Treba li ukinuti komentare na portalima?

Televizija, štampa, internet portali.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Treba li ukinuti komentare na portalima?

Post by Melek » 06 Feb 2018, 21:22

Dovoljno je da se osvrnemo na portal vijesti.ba i jucerasnju godisnjicu masakra na Markalama. Bili su dozvoljeni komentari na tu vijest. Bljuvotina do bljuvotine, mrznja je preblaga rijec, diskriminacija, fasizam i ne znam ti jos sta. To je sloboda govora?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Treba li ukinuti komentare na portalima?

Post by Socrates » 06 Feb 2018, 22:10

Mutevelija wrote: 06 Feb 2018, 21:16
Socrates wrote: 06 Feb 2018, 21:15
Mutevelija wrote: 06 Feb 2018, 21:08 Sloboda govora meni nije psoanje Boga i vrijeđanje religije.

Nemamo svi istu definiciju slobode govora, sloboda govora je reći da su pederi u prošlosti doživjeli kišu kamenja jer mi religija nalaže tako da je Lutovom narodu bilo.
Nećeš ti niti ja da određujemo sta je sloboda govora. Za to postoje zakoni, da urede odnose između pojedinca i države.

U privatnim medijima, to određuju vlasnici.
Tako je određuju zakoni, zakon se zacas moze promijeniti :tjesi
Nikakve veze tvoj odgovor nema sa mojim komentarom. :rol
. . . . . . . . .

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Treba li ukinuti komentare na portalima?

Post by rethna » 06 Feb 2018, 22:13

Neka portala i komentara.
Sta bi bilo da se ukinu pa ta nabrijana, frustrirana raja izadje na ulice :sok
Question everything.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Treba li ukinuti komentare na portalima?

Post by Melek » 06 Feb 2018, 22:15

rethna wrote: 06 Feb 2018, 22:13 Neka portala i komentara.
Sta bi bilo da se ukinu pa ta nabrijana, frustrirana raja izadje na ulice :sok
Nek' izadju, ja preferiram lake mete :puca
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Treba li ukinuti komentare na portalima?

Post by Melek » 06 Feb 2018, 22:15

... i nije nabrijana, vec upravo obratno :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Treba li ukinuti komentare na portalima?

Post by rethna » 06 Feb 2018, 22:16

Melek wrote: 06 Feb 2018, 22:15
rethna wrote: 06 Feb 2018, 22:13 Neka portala i komentara.
Sta bi bilo da se ukinu pa ta nabrijana, frustrirana raja izadje na ulice :sok
Nek' izadju, ja preferiram lake mete :puca
Gdje ces platu za metke
Question everything.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Treba li ukinuti komentare na portalima?

Post by rethna » 06 Feb 2018, 22:17

Melek wrote: 06 Feb 2018, 22:15 ... i nije nabrijana, vec upravo obratno :kafa
Pa nabrijana je, moras citati :roll
Question everything.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Treba li ukinuti komentare na portalima?

Post by Socrates » 06 Feb 2018, 22:17

Nije izbor između ulice i komentara.
. . . . . . . . .

Indigo NT
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 146
Joined: 16 Dec 2010, 17:48
Contact:
Status: Offline

Re: Treba li ukinuti komentare na portalima?

Post by Indigo NT » 06 Feb 2018, 22:45

treba ih moderirati, ali to je portalima preskupa rabota
“Ništa ne mijenja tvoje mišljenje o prijatelju tako sigurno kao uspjeh – tvoj ili njegov.”
http://www.plagijati.info/ | Bosanska imena | http://najboljicitati.com/

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Treba li ukinuti komentare na portalima?

Post by ina » 06 Feb 2018, 23:32

Socrates wrote: 06 Feb 2018, 20:47 Ne znam na čemu bazirate tvrdnju da se zabranom govora mržnje na internetu povećava problem. Nikakve osnove za takvu tvrdnju.

A drugo, nije jasno sta mislite pod rješenjem problema.
Prvi dio:
Kome je cilj siriti mrznju na slican nacin, pokusati ce vjetovatno i na puno gori. Realniji. Opipljiviji.
A mozda bi se uspjeli zaustaviti "na vrijeme".

Drugi dio:
Tesko je reci da se problem moze rijesiti (iz raznih motiva) ali u tekstu jako je zanimljivo sledece.
Koliko su građani informisani o tome da sam čin pisanja uvredljivih komentara podliježe kaznenom zakonu i predstavlja krivično djelo s ozbiljnim posljedicama? Mnogo pitanja sa kojima BiH tek treba naučiti da se (iz)bori.
Dok se u nekim zapadnim zemljama u cilju suzbijanja ovog fenomena već odavno vode ciljane i uspješne kampanje
ukidati mogućnost anonimnosti komentatora.

jasna zakonska granica kojom bi se ta vrsta govora sankcionisala u skladu sa civilizacijskim i ljudskim normama -
Pogotovo:
lijenosti ili pragmatskog momenta dizanja svoje čitanosti, dozvoljavaju tu vrstu verbalne patologije. A drugi (policija, sudstvo), zato što ne sankcioniraju prekršaje te vrste
Svijest ima sidrište.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119211
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11745 times
Contact:
Status: Online

Re: Treba li ukinuti komentare na portalima?

Post by Maja » 07 Feb 2018, 00:58

Da nema ISTIH, zivjela bih u zabludi da su svi ljudi normalni, normalnih razmisljanja.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Treba li ukinuti komentare na portalima?

Post by Hannibal » 07 Feb 2018, 01:34

too macko
🐽

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Treba li ukinuti komentare na portalima?

Post by Mutevelija » 07 Feb 2018, 05:27

Ko definiše normalno?
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80125
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11330 times
Status: Online

Re: Treba li ukinuti komentare na portalima?

Post by spacebound » 07 Feb 2018, 06:13

Maja wrote: 07 Feb 2018, 00:58 Da nema ISTIH, zivjela bih u zabludi da su svi ljudi normalni, normalnih razmisljanja.
Istog sam misljenja.Neka ih, jos kad se moze samo s fb naloga komentarisat, pa otkrijes sta je iza maski poznatih ti lica, neprocjenjivo :ok

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Treba li ukinuti komentare na portalima?

Post by Nice try » 07 Feb 2018, 08:35

Chloe wrote: 06 Feb 2018, 20:26 E vala ko se bude oslonjao na informacije iz komentara i gradio mišljenje na osnovu istih, tek će biti opasan po društvo. :grana

Nice, sve je manje normalnih kao i u politici, ljudi koji znaju, a imaju karakter sklonili su se, jer nisu poželjni, isto je i sa normalnim komentatorima... :123

Al' ništa ne brinete ... :baba .... pošto se ja ništa ne pitam nema ni od toga ništa. :D. :D.
Lično volim pročitati komentare i kad pročitam vijest obavezno pogledam mišljenje ljudi.Nisu svi ni uvredljivi,a i da jesu i to je neki pokazatelj vremena u kojem živimo.
Cijenim šta će neko reći na ovo i na ono.Nekad se rastužim,nekad nasmijem.
Medalja ima dvije strane,bolje je vidjeti obje.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Treba li ukinuti komentare na portalima?

Post by Chloe » 07 Feb 2018, 08:48

Nice try wrote: 07 Feb 2018, 08:35
Chloe wrote: 06 Feb 2018, 20:26 E vala ko se bude oslonjao na informacije iz komentara i gradio mišljenje na osnovu istih, tek će biti opasan po društvo. :grana

Nice, sve je manje normalnih kao i u politici, ljudi koji znaju, a imaju karakter sklonili su se, jer nisu poželjni, isto je i sa normalnim komentatorima... :123

Al' ništa ne brinete ... :baba .... pošto se ja ništa ne pitam nema ni od toga ništa. :D. :D.
Lično volim pročitati komentare i kad pročitam vijest obavezno pogledam mišljenje ljudi.Nisu svi ni uvredljivi,a i da jesu i to je neki pokazatelj vremena u kojem živimo.
Cijenim šta će neko reći na ovo i na ono.Nekad se rastužim,nekad nasmijem.
Medalja ima dvije strane,bolje je vidjeti obje.
Sve ja tebe razumijem, možda ćeš ti "složiti" sve kako treba ( uz pomoć informacija koje imaš i mimo komentara), ali većina neće. Puno su kompleksniji problemi kod nekotrolisanih portala i komentara od samog informisanja. Utjecaj medija na građane je ogroman.

Neko spominje kontrola IP adresa, nopvčane kazne ... :ok što da ne ... :cudi ... trenutna situacija ne valja nikako. :)
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Treba li ukinuti komentare na portalima?

Post by Krokodil Behko » 07 Feb 2018, 11:03

spacebound wrote: 07 Feb 2018, 06:13
Maja wrote: 07 Feb 2018, 00:58 Da nema ISTIH, zivjela bih u zabludi da su svi ljudi normalni, normalnih razmisljanja.
Istog sam misljenja.Neka ih, jos kad se moze samo s fb naloga komentarisat, pa otkrijes sta je iza maski poznatih ti lica, neprocjenjivo :ok

Kad smo već kod fb, nekako mi njegovi korisnici nisu ništa bolji, od ovih na portalima.
Ovi su bar toliko inteligentni, da nastupaju pod nickovima, kako se ne bi osramotili svojom glupošću :D
online

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Treba li ukinuti komentare na portalima?

Post by ina » 07 Feb 2018, 13:13

Indigo NT wrote: 06 Feb 2018, 22:45 treba ih moderirati, ali to je portalima preskupa rabota
A i protiv interesa. Da ih toliko zamara stanje... Nesto bi vec poduzeli.
Svijest ima sidrište.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Treba li ukinuti komentare na portalima?

Post by rethna » 07 Feb 2018, 18:44

Chloe wrote: 07 Feb 2018, 08:48
Nice try wrote: 07 Feb 2018, 08:35
Chloe wrote: 06 Feb 2018, 20:26 E vala ko se bude oslonjao na informacije iz komentara i gradio mišljenje na osnovu istih, tek će biti opasan po društvo. :grana

Nice, sve je manje normalnih kao i u politici, ljudi koji znaju, a imaju karakter sklonili su se, jer nisu poželjni, isto je i sa normalnim komentatorima... :123

Al' ništa ne brinete ... :baba .... pošto se ja ništa ne pitam nema ni od toga ništa. :D. :D.
Lično volim pročitati komentare i kad pročitam vijest obavezno pogledam mišljenje ljudi.Nisu svi ni uvredljivi,a i da jesu i to je neki pokazatelj vremena u kojem živimo.
Cijenim šta će neko reći na ovo i na ono.Nekad se rastužim,nekad nasmijem.
Medalja ima dvije strane,bolje je vidjeti obje.
Sve ja tebe razumijem, možda ćeš ti "složiti" sve kako treba ( uz pomoć informacija koje imaš i mimo komentara), ali većina neće. Puno su kompleksniji problemi kod nekotrolisanih portala i komentara od samog informisanja. Utjecaj medija na građane je ogroman.

Neko spominje kontrola IP adresa, nopvčane kazne ... :ok što da ne ... :cudi ... trenutna situacija ne valja nikako. :)
Ako se neko hajmo reci edukuje, informise i formira misljenje o nekoj situaciji, dogadjaju i sl. na osnovu komentara, takvima se tesko kako moze pomoci bilo da se ukinu ili dozvole isti. To je sklop licnosti, esencija covjeka. Corav posao i izgubljena bitka.
Moze se jedino empatija iskazati, ko je ima :ok :oo
Question everything.

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Treba li ukinuti komentare na portalima?

Post by rethna » 07 Feb 2018, 22:53

Podsjeti me na temu pa da ubacim
Gdje je nestao građanski bunt u BiH: Dok se političari bahate, građani pišu komentare

Nakon masovnih demonstracija u februaru 2014. godine građanski glas i otpor protiv korumpirane vlasti lagano je utihnuo. Reakcije Bosanaca i Hercegovaca na sve prisutniju bahatost političara jedino se mogu vidjeti putem društvenih mreža i na tome se uglavnom sve i završava.

Sve je krenulo iz Tuzle


Počelo je 5. februara 2014. godine u Tuzli gdje je zapaljeno nekadašnje sjedište Vlade Tuzlanskog kantona (TK) na čelu s premijerom Seadom Čauševićem, a nemiri kojima su građani iskazali svoje nezadovoljstvo potom su se proširili na Sarajevo te ostale bh. gradove.

Kao podsjetnik na revolucionarne poteze kojima je svrgnuta Kantonalna vlada ostala je tuzlanska zgrada Sodaso koju građani posjete tek jednom godišnje. Od februara do februara prisjete se kako je sve bilo i cijela priča se na tome završava.

Istrajni u borbi za svoja prava danas su jedino ostali obespravljeni radnici koji širom BiH nerijetko protestuju ispred svojih preduzeća koja su lošim rukovođenjem odavno zavijena u crno, a neki od njih se zapute i pred zgradu institucija BiH i Vladu Federacije BiH.

Kad građanski bunt utihne političari kolo vode


Građanski bunt u našoj zemlji je utihnuo, a borbenost za bolje sutra u mladima se ne vidi. Put ka rješenju svih problema jedino vide u odlasku iz zemlje. Spremajući se na put bez povratka, većina ih i kupuje kartu u jednom smjeru.

Profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu i politički analitičar Asim Mujkić za Klix.ba kaže da se mladi u BiH nalaze u nezavidnom položaju te da je potrebno da pronađu svoj glas.

"Radnici, odnosno starija generacija, imaju još uvijek sjećanja na prethodni sistem, a imaju i sjećanja na to da kada se ljudi udruže mogu dovesti do promjene. Na kraju, oni su i iznjedrili kakvu-takvu promjenu u starom sistemu. Problem mladih generacija je taj što su ti ljudi rođeni i stasali u nacionalističkom dobu i ne mogu uspoređivati kako je nekada bilo", smatra Mujkić.

Nastavlja da su mladi s jedne strane bili podvrgnuti strašnom indoktrinacijskom procesu u obrazovanju, a ekonomski očajna situacija dodatno otežava pojavu bilo kakve svijesti.

"Svaki izraz bunta ili neke kritike koja dolazi od mladih jedno je čudo, ali mi moramo razumjeti zbog čega su oni u takvoj situaciji. Njima je najteže i mi to moramo razumjeti. Oni moraju pronaći svoj glas i ja vjerujem da će u tome i uspjeti", kaže profesor s Fakulteta političkih nauka u Sarajevu.
Question everything.

Post Reply

Return to “Mediji”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests