Nijaz Duraković: Život i djelo

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Nijaz Duraković: Život i djelo

Post by Krokodil Behko » 29 Jan 2012, 16:57

Image

U Sarajevu je iznenada umro ugledni profesor i političar Nijaz Duraković. Ovu vijest je za Fenu potvrdio njegov dugogodišnji prijatelj i suradnik, predsjednik SDU BiH Nermin Pećanac.

Prve nezvanične informacije kažu da je profesor Duraković umro uslijed infarkta.

Nijaz Duraković je rođen u Stocu 1949. godine.

Osnovno i gimnazijsko obrazovanje stekao je u Stocu.

Studij sociologije završio je 1971., magistrirao je 1975., a doktorirao 1979. godine.

Objavio je 16 knjiga i više od 200 studija i istraživačkih radova.

Bio je predsjednik Saveza komunista BiH, predsjednik SDP-a BiH, član ratnog Predsjedništva Republike BiH te član Predsjedništva SDU BiH.

Duraković je bio redovni profesor na Fakultetu političkih nauka na predmetima "Uporedni politički sistemi" i "Međunarodni odnosi".
online

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: U 64 godini života: U Sarajevu umro profesor Nijaz Durak

Post by blento59 » 29 Jan 2012, 17:03

velika ljudina
jednom smo se debelo napili u hotelu galeb
puno je pio
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: U 64 godini života: U Sarajevu umro profesor Nijaz Durak

Post by blento59 » 29 Jan 2012, 17:11

Image

Ugledni profesor i političar Nijaz Duraković preminuo je u nedjelju u Sarajevu.

Bio je predsjednik Saveza komunista BiH, a od 1992. do 1996. godine obnašao je funkciju člana ratnog Predsjedništva Republike BiH.

Duraković je bio i predsjednik Socijeldemokratske partije BiH. 2002. godine nakon izbora, nezadovoljan rezultatima, ali i zbog neslaganja s njenom politikom i tadašnjim predsjednikom stranke Zlatkom Lagumdžijom istupio je iz SDP BiH.
Durakovićev politički rad obilježilo je protivljenje vladavini nacionalnih stranaka, te zagovaranje nezavisnosti i teritorijalnog integriteta BiH.
Do 2006. godine bio je zastupnik u predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH. Kasnije pristupa Socijaldemokratskoj uniji BiH, gdje je bio na poziciji člana Predsjedništva.

Njegov politički rad obilježilo je protivljenje vladavini nacionalnih stranaka, te zagovaranje nezavisnosti i teritorijalnog integriteta BiH.

Bio je žestok kritičar loše političke situacije u zemlji, te ukazivao na loš socijalni položaj građana.

Ukazivao je na korupciju i kriminal, te se žestoko suprotstavljao nacionalnim podjelama, naročito u Hercegovini, apelujući na ukidanje sistema “dvije škole pod jednim krovom”, smatrajući ga neprihvatljivim.

Zalagao se za konstitutivnost naroda BiH na cijeloj njenoj teritoriji.

Duraković je bio i redovni profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu. Objavio je 16 knjiga i više od 200 studija i istraživačkih radova.
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: U 64 godini života: U Sarajevu umro profesor Nijaz Durak

Post by Krokodil Behko » 29 Jan 2012, 17:31

Umro je veliki patriota.
U trenutku raspada SKJ, sasvim sigurno, jedan od gorljivih
zagovornika puta SFRJ po zadnjem vazecem ustavu,
koji je ujedno, i po mom misljenju, bio jedino optimalno
rjesenje. Tu i tamo, poneke izmjene ali u sustini, samo
takav ustav, mogao je obezbjediti ravnopravnost svima.
online

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: U 64 godini života: U Sarajevu umro profesor Nijaz Durak

Post by blento59 » 29 Jan 2012, 17:36

da imas pravo
o mrtvima sve najbolje ali je zaista puno pio
sjecam se jednog mitinga u brckom,nekoliko mjeseci prije rata,
kada nam se obratio rijecima:
dragi moji BUGOJANCI
bio je veliki covjek
jedan od rijetkih postenjacina
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: U 64 godini života: U Sarajevu umro profesor Nijaz Durak

Post by Krokodil Behko » 29 Jan 2012, 17:41

Pa mozda je i to neki dokaz.
U narodu se kaze: Ko pije dobar je covjek.
Bio je velika postenjacina i imao je savrsen sluh,
za sve narode gledano i po naciji i po geografskoj odrednici.
online

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: U 64 godini života: U Sarajevu umro profesor Nijaz Durak

Post by blento59 » 29 Jan 2012, 18:10

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić uputio je danas telegram saučešća porodici Duraković, povodom iznenadne smrti političara i profesora Nijaza Durakovića.
"Sa tugom sam primio vijest da nas je napustio naš Nijaz. Otišao je veliki čovjek, veliki i uspješni političar i veliki borac za našu državu BiH. Siguran sam da će Nijaz Duraković ostati upamćen kao čovjek koji se nikada nije štedio u svome poslu i kao čovjek koji se svakim atomom svoje snage borio za svoju zemlju, bez obzira koju funkciju obnašao. Svi mi smo izgubili puno njegovim preranim odlaskom i iza njega će ostati praznina koju će biti vrlo teško popuniti. U ovom teškom trenutku upućujem izraze najdubljeg saučešća Vašoj porodici", navodi se u telegramu saučešća Željke Komšića.

Povodom iznenadne smrti prof. dr. Nijaza Durakovića, bivšeg člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Narodna stranka Radom za boljitak izražava duboko suosjećanje sa porodicom, prijateljima, suradnicima i svima koji su poštovali lik i djelo prof. dr. Nijaza Durakovića. Narodna stranka Radom za boljitak žali zbog gubitka još jednog istaknutog naučnog radnika, borca za demokratiju i isticanje svih različitosti u Bosni i Hercegovini koje su naše istinsko bogatstvo. Akademska zajednica u Bosni i Hercegovini ostala je bez vrijednog člana.
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: U 64 godini života: U Sarajevu umro profesor Nijaz Durak

Post by mrki62 » 29 Jan 2012, 20:33

Neka mu bude laka zemlja , bio je ljudina i jedini državotvorni političar,čak i kad je bio najpjaniji on je znao biti državotvoran i cijelu BiH je nosio na srcu svom a ne kao novopečeni nacio političari , koji su razyebali BiH u prafaktore
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: U 64 godini života: U Sarajevu umro profesor Nijaz Durak

Post by nezaboravna » 29 Jan 2012, 21:05

mrki62 wrote:Neka mu bude laka zemlja , bio je ljudina i jedini državotvorni političar,čak i kad je bio najpjaniji on je znao biti državotvoran i cijelu BiH je nosio na srcu svom a ne kao novopečeni nacio političari , koji su razyebali BiH u prafaktore
Jeste za bosnu se ginilo,i drago mi je da sam ovog covjeka poznavala a ko je sta razjebavao zna se i vidi se ,nemoj da pricas ono ako nisi bas dobro siguran ,sta govoris. :plavi :plavi
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: U 64 godini života: U Sarajevu umro profesor Nijaz Durak

Post by Krokodil Behko » 29 Jan 2012, 23:17

Pećanac: "Duraković je smatrao da je BiH dovoljno velika za sve"

"Nijaz Duraković je bio patriota, volio je Bosnu i Hercegovinu i ljude koje nije dijelio ni po kojem osnovu, bio je čovjek koji je smatrao da je BiH dovoljno velika za sve koji je vole", kazao je danas u Sarajevu predsjednik Socijaldemokratske unije (SDU) BiH Nermin Pećanac na vanrednoj konferenciji za medije ove stranke povodom iznenadne smrti uglednog profesora i političara Nijaza Durakovića.

Pećanac je naglasio da je Durakovićev odlazak bolan za BiH, demokratsku ideju i sve članove SDU BiH, te da će ostaviti prazninu i nenadoknadiv gubitak za državu.

Citirao je Durakovićeve riječi da je "naše bogatstvo različitost ove zemlje, a da je naša različitost bogatstvo BiH", naglašavajući da je to moto koje mu je bilo vodilja.

Prigodno slovo o Durakoviću dao je i potpredsjednik SDU BiH Miro Lazović, koji nije uspio suzdržati emocije, istaknuvši da je svoje prve političke korake napravio uz njega.

"Odlaze ljudi svjedoci vremena, ljudi koji su trebali BiH. Sa njima odlaze i neispričane priče i priče o tome kako treba voljeti Bosnu i Hercegovinu", kazao je Lazović.

Podcrtao je da je otišla velika intelektualna, patriotska i demokratska gromada, te da će njegova djela za buduće naraštaje biti od koristi. Ustvrdio je da je Duraković sviju učio kako ne treba razdvajati BiH.

"Otišao je čovjek koji je bio veliki politički boem. Nijaz će nedostajati BiH, u to sam siguran, i velikom političkom projektu i pokretu - socijaldemokratiji, koji treba ostati na putu kojeg je on zacrtao. Otišao je moj prijatelj i moj učitelj", kazao je Lazović.

Član Predsjedništva SDU BiH Stjepan Kljujić smatra kako nema dvojbe da je otišao jedan od velikana bh. istorije u proteklih 20 godina. Istaknuo je da je Duraković stupio u odbranu BiH s dostojanstvom koje je imanentno ljudima tog vremena.

"Duraković je bio strastveni ljevičar. Prihvatio je demokratska, sekularna i multinacionalna rješenja za BiH. Bio je obrazovan i politički zreo čovjek. Otišao je još jedan od onih koji su branili BiH, zaslužio je poštovanje svih onih kojima je ova zemlja na srcu", kazao je Kljujić.

Da će tek nakon Durakovićevog odlaska mnogi postati svjesni koliki je on bio patriota, Bosanac i Hercegovac i čovjek koji se toliko zalagao za ravnopravnost svih, smatra njegov dugogodišnji prijatelj Nijaz Skenderagić.

Datum komemorativne sjednice posvećene Nijazu Durakoviću koju će organizirati SDU BiH u Komemorativnom centru Bare, bit će naknadno saopćen.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: U 64 godini života: U Sarajevu umro profesor Nijaz Durak

Post by Krokodil Behko » 30 Jan 2012, 01:42

Telegrami saučešća porodici Duraković

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić uputio je danas telegram saučešća porodici Duraković, povodom iznenadne smrti političara i profesora Nijaza Durakovića.

"Sa tugom sam primio vijest da nas je napustio naš Nijaz. Otišao je veliki čovjek, veliki i uspješni političar i veliki borac za našu državu BiH. Siguran sam da će Nijaz Duraković ostati upamćen kao čovjek koji se nikada nije štedio u svome poslu i kao čovjek koji se svakim atomom svoje snage borio za svoju zemlju, bez obzira koju funkciju obnašao. Svi mi smo izgubili puno njegovim preranim odlaskom i iza njega će ostati praznina koju će biti vrlo teško popuniti. U ovom teškom trenutku upućujem izraze najdubljeg saučešća Vašoj porodici", navodi se u telegramu saučešća Željke Komšića.

Povodom iznenadne smrti prof. dr. Nijaza Durakovića, bivšeg člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Narodna stranka Radom za boljitak izražava duboko suosjećanje sa porodicom, prijateljima, suradnicima i svima koji su poštovali lik i djelo prof. dr. Nijaza Durakovića. Narodna stranka Radom za boljitak žali zbog gubitka još jednog istaknutog naučnog radnika, borca za demokratiju i isticanje svih različitosti u Bosni i Hercegovini koje su naše istinsko bogatstvo. Akademska zajednica u Bosni i Hercegovini ostala je bez vrijednog člana.

Predsjednik Socijaldemokratske partije BiH Zlatko Lagumdžija uputio je telegram sućuti porodici Nijaza Durakovića koji je preminuo danas u Sarajevu. "S tugom i žaljenjem primio sam vijest o smrti našeg druga i bivšeg predsjednika SDP-a BiH Nijaza Durakovića. Njegovom smrću BiH je izgubila mnogo, prije svega još jednog izuzetnog čovjeka, profesora i političara, koji se svojim radom i zalaganjima svakodnevno borio za bolju budućnost naše zemlje i u tome nikada nije odustao. Bio je pravi Bosanac i Hercegovac i istinski patriota", navedeno je u Lagumdžijinom telegramu, saopćio je SDP BiH.

Nevladina organizacija ''Dječiji pokret mira, ljubavi, prijateljstva - Djeca Sarajeva'' saopštila je povodom smrti univerzitetskog profesora i političara Nijaza Durakovića, da će iza njega ostati praznina koju će biti vrlo teško popuniti, prenosi FTV. ''Danas, 29. januara 2012. godine, iznenadnom smrću odlazi naš prijatelj, Bosanac u srcu i duši, veliki stručnjak i patriota. Svi mi smo izgubili puno njegovim preranim odlaskom i iza njega će ostati praznina koju će biti vrlo teško popuniti. U ovom teškom trenutku suosjećamo sa porodicom. Profesore Durakoviću, hvala Vam za sve što ste činili za ovu zemlju, u ime generacija koje dolaze", navodi se u saopštenju.

S nevjericom i sa izuzetnom tugom primio sam vijest o odlasku Nijaza Durakovića na bolji svijet. Prije 25 godina bio sam novinar zagrebačkog 'Danasa', a on predsjednik CKSK BiH i tada je za mene počela životna privilegija, kakvu smatram prijateljstvo sa vanserijskim naučnim radnikom i političarem, za koga se zaboravilo da spada među prve pobunjenike protiv velikosrpske politike Miloševićevog Beograda i Srpske akademija nauka i umjetnosti (SANU), izjavio je povodom iznenadne smrti prof. dr. Nijaza Durakovića, predsjednik Saveza za bolju budućnost BiH Fahrudin Radončić.


Izvor vijesti: http://www.24sata.info/vijesti/bosna-i- ... z1ktiqe5S2
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U 64 godini života: U Sarajevu umro profesor Nijaz Durak

Post by Konsultant » 30 Jan 2012, 09:21

RIP

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: U 64 godini života: U Sarajevu umro profesor Nijaz Durak

Post by STrendzer » 30 Jan 2012, 11:29

umro je veliki patriota Bosne,nazalost prilicno mlad ali smrt ne pita...neka ti je laka zemlja Bosanskohercegovacka!

User avatar
sancho_no1
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 185
Joined: 17 May 2011, 23:58
Status: Offline

Umro Prof.dr. Nijaz Duraković

Post by sancho_no1 » 30 Jan 2012, 15:58

U Sarajevu je jučer, u 63-oj godini života preminuo profesor i političar, član ratnog Predsjedništva Bosne i Hercegovine Nijaz Duraković.

Duraković je tijekom političke karijere, između ostalog, bio predsjednik Saveza komunista BiH i član ratnog Predsjedništva BiH.
Duraković je rođen u Stocu 1949.
Bio je redovni profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu.
Objavio je 16 knjiga i više od 200 studija i istraživačkih radova.

Durakovićev politički rad obilježilo je protivljenje vladavini nacionalnih stranaka, te zagovaranje neovisnosti i teritorijalnog integriteta BiH.

SLOVO O SMRTI

Zemlja je smrtnim sjemenom posijana
Ali smrt nije kraj Jer smrti zapravo i nema
I nema kraja
Smrcu je samo obasjana staza uspona
Od gnijezda do zvijezda /M.M.D.)


Neka ti je laka crna zemlja bosanska veliki čovječe,
R.I.P. NIJAZ DURAKOVIĆ.
Tamo gdje svi misle isto, niko ne misli mnogo!!!

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Umro Prof.dr. Nijaz Duraković

Post by Dust » 30 Jan 2012, 16:03

:(

R.I.P.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
sancho_no1
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 185
Joined: 17 May 2011, 23:58
Status: Offline

Re: Umro Prof.dr. Nijaz Duraković

Post by sancho_no1 » 30 Jan 2012, 16:05

Neka ti je lahka zemlja i rahmet dusi, druze Nijaze. Bio si veliki covjek.
Dobri ljudi odlaze, a bagra od poloticara ostaje...ni bog ih nece sebi.
Tamo gdje svi misle isto, niko ne misli mnogo!!!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: U 64 godini života: U Sarajevu umro profesor Nijaz Durak

Post by Krokodil Behko » 31 Jan 2012, 09:25

Tuga i lijepa sjećanja u Durakovićevom rodnom gradu: Stolac bez profesora Nijaza više neće biti isti

Grad na Bregavi jučer je osvanuo okupan suncem, ali su klupe na Benatu, gdje se rado odmarao Nijaz Duraković, bile prazne. U bašti kafane "Nota", u mahali Kukavac, u kojoj se Duraković rodio, na svakom ćošku pričalo se o njemu.

Kao da su se brojni Stočani, njegovi prijatelji i sugrađani, teško mirili sa činjenicom da njihov Nijo nikad više "u krto smokava" neće zaigrati svoju omiljenu igru. Neće više taj grad biti isti, smatraju.

Image
Kuća u kojoj se rodio Nijaz Duraković

Strastveni šahista

Ispred kuće u kojoj se rodio, a prekoputa "Note", zatekli smo Nedžada Pezu. Vijest o smrti profesora Durakovića za njega je bila šok.

- Djetinjstvo sam proveo s njim. I mi ga skoro nikada nismo zvali Nijo. On je za nas bio Bomba. Jer, to mu je bio nadimak. Ljeta smo provodili zajedno, a posebno su u Stocu bila čuvena "Studentska ljeta". On je u svemu tome učestvovao, a bio je strastveni šahista. S rahmetli Bajrom Isakovićem, svojim školskim drugom i prijateljem, i Bajrom Čerkezom organizovao je turnire - kaže nam Pezo.

Posebno bi se posljednjih godina, dodaje on, kada bi Nijaz dolazio u Stolac, ljudi sjatili oko njega. Bio je, kaže Pezo, čovjek koji je privlačio kao magnet.

I Izet Ajanić teško je podnio vijest o smrti profesora Durakovića, jer, kaže, iako je od njega stariji deset godina, dobro ga je poznavao i volio.

Kurbansko meso

- Idejno smo se slagali sve vrijeme. Pratio sam njegov rad, sve što je napisao, ja sam pratio. Nikada neću zaboraviti kako se slatko nasmijao kada me posjetio nakon što sam se vratio u Stolac. Stanovao sam u šupi, jer kuća mi nije bila urađena. Pitao me kakvo je stanje u Stocu, a ja sam mu odgovorio: Kakvo će biti kad nemaš kome materu opsovati, jer nije bilo djeteta u mahali - priča nam Ajanić.

U Stocu se priča da je profesor Duraković za prvi Bajram nakon rata osigurao 30 kurbana. To mu je, kažu, bila želja kako bi povratnici imali kurbansko meso.

U Blagaju zanijemjeli

U Malom Polju kod Blagaja jučer je širom otvorena kapija na ulazu u vikendicu u kojoj je Duraković često provodio slobodno vrijeme posljednjih godina. U bašti uredno zasađene smokve, šipci, breskve, gusti grmovi ruzmarina.

Image

U komšiluku je osam porodica Duraković. Među njima Nijazov amdižić Kemal, kojeg smo zatekli u njegovom dvorištu sa suprugom. Kako nam kažu, u nedjelju su svi zanijemjeli.

- Cijeli naš rod veoma je teško pogodila njegova smrt. Jer, svi smo ga, zaista, voljeli i cijenili uprkos njegovim mahanama, koje, naravno, svaki čovjek ima. A on je bio baš otresit. Mati mu je bila takva, dok je otac bio umjereni diplomata. Bio sam s Nijazom izvanredno blizak, evo posljednjih godina smo bili i komšije ovdje - priča nam Kemal.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: U 64 godini života: U Sarajevu umro profesor Nijaz Durak

Post by Krokodil Behko » 31 Jan 2012, 19:06

Uz počasne salve i najviše počasti: U Sarajevu sahranjen Nijaz Duraković

Uz počasnu salvu u haremu Alipašine džamije u Sarajevu sahranjen je profesor doktor Nijaz Duraković. Dženazi i ukopu prisustvovalo je više hiljada građana. Odlaskom Nijaza Durakovića BiH je izgubila izuzetnog čovjeka, naučnika, političara i patriotu koji se borio za jedinstvenu i suverenu BiH i sve njene građane.

Ovim riječima od Durakovića se danas oprostila član Predsjedništva Republike BiH, profesorica Tatjana Ljujić-Mijatović na komemoraciji koju su organizirali SDPBiH i Parlament FBiH.

Dženazu namaz klanjao je reis ul ulema Islamske zajednice u BiH Mustafa ef. Cerić.

Image

Image
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Sahrana A.Sirotanoviću i dženaza N.Durakoviću

Post by carobnjak N » 25 Feb 2012, 14:45

Ma koliko čovjek želio da izbjegne poređenja ,nekrologe koje su iznijeli akademici i naučni radnici na tri komemorativne sjednice o životnom djelu Nijaza ,mene asocira na smrt Alije Sirotanovića ,rudara,kada su o njemu komemoracije govorile u to vrijeme poznate političke ličnosti ,podsjetivši na borca i heroja tog komunističkog vremena.
Kada je Alija umro (maj 1990) Nijaz je u to vrijeme imao 41godinu i bio član predsjedništva SKJ i predsjednik SK BiH . Alija je umro u 73godini života u svojoj kući ,u prisustvu svojih najbližih ,a Nijaz u stanu ,sam,u 63 godini života. Aliju su najbliži stavili na bosanski ćilim ,položili na leđa tako da mu je desna strana okrenuta prema Kibli i pokrili čaršafom na kom su u predjelu grudi stavili tespih.
Nijaza su po dolasku hitne pomoći i konstatacije smrti ,odvezli kolima pokopnoga društva.
Sutradan kad je Alijin bratić-sinovac Zehrid čuo da će mu amidžu voziti u Visoko da ga spreme za ukop po komunističkim običajima,sam, ama baš sam ogasulio je Aliju. Gradska groblja Visoko ,po nalogu Partije ,odvezla su Aliju da ga obuku u cipele i odijelo ,stave u sanduk za mimohod u Radničkom domu i ukop po ateističkim običajima (u svemu identični katoličkim,samo bez vjerske ceremonije) .
Nijaza su sutradan gasulili ,umotali u ćefine ,stavili na tabut i ukopali po islamskim običajima (na najvišem nivou)
Alija je bio član SK ,najobičniji ,bez i jedne partijske funkcije bilo kada,čak su pokretali postupak protiv njega da ga izbace iz SK zato što klanja (vidjeti kazivanja Tvrtka Gavrana). Cijeli život živio je na selu i vjerskim načinom života ,a Nijaz ,visoko pozicioniran član SK,u Sarajevu svojim načinom ,formalno gledajući komotno i ateistički. O načinu ukopa Alije dugo se polemisalo ,a šta se priča o Nijazovoj dženazi ,to ne znam ,šuti se javno.
Na sahrani-ukopu Alije bilo je mnogo prisutnih iz državnog vrha i mnogih drugih struktura ,pa i sam Bogič Bogićević član predsjedništva SFRJ. Bilo je mnogo naroda ali vjernika najviše očekujući valjda dženazu ali ništa od toga ,a jedini vjerski znak bio je samoinicijativno pročeni salavat kojeg je mimo protokola proučio Alijin prijatelj Sakib Mušija.
Dženaza Nijazu je bila velika ,a imamio je lično reis Cerić. Kad je zvaršio ,obratio se prisutnima i naveo hadis koji govori kako je pored Muhameda a.s. sa koji je bio Omer r.a. prolazila dženaza i Muhamed a.s. je htio da se priključi povorci ali ga je Omer r.a. povukao za rukav rekavši mu da mu ne priliči da to uradi jer se taj umrli nije držao islamskih propisa. Onda je Muhamed a.s. izašao pred skup i upitao prisutne da li zna neko od njih da je umrli ikad učinio neko dobro dijelo za društvo za narod. Jedan čovjek reče da ga je on vidio da je držao stražu kad je Medina (grad u kojem su prvi muslimani bili opkoljeni) bila pod opsadom . Tada je Muhamed a.s. klanjao dženazu tom čovjeku i poslije rekao ,parafraziram: Oni misle da ćeš ti u džehenem ,a ja svjedočim da ćeš ti u džennet jer si bio na obrani zajednice i vjere jednu noć !
(sažetak članka u Preporodu "dženaza Nijazu Durakoviću")
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Nijaz Duraković

Post by KOMESAR » 30 Jan 2014, 09:22

Dvije godine od smrti Nijaza Durakovića: Borac protiv nacionalizma i podjele BiH
29. januar


Na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu danas je obilježena druga godišnjica smrti prof. dr Nijaza Durakovića, javlja Anadolu Agency.

Misli i djela ovog uglednog bh. intelektualca i političara i dalje 'žive među ljudima u Bosni i Hercegovini, ali i van nje', zaključeno tokom podsjećanja na Durakovićev lik i djelo.

''Sjećanje na djela i misli kolege Nijaza Durakovića još snažno živi među nama. Vrlo je značajno da i u buduće u našim mislima očuvamo vrijednosti koje je zagovarao, njegov karakter i njegov doprinos državnosti BiH'', rekao je dekan Fakulteta političkih nauka u Sarajevu prof. dr Šaćir Filandra.

O Durakovićevom naučnom djelu i političkom profilu govorio je i prof. dr Ismet Grbo, koji je istakao kako je riječ o 'jednom vrlom čovjeku'.

''Prije svega, riječ je o profesoru i intelektualcu koji je doprinio razvoju države BiH. Bio je i u bivšoj Jugolsaviji poznati intelektualac i do kraja je ostao u nauci gdje je njegova tema istraživanja bila nacija'', rekao je Grbo.

On je podjsetio da je Duraković na svakom koraku oštro kritikovao profašističke ideje i nacionalističke projekte.

''Ostavio je velikog traga i u diplomatskim krugovima kao veliki znalac diplomatije, ali i kao njen oštri kritičar. Prema njemu, najveća žrtva raspada Jugoslavije bila je upravo BiH. Smatrao je da je Dejtonskim mirovnim sporazumom uskraćena uspješna i sretna budućnost BiH. U javnosti je bio vrlo poštovan, ali u politici nedovoljno moćan'', rekao je Grbo, dodavši kako je Duraković bio istinski kozmopolita koji je svojim životnim svjetonazorom umio i znao da prihvati druge i drugačije.

''Bio je Bošnjak, ali i kozmopolita i veliki kritičar nacije, ali je snažno branio ideje državnog suvereniteta i integriteta BiH. Bio je i musliman, ali je pritom zagovarao i pravo na vjeru svih, i nikada nije prihvatio nove vjerske orijentacije koje su se pojavile u ratu u BiH'', kazao je on.

Dodao je da se Duraković zalagao za pravdu u društvu u kojem svi trebaju da imaju jednake šanse na život i uspjeh. Želio je graditi BiH koja pruža jednake šanse svim svojim građanima bez obzira na vjeru, naciju i životno opredjeljenje.

''Oštro se borio protiv podjela i štitio je manjine, borio se protiv podjele BiH. Snažno je bio patriotski orijentisani socijaldemokrata koji je iznad svega branio ideju socijalne pravde. Ali je na kraju potisnut iz SDP-a zbog svoje kritike kapitalizma u BiH'', rekao je Grbo tokom svog obraćanja.
U okviru obilježavanja druge godišnjice smrti prof. dr Nijaza Durakovića, danas je u sali FPN-a biti održan i prvi memorijalni šahovski turnir kulturnih i javnih radnika BiH 'Nijaz Duraković'.

Nijaz Duraković je rođen u Stocu 1949. godine. Osnovno i gimnazijsko obrazovanje stekao u Stocu. Studij sociologije završio 1971.godine, magistrirao 1975., doktorirao 1979. godine. Objavio je 16 knjiga i preko 200 studija i istraživačkih radova.

Bio je predsjednik SKBiH, predsjednik SKBiH - SDP, predsjednik SDPBiH i član ratnog Predsjedništva RBiH. Radio je kao profesor na Fakultetu političkih nauka na predmetima "Uporedni politički sistemi" i "Međunarodni odnosi", a umro je 29. januara 2012. godine u Sarajevu
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Post Reply

Return to “Historijske ličnosti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests