Josip Broz TITO

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: Josip Broz TITO

Post by shark-attack » 08 May 2020, 15:39

storm wrote: 08 May 2020, 11:48
rocko wrote: 08 May 2020, 11:39

Storme, greska to je jos jedna fantazija mogo bi ja primijere iz familije ali cu se ograniciti na njihovog suborca i ahbaba prvog u Bosnjaka rahmetli Aliju Izetbegovica prvo radno mjesto po izlasku iz zatvora brana Perucica sef gradilista. A to ti je 1955-56 da ti ne pricam o '70 -'80 godinam,
To je bio izgovor sto su bili u partiji eto nebi mogli napredovat.
Ja sam se baš na svoje bližnje referirao, i poznate...
Tata dugo nije mogao u Irak, iako je bio više nego kompetentna osoba i stručnjak... Godinama bio na listi za stan, ništa.
Dok mu nije kolega sapnuo... Budalo, šta glumis, uclani se, tu i tamo dodji na sastanak, i sve 5...
Kad je njega posla karta :oo
Ali to je samo jedan primjer...
drug slovenac, slazem se da je prva referenca bila "politicko-moralna podobnost", pa tek onda struka i znanje.
Nazalost, to je bio veliki propust ( a isto tako shto je dozvolio masovno opismenjavanje /iz opanaka u cipele)

60-tih kada je bio u "punoj snazi" na vlasti...

Talijani i Shpanci,masovno ishli u Njemacku na rad, Ameriku da ne spominjem...

I u isto vrijeme, crnci u USA josh uvijek imaju odvojena mjesta u javnom prevozu i zabranjeno im je da se mijeshaju sa bijelcima, Luter je' komunisticki igrac'....

kako kome i kako gdje...
KIAORA

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10910 times
Been thanked: 16210 times
Status: Offline

Re: Josip Broz TITO

Post by Fuddo » 08 May 2020, 15:41

Znaci, sve isto k’o i danas.
Prvo podobni, ostalima sta ostane.
Tja...
Dozvolite da se obratimo

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: Josip Broz TITO

Post by shark-attack » 08 May 2020, 15:44

Fuddo wrote: 08 May 2020, 15:41 Znaci, sve isto k’o i danas.
Prvo podobni, ostalima sta ostane.
Tja...
jes moj fuade, dzabe krecili.

Nego, da nam Marshal pozivi josh 100gu zdravlju i rahatluku!
KIAORA

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10910 times
Been thanked: 16210 times
Status: Offline

Re: Josip Broz TITO

Post by Fuddo » 08 May 2020, 15:46

shark-attack wrote: 08 May 2020, 15:44
Fuddo wrote: 08 May 2020, 15:41 Znaci, sve isto k’o i danas.
Prvo podobni, ostalima sta ostane.
Tja...
jes moj fuade, dzabe krecili.

Nego, da nam Marshal pozivi josh 100gu zdravlju i rahatluku!
Ma dobro je on naguro, 88...nije to malo.
A koliko je tereta, ratova, zena...vitalan cojek bio.

Nismo dzaba krecili, bice ovi mladji bolji i pametniji, sam’ ih ne treba zaglupljivat i galamit na njih.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: Josip Broz TITO

Post by shark-attack » 08 May 2020, 15:56

Fuddo wrote: 08 May 2020, 15:46
shark-attack wrote: 08 May 2020, 15:44

jes moj fuade, dzabe krecili.

Nego, da nam Marshal pozivi josh 100gu zdravlju i rahatluku!
Ma dobro je on naguro, 88...nije to malo.
A koliko je tereta, ratova, zena...vitalan cojek bio.

Nismo dzaba krecili, bice ovi mladji bolji i pametniji, sam’ ih ne treba zaglupljivat i galamit na njih.
lijepi strah moj fuade, oni malo "glavatiji" cetnici/ustashe/handzar shto su pobjegli na vrijeme, nisu se javljali iz prashuma Amazona dugo vremena..

Sad demokraCija pa mogu "marshalat", svi shto su zlocine radili sad kazu "jes morali smo to nam je on bio naredio"

a-ha
KIAORA

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Josip Broz TITO

Post by storm » 08 May 2020, 15:59

shark-attack wrote: 08 May 2020, 15:39
storm wrote: 08 May 2020, 11:48

Ja sam se baš na svoje bližnje referirao, i poznate...
Tata dugo nije mogao u Irak, iako je bio više nego kompetentna osoba i stručnjak... Godinama bio na listi za stan, ništa.
Dok mu nije kolega sapnuo... Budalo, šta glumis, uclani se, tu i tamo dodji na sastanak, i sve 5...
Kad je njega posla karta :oo
Ali to je samo jedan primjer...
drug slovenac, slazem se da je prva referenca bila "politicko-moralna podobnost", pa tek onda struka i znanje.
Nazalost, to je bio veliki propust ( a isto tako shto je dozvolio masovno opismenjavanje /iz opanaka u cipele)

60-tih kada je bio u "punoj snazi" na vlasti...

Talijani i Shpanci,masovno ishli u Njemacku na rad, Ameriku da ne spominjem...

I u isto vrijeme, crnci u USA josh uvijek imaju odvojena mjesta u javnom prevozu i zabranjeno im je da se mijeshaju sa bijelcima, Luter je' komunisticki igrac'....

kako kome i kako gdje...
Čestitam na fino umotanoj uvredi...
Da... Kako kome..
Da ne nastavljam.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: Josip Broz TITO

Post by shark-attack » 08 May 2020, 16:03

storm wrote: 08 May 2020, 15:59
shark-attack wrote: 08 May 2020, 15:39

drug slovenac, slazem se da je prva referenca bila "politicko-moralna podobnost", pa tek onda struka i znanje.
Nazalost, to je bio veliki propust ( a isto tako shto je dozvolio masovno opismenjavanje /iz opanaka u cipele)

60-tih kada je bio u "punoj snazi" na vlasti...

Talijani i Shpanci,masovno ishli u Njemacku na rad, Ameriku da ne spominjem...

I u isto vrijeme, crnci u USA josh uvijek imaju odvojena mjesta u javnom prevozu i zabranjeno im je da se mijeshaju sa bijelcima, Luter je' komunisticki igrac'....

kako kome i kako gdje...
Čestitam na fino umotanoj uvredi...
Da... Kako kome..
Da ne nastavljam.
drug slovenac ne znam stvarno gdje vidish uvredu?

koliko mije poznato, morao si biti moralno -politicki podoban ako si mislio napredovat (to su mi roditelji pricali)

a i za sve dalje navedeno..da je tako bilo..nije bilo strucnog kadra nego partizani imali prednost u shkolstvu..i fukcijama

i za USA isto tako

izvini ako si neshto pronashao shto tebi ne odgovara..
KIAORA

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Josip Broz TITO

Post by Krokodil Behko » 08 May 2020, 19:06

Rockefeller wrote: 08 May 2020, 11:56
Bilo je pitanje dana kad bi ti Austrougari oduzeli grunt. Nije da nisu htjeli nego su samo smatrali da nije bilo vrijeme. Meni su Karađorđevići nebitni. Nisu izvor problema. Ja pričam o Austougarskoj kao izvoru problema.

E stvarno nemerem biliviti :sok
Karađorđevići nisu problem, a AU jesu?

Rock, K&K je je direktno-direktna preteča EU. To je do sada rekao svaki iole ozbiljni historičar, na ovom kontinentu. Nije mi bilo sve pod konac, ali se mora uzeti u obzir vremenski kontekst i napredovanje raznih građanskih prava i prava nacionalnih manjina. Da ga j...., ko dokaže da su manjine u bilo kojoj drugoj evropskoj državi, imale neka posebna prava, u to doba.

Samim tim, obje Jugoslavije su bile jedno hiljadu koraka unazad. To je bila jedina prilika za BiH, da se europeizira i utekne s Balkana.
Isatina, naši su pred Austrougarima, masovno otišli u Tursku, što zbog vjerskog ubjeđenja što zbog represalija, ali ne vjerujem da su imali za cilj, da nas istrijebe, jer da jesu, zemlja bi bila oduzeta, već u prvoj deceniji njihove vladavine.

Pojmi da su imali ambiciju, širiti se sve do Egejskog mora i obuhvatati razne kulture. Islam je bio religija s punopravnim statusom u toj carevini, a nešto se ne sjećam, da je takav status imao u Kraljevini SHS.
online

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: Josip Broz TITO

Post by shark-attack » 09 May 2020, 03:01

69-ta

"a sa radija Plima od Indexa i vijesti iz Vijetnama (moze i Koreje)"

Stanovnishtvno pod okupacijim SSSR (Poljaci, Rumuni...) ne znaju shta ce od sebe( i ljepote zivljenja pod okupacijom).

Moderna kolonalizacija Afrike,( Francuzi, Englezi.).. ma hajde sitnice, nije vrijedno pomena, koga je briga shta se tamo deshavalo

Arapske zemlje...
SVe u korist domicilnog stanovnishta

I



Za sve je kriv mason Marshal

i to shto Madjarska nema mora, kriv je Marshal, ko bi drugi bio


"kako kome i kako gdje"

Nastavite, ima materijala "google" sve zna...
KIAORA

User avatar
rocko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3278
Joined: 13 Jan 2020, 21:21
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times
Status: Offline

Re: Josip Broz TITO

Post by rocko » 09 May 2020, 05:10

storm wrote: 08 May 2020, 11:48
rocko wrote: 08 May 2020, 11:39

Storme, greska to je jos jedna fantazija mogo bi ja primijere iz familije ali cu se ograniciti na njihovog suborca i ahbaba prvog u Bosnjaka rahmetli Aliju Izetbegovica prvo radno mjesto po izlasku iz zatvora brana Perucica sef gradilista. A to ti je 1955-56 da ti ne pricam o '70 -'80 godinam,
To je bio izgovor sto su bili u partiji eto nebi mogli napredovat.
Ja sam se baš na svoje bližnje referirao, i poznate...
Tata dugo nije mogao u Irak, iako je bio više nego kompetentna osoba i stručnjak... Godinama bio na listi za stan, ništa.
Dok mu nije kolega sapnuo... Budalo, šta glumis, uclani se, tu i tamo dodji na sastanak, i sve 5...
Kad je njega posla karta :oo
Ali to je samo jedan primjer...
Jel Alija rahmetli bio clan partije?
Moj amidza 8 godina proveo po Irak i Libiji i on i mnogi drugi iz komsiluka, a ni jedan nije bio clan partije, ja doso iz polusvjeta sto rece jedan forumas gdje je normalno da zena uzme lavor i opere noge cojeku kad dodje sa posla, ja odrasto u dvospratnoj kuci, imo muzicki stub blaunpunkt, video recorder , auto u garazi od kad za sebe znam, na zakletvu mi babo rahmetli se dovezo u Opel Kaddetu godinu starom itd. a znas sta nisam imao u kuci kuhinjski sto i stolice, jelku ( nit imo niti kitio) niti dobijo novogidsnji paketic od dede mazije. Ramazan se postio, kurban djelio , Bajram bajramovo isli u dzamiju itd. i nisam imao drugare Pedju i Nesu i tako te, I tako oni isti koji su 87,88 jos uvijek govorili da smo mi primitivni, zatucani, zaostali sto su obilazili oko dzamije u sirokom luku podjose 89-90 pricati kako su oni morali biti u partiji, pa jos 90-91 podjose bajramovat.
Koje mogo sniti lani da ce Bajramovat komunisti. I pricat te nesuvisle price o moranju a u mojoj familiji Mlado Muslimana koji su sa rahmetli Alijom sjekli drva u zatvoru , a svi radili imali odgovorne funkcije , nisu mogli biti generalni direktori, i njihova djeca ko i imi upisivali se , zavsavali fakultete jos neki sa pedigreom djeteta Mlado Muslimana prvo radna mjesta rukovodioci, do duse slabo je ko od nas zavrsio one dupe-glava fakultete

U mojoj carsiji clanovi partije su bili vojna lica( doslje) Ostoje, Obreni i poneki Hajro koji je radio u Opstini, Policiji, Sudu, u firmama kpj izgledo ko SDS ( Ostoja, Obren, Milenko) Fehim, Faik i ostali iz te ekipe jedva stizali na Dzumu a da nadju vremena za partijski sastanak, a Mate i Ante i ostala ekipa nisu bili podobni jer su bili iz Ustanickih porodica ( nema legionara do legionara iz mog kraja)

I sad ti sto su bili clanovi guraju se u prve safaove a djeca neosunecena i pricaju o teroru komunista koji su njih natrjerali u partiju a valjda i tjerali da piju i jedu pascetinu .

Zaboravih spomenut taj amidza je 4 godine starij od mog najstarijeg brata. Ono zoves ga imenom , djes ga zvat amidja a prvi put kad sam se pobio u kaficu ja moja dva buraza, taj amidza jos uletio i najmladji dajidza , mi sami a njih 7 .

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: Josip Broz TITO

Post by shark-attack » 09 May 2020, 05:16

shark-attack wrote: 08 May 2020, 15:39
storm wrote: 08 May 2020, 11:48

Ja sam se baš na svoje bližnje referirao, i poznate...
Tata dugo nije mogao u Irak, iako je bio više nego kompetentna osoba i stručnjak... Godinama bio na listi za stan, ništa.
Dok mu nije kolega sapnuo... Budalo, šta glumis, uclani se, tu i tamo dodji na sastanak, i sve 5...
Kad je njega posla karta :oo
Ali to je samo jedan primjer...

drug slovenac, slazem se da je prva referenca bila "politicko-moralna podobnost", pa tek onda struka i znanje.

Nazalost, to je bio veliki propust ( a isto tako shto je dozvolio masovno opismenjavanje /iz opanaka u cipele)

60-tih kada je bio u "punoj snazi" na vlasti...

Talijani i Shpanci,masovno ishli u Njemacku na rad, Ameriku da ne spominjem...

I u isto vrijeme, crnci u USA josh uvijek imaju odvojena mjesta u javnom prevozu i zabranjeno im je da se mijeshaju sa bijelcima, Luter je' komunisticki igrac'....

kako kome i kako gdje...
@Storm, izvinjavam se (ne pravdam) moj komentar tebi, se odnosio se na ovaj boldirani dio.Pogrijeshio sam shto nisam bio precizniji .

Shto sam tebe "kvotao", mislio sam (opet pogreshno) da cesh shvatiti kako ne zelim biti dio neke "grupe" i da me se ne obraca neko sa kim ne zelim da komuniciram.

to je to, za sve ostalo mozesh ovdje, ili na pp, nije problem
KIAORA

User avatar
rocko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3278
Joined: 13 Jan 2020, 21:21
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times
Status: Offline

Re: Josip Broz TITO

Post by rocko » 09 May 2020, 05:17

storm wrote: 08 May 2020, 11:48
rocko wrote: 08 May 2020, 11:39

Storme, greska to je jos jedna fantazija mogo bi ja primijere iz familije ali cu se ograniciti na njihovog suborca i ahbaba prvog u Bosnjaka rahmetli Aliju Izetbegovica prvo radno mjesto po izlasku iz zatvora brana Perucica sef gradilista. A to ti je 1955-56 da ti ne pricam o '70 -'80 godinam,
To je bio izgovor sto su bili u partiji eto nebi mogli napredovat.
Ja sam se baš na svoje bližnje referirao, i poznate...
Tata dugo nije mogao u Irak, iako je bio više nego kompetentna osoba i stručnjak... Godinama bio na listi za stan, ništa.
Dok mu nije kolega sapnuo... Budalo, šta glumis, uclani se, tu i tamo dodji na sastanak, i sve 5...
Kad je njega posla karta :oo
Ali to je samo jedan primjer...
Ima par stranica ja napisa do kraja 70 bilo stanova, stambenih kredita i funkcioniso je taj rang lista sistem , kad su dosle '80 onda imas situaciju moga brata on i zena na rang listi na nekom 22 mjestu a na prvom neki portir sa 5 djece ( nista protiv covjeka ili mu zanimanja) sto rece moj brat "ja mogu radit njegov posao mozeli on moj? kad zapne ti ocekujes mene da te lijecim i operisem a od njega da te upusti u krug bolnice".

A da ne pricam o otetoj zemlji da se uradi restitucija samo od zastale rente bi bilo para da niko nista neradi jos 3 generaci i zivi ko bubreg u loju.

User avatar
rocko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3278
Joined: 13 Jan 2020, 21:21
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times
Status: Offline

Re: Josip Broz TITO

Post by rocko » 09 May 2020, 05:24

shark-attack wrote: 08 May 2020, 15:39
storm wrote: 08 May 2020, 11:48

Ja sam se baš na svoje bližnje referirao, i poznate...
Tata dugo nije mogao u Irak, iako je bio više nego kompetentna osoba i stručnjak... Godinama bio na listi za stan, ništa.
Dok mu nije kolega sapnuo... Budalo, šta glumis, uclani se, tu i tamo dodji na sastanak, i sve 5...
Kad je njega posla karta :oo
Ali to je samo jedan primjer...
drug slovenac, slazem se da je prva referenca bila "politicko-moralna podobnost", pa tek onda struka i znanje.
Nazalost, to je bio veliki propust ( a isto tako shto je dozvolio masovno opismenjavanje /iz opanaka u cipele)

60-tih kada je bio u "punoj snazi" na vlasti...

Talijani i Shpanci,masovno ishli u Njemacku na rad, Ameriku da ne spominjem...

I u isto vrijeme, crnci u USA josh uvijek imaju odvojena mjesta u javnom prevozu i zabranjeno im je da se mijeshaju sa bijelcima, Luter je' komunisticki igrac'....

kako kome i kako gdje...
Jes bas trebao nas je ostavit ko kralj nepismenim , ( jes da je to imalo i ne zeljenih efekata ko dr. pisopija rade sa durmitora , da ne bi Tite cetnicki sin bi cuvo ovce po Durmitoru)

User avatar
rocko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3278
Joined: 13 Jan 2020, 21:21
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times
Status: Offline

Re: Josip Broz TITO

Post by rocko » 09 May 2020, 05:31

storm wrote: 08 May 2020, 11:48
rocko wrote: 08 May 2020, 11:39

Storme, greska to je jos jedna fantazija mogo bi ja primijere iz familije ali cu se ograniciti na njihovog suborca i ahbaba prvog u Bosnjaka rahmetli Aliju Izetbegovica prvo radno mjesto po izlasku iz zatvora brana Perucica sef gradilista. A to ti je 1955-56 da ti ne pricam o '70 -'80 godinam,
To je bio izgovor sto su bili u partiji eto nebi mogli napredovat.
Ja sam se baš na svoje bližnje referirao, i poznate...
Tata dugo nije mogao u Irak, iako je bio više nego kompetentna osoba i stručnjak... Godinama bio na listi za stan, ništa.
Dok mu nije kolega sapnuo... Budalo, šta glumis, uclani se, tu i tamo dodji na sastanak, i sve 5...
Kad je njega posla karta :oo
Ali to je samo jedan primjer...
Ponavljam jel rahmetli Alija Izetbegovic bio u Partiji ? Jel zavrsio fakultet? Jel lezo po zatvorima? Jel Bake zavrsio fakultet ( jel imo problema sa profesorom Bosnjakom iz stare begovske porodice jest, pitaj ga ako ga ikad sretnes,) i radio u svojoj struci. I za sve njegove greske u ratu i kratkovide poteze niko nemoze osporti rahmeli Aliji da je bio objektivan i realan covjek pa ni on nije kupovo pricu da si morao biti u partiji , jer nisi samo neke su stvari bili lakse ostvarive ako si u partiji.

A u partiju su neki isli iz uvjerenja a neki iz intresa. Al slabo je 1971 , 81 pomagalo clanska partije , dzaba crvena knjizica stolaru, tesaru, osim sto su gubli vrijeme na stastancim celijskih organizacija i slali dopise u centralu da drugovi to procitaju nikakve druge nisu imali fajde , nego na sastanak pa na posao cetverobrigadni sistem , to je jedino pomagalo laktarosima da bolje unovce diplomu fakulteta.
Last edited by rocko on 09 May 2020, 06:37, edited 1 time in total.

User avatar
rocko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3278
Joined: 13 Jan 2020, 21:21
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times
Status: Offline

Re: Josip Broz TITO

Post by rocko » 09 May 2020, 05:37

Fuddo wrote: 08 May 2020, 15:46
shark-attack wrote: 08 May 2020, 15:44

jes moj fuade, dzabe krecili.

Nego, da nam Marshal pozivi josh 100gu zdravlju i rahatluku!
Ma dobro je on naguro, 88...nije to malo.
A koliko je tereta, ratova, zena...vitalan cojek bio.

Nismo dzaba krecili, bice ovi mladji bolji i pametniji, sam’ ih ne treba zaglupljivat i galamit na njih.
Fuddo da ti znas kaki su bili bravari u KuK i Kraljevini poligote , pricaju 5 jezika bolje od maternjeg, jasu konje ko da su se u sedlu lipicanera rodili, macuju ko da su umjesto sikire i cekica od ranog djetinstva drzali sablju a tek kako su svirali klavire i znali vojnu taktiku . Nema takih bravarskih zanata vise.
I onda bliznakinje da ga masiraju.

User avatar
rocko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3278
Joined: 13 Jan 2020, 21:21
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times
Status: Offline

Re: Josip Broz TITO

Post by rocko » 09 May 2020, 06:32

shark-attack wrote: 08 May 2020, 15:56
Fuddo wrote: 08 May 2020, 15:46

Ma dobro je on naguro, 88...nije to malo.
A koliko je tereta, ratova, zena...vitalan cojek bio.

Nismo dzaba krecili, bice ovi mladji bolji i pametniji, sam’ ih ne treba zaglupljivat i galamit na njih.
lijepi strah moj fuade, oni malo "glavatiji" cetnici/ustashe/handzar shto su pobjegli na vrijeme, nisu se javljali iz prashuma Amazona dugo vremena..

Sad demokraCija pa mogu "marshalat", svi shto su zlocine radili sad kazu "jes morali smo to nam je on bio naredio"

a-ha
Ma nema sanse, kazu na forumu sve 1970 marsirali u cetnickim uniformama po selima a '81 po Pristini sa kokardama a ti sad tvrdis da su takvi virili iz prasuma Amazona.

User avatar
rocko
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3278
Joined: 13 Jan 2020, 21:21
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times
Status: Offline

Re: Josip Broz TITO

Post by rocko » 09 May 2020, 07:08

Image

Image

Image

Image

Image

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Josip Broz TITO

Post by Rockefeller » 09 May 2020, 09:38

Krokodil Behko wrote: 08 May 2020, 19:06
Rockefeller wrote: 08 May 2020, 11:56
Bilo je pitanje dana kad bi ti Austrougari oduzeli grunt. Nije da nisu htjeli nego su samo smatrali da nije bilo vrijeme. Meni su Karađorđevići nebitni. Nisu izvor problema. Ja pričam o Austougarskoj kao izvoru problema.

E stvarno nemerem biliviti :sok
Karađorđevići nisu problem, a AU jesu?

Rock, K&K je je direktno-direktna preteča EU. To je do sada rekao svaki iole ozbiljni historičar, na ovom kontinentu. Nije mi bilo sve pod konac, ali se mora uzeti u obzir vremenski kontekst i napredovanje raznih građanskih prava i prava nacionalnih manjina. Da ga j...., ko dokaže da su manjine u bilo kojoj drugoj evropskoj državi, imale neka posebna prava, u to doba.

Samim tim, obje Jugoslavije su bile jedno hiljadu koraka unazad. To je bila jedina prilika za BiH, da se europeizira i utekne s Balkana.
Isatina, naši su pred Austrougarima, masovno otišli u Tursku, što zbog vjerskog ubjeđenja što zbog represalija, ali ne vjerujem da su imali za cilj, da nas istrijebe, jer da jesu, zemlja bi bila oduzeta, već u prvoj deceniji njihove vladavine.

Pojmi da su imali ambiciju, širiti se sve do Egejskog mora i obuhvatati razne kulture. Islam je bio religija s punopravnim statusom u toj carevini, a nešto se ne sjećam, da je takav status imao u Kraljevini SHS.
Ne treba nas niko europeizirati. Mi nismo niti smo ikad bili Zlatne Horde pa da nas neko uči manirima nego naprotiv mi imamo mnogo čemu tu Europu naučiti. Imali smo i tada, imamo i danas. Posebno Austriju i posebno Austrijce.

U Njemačkoj postoji mržnja ili tu treba neka blaža riječ pravih Njemaca prema Austrijancima i Bavarcima (Bavarci i Austrijanci su takoreći jedan narod). A ta mržnja ne potiče iz neke historije ili bilo čega. Njemac Austrijca mrzi jer je (1.) zatucan, (2.) uskih pogleda (3.) koristi vanjski wc (da, dobro sam napisao) (3.) seljak i (4.) neotesan. I onda tu dodju ljudi sa Balkana i pripisuju im ulogu koju oni svakako i objektivno ne zaslužuju.

A isto tako ne vidim potrebu da mi uteknemo sa Balkana. Mi jesmo Balkan, a Balkan je 500 godina pod Turcima bio najrazvijeniji dio Europe. I tu percepciju da je Balkan bure baruta i divljih plemena su donijeli Austrijci.

Kako rekoh taj narod, Austrijci, su neotesani i primitivni. I u njihovoj malogradjanštini oni mogu biti veliki samo ako nadju nekog drugog da nipodaštavaju.

Što se tiče oduzimanja zemlje nisu mogli i nisu smjeli. Prvo zato što se kroz historiju uči o dva dogadjaja 1. okupacija, 2. aneksija. Kada su Austrougari došli u BiH oni su je okupirali i de jure nisu imali vlast nad njom. Sve do 1907. godine stvarni vladar Bosne je bio monarh a formalno-pravni vladar je i dalje bio sultan. Tek nakon aneksije Bosne monarh postaje i formalno-pravni vladar Bosne.

I tu je bitna još jedna činjenica (koju su opet donijeli Austrijci). Sultan nije prodao Bosnu. On je za već izgubljenu Bosnu dobio zlato, a to zlato ga je obavezalo da prizna aneksiju. Bez tog zlata, hipotetički govoreći, on je u nekoj budućnosti mogao tražiti Bosnu nazad pod izgovorom da je okupirana.

A drugo sve dok su oko Bosne igrali Rusi i Turci Austrougari nisu smjeli posezati za radikalne poteze. Znali su da bi bio kraj njihove vladavine ako bi došlo do političkog ujedinjena Bošnjaka i Srba u Bosni. Zato je njihova politika bila kupovanje i laskanje Bošnjacima. A kad je tvoja korist posredno izvedena iz koristi drugog kad-tad nayebeš ti tj. mi.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Josip Broz TITO

Post by storm » 09 May 2020, 10:03

:D.
A hajde, dobro je svašta pročitati...

Ovakve su mi rečenice strahovito dobre
Pa mislim, jel...
Sultan nije prodao Bosnu. On je za već izgubljenu Bosnu dobio zlato, a to zlato ga je obavezalo da prizna aneksiju
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Josip Broz TITO

Post by Krokodil Behko » 09 May 2020, 10:06

storm wrote: 09 May 2020, 10:03 :D.
A hajde, dobro je svašta pročitati...

Ovakve su mi rečenice strahovito dobre
Pa mislim, jel...
Sultan nije prodao Bosnu. On je za već izgubljenu Bosnu dobio zlato, a to zlato ga je obavezalo da prizna aneksiju

:D.

Ali istina jeste. Aneksija je bila zakonita, gledano iz ugla tadašnjih međunarodnih normi.
Nejač nas je učila drugačije, u školama.
online

Post Reply

Return to “Historijske ličnosti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests