KAPETAN HAJRO: Život heroja za slobodnu Srebrenicu

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

KAPETAN HAJRO: Život heroja za slobodnu Srebrenicu

Post by Krokodil Behko » 04 Nov 2012, 18:50

Kad Kapetan Hajro komanduje, misliš da geler ne ubija...

Image

...Maglovito jutro 30. oktobra 1992. godine... Sapanjsku dolinu bude detonacije od Baljkovice... Vojska je tokom noći krenula šumi... Komanduje Hajro... A kad Hajro komanduje, misliš tada geler ne ubija... Gruhaju granate, čini se nebo se na zemlju obrušava... Kilometar i malo više ostalo je do Crnog Vrha. Tamo čekaju Kameničani, Srebreničani... Da su se tog dana sreli, Srebrenica se, sigurno, nikad ne bi dogodila...

No, tog dana poginuo je Hajrudin Mešić, u narodu poznatiji kao Kapetan Hajro. Poginuo je na prvoj borbenoj liniji u selu Nezuk, u pokušaju uspostave koridora ka Srebrenici kako bi spasio hiljade Bošnjaka iz srpskog obruča.

Majčin san


- Dva su događaja u ratu u kojima nisam htio uzeti fotoaparat u ruke. To je trenutak kad je preda mnom ležao mrtav Kapetan Hajro i drugi kada je pobijena tuzlanska mladost na Kapiji. Našao sam se na ratištu neposredno nakon Hajrine pogibije. Umro je na putu do ratne bolnice u Međeđi. Geler koji ga je pogodio presjekao mu je arteriju. I sad mi je slika mrtvog Hajre pred očima - prisjeća se "Avazov" fotoreporter Ahmet Bajrić Blicko, koji je u to vrijeme radio u zvorničkom Pres-centru.

Hajrina majka Zejfa se u jednom od razgovora za naš list s bolom prisjetila jutra kada je dobila vijest o sinovoj pogibiji.

- Noć uoči pogibije sanjam u mojoj kući tevhid. Na san mi dođe neka žena i donese haljine. Neki narod se skuplja. Probudim se, ne mogu više da spavam. Ujutro, čuju se detonacije oko Baljkovice. Zove nas jedna komšinica da dođemo na kafu. U meni nešto sve drhti, ne znam šta mi je. Domalo vidim dođe moj sin Hamdija i neki ljudi s njim. Presječe me. Pitam: "Šta mi je sa Hajre", a on mi veli: "Nemam ti šta, mati, kriti, Hajro je poginuo..." - riječi su uplakane majke Zejfe.

Image

Iako je prošlo 20 godina od njegove smrti, sjećanje na Kapetana Hajru, posebno u krajevima gdje je ratovao, još je živo. U njegovom Teočaku, gdje je, kažu, "i kamen ratovao", i danas s najvećim poštovanjem njeguju uspomenu na ovog heroja.

Posljednja bitka

- Noć uoči pogibije ja sam se vratio iz Zagreba, gdje sam bio nekoliko mjeseci na liječenju. Spremao sam se da ujutro krenem i ja u Nezuk, da se pridružim Kapetanu, ali je došla strašna vijest o njegovoj pogibiji. Ne znam kad sam se u životu osjećao bespomoćnije - kaže nam Kapetanov nasljednik na čelu Teočanske brigade Dževad Avdičević Babak.

Rijetku Hajrinu ratnu fotografiju i, prema svoj prilici i posljednju, Ahmet Bajrić Blicko napravio je dva mjeseca prije Kapetanove smrti u Zagrebu. Kapetan Hajro se, naime, krajem avgusta našao u posjeti teočanskim ranjenicima. Ubrzo po povratku počeo je planirati bitku za koridor prema Srebrenici, koja je, nažalost, bila i njegova posljednja bitka.

Neustrašiv komandant

Oni koji su poznavali Kapetana Hajru znaju da je bio neustrašiv komandant, ali i profesionalac kakav se u proteklom ratu rijetko mogao sresti. U sjeveroističnoj Bosni zasigurno nije postojala osoba koju je narod toliko volio i poštovao kao što je to bio Kapetan Hajro. Ostat će upamćen kao oficir koji se strogo držao odredbi Ženevskih konvencija.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: KAPETAN HAJRO: Život heroja za slobodnu Srebrenicu

Post by Krokodil Behko » 04 Nov 2012, 23:51

Image
online

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: KAPETAN HAJRO: Život heroja za slobodnu Srebrenicu

Post by IM_ex » 05 Nov 2012, 00:00

Napisala sam pjesmu posvecenu neustrasivom heroju Hajri; ista je zavrsila u USA.
Po zavrsetku, citajuci njen tekst, podilazili su me zmarci.
Kapetan Hajro je svijetla tacka nase istorije i, kolko nas je zaduzio, kolko god ga pominjali, malo je.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: KAPETAN HAJRO: Život heroja za slobodnu Srebrenicu

Post by Krokodil Behko » 04 Oct 2015, 19:03

Rada Mešić, Hajrina supruga, poslušajte kad vam je već toliko ofirno ostavljati komentare.

[ytube][/ytube]
online

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: KAPETAN HAJRO: Život heroja za slobodnu Srebrenicu

Post by Mohr » 04 Oct 2015, 19:23

IM_ex wrote:Napisala sam pjesmu posvecenu neustrasivom heroju Hajri; ista je zavrsila u USA.
Po zavrsetku, citajuci njen tekst, podilazili su me zmarci.
Kapetan Hajro je svijetla tacka nase istorije i, kolko nas je zaduzio, kolko god ga pominjali, malo je.
:ok

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: KAPETAN HAJRO: Život heroja za slobodnu Srebrenicu

Post by carobnjak N » 04 Oct 2015, 20:04

služio sam vojni rok u kasranoj "Harudin Mešić" , kod Tuzle . I njegov sin je tad služio vojni rok
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: KAPETAN HAJRO: Život heroja za slobodnu Srebrenicu

Post by Hannibal » 04 Oct 2015, 21:02

Kapetqn Hajro, s njim je ratovo i moj babo sve dok ga srbi nisu raznijeli granatom. Nocima me budio znoj za vratom. Gledo sam u tacku dan za danom. Pratila me insomnija, ko duga robija. Napadi panike i klaustrofobija. Umjesto dana meni noc je bila. Samo bol tuga i depresiva. Umjesto dana meni noc je bila. Al sve ima kraj, elhamdulillah. Teocak!
🐽

User avatar
Joachim
Na probnom
Na probnom
Posts: 17
Joined: 04 Oct 2015, 14:08
Status: Offline

Re: KAPETAN HAJRO: Život heroja za slobodnu Srebrenicu

Post by Joachim » 04 Oct 2015, 21:11

Rahmetli Kapetan Hajro jedini je koji je ikad pokusao da deblokira podrucje Srebrenice i Cerske . Djelilo ih je nevjerovatnih 13 kilometara do nasih jedinica koje su bile opkoljene . Nakon njega nikad vise niko nije ni pokusao da se pomakne ni milimetra preko Crnog vrha . Njegova brigada se nakon njegove pogibije herojski borila i nepravedno je danas zapostavljena

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: KAPETAN HAJRO: Život heroja za slobodnu Srebrenicu

Post by Vladimir RUS » 04 Oct 2015, 21:41

Zajebo ga Naser. Naser pobjego, a Hajro najebo. :oo

Naser napravio sranje i Hajru naivnog prevario i pustio ga da primi metak umjesto njega, a Naser heroj. :lupa

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: KAPETAN HAJRO: Život heroja za slobodnu Srebrenicu

Post by Podrinjac » 04 Oct 2015, 22:32

Naser je obični ratni profiteraš. On je zadnji kojeg ga se treba smatrati herojem, ali eto narod ga smatra. Zašto, ne znam.

Ovakvi ljudi se trebaju smatrati herojem.

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: KAPETAN HAJRO: Život heroja za slobodnu Srebrenicu

Post by kuplung » 07 Oct 2015, 22:52

Lako je pametovati iz ove fotelje,valjalo je 92 naci 2 zolje,razvuci ih na 20KM,pa ti odbrani kako znas majcin sine.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: KAPETAN HAJRO: Život heroja za slobodnu Srebrenicu

Post by Krokodil Behko » 09 Nov 2015, 21:36

Ono kad sam ja bio pripadnik 1. Slavne br, kapetana Hajre :klanja

Image

Image
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: KAPETAN HAJRO: Život heroja za slobodnu Srebrenicu

Post by Krokodil Behko » 30 Oct 2023, 19:03

Eki slike gore, ja i zaboravio za to. Srce ko neboder :srce


SA SVOJOM BRIGADOM KRENUO U DEBLOKADU ZVORNIČKE KAMENICEI SREBRENICE: U Teočaku obilježena godišnjica pogibije narodnog heroja Hajrudina Mešića


Image



U Teočaku i Sniježnici nizom manifestacija obilježena je 31. godišnjica od pogibije Hajrudina Mešića, narodnog heroja i brigadnog generala Armije Republike Bosne i Hercegovine. Srce jednog od najvećih sinova koje je imala Bosna i Hercegovina prestalo je kucati 30. oktobra 1992. godine kada je Mešić sa svojom brigadom krenuo u deblokadu zvorničke Kamenice i Srebrenice.

Na tom putu u eksploziji granate u mjestu Nezuk poginuo je Mešić, a akcija boraca Armije RBiH je okončana. Nikada više u agresiji na Bosnu i Hercegovinu jedinice Armije RBiH na tom području nisu bile tako blizu spajanja kao tih oktobarskih dana 1992. godine i nikada nije izvršena deblokada Srebrenice što je u konačnici rezultiralo genocidom nad Bošnjacima u julu 1995.


Lika i djela “kapetana Hajre“, kojem je posthumno dodijeljen čin brigadnog generala Armije RBiH, na njegovom turbetu prisjetili su se načelnik Općine Teočak Tajib Muminović, ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković, sin Zlatan Mešić te predsjednik Udruženja dobitnika najvećih vojnih priznanja “Zlatni ljiljan” TK Edin Hadžimuhamedović.

Sin Zlatko u ime porodice zahvalio se što njegov otac Hajrudin Mešić nije i neće pasti u zaborav i da se iz godine u godinu organizuju prigodne manifestacije s ciljem njegovanja kulture sjećanja na narodnog heroja. I ostali govornici istakli su hrabrost i vizionarstvo prvog komandanta Prve teočačke brigade koja je poslije 30. oktobra 1992. godine dobila naziv 255. brdska brigada “Hajrudin Mešić”, navodi Anadolija.


Inače, obilježavanje godišnjice pogibije Hajrudina Mešića počelo je promocijom knjige Mevludina ef. Hrnjića “Svjedok srebreničkog genocida”, a održan je i malonogometni turnir u novootvorenoj sportskoj dvorani u Teočaku.

Jučer su delegacije posjetile porodicu Hajrudina Mešića, a upriličena je i akademija u Teočaku. Jutros su delegacije obišle mjesto pogibije u Nezuku, a potom su posjetili šehidsko mezarje gdje je proučen ja’sin, održan čas historije o liku i djelu Hajrudina Mešića, te na kraju proučen tevhid u džamiji u Sniježnici.

“Kapetan Hajro“ dobitnik je priznanja “Zlatni ljiljan” i “Zlatna policijska značka”, a posthumno je unaprijeđen u čin brigadnog generala Armije RBiH i odlikovan Ordenom narodnog heroja oslobodilačkog rata Armije RBiH.

Iza brigadnog generala Hajrudina Mešića ostali su supruga Radenka, sin Zlatko i kćerka Lejla.
online

Post Reply

Return to “Historijske ličnosti”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests