanja koja su dovela do Prvog svjetskog rata, propagandistička koluzija ideologa.


Kakav je čovjek bio Aleksandros Shinas? Četrdesetitrogodišnji grčki konobar koji se kao emigrant vucarao po Manhattanu sa socijalistima, vratio u Solun i ondje, godina dana prije Principa, ustrijelio na ulici grčkog kralja Georga I. Žandari su ga ispitivali, a zatim je skočio kroz prozor, ili su ga kroza nj bacili na ulicu. Grčka vlada izdala je priopćenje da je bio skitnica i alkoholičar. Povijesna znanost nije se udubljivala u njegov slučaj. Bit će da je atentat naručila bugarska obavještajna služba, povezana s ruskom, dakle, sve isto kao i u slučaju sarajevskog atentata, samo što se solunski dogodio na svršetku Drugog balkanskog, a Principov na početku Prvoga, Velikog rata, kao cause celebre, koji će pokrenuti konflikt velikih sila.

Image

Kakav je, dakle, bio Princip? Svaka bi balkanska policija onoga doba pokušala iz njega batinama izbiti imena ostilih sudionika, a zatim bi ga likvidirala prilikom lažnog pokušaja bijegu. Ne i austrougarska policija, represivni aparat velike, civilizirane europske superdržave, koja po svojim dostignućima i nesposobnosti za rješavanje praktičnih problema jako posjeća na današnju Europsku uniju. Umjesto da Principa defenestriraju, poslali su mu psihijatra. Dr. Martin Pappenheim vodio je s njim u zatvoru duge razgovore. Princip nije osuđen na smrt jer je u trenutku kad je počinio dvostruko ubojstvo nadvojvode Franje Ferdinanda i vojvotkinje Sofije Hohenberg imao dvadeset godina i tri dana (a punoljetnim se u Austro-Ugarskoj postajalo s dvadeset i jednom godinom).


Što o njemu kaže dr. Pappenheim, psihijatar s imenom holivudskog shrinka iz komedija Billyja Wildera?

Image

“Završio pet razreda osnovne škole u Beogradu, te tri gimnazijska u Beogradu, ali nikad nije maturirao. Prebolio šarlah. U gimnaziji mjesečario. Uvijek osamljen, nije se družio s ostalim učenicima. Čitao puno anarhističke i socijalističke štampe, nacionalističkih pamfleta, te prozu. Jako sentimentalan kao dijete, miran, ne osobito religiozan. Zaljubljen u djevojku koju nije nikad poljubio. Nije imao prijatelja, vrijeme provodio po knjižnicama. U samici jako mu je teško bez knjiga i materijala za čitanje. Puno sanja. Lijepe snove. O životu, ljubavi, ništa strašnoga. Spava najviše četiri sata dnevno. Načuo je da je rat. No, svjetski rat je bio neizbježan, nije ga uzrokovao atentat. On je bio idealist, htio je osvetiti svoj narod. Motivi – osveta, ljubav. Danas misli drukčije. Socijalna revolucija moguća je u cijeloj Europi, ali ne bi o tome pred stražarima. Iako ga ne zlostavljaju. Svi su korektni. Prije mjesec dana pokušao se ubiti, objesiti na ručnik. Glupo je imati bilo kakve nade…”


Ukratko, to nije Bronson, lik o kojemu možeš snimiti film. Teatar, to je sasvim druga stvar, pogotovo ako stvaraš simboličnog junaka, revolucionarnog paragona bliskog suvremenom horizontu “antiliberalnih” prevratnika.


Opsesivno nagvaždanje o Principu koje se proširilo nadasve po balkanskim medijima, baca u zasjenak puno zanimljivije likove iste historije, kolateralne žrtve publicističke ofenzive što je rezultirala mnogim popularnim knjigama (jedna od najzanimljivijih je “The Sleepwalkers – How Europe Went to War in 1914”, “Mjesečari – Europa korača prema ratu 1914.” Christophera Clarka, profesora moderne njemačke povijesti na kembriškom St. Catherine koledžu).


Tajnoviti pukovnik Dragutin Dimitrijević Apis već je i ranije dobro opisan. Srpski predsjednik Nikola Pašić, također – neobično vješt, oprezan političar koji je na sceni preživio četrdeset godina. Apis je atentat organizirao, a Pašić učinio sve da se srpsku službenu politiku s tim ne može povezati – čak je, čini se, preko nekih kontakata upozorio austrougarske diplomate da se tako nešto sprema. Iako je odobravao cilj, znao je da se ne smije pojaviti dokaz o sredstvima, jer će Srbija inače ostati osamljena u neizbježnoj konfrontaciji s Austro-Ugarskom.


U Beču, promatrali su balkanske događaje s nevjericom, predrasudama i inercijom. Srbiju su smatrali beznačajnom, barbarskom državicom na rubu svijeta. Promijenili su mišljenje poslije Prvog balkanskog rata, kad je demonstrirala učinkovitu vojnu silu. Poslije drugog balkanskog rata, postigla je teritorijalno proširenje i započela nemilosrdnu pacifikaciju zauzetog područja, a pritom je okupirala i dio albanskog teritorija, kondominija Austro-Ugarske i Italije.

Image

Austrougarski ministar vanjskih poslova grof Leopold von Berchtold namjeravao je stoga izraziti energični demarš prilikom zakazanog posjeta Nikole Pašića Beču. No, kad su se sreli, Pašić mu je poletio u susret i obratio mu se s takvom srdačnošću, da je grof ostao zabezeknut. “Malen, simpatičan, s bradom kao patrijarh i živim očima, u nastupu je miješao žovijalni šarm s očitom nakanama da izbjegne ozbiljan razgovor.”


Socijalno, susret je bio toliko ugodan da Berchtold nije znao kako da otvori neugodnu temu. Ostavio je to za večernji susret u operi, ali kad je grof zauzeo mjesto u carskoj loži, obavijestili su ga da je Pašić u hotelu već legao na počinak. A sutradan rano izjutra, napustio je Beč. Berchtold je odlučio da mu uputi pismeni otpravak. Napisao mu je pismo na njemačkom, a imao je poslovično nečitljiv rukopis, i kad je Pašić dobio poruku u Beogradu, nije mogao razabrati što mu Berchtold poručuje. Diplomatska inicijativa Srednja Europa – Balkan završila je, dakle, kao i obično – nepraktični formalisti, birokrati sputani mnogobrojnim obzirima, nisu umjeli izaći na kraj s lokalnim hajducima i prevarantima. A grof Berchtold stajao je na čelu ministarstva vanjskih poslova, jedne od tri državne institucije koje su vodile vanjsku politiku najveće europske države.alt


Image
Feldmaršl Frantz Conrad grof Von Hoetzendorf (sjedi četvrti s lijeva) na vojnim manevrima švicarskog 2. korpisa 1910. s vojnim atašeima i promatračima europskih sila


Drugi centar moći bila je vojska, Generalštab K. u. K. Armee. Na čelu mu je bio feldmaršal-lajtnant barun Conrad von Hoetzendorf, koji je tada prolazio kroz vrlo tešku životnu fazu. Bojažljivi usamljenik (poput Principa) on je izbjegavao društvo i bečki sjaj i radije planinario te crtao u prirodi. Bio je deprimiran jer mu je 1905. umrla žena s kojom je imao četvoro djece. No, na nekom prijemu dvije godine kasnije posjeli su ga uz gospođu Ginu von Reininghaus, ženu bogatog trgovca u koju se, u podeset i petoj, smrtno zaljubio.


Nekoliko dana kasnije pozvonio je na vrata njene palače na Ringu i objasnio joj da je voli i namjerava svoj život posvetiti tome da mu ona postane žena. Šokirana, gospođa Gina odgovorila mu je da ostvarenju te želje stoji na putu sedmerostruka prepreka – ima muža i šestoro djece! To ga nije obeshrabrilo. Sutradan, došao joj je na vrata njegov adjutant pa objasnio da feldmaršala, s obzirom nanjegovo labilno mentalno stanje, i podjednako nesigurne europske prilike, nipošto ne smije ostaviti bez ikakve nade. U narednim fazama pregovora zaključili su da će ona, do daljnjega, ostati kod svoga muža, ali da će “u slučaju da ga iz bilo kojeg razloga odluči ostaviti, svakako uzeti u razmatranje i ponudu g. feldmaršal-lajtnanta”.

Image
Gina rođena Agujari, kći poznatog tršćanskog slikara koja se udala u bečku plutokraciju

Spreman na dugotrajan iscrpljujući rovovski rat, Confrad se bacio na pisanje dugih pisama. Pisao joj je svaki dan, ponekad i po tri pisma, od kojih su neka obasezala i šezdeset stranica. No, s obzirom na mogućnost skandala i kompromitacije, nije ih slao, nego polagao u mapu naslovljenu “Dnevnik mojih patnji”. U presudnim danima uoči rata i na njegovu samom početku, od 1907. do 1915. napisao joj je oko tri tisuće pisama, a dobila ih je tek poslije njegove smrti. Nema sumnje da je njegovo promišljanje rata u velikoj mjeri determinirala ta opsesija – smatrao je da će kao pobjedonosni heroj, ovjenčan slavom, ostvariti svoj cilj, osvojiti srce nedostižne Gine. U stvari, oni su se i bez toga zbližili, jer nije mogla odoljeti tolikoj upornosti, a njen muž se prilagodio, pošto je dobio goleme vojne liferacije. Zakonomjerno, stvar je prerasla u bečku operetu…


Osim isprva neosvojive gospođe, Conrada je najviše dražila Srbija, koju je, svojstveno svom opsesivnom karakteru maničnog depresivca, također htio pod svaku cijenu pokoriti. Od 1913. do 1914. dvadeset i pet puta je uputio službeni prijedlog da se na Srbiju izvrši vojni napad.

Image
Kronprinc Frantz Ferdinand u prestolonasljedničkoj funkciji postaje ujedno šef dinastičkog vojnog kabineta

Treći ključni faktor vanjske politike bio je prijestolonasljednik Franjo Ferdinand sa svojim vojnim kabinetom. On se od svih najodlučnije protivio ratnoj politici načelnika Generalštaba. Na dvoru je bio izolirana figura, a Franjo Josip nije s njim mogao razviti dobar odnos jer je naslijedio njegova vlastitog sina Rudolfa koji se ubio u Mayerlingu. Osim toga, Franjo Ferdinand je bio otresit, prijeke ćudi, a izazvao je golem skandal vezom sa Čehinjom Sofijom Čotek nedovoljno plemenita roda, koju je morao oženiti u morganatskom vjenčanju, “na lijevu ruku”, što znači da su djeca iz tog braka bila izuzeta iz nasljednog reda, dok je ona sama dobila vojvodski, a ne nadvojvodski naslov. Ultimativno poniženje za prijestolonasljednički par! No, nadvojvodina vojna kancelarija u dvorcu Belvedere Eugena Savojskog, odakle se procesiralo 10 tisuća pisama godišnje, postala je postupno ključna institucija unutar kompleksnog birokratskog sustava cesarsko-kraljevske monarhije. Franjo Josip vladao je diskretno, iz pozadine. Sedamdeset godina na prijestolju, za sve je uvijek imao iste rječi hvale: “Jako lijepo. Vrlo sam zadovoljan.” Zbilja, prava europska država, istinska preteča Europske unije. U pogledu strategije, Franjo Ferdinand razilazio se s načelnikom generalštaba – smatrao je da je važnije od kopnene vojske razviti pomorsku silu, flotu drednota, koji su se tada zaista počeli graditi u jadranskim brodogradilištima. Prvi u klasi zvao se SMS Erzgerzog Franz Ferdinand, imao je 15.000 tona i topove od 305 milimetara.

Image

No, situacija se bezumno komplicirala poslije balkanskih ratova, kad Franjo Ferdinand predlaže strategiju kreiranja albanske države i približavanja Bugarskoj, što je trebalo zauzdati srpske ambicije. Tajni memorandum s tim planom pao je u ruske ruke, jer ga je odao austrougarski šef kontraobavještajne službe 8. praškog korpusa, pukovnik Redl. Uskoro su memorandum zaprimili i u Beogradu.


Redl je bio homoseksualac, podložan ucjeni pa ga je zavrbovao pukovnik Batjušin, šef ruske Vojne obavještajne službe baziran u Varšavi. Tako su dobili austrijske mobilizacijske planove i memorandum iz pretsolonasljednikova ureda. Ruski špijun u praškom stožeru razotkriven je slučajnim pronalaskom poste restante omotnice s velikim iznosom novca. Praški detektivi postavili su zasjedu i poslali novu omotnicu na istu anonimnu adresu. No, osoba koja je po nju došla, umakla im je taksijem – policajci su, naravno, operirali pješice. To je bilo prije nego su stvoreni ”leteći odredi”. Debeli brkajlije s pendrekom za pasom išli su zu fuss, ili na biciklu. Kad su pronašli taksi i adresu – hotel u koji je čovjek otišao, ustanovili su da je riječ o pukovniku Redlu. Trebalo ga je uhapsiti, ali to je smjela samo vojska, jer je bio oficir. Dežurni u praškom garnizonu, naravno, nije imao pištolj, jer što će pristojnom gospodinu ručno oružje, osim paradne sablje, a s druge strane bilo je smiješno poći na uhićenje bez ikakva sredstva prisile. Naposlijetku su posudili neki pištoljčić iz žandarmerijske postaje. Čuveni praški žurnalist Egon Erwin Kisch razotkrio je cijelu aferu u novinama budući da su iz policije kao i uvijek curile informcije.


Redl se ubio kad su mu ostavili mogućnost časnog izlaza, ali Franjo Josip bio je time krajnje skandaliziran, jer je jadnik svijet napustio u smrtnom grijehu. Carstvo je bilo nadasve preokupirano moralnim pitanjima i različitim obzirima jednog drevnog feudalnog poretka. Istodobno, samoubojstvo je otklonilo mogućnost da se slijede tragovi koji bi doveli do još gore afere… Čini se, naime, da je u prodaju vojnih tajni bio umiješan i jedan austrijski oficir po imenu Čedomil Janjić. On je bio dobar drug s Akademije i veliki pajtaš Conradova sina Kurta von Hoetzendorfa – skupa su tulumarili, ali, hvala bogu i na malim stvarima, sa ženama, nekim Talijankama, što je dovelo do prodaje dokumenata talijanskim službama koje su ih dalje preprodale u Rusiju. Kurt se navodno uvlačio u očevu kancelariju pa odnosio dokumente za kopiranje. To je Conrada malo stišalo u vječnoj ratobornosti. Navaljivanje se pretvorilo u sustavno ogovaranje i podmetanje ministru vanjskih poslova. Na kraju, feldmaršala je pozvao Franjo Josip i rekao mu: “Zabranjujem te stalne napade! Vječni prigovori oko Italije i Balkana zapravo su kritika na moj račun. Politiku – ja određujem politiku! A moja politika je politika mira. Svi se moraju s tim saživjeti!”

Image
Pukovnik Redl, o kojemu je E. E. Kisch napisao knjigu a I. Szabo snimio film s K. M. Brtandauerom u glavnoj ulozi


No, kad je Franjo Ferdinand ubijen, cijela se zgrada srušila, izgubljen je balans između državnih institucija koje su izgledale kao impozantni bastioni i stvari su krenule očekivano neočekivanim smjerom. Došlo je do konflagracije kontinentalnih imperija. U ratu, svi su propali osim britanskog, svjetskog, thalasokratskog. Nastale su njemačka, turska i talijanska nacija, te puno novih, malih nestabilnih europskih država kao i jedan mali balkanski imperij – Jugoslavija. Njihov sraz obilježit će sredinu i drugu polovicu dvadesetog stoljeća, ali to nije samo nova epizoda, nego sasvim druga priča.


(Žurnalisti/SB)
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Mutevelija » 24 Feb 2018, 18:16

Junak nize klase pobio burzoazisku okupatarsku gamad, uzor svakog bosanskog siromasnog adolescenata.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: Gavrilo Princip

Post by Krokodil Behko » 24 Feb 2018, 18:18

Kamo sreće da si makar malo manji papak od tog Gavrila, pa da si pročitao tekst, možda bi naučio nešto novo.
online

Post Reply

Return to “Historijske ličnosti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests