Tvrtko I Kotromanić

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11831
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2924 times
Been thanked: 2597 times
Status: Offline

Re: Šta sve (ne) znamo o zlatnom dobu bosanske prošlosti: Mladi više znaju o kralju Arthuru nego o Tvrtku I Kotromaniću

Post by Naseef Mushroom » 12 Jun 2022, 09:35

Chan wrote: 12 Jun 2022, 08:20 Naravno da su ratovali. Ko je to majke ti tek tako puštao stranu silu i vojsku da slobodno uđe na teritoriju tvoje zemlje u prošlosti kad su ratovi i invazije bile i zbog najvećih gluposti koje su danas nezamislive? Ne možeš s aspekta današnjeg vremena posmatrati srednjovjekovnu Bosnu, naše pradjedove i vikati pu pu borili su se protiv Osmanlija i Islama. To je apsolutno pogrešno. Niko tebi ne tvrdi da ne trebaš srcem biti negdje drugo, ali daj malo poštovanja j.... ga ja.
Ne mogu poštovati jer po Bošnjacima iz te ere, krenuvši od njihovih imena, načina kako su se molili Bogu pa do ostalih karakteristika, čvrsto sam uvjeren da je ta loza i danas postojeća da bi sa HVO-om protiv mene ratovali.
Znam da je bilo katolika u našoj Armiji ali ovdje ne govorimo o pojedincima ili o nekoj četi već o kraljevskoj lozi i teško mi je zamisliti da bi skupa sa rahmetli Izetom Nanićem koji tekbira se borili protiv Marinka i Joze.
Tu ne igra nikakvu ulogu što je "naš", naš je 1992. bio i Mate Boban, izašao sa nama fino na referendum o nezavisnosti, borio je se i on za Bosnu i Hercegovinu ali znamo kakva je njegova vizija te Bosne i Hercegovine bila tako da su velike šanse da bih u najboljem slučaju kod Kotromanića u logoru zavrsio dok me Legitimni ne bi iznajmio da mu budem rob.

Tako za sve ove što se zgražavaju i prave se naivni, ovo nije situacija kao kada bi crnac u Americi svojoj kćerki rekao da treba znati historiju kako je se njena rasa oslobodila od ropstva i odakle su joj dosli preci iz Afrike ili kada u 2050. Bošnjak svoju kćerku uči historiju kako su se Bošnjaci odbranili 90-ih.
Ovdje je komplikovana situacija. Bošnjaci koji danas više liče na one Ne-Bošnjake iz Širokog Brijega koji su ratovali protiv Ne-Bošnjaka koji danas vise liče na Bošnjake iz Maglaja tako da ne čudi što mnogi iako su svjesni historije, nemaju neku simpatiju prema ličnostima iz tog perioda niti dovoljno emocija da bi odali poštovanje.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53783
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1918 times
Been thanked: 15174 times
Status: Online

Re: Šta sve (ne) znamo o zlatnom dobu bosanske prošlosti: Mladi više znaju o kralju Arthuru nego o Tvrtku I Kotromaniću

Post by HAVANA » 12 Jun 2022, 14:44

Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53783
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1918 times
Been thanked: 15174 times
Status: Online

Re: Šta sve (ne) znamo o zlatnom dobu bosanske prošlosti: Mladi više znaju o kralju Arthuru nego o Tvrtku I Kotromaniću

Post by HAVANA » 12 Jun 2022, 14:44

A moji svi iz visokog porijeklom. Eto vam ga na.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Šta sve (ne) znamo o zlatnom dobu bosanske prošlosti: Mladi više znaju o kralju Arthuru nego o Tvrtku I Kotromaniću

Post by Melek » 12 Jun 2022, 15:44

insomnia wrote: 12 Jun 2022, 09:08
Melek wrote: 12 Jun 2022, 07:29

A meni je nekako bizarno to da se mi identifikujemo samo sa Islamom jer tako imamo selektivan i klerikalan pristup našoj istoriji i nama samima. Baciti nam prapradjedove tek tako u kantu za smeće i to one prapradjedove koji su i oformili Bosnu kao vijekovnu državu, koji su joj udarili vječne temelje i za vrijeme kojih je ista bila izuzetno jaka i forsirati Islam kao okosnicu svega, ne znam baš da mi se taj koncept svidja. Ne treba zaboraviti da ta istorija i nije tako daleka, tu se ne govori o kamenom dobu gdje se narodi i nacije nisu ni formirale, već tu imamo i državu i naciju i tad smo je itekako imali.
Pa samim prelaskom na vjeru okupatora koji je rasturio sve to bacio si pradjedove u smece.
I vatikan je bio okupator i dobar dio korpusa je prešao u katolicizam, npr. Kakva je razlika?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Šta sve (ne) znamo o zlatnom dobu bosanske prošlosti: Mladi više znaju o kralju Arthuru nego o Tvrtku I Kotromaniću

Post by Melek » 12 Jun 2022, 16:17

Naseef Mushroom wrote: 12 Jun 2022, 09:03 Pa pretpostavljam da ti melek nije nepoznata riječ, to je isto posljedica "okupatora", mogao si izabrati i korisničko ime Angel ili Hans-Müller-Weidenfeller, činjenica je da u privatnom životu koristimo turcizme.

Ja na Bošnjake prije islama gledam kao na nekoga ko je se dva puta ženio. Ne negira ako ga ko upita da mu je to drugi brak ali ako je sretan u drugom braku nema potrebe uvjek pomimjati prvu suprugu niti razmišljati o njoj.

Kakve god namjere bile, to sve više smrdi na srpsku priču da se mali Mujo mora suočiti ko su mu bili pradjedovi i da je poturica. Čak i da nije srpska priča, metoda kako se djeluje je po srpskom šablonu jer nema nacije, naroda, države na svijetu osim kod Srba, da se forsira da se mora znati historija.

Najstarije i najponosnije države i nacije u historiji čovječanstva pa je svačiji slobodan izbor hoće li znati svoju historiju, samo se kod nas forsira da moraš znati ko su ti bili kraljevi.
Kada imaš narod od kojih je 99% muslimana i onda forsiras priču da je važno kao znati pružiti prvu pomoć ko su ti bili kraljevi gdje Emir, Mustafa, Edin, Osman, Sulejman i Murat MORAJU znati da su im preci bili Tvrtko, Stjepan i Katarina to za mene nije ništa drugo nego srpska taktika i kompleks što smo muslimani u srcu Europe.

Ako ćemo se vraćati u prošlost gdje se mora znati historija, bio je i Husein Gradaščević ali se ne pominje često kao Tvrtko, Stjepan i Katarina. Valjda zato što nema ime kao oni da bi se postigao cilj i ista poenta.
Pa nije baš sretan ni u tom drugom braku, ne može ni biti zbog sijaseta genocida koje je doživio a i ove sad degutantne pat pozicije gdje ga handri malo zapad malo istok i tako to.

A to, da kažemo da naše prisjećanje doba prije turaka smrdi na srpsku priču - pa samim tim ako to tako tvrdimo, de facto im “poklanjamo” tu našu stranu istorije, zar ne?

I nisam baš siguran da se Husein Kapetan rjedje spominje, za takvu neku tvrdnju treba sva medija prokopati, pa onda potvrditi.

Naravno da moramo znati ko su nam preci. Samo marva ne zna od koga je potekla :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Šta sve (ne) znamo o zlatnom dobu bosanske prošlosti: Mladi više znaju o kralju Arthuru nego o Tvrtku I Kotromaniću

Post by insomnia » 12 Jun 2022, 16:32

Image
😂😂
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2284 times
Status: Offline

Re: Šta sve (ne) znamo o zlatnom dobu bosanske prošlosti: Mladi više znaju o kralju Arthuru nego o Tvrtku I Kotromaniću

Post by Skin » 12 Jun 2022, 18:42

Najstarije i najponosnije države i nacije u historiji čovječanstva pa je svačiji slobodan izbor hoće li znati svoju historiju, samo se kod nas forsira da moraš znati ko su ti bili kraljevi.
ma nije tacno da se kod nas FORSIRA da moras znati ko su ti bili kraljevi, nego uopste nema nikakve price o historijskim dogadjajima i licnostima iz ovog perioda (sto je ovaj projekat o kojem je tema otvorena).
selektivno uzimas sta ti odgovara - tvrdeci da nemas s tim nista zajednicko i da mladi ne treba da se opterecuju. ko biva puno im to, sta li.

i nije tacno da se svjetske nacije time ne zamaraju, nego obrnuto (nekad mislim da su svi zivi vise osvijesteni po pitanju svoje historije nego mi!) - cak i drzave sa ne tako bogatom historijom, koriste svaki dio proslosti da ga pretvore u lijepu prezentaciju dogadjaja, kako bi ponosno isticali svoju historiju i ljude koji su sudjelovali u bitnim dogadjajima za formiranje nacije/drzave/identiteta/kulture. posebno u danasnjem vremenu, kad se stvari mogu iskomunicirati na toliko nacina.

historija je lista dogadjaja koji su se desili u proslosti, ne mozes to izbrisati kako zelis, to je slijed vremena i dogadjaja koji ga prate i licnosti koji su te periode obiljezili, sa interpretacijom tih dogadjaja. svako u skoli ima predmet historija na svakom cosku planete.

problem je sto historijski narativ ima utjecaj na oblikovanje identiteta nacije. tebi je to sad problem, pa si odlucio da interpretiras svoj identitet bosnjaka tako sto ces ignorisati dio historije koji ti je taj identitet takodjer oblikovao.

to sto navodis da amerikanci biraju period s kojim se mogu identifikovati kako hoce - ti mislis to opravdati, kao nekakvo pravo na izbor, ali to je kompleksna tema (i nije tacno to kako si ti formulisao): kulturoloski rat koji se zasniva upravo na historiji kao disciplini.

npr. imas struje koje traze ban na critical race theory, da se ne uci u skolama, jer ne mogu svi da prihvate svoju rasisticku proslost. ljudi jednostavno tesko prave razliku izmedju drustvenih struktura u smislu institucija za koje se dokazuje da pocivaju na rasizmu i individualnog rasizma sa druge strane. misle njima neko govori da su rasisti, ako se u skoli uci o rasistickoj proslosti u americi. a neke i boli istina, nema suocavanja. problem je kad se covjek poistovjecuje sa sistemom.

tako i ti evo radis, ne mozes da napravis razliku izmedju historijske liste dogadjaja i historiografije onoga sto se u proslosti desilo, i zloupotrebe historije za kreiranje fasistickih narativa. i mislis da si rijesio problem i objasnio sebi svoj identitet ako ignorises dio proslosti tvog naroda, jer ti vise odgovara neka novija historija ili sta vec.

mislim da sve to stvara tvoj identitet, i da ne mozes od toga pobjeci.
ali mozes uvijek reci, da sve to sto je zapisano jednostavno nije istina lol

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Šta sve (ne) znamo o zlatnom dobu bosanske prošlosti: Mladi više znaju o kralju Arthuru nego o Tvrtku I Kotromaniću

Post by Krokodil Behko » 12 Jun 2022, 20:46

Naseef Mushroom wrote: 12 Jun 2022, 09:35
Chan wrote: 12 Jun 2022, 08:20 Naravno da su ratovali. Ko je to majke ti tek tako puštao stranu silu i vojsku da slobodno uđe na teritoriju tvoje zemlje u prošlosti kad su ratovi i invazije bile i zbog najvećih gluposti koje su danas nezamislive? Ne možeš s aspekta današnjeg vremena posmatrati srednjovjekovnu Bosnu, naše pradjedove i vikati pu pu borili su se protiv Osmanlija i Islama. To je apsolutno pogrešno. Niko tebi ne tvrdi da ne trebaš srcem biti negdje drugo, ali daj malo poštovanja j.... ga ja.
Ne mogu poštovati jer po Bošnjacima iz te ere, krenuvši od njihovih imena, načina kako su se molili Bogu pa do ostalih karakteristika, čvrsto sam uvjeren da je ta loza i danas postojeća da bi sa HVO-om protiv mene ratovali.
Znam da je bilo katolika u našoj Armiji ali ovdje ne govorimo o pojedincima ili o nekoj četi već o kraljevskoj lozi i teško mi je zamisliti da bi skupa sa rahmetli Izetom Nanićem koji tekbira se borili protiv Marinka i Joze.
Tu ne igra nikakvu ulogu što je "naš", naš je 1992. bio i Mate Boban, izašao sa nama fino na referendum o nezavisnosti, borio je se i on za Bosnu i Hercegovinu ali znamo kakva je njegova vizija te Bosne i Hercegovine bila tako da su velike šanse da bih u najboljem slučaju kod Kotromanića u logoru zavrsio dok me Legitimni ne bi iznajmio da mu budem rob.

Tako za sve ove što se zgražavaju i prave se naivni, ovo nije situacija kao kada bi crnac u Americi svojoj kćerki rekao da treba znati historiju kako je se njena rasa oslobodila od ropstva i odakle su joj dosli preci iz Afrike ili kada u 2050. Bošnjak svoju kćerku uči historiju kako su se Bošnjaci odbranili 90-ih.
Ovdje je komplikovana situacija. Bošnjaci koji danas više liče na one Ne-Bošnjake iz Širokog Brijega koji su ratovali protiv Ne-Bošnjaka koji danas vise liče na Bošnjake iz Maglaja tako da ne čudi što mnogi iako su svjesni historije, nemaju neku simpatiju prema ličnostima iz tog perioda niti dovoljno emocija da bi odali poštovanje.

Pa vidi, od trenutka kad si napisao ovaj post, do ovog trenutka, svijet i svemir su se beskonačno i nepovratno promijenili. Svi smo sačinjeni od materijala iz zvijezda, postoje historija i budućnost, a sadašnjost je samo trenutak u kojem si ti pisao taj post i ništa više.

Kakve su šanse, da zaustaviš prostor i vrijeme?
Kakve su šanse da se vrati unazad?

Zbog toga, ofiran je i svaki pokušaj ovjekovječavanja nečega u beskonačno mobilnom i promjenjivom svemiru. Apsurdno je tjerati ljude da zauvijek pripadaju nekoj normi/nekoj ideologiji, pa i potpuno nemoguće. Bosna nije postojala, prije 2000 godina i u sljedećih 2000 godina, potpuno će nestati. Utjehe radi, nestat će i Srbija i Hrvatska i ostale države/nacije.
online

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11831
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2924 times
Been thanked: 2597 times
Status: Offline

Re: Šta sve (ne) znamo o zlatnom dobu bosanske prošlosti: Mladi više znaju o kralju Arthuru nego o Tvrtku I Kotromaniću

Post by Naseef Mushroom » 13 Jun 2022, 22:33

Melek wrote: 12 Jun 2022, 16:17
Naseef Mushroom wrote: 12 Jun 2022, 09:03 Pa pretpostavljam da ti melek nije nepoznata riječ, to je isto posljedica "okupatora", mogao si izabrati i korisničko ime Angel ili Hans-Müller-Weidenfeller, činjenica je da u privatnom životu koristimo turcizme.

Ja na Bošnjake prije islama gledam kao na nekoga ko je se dva puta ženio. Ne negira ako ga ko upita da mu je to drugi brak ali ako je sretan u drugom braku nema potrebe uvjek pomimjati prvu suprugu niti razmišljati o njoj.

Kakve god namjere bile, to sve više smrdi na srpsku priču da se mali Mujo mora suočiti ko su mu bili pradjedovi i da je poturica. Čak i da nije srpska priča, metoda kako se djeluje je po srpskom šablonu jer nema nacije, naroda, države na svijetu osim kod Srba, da se forsira da se mora znati historija.

Najstarije i najponosnije države i nacije u historiji čovječanstva pa je svačiji slobodan izbor hoće li znati svoju historiju, samo se kod nas forsira da moraš znati ko su ti bili kraljevi.
Kada imaš narod od kojih je 99% muslimana i onda forsiras priču da je važno kao znati pružiti prvu pomoć ko su ti bili kraljevi gdje Emir, Mustafa, Edin, Osman, Sulejman i Murat MORAJU znati da su im preci bili Tvrtko, Stjepan i Katarina to za mene nije ništa drugo nego srpska taktika i kompleks što smo muslimani u srcu Europe.

Ako ćemo se vraćati u prošlost gdje se mora znati historija, bio je i Husein Gradaščević ali se ne pominje često kao Tvrtko, Stjepan i Katarina. Valjda zato što nema ime kao oni da bi se postigao cilj i ista poenta.
Pa nije baš sretan ni u tom drugom braku, ne može ni biti zbog sijaseta genocida koje je doživio a i ove sad degutantne pat pozicije gdje ga handri malo zapad malo istok i tako to.

A to, da kažemo da naše prisjećanje doba prije turaka smrdi na srpsku priču - pa samim tim ako to tako tvrdimo, de facto im “poklanjamo” tu našu stranu istorije, zar ne?

I nisam baš siguran da se Husein Kapetan rjedje spominje, za takvu neku tvrdnju treba sva medija prokopati, pa onda potvrditi.

Naravno da moramo znati ko su nam preci. Samo marva ne zna od koga je potekla :cudi
To što pišem da liči na srpsku metodu, to nema veze sa standardnom pričom o Srbofilima i FGRom jer to bih pisao vezano za ovu temu za Srbe čak i da živim na drugom kontinentu od njih.
Jednostavno, samo su Srbi notorni gdje čak i omladina umjesto da guze se vraćaju 500 godina unazad. To niko ne radi u svijetu osim još nekih plemena na ostrvima.

Koliko god bilo dobronamjerno i siguran sam da mnogi nisu zlonamjerno ali to forsiranje suočavanja današnjih Bošnjaka sa proslošću koju ne da mogu ili trebaju znati već MORAJU znati liči na odnos Srba sa Bošnjacima "Kralj ti se zvao Tvrtko a ti kao Osman to namjerno ignorišeš" ili "Ko ti je bio otac? Mehmed. A Mehmedov otac? Husein. A Huseinov otac?" dok se ne dođe do Stjepana.

Bilo bi poželjno, lijepo i poučno znati svoju historiju ali nije po moranje ali stvaranje tog pritiska da se Bošnjaci moraju suočiti sa krstaškim precima to liči jako na priču o prodaji vere za večeru.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12123 times
Contact:
Status: Offline

Re: Šta sve (ne) znamo o zlatnom dobu bosanske prošlosti: Mladi više znaju o kralju Arthuru nego o Tvrtku I Kotromaniću

Post by Maja » 13 Jun 2022, 22:38

Vjerovatno je neko vec pisao al ne cita mi se tema.
To je tako zato sto mladi vise vole filmove od knjiga.
O Arturu ih ima milion a bogme o Tvrtku nijedan. U skoli se to malo preleti i s vremenom vecina zaboravi.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Šta sve (ne) znamo o zlatnom dobu bosanske prošlosti: Mladi više znaju o kralju Arthuru nego o Tvrtku I Kotromaniću

Post by insomnia » 13 Jun 2022, 22:44

Film koji ce nas sve redom podsjeca na izdaju? Jedno se prodadose Turcima, drugi Srbiji i Hrvatskoj
Jedna mala zemlja, okružena sa svih strana neprijateljima, prestala je postojati sa dolaskom Osmanlija radi izdaje i nesloge. Međutim, uvijek postoje ljudi koji vjeruju u ideal Bosne kao skup zajedničkih vrijednosti radi kojih se vrijedi boriti za ovu zemlju kao važan dio evropske civilizacije i kulture“
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11831
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2924 times
Been thanked: 2597 times
Status: Offline

Re: Šta sve (ne) znamo o zlatnom dobu bosanske prošlosti: Mladi više znaju o kralju Arthuru nego o Tvrtku I Kotromaniću

Post by Naseef Mushroom » 13 Jun 2022, 22:53

Skin wrote: 12 Jun 2022, 18:42
Najstarije i najponosnije države i nacije u historiji čovječanstva pa je svačiji slobodan izbor hoće li znati svoju historiju, samo se kod nas forsira da moraš znati ko su ti bili kraljevi.
ma nije tacno da se kod nas FORSIRA da moras znati ko su ti bili kraljevi, nego uopste nema nikakve price o historijskim dogadjajima i licnostima iz ovog perioda (sto je ovaj projekat o kojem je tema otvorena).
selektivno uzimas sta ti odgovara - tvrdeci da nemas s tim nista zajednicko i da mladi ne treba da se opterecuju. ko biva puno im to, sta li.

i nije tacno da se svjetske nacije time ne zamaraju, nego obrnuto (nekad mislim da su svi zivi vise osvijesteni po pitanju svoje historije nego mi!) - cak i drzave sa ne tako bogatom historijom, koriste svaki dio proslosti da ga pretvore u lijepu prezentaciju dogadjaja, kako bi ponosno isticali svoju historiju i ljude koji su sudjelovali u bitnim dogadjajima za formiranje nacije/drzave/identiteta/kulture. posebno u danasnjem vremenu, kad se stvari mogu iskomunicirati na toliko nacina.

historija je lista dogadjaja koji su se desili u proslosti, ne mozes to izbrisati kako zelis, to je slijed vremena i dogadjaja koji ga prate i licnosti koji su te periode obiljezili, sa interpretacijom tih dogadjaja. svako u skoli ima predmet historija na svakom cosku planete.

problem je sto historijski narativ ima utjecaj na oblikovanje identiteta nacije. tebi je to sad problem, pa si odlucio da interpretiras svoj identitet bosnjaka tako sto ces ignorisati dio historije koji ti je taj identitet takodjer oblikovao.

to sto navodis da amerikanci biraju period s kojim se mogu identifikovati kako hoce - ti mislis to opravdati, kao nekakvo pravo na izbor, ali to je kompleksna tema (i nije tacno to kako si ti formulisao): kulturoloski rat koji se zasniva upravo na historiji kao disciplini.

npr. imas struje koje traze ban na critical race theory, da se ne uci u skolama, jer ne mogu svi da prihvate svoju rasisticku proslost. ljudi jednostavno tesko prave razliku izmedju drustvenih struktura u smislu institucija za koje se dokazuje da pocivaju na rasizmu i individualnog rasizma sa druge strane. misle njima neko govori da su rasisti, ako se u skoli uci o rasistickoj proslosti u americi. a neke i boli istina, nema suocavanja. problem je kad se covjek poistovjecuje sa sistemom.

tako i ti evo radis, ne mozes da napravis razliku izmedju historijske liste dogadjaja i historiografije onoga sto se u proslosti desilo, i zloupotrebe historije za kreiranje fasistickih narativa. i mislis da si rijesio problem i objasnio sebi svoj identitet ako ignorises dio proslosti tvog naroda, jer ti vise odgovara neka novija historija ili sta vec.

mislim da sve to stvara tvoj identitet, i da ne mozes od toga pobjeci.
ali mozes uvijek reci, da sve to sto je zapisano jednostavno nije istina lol
Itekako je tačno da se svjetske nacije time ne zamaraju. Zamaraju se oni koji to žele, koje interesuje historija ili je vezano za posao. Kada je u školi historija oni koji nemaju volje za tim prevrću očima i čekaju kada će čas proči, isto kao na času hemije i biologije a ima i onih što sa strašću prate te časove.

Oni o kojima govoriš koji se u drugim zemljama trude da historiju pretvore u lijepu prezentaciju događaja i ponosno je ističu, to su ljudi koji su zaduženi za historiju i turizam i njihova ciljna grupa su turisti i mještani koje to interesuje. Isto tako ima onih turista koji idu u Beč i London a interesuju ih samo noćni klubovi i koncerti. Isto tako ima mještampna koji žive decenijama u gradovima punih historije a nemaju pijma o tome već ih interesuje samo njihov fudbalski klub i lokalna kafana.
Prestanite više ljude tjerati, pogotovo ako je po srpskom modelu.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11831
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2924 times
Been thanked: 2597 times
Status: Offline

Re: Šta sve (ne) znamo o zlatnom dobu bosanske prošlosti: Mladi više znaju o kralju Arthuru nego o Tvrtku I Kotromaniću

Post by Naseef Mushroom » 13 Jun 2022, 23:18

Krokodil Behko wrote: 12 Jun 2022, 20:46
Naseef Mushroom wrote: 12 Jun 2022, 09:35
Ne mogu poštovati jer po Bošnjacima iz te ere, krenuvši od njihovih imena, načina kako su se molili Bogu pa do ostalih karakteristika, čvrsto sam uvjeren da je ta loza i danas postojeća da bi sa HVO-om protiv mene ratovali.
Znam da je bilo katolika u našoj Armiji ali ovdje ne govorimo o pojedincima ili o nekoj četi već o kraljevskoj lozi i teško mi je zamisliti da bi skupa sa rahmetli Izetom Nanićem koji tekbira se borili protiv Marinka i Joze.
Tu ne igra nikakvu ulogu što je "naš", naš je 1992. bio i Mate Boban, izašao sa nama fino na referendum o nezavisnosti, borio je se i on za Bosnu i Hercegovinu ali znamo kakva je njegova vizija te Bosne i Hercegovine bila tako da su velike šanse da bih u najboljem slučaju kod Kotromanića u logoru zavrsio dok me Legitimni ne bi iznajmio da mu budem rob.

Tako za sve ove što se zgražavaju i prave se naivni, ovo nije situacija kao kada bi crnac u Americi svojoj kćerki rekao da treba znati historiju kako je se njena rasa oslobodila od ropstva i odakle su joj dosli preci iz Afrike ili kada u 2050. Bošnjak svoju kćerku uči historiju kako su se Bošnjaci odbranili 90-ih.
Ovdje je komplikovana situacija. Bošnjaci koji danas više liče na one Ne-Bošnjake iz Širokog Brijega koji su ratovali protiv Ne-Bošnjaka koji danas vise liče na Bošnjake iz Maglaja tako da ne čudi što mnogi iako su svjesni historije, nemaju neku simpatiju prema ličnostima iz tog perioda niti dovoljno emocija da bi odali poštovanje.

Pa vidi, od trenutka kad si napisao ovaj post, do ovog trenutka, svijet i svemir su se beskonačno i nepovratno promijenili. Svi smo sačinjeni od materijala iz zvijezda, postoje historija i budućnost, a sadašnjost je samo trenutak u kojem si ti pisao taj post i ništa više.

Kakve su šanse, da zaustaviš prostor i vrijeme?
Kakve su šanse da se vrati unazad?

Zbog toga, ofiran je i svaki pokušaj ovjekovječavanja nečega u beskonačno mobilnom i promjenjivom svemiru. Apsurdno je tjerati ljude da zauvijek pripadaju nekoj normi/nekoj ideologiji, pa i potpuno nemoguće. Bosna nije postojala, prije 2000 godina i u sljedećih 2000 godina, potpuno će nestati. Utjehe radi, nestat će i Srbija i Hrvatska i ostale države/nacije.
Kod dužine mojih postova ionako se dosta stvari promjeni dok ih napišem :oo

To je tačno. Da je npr. neko prije 40-50 godina, kada su u svakoj zgradi visile Titine slike i pomislio da će se smjeti imati otvorena antipatija prema tome a onda bi sa tim mišljenjem završio na Golom otoku.

Sutra ovdje mogu biti Ukrajinci, Sirijci ,Palestinci, Tajlanđani, Ujguri ili Rusi i sve ono oko čega smo raspravljali ti, ja, Adis ili insomnia tada te teme više neće niko ni pominjati i umjesto spomemika Tvrtku, Titu, Aliji, Mirzi Delibašiću, Balaševiču ili Ivici Osimu će biti lanac restorana koji će tajno ili čak legalno peči mačke i šišmiše a na trgu gdje su se nekada dočekivali Zmajevi bit će koncerti marokanskih umjetnika.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11831
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2924 times
Been thanked: 2597 times
Status: Offline

Re: Šta sve (ne) znamo o zlatnom dobu bosanske prošlosti: Mladi više znaju o kralju Arthuru nego o Tvrtku I Kotromaniću

Post by Naseef Mushroom » 13 Jun 2022, 23:42

Maja wrote: 13 Jun 2022, 22:38 Vjerovatno je neko vec pisao al ne cita mi se tema.
To je tako zato sto mladi vise vole filmove od knjiga.
O Arturu ih ima milion a bogme o Tvrtku nijedan. U skoli se to malo preleti i s vremenom vecina zaboravi.
Pisao sam i ja u prvom postu nešto slično.
Ovo kukanje je za mene svjetska glupost, mogao bih shvatiti da se buni što mladi u BiH znaju viśe o pravim kraljevima drugih zemalja nego o svojim. A i dalje bi bila glupost jer se radi o Britancima jer britamska plava krv je ionako dio pop kulture.

Kao što si napisala, Arthur ima u knjigama a isto i u filmovima i serijama, ja se sjećam epizode kada je Mekgajver sreo kralja Arthura :oo
Šta će sutra biti? Kukanje jer više omladine zna ko je Batman nego kralj Arthur? :lud
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96361
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34340 times
Been thanked: 21069 times
Contact:
Status: Offline

Re: Šta sve (ne) znamo o zlatnom dobu bosanske prošlosti: Mladi više znaju o kralju Arthuru nego o Tvrtku I Kotromaniću

Post by Rum » 13 Jun 2022, 23:47

Naseef Mushroom wrote: 13 Jun 2022, 23:42
Maja wrote: 13 Jun 2022, 22:38 Vjerovatno je neko vec pisao al ne cita mi se tema.
To je tako zato sto mladi vise vole filmove od knjiga.
O Arturu ih ima milion a bogme o Tvrtku nijedan. U skoli se to malo preleti i s vremenom vecina zaboravi.
Pisao sam i ja u prvom postu nešto slično.
Ovo kukanje je za mene svjetska glupost, mogao bih shvatiti da se buni što mladi u BiH znaju viśe o pravim kraljevima drugih zemalja nego o svojim. A i dalje bi bila glupost jer se radi o Britancima jer britamska plava krv je ionako dio pop kulture.

Kao što si napisala, Arthur ima u knjigama a isto i u filmovima i serijama, ja se sjećam epizode kada je Mekgajver sreo kralja Arthura :oo
Šta će sutra biti? Kukanje jer više omladine zna ko je RUM nego kralj Arthur? :lud
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Tvrtko I Kotromanić

Post by Krokodil Behko » 03 Aug 2022, 10:12

online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Tvrtko I Kotromanić

Post by insomnia » 03 Aug 2022, 10:13

Ja mu pederskog stava tobejarabi
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Tvrtko I Kotromanić

Post by Krokodil Behko » 03 Aug 2022, 10:21

Ujedinili se gejevi, kršćani i četnici, da pljunu na Sarajevo

Napad na Bošnjake
online

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22522
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12936 times
Been thanked: 12565 times
Status: Online

Re: Tvrtko I Kotromanić

Post by Dori » 03 Aug 2022, 10:27

Krokodil Behko wrote: 03 Aug 2022, 10:21 Ujedinili se gejevi, kršćani i četnici, da pljunu na Sarajevo

Napad na Bošnjake
Gejevi zbog imena? :hihi
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120348
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Offline

Re: Tvrtko I Kotromanić

Post by Krokodil Behko » 03 Aug 2022, 10:28

Dori wrote: 03 Aug 2022, 10:27
Krokodil Behko wrote: 03 Aug 2022, 10:21 Ujedinili se gejevi, kršćani i četnici, da pljunu na Sarajevo

Napad na Bošnjake
Gejevi zbog imena? :hihi

Pa jah, Tvrdko :D.
online

Post Reply

Return to “Historijske ličnosti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests